Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3901 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

Shto manje iznosimo svoje mishljenje . tj 'uzivanje u tim slobodama'............. :wink: ljepshe se zivi . gdje god bili..
snijeg_led
Posts: 6665
Joined: 08/12/2019 21:35

#3902 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by snijeg_led »

AhmetShabo wrote: 27/01/2023 22:00
PaulTracy wrote: 27/01/2023 17:04

Džaba pišeš, za Bosanca planetu Zemlju čine zapadna Europa,USA, Kanada, Australija, Japan, Novi Zeland, Juzna Korea i još par arapskih/egzotičnih država, odnosno države u kojim je neto plaća 2000€ ili više. Takvih je 30-35 država i u njima zajedno živi maksimalno 1 milijarda svjetske populacije ili 12%. Onih ostalih 7 milijardi ili 88% Bosanac/Balkanac ne vidi.
Mladi Bosanac ima percepciju da su zemlje poput Austrije , Njemačke i Švedske normalne zemlje, da možeš do 25. da trljaš cojones, pročitaš 2 knjige u životu a država ti osigura posao s plaćom od 2000€ od koje možeš da plaćaš ratu kredita za auto od 20 000€, mijenjaš Iphone svake 2g, nosiš markiranu odjecu i putujes svijetom,London, Mallorca, Dubai, Tajland ...
Isto je i u Hrvatskoj, skoro je bio članak da je Hrvatska na dnu EU po plaćama i automatski je počelo pljuvanje kao i na Klixu, jedan je bio razuman i napisao "Najsiromašniji među najbogatijim što i nije loše,živimo bolje od 80% planete".
Naravno da čovjek treba da se ugleda i teži boljem ali malo i šire stvari treba da gleda a ne "Moj komšija vozi AMG 63 GT a ja bijednik Škodu 1.6 TDI, koji sam ja jado".
Uđem na Klix, vidim naslov članka "Bosanac glavni dizajner u Fordu" i uđem na komentare čisto da se 100% uvjerim da je prvi komentar nekog primata "Da je ostao u BiH sad bi radio u Bingu i gluplji od njega bi mu bio šef".To bude prvi i top👍 komentar pa se i ja zapitam "je li ja stvarno živim sa majmunima koji u 2023 pišu komentare o Golfu 2, Nokiji 3310, semaforu iz GTA, tetki iz Njemačke...
Repliciram samo da post bude jos koji put vidjen
Aferim, svaka cast
Odlicno napisano
Nama je profesor govorio na fakultetu, nemojte kukati ner spadate u prvu milijardu ljudi na svijetu.
Ahmete :mrgreen: profesor nije u pravu
mi moramo i trebamo da zivimo kao nasi susjedi, jer ipak mi smo u srcu Evrope
tu pripadamo i tu nam je mjesto, jednako ili priblizno ko drugi
Seyfo
Posts: 4318
Joined: 23/08/2011 14:12

#3903 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Koja glupost sa ovim tekstom,zaista. Sve se svodi na to da "dobro je,može i gore". Naravno da može,ali to je izgovor gubitnika i slaba utjeha za svaki neuspjeh. Uvijek može i ima gore,naravno ! Ako imaš 50kg viška,može i gore,ima ih i sa 100 i 200 kg viška. Ako zarađuješ da jedva preživiš,može i gore,koliko ih širom svijeta krepava na ulici. Realno,u Bosni se živi bolje nego u 2/3 svijeta ali u onoj 1/3 se živi bolje! Takođe, sasvim je normalno i shvatljivo da neko nije zadovoljan i želi bolje,a to ne može ostvariti u ovom sistemu,niti iskoristiti sve svoje potencijale. Takođe,normalno je da jedino razmatra EU+CH i Norvešku,USA,Kanadu i Australiju. Pa neće u Burkinu Faso,Bangladeš ili Meksiko,ići će u bolje valjda,ne u gore. Stvarno,argumenti na nivou predškolskog uzrasta.
acuupo
Posts: 186
Joined: 12/02/2014 15:39

#3904 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by acuupo »

Osoba A i osoba B (supruznici ,zivotna dob -cetrdesetak godina , sa dvoje maloljetne djece ) i jedno i drugo profesori ,zaposleni za stalno.
Primanja osoba A oko 2000KM i osoba B oko 1600KM plus putni trosak i ostalo sto ide.
Osoba B putuje do posla 55min svaki dan u jednom pravcu i 55min nazad kuci .
Poslovi normalni sa normalnom dozom stresa hajmo rec zadovoljni i jedno i drugo.
Radi se ponedjeljak -petak,ako treba moze se izaci i sa posla kad zatreba moze se uzeti koji dan i mimo godisnjih i to nije problem.
Stambeno pitanje rijeseno ,lijepo namjesteno ,godisnje se ode na more ,kad kad malo i po evropi,na planinu i td.
Lijep krug prijatelja se ima ,druzenja ,sijela sve ok,roditelji od jedne i od druge strane su ok i u blizini kad treba malo priskociti pricuvati djecu i td
Hoce u opstinu znaju nekoga, ako treba savjet ili sta vec ,hoce u Bolnicu znaju nekoga znaci ko svoj na svome u svom gradu.
Pravio se plan i za vikendicu u blizini da se ima gdje izlaziti subota i njedjelja malo priroda ,vozi se osrednja octavia i ODJEDNOM kazu znas drugovi mi planiramo za Njemacku .
...............................................
Prica je ta da eto sistem nije ok,nema ovdje napredka i td .
Osoba A radi trenutno na sklapanju kuhinja sjeverni dio njemacke (nivo jezika B1) kaze da je grad prelijep,ima rijeka i td i da je smjestaj skup ,osoba B je u fazi odlaska sa djecom za mjesec do dva gdje ce da krene raditi u svojoj bransi obdaniste ali 3 ljestvice ispod (nivo jezika A2) .
U podrucju drustvenih znanosti su i jedno i drugo sto se tice obrazovanja ,nisu trazena radna snaga niti jedno niti drugo.

Da li je ovo dobar zivotni potez,da li oni mogu ocekivati bolje u Njemackoj odnosno da li ce te dodatne pare nadoknaditi roditelje ili prijatelje i sta vec ,mozda one dane kad odes sa posla u po radnog vremena zato sto znas vec 20 godina sve u skoli pa jedni drugima se kroz prste gleda i te neke dobre stvari ,druzenja i td .
Sta mislite da li je ovo potrebno ili je neka kriza godina pa daj treba mi neka zivotna promjena ili mozda kad komsija dodje sa x3 BMW iz njemacke ili nesto trece ?
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#3905 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 27/01/2023 20:15
Bodkin wrote: 27/01/2023 19:36 Nisan rekao ne glasa nego da ne mora.
Ne mora nikad procitati vijesti i bice mu dobro
Pa upravo to nečitanje vijesti će mu napraviti da mu bude dobro.
Otvori bilo koje lokalne novine bilo koje zemlje i kreni svaki dan da ih pratiš - kao mi što pratimo Klix - past ćeš za 7 dana u depresiju gdje god da živiš.

Mediji su dosta krivi za stanje globalne depresije.

Kao što @Spit_fire reče - ipak je BiH u top 15% svijeta po standardu, a po slobodama vjerujem da smo u 5% - jer je veća sloboda trenutno u BiH nego u Z. Evropi, ne strahuješ da će te neko kazniti zbog statusa na Facebooku (što se u Njemačkoj dešava npr.) i ovaj forum daje ogromnu slobodu. Kod nas možeš otvoreno psovati ljudima majku na vlasti i da ti komentar završi kao TOP. U svakoj, po vama "normalnoj" zemlji bi za to dobili najmanje novčanu kaznu.
Kako tvoje jebavanje majke politicarima zavrsi :skoljka: Bake kaze "ja I" Baja kaze "mozes se jebat i ti di drugi", Covke, ne kaze nista jer njega generalno boli kurko sta ko prica o njemu. Ako se po tebi stepen demokratije mjeri time jel mozes ili ne mozes nekome opsovati majku onda si dobro profulao.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3906 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

detroit-mercy wrote: 27/01/2023 23:54
Ozimician wrote: 27/01/2023 20:15

Pa upravo to nečitanje vijesti će mu napraviti da mu bude dobro.
Otvori bilo koje lokalne novine bilo koje zemlje i kreni svaki dan da ih pratiš - kao mi što pratimo Klix - past ćeš za 7 dana u depresiju gdje god da živiš.

Mediji su dosta krivi za stanje globalne depresije.

Kao što @Spit_fire reče - ipak je BiH u top 15% svijeta po standardu, a po slobodama vjerujem da smo u 5% - jer je veća sloboda trenutno u BiH nego u Z. Evropi, ne strahuješ da će te neko kazniti zbog statusa na Facebooku (što se u Njemačkoj dešava npr.) i ovaj forum daje ogromnu slobodu. Kod nas možeš otvoreno psovati ljudima majku na vlasti i da ti komentar završi kao TOP. U svakoj, po vama "normalnoj" zemlji bi za to dobili najmanje novčanu kaznu.
Kako tvoje jebavanje majke politicarima zavrsi :skoljka: Bake kaze "ja I" Baja kaze "mozes se jebat i ti di drugi", Covke, ne kaze nista jer njega generalno boli kurko sta ko prica o njemu. Ako se po tebi stepen demokratije mjeri time jel mozes ili ne mozes nekome opsovati majku onda si dobro profulao.
Pa znaš kako - to je po meni prihvatljiva reakcija, neprihvatljiva je da za komentar na Facebooku dobijem 80€ kazne (kao što se u Njemačkoj uručuje).

Zamisli tek da nas za to krenu kažnjavati ...xD to bi bila demokratija tek ?
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#3907 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

PaulTracy wrote: 27/01/2023 22:15
detroit-mercy wrote: 27/01/2023 14:50
Po cemu mjesto rodjenja odredjuje da moras zivjet tu, sta ako ti se dedo rodio u nekoj pripizdini iznad Kalinovika, je li to znaci da i ti moras zivjeti u pripizdini. :skoljka:.
Tako povrsno posmatras stavri, sta ako si se rodio npr u Foci ili Bratuncu, Vlasenici ili Prijedoru, jel znaci da bi jos uvijek trebao zivjeti tamo.
Ovo za Pakistan ti je pravo dobro, sto nisi rekao da je Abdulahu iz Afganistana mjesto sa njegovih 40 milion Afganistanaca ili onom Sirijcu mjesto sa Sirijcima.
Ljudska istorija je obiljezena migraciajama, po tebi bi trebali svi nazad u Afriku jer uceni ljudi kazu da su nasi preci ionako krenuli prvo sa teritorije danasnje Etiopije :mrgreen:.
Ti ne miješaš kruške i jabuke već kruške i krompir.
U BiH, Vietnamu, Nigeriji ili Kolumbiji svaki građanin ima pravo i može u toku 24h da donese odluku i preseli se iz vukojebine u glavni grad države ili neki drugi grad jer je državljanin te države i ima jednaka prava kao i svi ostali.
Može li taj isti čovjek iz navedenih država na isti način da se preseli u Švicarsku ili USA kad mu prahne??? Može ali u K jer pričamo o 2 totalno različita tipa migracija. Da je tako kako ti pričaš čitava bi Afrika sutra spakovala kofere i otišla u Europu i S. Ameriku.
Osim toga porediš 21. vijek u kojem imaš međunarodno priznate države, granice, putne isprave i sve ostalo sa periodom od prije 200/500/1000 godina kada su čitava plemena/narodi selili u potrazi za boljom zemljom i udarali se sjekirama sa drugim narodima za tu zemlju.Ta vremena su prošla, svi su se zatvorili u svoje granice a sirotinju su posebno izolovali i granice će im otvoriti samo u slučaju potrebe.
Mi smo najbolji primjer, prije 10g su nas kao kriminalce tretirali, koje muke i procedure su bile da bi samo na 7 dana turistički u Njemačku otišao.
Danas ta ista Njemačka plaća oglase na Klixu u svrhu promocije vlastite zemlje, poslodavaca, iseljavanja iz BiH i finansira razne organizacije kojim je cilj što više mladih ljudi iz BiH poslat u Njemačku.
A sto u glavni grad, hajde recimo ti se preseli u npr. Banja Luku ili Bijeljinu i uzivaj sva prava i povlastice svoje drzave.
Drugo, migracije se ne zaustavljaju bez obzira u kojem vijeku zivio, u 20tom vijeku si imao masu migracija, zasto bi 21 bio iznimka. Mislis da ce se migracije zaustaviti samo zato sto postoje granice, pasosi i sve ostalo pa postojale su i u 20tom vijeku. How yes no.
Pa ko ti kaze da za 20tak-30-50 godina mi necemo postati zemlje u koju ljudi emigriraju, ako su mogli dolaziti Cesi, Nijemci i drugi za vrijeme AU, sutra ce dolaziti neki iz Nepala ili Afganistana da popune nase praznine.
Posto ti jos jednom kazem da je citava istoriaj ljudske vrste pracena migracijama, od kog momenta u novijoj istoriji po tvojoj slobodnoj procjeni migracije prestaju i zasto moraju prestati. Samo zato sto se danas drzava zove BiH a prije 30tak godina se zvala YU migracije bi trebale stati :skoljka:. Ili pak ovo vazi samo za BIH, neko specijalno pravilo.
40% stanovnika Londona je rodjeno izvan Britanije, veliki broj ucenika u skolama u Njemackoj je od roditelja koji nisu Nijemci ii kojima Njemacki nije maternji.
Ljudi migriraju unutar Afrike, Azije, Juzne Amerike, migracije nisu rezervisane samo za EU ili USA i Kanadu.
Zasto bi te mjesto rodjena moralo vezati za bilo sta?
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#3908 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Ozimician wrote: 28/01/2023 00:02
detroit-mercy wrote: 27/01/2023 23:54
Kako tvoje jebavanje majke politicarima zavrsi :skoljka: Bake kaze "ja I" Baja kaze "mozes se jebat i ti di drugi", Covke, ne kaze nista jer njega generalno boli kurko sta ko prica o njemu. Ako se po tebi stepen demokratije mjeri time jel mozes ili ne mozes nekome opsovati majku onda si dobro profulao.
Pa znaš kako - to je po meni prihvatljiva reakcija, neprihvatljiva je da za komentar na Facebooku dobijem 80€ kazne (kao što se u Njemačkoj uručuje).

Zamisli tek da nas za to krenu kažnjavati ...xD to bi bila demokratija tek ?
A ovako ti ovo smatras demokratijom :skoljka: .
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#3909 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

snijeg_led wrote: 27/01/2023 23:27
AhmetShabo wrote: 27/01/2023 22:00

Repliciram samo da post bude jos koji put vidjen
Aferim, svaka cast
Odlicno napisano
Nama je profesor govorio na fakultetu, nemojte kukati ner spadate u prvu milijardu ljudi na svijetu.
Ahmete :mrgreen: profesor nije u pravu
mi moramo i trebamo da zivimo kao nasi susjedi, jer ipak mi smo u srcu Evrope
tu pripadamo i tu nam je mjesto, jednako ili priblizno ko drugi
Pa kad pogledas na listu zemalja po GDPu per capita malo iznad nas Turkmenista, Gabon, Granada, malo ispod nas Gruzija, Brazil, Surinam. Ta ce Gabon :mrgreen:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3910 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Spoiler
Show
acuupo wrote: 27/01/2023 23:51 Osoba A i osoba B (supruznici ,zivotna dob -cetrdesetak godina , sa dvoje maloljetne djece ) i jedno i drugo profesori ,zaposleni za stalno.
Primanja osoba A oko 2000KM i osoba B oko 1600KM plus putni trosak i ostalo sto ide.
Osoba B putuje do posla 55min svaki dan u jednom pravcu i 55min nazad kuci .
Poslovi normalni sa normalnom dozom stresa hajmo rec zadovoljni i jedno i drugo.
Radi se ponedjeljak -petak,ako treba moze se izaci i sa posla kad zatreba moze se uzeti koji dan i mimo godisnjih i to nije problem.
Stambeno pitanje rijeseno ,lijepo namjesteno ,godisnje se ode na more ,kad kad malo i po evropi,na planinu i td.
Lijep krug prijatelja se ima ,druzenja ,sijela sve ok,roditelji od jedne i od druge strane su ok i u blizini kad treba malo priskociti pricuvati djecu i td
Hoce u opstinu znaju nekoga, ako treba savjet ili sta vec ,hoce u Bolnicu znaju nekoga znaci ko svoj na svome u svom gradu.
Pravio se plan i za vikendicu u blizini da se ima gdje izlaziti subota i njedjelja malo priroda ,vozi se osrednja octavia i ODJEDNOM kazu znas drugovi mi planiramo za Njemacku .
...............................................
Prica je ta da eto sistem nije ok,nema ovdje napredka i td .
Osoba A radi trenutno na sklapanju kuhinja sjeverni dio njemacke (nivo jezika B1) kaze da je grad prelijep,ima rijeka i td i da je smjestaj skup ,osoba B je u fazi odlaska sa djecom za mjesec do dva gdje ce da krene raditi u svojoj bransi obdaniste ali 3 ljestvice ispod (nivo jezika A2) .
U podrucju drustvenih znanosti su i jedno i drugo sto se tice obrazovanja ,nisu trazena radna snaga niti jedno niti drugo.

Da li je ovo dobar zivotni potez,da li oni mogu ocekivati bolje u Njemackoj odnosno da li ce te dodatne pare nadoknaditi roditelje ili prijatelje i sta vec ,mozda one dane kad odes sa posla u po radnog vremena zato sto znas vec 20 godina sve u skoli pa jedni drugima se kroz prste gleda i te neke dobre stvari ,druzenja i td .
Sta mislite da li je ovo potrebno ili je neka kriza godina pa daj treba mi neka zivotna promjena ili mozda kad komsija dodje sa x3 BMW iz njemacke ili nesto trece ?
Poznajem i ja nekoliko takvih primjera, možda i 10-tak.

Ima tu svega, kriza godina, pa treba neka veća promjena u životu, riješili se svi egzistencijalni problemi pa daj nešto novo. Uticaj okoline, posebno prijatelja / rodbine / komšiluka koji su otišli vani nedavno pa došli sa BMW-om.

Problem je nažalost što oni s tim poslovima na koje su otišli, nema šanse da će (nakon što plate stan i ostalo) išta više ostvariti nego u BiH. Sve ono što uštede, otići će na ratu auta (da se pokažu kad dođu u BIH) i na putovanja u BiH.

Radit će barem 3x više nego što rade sad (jer znamo radno vrijeme kod nas u školama). Kao razlog iseljenja navest će sistem, zdravstvo i "radi djece", kao i svi. Bit će tvrdoglavi i ustrajat će u tome, neće htjeti priznati da su se zaje*ali.

Bilo bi zanimljivo sprovesti neko psiho-sociološko istraživanje - šta potakne takve ljude na iseljavanje, jer po svim objektivno mjerljivim parametrima - idu na gore uslove nego u kojima su sad. U struci neće nikad raditi, uvijek će biti "niža klasa" u odnosu na ono šta su bili u svojoj zemlji. Tuga.

Da ne pričam kako će djeci teško pasti prilagođavanje na novu sredinu, školu (posebno ako su u dobi od 10-15 god). 99% su šanse i da će morati ponavljati jedan razred, zbog jezika neće nikad uspjeti da ostvare dobar prosjek ocjena, automatski su time hendikepirani pri upisu na studije. Ako budu htjeli studirati "jače fakultete" - morat će upisivati privatno neke izvan Njemačke. Na Medicinskom fakultetu u Sarajevu i na Ganiću ima već jako puno studenata "iz dijaspore" na studiju na engleskom jeziku, tj. čiji su roditelji otišli u Njemačku "radi djece", a sad šalju djecu na fakultet u BiH. xD - jer tamo nisu mogli upisati željene studije...
snijeg_led
Posts: 6665
Joined: 08/12/2019 21:35

#3911 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by snijeg_led »

acuupo wrote: 27/01/2023 23:51 Osoba A i osoba B (supruznici ,zivotna dob -cetrdesetak godina , sa dvoje maloljetne djece ) i jedno i drugo profesori ,zaposleni za stalno.
Primanja osoba A oko 2000KM i osoba B oko 1600KM plus putni trosak i ostalo sto ide.
Osoba B putuje do posla 55min svaki dan u jednom pravcu i 55min nazad kuci .
Poslovi normalni sa normalnom dozom stresa hajmo rec zadovoljni i jedno i drugo.
Radi se ponedjeljak -petak,ako treba moze se izaci i sa posla kad zatreba moze se uzeti koji dan i mimo godisnjih i to nije problem.
Stambeno pitanje rijeseno ,lijepo namjesteno ,godisnje se ode na more ,kad kad malo i po evropi,na planinu i td.
Lijep krug prijatelja se ima ,druzenja ,sijela sve ok,roditelji od jedne i od druge strane su ok i u blizini kad treba malo priskociti pricuvati djecu i td
Hoce u opstinu znaju nekoga, ako treba savjet ili sta vec ,hoce u Bolnicu znaju nekoga znaci ko svoj na svome u svom gradu.
Pravio se plan i za vikendicu u blizini da se ima gdje izlaziti subota i njedjelja malo priroda ,vozi se osrednja octavia i ODJEDNOM kazu znas drugovi mi planiramo za Njemacku .
...............................................
Prica je ta da eto sistem nije ok,nema ovdje napredka i td .
Osoba A radi trenutno na sklapanju kuhinja sjeverni dio njemacke (nivo jezika B1) kaze da je grad prelijep,ima rijeka i td i da je smjestaj skup ,osoba B je u fazi odlaska sa djecom za mjesec do dva gdje ce da krene raditi u svojoj bransi obdaniste ali 3 ljestvice ispod (nivo jezika A2) .
U podrucju drustvenih znanosti su i jedno i drugo sto se tice obrazovanja ,nisu trazena radna snaga niti jedno niti drugo.

Da li je ovo dobar zivotni potez,da li oni mogu ocekivati bolje u Njemackoj odnosno da li ce te dodatne pare nadoknaditi roditelje ili prijatelje i sta vec ,mozda one dane kad odes sa posla u po radnog vremena zato sto znas vec 20 godina sve u skoli pa jedni drugima se kroz prste gleda i te neke dobre stvari ,druzenja i td .
Sta mislite da li je ovo potrebno ili je neka kriza godina pa daj treba mi neka zivotna promjena ili mozda kad komsija dodje sa x3 BMW iz njemacke ili nesto trece ?
Nece im biti bolje, ali mozda hoce njihovoj djeci i zato su otisli i zrtvuju se da njima obezbijede bolju buducnost.
Barem misle tako, jer je kod nas situacija jako nesigurna.

Ali odlazak u Njemacku ne garantuje bolju buducnost ni za djecu, treba tu puno stvari da se poklope. Istina bice u sistemu gdje ce moci ostvariti svoja osnovna prava.

Jedini opravdana odlazak ovakve porodice ja vidim da je bio tokom rata. Mnogi nasi koji su otisli i dobro se snasli otisli su ili tokom rata ili odmah po zavrsetku.

Pitanje veliko je da li bi ti isti, da sad imaju iole pristojan zivot u Bosni, ipak otisli. Ne vjerujem

Ali naravno svi koji odlaze ipak imaju svoje razloge i to mi je potpuno jasno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3912 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

post_id=18615577 wrote:28/01/2023 00:31 Da ne pričam kako će djeci teško pasti prilagođavanje na novu sredinu, školu (posebno ako su u dobi od 10-15 god). 99% su šanse i da će morati ponavljati jedan razred, zbog jezika neće nikad uspjeti da ostvare dobar prosjek ocjena, automatski su time hendikepirani pri upisu na studije. Ako budu htjeli studirati "jače fakultete" - morat će upisivati privatno neke izvan Njemačke. Na Medicinskom fakultetu u Sarajevu i na Ganiću ima već jako puno studenata "iz dijaspore" na studiju na engleskom jeziku, tj. čiji su roditelji otišli u Njemačku "radi djece", a sad šalju djecu na fakultet u BiH. xD - jer tamo nisu mogli upisati željene studije...
Tachno. ove godine su kritichne.. poznajem familije, gdje s djecom imaju ozbiljnih problema u tom uzrastu, ali i i vrlo uspjeshnih...... ipak zavisi od roditelja/ kako funkcionishu... vjerujem ovi s problemima, bi iste imali i da su u Bosni.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3913 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

Ozimician wrote: 27/01/2023 20:15 ne strahuješ da će te neko kazniti zbog statusa na Facebooku (što se u Njemačkoj dešava npr.)
Da li se mozda referiras na kaznu koju je Bosanac dobio jer je napisao slaDki komentar o Dachau?

Image
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3914 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

moonca wrote: 28/01/2023 01:55
post_id=18615577 wrote:28/01/2023 00:31 Da ne pričam kako će djeci teško pasti prilagođavanje na novu sredinu, školu (posebno ako su u dobi od 10-15 god). 99% su šanse i da će morati ponavljati jedan razred, zbog jezika neće nikad uspjeti da ostvare dobar prosjek ocjena, automatski su time hendikepirani pri upisu na studije. Ako budu htjeli studirati "jače fakultete" - morat će upisivati privatno neke izvan Njemačke. Na Medicinskom fakultetu u Sarajevu i na Ganiću ima već jako puno studenata "iz dijaspore" na studiju na engleskom jeziku, tj. čiji su roditelji otišli u Njemačku "radi djece", a sad šalju djecu na fakultet u BiH. xD - jer tamo nisu mogli upisati željene studije...
Tachno. ove godine su kritichne.. poznajem familije, gdje s djecom imaju ozbiljnih problema u tom uzrastu, ali i i vrlo uspjeshnih...... ipak zavisi od roditelja/ kako funkcionishu... vjerujem ovi s problemima, bi iste imali i da su u Bosni.
Čim dijete mora (ne svojom voljom ili neuspjehom) da ponovi razred - automatski je hendikepirano.
Dalje, jezična barijera, valja učiti osnovne pojmove na njemačkom i savladati gradivo - automatski niže ocjene.
Ako je u većem gradu - dolazi u područje gdje već imaju formirane "školske bande" i vrlo lahko može postati žrtva bullyinga.

Imaju mnogo problema naši ljudi sa djecom vani, više nego u BiH, posebno u tinejdžerkom uzrastu - samo niko o tome neće otvoreno baš pričati, a daleko je od komšiluka pa niko zapravo i ne zna šta se dešava...

I na kraju - zamisli da odeš "zbog djece" i njihove budućnosti i u Njemačku, istrgneš ih iz škole, društva, prijatelja (za njihovo dobro) i na kraju ih pošalješ na fakultet u BiH - ja ipak mislim da si ti ovime napravio zločin svome djetetu (iz najbolje namjere - "radi njihove budućnosti")
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3915 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Bloo wrote: 28/01/2023 02:14
Ozimician wrote: 27/01/2023 20:15 ne strahuješ da će te neko kazniti zbog statusa na Facebooku (što se u Njemačkoj dešava npr.)
Da li se mozda referiras na kaznu koju je Bosanac dobio jer je napisao slaDki komentar o Dachau?

Image
Da, to je najsvježije. BIlo je još sličnih, ali ova je najsvježija.

Znači hajd što ne smiješ vrijeđati direktno, nego ne smiješ biti ni ironičan xD
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3916 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

Ozimician wrote: 28/01/2023 02:15 Da, to je najsvježije. BIlo je još sličnih, ali ova je najsvježija.

Znači hajd što ne smiješ vrijeđati direktno, nego ne smiješ biti ni ironičan xD
Pa ako je tebi ovo primjer ironije...
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4178
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#3917 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skrbavi-admin »

zato u forum ne smijes nista ironicno i ruzno rec o onoj đaltari Ckolindi Kitarovic - ne do bog da je NDHzija u Sarajevu :lol:
Last edited by skrbavi-admin on 28/01/2023 02:30, edited 1 time in total.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3918 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Bloo wrote: 28/01/2023 02:25
Ozimician wrote: 28/01/2023 02:15 Da, to je najsvježije. BIlo je još sličnih, ali ova je najsvježija.

Znači hajd što ne smiješ vrijeđati direktno, nego ne smiješ biti ni ironičan xD
Pa ako je tebi ovo primjer ironije...
Nije vrhunski primjer ironije - ali je strašno kad saznaš da možeš zbog ovoga biti kažnjen. Teško ograničavanje slobode govora - na koji se oni toliko pozivaju.

Da pokušam povući BH paralelu:

Npr. Čović izjavi kako se zatvorenici mogu angažovati na izgradnji nekog infastrukturnog projekta.
I ja na tu vijest na FB ostavim komentar - Heliodrom je već odavno zatvoren.

I budem zbog toga kažnjen. Strašno.

(a svi znamo na što implicira takav komentar - dakle ne smiješ fašisti reći da je fašista xD)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3919 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

Ozimician wrote: 28/01/2023 02:29 Nije vrhunski primjer ironije - ali je strašno kad saznaš da možeš zbog ovoga biti kažnjen. Teško ograničavanje slobode govora - na koji se oni toliko pozivaju.

Da pokušam povući BH paralelu:

Npr. Čović izjavi kako se zatvorenici mogu angažovati na izgradnji nekog infastrukturnog projekta.
I ja na tu vijest na FB ostavim komentar - Heliodrom je već odavno zatvoren.

I budem zbog toga kažnjen. Strašno.

(a svi znamo na što implicira takav komentar - dakle ne smiješ fašisti reći da je fašista xD)
Mozda ipak da nam prevedes i prvi i drugi komentar sa kazne?

Paralela ti malo steka ipak... ;-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3920 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

Ozimician wrote: 28/01/2023 02:15 Imaju mnogo problema naši ljudi sa djecom vani, više nego u BiH, posebno u tinejdžerkom uzrastu - samo niko o tome neće otvoreno baš pričati, a daleko je od komšiluka pa niko zapravo i ne zna šta se dešava...

I na kraju - zamisli da odeš "zbog djece" i njihove budućnosti i u Njemačku, istrgneš ih iz škole, društva, prijatelja (za njihovo dobro) i na kraju ih pošalješ na fakultet u BiH - ja ipak mislim da si ti ovime napravio zločin svome djetetu (iz najbolje namjere - "radi njihove budućnosti")
Malo koja familija s tinejdzerskom djecom . nema problema.. bilo gdje da zive.... nije odluchujuche u odluci..da li mijenjati mjesto boravka..
Ne vole djeca ni u samom gardu ..mijenjati shkole, stanovanje itd... ali shto su mladja ..lakshe se prilagode.. i brze od roditelja...

Nije losha ni ta opcija.. da zavrshe faks u Bosni, kao shto i oni koji su odrasli u Bosni,zavrsili srednju i fax nastavili negdje vani.Ima i takvih sluchajeva ,zar ne. :-)
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3921 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 27/01/2023 22:46
skafiskafsnjak wrote: 27/01/2023 21:08 Tebi je sloboda govora da ti psuje neko majku ili te vrijedja na neki nacin? Ti nekaznjavanje toga predstavljas kao neku prednost?

Ma daj .....

Uostalom, to nije sloboda govora nego vrijedjanje
Meni je sloboda govora da mogu reći šta god hoću bez straha da za svoje mišljenje budem kažnjen.

Eh sad različite ljude različite vrijeđa, kao što je sad aktuelno da se crnac uvrijedi jer mu kažeš da je crnac. Itd.
Pa nije to sloboda govora.
Kao sto sam naveo primjer, da ti neko psuje majku. Ili da neko spominje temu rata i zlocina, Srebrenice i takvih stvari, da ti kaze da ce se ponoviti i slicno ne daj Boze. Jel to sloboda govora ? Takve stvari bi se normalno trebale reci, bez kazne?

Ne bih rekao .....
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3922 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 28/01/2023 02:15
Bloo wrote: 28/01/2023 02:14

Da li se mozda referiras na kaznu koju je Bosanac dobio jer je napisao slaDki komentar o Dachau?

Image
Da, to je najsvježije. BIlo je još sličnih, ali ova je najsvježija.

Znači hajd što ne smiješ vrijeđati direktno, nego ne smiješ biti ni ironičan xD
Jel tebi sloboda govora da neko napise da bi se npr Srebrenica trebala negdje drugo ponoviti .... jer ocigledno je da nije svugdje uspjelo ...i slicne stvari ...?

Mislim da grijesis al ajde .....
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#3923 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 03:02 Jel tebi sloboda govora da neko napise da bi se npr Srebrenica trebala negdje drugo ponoviti .... jer ocigledno je da nije svugdje uspjelo ...i slicne stvari ...?

Mislim da grijesis al ajde .....
Ne kontas. Mi smo glupi. On je slobodan.

Npr. Vijest o besplatnim uloscima u skolama (a kupovinu ulozaka ce finansirati Vlada KS), Ozi napise da su Omarska i Manjaca trebale duze raditi, te da u Srebrenici nije pobijeno dovoljno ljudi...
To je ironija.

Jer on kao građanin i porezni obveznik je tesko pogoden odlukom Vlade koja bi pomogla djevocicama da se bore protivU menstrualno siromastva, te s obzirom da je na visem intelektualnom nivou od prosjecnog gradanina, pravi tu ironicnu paralelu koju mi ne razumijemo a u cilju formulisanja svog nezadovoljstva trosenjem novaca gradana na gluposti poput ulozaka za siromasne djevojcice...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3924 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Bloo wrote: 28/01/2023 03:09
skafiskafsnjak wrote: 28/01/2023 03:02 Jel tebi sloboda govora da neko napise da bi se npr Srebrenica trebala negdje drugo ponoviti .... jer ocigledno je da nije svugdje uspjelo ...i slicne stvari ...?

Mislim da grijesis al ajde .....
Ne kontas. Mi smo glupi. On je slobodan.

Npr. Vijest o besplatnim uloscima u skolama (a kupovinu ulozaka ce finansirati Vlada KS), Ozi napise da su Omarska i Manjaca trebale duze raditi, te da u Srebrenici nije pobijeno dovoljno ljudi...
To je ironija.

Jer on kao građanin i porezni obveznik je tesko pogoden odlukom Vlade koja bi pomogla djevocicama da se bore protivU menstrualno siromastva, te s obzirom da je na visem intelektualnom nivou od prosjecnog gradanina, pravi tu ironicnu paralelu koju mi ne razumijemo a u cilju formulisanja svog nezadovoljstva trosenjem novaca gradana na gluposti poput ulozaka za siromasne djevojcice...
Daj, fkt to za Manjacu i Omarsku komentarisao? :shock:
User avatar
konoplja
Posts: 2403
Joined: 12/09/2018 19:31

#3925 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konoplja »

Komentar je glup ali nije za kazne.
Post Reply