Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3876 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by tranquil »

n+1 wrote: 27/01/2023 11:08
tranquil wrote: 27/01/2023 11:06

Zdravstvo u BiH i zdravstvo u EU su nebo i zemlja.

Za birokratiju se donekle mogu složiti.
Pa s obzirom da zdravstveni sistemi EU imaju eksponencijalno više novca na raspolaganju u odnosu na naš, zapravo su karine, šta bi trebali biti.

A s obzirom da sam u zdravstvu EU lično proživio horor priče, ne bih se nužno složio ni sa usporedbom.
Onda možda zavisi od ličnog iskustva, jer sam u zdravstvu BiH imao 10 godina horor priče. A u zdravstvu EU sam trenutno. I slažem se da ima problema. Ali je i dalje nebo i zemlja od BiH.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3877 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 27/01/2023 11:03 A pod sistemom ustvari misle na birokratiju i zdravstvo, dakle iste stvari koje su objektivno problem i u EU.

I to što se nasekiraju dok gledaju Senada.
Vec sam vise puta naveo da je birokratija gora nego u BiH (posebno ako se bavis iole ozbiljnijim poslom).

Zdravstvo je i dalje za 3 nivoa iznad BiH, posebno tercijerni nivo - ali i zdravstvo ide silaznom putanjom u zadnje vrijeme - posebno primarni nivo (spec. prakse, porodicna, hitna).

Na TikToku je viralan video jednog medicinara iz hitne koji je naveo da je trenutni prosjek vremena zbrinjavanja pacijenta sa mozdanim udarom - 3h - i naveo razloge: - Pacijent zove hitnu - hitna nema dovoljno osoblja na raspolaganju, vec su u intervenciji - ceka se da dodju sa prethodne intervencije pa da idu po tog pacijenta - kad dodju do pacijenta, utvrde simptome - onda zovu kliniku koja ce primiti pacijenta i zna se desiti da su sve popunjene i da moras voziti 50-100km do klinike koja ima slobodno mjesto.
Medicinari onda zbog takvog pritiska na poslu daju otkaze, hitna ostaje s jos manje personala i nastavlja se Devils circle.

Takodjer taj medicinar napominje da je takva situacija u zadnje 2 god, da ranije nije bilo tih problema...
U medjuvremenu Ministar zdravstva najavljuje ustede i rezanje troskova za zdravstvo.
Samo Minhen ima 1700 full opremljenih kreveta intenzivne njege sa respiratorima i svom pripadajucom opremom - koji stoje prazni jer nemaju personala koji ce raditi na njima.

(Njemacka)
Last edited by Ozimician on 27/01/2023 11:17, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3878 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Ozimician wrote: 27/01/2023 11:01
Bodkin wrote: 27/01/2023 10:46

Jer ne moraju. To je ljepota zapada. Prosjecni covjek zivi dobro bez da glasa, zna ko mu je ministar ili ko je lokalni serif

Nece imati ni blizu probleme sa sistemom kakve u bosni ima
Kao sto @n+1 napisa - ispade da u BiH sistem proganja i zatvara ljude, da smo u najmanju ruku Rusija glede politickih sloboda.

To je jednostavno postao trend - svako zivi "ide zbog sistema" - a u zemlju u koju ide nema cak pravo ni pasivno, a kamoli aktivno da sudjeluje u politickom sistemu. Nema pravo glasa uopste, ne moze se zaposliti u javnoj upravi (mislim na sluzbenicka radna mjesta ovdje, ne mislim na portira), itd.
Pa prvo ko jos zeli da radi u javnoj upravi. Samo kod nas je to nagrada
Drugo, ne zelim da sudjelujem u politickom sistemu. O tome i govorim. Sistem je dovoljno jak i napredan da ne moram misliti o tome. Niti zelim

A da je kod nas sistem odron, jeste
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#3879 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by tranquil »

Ozimician wrote: 27/01/2023 11:14
n+1 wrote: 27/01/2023 11:03 A pod sistemom ustvari misle na birokratiju i zdravstvo, dakle iste stvari koje su objektivno problem i u EU.

I to što se nasekiraju dok gledaju Senada.
Vec sam vise puta naveo da je birokratija gora nego u BiH (posebno ako se bavis iole ozbiljnijim poslom).

Zdravstvo je i dalje za 3 nivoa iznad BiH, posebno tercijerni nivo - ali i zdravstvo ide silaznom putanjom u zadnje vrijeme - posebno primarni nivo (spec. prakse, porodicna, hitna).

Na TikToku je viralan video jednog medicinara iz hitne koji je naveo da je trenutni prosjek vremena zbrinjavanja pacijenta sa mozdanim udarom - 3h - i naveo razloge: - Pacijent zove hitnu - hitna nema dovoljno osoblja na raspolaganju, vec su u intervenciji - ceka se da dodju sa prethodne intervencije pa da idu po tog pacijenta - kad dodju do pacijenta, utvrde simptome - onda zovu kliniku koja ce primiti pacijenta i zna se desiti da su sve popunjene i da moras voziti 50-100km do klinike koja ima slobodno mjesto.
Medicinari onda zbog takvog pritiska na poslu daju otkaze, hitna ostaje s jos manje personala i nastavlja se Devils circle.

(Njemacka)
Da, i rekao sam da u EU postoje problemi, a nedostatak radne snage je česti uzrok, jer sredstava ima.

Vezano za zbrinjavanje osobe nakon moždanog udara, evo šta mi se desilo u BiH. Osoba iz porodice je imala moždani udar. Došla je hitna, konstatovali su da u zgradi nema lifta, a pacijent je na petom spratu, i otišli su. Doslovno su otišli, ostavili čovjeka da umre.

Nas četvorica smo čovjeka iznijeli 5 spratova na stolici i odvezli u hitnu.

Tresem se dok se sjećam toga.

Da, zdravstvo u BiH i u EU su nebo i zemlja.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3880 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Bodkin wrote: 27/01/2023 11:16
Ozimician wrote: 27/01/2023 11:01

Kao sto @n+1 napisa - ispade da u BiH sistem proganja i zatvara ljude, da smo u najmanju ruku Rusija glede politickih sloboda.

To je jednostavno postao trend - svako zivi "ide zbog sistema" - a u zemlju u koju ide nema cak pravo ni pasivno, a kamoli aktivno da sudjeluje u politickom sistemu. Nema pravo glasa uopste, ne moze se zaposliti u javnoj upravi (mislim na sluzbenicka radna mjesta ovdje, ne mislim na portira), itd.
Pa prvo ko jos zeli da radi u javnoj upravi. Samo kod nas je to nagrada
Drugo, ne zelim da sudjelujem u politickom sistemu. O tome i govorim. Sistem je dovoljno jak i napredan da ne moram misliti o tome. Niti zelim

A da je kod nas sistem odron, jeste
Pa vjeruj da je to u Njemackoj jako pozeljan posao. Pored plate - koja je Brutto manja nego kod privatnika - a Netto veca - jer imaju manje poreze + oslobodjeni su placanja penzionog osiguranja (placa im drzava iz budzeta) imaju i kojekakve druge pogodnosti, godisnjeg odmora kao u prici, cak su im sva osiguranja dosta jeftinija, razne bonuse, popuste... a kolicina posla u poredjenju sa privatnim firmama je smijesno mala.

Imaju i oni svoje uhljebe, ne sikiraj se ti. Tvoj komentar je vise u stilu - kiselo grozdje.
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3881 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

Ozimician wrote: 27/01/2023 11:20
Bodkin wrote: 27/01/2023 11:16

Pa prvo ko jos zeli da radi u javnoj upravi. Samo kod nas je to nagrada
Drugo, ne zelim da sudjelujem u politickom sistemu. O tome i govorim. Sistem je dovoljno jak i napredan da ne moram misliti o tome. Niti zelim

A da je kod nas sistem odron, jeste
Pa vjeruj da je to u Njemackoj jako pozeljan posao. Pored plate - koja je Brutto manja nego kod privatnika - a Netto veca - jer imaju manje poreze + oslobodjeni su placanja penzionog osiguranja (placa im drzava iz budzeta) imaju i kojekakve druge pogodnosti, godisnjeg odmora kao u prici, cak su im sva osiguranja dosta jeftinija, razne bonuse, popuste... a kolicina posla u poredjenju sa privatnim firmama je smijesno mala.

Imaju i oni svoje uhljebe, ne sikiraj se ti. Tvoj komentar je vise u stilu - kiselo grozdje.
Ajmo ovako, od 50 ljudi sa kojima sam studirao, niko nije niti zelio niti zavrsio u javnoj upravi.
Sto znaci ne moras u JU ako zelis normalan zivot za razliku od nas.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3882 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Tacno se zapitam, kad procitam necije postove , gdje sam ja zivio 30 godina :shock:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3883 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Bodkin wrote: 27/01/2023 12:07 Ajmo ovako, od 50 ljudi sa kojima sam studirao, niko nije niti zelio niti zavrsio u javnoj upravi.
Sto znaci ne moras u JU ako zelis normalan zivot za razliku od nas.
Sta si studirao?
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#3884 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

skafiskafsnjak wrote: 27/01/2023 12:28 Tacno se zapitam, kad procitam necije postove , gdje sam ja zivio 30 godina :shock:
Živio si tamo gdje si se rodio ti, tvoj otac i mati, djed i nana, svi tvoji predci i milioni tvojih zemljaka.
I zašto misliš da ne pripadaš u BiH, da trebaš biti na drugom mjestu? Ti si druže zalutao u Njemačku, tebi je mjesto u BiH isto kao što je onom Muhamedu koji luta po Bihaću mjesto u Pakistanu sa 200 miliona njegovih zemljaka.
Last edited by PaulTracy on 27/01/2023 14:36, edited 2 times in total.
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#3886 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

PaulTracy wrote: 27/01/2023 14:19
skafiskafsnjak wrote: 27/01/2023 12:28 Tacno se zapitam, kad procitam necije postove , gdje sam ja zivio 30 godina :shock:
Živio si tamo gdje si se rodio ti, tvoj otac i mati, djed i nana, svi tvoji predci i milioni tvojih zemljaka.
I zašto misliš da ne pripadaš u BiH, da trebaš biti na drugom mjestu? Ti si druže zalutao u Njemačku, tebi je mjesto u BiH isto kao što je onom Muhamedu koji luta po Bihaću mjesto u Pakistanu sa 200 miliona njegovih zemljaka.
Po cemu mjesto rodjenja odredjuje da moras zivjet tu, sta ako ti se dedo rodio u nekoj pripizdini iznad Kalinovika, je li to znaci da i ti moras zivjeti u pripizdini. :skoljka:.
Tako povrsno posmatras stavri, sta ako si se rodio npr u Foci ili Bratuncu, Vlasenici ili Prijedoru, jel znaci da bi jos uvijek trebao zivjeti tamo.
Ovo za Pakistan ti je pravo dobro, sto nisi rekao da je Abdulahu iz Afganistana mjesto sa njegovih 40 milion Afganistanaca ili onom Sirijcu mjesto sa Sirijcima.
Ljudska istorija je obiljezena migraciajama, po tebi bi trebali svi nazad u Afriku jer uceni ljudi kazu da su nasi preci ionako krenuli prvo sa teritorije danasnje Etiopije :mrgreen:.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3887 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

PaulTracy wrote: 27/01/2023 14:19
skafiskafsnjak wrote: 27/01/2023 12:28 Tacno se zapitam, kad procitam necije postove , gdje sam ja zivio 30 godina :shock:
Živio si tamo gdje si se rodio ti, tvoj otac i mati, djed i nana, svi tvoji predci i milioni tvojih zemljaka.
I zašto misliš da ne pripadaš u BiH, da trebaš biti na drugom mjestu? Ti si druže zalutao u Njemačku, tebi je mjesto u BiH isto kao što je onom Muhamedu koji luta po Bihaću mjesto u Pakistanu sa 200 miliona njegovih zemljaka.
to care :thumbup:
snijeg_led
Posts: 6665
Joined: 08/12/2019 21:35

#3888 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by snijeg_led »

Bodkin wrote: 27/01/2023 10:46
Athlon64 wrote: 27/01/2023 08:22

Dobro ti je @mali_balon napisao, ako je sistem problem - imat ces svugdje taj problem cim krenes citati lokalne vijesti.
Prednost nasih ljudi u inostranstvu je u tome sto iako su tamo, i dalje vise na Klixu, a lokalne novine ne citaju.
Jer ne moraju. To je ljepota zapada. Prosjecni covjek zivi dobro bez da glasa, zna ko mu je ministar ili ko je lokalni serif

Nece imati ni blizu probleme sa sistemom kakve u bosni ima
Mala ispravka, prosjecan covjek vani ipak glasa, ali trudi se da glasa pametno, za kandidata koji ima najvece iskustvo za posao koji obavlja.
poslije toga ne gleda vise vijesti intenzivno i ne zamara se politikom
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#3889 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

Bodkin wrote: 27/01/2023 12:07
Ozimician wrote: 27/01/2023 11:20

Pa vjeruj da je to u Njemackoj jako pozeljan posao. Pored plate - koja je Brutto manja nego kod privatnika - a Netto veca - jer imaju manje poreze + oslobodjeni su placanja penzionog osiguranja (placa im drzava iz budzeta) imaju i kojekakve druge pogodnosti, godisnjeg odmora kao u prici, cak su im sva osiguranja dosta jeftinija, razne bonuse, popuste... a kolicina posla u poredjenju sa privatnim firmama je smijesno mala.

Imaju i oni svoje uhljebe, ne sikiraj se ti. Tvoj komentar je vise u stilu - kiselo grozdje.
Ajmo ovako, od 50 ljudi sa kojima sam studirao, niko nije niti zelio niti zavrsio u javnoj upravi.
Sto znaci ne moras u JU ako zelis normalan zivot za razliku od nas.
A kod nas je u Ju plata od 1200/1300 maraka begovska...mit i glupost...vise zaradi elektricar nego VSS u Mimistatsvu..da ne govorim o osptinama

Al kako ce ko elekticar glumir gospodu..vako ide u suljako i sakou raja konta direktor il ministar, a tamo 1200 od tog 750 rata kredita..auto je naravno 40/50k jer dje ce vozit nesto jedtinije ipak on radi u ministarstvu
Spit_fire
Posts: 3325
Joined: 27/07/2022 00:06

#3890 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Spit_fire »

Normalno da je Njemacka bolja..pa jbt poredis drzavu od 3 miliona stanovnika i karinom od sistema sa jednom od najjacih ekonomija na svijetu..

Medjutim ovaj narativ da pod svaku cijenu moras ic u Njemacku i da ce ti sto posto bit tamo bolje neg ovdje..je takva budalastina koji i mogni koji odu shvate, al malo ih se usudi javno rec

Vec sam pisao da po meni samo dva razloga mogu bit za odlazak;
Nevolja
Ponuda koja ce tvoj ekonomski saldo uciniti bar duplo vecim..al ne u poredjenju sa BiH nego kad sve preracunas u omjeri BiH/Njemacka

I vani ima istog njesra sa birokratijom ko i ovdje..to ko kaze da je drugacije laze...o kriminalu i ostalom da ne pricam

Takodjer ma sta ko pricao ti si ljudino tamo stranac i mali je jako mali broj ljudi koji mogu rec "svejedno mi je za to". Znaci samim tim cinis odredjenu zrtvu, nek svak procjeni jel njegova zrtva vrijedna toga sta dobija zauzvrat.

Na kraju krajeva ljudino ti u BiH zivis bolje nego ..pa da ne pretjeram 85% planete..al u BiH mogne stvari vidis a negdje vani na njih zazmiris

*Sve navedeno odrazava cisto licni stav autora :D
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#3891 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

Spit_fire wrote: 27/01/2023 15:55 Normalno da je Njemacka bolja..pa jbt poredis drzavu od 3 miliona stanovnika i karinom od sistema sa jednom od najjacih ekonomija na svijetu..

Medjutim ovaj narativ da pod svaku cijenu moras ic u Njemacku i da ce ti sto posto bit tamo bolje neg ovdje..je takva budalastina koji i mogni koji odu shvate, al malo ih se usudi javno rec

Vec sam pisao da po meni samo dva razloga mogu bit za odlazak;
Nevolja
Ponuda koja ce tvoj ekonomski saldo uciniti bar duplo vecim..al ne u poredjenju sa BiH nego kad sve preracunas u omjeri BiH/Njemacka

I vani ima istog njesra sa birokratijom ko i ovdje..to ko kaze da je drugacije laze...o kriminalu i ostalom da ne pricam

Takodjer ma sta ko pricao ti si ljudino tamo stranac i mali je jako mali broj ljudi koji mogu rec "svejedno mi je za to". Znaci samim tim cinis odredjenu zrtvu, nek svak procjeni jel njegova zrtva vrijedna toga sta dobija zauzvrat.

Na kraju krajeva ljudino ti u BiH zivis bolje nego ..pa da ne pretjeram 85% planete..al u BiH mogne stvari vidis a negdje vani na njih zazmiris

*Sve navedeno odrazava cisto licni stav autora :D
Džaba pišeš, za Bosanca planetu Zemlju čine zapadna Europa,USA, Kanada, Australija, Japan, Novi Zeland, Juzna Korea i još par arapskih/egzotičnih država, odnosno države u kojim je neto plaća 2000€ ili više. Takvih je 30-35 država i u njima zajedno živi maksimalno 1 milijarda svjetske populacije ili 12%. Onih ostalih 7 milijardi ili 88% Bosanac/Balkanac ne vidi.
Mladi Bosanac ima percepciju da su zemlje poput Austrije , Njemačke i Švedske normalne zemlje, da možeš do 25. da trljaš cojones, pročitaš 2 knjige u životu a država ti osigura posao s plaćom od 2000€ od koje možeš da plaćaš ratu kredita za auto od 20 000€, mijenjaš Iphone svake 2g, nosiš markiranu odjecu i putujes svijetom,London, Mallorca, Dubai, Tajland ...
Isto je i u Hrvatskoj, skoro je bio članak da je Hrvatska na dnu EU po plaćama i automatski je počelo pljuvanje kao i na Klixu, jedan je bio razuman i napisao "Najsiromašniji među najbogatijim što i nije loše,živimo bolje od 80% planete".
Naravno da čovjek treba da se ugleda i teži boljem ali malo i šire stvari treba da gleda a ne "Moj komšija vozi AMG 63 GT a ja bijednik Škodu 1.6 TDI, koji sam ja jado".
Uđem na Klix, vidim naslov članka "Bosanac glavni dizajner u Fordu" i uđem na komentare čisto da se 100% uvjerim da je prvi komentar nekog primata "Da je ostao u BiH sad bi radio u Bingu i gluplji od njega bi mu bio šef".To bude prvi i top👍 komentar pa se i ja zapitam "je li ja stvarno živim sa majmunima koji u 2023 pišu komentare o Golfu 2, Nokiji 3310, semaforu iz GTA, tetki iz Njemačke...
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#3892 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bodkin »

snijeg_led wrote: 27/01/2023 15:13
Bodkin wrote: 27/01/2023 10:46

Jer ne moraju. To je ljepota zapada. Prosjecni covjek zivi dobro bez da glasa, zna ko mu je ministar ili ko je lokalni serif

Nece imati ni blizu probleme sa sistemom kakve u bosni ima
Mala ispravka, prosjecan covjek vani ipak glasa, ali trudi se da glasa pametno, za kandidata koji ima najvece iskustvo za posao koji obavlja.
poslije toga ne gleda vise vijesti intenzivno i ne zamara se politikom
Nisan rekao ne glasa nego da ne mora.
Ne mora nikad procitati vijesti i bice mu dobro
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3893 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Bodkin wrote: 27/01/2023 19:36 Nisan rekao ne glasa nego da ne mora.
Ne mora nikad procitati vijesti i bice mu dobro
Pa upravo to nečitanje vijesti će mu napraviti da mu bude dobro.
Otvori bilo koje lokalne novine bilo koje zemlje i kreni svaki dan da ih pratiš - kao mi što pratimo Klix - past ćeš za 7 dana u depresiju gdje god da živiš.

Mediji su dosta krivi za stanje globalne depresije.

Kao što @Spit_fire reče - ipak je BiH u top 15% svijeta po standardu, a po slobodama vjerujem da smo u 5% - jer je veća sloboda trenutno u BiH nego u Z. Evropi, ne strahuješ da će te neko kazniti zbog statusa na Facebooku (što se u Njemačkoj dešava npr.) i ovaj forum daje ogromnu slobodu. Kod nas možeš otvoreno psovati ljudima majku na vlasti i da ti komentar završi kao TOP. U svakoj, po vama "normalnoj" zemlji bi za to dobili najmanje novčanu kaznu.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2574
Joined: 16/05/2015 12:49

#3894 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by SpecialOffer »

Ima li neko ovdje da je nesto vise uspio vani a ne da radi za platu.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#3895 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by skafiskafsnjak »

Ozimician wrote: 27/01/2023 20:15
Bodkin wrote: 27/01/2023 19:36 Nisan rekao ne glasa nego da ne mora.
Ne mora nikad procitati vijesti i bice mu dobro
Pa upravo to nečitanje vijesti će mu napraviti da mu bude dobro.
Otvori bilo koje lokalne novine bilo koje zemlje i kreni svaki dan da ih pratiš - kao mi što pratimo Klix - past ćeš za 7 dana u depresiju gdje god da živiš.

Mediji su dosta krivi za stanje globalne depresije.

Kao što @Spit_fire reče - ipak je BiH u top 15% svijeta po standardu, a po slobodama vjerujem da smo u 5% - jer je veća sloboda trenutno u BiH nego u Z. Evropi, ne strahuješ da će te neko kazniti zbog statusa na Facebooku (što se u Njemačkoj dešava npr.) i ovaj forum daje ogromnu slobodu. Kod nas možeš otvoreno psovati ljudima majku na vlasti i da ti komentar završi kao TOP. U svakoj, po vama "normalnoj" zemlji bi za to dobili najmanje novčanu kaznu.
Tebi je sloboda govora da ti psuje neko majku ili te vrijedja na neki nacin? Ti nekaznjavanje toga predstavljas kao neku prednost?

Ma daj .....

Uostalom, to nije sloboda govora nego vrijedjanje
User avatar
forumskivojnik
Posts: 592
Joined: 03/10/2014 14:13

#3896 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by forumskivojnik »

SpecialOffer wrote: 27/01/2023 20:22 Ima li neko ovdje da je nesto vise uspio vani a ne da radi za platu.
:lol: :lol: Zar ne primjecujes iz pojedinih komentara da ima? Mahalanje i trac kuhinju sa seosko-provincijskog trga su prebacili u online svijet.
Samopredstavljanje i poluistine ne poznaju granice, pisu o mizeri od place ca. 2000€ neto kao o nekom "uspjehu" u zivotu a min. 1000€ od te place moraju dati za kiriju, ne racunajuci rezije i ostalo.
Al' eto "on" je uspio i moze na online "trgu" da se "dokazuje". Samo je pitanje sta ce da dokaze?
I da, kao sranac ne mozes izaci na glasanje u tudjoj zemlji. Kao da u BiH vrijede neka druga pravila igre?
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2879
Joined: 03/03/2011 09:12

#3897 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by AhmetShabo »

PaulTracy wrote: 27/01/2023 17:04
Spit_fire wrote: 27/01/2023 15:55 Normalno da je Njemacka bolja..pa jbt poredis drzavu od 3 miliona stanovnika i karinom od sistema sa jednom od najjacih ekonomija na svijetu..

Medjutim ovaj narativ da pod svaku cijenu moras ic u Njemacku i da ce ti sto posto bit tamo bolje neg ovdje..je takva budalastina koji i mogni koji odu shvate, al malo ih se usudi javno rec

Vec sam pisao da po meni samo dva razloga mogu bit za odlazak;
Nevolja
Ponuda koja ce tvoj ekonomski saldo uciniti bar duplo vecim..al ne u poredjenju sa BiH nego kad sve preracunas u omjeri BiH/Njemacka

I vani ima istog njesra sa birokratijom ko i ovdje..to ko kaze da je drugacije laze...o kriminalu i ostalom da ne pricam

Takodjer ma sta ko pricao ti si ljudino tamo stranac i mali je jako mali broj ljudi koji mogu rec "svejedno mi je za to". Znaci samim tim cinis odredjenu zrtvu, nek svak procjeni jel njegova zrtva vrijedna toga sta dobija zauzvrat.

Na kraju krajeva ljudino ti u BiH zivis bolje nego ..pa da ne pretjeram 85% planete..al u BiH mogne stvari vidis a negdje vani na njih zazmiris

*Sve navedeno odrazava cisto licni stav autora :D
Džaba pišeš, za Bosanca planetu Zemlju čine zapadna Europa,USA, Kanada, Australija, Japan, Novi Zeland, Juzna Korea i još par arapskih/egzotičnih država, odnosno države u kojim je neto plaća 2000€ ili više. Takvih je 30-35 država i u njima zajedno živi maksimalno 1 milijarda svjetske populacije ili 12%. Onih ostalih 7 milijardi ili 88% Bosanac/Balkanac ne vidi.
Mladi Bosanac ima percepciju da su zemlje poput Austrije , Njemačke i Švedske normalne zemlje, da možeš do 25. da trljaš cojones, pročitaš 2 knjige u životu a država ti osigura posao s plaćom od 2000€ od koje možeš da plaćaš ratu kredita za auto od 20 000€, mijenjaš Iphone svake 2g, nosiš markiranu odjecu i putujes svijetom,London, Mallorca, Dubai, Tajland ...
Isto je i u Hrvatskoj, skoro je bio članak da je Hrvatska na dnu EU po plaćama i automatski je počelo pljuvanje kao i na Klixu, jedan je bio razuman i napisao "Najsiromašniji među najbogatijim što i nije loše,živimo bolje od 80% planete".
Naravno da čovjek treba da se ugleda i teži boljem ali malo i šire stvari treba da gleda a ne "Moj komšija vozi AMG 63 GT a ja bijednik Škodu 1.6 TDI, koji sam ja jado".
Uđem na Klix, vidim naslov članka "Bosanac glavni dizajner u Fordu" i uđem na komentare čisto da se 100% uvjerim da je prvi komentar nekog primata "Da je ostao u BiH sad bi radio u Bingu i gluplji od njega bi mu bio šef".To bude prvi i top👍 komentar pa se i ja zapitam "je li ja stvarno živim sa majmunima koji u 2023 pišu komentare o Golfu 2, Nokiji 3310, semaforu iz GTA, tetki iz Njemačke...
Repliciram samo da post bude jos koji put vidjen
Aferim, svaka cast
Odlicno napisano
Nama je profesor govorio na fakultetu, nemojte kukati ner spadate u prvu milijardu ljudi na svijetu.
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#3898 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Jest u pravu ste, kakvo je stanje u Jemenu nama je super. Standardna shema suti dobro je samo da se ne puca.

Cisto da se osvrnem na ovaj dio o putovanjima... ja sam upoznao bruku britanaca koji sa par stoja obidju svijet. Jedan bio u Australiji zajebavo se par mjeseci radio kao konobar, na farmi...ima viza za to. Dodjes i radis usput.

Prosjecan Bosanac sa 18 godina moze samo da sanja o tome da uzme pasos i krene bezveze po svijetu lutati. Mi smo toliko ograniceni od mladosti i imamo jebenu stigmu pasosa banana drzave da je fakat smijesno porediti nas i zapadne zemlje.
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#3899 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by PaulTracy »

detroit-mercy wrote: 27/01/2023 14:50
PaulTracy wrote: 27/01/2023 14:19

Živio si tamo gdje si se rodio ti, tvoj otac i mati, djed i nana, svi tvoji predci i milioni tvojih zemljaka.
I zašto misliš da ne pripadaš u BiH, da trebaš biti na drugom mjestu? Ti si druže zalutao u Njemačku, tebi je mjesto u BiH isto kao što je onom Muhamedu koji luta po Bihaću mjesto u Pakistanu sa 200 miliona njegovih zemljaka.
Po cemu mjesto rodjenja odredjuje da moras zivjet tu, sta ako ti se dedo rodio u nekoj pripizdini iznad Kalinovika, je li to znaci da i ti moras zivjeti u pripizdini. :skoljka:.
Tako povrsno posmatras stavri, sta ako si se rodio npr u Foci ili Bratuncu, Vlasenici ili Prijedoru, jel znaci da bi jos uvijek trebao zivjeti tamo.
Ovo za Pakistan ti je pravo dobro, sto nisi rekao da je Abdulahu iz Afganistana mjesto sa njegovih 40 milion Afganistanaca ili onom Sirijcu mjesto sa Sirijcima.
Ljudska istorija je obiljezena migraciajama, po tebi bi trebali svi nazad u Afriku jer uceni ljudi kazu da su nasi preci ionako krenuli prvo sa teritorije danasnje Etiopije :mrgreen:.
Ti ne miješaš kruške i jabuke već kruške i krompir.
U BiH, Vietnamu, Nigeriji ili Kolumbiji svaki građanin ima pravo i može u toku 24h da donese odluku i preseli se iz vukojebine u glavni grad države ili neki drugi grad jer je državljanin te države i ima jednaka prava kao i svi ostali.
Može li taj isti čovjek iz navedenih država na isti način da se preseli u Švicarsku ili USA kad mu prahne??? Može ali u K jer pričamo o 2 totalno različita tipa migracija. Da je tako kako ti pričaš čitava bi Afrika sutra spakovala kofere i otišla u Europu i S. Ameriku.
Osim toga porediš 21. vijek u kojem imaš međunarodno priznate države, granice, putne isprave i sve ostalo sa periodom od prije 200/500/1000 godina kada su čitava plemena/narodi selili u potrazi za boljom zemljom i udarali se sjekirama sa drugim narodima za tu zemlju.Ta vremena su prošla, svi su se zatvorili u svoje granice a sirotinju su posebno izolovali i granice će im otvoriti samo u slučaju potrebe.
Mi smo najbolji primjer, prije 10g su nas kao kriminalce tretirali, koje muke i procedure su bile da bi samo na 7 dana turistički u Njemačku otišao.
Danas ta ista Njemačka plaća oglase na Klixu u svrhu promocije vlastite zemlje, poslodavaca, iseljavanja iz BiH i finansira razne organizacije kojim je cilj što više mladih ljudi iz BiH poslat u Njemačku.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#3900 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

skafiskafsnjak wrote: 27/01/2023 21:08 Tebi je sloboda govora da ti psuje neko majku ili te vrijedja na neki nacin? Ti nekaznjavanje toga predstavljas kao neku prednost?

Ma daj .....

Uostalom, to nije sloboda govora nego vrijedjanje
Meni je sloboda govora da mogu reći šta god hoću bez straha da za svoje mišljenje budem kažnjen.

Eh sad različite ljude različite vrijeđa, kao što je sad aktuelno da se crnac uvrijedi jer mu kažeš da je crnac. Itd.
Post Reply