Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Retro0000
Posts: 130
Joined: 01/05/2021 11:36

#1 Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Retro0000 »

Pošto u danjašnjim vremenima u BiH još najvjerovatnije oko 50% ljudi misli na iseljavanje iz zemlje i ja već poznajem ljude koji su uspjeli da dobiju papire da mogu van zemlje raditi i stanovati, ali u nekim slučajevima takav potez nije dovoljno dobro promišljen jer jedan muškarac kojeg poznajem stigao je u Njemačku i uspio je u mjesecu da uštedi oko 170 Eura ali čovjek je imao ženu i 2 djece kojih je htio kasnije dovesti u tu zemlju ali sa tim novcem nije ih mogao ni svih prehraniti, drugi je uspio stići u Sloveniju i plata je bila 700 Eura ali stan je koštao 500 Eura i on se je brzo vratio. Šta mene zanima kada se isplati napustiti BiH i krenuti u druge države u koje domaći ljudi mogu imigrirati? Imate li vi neke uslove i ako da koje za imigraciju ili hoćete li vi to po svakoj cijeni isprobati i uspijeti iako se to ne isplati?
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1581
Joined: 11/06/2011 07:36

#2 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Kiki_Musampa »

Retro0000 wrote: 17/09/2022 12:02 Pošto u danjašnjim vremenima u BiH još najvjerovatnije oko 50% ljudi misli na iseljavanje iz zemlje i ja već poznajem ljude koji su uspjeli da dobiju papire da mogu van zemlje raditi i stanovati, ali u nekim slučajevima takav potez nije dovoljno dobro promišljen jer jedan muškarac kojeg poznajem stigao je u Njemačku i uspio je u mjesecu da uštedi oko 170 Eura ali čovjek je imao ženu i 2 djece kojih je htio kasnije dovesti u tu zemlju ali sa tim novcem nije ih mogao ni svih prehraniti, drugi je uspio stići u Sloveniju i plata je bila 700 Eura ali stan je koštao 500 Eura i on se je brzo vratio. Šta mene zanima kada se isplati napustiti BiH i krenuti u druge države u koje domaći ljudi mogu imigrirati? Imate li vi neke uslove i ako da koje za imigraciju ili hoćete li vi to po svakoj cijeni isprobati i uspijeti iako se to ne isplati?
Radiš krvnički posao dok moraš,ali se uporedo školuješ za drugi posao,gdje ćeš više zaraditi.

PS: ne ideš baš što će ti biti odmah bolje, ali u glavi imaj da će te ovdje neko ko nema diplome priključiti na respirator koji je pretplaćen i neispravan, i da nikog nije briga što je to tako.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#3 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Edin H. »

Litvanci i Poljaci iznajme kuću pa ih po 15 u njoj živi, spavaju na smjene, al’ zato im ostane guta.
Seyfo
Posts: 4318
Joined: 23/08/2011 14:12

#4 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Seyfo »

Pa da, po trojica koriste isti krevet,kako im smjene tako po jedan ide u isti krevet. Ko radi nocnu,spava po danu, ko radi dnevnu,lava po noci. Ha ya
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#5 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

Nisu svi uzroci iseljenja finansijski.
aston_martin
Posts: 394
Joined: 26/09/2020 18:41

#6 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by aston_martin »

Edin H. wrote: 17/09/2022 17:10 Litvanci i Poljaci iznajme kuću pa ih po 15 u njoj živi, spavaju na smjene, al’ zato im ostane guta.
ne znam jesu li ovo zabranili u austriji da po 15 bude u jednom stanu, ili se jos uvijek moze?
Romanija
Posts: 1999
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#7 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Romanija »

Retro0000 wrote: 17/09/2022 12:02 Pošto u danjašnjim vremenima u BiH još najvjerovatnije oko 50% ljudi misli na iseljavanje iz zemlje i ja već poznajem ljude koji su uspjeli da dobiju papire da mogu van zemlje raditi i stanovati, ali u nekim slučajevima takav potez nije dovoljno dobro promišljen jer jedan muškarac kojeg poznajem stigao je u Njemačku i uspio je u mjesecu da uštedi oko 170 Eura ali čovjek je imao ženu i 2 djece kojih je htio kasnije dovesti u tu zemlju ali sa tim novcem nije ih mogao ni svih prehraniti, drugi je uspio stići u Sloveniju i plata je bila 700 Eura ali stan je koštao 500 Eura i on se je brzo vratio. Šta mene zanima kada se isplati napustiti BiH i krenuti u druge države u koje domaći ljudi mogu imigrirati? Imate li vi neke uslove i ako da koje za imigraciju ili hoćete li vi to po svakoj cijeni isprobati i uspijeti iako se to ne isplati?
To ti je jako komplikovano pitanje i ovisi od 100+ faktora! Good luck!
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#8 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by pinkman »

Retro0000 wrote: 17/09/2022 12:02 Pošto u danjašnjim vremenima u BiH još najvjerovatnije oko 50% ljudi misli na iseljavanje iz zemlje i ja već poznajem ljude koji su uspjeli da dobiju papire da mogu van zemlje raditi i stanovati, ali u nekim slučajevima takav potez nije dovoljno dobro promišljen jer jedan muškarac kojeg poznajem stigao je u Njemačku i uspio je u mjesecu da uštedi oko 170 Eura ali čovjek je imao ženu i 2 djece kojih je htio kasnije dovesti u tu zemlju ali sa tim novcem nije ih mogao ni svih prehraniti, drugi je uspio stići u Sloveniju i plata je bila 700 Eura ali stan je koštao 500 Eura i on se je brzo vratio. Šta mene zanima kada se isplati napustiti BiH i krenuti u druge države u koje domaći ljudi mogu imigrirati? Imate li vi neke uslove i ako da koje za imigraciju ili hoćete li vi to po svakoj cijeni isprobati i uspijeti iako se to ne isplati?
Vidim da je 736 EUR minimalna neto plata u Sloveniji. Te osobe koje poznajes su bas los posao radili.

Imam prijatelja koji je zavrsio fakultet, ali sad radi prosjecan posao dok se ne sredi diploma, a uspijeva platiti stan, kao i pokrivati troskove zivota (on, zena i dijete). Nije bas da svaki vikend ide po nekim restoranima, ali zive korektno. Trenutno samo on radi, ali i zena ce uskoro. Zive u Njemackoj.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#9 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Edin H. wrote: 17/09/2022 17:10 Litvanci i Poljaci iznajme kuću pa ih po 15 u njoj živi, spavaju na smjene, al’ zato im ostane guta.
Informacije stare barem 10 god- prošlo je to vrijeme davno. Poljaka što je došlo u Njemačku - došlo je.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#10 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Iskreno, ako nema finansijske isplativosti - ne vrijedi vam seliti, ma koliko neko pričao o nekim stvarima i uređenosti sistema aman.

Po naučnoj računici (prof.dr. Tado Jurić) - da biste se preselili iz jednog mjesta u drugo, pa čak i u istoj državi, ako morate plaćati kiriju (a niste plaćali) minimalno morate imati 1,7x veću platu da bi mogli zadržati barem isti standard koji ste imali prije preseljenja.

Po meni, da osjetite neki iole napredak preseljenjem u neku od zemalja EU - morate imati barem primanja 3x više nego što imate trenutno.

Ta priča kako se treba napatiti jer će nekad biti bolje - to objesite mačku o rep, ima smisla jedino ako ste u BIH bili na minimalcu i jedva preživljavali.

Za Njemačku - ispod 3000€ Brutto - ca. 1900€ netto - nemojte ni pomišljati da idete, osim u slučaju da ste nezaposleni ili da radite za minimalac. Stanovi su drama poskupjeli svugdje (i u BiH, i u Sloveniji i u Njemačkoj). Priče koje su vrijedile prije 2020 god- više ne vrijede.

Slovenija se apsolutno ne isplati haman nikome, jer za tu 50% iste patnje možete u BiH isto, ako ne i bolje, živjeti. Plate su oko 1000€ na ruke, stan je pola od toga, cijene u Sloveniji su skuplje nego u Njemačkoj. Ako mislite da ćete nešto ostvariti sa 500€ (1000KM) mjesečno u Sloveniji - Good Luck.

Meni lično u Njemačkoj, uz stan koji plaćam 600€ (prije korone rentan, u gradu ca 50 000 stanovnika) + struja, internet, TV pretplata + hrana i higijenske potrepštine + teretana + 1-2 rezervoara goriva mjesečno + 1x sedmično kafa ili pivo negdje vani + 1x mjesečno restoranska večera za 2 osobe - izađe ca 1500-1700€

Bez kupovanja odjeće, rate za auto i registracije (osiguranja) i ostalih troškova. Samac, bez porodice.

Tako da imam platu manju od 2500€ - naravno da bih se vratio BiH. 2500€ netto u Njemačkoj je 4200€ brutto za samca.

U suštini, ako imate posao u BiH koji prelazi 1000KM, ne plaćate kiriju i neko vam u Njemačkoj ponudi posao sa Brutto platom ispod 3000€ - idete na lošiji životni standard deff. A ovi što pričaju o nekom školovanju, zaboravljaju reći da se školovanje plaća i to nemali iznos, ili da idete na Ausbuildung od početka, ali tu možete izvući onda max 1500€ netto, kakogod - Good Luck i u pamet.


EDIT: Računajte i da je 2002 god. njemačka prosječna plata bila 10x bosanskih, a da je danas 4x.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#11 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

Ozimician wrote: 20/09/2022 01:57 Meni lično u Njemačkoj, uz stan koji plaćam 600€ (prije korone rentan, u gradu ca 50 000 stanovnika) + struja, internet, TV pretplata + hrana i higijenske potrepštine + teretana + 1-2 rezervoara goriva mjesečno + 1x sedmično kafa ili pivo negdje vani + 1x mjesečno restoranska večera za 2 osobe - izađe ca 1500-1700€

Bez kupovanja odjeće, rate za auto i registracije (osiguranja) i ostalih troškova. Samac, bez porodice.

Tako da imam platu manju od 2500€ - naravno da bih se vratio BiH. 2500€ netto u Njemačkoj je 4200€ brutto za samca.

U suštini, ako imate posao u BiH koji prelazi 1000KM, ne plaćate kiriju i neko vam u Njemačkoj ponudi posao sa Brutto platom ispod 3000€ - idete na lošiji životni standard deff. A ovi što pričaju o nekom školovanju, zaboravljaju reći da se školovanje plaća i to nemali iznos, ili da idete na Ausbuildung od početka, ali tu možete izvući onda max 1500€ netto, kakogod - Good Luck i u pamet.
Jer u Bosni su inace sve stvari koje si nabrojao besplatne, uvrijedi se gazda u kafani kad hoces da platis :lol:

Hajmo malo analizirati koliko bi te isti troskovi izasli u Bosni (posjeti malo temu o inflaciji ako smatras da su ovi troskovi nerealni):

- Struja, internet, TV pretplata, grijanje, mobitel, generalno rezijski troskovi - 300 KM.

- 1-2 rezervoara goriva mjesecno - 200 KM sa trenutnim cijenama

- Hrana i potrepstine - 500 KM

- Kafa, pivo, restoran, teretana - 200 KM ako neces puno popit

Sa tvojom platom od 1000 KM, na kraju mjeseca ti ostane -200 KM. Bez odjece, registracije, ljetovanja i ostalih neplanskih troskova.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#12 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

geralt wrote: 20/09/2022 02:14
Jer u Bosni su inace sve stvari koje si nabrojao besplatne, uvrijedi se gazda u kafani kad hoces da platis :lol:

Hajmo malo analizirati koliko bi te isti troskovi izasli u Bosni (posjeti malo temu o inflaciji ako smatras da su ovi troskovi nerealni):

- Struja, internet, TV pretplata, grijanje, mobitel, generalno rezijski troskovi - 300 KM.

- 1-2 rezervoara goriva mjesecno - 200 KM sa trenutnim cijenama

- Hrana i potrepstine - 500 KM

- Kafa, pivo, restoran, teretana - 200 KM ako neces puno popit

Sa tvojom platom od 1000 KM, na kraju mjeseca ti ostane -200 KM. Bez odjece, registracije, ljetovanja i ostalih neplanskih troskova.
Tacno, upravu si. S tim da ces za zadnju stavku (na ovom mom nivou), platiti 100KM.

Na kraju onda ispade da je "u pet deka" kvalitet zivota.

Jer ako prezivljavas u BIH i dolazi u Njemacku da prezivljavas, onda ne vidim smisao selidbe.

+ racunaj da sam ja stan nasao 2019. god., sad sretno da nadjes po toj cijeni, troskovi preseljenja nisu mali, odmah moras uplatiti 3 kirije + opremiti stan (jer dolaze neopremljeni), dakle moras imati u steku najmanje 5000KM da se uspijes preseliti normalno.

I upravo o ovome pricam, neces sebi bitno popraviti kvalitet zivota ako ides na platu ispod 4200€ brutto, a iskreno ljudi s fakultetima tesko nadju priv posao za taj iznos, dakle to je 2500€ netto.

Trava je uvijek zelenija u komsijskom dvoristu, moj upis je bio dobronamjeran, cisto da se ne zaletite ako vam neko obecava kule i gradove i uvjerava vas da se za platu od 1700€ moze normalno zivjeti u Njemackoj.
User avatar
EFD22
Posts: 9818
Joined: 10/03/2022 22:16
Location: Land of the Long White Cloud

#13 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

Naravno da financije ulaze u svako razmišljanje o emigraciji, ali to ovdje na ovim prostorima, barem kod raje koju ja znam a da su otišli, nije uopće presudno.

Svi koje ja znam, a ima ih, koji su otišli, u početku su (neki par mjeseci, neki bgmi i par godina) živjeli materijalno "slabije" u odnosu na ovo što su ostavili ovdje. Naravno svi su sad puno bolje "stojeći" nego na početku, i u poređenju sa vlastitim najboljim situacijama ovdje.

Svi su imali isti komentar, a to je da zdravlje, odnosno manjak stresa i isfrustriranosti, jednostavno nema cijenu.

Bitno je strpljenje i plan, odnosno da imaš cilj.

Ima dosta ljudi koji misle otići gore i raditi nešto što nikad nisu u životu radili i živjeti bolje nego ovdje, bez volje da se nauči jezik, da se radi nešto što znaš raditi dobro ili za što si na kraju školovan. Ne rastu nigdje novci na grani, nego zasuči rukave i uloži u sebe, isplatit će se.

Prvo i osnovno je jezik, u koju god državu da se ide, nauči jezik.
Zamisli samo sebe da ti dođe u BiH u tvoju firmu neki Pakistanac hoće da radi, a ne zna beknut Bosanski, ili nabada i rukama i nogama... Zamisli... Sve ti je jasno.

Ako ti se sviđa trenutna firma, vidi koji su uslovi za napredovanje unutar nje, ima li šta bolje, a uvijek može bolje. Ako nije to to, pa brate traži novu, vidi šta traže od kvalifikacija, strpi se još malo, radi, u međuvremenu uči što treba za tu novu poziciju.

Ništa nije nemoguće, samo je bitno htjet' to svim srcem i pokazati volju.

Život je kao i sport, čelična volja, psiha, i samo nebo je granica.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#14 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

EFD22 wrote: 20/09/2022 10:25 Naravno da financije ulaze u svako razmišljanje o emigraciji, ali to ovdje na ovim prostorima, barem kod raje koju ja znam a da su otišli, nije uopće presudno.

Svi koje ja znam, a ima ih, koji su otišli, u početku su (neki par mjeseci, neki bgmi i par godina) živjeli materijalno "slabije" u odnosu na ovo što su ostavili ovdje. Naravno svi su sad puno bolje "stojeći" nego na početku, i u poređenju sa vlastitim najboljim situacijama ovdje.

Svi su imali isti komentar, a to je da zdravlje, odnosno manjak stresa i isfrustriranosti, jednostavno nema cijenu.

Bitno je strpljenje i plan, odnosno da imaš cilj.

Ima dosta ljudi koji misle otići gore i raditi nešto što nikad nisu u životu radili i živjeti bolje nego ovdje, bez volje da se nauči jezik, da se radi nešto što znaš raditi dobro ili za što si na kraju školovan. Ne rastu nigdje novci na grani, nego zasuči rukave i uloži u sebe, isplatit će se.

Prvo i osnovno je jezik, u koju god državu da se ide, nauči jezik.
Zamisli samo sebe da ti dođe u BiH u tvoju firmu neki Pakistanac hoće da radi, a ne zna beknut Bosanski, ili nabada i rukama i nogama... Zamisli... Sve ti je jasno.

Ako ti se sviđa trenutna firma, vidi koji su uslovi za napredovanje unutar nje, ima li šta bolje, a uvijek može bolje. Ako nije to to, pa brate traži novu, vidi šta traže od kvalifikacija, strpi se još malo, radi, u međuvremenu uči što treba za tu novu poziciju.

Ništa nije nemoguće, samo je bitno htjet' to svim srcem i pokazati volju.

Život je kao i sport, čelična volja, psiha, i samo nebo je granica.
Naravno, ja sam licno dosao u Njemacku sa B2, u medjuvremenu polozio C1, a sto se tice zdravlja i stresa - meni je iskreno zivot u Njemackoj dosta stresniji. Sve se moze kad se dovoljno hoce, ovdje je pitanje ove teme na forumu - isplativost.

Te "nematerijalne" stvari su dosta dosta subjektivne.
User avatar
EFD22
Posts: 9818
Joined: 10/03/2022 22:16
Location: Land of the Long White Cloud

#15 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

Naravno, nekom stres izaziva nepostojanje infrastrukture koju mora da koristi svaki dan.
A nekom je stres nešto sasvim drugo.

Slažem se da su sve te nematerijalne stvari subjetkivne.

Mislim da je premisa o isplativosti pogrešan temelj za razmišljanje o emigraciji. To je gastarbajtersko razmišljanje.

Znači ako emigriraš samo da ti se isplati financijski, nemoj ni ići.

To je ono pitanje koliko možeš uštedjeti? Ako ti je to glavna misao vodilja, ne idi nigdje, ostani tu gdje jesi, učlani se u neku stranku tebi najbližu po svjetonazoru i bori se.

Emigracija je prvenstveno pitanje kvalitete života, naravno da i financije tu imaju ulogu, ali tu su mnoge druge stvari jako jako jako bitne.
Kvalitet zraka, javni prevoz, opcije za putovanja, "jačina" pasoša, kvalitet i pristupačnost zdravstva, kvalitet obrazovanja i mnoge druge stvari.

Na kraju krajeva, za mene indiferentnost prema vijestima pogotovo političke prirode nema cijenu, i samo to je dovoljno za razmišljanje o emigraciji, a kamoli sve ovo prethodno nabrojano.

Ne moram imati ni 1 KM više u životu, ali odoh jer ovdje jednostavno ne pripadam. Nedavno sam baš pisao na temi o saobraćaju, a primjenjivo je za sve sfere života. Bonton je na ovim prostorima izumro, bezobzirnost i bezobrazluk su na najvišem mogućem nivou. Nepismenost, pogotovo u usmenoj, ali i pismenoj komunikaciji je strašna. Zdravstvo (barem u ZDK) se raspada, školstvo vode nestručni ljudi sa kupljenim diplomama. Znači svi oni temeljni stubovi jednog društva su, da izvineš, u kurcu. Što mi to treba, nisam odgojen da ne pozdravljam komšije, nisam odgojen da stanem "samo na 2 minute" i upalim sva četiri usput zagradim tri auta i cijelu jednu saobraćajnu traku jer me boli briga za druge, nisam odgojen da ne mogu čekati u redu za nešto što mi treba. Nisam odgojen za BiH. I neću moći odgojiti svoje dijete da pripada ovdje, jednostavno ne mogu majmuna od njega napraviti, zato i odosmo. :bih:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#16 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

EFD22 wrote: 20/09/2022 10:44
Ne moram imati ni 1 KM više u životu, ali odoh jer ovdje jednostavno ne pripadam. Nedavno sam baš pisao na temi o saobraćaju, a primjenjivo je za sve sfere života. Bonton je na ovim prostorima izumro, bezobzirnost i bezobrazluk su na najvišem mogućem nivou. Nepismenost, pogotovo u usmenoj, ali i pismenoj komunikaciji je strašna. Zdravstvo (barem u ZDK) se raspada, školstvo vode nestručni ljudi sa kupljenim diplomama. Znači svi oni temeljni stubovi jednog društva su, da izvineš, u kurcu. Što mi to treba, nisam odgojen da ne pozdravljam komšije, nisam odgojen da stanem "samo na 2 minute" i upalim sva četiri usput zagradim tri auta i cijelu jednu saobraćajnu traku jer me boli briga za druge, nisam odgojen da ne mogu čekati u redu za nešto što mi treba. Nisam odgojen za BiH. I neću moći odgojiti svoje dijete da pripada ovdje, jednostavno ne mogu majmuna od njega napraviti, zato i odosmo. :bih:
Aha, mislio sam da si ti negdje vec vani. Nista, neka je sa srecom. Ako ces iskreno, i ja sam isto tako razmisljao kad sam odlazio, potpuno isto, ali onda kad dodjes shvatis da i te sve stvari nisu bas onakve kakve mi iz BiH zamisljamo.

Necu da razvodnjavam temu, ali bila je nedavno vijest u Njemackoj, da se 28 djece u Münchenu ne moze upisati u vrtic jer 3 odgajateljice koje trebaju doci iz BiH - nisu jos dobile termin za vizu.

Znaci ako ti upis djeteta u vrtic zavisi od toga hoce li neko iz BiH dobiti vizu - onda skontas da ne ide bas sve glatko. To je jedan sitan primjer, ima takvih ovdje u svakom domenu zivota i u zdravstvu i u skolstvu i svemu ostalom s cim krenes da se susreces, samo dok se ne susretnes - ne znas.
User avatar
EFD22
Posts: 9818
Joined: 10/03/2022 22:16
Location: Land of the Long White Cloud

#17 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by EFD22 »

Ozimician wrote: 20/09/2022 10:51
EFD22 wrote: 20/09/2022 10:44
Ne moram imati ni 1 KM više u životu, ali odoh jer ovdje jednostavno ne pripadam. Nedavno sam baš pisao na temi o saobraćaju, a primjenjivo je za sve sfere života. Bonton je na ovim prostorima izumro, bezobzirnost i bezobrazluk su na najvišem mogućem nivou. Nepismenost, pogotovo u usmenoj, ali i pismenoj komunikaciji je strašna. Zdravstvo (barem u ZDK) se raspada, školstvo vode nestručni ljudi sa kupljenim diplomama. Znači svi oni temeljni stubovi jednog društva su, da izvineš, u kurcu. Što mi to treba, nisam odgojen da ne pozdravljam komšije, nisam odgojen da stanem "samo na 2 minute" i upalim sva četiri usput zagradim tri auta i cijelu jednu saobraćajnu traku jer me boli briga za druge, nisam odgojen da ne mogu čekati u redu za nešto što mi treba. Nisam odgojen za BiH. I neću moći odgojiti svoje dijete da pripada ovdje, jednostavno ne mogu majmuna od njega napraviti, zato i odosmo. :bih:
Aha, mislio sam da si ti negdje vec vani. Nista, neka je sa srecom. Ako ces iskreno, i ja sam isto tako razmisljao kad sam odlazio, potpuno isto, ali onda kad dodjes shvatis da i te sve stvari nisu bas onakve kakve mi iz BiH zamisljamo.

Necu da razvodnjavam temu, ali bila je nedavno vijest u Njemackoj, da se 28 djece u Münchenu ne moze upisati u vrtic jer 3 odgajateljice koje trebaju doci iz BiH - nisu jos dobile termin za vizu.

Znaci ako ti upis djeteta u vrtic zavisi od toga hoce li neko iz BiH dobiti vizu - onda skontas da ne ide bas sve glatko. To je jedan sitan primjer, ima takvih ovdje u svakom domenu zivota i u zdravstvu i u skolstvu i svemu ostalom s cim krenes da se susreces, samo dok se ne susretnes - ne znas.
Hvala. Neću ja u EU nigdje, odoh preko bare. :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19130
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#18 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mk ultra »

australija? :mrgreen:
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#19 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by arman1 »

geralt wrote: 20/09/2022 02:14
Spoiler
Show
Ozimician wrote: 20/09/2022 01:57 Meni lično u Njemačkoj, uz stan koji plaćam 600€ (prije korone rentan, u gradu ca 50 000 stanovnika) + struja, internet, TV pretplata + hrana i higijenske potrepštine + teretana + 1-2 rezervoara goriva mjesečno + 1x sedmično kafa ili pivo negdje vani + 1x mjesečno restoranska večera za 2 osobe - izađe ca 1500-1700€

Bez kupovanja odjeće, rate za auto i registracije (osiguranja) i ostalih troškova. Samac, bez porodice.

Tako da imam platu manju od 2500€ - naravno da bih se vratio BiH. 2500€ netto u Njemačkoj je 4200€ brutto za samca.

U suštini, ako imate posao u BiH koji prelazi 1000KM, ne plaćate kiriju i neko vam u Njemačkoj ponudi posao sa Brutto platom ispod 3000€ - idete na lošiji životni standard deff. A ovi što pričaju o nekom školovanju, zaboravljaju reći da se školovanje plaća i to nemali iznos, ili da idete na Ausbuildung od početka, ali tu možete izvući onda max 1500€ netto, kakogod - Good Luck i u pamet.
Jer u Bosni su inace sve stvari koje si nabrojao besplatne, uvrijedi se gazda u kafani kad hoces da platis :lol:

Hajmo malo analizirati koliko bi te isti troskovi izasli u Bosni (posjeti malo temu o inflaciji ako smatras da su ovi troskovi nerealni):

- Struja, internet, TV pretplata, grijanje, mobitel, generalno rezijski troskovi - 300 KM.

- 1-2 rezervoara goriva mjesecno - 200 KM sa trenutnim cijenama

- Hrana i potrepstine - 500 KM

- Kafa, pivo, restoran, teretana - 200 KM ako neces puno popit

Sa tvojom platom od 1000 KM, na kraju mjeseca ti ostane -200 KM. Bez odjece, registracije, ljetovanja i ostalih neplanskih troskova.
Jarane, je li to sipaš vodu u rezervoar. Ja redovno dovedem skoro do rezerve i onda hladno 45 - 55l. Zavisi s kojim sam autom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#20 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Ozimician wrote: 20/09/2022 01:57

U suštini, ako imate posao u BiH koji prelazi 1000KM, ne plaćate kiriju i neko vam u Njemačkoj ponudi posao sa Brutto platom ispod 3000€ - idete na lošiji životni standard deff. A ovi što pričaju o nekom školovanju, zaboravljaju reći da se školovanje plaća i to nemali iznos, ili da idete na Ausbuildung od početka, ali tu možete izvući onda max 1500€ netto, kakogod - Good Luck i u pamet.


EDIT: Računajte i da je 2002 god. njemačka prosječna plata bila 10x bosanskih, a da je danas 4x.
Pa da, inace je skolovanje u Bosni za DZ, skoro sve se slazem s tobom, ali reci nekome da se ne skoluje je idiotizam, a volim reci i oksimoron, samo zato jer ima moron u sebi.

DAkle ako ides kao medicinar, zavrsi brate tamo sve cim dodjes 2-3 godine drndaj, postani prava medicinska sestra, a ne da te vucaraju svi kako hoce, uci jezik, isplatiti ce se. Jezik u svakom slucaju. Ako si inzinjer, idi na kurseve, upisi master, sve kosta, ali se ispalti, pa razlika bachelor i master je 10-20.000 eura godisnje, da platis master 20.000 eura porefat ces ga za par godina, a i svaka firma ce pristati da financira.

Ja sam kroz 5 godina 28.000 eura skoro napredovao u plati(godisnje). ABd i ako Tito da, sljedece godine master, pa cemo jos da pojacamo, ali sta god radis pa taman i da si cistac obrazuj se da imas potrebne certifikate, jezik, i vidit ces kako se prilike otvaraju.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#21 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

geralt wrote: 20/09/2022 02:14
Jer u Bosni su inace sve stvari koje si nabrojao besplatne, uvrijedi se gazda u kafani kad hoces da platis :lol:

Hajmo malo analizirati koliko bi te isti troskovi izasli u Bosni (posjeti malo temu o inflaciji ako smatras da su ovi troskovi nerealni):

- Struja, internet, TV pretplata, grijanje, mobitel, generalno rezijski troskovi - 300 KM.

- 1-2 rezervoara goriva mjesecno - 200 KM sa trenutnim cijenama

- Hrana i potrepstine - 500 KM

- Kafa, pivo, restoran, teretana - 200 KM ako neces puno popit

Sa tvojom platom od 1000 KM, na kraju mjeseca ti ostane -200 KM. Bez odjece, registracije, ljetovanja i ostalih neplanskih troskova.
Drug gdje ti zivis, da se i ja vratim u Bosnu i zivim u tvom gradu. Domacinstvo od 4 osobe:

stavka 1: 500-600KM

Stavka 2: 300KM(mada ja sam trosio uvijek vise rezervoara, cesto kod punice)

Stavka 3: 1000KM

Stavka 4: 600KM

Stan kredit: 400-800KM

KRedit za auto: 300KM, da ga hebes :)

Samac:


stavka 1: 300KM

Stavka 2: 300KM(mada ja sam trosio uvijek vise rezervoara, cesto kod punice)

Stavka 3: 600KM

Stavka 4: 300KM

Stan kredit: 400-800KM, kako god moras zivit negdje, neki ne zele ili nemaju mogucnost za DZ.

Meni prije 6 godina u Bosni skoro nista nije ostajalo od plate, a imao dvije prosjecne.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#22 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

EFD22 wrote: 20/09/2022 10:44
Ne moram imati ni 1 KM više u životu, ali odoh jer ovdje jednostavno ne pripadam. Nedavno sam baš pisao na temi o saobraćaju, a primjenjivo je za sve sfere života. Bonton je na ovim prostorima izumro, bezobzirnost i bezobrazluk su na najvišem mogućem nivou. Nepismenost, pogotovo u usmenoj, ali i pismenoj komunikaciji je strašna. Zdravstvo (barem u ZDK) se raspada, školstvo vode nestručni ljudi sa kupljenim diplomama. Znači svi oni temeljni stubovi jednog društva su, da izvineš, u kurcu. Što mi to treba, nisam odgojen da ne pozdravljam komšije, nisam odgojen da stanem "samo na 2 minute" i upalim sva četiri usput zagradim tri auta i cijelu jednu saobraćajnu traku jer me boli briga za druge, nisam odgojen da ne mogu čekati u redu za nešto što mi treba. Nisam odgojen za BiH. I neću moći odgojiti svoje dijete da pripada ovdje, jednostavno ne mogu majmuna od njega napraviti, zato i odosmo. :bih:
Tako sam se osjecao kad odoh, i isto tako se osjecam i sada.
User avatar
arman1
Posts: 5286
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#23 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by arman1 »

Nabrao sam previše godina da bih igdje prispio, mada se još batrgam i nadam. Šanse su mi male(nikakve) ali me tješi da će moje dijete otići da živi u civilizaciji. To mi je želja, a znam da će meni prvom biti jako teško kad ode. Bolje da ga želim nego da ga žalim.
Da se ne desi:
- da mu uvale pušku da ubija i da ga ubiju da bi se neko obogatio,
- da mu se ne desi da ga nema ko liječiti ili da ga nema s čim liječiti ako zatreba ne daj Bože,
- da mu se ne desi da mora dijete slati u školu gdje će steći NIKAKVO znanje ili će ga neko šikanirati iz ko zna kog razloga,
- da mu se ne desi da čeka dobar posao kao zgoditak na lotou,
- da mu se ne desi da ga kriminalac maltretira na ulici a kvazi-policija te nezainteresovano gleda,
- da mu se ne desi da dijete ne može izvesti u park jer istog nema - pretvoren u još jedan poslovni centar.
Mogao bih nabrajati do sutra, a da finansijsku stranu i ne spomenem. Imam posao s pristojnim primanjima, nekretnine, i bruku druge imovine ali mi se želudac okrene čim iz kuće izađem i vidim gdje sam. Vidio "truli, mrski, okrutni" zapad i poprilično sam upučen kako tamo stoje stvari i rado bih tamo se skupio u nekoj gajbi, išao na posao gradskim prevozom i bio građanin drugog reda, radije neo u ovom mom "rahatluku" gdje sam u rođenoj zemlji građanin trečeg reda.
Osim onih koji misle da će se obogatiti preko noći obogatiti i vratiti u svoju pripizdinu s novim BMWom svima ostalim se isplati samo treba znati šta hočeš i biti ustrajan.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#24 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mirsek »

Dvije osobe sa minimalnim satnicama u Njemackoj( 2x12 eura brutto ili 2x1920 eura brutto na puno radno vrijeme) sto je oko 2x1300 eura neto mjesecno, mnogo bolje zive nego 2 osobe u BIH sa 2x1000 KM neto koje nemaju svoj otplacen stan ili kucu a i da imaju opet bi to bilo u korist Njemacke, samo dosta manja razlika.
E sad jel lakse u BIH naci 2 posla od po 1000 KM ili u Njemackoj 2 posla sa minimalnim mogucim platama..
Last edited by mirsek on 20/09/2022 11:24, edited 1 time in total.
User avatar
dulekrele
Posts: 3791
Joined: 10/04/2014 18:25

#25 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dulekrele »

Svakakve šupljake i nebuloze moze ovde covjek procitati :-)
Last edited by dulekrele on 20/09/2022 11:24, edited 1 time in total.
Post Reply