Vriska djece po kaficima i igra?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12312
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#551 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by dr_Evil »

Bloo wrote: 10/08/2022 15:11 I o sisama one koje ih nemaju! Muški mogu ako imaju moobs!
Eno sad, od 14-te redovno pregledavam! Mada i nisam neki sisa tip. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#552 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Bloo »

dr_Evil wrote: 10/08/2022 15:12
Bloo wrote: 10/08/2022 14:58
Onda taj kriterij možemo primijeniti na sve :) od teme feminizam, politika, kozmetika, kuhanje itd...ovo je forum :) Komentari moonce ili drugih forumaša koji nemaju djecu, ali imaju isustvo sa tuđom djecom, odnosno možda prenose svoj doživljaj tuđe djece, antagonizira vas kao roditelje (ne te djece što je interesantno) generalno.
Spoiler
Show
Na žalost (ovo govorim iz profesionalnog iskustva rada sa djecom, iako ne predugog) imanje djece ne znači nužno da je vaš odgoj dobar ili da ste "kvalificirani" da pričate o temi odgoja.
Roditelji su ljudi sa svim svojim manama i odgoji se ralizkuju od jedne porodice do druge.
Ono što je dr Evilu normalni dio odgoja je možda tebi nenormalan.
Biti roditelj jeste teško jer ste izloženi višestrukim pritiscima oko odgoja i kompleksnošću bivanja roditeljom, ali način na koji određeni forumaši reaguju na poprilično benigne komentare neroditelja (ne mislim na onu dvojicu trolova) na ovoj temi, te čak i ničim izazvani prostački komentari, ukazuje na dosta toga.

Odgoj kao takav se ne posmatra samo jednodimenzionalno (ponašanje djeteta u javnosti) već i šire kroz usvajanje normi, obrazaca ponašanja i uvjerenja kroz roditeljski nametnute direktive.
Imanje djeteta ti ne podaruje božansko svezanje i mudrost. Da, naravno, ti ako imaš djecu, u specifičnom slučaju SVOJE djece meni možeš reći: Pusti ga da plače, prestat će za 5 minuta, uvijek je tako pred spavanje. Dr Evil mi može reći, moraš ga ljuljati jer neće drugačije prestati plakati. Ovo su oni najobičniji primjeri, ne pretjerano kompleksni. Kako dijete odrasta tu se pojavljuju i razlike u odgoju u kombinaciji sa standardnim psiho-fizičkim elementima odrastanja te elementima karaktera gdje ti i dr Evil možete imati različita iskustva i pristupe sa djecom (vlastitom) istih godina.

Na primjer, tvoji stavovi koji iznosiš na drugim temama su problematični i onda se naravno postavlja pitanje, ako imaš djecu, da li ćeš taj svjetonazor prenijeti i na svoju djecu i svoj pogled na svijet i određene teme prenijeti i na njih, te ih na taj način limitirani da normalno funkcionišu u društvu (ne nužno bosanskom).

Sve je to tako sta kazes. Ali covjek poludi kad ti neko ko nije sam probao kaze da je do tebe jer ti eto dijete ima nocne strahove. E'o do mene je, ja sam prvi i posljednji roditelj koji ima taj problem.

Roditelj dijeteta koji ima probleme u komunikaciji je kriv, dodje ona sa kafe i savjetuje te da moras vise da pricas sa djetetom i to recenicom:"Jel pricate vi sa njim ikako". Roditelj dijeteta koje ima problema sa motorikom ona/on savjetuje da ga mora vise vodit u parkic, kako ona svaki dan 6000 koraka na satu.

Forum je, tu smo da pricamo, ali odvadite narode malo, imati malu djecu je rudarski posao i maraton. Ako ne mozes pomoci, odmakni se.
Što se tiče naše drage moonce, njeni komentari nisu zlobi. Možda eventualno nespretno formulisani, ali ne dolaze sa lošeg mjesta.
Negdje prije par stranica, prije pojave dva trola, na temi su bili roditelji i eto ja onako da mahalam bez nekih komentara i onda su se pojavili forumaši-roditelji sa odvratnim komentarima o nedojebanim usidjelicama. Zašto? Ti ljudi su roditelji i odgajaju dijete. Dzizuz.

Ograničenih ljudi ima na sve strane i roditelja i neroditelja. Razumijem da komentari koje si spomenuo izazivaju povišem tlakić i crnilo pred očima, ali nema poente. Kao kad ja na primjer radim nešto, pa mi priđe neko (muško :D) i daje mi savjete iako se tim bavim od svoje 15 godine. :D
Ja ti mogu jedino kao nerotkinja dati savjet kad uđe dijete u pubertet :lol: :| little hormonal fuckers...
Ponekad neki komentar ljudi bez djece (ne moonca i tvoj primjer nužno) dolazi sa drugog mjesta - njihovog vlastitog djetinjstva. :) I tebe su odgojne mjere tvojih roditelja i tvoji roditelji i njihovi karakteri obilježili kao osobu.

Imati dijete, ne samo malo, je long term project, težak i zahtjevan koji se završava tek kad umreš :D jer će tebi tvoje dijete uvijek biti dijete samo što će kasnije osnovati svoju porodicu i dolaziti možda po savjete i pomoć.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#553 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by tranquil »

U međuvremenu je trol koji je otvorio temu bez daljih pojašnjenja o kontekstu događaja, zdušio sa teme i foruma :lol:

A mi se krvimo :lol:

Osim ako nije sada došao pod drugim nickom da još zakuha...
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#554 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Snake Eyes »

Bloo wrote: 10/08/2022 14:58
Snake Eyes wrote: 10/08/2022 14:29 Vidim da me nisi shvatila, rekao sa da na ovu temu moze govoriti obrazovan kolega, imao ili nemao djecu te i onaj koji je znanje stekao kroz vlastito iskustvo odgoja kao roditelj odvojeno od formalnog obrazovanja. Onaj koji nema niti jedno, obrazovanje ili djecu, nije bas kvalifikovan za diskusiju.

I ovaj stav vezem kako sam i komentarisao, za odgoj djece a ne za neurohirurgiju.
Top
Onda taj kriterij možemo primijeniti na sve :) od teme feminizam, politika, kozmetika, kuhanje itd...ovo je forum :) Komentari moonce ili drugih forumaša koji nemaju djecu, ali imaju isustvo sa tuđom djecom, odnosno možda prenose svoj doživljaj tuđe djece, antagonizira vas kao roditelje (ne te djece što je interesantno) generalno.

Na žalost (ovo govorim iz profesionalnog iskustva rada sa djecom, iako ne predugog) imanje djece ne znači nužno da je vaš odgoj dobar ili da ste "kvalificirani" da pričate o temi odgoja.
Roditelji su ljudi sa svim svojim manama i odgoji se ralizkuju od jedne porodice do druge.
Ono što je dr Evilu normalni dio odgoja je možda tebi nenormalan.
Biti roditelj jeste teško jer ste izloženi višestrukim pritiscima oko odgoja i kompleksnošću bivanja roditeljom, ali način na koji određeni forumaši reaguju na poprilično benigne komentare neroditelja (ne mislim na onu dvojicu trolova) na ovoj temi, te čak i ničim izazvani prostački komentari, ukazuje na dosta toga.

Odgoj kao takav se ne posmatra samo jednodimenzionalno (ponašanje djeteta u javnosti) već i šire kroz usvajanje normi, obrazaca ponašanja i uvjerenja kroz roditeljski nametnute direktive.
Imanje djeteta ti ne podaruje božansko svezanje i mudrost. Da, naravno, ti ako imaš djecu, u specifičnom slučaju SVOJE djece meni možeš reći: Pusti ga da plače, prestat će za 5 minuta, uvijek je tako pred spavanje. Dr Evil mi može reći, moraš ga ljuljati jer neće drugačije prestati plakati. Ovo su oni najobičniji primjeri, ne pretjerano kompleksni. Kako dijete odrasta tu se pojavljuju i razlike u odgoju u kombinaciji sa standardnim psiho-fizičkim elementima odrastanja te elementima karaktera gdje ti i dr Evil možete imati različita iskustva i pristupe sa djecom (vlastitom) istih godina.

Na primjer, tvoji stavovi koji iznosiš na drugim temama su problematični i onda se naravno postavlja pitanje, ako imaš djecu, da li ćeš taj svjetonazor prenijeti i na svoju djecu i svoj pogled na svijet i određene teme prenijeti i na njih, te ih na taj način limitirani da normalno funkcionišu u društvu (ne nužno bosanskom).
Nije primjenjivo na druga polja, ovdje se radilo o iskustvu odgoja, konkretno o pristupu prema djetetu koje neumoljivo place i slicno, ako si roditelj, znas da si nekada nemocan bilo sto poduzeti u tim slucajevima. Takodjer, odgoj djece ne pripada samo roditeljima, djeca su pod velikim uticajem okoline, skole, interneta, ko ima djecu ovo zna iz prve ruke, zna da nije sve do roditelja i da djeca dosta negativnog pokupe usput.

Samo imanje djeteta naravno da ne daje specijalne moci, djecu dobija svako, pa sam pristup "pusti ga da isplace" ili i to da ne smijes pojesti servirane kolace u gostima to dokazuje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50403
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#555 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Bloo »

Naravno, ali kada se govori o maloj djeci, internet i skolu mozemo izbaciti za sada iz jednacine :) Naravno, ni u tom slučaju nisu roditelji jedini krivci za određene "negativne" pojave tokom odrastanja, nešto je jednostavno prirodni element (nedostatak empatije u opdređenim godinama itd).
Elem, djecu može imati svako, ostaje samo nada da će djeca biti ljudi od svojih roditelja, te se uspjeti spasiti iz toksičnih stavova kojima je okružen dok raste, te izrasti u jedno neksenofobno biće otvorenog uma i srca. :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#556 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by moonca »

Smijeshno je ikoga nazivati trolom... konkretno ova tema oko - vriske djece--je toliko prisutna svugdje i na svakom mjestu, da je dobro pojasniti neke pojave .

... interesantno je bilo i mishljenje , kako roditelji djece koja su 'opomenuta' reaguju.. ali jedno je sigurno.. kad dodje do problema, bilo to hotel ili restoran. . nikakvo izvinjenje, dzabna vechera, dzabna noch u apartmanu . neche zadovoljiti osobu chije je dijete opomenuto . i uvijek je to . 'bilest djetea' koja lomi srca. :-) i da niko to ne moze razumjeti, osim samih njih . itd.. patetika.. nazalost
zokach
Posts: 21
Joined: 06/08/2022 21:33

#557 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by zokach »

To su price za djecu,nemaju argumenata pa pokusavaju na djetinjast nacin ugasit temu.Dnevno vidim po par slucajeva djecije vriske na mjestima gdje se dođe popit kafa i odmorit ali sta ces ko te pita suti i pusti jer ako nesto kazes mrzitelj si djece.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#558 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by tranquil »

Vrlo brzo šaltanje sa uloge zabrinutog oca na ispijača kafa koji šuti i trpi vrisku, pa onda istresa na forumu sve što nije imao muda da kaže lično :D
zokach
Posts: 21
Joined: 06/08/2022 21:33

#559 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by zokach »

Zakljucak koji je samo tvom mozgu realan,mani se mene nego daj nadji konkretan nacin kako pomoci roditeljima cija djeca uznemiravaju druge na mjestima gdje nebi trebala biti?Ako znas nacin neki ako ne onda nista ne vidim potrebu oglasavanja ovde?Pogledaj samo svoje komentare na temi onima koje ne misle kao ti pokusavas kao suknut nesto sta li?
User avatar
Tananarive
Posts: 902
Joined: 22/04/2021 14:45

#560 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Tananarive »

Mr.Sojic wrote: 10/08/2022 13:49 Ovdje stvarno treba razgraničiti dvije stvari:

* bRezoBrazne roditelje, a ne djecu jer su djeca takva kako ih roditelji odgoje
* one koji stvarno ne rezumiju ili neće da razumiju da djeca plaču iz raznih razloga

Pisao sam već da imam komsije iz Indije koji imaju 2 prelijepe djece i kao roditelji ne čuju se živi.

Malecka je vrlo često plakala, što od brata koji je izaziva do toga da je u dobu kada rastu zubići. I ovo meni sada treba da smeta.Boooooože sačuvaj! Uopšte mi ne smeta.
Pisao sam da sa jedne strane imam osnovnu školu, a sa druge obdanište. Ni to mi ne smeta, čak mene i moju suprugu razveseli.

Dajte ba ljudi i neljudi :mrgreen: ohanite malo, malo tolerancije i svima super.
pa niko i ne priča o djeci koja plaču kod kuće, nego o derladi u javnom prostoru i roditeljima mentalnim invalidima koji ih tako odgajaju
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#561 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Nierika »

Kod mene u haustoru je jedan par dobio dijete, ništa se ne čuje, eventualno kad izlaze iz stana s bebom. Mirna neka beba. :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#562 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Snake Eyes »

Nierika wrote: 10/08/2022 20:50 Kod mene u haustoru je jedan par dobio dijete, ništa se ne čuje, eventualno kad izlaze iz stana s bebom. Mirna neka beba. :D

Image
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#563 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Nierika »

Snake Eyes wrote: 10/08/2022 20:53
Nierika wrote: 10/08/2022 20:50 Kod mene u haustoru je jedan par dobio dijete, ništa se ne čuje, eventualno kad izlaze iz stana s bebom. Mirna neka beba. :D

Image
Možda ni ja ništa ne čujem. :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#564 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Snake Eyes »

Nierika wrote: 10/08/2022 20:57
Snake Eyes wrote: 10/08/2022 20:53


Image
Možda ni ja ništa ne čujem. :D
Vidjeli smo da imas oci, za usi ne znamo.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#565 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Nierika »

Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:01
Vidjeli smo da imas oci, za usi ne znamo.
Ideja za novu temu.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#566 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Snake Eyes »

Nierika wrote: 10/08/2022 21:03
Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:01
Vidjeli smo da imas oci, za usi ne znamo.
Ideja za novu temu.
Dobro si, tema: vaše uši.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#567 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Nierika »

Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:04
Nierika wrote: 10/08/2022 21:03

Ideja za novu temu.
Dobro si, tema: vaše uši.
Image
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#568 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Snake Eyes »

Nierika wrote: 10/08/2022 21:11
Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:04

Dobro si, tema: vaše uši.
Image
Postavi svoju sliku, ako zelis da ti gledam u uho.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#569 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Nierika »

Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:18
Postavi svoju sliku, ako zelis da ti gledam u uho.
To je možda intimnije nego gledanje u oči ili dlan. :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#570 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Snake Eyes »

Nierika wrote: 10/08/2022 21:21
Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:18
Postavi svoju sliku, ako zelis da ti gledam u uho.
To je možda intimnije nego gledanje u oči ili dlan. :D
Hmmm, zato se otorinolaringolog cudno ponasao na pregledu.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#571 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Nierika »

Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:31
Nierika wrote: 10/08/2022 21:21

To je možda intimnije nego gledanje u oči ili dlan. :D
Hmmm, zato se otorinolaringolog cudno ponasao na pregledu.
Čitala sam da se između psihijatra/psihologa i pacijenta obično razvije posebna vrsta spone tokom terapije, možda tako i sa otorinolaringologom.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#572 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Snake Eyes »

Nierika wrote: 10/08/2022 21:35
Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:31

Hmmm, zato se otorinolaringolog cudno ponasao na pregledu.
Čitala sam da se između psihijatra/psihologa i pacijenta obično razvije posebna vrsta spone tokom terapije, možda tako i sa otorinolaringologom.
Ako je tako, sreca pa ne moram ici kod urologa.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#573 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Nierika »

Snake Eyes wrote: 10/08/2022 21:39
Nierika wrote: 10/08/2022 21:35

Čitala sam da se između psihijatra/psihologa i pacijenta obično razvije posebna vrsta spone tokom terapije, možda tako i sa otorinolaringologom.
Ako je tako, sreca pa ne moram ici kod urologa.
Ma da, ima i drugih -ologa. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#574 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Ateista »

tranquil wrote: 10/08/2022 13:51
moonca wrote: 10/08/2022 13:44

Nije uopste bitno da li neko ima ili ne dijete za ovu diskusiju.... da je bitno. roditelji nikada ne bi odveli dijete na pregled dr ..koji nema djece. ............negovateljici koja nema djece itd... :zoka:
U principu nije bitno. I sam sam, prije nego što sam postao roditelj, uvijek se nervirao kada bi me neko isključivao iz priče o djeci, jer ih ja tada nisam imao. Dešavalo se prije dosta vremena čak i na ovom forumu.

Ali to je, kao što rekoh, prinicip.

Međutim, konkretno iskustvo vezano za noćni plač djeteta, o čemu se trenutno vodi rasprava, može imati samo neko ko živi s djecom. Ne mora biti roditelj, može biti odgajatelj, nebitno. To je jedna od onih stvar s kojima neroditelji bivaju upoznati samo iz priča, a pošto se ne priča puno o tome, jer su svačija djeca naravno zlatna i ne plaču, onda se ljudi iznenade kada čuju da tako nešto postoji. Bitno je da treba znati da se to dešava, i da te svako uletanje u priču sa "ma to se ne dešava nemate pojma, djeca ne arlauču po noći" automatski isključuje iz rasprave kao nerelevantnog. On može vjerovati da to nije pojava, ali ako ikada postane roditelj, vjerovatno će saznati da je bio u krivu.
:thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#575 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Ateista »

zokach wrote: 10/08/2022 13:31
Ateista wrote: 10/08/2022 13:29

Nema potrebe za tim ni kod drugacije i bolesne djece, jos manje kod zdrave kao sto je kod mene slucaj. Vec ti je receno, ili prihvatas djecu ili ne, nema izmedju. Jedno je bezobrazluk djece a drugo kad mala djeca placu i ne mogu se tek tako smiriti.
Toj poljakinji smo pokusali objasniti da dijete place i da se ne moze smiriti dok ne prodje, ali uopste to njeno kucanje je suvisno i bespotrebno jer nista ne moze promijeniti time.
Moze promjeniti itekako,smiri djete babo,nisi ga napravio valjda da uznemiravas sa njim okolinu i cuvas brak zdravim?
Kao sto sam ti vec rekao - pojma nemas o djeci i ovoj pojavi a usudjujes se da komentarises pricom smiri ga. Da je moguce smititi djecu u takvim situacijama roditelji bi ih smirili, odnosno uvijek pokusavaju ali rijetko uspijeva.
Definitivno si obicni troll, to postaje sve jasnije.
Post Reply