Vriska djece po kaficima i igra?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ateista
Posts: 46351
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#576 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Ateista »

moonca wrote: 10/08/2022 15:36 Smijeshno je ikoga nazivati trolom... konkretno ova tema oko - vriske djece--je toliko prisutna svugdje i na svakom mjestu, da je dobro pojasniti neke pojave .

... interesantno je bilo i mishljenje , kako roditelji djece koja su 'opomenuta' reaguju.. ali jedno je sigurno.. kad dodje do problema, bilo to hotel ili restoran. . nikakvo izvinjenje, dzabna vechera, dzabna noch u apartmanu . neche zadovoljiti osobu chije je dijete opomenuto . i uvijek je to . 'bilest djetea' koja lomi srca. :-) i da niko to ne moze razumjeti, osim samih njih . itd.. patetika.. nazalost
Nije mi bas jasno sta hoces da kazes, kakva vecera i dzabna noc, ko koga treba da casti i zasto?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#577 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by dr_Evil »

Hajdemo mi ovu temu pod kljuc :D nema druge
User avatar
Ateista
Posts: 46351
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#578 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Ateista »

dr_Evil wrote: 11/08/2022 09:32 Hajdemo mi ovu temu pod kljuc :D nema druge
Ma neka je, treba ostaviti da se vidi sa kakvim sve ljudima dijelimo zrak. :D
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#579 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by no_sikiriki »

Ateista wrote: 11/08/2022 09:35
dr_Evil wrote: 11/08/2022 09:32 Hajdemo mi ovu temu pod kljuc :D nema druge
Ma neka je, treba ostaviti da se vidi sa kakvim sve ljudima dijelimo zrak. :D
A možda je bolje i ne znati. Ignorance is bliss. :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#580 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Bloo »

tranquil wrote: 10/08/2022 13:51 To je jedna od onih stvar s kojima neroditelji bivaju upoznati samo iz priča, a pošto se ne priča puno o tome, jer su svačija djeca naravno zlatna i ne plaču, onda se ljudi iznenade kada čuju da tako nešto postoji.
Osim kad ti vlastiti roditelji kazu da si bio mala nocna mora i da si imao kolike. :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#581 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by tranquil »

Bloo wrote: 11/08/2022 10:40
tranquil wrote: 10/08/2022 13:51 To je jedna od onih stvar s kojima neroditelji bivaju upoznati samo iz priča, a pošto se ne priča puno o tome, jer su svačija djeca naravno zlatna i ne plaču, onda se ljudi iznenade kada čuju da tako nešto postoji.
Osim kad ti vlastiti roditelji kazu da si bio mala nocna mora i da si imao kolike. :D
Moja i ženina mati, kao da su sve zaboravile. Nikakve koristi nismo imali s te strane. Čuo sam o pojavi da ljudima s djecom često ti neki problematični dijelovi "izblijede" iz pamćenja. Valjda hormoni čiste loša sjećanja kako bi organizam ponovo pripremili za reprodukciju. Valjda je to bilo i kod njih. Ja pričam o tome kako bolovi prate svaki novi zubić, i da tačno mogu primjetiti kada izbija zubić samo po djetetovim reakcijama, ne moram ništa gledati u ustima, sve je jasno, gledaju u mene isto ko da je moje dijete prvo što ima bolove od zuba, kao da svaka nije dvoje podigla.

Možda se o tim neprijatnim stranama roditeljstva i zna manje zato što ljudi često to jednostavno zaborave.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#582 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Bloo »

tranquil wrote: 11/08/2022 10:46 Moja i ženina mati, kao da su sve zaboravile. Nikakve koristi nismo imali s te strane. Čuo sam o pojavi da ljudima s djecom često ti neki problematični dijelovi "izblijede" iz pamćenja. Valjda hormoni čiste loša sjećanja kako bi organizam ponovo pripremili za reprodukciju. Valjda je to bilo i kod njih. Ja pričam o tome kako bolovi prate svaki novi zubić, i da tačno mogu primjetiti kada izbija zubić samo po djetetovim reakcijama, ne moram ništa gledati u ustima, sve je jasno, gledaju u mene isto ko da je moje dijete prvo što ima bolove od zuba, kao da svaka nije dvoje podigla.

Možda se o tim neprijatnim stranama roditeljstva i zna manje zato što ljudi često to jednostavno zaborave.
Ja sam dobila detaljne momente (od poroda do kolika iz zuba i hrane - zdenka i pasteta - sve ostalo povrac) :lol: i vesele divne momente prepricane.
i one manje vesele koje si zaboraio tipa kad ti baka/nana pricepe prst vratima jer si se sunjao i gurao prst izmedu stoka i vrata, pa zena nije mogla od stresa da se sabere i mog vristanja i mahala vratima tamo vamo i nikako da mi pusti prst :lol:
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#583 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Suzie Q »

tranquil wrote: 11/08/2022 10:46
Bloo wrote: 11/08/2022 10:40

Osim kad ti vlastiti roditelji kazu da si bio mala nocna mora i da si imao kolike. :D
Moja i ženina mati, kao da su sve zaboravile. Nikakve koristi nismo imali s te strane. Čuo sam o pojavi da ljudima s djecom često ti neki problematični dijelovi "izblijede" iz pamćenja. Valjda hormoni čiste loša sjećanja kako bi organizam ponovo pripremili za reprodukciju. Valjda je to bilo i kod njih. Ja pričam o tome kako bolovi prate svaki novi zubić, i da tačno mogu primjetiti kada izbija zubić samo po djetetovim reakcijama, ne moram ništa gledati u ustima, sve je jasno, gledaju u mene isto ko da je moje dijete prvo što ima bolove od zuba, kao da svaka nije dvoje podigla.

Možda se o tim neprijatnim stranama roditeljstva i zna manje zato što ljudi često to jednostavno zaborave.
potisnu ih druga sjecanja koja dolaze godinama kasnije. I mi cemo nekad tako sigurno. E da, djeca znaju nocu plakati i kad im zubici rastu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#584 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by dr_Evil »

tranquil wrote: 11/08/2022 10:46
Moja i ženina mati, kao da su sve zaboravile. Nikakve koristi nismo imali s te strane. Čuo sam o pojavi da ljudima s djecom često ti neki problematični dijelovi "izblijede" iz pamćenja. Valjda hormoni čiste loša sjećanja kako bi organizam ponovo pripremili za reprodukciju. Valjda je to bilo i kod njih. Ja pričam o tome kako bolovi prate svaki novi zubić, i da tačno mogu primjetiti kada izbija zubić samo po djetetovim reakcijama, ne moram ništa gledati u ustima, sve je jasno, gledaju u mene isto ko da je moje dijete prvo što ima bolove od zuba, kao da svaka nije dvoje podigla.

Možda se o tim neprijatnim stranama roditeljstva i zna manje zato što ljudi često to jednostavno zaborave.

Kod nas ista stvar, ono zapitas se kako smo mi zivi ikako :D.

Sve u svemu nene i dede su poprilicno beskorisne sto se tice unucadi, tu su uglavnom da ih razmaze.

U kolege mali ima aspberga, nena citav zivot radila sa djecom sa posebnim potrebama, nista zena nije primjetila, a njima prvo dijete nisu znali sta je normalan razvoj dijeteta, tek oko trece poceli da kuze da nesto ne stima.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3207
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#585 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by darius_maximus »

Uvijek me ove teme podsjete kako smo merhametli narod. :D

Kaže, prije čitave mahale odgajale djecu.
Ono, treba selo da odgoji dijete.

Danas, čim dijete negdje pisne, ide pogled poprijeko.
Svi nakurčeni, pa je najbolje da se djeca ne igraju i ne prave buku ni pred zgradama, ni po kafićima, ni po tržnim centrima, a izgleda ni u kući.
Najbolje bi dijete bilo ono iz filma A.I. da mu možeš sve parametre podesiti, da se ko ne behuti dok pije kafu. :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#586 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by dr_Evil »

Pa tako je i doslo, niko vise ne igra lopte na ulici, ono dva kamena pa stativa. Odma vriste dijete neodgojeno, eno ga lupa loptom po autima ispred.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#587 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by no_sikiriki »

Bloo wrote: 11/08/2022 10:49
tranquil wrote: 11/08/2022 10:46 Moja i ženina mati, kao da su sve zaboravile. Nikakve koristi nismo imali s te strane. Čuo sam o pojavi da ljudima s djecom često ti neki problematični dijelovi "izblijede" iz pamćenja. Valjda hormoni čiste loša sjećanja kako bi organizam ponovo pripremili za reprodukciju. Valjda je to bilo i kod njih. Ja pričam o tome kako bolovi prate svaki novi zubić, i da tačno mogu primjetiti kada izbija zubić samo po djetetovim reakcijama, ne moram ništa gledati u ustima, sve je jasno, gledaju u mene isto ko da je moje dijete prvo što ima bolove od zuba, kao da svaka nije dvoje podigla.

Možda se o tim neprijatnim stranama roditeljstva i zna manje zato što ljudi često to jednostavno zaborave.
Ja sam dobila detaljne momente (od poroda do kolika iz zuba i hrane - zdenka i pasteta - sve ostalo povrac) :lol: i vesele divne momente prepricane.
i one manje vesele koje si zaboraio tipa kad ti baka/nana pricepe prst vratima jer si se sunjao i gurao prst izmedu stoka i vrata, pa zena nije mogla od stresa da se sabere i mog vristanja i mahala vratima tamo vamo i nikako da mi pusti prst :lol:
:lol: :lol:
Moj dragi muž je htio malog da vodi u hitnu kad se ovako uštinuo. Ne zna se ko je više vrištao, on ili mali. :lol:
zokach
Posts: 21
Joined: 06/08/2022 21:33

#588 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by zokach »

Jako brizni roditelji,vodite malo vise racuna o svojoj djeci da nebi ostala sakata zbog vaseg nemara,Boze sacuvaj&sakloni.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#589 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by tranquil »

no_sikiriki wrote: 11/08/2022 11:30
Bloo wrote: 11/08/2022 10:49

Ja sam dobila detaljne momente (od poroda do kolika iz zuba i hrane - zdenka i pasteta - sve ostalo povrac) :lol: i vesele divne momente prepricane.
i one manje vesele koje si zaboraio tipa kad ti baka/nana pricepe prst vratima jer si se sunjao i gurao prst izmedu stoka i vrata, pa zena nije mogla od stresa da se sabere i mog vristanja i mahala vratima tamo vamo i nikako da mi pusti prst :lol:
:lol: :lol:
Moj dragi muž je htio malog da vodi u hitnu kad se ovako uštinuo. Ne zna se ko je više vrištao, on ili mali. :lol:
:lol:

Izvini što se smijem, znam da je to tada bio stresan momenat, naročito dragom mužu, ali priča je simpatična i smiješna :lol: Nadam se da se sada svi smijete tome
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71170
Joined: 03/10/2011 20:11

#590 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Chloe »

Sad sam išla do bankomata, red, a dječaćić nema 2 godine igra se balonom, svaki put kad mu balon padne vjetar ga pomalo nosi on vrišti dok ga ne uhvati :lol: sjetih se teme :oops: pa ljudi meni je dijete popravilo raspoloženje, kad sam skontala da je bratić moje poznanice igrala sam se s njim dok ona uzme pare.
zokach
Posts: 21
Joined: 06/08/2022 21:33

#591 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by zokach »

tranquil wrote: 11/08/2022 10:46 Moja i ženina mati, kao da su sve zaboravile. Nikakve koristi nismo imali s te strane.
Nece da se prisjecaju horora koje su prezivljavale,shvatam ih.Zamisli kad si sad ovakav, kakav si ko mali bio?Uzas.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#592 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by tranquil »

Kako reći "nisam roditelj i nemam pojma o roditeljstvu" a da direktno ne kažeš "nisam roditelj i nemam pojma o roditeljstvu"?
zokach wrote: 11/08/2022 11:37 Jako brizni roditelji,vodite malo vise racuna o svojoj djeci da nebi ostala sakata zbog vaseg nemara,Boze sacuvaj&sakloni.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#593 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by tranquil »

zokach wrote: 11/08/2022 11:40
tranquil wrote: 11/08/2022 10:46 Moja i ženina mati, kao da su sve zaboravile. Nikakve koristi nismo imali s te strane.
Nece da se prisjecaju horora koje su prezivljavale,shvatam ih.Zamisli kad si sad ovakav, kakav si ko mali bio?Uzas.
Gruba lična uvreda :lol:

Pročitani trol koji ne zna bolje :lol:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71170
Joined: 03/10/2011 20:11

#594 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Chloe »

zokach wrote: 11/08/2022 11:37 Jako brizni roditelji,vodite malo vise racuna o svojoj djeci da nebi ostala sakata zbog vaseg nemara,Boze sacuvaj&sakloni.
Tačno, moji da su mi zabranili rolanje niz čaršiju ne bih imala koljena kakva imam. Moram im prigovoriti, što me na lancu nisu držali.

Aaa, pa ožiljci na obrvi, ruci.... Iiif, tražit ću da mi isplate odštetu zbog roditeljskog nemar... :twisted:
zokach
Posts: 21
Joined: 06/08/2022 21:33

#595 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by zokach »

tranquil wrote: 11/08/2022 11:43
zokach wrote: 11/08/2022 11:40

Nece da se prisjecaju horora koje su prezivljavale,shvatam ih.Zamisli kad si sad ovakav, kakav si ko mali bio?Uzas.
Gruba lična uvreda :lol:

Pročitani trol koji ne zna bolje :lol:
Tebi su cinjenice uvrede?Stani malo ispred ogledala pa se zapitaj neke stvari,ako ga imas,ako nemas imas po ovim trznim centrima gdje se kupuje garderoba.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#596 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by no_sikiriki »

tranquil wrote: 11/08/2022 11:37
no_sikiriki wrote: 11/08/2022 11:30

:lol: :lol:
Moj dragi muž je htio malog da vodi u hitnu kad se ovako uštinuo. Ne zna se ko je više vrištao, on ili mali. :lol:
:lol:

Izvini što se smijem, znam da je to tada bio stresan momenat, naročito dragom mužu, ali priča je simpatična i smiješna :lol: Nadam se da se sada svi smijete tome
Ma naravno da je bilo stresno za sviju, ali sad se možeš samo smijati sam sebi. I općenito tom "histerisanju" kad je malo dijete, pa za sve misliš "trebam li sad trčati doktoru".
A i kod nas se nana i dedo "ničega ne sjećaju", kolektivna amnezija. :mrgreen:
zokach
Posts: 21
Joined: 06/08/2022 21:33

#597 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by zokach »

Chloe wrote: 11/08/2022 11:43
zokach wrote: 11/08/2022 11:37 Jako brizni roditelji,vodite malo vise racuna o svojoj djeci da nebi ostala sakata zbog vaseg nemara,Boze sacuvaj&sakloni.
Tačno, moji da su mi zabranili rolanje niz čaršiju ne bih imala koljena kakva imam. Moram im prigovoriti, što me na lancu nisu držali.

Aaa, pa ožiljci na obrvi, ruci.... Iiif, tražit ću da mi isplate odštetu zbog roditeljskog nemar... :twisted:
Nemar,sta drugo reci,roditeljstvo nije zabit ga i rodit nego odgajat i biti brizan,pazljiv.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71170
Joined: 03/10/2011 20:11

#598 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Chloe »

zokach wrote: 11/08/2022 11:47
Chloe wrote: 11/08/2022 11:43

Tačno, moji da su mi zabranili rolanje niz čaršiju ne bih imala koljena kakva imam. Moram im prigovoriti, što me na lancu nisu držali.

Aaa, pa ožiljci na obrvi, ruci.... Iiif, tražit ću da mi isplate odštetu zbog roditeljskog nemar... :twisted:
Nemar,sta drugo reci,roditeljstvo nije zabit ga i rodit nego odgajat i biti brizan,pazljiv.
U svemu treba imati mjeru pa i u tome. Nije sve crno - bijelo.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12170
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#599 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by dr_Evil »

Mes cini treba neka skripta za trolove
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#600 Re: Vriska djece po kaficima i igra?

Post by Osmi Socrates »

Ja nisam roditelj, što ne znači da neću biti. Sestra mi je dosta mlađa od mene pa sam gledao direktan prenos podizanja jednog djeteta, od malih nogu do punoljetstva.

Sad, moja sestra je bila neuobičajeno tiho dijete. Ne vidim da je to neka zasluga mojih roditelja, jer ja, mada nisam puno plakao, bio sam glasno dijete. Dok moji roditelji, a bogami i drugi umiješani ljudi, nisu to iskontrolirali i napravili od mene Spartanca. :lol: Anyway, i pored toga što je moja sestra bila tiho dijete, imala je trenutaka kad je nisi mogao smiriti. Odrasla je u kući, pa nije bilo problema sa komšijama, a u javnosti je uvijek bila mirna. Tako joj grah pao. Ni to ne vidim kao posebnu zaslugu mojih roditelja.

Koliko god se slažem da neki roditelji mogu učiniti više na odgoju svoje djece, nikako ne mogu shvatiti neke upise na ovoj temi, da to ide čak do vrijeđanja.

Ovi kojima smetaju tuđa bučna djeca treba da se zapitaju šta i kako oni rade na sebi da budu strpljiviji, tolerantniji ljudi. Ko je vas oslobodio odgovornosti da radite na ovome? Postoje razni konstruktivni načini da se smanje ili čak eliminiraju vanjski uticaji. Disciplina, jbt. Za to je potreban rad na sebi, nekad i potežak.

Meni lično nikad ne smetaju bučna djeca u restoranima ili bilo gdje drugo. Ili se isključim, ili mi bude i zanimljivo. Zavisno od mog raspoloženja.

Interesantan mi je primjer sa jedne od prethodnih stranica. Kaže čovjek "sjedim ja u kafiću i umalo da se tuđe dijete oprži na moju cigaretu".

Ko je njega oslobodio odgovornosti da se suzdrži da puši u prisustvu potpuno nedužnog ljudskog bića? Naravno da su prvenstveno odgovorni roditelji što dovode dijete u kafić gdje se puši, ali to ne znači da je odgovornost skinuta sa njega. Otiđi u kafić gdje nema djece. Je l' to tako jebeno teško? Time eliminiraš i mogućnost da se dijete oprži na tvoju cigaretu.

I ja sam pušač, da ne bude nesporazuma. Samo, koji naučni dokazi trebaju da bi neki shvatili da nije pristojno trovati nedužne ljude, u ovom slučaju čak i djecu, oko sebe? Bez obzira u kakvom društvu živiš.

Poenta posta je uglavnom da ovi što se pretjerano žale na tuđu bučnu djecu su pretežno nedisciplinirani ljudi koji ne žele raditi na sebi, ama ne žele nijedan promil napora uložiti u to. Kao da njihov izlazak u javnost ne podrazumijeva nikakvu odgovornost prema ostalim ljudima, a prije svega toleranciju prema drugačijim, a to su, u ovom slučaju, ljudi sa malom (i ponekad bučnom) djecom.

Ne mogu se oteti utisku da ima nešto suštinski loše u takvom shvatanju svijeta oko sebe.
Last edited by Osmi Socrates on 11/08/2022 13:26, edited 1 time in total.
Post Reply