Gradnja kuce - trosak

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

putnik387
Posts: 24
Joined: 16/12/2020 23:07

#26 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by putnik387 »

Ukoliko se odlučite za laminate procitajte prednosti i nedostatke laminata

https://www.blog.domacin.ba/2022/08/08/ ... a-vas-dom/
preludezalude
Posts: 5617
Joined: 07/03/2012 00:09

#27 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by preludezalude »

Ja trenutno razmisljam o nadogradnji na manju stariju zgradu koja ima samo 4 stana. Kontao sam o nadogradnji citave povrsine koja ima oko 200 kvadrata. Zgrada trenutno ima klasicni krov. Prije par dana sam bio sa vlasnikom jedne gradjevinske firme kojeg licno poznajem i pitao za njegovo misljenje o tom projektu i pokusao da dobijem informaciju pa makar grubu procjenu koliko bi to kostalo da bih bio nacisto da li se u to upustati ili ne. Njegove rijeci su da je svakako takvo ulaganje isplativije od kupovine gotovog stana. On kaze da bi u najskupljoj varijanti izaslo 2000KM po kvadratu misleci na skupu stolariju, keramiku, materijale. U jeftinijoj varijanti bi moglo biti mnogo jeftinije.
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#28 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by _Reds_ »

Ta zgrada nema stubove pretpostavljam, prvo ti angazuj statičara.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#29 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by mali jomu »

TLOP wrote: 01/07/2022 19:39 Pozz svima
Imal neko informacije i savjete oko gradnje kuce?
Zemlju imam, hocu kucu od 90 kvadrata, prizemna samo, bez tavana, podruma i tih stvari
Zanima me sve zajedno sa stolarijom, izolacijom, grijanjem (podno + toplotna pumpa, ili radijatori + toplotna pumpa) i unutarnjim radovima (plocice, laminat)
Znaci nekako na principu kljuc u ruke al ne bi da mi radi neka firma jer sam nacuo da bude skuplje tako :?
Hvala na informacijama koje imate


Prvo pogledaj malo o cemu se radi... pa skontaj nesto.



















User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#30 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by dr_Evil »

@TLOP Upalih video da vidim ovu nevjestu sta zida. Nestadoh nekih pola sata, i sad kad se vratih. Evo ovako treba ti drug do namjestaja(dobra kuhinja i dobro kupatilo ukljuceno= oko 1000KM po kvadratu minimalno, znaci 90 kvadrata racunaj oko 100.000KM po ovim cijenama. Naoruzaj se zivcima jer ce te svi majstori izvarat, ako uzmes firmu pa kljuc u ruke izvarat ce te maestralno a neces ni znati jer se ne razumijes. Nisi ti u stanju da pogadjas posao sa firmom jer ne znas sta trebas.

Ako te sta zanima pitaj slobodno, gradnja kuce mi je na svjeze.


Moze se popeti trosak i do 150hiljada, zavisi sta devris i ko ti radi, ali ove cifre sta pricaju 200-250k zaboravi. Ne na prizemnicu od 90kvadrata i tvoje zemljiste.
User avatar
Casual's
Posts: 5726
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#31 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by Casual's »

Kljuc u ruke niposto, avans niposto, obrt/firma za privatne kuce/stanove niposto. Dogovorio sam pocetkom sedmog kljuc u ruke za cca 70m2, firma, njihov materijal, regularno sve. Rok pocetka dogovoren za 01.08., i od tog dana borba - "Firma" dovela dva radnika sa Sela, majstor i irget - znaci poludio sam, pa me zavlacio da ce doci njihovi radnici, ovako onako - nakon 10 dana kazem zelim avans nazad, nista od posla. Onda svakodnevne lazi, petljancije, ovaj bolestan, onaj, telefon pokvaren, ne javlja se itd itd. Vrati mi dio novca, jos uvijek cekam drugi dio. Mislim da ce to morati na malo drugi nacin da se izvuce. :mrgreen:

Na kraju ja dogovorim sa majstorom grube radove, pa sa drugim fine itd. Ova "firma" me samo na materijalu uzela 10.000.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#32 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by _BataZiv_0809 »

Casual's wrote: 15/08/2022 12:49 Kljuc u ruke niposto, avans niposto, obrt/firma za privatne kuce/stanove niposto. Dogovorio sam pocetkom sedmog kljuc u ruke za cca 70m2, firma, njihov materijal, regularno sve. Rok pocetka dogovoren za 01.08., i od tog dana borba - "Firma" dovela dva radnika sa Sela, majstor i irget - znaci poludio sam, pa me zavlacio da ce doci njihovi radnici, ovako onako - nakon 10 dana kazem zelim avans nazad, nista od posla. Onda svakodnevne lazi, petljancije, ovaj bolestan, onaj, telefon pokvaren, ne javlja se itd itd. Vrati mi dio novca, jos uvijek cekam drugi dio. Mislim da ce to morati na malo drugi nacin da se izvuce. :mrgreen:

Na kraju ja dogovorim sa majstorom grube radove, pa sa drugim fine itd. Ova "firma" me samo na materijalu uzela 10.000.
Uzasno iskustvo.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#33 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by gidra »

To je sve deranje..
Najbolja je opcija, platiti projekat i specifikaciju materijala da uradi građevinac (toliko i toliko greda, daske, kubika betona, željeza, regipsa, vreća ovog/onog).
Kasnije materijal kupovati sam i gledati krajnju cijenu sa prevozom do placa, za kupovinu kešom na licu mjesta do 30% dobijate, klasična pijaca u svim firmama od Pennya, Senigora, Tranzit Exporta itd.. isto tako i dalje se povoljne suhe građe za kupovinu u kešu ima od Tarčina do Pala. Nipošto da drugi kupuju za vas.

Ja sam zavrsio ove godine vikendicu od 180 m2 i građevinac mi je izracunao materijal haman u blok i tablu regipsa i sam majstore ganjao.
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#34 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by holowey »

vikendica od 180m2? stan od 60m2 a "vikendica" 180m2?
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#35 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by gidra »

Da 180 kvadrata, planinska kuca jer je na planini, dužina rogova 12 metara, krov do zemlje, kuca u obliku jednakostraničnog trougla. Zidana je i nije drvena.
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#36 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by holowey »

4-5 apartmana za izdavanje?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#37 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by VladaFBiH »

Casual's wrote: 15/08/2022 12:49 Kljuc u ruke niposto, avans niposto, obrt/firma za privatne kuce/stanove niposto. Dogovorio sam pocetkom sedmog kljuc u ruke za cca 70m2, firma, njihov materijal, regularno sve. Rok pocetka dogovoren za 01.08., i od tog dana borba - "Firma" dovela dva radnika sa Sela, majstor i irget - znaci poludio sam, pa me zavlacio da ce doci njihovi radnici, ovako onako - nakon 10 dana kazem zelim avans nazad, nista od posla. Onda svakodnevne lazi, petljancije, ovaj bolestan, onaj, telefon pokvaren, ne javlja se itd itd. Vrati mi dio novca, jos uvijek cekam drugi dio. Mislim da ce to morati na malo drugi nacin da se izvuce. :mrgreen:

Na kraju ja dogovorim sa majstorom grube radove, pa sa drugim fine itd. Ova "firma" me samo na materijalu uzela 10.000.
potpisali ugovor? izdali ti avansu fakturu? Jedino sve po PS-u ako radiš s firmama inače muke Sizifove a u kupovinu materijala obavezno treba biti uključen inače te lupaju po ušima ili popuste zadrže za sebe...
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#38 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by gidra »

holowey wrote: 15/08/2022 15:12 4-5 apartmana za izdavanje?
Jok, jedna cjelina. Prizemlje: garaza, ljetna kuhinja, ostava za alat, ostava za ogrjev, pomocni wc, 1 sprat samo dnevni boravak i wc, 2 sprat - 3 spavace sobe. Ici cu u smjeru izdavanja na dan kada sredim sve.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#39 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by dr_Evil »

VladaFBiH wrote: 15/08/2022 15:24
Casual's wrote: 15/08/2022 12:49 Kljuc u ruke niposto, avans niposto, obrt/firma za privatne kuce/stanove niposto. Dogovorio sam pocetkom sedmog kljuc u ruke za cca 70m2, firma, njihov materijal, regularno sve. Rok pocetka dogovoren za 01.08., i od tog dana borba - "Firma" dovela dva radnika sa Sela, majstor i irget - znaci poludio sam, pa me zavlacio da ce doci njihovi radnici, ovako onako - nakon 10 dana kazem zelim avans nazad, nista od posla. Onda svakodnevne lazi, petljancije, ovaj bolestan, onaj, telefon pokvaren, ne javlja se itd itd. Vrati mi dio novca, jos uvijek cekam drugi dio. Mislim da ce to morati na malo drugi nacin da se izvuce. :mrgreen:

Na kraju ja dogovorim sa majstorom grube radove, pa sa drugim fine itd. Ova "firma" me samo na materijalu uzela 10.000.
potpisali ugovor? izdali ti avansu fakturu? Jedino sve po PS-u ako radiš s firmama inače muke Sizifove a u kupovinu materijala obavezno treba biti uključen inače te lupaju po ušima ili popuste zadrže za sebe...
Okaci ti to sve macku o rep. Nisi strucan da pregovaras sa firmom(pardon ako si ti gradjevinski inzinjer ili izgorio u bausteli citav zivot na mjesalici).

Druga stvar kad si dogovorio kljuc u ruke nemas ti nista sa tim koliko oni materijal placaju, tvoje je da pogodis kvadrat, a njegovo da te zaradi sto moze vise.

I Onda ako si nekim slucajem strucan toliko ili imas nekoga ko ce da pogodi sve sa njima od velicine eksera do debiljina i gustoce stiropora, treba sve to neko pratit, da ne bude slucajem 20-30 grama manje u stiroporu od pogodjenog.

Svi mi mislimo da se kontamo u gradjevinu,a o materijalima znamo sta smo culi negdje za pivom. Ljudi slusaju beton po par semestara, a ti ces da kazes onome u pregovorima koliko ce lopata cemente u mjesalicu.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#40 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by VladaFBiH »

dr_Evil wrote: 15/08/2022 16:10
VladaFBiH wrote: 15/08/2022 15:24

potpisali ugovor? izdali ti avansu fakturu? Jedino sve po PS-u ako radiš s firmama inače muke Sizifove a u kupovinu materijala obavezno treba biti uključen inače te lupaju po ušima ili popuste zadrže za sebe...
Okaci ti to sve macku o rep. Nisi strucan da pregovaras sa firmom(pardon ako si ti gradjevinski inzinjer ili izgorio u bausteli citav zivot na mjesalici).

Druga stvar kad si dogovorio kljuc u ruke nemas ti nista sa tim koliko oni materijal placaju, tvoje je da pogodis kvadrat, a njegovo da te zaradi sto moze vise.

I Onda ako si nekim slucajem strucan toliko ili imas nekoga ko ce da pogodi sve sa njima od velicine eksera do debiljina i gustoce stiropora, treba sve to neko pratit, da ne bude slucajem 20-30 grama manje u stiroporu od pogodjenog.

Svi mi mislimo da se kontamo u gradjevinu,a o materijalima znamo sta smo culi negdje za pivom. Ljudi slusaju beton po par semestara, a ti ces da kazes onome u pregovorima koliko ce lopata cemente u mjesalicu.
Pa valjda u ovom slučaju imaš projekt sa specifikacijama materijala i valjda ti tražiš nadzor koji nikada ne ide iz firme koja radi kako bi se sve uradilo po "specifikacijama" - tvoj nadzor je glavni za građevinu i bez njega si donji... možda jesam duduk za građevinu ali nisam za korake koje treba napraviti kada se zavaljuješ toliko para :-)

a što se tiče betona tu se kupuje gotovi pa nema ni potrebe da nekome govoriš koliko lopata da stavi :)

slažem se da će te svaka firma zavaliti ali treba biti ipak malo pametniji od njih i ne dozvoliti im
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#41 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by dr_Evil »

VladaFBiH wrote: 15/08/2022 16:39
slažem se da će te svaka firma zavaliti ali treba biti ipak malo pametniji od njih i ne dozvoliti im
Kupuje se gotovi, ali nije svaki beton isti, male varijacije puno znaci u cijeni i kvaliteti.

Ne znam, svako treba da misli svojom glavom. Mene je iskustvo opeklo pa nasim privatnicima ne vjerujem nista.

Pogodis gotovi kvadrat, a ono ipak nije gotovi. Ako nisi spreman da uzmes pistolj i nekom prislonis uz celo, bolje onda i ne zapocinji. Kod nas narod poznaje samo nasilje kao oblik pregovora.

Radje operaciju po operaciju, i grupu majstora za ovo, pa za ono. Izadje mozda skuplje, mozda vise sekirancije, ali ce ti makar nesto ispasti da ne valja, a ne sve u kompletu.

Ako si u gradu na glasu kao malo lud ili opasan, onda preporucam da uzmes firmu, nece te niko zajebat.
melac
Posts: 1574
Joined: 25/08/2008 19:33

#42 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by melac »

dr_Evil wrote: 15/08/2022 16:10
VladaFBiH wrote: 15/08/2022 15:24

potpisali ugovor? izdali ti avansu fakturu? Jedino sve po PS-u ako radiš s firmama inače muke Sizifove a u kupovinu materijala obavezno treba biti uključen inače te lupaju po ušima ili popuste zadrže za sebe...
Okaci ti to sve macku o rep. Nisi strucan da pregovaras sa firmom(pardon ako si ti gradjevinski inzinjer ili izgorio u bausteli citav zivot na mjesalici).

Druga stvar kad si dogovorio kljuc u ruke nemas ti nista sa tim koliko oni materijal placaju, tvoje je da pogodis kvadrat, a njegovo da te zaradi sto moze vise.

I Onda ako si nekim slucajem strucan toliko ili imas nekoga ko ce da pogodi sve sa njima od velicine eksera do debiljina i gustoce stiropora, treba sve to neko pratit, da ne bude slucajem 20-30 grama manje u stiroporu od pogodjenog.

Svi mi mislimo da se kontamo u gradjevinu,a o materijalima znamo sta smo culi negdje za pivom. Ljudi slusaju beton po par semestara, a ti ces da kazes onome u pregovorima koliko ce lopata cemente u mjesalicu.
I to betonske konstrukcije vrlo zahtjevan predmet za poloziti.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#43 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by -Chesterfield- »

mali jomu wrote: 15/08/2022 12:05 [qu
Znaš li možda koliko milimetara prozor treba biti u malteru - ljepilu..? Ima li neki standard ili to otprilike?
Mislim na debljinu špalete... Nisam još obradio sa vanjske strane a planirao sam roletne naknadno ugraditi...

Image
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#44 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by mali jomu »

-Chesterfield- wrote: 15/08/2022 17:24
mali jomu wrote: 15/08/2022 12:05
Znaš li možda koliko milimetara prozor treba biti u malteru - ljepilu..? Ima li neki standard ili to otprilike?
Mislim na debljinu špalete... Nisam još obradio sa vanjske strane a planirao sam roletne naknadno ugraditi...

Image



Pogledaj kako se postavlja, pa ako si negdje pogrijesio, ispravis...








mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#45 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by mali jomu »

Kod prozora je kao i kod vrata, je najvaznije da su mjere sto preciznije u odnosu na otvor gdje se postavljaju, sto su preciznije manje se slobodnog prostora mora dihtovat... u osnovi radi se o centriranju i dihtovanju, kraj price.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#46 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by mali jomu »

Kod gradnje kuce je da sto ti vise znas o samoj gradnji, manje ce te kostat i para i zivaca, bit ces rahatniji i ljepse ces u njoj spavat.

" Majstori" kad ti provale visinu granice dokle znas u vezi toga svega... toliko ce te i POKRAST, bez pardona, jos ce ti se smijat iza ledja.

Zato ne dajte da vas lopovi prave budalama, jer svako moze skontat kako se pravi kuca. Nije tesko, treba malo strpljena, daj sebi vremena jer je brzina najveci neprijatelj u gradnji kuce.

Najteze je pronaci prave majstore, to su ti oni da kad ti pricaju o bilo cemu... sve ti je jasno, sve u prici je povezano, i odjednom i sam sve znas.

Kad ti majstor prica a nemas pojma sta je ispricao... nista od tog, produzi dalje.

Samo laganini i pici... :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#47 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by VladaFBiH »

dr_Evil wrote: 15/08/2022 16:45
VladaFBiH wrote: 15/08/2022 16:39
slažem se da će te svaka firma zavaliti ali treba biti ipak malo pametniji od njih i ne dozvoliti im
Kupuje se gotovi, ali nije svaki beton isti, male varijacije puno znaci u cijeni i kvaliteti.

Ne znam, svako treba da misli svojom glavom. Mene je iskustvo opeklo pa nasim privatnicima ne vjerujem nista.

Pogodis gotovi kvadrat, a ono ipak nije gotovi. Ako nisi spreman da uzmes pistolj i nekom prislonis uz celo, bolje onda i ne zapocinji. Kod nas narod poznaje samo nasilje kao oblik pregovora.

Radje operaciju po operaciju, i grupu majstora za ovo, pa za ono. Izadje mozda skuplje, mozda vise sekirancije, ali ce ti makar nesto ispasti da ne valja, a ne sve u kompletu.

Ako si u gradu na glasu kao malo lud ili opasan, onda preporucam da uzmes firmu, nece te niko zajebat.
kad sam bio mali stari mi je uvijek govorio: Najgori ljudi su: taksisti, ugostitelji i majstori. Svaki samo gleda kako da te zavali" :)
User avatar
mirota
Posts: 2345
Joined: 11/01/2018 11:42

#48 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by mirota »

to je do covjeka, nadjes sebi dobrog i nagodnog taxistu, majstora, elektricara, pa ja... :izet:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12354
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#49 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by dr_Evil »

mali jomu wrote: 15/08/2022 19:27
-Chesterfield- wrote: 15/08/2022 17:24

Znaš li možda koliko milimetara prozor treba biti u malteru - ljepilu..? Ima li neki standard ili to otprilike?
Mislim na debljinu špalete... Nisam još obradio sa vanjske strane a planirao sam roletne naknadno ugraditi...

Image



Pogledaj kako se postavlja, pa ako si negdje pogrijesio, ispravis...









Ovi salamander profili su fantasticni, pola kuce mi je od njih i nikad problema, nazalost druga pola winhouse, iz drugog vakta.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#50 Re: Gradnja kuce - trosak

Post by -Chesterfield- »

dr_Evil wrote: 16/08/2022 09:34
Ovi salamander profili su fantasticni, pola kuce mi je od njih i nikad problema, nazalost druga pola winhouse, iz drugog vakta.
https://optimuslupus.hr/2019/11/23/sala ... i-zablude/

Zelena slova su ko fol original Salamander. A crna je Brügmann.
Taj Brügmann je jeftiniji za nekih 30%
Post Reply