Stvarni razlog nenapredovanja?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
jeza u ledja
Posts: 44897
Joined: 29/12/2005 01:20

#76 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by jeza u ledja »

fortaleza wrote: 23/06/2022 17:12
Messier wrote: 23/06/2022 12:35

Nije bilo napretka?
Neka Srpska krajina u Hr bi vjerovatno pospjesila napredak Hrvatske.

To Dalmatinci , Hercegovci..to su lokalizmi .
Odes u Zenicu, gledas gdje ces parkirati auto.

To je nebitan fakt
Vidimo kakvo je stanje u Hrvatskoj i bez srpske krajine. Potpuno isto kao i u ostalim balkanskim vukojebinama. Polazna točka je ista iz 1991. godine između svih ex yu država kad se uspoređuje. 300000-400000 mladih iselilo.

A i ta područja gdje su Srbi živjeli su danas pusta i zapuštena.

Ovo za Dalmatince i Hercegovce je primjer gdje ljudi uvijek traže krivca, stvar je psihološke prirode, a ne političke. Ljudi kao ljudi žive na niskom nivou razvoja, i to primarno ova tema i obrađuje kroz naše lokalne primjere u bejha.

Razvoj čovjeka i društva ovisi o njemu samom, a svi ti razni identiteti poput države, Srba, Dalmatinaca i ostalih su i dalje samo identiteti kojima se čovjek zamara da se ne bi bavio sobom i radio na sebi.
Odseljavaju mladi iz cijele istocne Evrope, pogotovo u zemljama EU. Slicno kao sto su nekad (a i sad u manjoj mjeri) iseljavali Italijani, Portugalci, itd. na Sjever). Opet, sve te zemlje su napredovale.
To nije najbolji pokazatelj nazadovanja ili stagnacije, mada naravno sigurno nije pozitivan.

Po meni su razlike izmedju Hr i BiH dosta vece nego se ovdje cesto predstavljaju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65617
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#77 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by _BataZiv_0809 »

Hrvatska je desetak godina ispred BiH definitivno.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#78 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Ommadawn »

_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2022 16:09 Hrvatska je desetak godina ispred BiH definitivno.
Ja sam ipak dojma da je par godina ispred. Bar moji prijatelji iz Hrvatske tako tvrde.

Opet, gledajući subjektivno, više sam vidio neimaštine i bijede u Hrvatskoj nego u BiH. No naravno, mjerenje nije relevantno, jer ja sam boravio u Lici, južnoj Dalmaciji (Imotski i okolina) te dio oko Slavonskog Broda.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44897
Joined: 29/12/2005 01:20

#79 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by jeza u ledja »

Ommadawn wrote: 24/06/2022 16:30
_BataZiv_0809 wrote: 24/06/2022 16:09 Hrvatska je desetak godina ispred BiH definitivno.
Ja sam ipak dojma da je par godina ispred. Bar moji prijatelji iz Hrvatske tako tvrde.

Opet, gledajući subjektivno, više sam vidio neimaštine i bijede u Hrvatskoj nego u BiH. No naravno, mjerenje nije relevantno, jer ja sam boravio u Lici, južnoj Dalmaciji (Imotski i okolina) te dio oko Slavonskog Broda.
Pa upravo (neki) ljudi iz Hrvatske forsiraju taj narativ jer nemaju bas predstavu kako zive ljudi u BiH. Oni se porede sa EU i zbog toga vide da su blizi nama nego njima, sto je tacno, ali nije dokaz smo na istom.

Ja mislim da je razlika velika, i to se bas moze primjetiti recimo kad predjes Savu.

A Imotski je prakticno Zapadna Hercegovina.

Ja ne bi poredio to po napretku u godinama jer mi je to nekako besmisleno.
U neki stvarima ih mi nikad necemo dostici, a u nekim smo isti.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65617
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#80 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by _BataZiv_0809 »

Nisu imali tako razoran rat, plus imaju funkcionalnu drzavu, plus imaju bolju politicku zaledjinu (koja je logika da njima nikad nisu trebale vize za EU npr?), plus imaju to more koje donosi milijarde....objetivno trebali bi biti Amerika za nas, a nisu.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#81 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Ommadawn »

Država je samo malo funkcionalnija od bosanske ali i kod njih vlada korupcija, nepotizam i šta sve ne.
Pa pogledajte Split samo - toliko industrijalizovan grad, mnogi giganti u grobu. Rijeka isto tako, počev od Uljanika pa do 3-eg maja, pa Torpeda itd.
U Zagrebu tvornica olovaka, pa tvornica autobusa, RiZ (doduše elektronika ima jaku konkurenciju) - još Prvomajska se nekako drži.
Sisak je isto bio industrijski grad - također stagnira.

Turizam ih doduše donekle izvlači ali turizam ima jaku konkurenciju u Turskoj, Grčkoj, Španiji i Albaniji.

Jeste jača od BiH ali ne toliko mnogo koliko se nama čini.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44897
Joined: 29/12/2005 01:20

#82 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by jeza u ledja »

Moje je misljenje da nismo uopste u istoj ligi.

Govorim iz vlastitog iskustva, govorim iz iskustva prijatelja, sto iz BiH, sto iz inostranstva, govorim na osnovu statistickih pokazatelja, i govorim na osnovu opstepoznatokih politickih fakata.

Poredim nase gradove s njihovim. Poredim nasa sela s njihovim.
Mi smo u stvari nazadovali zadnjih 20 godina. Ljudi se ponasaju kao zabe u kljucajucoj vodi.

U Hrvatskoj mnoga mjesta stagniraju. U raznim zemljama Evrope je tako. To je potpuno druga dinamika kojoj mi ne pripadamo.

U kontekstu ove teme, mislim da se ne bi trebalo prricati o Balkancima, vec iskljucivo o nama, Bosancima. Mi smo drugi svijet.
Kod istocnih susjeda nisam bio dugo godina, pa ne zelim praviti usporedbe. Oni ako nista nisu imali rat i nisu paralizovani etnickim podjelama.

Par ljudi je vec objasnilo, Prpa i cyprus prvenstveno.
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#83 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Hendrix »

Da ne zaboravim i ovaj razlog... slika ispod, sav jad i bijeda nase zemlje u jednom. Nezapamcena tragedija, patnja i iskoristavanje u vlastite svrhe istog... to je to. Nema jedinstva, uzmi sebi kako god mozes, nema pravila vazne su pare... puno para. Na ovog kretena dolaze na hiljade malih Fikreta koji rade isto sto i on samo u manjem obimu, ukradena humanitarna tu i tamo... mozda lazirani papiri za invalidninu ili mozda dobijeno sjeme za poljoprivrednika koje ce prodati nekome. Mi vidimo vrh ledenog brijega prevare, pa mene su je toliko ljudi zajebalo ili pokusalo prevariti ovde da ono nekad se fakat zapitam ima li iko da je iskren? Od najbanalnijeg pokusaja vracanja manje kusura do ne znam lika kojem sam platio avans za grijanje i nikad nije isporucio... pa ganjaj budalu a on se ono krije od mene za 200 maraka. Ili lik kojem sam dao 50 maraka da pokosi travu nakon sto mi je pricao mjesecima kako nema posla i da mu je bilo sta da zaradi, dosao pokosio 2 metra i pobjego. A ja mu konto jos 50 dati kad zavrsi, bukvalno 2 sata posla, dva sata koja nisam imao tada. I sad kad me vidi pobjegne na drugu stranu ulice, ono kao da ga ne ganjam ja. Jednostavno, prevara nam je u krvi.

I tako to fercera u Bosni.

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24412
Joined: 08/09/2005 20:08

#84 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Haris.ba »

Bio preko vikenda na jednom nasem jezeru.

Tri slucaja:
- napravili vikendice na obali nelegalno i provukli 10 metara cijevi u jezero kao odvod
- sredinom dana kontigent bacenih flasa pluta jezerom
- ide camcem za koji je zavezao drvo do sredine jezera i tu ga odveze i ostavi da pluta. I tako 4 puta.

Nama spasa nema.
daljinski324
Posts: 88
Joined: 25/03/2019 19:16

#85 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by daljinski324 »

Ma ko god je kroz posao ili na bilo koji drugi nacin imao kontakta s malo vecim brojem ljudi jasno mu je sto je nama tako kako jeste. Cak mislim da nam je i dobro u odnosu na ono sto zasluzujemo ako gledamo mentalni sklop jednog naseg prosjecnog covjeka.
Vecina ljudi ce pljuvati “one gore“ sto su lopovi i kradu i slicno, a ako se nadju u situaciji da njima neko nesto sredi ili da poguraju policajca da ne pise kaznu ili bilo kakva slicna malverzacija, objerucke ce to prihvatiti, jer, to je drugacije, oni su inace posteni, ali to je samo taj put i slicno. Ja smatram da bi onaj ko je spreman napraviti neke male prevare, malverzacije, kradje i bilo sta slicno, sve to radio i na nekom visem nivou, obrtao milione, itd. Samo da mu se pruzi prilika.
Davno je nekad kruzio jedan video sa sigurnosne kamere u kojem lik u stubistu neke zgrade (mislim da je neka tv kuca bila) vidi mobitel koji je neko zaboravio, pogleda oko sebe, vidi da ga niko ne gleda, uzme telefon i ode. U komentarima je preko 90% ljudi to podrzalo, s argumentom “nije on ukrao, on je nasao, ko nadje njegovo“.
konami666
Posts: 2435
Joined: 11/05/2015 21:57

#86 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by konami666 »

Šta kažete, Hrvatska par godina ispred BiH :lol: da vidimo hoće li bih za par godina biti članica EU, NATO, WTO, visa free access u 170+ zemalja (uključujući USA).
Ako bih ovo sve ostvari do 2075 godine ja bih bio iznenađen. Kakvih crnih par godina.
User avatar
sehohari
Posts: 7996
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#87 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by sehohari »

...
Last edited by sehohari on 28/06/2022 17:39, edited 1 time in total.
User avatar
sehohari
Posts: 7996
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#88 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by sehohari »

konami666 wrote: 28/06/2022 17:28 Šta kažete, Hrvatska par godina ispred BiH :lol: da vidimo hoće li bih za par godina biti članica EU, NATO, WTO, visa free access u 170+ zemalja (uključujući USA).
Ako bih ovo sve ostvari do 2075 godine ja bih bio iznenađen. Kakvih crnih par godina.
Isto sve važi i za Bugarsku pa trenutno imaš bukvalno cijela naselja u Njemačkoj u kojima se govori samo bugarski. Država izgubila petinu stanovništva u 10 godina.

Velika je razlika između rivijere i unutrašnjosti. Istra je za BiH već daleka, dok npr. svako ko je prošao Karlovcem dobija drugačiji utisak.
konami666
Posts: 2435
Joined: 11/05/2015 21:57

#89 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by konami666 »

sehohari wrote: 28/06/2022 17:38
konami666 wrote: 28/06/2022 17:28 Šta kažete, Hrvatska par godina ispred BiH :lol: da vidimo hoće li bih za par godina biti članica EU, NATO, WTO, visa free access u 170+ zemalja (uključujući USA).
Ako bih ovo sve ostvari do 2075 godine ja bih bio iznenađen. Kakvih crnih par godina.
Isto sve važi i za Bugarsku pa trenutno imaš bukvalno cijela naselja u Njemačkoj u kojima se govori samo bugarski. Država izgubila petinu stanovništva u 10 godina.

Velika je razlika između rivijere i unutrašnjosti. Istra je za BiH već daleka, dok npr. svako ko je prošao Karlovcem dobija drugačiji utisak.
Ne kontam, šta je poenta tog dijela o Bugarima? Hoćeš da kažeš da se iz Bosne ne iseljava i staro i mlado jel? U Bosni možda ima 1.8 miliona stanovnika a vrlo vjerovatno i manje.
Opet je Hrvatska 53 godine ispred BiH. I to trenutno a kako vrijeme prolazi ta razlika je sve veća.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#90 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Ommadawn »

konami666 wrote: 28/06/2022 23:43
sehohari wrote: 28/06/2022 17:38

Isto sve važi i za Bugarsku pa trenutno imaš bukvalno cijela naselja u Njemačkoj u kojima se govori samo bugarski. Država izgubila petinu stanovništva u 10 godina.

Velika je razlika između rivijere i unutrašnjosti. Istra je za BiH već daleka, dok npr. svako ko je prošao Karlovcem dobija drugačiji utisak.
Ne kontam, šta je poenta tog dijela o Bugarima? Hoćeš da kažeš da se iz Bosne ne iseljava i staro i mlado jel? U Bosni možda ima 1.8 miliona stanovnika a vrlo vjerovatno i manje.
Opet je Hrvatska 53 godine ispred BiH. I to trenutno a kako vrijeme prolazi ta razlika je sve veća.
Bio sam u Bugarskoj i prije ulaska u EU i poslije ulaska.
Država ni po čemu bolja od Bosne, pa čak im je i mentalitet isti.

Iseljava iz Bosne i staro i mlado ali iseljava i iz Bugarske.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#91 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Ommadawn »

sehohari wrote: 28/06/2022 17:38
konami666 wrote: 28/06/2022 17:28 Šta kažete, Hrvatska par godina ispred BiH :lol: da vidimo hoće li bih za par godina biti članica EU, NATO, WTO, visa free access u 170+ zemalja (uključujući USA).
Ako bih ovo sve ostvari do 2075 godine ja bih bio iznenađen. Kakvih crnih par godina.
Isto sve važi i za Bugarsku pa trenutno imaš bukvalno cijela naselja u Njemačkoj u kojima se govori samo bugarski. Država izgubila petinu stanovništva u 10 godina.

Velika je razlika između rivijere i unutrašnjosti. Istra je za BiH već daleka, dok npr. svako ko je prošao Karlovcem dobija drugačiji utisak.
Prođi Liku, prođi neke dijelove Slavonije - centar Zagreba sređen a ostatak ništa bolji od Sarajeva.

Zašto se ne središe objekti koji su stradali zemljotresom prije par godina?

Par godina da je ispred Bosne - ništa mnogo.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#92 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Ommadawn »

daljinski324 wrote: 28/06/2022 17:15 Ma ko god je kroz posao ili na bilo koji drugi nacin imao kontakta s malo vecim brojem ljudi jasno mu je sto je nama tako kako jeste. Cak mislim da nam je i dobro u odnosu na ono sto zasluzujemo ako gledamo mentalni sklop jednog naseg prosjecnog covjeka.
Vecina ljudi ce pljuvati “one gore“ sto su lopovi i kradu i slicno, a ako se nadju u situaciji da njima neko nesto sredi ili da poguraju policajca da ne pise kaznu ili bilo kakva slicna malverzacija, objerucke ce to prihvatiti, jer, to je drugacije, oni su inace posteni, ali to je samo taj put i slicno. Ja smatram da bi onaj ko je spreman napraviti neke male prevare, malverzacije, kradje i bilo sta slicno, sve to radio i na nekom visem nivou, obrtao milione, itd. Samo da mu se pruzi prilika.
Davno je nekad kruzio jedan video sa sigurnosne kamere u kojem lik u stubistu neke zgrade (mislim da je neka tv kuca bila) vidi mobitel koji je neko zaboravio, pogleda oko sebe, vidi da ga niko ne gleda, uzme telefon i ode. U komentarima je preko 90% ljudi to podrzalo, s argumentom “nije on ukrao, on je nasao, ko nadje njegovo“.
:thumbup:
Problem nije u vlasti, problem je u cijelom stanovništvu.
Ako te 40 godina neke, hajmo reći, progresivne vladavine, kao što je bila SFRJ, ne promijeni - znači bilo koji sistem koji tu zavlada neće mnogo toga promijeniti.

Reset cijelog društva - eh tad ima neke šanse.
Olivander
Posts: 55
Joined: 13/08/2012 00:58

#93 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Olivander »

Po meni je vise razloga stagnacije ili cak odlaska u negativno. Jedan je previse politicke strukture na svim nivoima vlasti. Kad pogledas u jednom kantonu svako ministarstvo koliko ima clanova i zaposlenih i kolike su njihove plate. Kad zbrojis sve te clanove i njihove plate dobije se pozamasan broj ljudi i velike cifre koje se uplacuju iz drzavnog budzeta. I tako u 10 kantona plus jos RS i distrikt koji imaju svoju upravu.
Drugi problem po meni je neadekvatno obrazovanje. Procitao sam da smo medju najgorim u PISA istrazivanju pismenosti. A neobrazovano i neskolovano stanovnistvo nema sanse za napredak. Samo jedan primjer je nedovoljno prakse u skolama. Sve se uci samo teorijski a prakticno nista.
Treci problem je mentalitet naroda, koji se ogleda u cinjenici da cemo mi za paket podmjere prodati svoj glas koji mozda znaci buducnost nas i nase djece. I onaj teorem nek komsiji crkne krava, gdje ne gledamo sebe i da napravimo svoj zivot boljim, nego samo da je i drugima lose ako je slucajno i meni.
Ima tu jos problema ali po meni su ovi nekako glavni.
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#94 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by paladinka »

Jest to problem, citava drzavna struktura i poslovi koji su dobro placeni. Samo... ti ljudi i trose ... pare se vrte.
Ssmo mo po mom misljenju je obrnuta situacija , nije to da oni imaju veliku platu , nego su u privatnom sektoru male place.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65617
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#95 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by _BataZiv_0809 »

Zapravo plate u velikoj vecini "drzavnog" sektora i nisu nesto aman zaman velike. Izuzev par institucija na federalnom nivou sa bogovskim uslovima, manje vise to su plate ekvivalentne realnom sektoru. Fazon je sto se vrlo malo radi. Ne ide niko na budzet da se obogati. Nego da bude placen i ispostovan za vrlo malo rada.
User avatar
billy organ
Posts: 1430
Joined: 04/07/2021 19:19

#96 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by billy organ »

cuo sam par puta da neko govori "sta fali ukrao bih i ja". I to su govorile normalne osobe.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#97 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by JanuaryJones »

_BataZiv_0809 wrote: 02/07/2022 23:03 Zapravo plate u velikoj vecini "drzavnog" sektora i nisu nesto aman zaman velike. Izuzev par institucija na federalnom nivou sa bogovskim uslovima, manje vise to su plate ekvivalentne realnom sektoru. Fazon je sto se vrlo malo radi. Ne ide niko na budzet da se obogati. Nego da bude placen i ispostovan za vrlo malo rada.
I da može kredit rahat uzeti.
paladinka
Posts: 1877
Joined: 23/06/2013 17:08

#98 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by paladinka »

Eto primjer kredit , ne znaci da ti imas vala neku super platu , nego da mozes ratu otplatiti.
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#99 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by saimidin »

Mjesavina vise faktora, ali koji se mogu sazeti u manjak produktivnosti, sa naglaskom na uhljebarski mentalitet po principu daj ti meni platu sa budzeta, nema veze kolika je, bitno je da ne moram nista raditi
User avatar
Truba
Posts: 81215
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#100 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Truba »

billy organ wrote: 02/07/2022 23:10 cuo sam par puta da neko govori "sta fali ukrao bih i ja". I to su govorile normalne osobe.
To samo pricaju
Vecina ne bi ukrala
Post Reply