Stvarni razlog nenapredovanja?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#51 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Sanjarko »

Bloo wrote: 21/06/2022 11:56
Prpa.ba wrote: 21/06/2022 06:42 Izmedju ostalog.

Bosnjaci su primjer kako Darvinizam djeluje. Ako iz generacije u generaciju uceni i industrijalni ljudi zaplate glavom jer su dosli na vlast osmanlije/osmanski srbi/austrijanci/srbi/nijemci/komunisti/srbi, drustvo se optimizuje ne za stanje drustva znanja nego na stanje drustva sranja.

Tj. inverzna meritokratija, nije pametan ko zna napraviti i proizvesti, nego onaj koji se zna snaci i "sacuvati zivu glavu". Takav se ne veze emotivno za aktuelnu vlast jer ce sutra biti nova. Ne vjeruje institucijama jer ne rade u njegovu korist. Ne talasa jer talasanje skracuje glavu. Nije poslovan jer ce mu se imati sta pokrasti kad krene iduce tumbanje.

Drustvo optimizirano za mediokritete.
Malo mi Srba u tom nizu... :|
ovo je samo jedan od razloga, i iseljavanje igra ulogu, u onaj, Titin vakat, bilo cak doseljavanja, Slovenaca itd, pismenog kadra i ljudi, i za AU vrijeme isto tako
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#52 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by fortaleza »

Messier wrote: 20/06/2022 23:57 Srpski nacionalizam.

Kad se denacificira Srbija, svi cemo prodisati.

Onda ce se otvoriti mnogo novih mogucnosti.

Do tad, gubljenje vremena.

Kad ce to biti?

Vjerovatno nikad
Šupljak. Takva priča se vodila i u susjednoj Hrvatskoj, pa su Srbi kao problem nestali na području te države i opet nije bilo napretka. Nakon toga se demonizirali Dalmatinci pa Hercegovci jer društvo uvijek mora imati nekog kolektivnog krivca za svoje probleme.

Poslije toga treba EU, treba NATO i sve se odradi, i šta se dogodi. Mladi kolektivno napuštaju državu.

Rad je potreban isključivo na sebi, na individualnom planu, naravno za onoga tko to želi. Ostali traže krivca u drugome.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#53 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by dječak sa šibicama »

Uvijek je neko drugi kriv, i Srbi kazu kako je Tito oteo vojnu industriju od Srbije i preselio je u Bosnu, sto ima istine ali to je sitan argument za siru sliku.

A sto se tice okupatora :D

Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#54 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Piaty »

fortaleza wrote: 21/06/2022 12:41
Messier wrote: 20/06/2022 23:57 Srpski nacionalizam.

Kad se denacificira Srbija, svi cemo prodisati.

Onda ce se otvoriti mnogo novih mogucnosti.

Do tad, gubljenje vremena.

Kad ce to biti?

Vjerovatno nikad
Šupljak. Takva priča se vodila i u susjednoj Hrvatskoj, pa su Srbi kao problem nestali na području te države i opet nije bilo napretka. Nakon toga se demonizirali Dalmatinci pa Hercegovci jer društvo uvijek mora imati nekog kolektivnog krivca za svoje probleme.

Poslije toga treba EU, treba NATO i sve se odradi, i šta se dogodi. Mladi kolektivno napuštaju državu.

Rad je potreban isključivo na sebi, na individualnom planu, naravno za onoga tko to želi. Ostali traže krivca u drugome.
Slazem se.
Zato sam ja, ocekujuci da ce neko pomenuti i srpski sovinizam kao problem, jos na prvoj stranici odmah spomenuo fenomen balkanizma i prenio ga na nivo Bosne i Hercegovine da bi objasnio da je problem "kulturoloski", da narod nije nevin, da je to neko sveopce prihvatljivo stanje koje je prirodno podnosljivo nasem covjeku jer se u takvom stanju "dobro" snalazi.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45200
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#55 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Chmoljo »

Suzie Q wrote: 21/06/2022 11:22
Chmoljo wrote: 21/06/2022 10:43

aha, sud u Banja Luci osporio i sasvim sigurno je u pravu, ali zato je sud u Sarajevu uknjižio bez problema.

kome ćemo vjerovati :lol: sudu u Sarajevu, ili nezavisnom sudu u Banja Luci koji sudi samo na osnovu činjenica, nikako iz interesa ko nestašni sud u Sarajevu.

čuj samo se proglasili. de hljeba ti ne lupaj gluposti.
kamo srece da lupam gluposti. Postavila sam ti konkretan odgovor, Sluzbene novine. Crno na bijelo.
Vau, Službene novine :lol:

Pa dobro, kako je onda uknjižen ne jedan, nego više objekata na SDP u Sarajevu?

Kako se to može sam proglasiti nečijim nasljednikom pa da ti sud i povjeruje?

Dakle, mogu i ja ZK izvadak, crno na bijelo.

A govorimo o sudu i gradu Banja Luci iz kojeg su druge nacionalnosti protjerane, a niko se nije našao pred tim nepristrasnim sudom. Taman će taj i takav sud presuđivati u korist političke partije koja zagovara da ne postoji RS.

A ako ti ništa ne govori to kako je SDP Hrvatske dobio nekretnine, onda definitivno lupetaš.
Suzie Q
Posts: 1340
Joined: 08/04/2010 10:54

#56 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Suzie Q »

Chmoljo wrote: 21/06/2022 17:55
Suzie Q wrote: 21/06/2022 11:22

kamo srece da lupam gluposti. Postavila sam ti konkretan odgovor, Sluzbene novine. Crno na bijelo.
Vau, Službene novine :lol:

Pa dobro, kako je onda uknjižen ne jedan, nego više objekata na SDP u Sarajevu?

Kako se to može sam proglasiti nečijim nasljednikom pa da ti sud i povjeruje?

Dakle, mogu i ja ZK izvadak, crno na bijelo.

A govorimo o sudu i gradu Banja Luci iz kojeg su druge nacionalnosti protjerane, a niko se nije našao pred tim nepristrasnim sudom. Taman će taj i takav sud presuđivati u korist političke partije koja zagovara da ne postoji RS.

A ako ti ništa ne govori to kako je SDP Hrvatske dobio nekretnine, onda definitivno lupetaš.
Sluzbene novine nisu Kurir. Ustavni sud je potvrdio presudu a tu presudu sam ti i navela. Ako ne priznajes rad sudova u BL, valjda podrzavas najvisu drzavnu instancu, a to sto je i ako je nesto uknjizeno u Sarajevu dovoljno govori. Vidis mene bi bas zanimalo vidjeti kako je i sta upisano u ZK i na temelju cega. Ovo pitanje imovine kod nas u drzavi nikad nije konkretno rijeseno, par puta se otvarala tema ali nije se daleko odmaklo. Nece ni odmaci jer ruka ruku mije.

U Hrvatskoj je davno donesen zakon kojim je u državno vlasništvo prešla sva imovina KP i sl. U tom Zakonu je bilo moguce da Vlada ili ovlašteno ministarstvo može u vlasništvo političkih stranaka prenijeti nekretnine koje su tada koristile. Naravno da su Mesic, Manolic i tadasnja ekipa iskoristili sta se moglo, ali ima presuda sudova u RH gdje je SDP takodjer izgubio na sudu nekretnine.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45200
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#57 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Chmoljo »

Suzie Q wrote: 22/06/2022 07:45
Chmoljo wrote: 21/06/2022 17:55

Vau, Službene novine :lol:

Pa dobro, kako je onda uknjižen ne jedan, nego više objekata na SDP u Sarajevu?

Kako se to može sam proglasiti nečijim nasljednikom pa da ti sud i povjeruje?

Dakle, mogu i ja ZK izvadak, crno na bijelo.

A govorimo o sudu i gradu Banja Luci iz kojeg su druge nacionalnosti protjerane, a niko se nije našao pred tim nepristrasnim sudom. Taman će taj i takav sud presuđivati u korist političke partije koja zagovara da ne postoji RS.

A ako ti ništa ne govori to kako je SDP Hrvatske dobio nekretnine, onda definitivno lupetaš.
Sluzbene novine nisu Kurir. Ustavni sud je potvrdio presudu a tu presudu sam ti i navela. Ako ne priznajes rad sudova u BL, valjda podrzavas najvisu drzavnu instancu, a to sto je i ako je nesto uknjizeno u Sarajevu dovoljno govori. Vidis mene bi bas zanimalo vidjeti kako je i sta upisano u ZK i na temelju cega. Ovo pitanje imovine kod nas u drzavi nikad nije konkretno rijeseno, par puta se otvarala tema ali nije se daleko odmaklo. Nece ni odmaci jer ruka ruku mije.

U Hrvatskoj je davno donesen zakon kojim je u državno vlasništvo prešla sva imovina KP i sl. U tom Zakonu je bilo moguce da Vlada ili ovlašteno ministarstvo može u vlasništvo političkih stranaka prenijeti nekretnine koje su tada koristile. Naravno da su Mesic, Manolic i tadasnja ekipa iskoristili sta se moglo, ali ima presuda sudova u RH gdje je SDP takodjer izgubio na sudu nekretnine.
sve je ovo off topic, ali za kraj, da razjasnimo: SDP se nije samoproglasio pravnim nasljednikom SK BiH, već jeste pravni nasljednik što se može vidjeti kroz sudski historijski izvadak. dakle, SDP nije nova stranka, nego se transformisao iz SK BiH

drugo, imovina KP koja je uknjižena na SDP je izgrađena ili kupljena od članarina partije, ne od strane opština ili nekih drugih instanci pa data KP na korištenje, a sami komunisti se nisu puno zamarali pravnim formalizmima jer su imali apsolutnu vlast.

to što je u Hrvatskoj morao biti donijeti zakon da bi se imovina KP prepisala na državu valjda dovoljno govori, jer uvijek je imovina išla državi kada se ne bi znao ili mogao utvrditi njen vlasnik.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#58 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by MarlboroGold »

Razloga je više...

1. Roditelji, familija i odgoj - djecu treba puno više puštati da iskazuju ono što misle, znaju itd. Naš odgoj i to onaj tradicionalni, a koji je i dalje uveliko prisutan, to jednostavno guši. Većina odgaja dijete da bude dio sistema, samo još jedan kotač u nizu i slično. To je pogrešno. Djecu treba ohrabriti, poticati slobodoumlje, slobodu izražavanja, da imaju svoje ja, da ne daju na sebe i da po potrebi iskažu bunt kad je u pitanju nepravda itd.
2. Škola i obrazovanje - obrazovne institucije djecu uveliko i dan danas uče poslušnosti, jer osoba sa autoritetom je Bog što je ostavština iz one države koja je katastrofalna. Isto tako nema dovoljno usmjeravanja djece u onim segmentima za koje se pokažu da su nadarena. Nema dovoljno prakse tokom školovanja i sve je uglavnom suha teorija, a tako nikog ne možeš pripremiti za život i većina jednostavno postane dio kotača do kraja života.
3. Naš mentalitet i nekultura - odakle početi... neki su već spomenuli mnogo toga, pa neću ovo posebno širiti. Krivi smo što smo dopustili propalicama, šibičarima, kriminalcima i sličnim sa njihovim ponašanjima da postanu norma kakvo bi kompletno društvo trebalo biti i da tome težimo, a to se još uveliko i podstiče preko medija, društvenih mreža itd.

mogu i dalje nabrajati, ali je ovo dovoljno

Vrh države nam je ovakav zato što prvenstveno ne štimaju stvari na najnižim nivoima. Vlast je produkt toga. Ovo nema nikakve veze sa nacionalizmom i to je šuplja priča.
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#59 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Hendrix »

Osnovni problem je sto vecina ljudi koji imaju neki normalan stav prema zivotu i zelju za napretkom nikada nisu vidjeli pravu Bosnu pa se pitaju jao sto li mi to ne mozemo naprijed. Pod "pravom Bosnom" mislim na vecinu naroda koji zivi ovde, van vidokruga prosjecnog klix forumasa i to je vrlo tesko dozivjeti osim ako ne odes u vojsku ili izbjeglistvo. Ja sam dozivio ovo drugo i mogu reci da smo se ja i moja familija sokirali s kakvim ljudima mi dijelimo ovu zemlju. To je zaista tesko opisati koliko smo mi ustvari nazadni i da ovo malo urbane sredine u Sarajevu i nekim gradovima apsolutno nista ne znaci u globalu sto se tice napretka ove drzave. Par jarana koji su sluzili vojni rok su konacno shvatili sta sam im ja pricao godinama... ono dosli i ostali sokirani sa likovima koji su bili u klasi s njima.

Dakle to je narod navikao da mu se kaze sta da radi i da ima krkana iznad sebe, narod navikao na patnju i siromastvo i uz konstantno "bice bolje abd" nece nikada ni prst pomaknuti da nesto promjeni. Nismo mi zemlja revolucije i neke teznje ka boljem, ovde se jednostavno zivotari... pod bilo kojim sistemom koji je aktuelan. Turci,Austrougari, Komunisti... Nacionalisti... u sustini tom narodu je isti klinac. Narod koji je toliko propatio vijekovima da vise nema volju ni da zivi realno a kamoli da nesto mijenja. Narod ciji je mentalitet zasnovan na prevari i "uzmi levata" sistemom... draze zajebati nego se hljeba najesti. Nemamo mi osnove ba niti vise nekog diktatora da im naredi sta da rade. Dali smo im demokratiju i pravo glasa i to je to. Nema nazad.
User avatar
KatoBosanski
Posts: 48
Joined: 22/06/2022 17:38

#60 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by KatoBosanski »

Hendrix wrote: 23/06/2022 01:46 Pod "pravom Bosnom" mislim na vecinu naroda koji zivi ovde, van vidokruga prosjecnog klix forumasa i to je vrlo tesko dozivjeti osim ako ne odes u vojsku ili izbjeglistvo. Ja sam dozivio ovo drugo i mogu reci da smo se ja i moja familija sokirali s kakvim ljudima mi dijelimo ovu zemlju. To je zaista tesko opisati koliko smo mi ustvari nazadni i da ovo malo urbane sredine u Sarajevu i nekim gradovima apsolutno nista ne znaci u globalu sto se tice napretka ove drzave. Par jarana koji su sluzili vojni rok su konacno shvatili sta sam im ja pricao godinama... ono dosli i ostali sokirani sa likovima koji su bili u klasi s njima.
Generalno se slazem, ali bilo bi zanimljivo da podijelis malo socnije detalje i napises koje tocno karakterne crte i navike naseg naroda smatras retrogradnim.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#61 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Messier »

fortaleza wrote: 21/06/2022 12:41
Messier wrote: 20/06/2022 23:57 Srpski nacionalizam.

Kad se denacificira Srbija, svi cemo prodisati.

Onda ce se otvoriti mnogo novih mogucnosti.

Do tad, gubljenje vremena.

Kad ce to biti?

Vjerovatno nikad
Šupljak. Takva priča se vodila i u susjednoj Hrvatskoj, pa su Srbi kao problem nestali na području te države i opet nije bilo napretka. Nakon toga se demonizirali Dalmatinci pa Hercegovci jer društvo uvijek mora imati nekog kolektivnog krivca za svoje probleme.

Poslije toga treba EU, treba NATO i sve se odradi, i šta se dogodi. Mladi kolektivno napuštaju državu.

Rad je potreban isključivo na sebi, na individualnom planu, naravno za onoga tko to želi. Ostali traže krivca u drugome.
Nije bilo napretka?
Neka Srpska krajina u Hr bi vjerovatno pospjesila napredak Hrvatske.

To Dalmatinci , Hercegovci..to su lokalizmi .
Odes u Zenicu, gledas gdje ces parkirati auto.

To je nebitan fakt
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#62 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by fortaleza »

Messier wrote: 23/06/2022 12:35
fortaleza wrote: 21/06/2022 12:41

Šupljak. Takva priča se vodila i u susjednoj Hrvatskoj, pa su Srbi kao problem nestali na području te države i opet nije bilo napretka. Nakon toga se demonizirali Dalmatinci pa Hercegovci jer društvo uvijek mora imati nekog kolektivnog krivca za svoje probleme.

Poslije toga treba EU, treba NATO i sve se odradi, i šta se dogodi. Mladi kolektivno napuštaju državu.

Rad je potreban isključivo na sebi, na individualnom planu, naravno za onoga tko to želi. Ostali traže krivca u drugome.
Nije bilo napretka?
Neka Srpska krajina u Hr bi vjerovatno pospjesila napredak Hrvatske.

To Dalmatinci , Hercegovci..to su lokalizmi .
Odes u Zenicu, gledas gdje ces parkirati auto.

To je nebitan fakt
Vidimo kakvo je stanje u Hrvatskoj i bez srpske krajine. Potpuno isto kao i u ostalim balkanskim vukojebinama. Polazna točka je ista iz 1991. godine između svih ex yu država kad se uspoređuje. 300000-400000 mladih iselilo.

A i ta područja gdje su Srbi živjeli su danas pusta i zapuštena.

Ovo za Dalmatince i Hercegovce je primjer gdje ljudi uvijek traže krivca, stvar je psihološke prirode, a ne političke. Ljudi kao ljudi žive na niskom nivou razvoja, i to primarno ova tema i obrađuje kroz naše lokalne primjere u bejha.

Razvoj čovjeka i društva ovisi o njemu samom, a svi ti razni identiteti poput države, Srba, Dalmatinaca i ostalih su i dalje samo identiteti kojima se čovjek zamara da se ne bi bavio sobom i radio na sebi.
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#63 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Hendrix »

KatoBosanski wrote: 23/06/2022 02:04
Hendrix wrote: 23/06/2022 01:46 Pod "pravom Bosnom" mislim na vecinu naroda koji zivi ovde, van vidokruga prosjecnog klix forumasa i to je vrlo tesko dozivjeti osim ako ne odes u vojsku ili izbjeglistvo. Ja sam dozivio ovo drugo i mogu reci da smo se ja i moja familija sokirali s kakvim ljudima mi dijelimo ovu zemlju. To je zaista tesko opisati koliko smo mi ustvari nazadni i da ovo malo urbane sredine u Sarajevu i nekim gradovima apsolutno nista ne znaci u globalu sto se tice napretka ove drzave. Par jarana koji su sluzili vojni rok su konacno shvatili sta sam im ja pricao godinama... ono dosli i ostali sokirani sa likovima koji su bili u klasi s njima.
Generalno se slazem, ali bilo bi zanimljivo da podijelis malo socnije detalje i napises koje tocno karakterne crte i navike naseg naroda smatras retrogradnim.
Nije ovo klasicna grad protiv sela prica, ovo prozima sve sfere naseg drustva. Realnost je da je vecina ljudi u Bosni nazadna, ne poznaje osnove demokratije ili bilo kakvog realnog sistema osim da mu se kaze sta da radi. Ljudi s kojima sam ja dijelio izbjeglicki kamp su bili ono na nivou prvog razreda osnovne sto se tice poznavanja bilo cega. Evo najbanalniji primjer bacanje smeca svugdje oko sebe... ti ljudi nemaju osjecaj uopste u mozgu da recimo postoje kante za smece. Neke osnovne stvari jbg. Imali smo kontejner za smece oni bacaju pored, ili ono gdje se nadju u tom trenutku. I dan danas mi nije jasno kako se nismo zarazaili s kim smo kupatila dijelili... znaci to je neopisivo kakav nered ljudi ostave za sobom. Neke stvari su me podsjecale na one dokumentarce iz Afrike gdje domoroci vide civilizaciju prvi put. I ne preuvelicavam uopste, ovo je meni bio sok i shvatio sam dosta stvari i sta je Bosna ustvari. TI ljudi danas glasaju, imaju rijec u odredjivanju buducnosti ove zemlje. A na nivou su pecinskog covjeka.

Svu humanitarnu pomoc su krali i svercali po pijacama, opljackali talijanske volontere koji su dosli da nam pomognu. E ba, ljudi dosli da pomognu i spavali u vrecama za spavanje pored kampa... ovi hajvani im pokupili sve stvari sto su imali i prodali. Volonterke su seksualno napastvovali svakodnevno, ono cura dodje da podijeli humanitarnu oni seru "haj mala sa mnom ovamo, hod vamo curaaa... jest dobra jebo majku...". Neko donese nove tus baterije za kupatila... oni skinu preko noci i prodaju na pijaci. I onda nosi kante vode godinama. I tako dalje i tako dalje... donijeli nam 5 vesh mashina. Trajale su mozda dan prije nego sto su nestale... ukradeno brate. Bagra, ne znam kako opisati to uopste a da prikazem stvarno kako je izgledalo. Ta zelja za kradjom i grabljenjem pomoci je nesto sto nisam prije dozivio... toliko sam vidio razocaranih ljudi koji su tu dosli da pomognu. Ono sta ce, sjebali se, nisu znali kakva smo bagra.

I ne kazem da je ovo samo Bosna... ruralna Amerika nije nista bolja ali oni imaju razradjen sistem koji djeluje u vecini slucajeva. Mi ga nemamo niti cemo ikada imati.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#64 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by sehohari »

apsidejzi wrote: 20/06/2022 13:50 Ja vec odavno imam teoriju o tome zasto stvari ne napreduju na balkanu generalno (a posebno u BiH). Svjestan sam naravno da je nacionalizam suplja prica, jer nacionalizam ne moze objasniti nenapredovanje u "etnicki cistijim sredinama". U hercegovini nema srba i bosnjaka da koce, kao sto u banjaluci ne koce hrvati i bosnjaci a tuzla i zenica ne bi trebali biti pod uticajem srba i hrvata. Ali ipak, ni jedna od ovih regija ne napreduje. Pokusavao sam to objasniti neposobnosci, korupcijom, nepotizmom ali sva ta objasnjenja su onako... kroz maglu. Nije tacno da mi nemamo pametnih ljudi i da su svi korumpirani i da svi zele drzavi lose i da svi gledaju kako ukrasti. Naravno, da je veliki broj takvih ali njihov uticaj nije toliko veliki.

Onda sam nadosao na ideju da ovakvo ponasanje na sve tri strane moze biti objasnjeno iskljucivo kroz kriminal. Trgovina drogom i oruzjem te generalno kriminal uz podrsku vladajucih struktura. Generalna nezainteresovanost za drzavotvornoscu nego je fokus na licnom bogacenju kroz neki kriminal. Velike kolicine droge ulaze u Evropu a proizvodi se u Meksiku. Mnogo je lakse brodom je dovesti do neke luke u Jadranu (Albanija na primjer), i onda kopnenim putem preko Srbije i BiH do granice. Tu imas samo jednu granicu da prodjes i usao si u EU. Idealna ruta za put droge pod blagoslovom vlasti. Svako se moze ugraditi.

Ja vec odavno imam tu ideju ali naravno bez dokaza. Sve do danas i OVOG clanka. Bivsi ministar sigurnosti Mektic kupio stan od svog "savjetnika" koji je pao u policijskoj akciji "Transporter" u Novembru prosle godine. Sta je radio? Prevozio tone i tone kokaina.

I to objasnjava zasto "nacionalisti" nece funkcionalnu BiH. Nikome od njih ne odgovara funkcionalna drzava jer tad ce morati raditi. Sad samo klimaju glavom da je OK prevesti kamion droge kroz moju teritoriju. Policija te nece zaustavljati. Meni licno ovo daje odgovor na mnoga "misteriozna" desavanja gdje se vecina stvari moze objasniti kroz puteve droge ali i ostalih kriminala.

Zamisli da je ministar sigurnosti (bio to Mektic ili Radoncic nebitno) ima za najboljeg jarana nekoga ko je osumnjicen za trgovinu tona i tona kokaina. Naravno da tu nisu cista posla. Naravno da ce slucajevi poput Dzenana Memica ili Davida Dragicevica biti zataskani. Ova vijest promice izmedju redova ali ustvari otkriva sustinski problem ovog drustva. Kriminal je vlast. Opozicija = pozicija = vlast = kriminal. Uopste nema formalnog sistema vladavine zakona. Imas kriminalni sistem koji je podijeljen izmedju razlicith partija gdje se niko nikome ne mijesa u njegov reon. Kladionicarski lobi, turisticki lobi, droga, oruzje. Neki dan citam izvjestaj svedske policije gdje otkrivaju da je vecina pucnjava koje lokalne bande odrade, izvrseno sa oruzjem iz bivse jugoslavije. Ko je dovezao jugoslovensko oruzje (pistolje i automate) u Svedsku?

Mislim, nisam ja naivan pa da sam "tek sad to shvatio", ali sad je u javnost izasla konkretna veza izmedju vladajuce i kriminalne strukture. Ti mali zupcanici u globalnom biznisu droge u kojoj je veliki broj ljudi zivi u patnji da bi mali broj ljudi imao iznimno bogastvo. Ja neki dan napisah na temi "Poskupljenja" kako su ove cijene sa gorivom zapravo posljedica globalizacije i da se mi takmicimo sa njemcima, svedima, belgijancima te da su oni spremniji da plate skuplje od nas. Napadose me kako se mi ne mozemo s njima porediti jer su oni bogatiji od nas. Pa evo ti razlog zasto su oni bogatiji od nas. Zbog ovih gladnih ociju koji ce prodati boga oca samo da ono ima najnoviji kic. Ovi lopovi sto kupuju jahte i nekretnine po svijetu propustajuci drogu u EU, a budale nisu ni svjesni da kradu sami od sebe.

Isto to su radili ruski oligarsi i sad im sve zaprijenise. Nit je ruski narod vidio te pare, nit ih oligarsi sada imaju. Samo se narod tada patio a i sada se pati a ovi sitni misevi nikada nikakve koristi nisu imali od njih. Koja kratkovidnost. Svih politika. Nije samo da su srbi kratkovidi, Svi su. Umjesto da te pare ulazu da se pravi veci i bolji autoput od kojeg ce i oni imati koristi, stoka sitnog zuba povecava broj nula na nekom imaginarnom racunu kojeg ce opet neki englez zaplijeniti kad odluci tako. Nit ce narod vidjeti te pare, nit ce ovi kreteni vidjeti iste.

jbg, izvinjavam se na dugom postu, dirnula me ova vijest gdje ne treba :D
Sumnjam.
To bi možda donekle objasnilo situaciju u kojoj je Bosna sada, ali ne prije nekih 20-30 godina.

To ne objašnjava na primjer zašto je Karadžić zamjenio svoju uglednu karijeru na KCUS-u, Plavšićka ugodan život na Grbavici kao dekan fakulteta ili Krajišnik kao finansijski direktor Energoinvesta planiranjem genocida, protjerivanja i pljačkanja.

Niti to objašnjava naš neki sveukupni sistem.

To što ti navodiš možda jeste tačno, ali to je samo efekat sveopšteg društvenog stanja. Dodik sigurno nije neki projekat mafije da bi zavladala zemljom balkana. Nemaju oni niti volje niti resursa da zbog prolaska neke robe sada krenu rušiti države u sred evrope.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#65 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by sehohari »

Najsmiješnije mi je kada neko počne pričati kako je u Jugoslaviji sve bilo bolje. Nije, makar ne u onom obliku o kojem se govori (kada pogledamo stanje društva).

Stari kada pričaju o SFRJ reklo bi se da je u pitanju Njemačka, a zapravo je i tada korupcija i pljačkanje države bilo sveprisutno, samo se 1. nije moglo puno o tome izvještavati, dok 2. država je pazila da to ne uzima previše maha.

Tadašnja velika preduzeća ništa bolje nisu radili nego ono što čitamo o GRAS-u ili sl.

Još jedna interesantna stvar je ta što mi volimo da ograničimo svoje probleme na ex-yu prostor, iako su oni karakteristični za cijeli balkan. Tek sam neki dan saznao da i u Grčkoj zapravo vlada isti korumpirani sistem kao u BiH.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#66 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Ommadawn »

sehohari wrote: 24/06/2022 06:33 Najsmiješnije mi je kada neko počne pričati kako je u Jugoslaviji sve bilo bolje. Nije, makar ne u onom obliku o kojem se govori (kada pogledamo stanje društva).

Stari kada pričaju o SFRJ reklo bi se da je u pitanju Njemačka, a zapravo je i tada korupcija i pljačkanje države bilo sveprisutno, samo se 1. nije moglo puno o tome izvještavati, dok 2. država je pazila da to ne uzima previše maha.

Tadašnja velika preduzeća ništa bolje nisu radili nego ono što čitamo o GRAS-u ili sl.

Još jedna interesantna stvar je ta što mi volimo da ograničimo svoje probleme na ex-yu prostor, iako su oni karakteristični za cijeli balkan. Tek sam neki dan saznao da i u Grčkoj zapravo vlada isti korumpirani sistem kao u BiH.
:thumbup:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#67 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by MarlboroGold »

Još gore od toga je kad prdavci rođeni devedesetih i kasnije pričaju kako je u Jugoslaviji bilo bolje... takvima bih samo opalio čvoke
User avatar
dale cooper
Posts: 28393
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#68 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by dale cooper »

I ovdje vrijedi još jednom postaviti. :D

User avatar
TojoOptics
Posts: 640
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#69 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by TojoOptics »

Nedostatak gradjanske svijesti
Neobrazovanost (neobrazovani kadar na svim klucnim pozicijama)
Nepotizam
Plemensko orijentisani odnosi
Nepostenje
Apsolutno odsustvo politicke svijesti
Poistovjecivanje pojma demokratija sa "use na se i podase"
Zemlja kojoj se nije desila Humanizam i Renesansa
Nek' crkne komsijina krava
Jezivi primitivizam
Ima toga jos...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24374
Joined: 08/09/2005 20:08

#70 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Haris.ba »

sehohari wrote: 24/06/2022 06:27
To ne objašnjava na primjer zašto je Karadžić zamjenio svoju uglednu karijeru na KCUS-u, Plavšićka ugodan život na Grbavici kao dekan fakulteta ili Krajišnik kao finansijski direktor Energoinvesta planiranjem genocida, protjerivanja i pljačkanja.

Niti to objašnjava naš neki sveukupni sistem.

To što ti navodiš možda jeste tačno, ali to je samo efekat sveopšteg društvenog stanja. Dodik sigurno nije neki projekat mafije da bi zavladala zemljom balkana. Nemaju oni niti volje niti resursa da zbog prolaska neke robe sada krenu rušiti države u sred evrope.
Izleti u politiku imaju samo jedan razlog. Moc.
Kakav kokain kakca je droga moc. Bukvalno odlucujes o ljudskim srecama, nesrecama, zivotima. Svi te mole i zavise od tebe za nesta.

I mislim da ne razumijes sta isareti postavljac. Da Dodo nije instaliran od mafije. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#71 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Ommadawn »

MarlboroGold wrote: 24/06/2022 08:21 Još gore od toga je kad prdavci rođeni devedesetih i kasnije pričaju kako je u Jugoslaviji bilo bolje... takvima bih samo opalio čvoke
Bila je država malo organizovanija nego ove danas.
A inače sve isto.
Narod je bio isti, samo što je pendrek znao raditi kad prekardaši.
Ali ni pendrek nije riješenje. Jer i pendrek propade.
User avatar
TojoOptics
Posts: 640
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#72 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by TojoOptics »

Ommadawn wrote: 24/06/2022 09:20
Bila je država malo organizovanija nego ove danas.
A inače sve isto.
Narod je bio isti, samo što je pendrek znao raditi kad prekardaši.
Ali ni pendrek nije riješenje. Jer i pendrek propade.
Bila je neuporedivo organizovanija nego danas. Sipad bio gigant, kao i ENERGOINVEST, FDS, Volkswagen, VRANICA, ITD. Popovi i hodze se nisu pitali nista, religija bila privatna stvar. Tramvaji GRAS-a nisu bili ruglo, cunamiji i slicni bi robijali. Narod naravno isti, dozlaboga primitivan. za neke narode jeste pendrek, jer za demokratiju trebas biti obrazovan. Glasanje na izborima je vjestina, a ne slucajna intuicija. I kao i svaka vjestina, treba je sistematski poducavati ljudima. Pustiti gradjane da glasaju bez obrazovanja jednako je neodgovorno kao i staviti ih u pilotsku kabinu da upravljaju avionom.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#73 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by Ommadawn »

TojoOptics wrote: 24/06/2022 10:28
Ommadawn wrote: 24/06/2022 09:20
Bila je država malo organizovanija nego ove danas.
A inače sve isto.
Narod je bio isti, samo što je pendrek znao raditi kad prekardaši.
Ali ni pendrek nije riješenje. Jer i pendrek propade.
Bila je neuporedivo organizovanija nego danas. Sipad bio gigant, kao i ENERGOINVEST, FDS, Volkswagen, VRANICA, ITD. Popovi i hodze se nisu pitali nista, religija bila privatna stvar. Tramvaji GRAS-a nisu bili ruglo, cunamiji i slicni bi robijali. Narod naravno isti, dozlaboga primitivan. za neke narode jeste pendrek, jer za demokratiju trebas biti obrazovan. Glasanje na izborima je vjestina, a ne slucajna intuicija. I kao i svaka vjestina, treba je sistematski poducavati ljudima. Pustiti gradjane da glasaju bez obrazovanja jednako je neodgovorno kao i staviti ih u pilotsku kabinu da upravljaju avionom.
Dobro je to sve bilo do sedamdesetih. Onda je krenuo pad. Bilo ko što je ukazivao na propast tada, bio je sankcionisan.
User avatar
TojoOptics
Posts: 640
Joined: 28/11/2021 13:37
Grijem se na: Sunce
Vozim: bicikl

#74 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by TojoOptics »

Ommadawn wrote: 24/06/2022 11:06
TojoOptics wrote: 24/06/2022 10:28

Bila je neuporedivo organizovanija nego danas. Sipad bio gigant, kao i ENERGOINVEST, FDS, Volkswagen, VRANICA, ITD. Popovi i hodze se nisu pitali nista, religija bila privatna stvar. Tramvaji GRAS-a nisu bili ruglo, cunamiji i slicni bi robijali. Narod naravno isti, dozlaboga primitivan. za neke narode jeste pendrek, jer za demokratiju trebas biti obrazovan. Glasanje na izborima je vjestina, a ne slucajna intuicija. I kao i svaka vjestina, treba je sistematski poducavati ljudima. Pustiti gradjane da glasaju bez obrazovanja jednako je neodgovorno kao i staviti ih u pilotsku kabinu da upravljaju avionom.
Dobro je to sve bilo do sedamdesetih. Onda je krenuo pad. Bilo ko što je ukazivao na propast tada, bio je sankcionisan.
Ma, naravno. Do izrazaja su dosle stetocine i lopovi kao Munir Mesihovic i slicni. Pocetak kraja.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#75 Re: Stvarni razlog nenapredovanja?

Post by jeza u ledja »

apsidejzi wrote: 21/06/2022 11:27
Prpa.ba wrote: 21/06/2022 06:42 Izmedju ostalog.

Bosnjaci su primjer kako Darvinizam djeluje. Ako iz generacije u generaciju uceni i industrijalni ljudi zaplate glavom jer su dosli na vlast osmanlije/osmanski srbi/austrijanci/srbi/nijemci/komunisti/srbi, drustvo se optimizuje ne za stanje drustva znanja nego na stanje drustva sranja.

Tj. inverzna meritokratija, nije pametan ko zna napraviti i proizvesti, nego onaj koji se zna snaci i "sacuvati zivu glavu". Takav se ne veze emotivno za aktuelnu vlast jer ce sutra biti nova. Ne vjeruje institucijama jer ne rade u njegovu korist. Ne talasa jer talasanje skracuje glavu. Nije poslovan jer ce mu se imati sta pokrasti kad krene iduce tumbanje.

Drustvo optimizirano za mediokritete.
Jedno veoma logicno i solidno objasnjenje!
Dobro je objasnio ali onda kao moguci odgovor ispada da je rjesenje za ovo dugogodisnja nezavisnost. :-?
Post Reply