Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#1 Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Tuzba BiH protiv SR Jugoslavije za genocid, a kasnije samo protiv Srbije biio je sudski proces pred sudom pravde u Hagu u kome je jedna drzava tuzila drugu za genocid, tacnije Bosna i Hercegovina je tuzila Saveznu Republiku Jugoslaviju.

Tuzbu je podigao savjetnik Alije Izetbegovica, Frensis Bojle u ime bosanske vlade i to 1993. godine, optuznica je tvrdila da je Srbija isplanirala, pripremila, skovala zavjeru, te pomagala i sistematski podrzala pocinioce genocida u BiH.

Samo podnosenje tuzbe desilo se u ratu, pa i poslje rata pokusala se ista opstruisati.

Jedno od rijetkih predavanja Frensisa Bojla u Sarajevu iz 1998 godine, vrijedi poslusati koje je onemogucilo politicku sabotazu tuzbe :


Kada je bilo jasno da ce doci do sudjenja, onda se krivica jednog rezima, pokusala medijski sto vise individualizirati,a bojkot informacija svom silinom upraznjavati, a u samome Hagu sakrivati cinjenice koje bi jednu drzavu dovele do odgovornosti da je plod njene politike i sistemskog rada genocid u drugoj drzavi.

Bosna i Hercegovina i Srbija i Crna Gora su 2006 godine ukrstili koplja pred medjunarodnim sudom u Hagu u periodu od februara do maja.

Presudom od 26. februara 2007. godine je ustanovljeno slijedece:
Sud je utvrdio:

Odbacuju se primjedbe sadržane u završnim podnescima od strane optužene Srbije u smislu da Sud nema nadležnost; (s deset glasova za i pet protiv)
Utvrđuje se da Srbija nije počinila genocid, preko svojih organa ili osoba čija djela uključuju i njihovu odgovornost prema međunarodnom običajnom pravu, krše svoje obaveze iz Konvencije o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida; (s trinaest glasova za i dva protiv)
Utvrđuje se da Srbija nije poticala na genocid, niti poticala na počinjenje genocida, i nije kršila svoje obaveze prema Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida; (s jedanaest glasova za i četiri protiv)
Utvrđuje se da Srbija nije suodgovorna za genocid, kršenje svojih obaveza prema Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida; (s dvanaest glasova za, tri protiv)
Medjunarodni sud prave u Hagu ostavio je desetogodisnju mogucnost da pravni tim BiH podnese zahtijev za reviziju presude Tuzbe BiH protiv Srbije za genocid na osnovu novih cinjenica dokaza.

Pravni tim BIH je predao novi zahtjev za reviziju 3 dana pred istek roka 23.02.2017. godine.
Zahtijev je odbijen. Sakib Softic koji je predstavljan u javnosti kao jedini i legitimni agent BiH pred Hagom nije imao validnu legitimaciju za to. Sami sud nije uslovio legitimnost agenta novom odlukom predsjednistva BIH, zahtjev za reviziju presude u ime BiH mogla je podnjeti i ambasadorica nase zemlje u Holandiji.

Iako je pravni tim BIH, pa i sami Sakib Softic medijski prozivani u kontinuitetu od 2013. godine kada su kroz nove slucajeve u Hagu, isplivale nove cinjenice protiv Srbije, zahtijev se nije podnjeo puno prije isteka roka, sve ostaje u sjenci selidbe pravde sa medjunarodnog prava i insttucija u domen politickog dogovora regionalnih politicara, domacih stranaka i sveden na kafanski nivo.

U jednom od intervjua, Sakib Softic je sebe nazvao bivsim agentom Bosne i Hercegovine, tragom toga intervju tragamo za odgovornima za propast revizije presude BiH protiv Srbije...


Sluzicemo se medijskim izvjestajima u razlicitim periodima do konacne propasti revizije presude.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 12:47, edited 2 times in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#2 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

5 feb 2015 BiH revizija presude protiv Srbije ?

Tužba BiH protiv Srbije i Crne Gore bila je prvi slučaj u sudskoj praksi glavnog i najvažnijeg pravosudng tijela UN-a da jedna država tuži drugu za genocid. Presudom iz 2007, Srbija je proglašena odgovornom za nesprečavanje genocida, ali ne i krivom. Bosna i Hercegovina treba iskoristiti mogućnost i do 2017. godine tražiti reviziju presude protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, smatraju pravni stručnjaci. Propušteno je nekoliko subjektivnih rokova za pokretanje revizije a nova šansa , tvrde upućeni, mogla bi biti pravosnažna presuda Perišiću i Simatoviću koja je najavljena u ovoj godini.

kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Jul 3, 2016 Revizija presude protiv Srbije kroz dokaze u predmetu Karadžić


U presudi Radovanu Karadžiću leže dobri dokazi na temelju kojih naša zemlja može pokrenuti postupak revizije tužbe Bosne i Hercegovine protiv Srbije za agresiju i genocid. Poručeno je ovo danas sa Kruga 99. Profesor David Pattigrew sa američkog univerziteta Yale smatra da je pokretanje revizije jedini način da zakon i istina pobijede.

Srbija i Crna Gora nisu proglašene krivom po tužbi BiH za genocid počinjen u zemlji, ali jesu odgovorne što ga nisu spriječile. Naša zemlja može pokrenuti postupak revizije te presude. Sada bi i trebala, poručeno je danas sa Kruga 99.

David Pattigrew, član UO Univerziteta Yale na programu studija o genocidu: "Odluku o pokretanju postupka revizije mora donijeti BiH. To je borba za istinu i to kroz zakoniti i pravni proces na koji se često odražava politika. Trebaju se pronači novi dokazi i činjenice, a ja mislim da se oni mogu pronači u presudi Radovanu Karadžiću."

Mnogo dokaza koji se mogu iskoristiti u postupku revizije leži u presudi Radovanu Karadžiću.

Predsjedavajući predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, nakon ove presude, rekao je da pravni tim razmatra dokumentaciju i najavio mogućnost pokretanja postupka revizije. Dodik je odmah odgovorio da to ne dolazi u obzir, mada su pravni stručnjaci tvrdili da Bosna i Hercegovina ima svog agenta koji može djelovati bez zahtjeva i odobrenja državnih institucija.

Hazim Bašić, član predsjedništva Kruga 99: "Pokretanje postupka revizije u ovoj tužbi bio bi važan korak ka uspostavi stabilnog i trajnog mira u regionu. Pokretanje postupka revizije u tužbi BiH protiv Srbije je generacijska moralna obaveza svih nas , a naročito političkih elita i pravne struke."

Ta apelacija, dodao je profesor, predstavlja borbu za pravdu i borbu za istinu i to kroz zakoniti pravni proces.

David Pattigrew, član UO Univerziteta Yale na programu studija o genocidu: "Presuda u slučaju Karadžić daje dobre dokaze kada je u pitanju udruženi zločinački poduhvat."

Rok za pokretanje revizije ističe u februaru 2017. godine. Nakon toga, postoji i rok od šest meseci od dana saznavanja novih činjenica, tako da bi, ukoliko su u pitanju eventualni novi dokazi iz presude Radovanu Kradžiću, taj rok bio do kraja septembra.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#4 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Sep 20, 2016 Je li moguća revizija presude BIH protiv Srbije


BiH teoretski još ima šanse za pokretanje revizije tužbe protiv Srbije.Rok za pokretanje postupka ističe u februaru 2017. Međutim, ovih deset godina vrlo malo je rađeno na prikupljanju novih dokaza . Pravnici smatraju da je vrijeme isteklo.
Za deset godina moglo se uraditi puno. Ispočetka. Analizirati prikupljene dokaze, presude haškog tribunala I iskoristiti dokumentaciju koja je sada već dostupna u Haškom Tribunalu.

Preduslov za ponovno pokretanje tužbe BiH protiv Srbije su nove činjenice i dokazi koji se uveliko traže, ponajprije u haškoj presudi Radovanu Karadžiću. Riječ je stenogramima sa sjednica Vrhovnog savjeta odbrane Vojske Jugoslavije. Ipak pravnici su ubjeđeni da je kasno za bilo kakav ozbiljniji proces.

Prvu tužbu protiv tadašnje Jugoslavije pokrenulo je Vlada Republike BiH u martu 1993. Nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma pitanje tužbe prelazi u nadležnost Predsjedništva BiH .2001. godine Predsjedništvo BiH imenovalo je Sakiba Softića zastupnikom tužbe BiH pred Međunarodnim sudom pravde .Srpski član Predsjedništva Živko Radišić je glasao protiv, ali nije koristio pravo veta.

Kako sada stvari stoje srpski član Predsjedništva nikada neće dozvoliti reviziju tužbe protiv Srbije. Bošnjački član Predsjedništva u martu je rekao da slučaj predao svom pravnom timu koji treba da donese odluku da li postoji osnov za pokretanje zahtjeva za reviziju. Hrvatski član Predsjedništva ne vidi to kao nužno u ovom trenutku.

Međunarodni sud pravde je u februaru 2007. godine kao “neutemeljenu” odbacio tužbu BiH protiv SRJ, odnosno Srbije za agresiju i genocid. Tom je presudom ujedno ostavljena mogućnost BiH da u roku od deset godina pokrene postupak njene revizije ukoliko u tom razdoblju prikupi i podnese nove dokaze kojima bi poduprla svoju tužbu. Rok za pokretanje postupka revizije ističe u februaru 2017.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#5 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Jan 26, 2017 BiH će zatražiti reviziju presude protiv Srbije


BIH će zatražiti reviziju postupka protiv Srbije za zločin genocida počinjen u BiH, kako saznaje Slobodna Bosna. Navode da je pravni tim BiH već pripremio potrebnu dokumentaciju kako bi do isteka roka, 26. februara zatražili obnovu postupka.

Hrvatska i srpska komponenta u BiH tome se protive, a iz Srbije najavljuju, ako to bude slučaj, pogoršanje odnosa dvije zemlje.

Za podnošenje žalbe nije potrebno izjašnjavanje Predsjedništva BiH, pa ne postoji mogućnost da srpski član Predsjedništva, Mladen Ivanić, blokira obnovu postupka protiv Srbije, navodi Slobodna Bosna. Hrvatski i srpski lideri su protiv ovakvog scenarija i već pretpostavljaju ko bi mogao pokrenuti cijelu priču.

Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH: Pa bošnjački političari, prije svega gospodin Izetbegović, ko će drugi. 00:34 Ja mislim da bi to moglo biti novi uvod u krizu koji nikome ne bi trebalo da koristi. Ja sam stavio do znanja da BiH ne stoji iza jednog takvog pokušaja.

Milorad Dodik, predsjednik RS: To su svakom slučaju treba da bude odbačeno i da ne bi trebalo da bude podržano. Ukoliko je to unilateralna aktivnost sa bošnjačke strane onda to znači da je to zloupotreba institucija i zloupotreba nekih procedura.

Treba naglasiti da se radi o sporu dvije države, a ne dva naroda.

Dragan Čović, član Predsjedništva BiH: Mislim da nam ne trebaju nikakve nove aktivnosti kad su u pitanju agenti iz BiH i kad je u pitanju odnos prema ratu 91- 95 godine, i kad je u pitanju revizija tužbe, ja mislim da bi nas to potpuno vratilo, i da bi nastao potpuni kolaps funkcioniranja vlasti u BiH

Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić kaže da će, ako do tužbe dođe, Srbija upotrijebiti sva pravna sredstva da i ovoga puta izađe kao pobjednik.

"To bi bio prst u oko Beogradu. Neka Sarajevo ne očekuje da mu Beograd, ukoliko dobije šamar, okrene i drugi obraz“, kaže Dačić.

Kaže i kako je Denisu Zvizdiću tokom posljednjeg posjeta rekao da bi tužba ponovo narušila odnose između dvije zemlje. Međunarodni sud pravde je, prije skoro 10 godine, kao “neutemeljenu” odbacio tužbu BiH protiv SRJ, odnosno Srbije za agresiju i genocid. Ali, stvari su se od tada promijenile, kažu pravnici.

Geoffrey Nice, bivši sudija Haškog tribunala: Svi oni dokazi koji su se pojavili od 2007. godine su veoma važni. BiH ih može iskoristiti da bi uspjela završiti ovu obavezu koja je od ključne važnosti za BiH.

Novi dokazi o učešću Srbije za zločine u našoj zemlji pojavili su se u međuvremenu, a neki od njih mogu biti i u presudi Radovanu Karadžiću. Drugi važan dokaz, je objavljeni sadržaj sa sjednica Vrhovnog vijeća odbrane Srbije, koji otkrivaju da je, u vrijeme Slobodana Miloševića, srbijanski režim bio umiješan u rat u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#6 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Jan 28, 2017 Revizija tužbe protiv Srbije na horizontu


Krajem idućeg mjeseca, 27. februara ističe rok za pokretanje revizije tužbe BiH protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

Advokatski tim među kojima su i strani advokati, radi intenzivno na prikupljanju novih dokaza kako bi se na vrijeme zatražila revizija.

Bosna i Hercegovina ima pravo završiti svoje procese i tražiti pravdu u odnosu na susjedne zemlje, izjavio je bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

“Bitno je to da li imamo čovjeka s tzv. legitimacijom, koji može predati zahtjev za reviziju i zastupati BiH. Mislim da ga imamo, a to je Sakib Softić koji je akreditiran i koji je vodio i prvi proces. Neki se s tim ne slažu, ali o tome neće odlučivati vlasti BiH, nego se radi o procesu koji treba biti završen pred sudom. Mislim da se bespotrebno dižu tenzije jer se ne radi ni o nekakvoj novoj tužbi, nego o završetku procesa i Softić ima pravo i obvezu da taj proces i završi “, rekao je bošnjački član Predsjedništva Bakir Izetbegović

Konsenzusa u BiH o reviziji tužbe BiH protiv Srbije nema. Kako sada stvari stoje , pravni zastupnik je i dalje Sakib Softić. Njega , ali i tužbu osporava predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.

2Ja mislim da bi to moglo biti novi uvod u krizu koji nikome ne bi trebalo da koristi. Ja sam stavio do znanja da BiH ne stoji iza jednog takvog pokušaja.”

Hrvatski član Predsjedništva smatra odluku o pokretanju revizije potpuno nerazumnom.

Mislim da nam ne trebaju nikakve nove aktivnosti kad su u pitanju agenti iz BiH i kad je u pitanju odnos prema ratu 91- 95 godine, i kad je u pitanju revizija tužbe, ja mislim da bi nas to potpuno vratilo, i da bi nastao potpuni kolaps funkcioniranja vlasti u BiH.

Kako je politika podijeljena, na žalost , u ovom slučaju to je i pravo. Svako iznosi svoje viđenje revizije postupka. U RS, ali i Srbiji tvrde da je revizija odvojen postupak. Jedan od stručnjaka u ovoj oblasti Faris Vehabović tvrdi da nije. Navodi da je nelegitimnost Softića odbačena pred Ustavnim sudom BiH, kada je to pitanje pokrenuo tadašnji srpski član Predsjedništva BiH Borislav paravac. Ipak, Vehabović sumnja u sam ishod revizije.

“Ne mogu sa sigurnošću tvrditi, pravne činjenice koje su se pojavile ne znam da li su dovoljne. Ja smatram da je dokaza bilo I za vrijeme prvobitnog postupka. To mi daje razlog da sumnjam”, poručuje Vehabović Podsjećamo, Međunarodni sud pravde je 26. februara 2007. godine utvrdio da Srbija nije počinila genocid . Ipak je ustanovljeno je da je Srbija povrijedila Konvenciju o genocidu neizvršavanjem obaveze sprečavanja genocida. U međuvremenu su se pojavile nove činjenice koje daju legitimitet obnovi cijelog postupka, kao što su priznanje generala Jugoslovenske narodne armije Momčila Perišića da je u BiH slao vojne efektive, te sadržaj objavljenih transkripata sjednica Vrhovnog savjeta odbrane Srbije,.Žrtve očekuju pravdu. Za njih je pravda okončanje postupka. Tvrde da bi konačna presuda smirila strasti, kakav god njen ishod bio.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 13:53, edited 1 time in total.
Henry David Thoreau
Posts: 174
Joined: 25/09/2020 15:13
Location: Vrhbosna

#7 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by Henry David Thoreau »

Pa sve vam je rekao Bojl.

Da, imali smo diletante na čelu procesa, ali i da nismo stvar bi propala, zato što je revizija politički sabotirana od početka.
Last edited by Henry David Thoreau on 22/05/2022 12:57, edited 1 time in total.
User avatar
Ludzak
Posts: 5471
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#8 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by Ludzak »

Kriva je bošnjačka bezmuda politika. Bezmudaši najobičniji. Evo i nakon 30 godina i dalje narod bez mu. a
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#9 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Jan 31, 2017 Ima li novih dokaza za reviziju tužbe protiv Srbije?


Do isteka krajnjeg roka za pokretanje revizije tužbe BiH protiv Srbije za genocid ostalo je još 15-ak dana. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić tvrdi da tužba sigurno neće proči, a Bakir Izetbegović najavio je mogućnost pokretanja postupka.

Ipak, da bi revizija bila uspješna, naša zemlja mora priložiti nove dokaze, ne starije od 6 mjeseci. Stručnjaci tvrde da takve dokaze nemamo.

Hoće li Bosna i Hercegovina ponovo tužiti Srbiju za genocid? Za potvrdan odgovor u zemlji ne postoji konsenzus. Republika Srpska protiv je bilo kakvog procesa jer, kažu, to narušava odnose dviju zemalja. Za je definitivno Bakir Izetbegović koji je i najavio mogućnost pokretanja postupka.

Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH: "Za nekih 10 do 15 dana mislim da ćemo imati finalno prikupljene, kumulativno, argumentekoje će gospodin Softić procijeniti i kazati šta je njegova preporuka i procijena."

Damir Arnaut, SBB: Vrlo dobro znam da je prevashodna odgovornost za procese ovog tipa, gdje su u pitanju strateški interesi, na bošnjačkom članu Predsjedništva BiH koji jedini ima sve relevantne informacije i sve relevantne mehanizme na svom raspolaganju, kao i interes da ih vodi. Stoga, SBB podržava Bakira Izebegovića u svim odlukama koje donese po ovom pitanju".

Mladen Ivanić, predsjedavajući Presjedništva BiH: "BiH neće pokrenuti tu tužbu. Tužbu pokušavaju pokrenuti Bošnjaci, a ne BiH. Dva člana Predsjedništva su rekla da su protiv, a jedan pokazuje da je kao 'za'. Ta tužba nema legitimitet BiH i nema nikakvih šansi da prođe."

Međunarodni sud pravde je u februaru 2007. godine presudio da Srbija nije kriva za genocid. Rok za podnošenje zahtjeva za reviziju te presude je 10 godina. Pravni stručnjak Vlado Adamović podsjeća da se za pokretanje uspješne revizije moraju priložiti novi dokazi i to u roku od 6 mjeseci od dana utvrđivanja novih činjenica i saznanja.


Vlado Adamović, pravni stručnjak: "Koliko ja znam, ukoliko neko nešto tajno ne radi i ne priprema, koliko ja znam ništa javno nije objavljeno u poslijednjih šest mjeseci tako da bi se moglo tretirati kao dostatno za pokretanje tog postupka."

Upravo to kao razlog za protivljenje reviziji ističe predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.

Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH: "Šta je to novo što se desilo u zadnjih šest mjeseci. Nema apsolutno ništa. Јa mislim da je ovdje riječ o nedostatku hrabrosti da se kaže da ta tužba ne može uspjeti, a sa druge strane mogla bi proizvesti ogromne probleme i dalje podjele unutar BiH. Uvjeren sam da partije iz Saveza za promjene ozbiljno razmišljaju na način da u slučaju te tužbe ne vide smisao ostanka u institucijama Savjeta ministara BiH."

Propustili smo svoje prilike, smatraju stručnjaci. 2007. takva presuda je donesena zbog nedostatka dokaza. U proteklih 10 godina mnogi su izašli na vidjelo.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 13:55, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#10 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Feb 5, 2017 Naredne sedmice odluka o reviziji tužbe BiH protiv Srbije


Krajem mjeseca ističe rok za podnošenje zahtjeva za reviziju tužbe za genocid koju je BiH podnijela protiv Srbije. Presudom iz 2007. sud u Hagu je odredio kako je moguće otvoriti postupak preispitivanja, ali samo pod uslovom da BiH ponudi nove dokaze. Uz nove dokaze neophodan je i politički konsenzus koji će se tražiti iduće sedmice.

Do isteka roka ostalo je još samo nekoliko sedmica. Član Predsjedništva Bakir Izetbegović ističe kako je ovo isključivo pitanje pravno pitanje.

“Tu niko ne bi trebao da se ljuti niti da se posebno politički angažuje jer to može dovesti do razornih procesa, dakle do nekih ljutnji Srba, kao da mi ustvari protiv njih nešto radimo. Mi samo tražimo pravdu u odnosu na ono što je Miloševićev režim uradio prije dvadeset i nešto godina. To bi trebalo da bude striktno pravno pitanje, da se ne involviraju političari pretjerano, da se ne involviraju čitavi korpusi, zemlje i tako dalje, da nemamo problem koji nas može dovesti do raspada koalicija kao što neki prijete”, rekao je Izetbegović.

Presudom Međunarodnog suda pravde UN-a od 26. februara 2007. godine utvrđeno da je u Srebrenici počinjen genocid, ali ne i da je vlast u Beogradu kriva za taj zločin, nego samo odgovorna za propuste u sprečavanju i kažnjavanju počinitelja. Novi dokazi mogli bi promijeniti odnose.

“To je vrlo jednostavno, tu nema sentimentalnosti. Ili imate dokaze koji će vam omogućiti nastavak tog postupka ili nemate dokaze i to je jednostavno”, kaže advokat Vlado Adamović.

O novim dokazima još se ne govori, osim da su ih ponudile neke haške presude i da bi se mogli tretirati kao novi dokazi u obnovljenom postupku protiv Srbije. Izetbegović očekuje od ranije imenovanog agenta BiH Sakib Softća da poduzme potrebne korake.

“Ovo bi trebalo da bude pravno pitanje gdje se podrazumijeva da ću ja dati ovu podršku koju sam dao gospodinu Softiću kao bošnjački član Predsjedništva, ali on treba da nađe nove dokaze ili kompilaciju novih dokaza, da sastavi taj mozaik i da kaže evo ja sam ovo uradio, s obzirom na to predlažem idemo ili da kaže nisam to uspio, nema novih elemenata, jer džaba ćemo pokvariti odnose na Balkanu a nećemo uspjeti”, kategoričan je Izetbegović.

“Smatram da nijedna osoba ne smije imati ekskluzivitet da sama odlučuje o ovom pitanju. Razumno bi bilo da o tome odlučuje veća grupa ljudi”, ističe Sakib Softić.

I odlučit će. Revizija tužbe bila je tema razgovora lidera SDA i SDP-a, Izetbegovića i Nikšića, koji su se saglasili da se već iduće sedmice održi sastanak bošnjačkih političkih, vjerskih, akademskih i nevladinih udruženja, kako bi se psotigao zajednički stav u vezi sa revizijom.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 13:56, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#11 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Feb 14, 2017 Softić ima mandat agenta


Odlukom Predsjedništva BiH imenovan je agent BiH u Međunarodnom sudu pravde u Hagu po tužbi BiH protiv SR Jugoslavije Sakib Softić. I njegov mandat zvanično traje i danas, izjavio je bivši agent BiH u ovom sudu, ustavnopravni ekspert Kasim Trnka.

Po njegovim riječima, ono što ovdje stvara sumnju je polemika u vezi sa tim da li je revizija presude novi postupak ili nastavak ranijeg postupka.

- U Statutu i Pravilima Međunarodnog suda pravde nema odredbe po kojoj se podnošenje prijedloga za reviziju presude toga suda smatra novim postupkom. Ukoliko je Sud u nekom slučaju, inače rijetkih prijedloga za reviziju, zasnovao novi predmet, za to nije imao uporišta u navedenim dokumentima i mogao je to pravdati samo praktičnim razlozima evidentiranja predmeta.

Iz navedenog se može vjerodostojno zaključiti da je prijedlog za reviziju nastavak postupka u kojem se ne otvara rasprava ni o jednom drugom pitanju o kojem je odlučeno, osim o onom koje je označeno u prijedlogu za reviziju - kaže Trnka.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#12 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Feb 18, 2017 Podrška za reviziju iz FBiH


Nakon što je jučer objavljeno da će BiH pokrenuti postupak revizije presude protiv Srbije, podrška odluci stigla je od brojnih političkih zvaničnika iz Federacije. Kažu, ne vjeruju da će ova situacija izazvati neku veliku političku krizu. Kako u Bosni i Hercegovini, tako ni u regionu.

Član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda, Dragan Čović, ne dijeli mišljenje većine političkih zvaničnika iz Federacije. Kaže, žao mu je što je ovako bitna odluka donesena bez konsenzusa. Dodaje, neće proči bez političke krize.

"Jednostrano djelovanje i odlučivanje ne vodi stabilnosti i prijeko potrebnom pomirenju. Ne bih želio povrijediti nikoga, ali moramo biti svjesni okruženja u kojem živimo, te da je nažalost, ovakva odluka unijela nepotreban nemir i vidno narušila odnose unutar BIH“ – stoji u saopćenju Dragana Čovića. Odluka je bila jednoglasna, istakao je nakon jučerašnjeg sastanka lider SBB-a Fahrudin Radončić.

"Pravo koje BiH odnosno žrtva treba da iskoristi da se to ne tiće srpskog naroda, da se sve tiće Miloševičevog režima i da u tom smislu mi očekujemo da sud radi svoj posao" – istakao je Fahrudin Radončić, predsjednik SBB BiH.

Važno je tvrdi Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a, da se zahtjev za reviziju prihvati. Smatra da će se pokretanje postupka reflektvati na politiku u zemlji ali ističe da ovo nije sukob jednog naroda protiv drugog.

"Uvjerili su nas da postoji sasvim dovoljno elemenata da se pokrene pitanje revizije. To što je uvjeren naš ekspertni tim i to što smo mi čuli, ne odlučujemo mi o tome. Konačan sud donijet će sudije u Međunarodnom tribunalu" – kazao je Nikšić za TV1.

Unatoć blokadama srpskih predstavnika u institucijama vlasti na nivou BiH, Safet Softić tvrdi da neće biti velikih kriza.

"Prijetnje o nekim eventualno blokadama ja ne očekujem. One mogu biti kratkog daha dok se eventualno stvari ne slegnu. Pomenuli ste regiju, ja ne osječam da je to neko pitanje koje je na takav način zaokupilo pažnju prije svega Srbije" – pojasnio je Safet Softić, dopredsjedavajući Doma naroda PS BIH.

Predstavnici Naše stranke odluku su podržali ali ne i činjenicu da se na nju čekalo 10 godina. Peđa Kojović, predsjednik Naše stranke, izjavio je da je krajnje neodgovorno da se jedno takvo suštinsko pitanje, sudbonosno za BiH i za veliki broj ljudi koji su stradali, počinje rješavati 2 mjeseca prije apsolutnog roka zastare.

Međunarodni sud pravde presudio je 2007. godine da zvanični organi Srbije nisu u Bosni i Hercegovini poduzeli radnje koje predstavljaju obilježja genocida. Safet Softić će u ime Bosne i Hercegovine zahtjev za reviziju ove presude predati naredne sedmice.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 13:59, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#13 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Feb 18, 2017 Predstavljamo stručni tim BiH za reviziju presude


22 feb 2017 Softić jedini ovlašten za podnošenje zahtjeva za reviziju presude


Agent BiH u Međunarodnom sudu pravde u Hagu Sakib Softić otputovao je danas u Holandiju gdje će u petak predati zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid.

Iz kabineta Bakira Izetbegovića stiglo je danas saopćenje u kojem podsjeća da je Softić jedini koji ima legitimitet da zastupa BiH pred Sudom. Unatoč tome, predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić Sudu je poslao pismo kojim je osporio bilo čije pravo da u ime BiH podnosi aplikacije. Stručnjaci kažu, pismo je izvan prava i izvan morala.

Agent BiH Sakib Softić otputovao je u Hag, gdje će u petak, u prisustvu advokata, Sudu predati zahtjev za reviziju presude tužbe BiH protiv Srbije. Sjednica Predsjedništva BiH na kojoj bi se trebalo razgovarati o reviziji zakazana je za sutra, a predsjedavajući Ivanić, koji ju je zakazao, najavio je da će nakon nje poslati pismo Međunarodnom sudu u Hagu kojim će pokušati osporiti Softićevo pravo da u ime BiH podnese aplikaciju. Profesorica Nevenka Tromp tvrdi da zapravo Ivanić nema legitimitet da komunicira sa Sudom.

"Svaki stav koji ide prema međunarodnoj organizaciji treba da se donese usaglašavanjem stavova. U ovom slučaju ako ima neka poruka Međunarodnom sudu pravde naravno da Predsjedništvo može jer ono predstavlja državu da komunicira međutim to ne može raditi jedan član Predsjedništva" - rekla je za TV1 Nevenka Tromp, profesorica na Univerzitetu u Hagu.

Omer Ibrahimagić, profesor Ustavnog prava kaže da ukoliko je Ivanić poslao pismo Međunarodnom sudu u Hagu, onda on tim svojim pismom istupa u svoje lično ime kao predsjedavajući, a ne u ime Predsjedništva BiH kao kolektivnog šefa države. Upravo zato, na činjenice je danas podsjetio član Predsjedništva Bakir Izetbegović.

Da je 4. oktobra 2002. godine Predsjedništvo imenovalo Sakiba Softića za pravnog agenta Bosne i Hercegovine i da on do sada nije razriješen dužnosti. U saopćenju stoji da je pravno neutemeljena teza Mladena Ivanića da je neophodno da Predsjedništvo BiH donese novu odluku da bi Softić imao legitimitet. Osvrnuo se Izetbegović i na pismo koje će tim povodom poslati Ivanić.

"Pismo je u direktnoj koliziji sa legalnom i legitimnom Odlukom Predsjedništva BiH od 4. oktobra 2002. godine. Ta Odluka Predsjedništva BiH, koja je i dalje na snazi, predstavlja službeni stav Predsjedništva BiH. Ivanićevo pismo predstavlja neustavno djelovanje u svrhu komuniciranja privatnih stavova koji su direktno suprotni službenom stavu Predsjedništva BiH izraženom u Odluci Predsjedništva BiH od 4. oktobra 2002. godine" – saopćeno je iz kabineta člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.

Analitičar iz Međunarodne krizne grupe Srećko Latal tvrdi da ovakav način komunikacije unutar BiH, ali i sa međunarodnim institucijama, stvara lošu sliku o zemlji. U konačnici, tragično je, kaže, da je ovako ozbiljno pitanje iskorišteno za dnevno politiziranje.

"Pokretanje ovako ozbiljnog pitanja na ovakakv način koji meni, moram reči, nije zaista ozbiljan defakto dovodi u pitanje tj. daje kredibiletet onim razmišljanjima da dio motiva za ovakve poteze su i političke prirode" – izjavio je Latal za TV1.

U konačnici, legitimitet za komuniciranje sa Sudom u Hagu ima samo ovlašteni agent BiH Sakib Softić, dok državno Predsjedništvo ne odluči drugačije. Saznajemo da za sutra najavljena sjednica Predsjedništva BiH, i ako se održi, neće uticati na odluku o pokretanju zahtjeva za reviziju presude, pa će zahtjev u petak Softić predati.

Sve drugo što se dešava, kaže profesor Omer Ibrahimagić, čisto je politikanstvo. Koje je izvan prava i svakako, izvan morala.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 14:01, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#14 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

23 feb 2017 BiH predala aplikaciju za reviziju presude protiv Srbije


Agent BiH u Međunarodnom sudu pravde u Hagu Sakib Softić danas je u 15 sati predao zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid.

Softić je zahtjev predao u pratnji šefa bosanskohercegovačkog ekspertnog tima koji je radio na prikupljanju dokaza za reviziju presude po tužbi BiH Davida Scheffera i nizozemskog odvjetnika Phona van den Biesena.

Nakon ovoga, Međunarodni sud pravde u Hagu provjerit će činjenice i rokove, a nakon toga uputiti zahtjev naše zemlje Srbiji na očitovanje.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#15 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Feb 26, 2017 Međunarodni sud pravde uputio pojedinačna pisma članovima Predsjedništva BiH


Međunarodni sud pravde uputio je članovima Predsjedništva BiH pojedinačna pisma. Ovu informaciju potvrdili su iz kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića, član Predsjedništva Dragan Čović i ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak. Sadržaj pisma nije poznat ali navodno sud traži izjašnjavanje svakog od članova kolektivnog šefa BiH o zahtjevu za revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije.
Član Predsjedništva BiH Dragan Čović je potvrdio da pisma trebaju stići diplomatskom poštom.Na pitanje da li je upoznat sa sadržajem, Čović je kazao da ima nagovještaja, ali da pisma "još nitko nije video.“Osobno mislim da će tražiti očitovanje svakog člana Predsjedništva BiH o zahtjevu za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije. Mislim da je to, ali ne možemo reći dok to ne dođe i fizički “, rekao je Čović
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić obaviješten je da je pismo iz Međunarodnog suda pravde u Hagu stiglo u Ambasadu BiH, ali je zbog nepovjerenja u ambasadora Mirsadu Čolaković tražio da se pismo ne otvara i da se dostavi redovnim putem,rečeno je iz njegovog kabineta. Pretpostavljaju da je riječ upravo o onome što je Ivanić najavljivao - da će Hag tražiti stav Predsjedništva BiH da li je Sakib Softić legitiman da predstavlja BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.Savjetnik za medije bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, nije mogao potvrditi da li je Izetbegović dobio pismo od Međunarodnog suda pravde u Hagu.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić zakazao je sjednicu Predsjedništva 23. februara, ali je ona prekinuta nakon što su je napustili prvo bošnjački član Bakir Izetbegović, a potom i hrvatski Dragan Čović.Agent BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu Sakib Softić predao je aplikaciju za reviziju presude protiv Srbije, koju je inicirao bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.A samu reviziju za našu televiziju komentarisao je akademik Muhamed Filipović . Za njega je to mač sa dvije oštrice.
“Za mene će biti značajno da napravimo korak naprijed u ostvarenju slobode i prava našeg naroda, ako će nam to donijeti ova revizija ja sam za to. Ako neće donijeti , evo dvadeset dvije godine ne donosi ništa, postavljam pitanje ko će biti odgovoran za to”, kaže Filipović. Ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak potvrdio je da su u petak u Ambasadu BiH stigla pisma Međunarodnog suda pravde u Hagu za tri člana Predsjedništva.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#16 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Feb 27, 2017 Sud traži pojašnjenje Softićevog mandata


Tri pisma Međunarodnog suda pravde u Hagu došla su danas na adresu članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine, a u njima je sadržan zahtjev za pojašnjenje legitimacije Sakiba Softića kao agenta BiH.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda bošnjačkog naroda Bakir Izetbegović potvrdio je za Slobodnu Bosnu spomenuti sadržaj pisma iz Haga.

"U pismu se traži pojašnjenje vezano za legitimaciju agenta Softića prema Odluci Predsjedništva BiH od 4. oktobra 2002. godine. Razlog zbog kojeg se traži pojašnjenje je to što su zabunu stvorila privatna pisma Mladena Ivanića i Igora Crnadka, koja su oni uputili Sudu 13. jula 2016. i 3. februara 2017. godine, a u kojima pokušavaju osporiti legitimaciju agenta Softića.

Činjenica koju niko u Bosni i Hercegovini ne može osporiti, pa ni g. Ivanić, jeste da je Odlukom Predsjedništva BiH od 4. oktobra 2002. godine Softić imenovan i ovlašten kao agent BiH pred Međunarodnim sudom pravde za sve pravne radnje i postupke koji se odnose na tužbu BiH, a koje radnje i postupci su propisane Statutom i Pravilima Suda. Jedna od tih radnji jeste i pokretanje postupka revizije Presude od 26. februara 2007. godine"
, rekao je Izetbegović.

On je podsjetio da je Predsjedništva BiH 4. oktobra 2002. godine donijelo odluku u skladu sa Ustavom BiH i Poslovnikom o radu Predsjedništva BiH.

U Odluci nije propisano bilo kakvo ograničenje mandata agenta Softića. Ova odluka Predsjedništva BiH nikada nije izmijenjena, niti je ikada stavljena van snage.

Predsjedništvo BiH nije razriješilo Softića s dužnosti agenta BiH nakon što je Međunarodni sud pravde izrekao Presudu od 26. februara 2007. godine.

Prema tome, Odluka Predsjedništva BiH od 4. oktobra 2002. godine i dalje predstavlja službeni stav Predsjedništva BiH, koji je na snazi, koji se mora poštovati i u skladu sa kojim se mora postupati“, rekao je između ostalog bošnjački član Predsjendištva BiH.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 14:03, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#17 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Mar 1, 2017 Hoće li odgovori na pisma iz Haga stići na vrijeme?


Čini se da nema ništa od sjednice Predsjedništva sutra, kada bi se trebao pokušati postići konsenzus po pitanju revizije presude. Član kolektivnog šefa države Bakir Izetbegović najavio je da će na pisma Međunarodnog suda pravde članovi odgovoriti pojedinačno.

Predsjedavajući Predsjedništva Mladen Ivanić se počeo predstavljati kao suveren BiH, što nije, poručio je Izetbegović. Navodi da Sudu pravde Ivanić može prenositi samo stavove s kojima su saglasna svetrojica članova, te se nada da neće krenuti putem nezakonitih aktivnosti i manipuliranja pozicijom.

Nije siguran ni da će na sjednicu planiranu za sutra, na kojoj insistira Dragan Čović, a koju će, prije nego pošalje odgovor Sudu, sačekati, kako je najavio i Ivanić.

"Ne znam na šta Čović misli. Nije spreman na preglasavanje i razumijem ga, ali kako onda donijeti odluku. Bilo šta što može poljuljati ranije odluke Predsjedništva neću podržati ni na kakav način, pa ni tako što ću doći i prisustvovati nečemu što to može ugroziti. Nisam optimista da ćemo zajedno odgovoriti. Vjerovatno će svako za sebe", kaže Izetbegović.

Osvrnuo se i na Ivanićeve jučerašnje optužbe zbog navodne odgovornosti za otvaranje koverte s pismom Suda pravde.

"Dobio sam i ja otvorenu kovertu, jer sam kazao ambasadorici da otvori. Zanimalo me šta je u pismu i proslijedila mi je faksom. Da li je ili nije otvorena, ne znam. Ne znam zašto bi to neko radio u ovakvoj situaciji još stvari pogoršavao. To je besmisleno. Ne mogu da vjerujem da se to desilo", navodi Izetbegović.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 14:04, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#18 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Mar 3, 2017 Sudije Međunarodnog suda pravde

Petnaest sudija Međunarodnog suda pravde odlučivaće o reviziji presude BiH protiv Srbije. Posljednji izbor predsjednika i potpredsjednika suda održan je prije dvije godine. Dakle, predsjednik suda je Ronny Abraham iz Francuske, a potpredsjednik Abdulqawi Yusuf iz Somalije.

Samo četiri sadašnje sudije Međunarodnog suda pravde učestvovala su u donošenju presude kojom se Srbija oslobađa od optužbi za genocid u Bosni i Hercegovini, što je vrlo važna činjenica u pogledu razmatranja zahtjeva BiH za revizijom presude. Pored Abrahama, još tri sudije su bili u sastavu vijeća koje je presudilo 2007. godine, to su Mohammed Bennouna iz Maroka, Hisashi Owada iz Japana i Peter Tomka iz Slovačke.

Rony Abraham iz Francuske je poznat što je bio agent Francuske u tužbi SCG protiv zemalja NATO-a. Abdulkavi Jusuf je bio pravni savjetnik i direktor Ureda za pravne poslove UNESCO - šef pravne politike službe, predavač prava na Univerzitetu u Ženevi (1981-1983), šestog februara 2009. godine, imenovan je kao sudija na Međunarodnom sudu pravde. 6. februara 2015. godine izabran je za potpredsjednika suda.

Ostale trenutne sudije su Hisashi Owada iz Japana, član ovog suda je od 6. februara 2003. Bio je i predsjednik suda od 6. februar 2009-5. februar 2012. godine.

Peter Tomka iz Slovačke bio je i predsjednik Međunarodnog suda pravde u Hagu, a poznat je jer je predsjedavao u sporu Hrvatska protiv Srbije.

Marokanski sudija Mohamed Bennouna je radio kao sudija Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Od 2006. godine, Bennouna je sudija Međunarodnog suda pravde.

Antônio Augusto Cançado Trindade iz Brazila u međunarodnom sudu pravde je od 2009. Do tada je radio kao redovni profesor za Međunarodno javno pravo na Univerzitetu Brasilia (1978-2009) i na Diplomatskoj akademiji.

Kristofer Džon Grinvud je engleski sudija pred Međunarodnim sudom pravde, na koje je izabran 6. novembra 2008. godine. Prije izbora, bio je profesor međunarodnog prava i advokat koji je redovno zastupao pred Međunarodnim sudom pravde, Evropskim sudom za ljudska prava, na engleskom i drugim sudovima.

Handjin je kineska sutkinja pred Međunarodnim sudom pravde. Kao ambasadorica Kine pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu bila je protiv proglašenja nezavisnosti Kosova.

Giorgio Gaja iz Italije poznat je kao branilac italijanske vlade u slučaju ELSI pred Međunarodnim sudom pravde.

Kirill Gevorgijan je ruski diplomata i pravnik. Od 2003. do 2009. godine, bio je ambasador Rusije u Holandiji. U 2014. godini, izabran je za sudiju na Međunarodnom sudu pravde.

Tu su još manje poznati Julia Sebutinde (Uganda), Dalveer Bhandari (Indija), Patrick Lipton Robinson (Jamajka), James Richard Crawford (Australija).

Podsjećamo, 2007. godine, Sudsko vijeće nakon nekoliko godina postupka oslobodilo Srbiju krivice za genocid, zaključujući samo da Sbrija nije poduzela mjere da procesuira odgovorne za zločine.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#19 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Mar 6, 2017 Ima li Sakib Softić legitimitet?


Revizija tužbe BiH protiv Srbije još nije ni zaživjela pravno. Tumačenja o legitimnosti ili nelegitimnosti revizije i agenta Sakiba Softića se i dalje različito predstavljaju u zavisnosti ko ih i na koji način tumači. Jedan od bh. pravnih eksperata Zarije Seizović analizirao je punomoć Sakiba Softića. Enis Omerović, pravnik u timu revizije tužbe, također je dao mišljenje.

"Trebalo bi izvršiti uvid u punomoć koja postoji u spisu ranijeg, prvostepenog postupka i jezičkim i teleološkim (ciljnim) tumačenjem utvrditi da li se ona odnosila samo na prvostepeni postupak ili i na moguću reviziju (obnovu postupka)", tvrdi Zarije Seizović.

Enis Omerović, član tima za reviziju presude, tvrdi da postoje dva dijametralno različita tumačenja postupka i od Međunarodnog suda pravde zavisi koji će prihvatiti.

"Jedno tumačenje kaže da je to odvojeni pravni proces, iako imamo iste subjekte u međunarodnom sporu, ali to sud tretira kao novi predmet i shodno tome traži novu odluku.“

Ipak, tvrdi Omerović, u oktobru 2002. Sakib Softić je potvrđen za legalnog zastupnika BiH.

"Njegova punomoć je generalna, nije zasebna, nije navedeno za koje stvari će biti Softić anagažovan u postupku revizije, on je angažovan za sve pravne stvari u istom postupku“, tvrdi Omerović.

Pravnom terminologijom, ako bi se utvrdilo da je volja vlastodavca bila da isti zastupnik predstavlja BiH i u postupku revizije (obnove, što je poseban postupak), tada ne bi bilo potrebno pribaviti novu punomoć Predsjedništva za zastupanje, objašnjava Seizović.

"Postoji presedan na Međunarodnome sudu da je tadašnja SR Jugoslavija podnijela aplikaciju za reviziju iz 96. i Međunarodni sud o tome odlučuje 2003, odbacuje zahtjev Srbije kao neutemeljen i nikada nije ni u tom procesu Srbija tražila ispitivanje legitimiteta Sakiba Softića“, rekao je Omerović.

Ako je punomoć data samo za zastupanje u prvostepenom postupku, bilo bi neophodno pribaviti novu punomoć, osobito u svjetlu činjenice da se radi o potpuno novom postupku, smatra Seizović.

"Kako stoji na strani 31. knjige Revizija presude Međunarodnog suda pravde – mit ili stvarnost, čiji je autor Softić („Štamparija Fojnica d.d. Fojnica, 2015.), u dijelu knjige 6.5.8. pod nazivom „Da li postojeći agent može pokrenuti i voditi postupak po zahtjevu za reviziju“ (str. 184), Softić piše da „o tome možemo samo nagađati“ dok u dijelu knjige 6.5.9. pod nazivom „Da li bih ja prihvatio da budem agent u postupku revizije“, na str. 185. Softić tvrdi da „preporučuje imenovanje novog agenta“, te da „za novi postupak u svakom slučaju, formalno ili suštinski, treba učiniti odgovornom drugu osobu“, kaže Seizović.

"Sud na momente može steći dojam da agent nije bio siguran da li je on pravni zastupnik, da nismo imali taj kontinuitet koji je potreban i to može biti jedan loš dokaz koji će biti razmatran na sudu“, kaže Omerović.

Pravni stručnjaci su mišljenja da sud može cjelokupnu situaciju i reviziju presude posmatrati na jedan ili na drugi način. S pravne tačke gledišta tako je i koncipirano. Ipak, mjerodavno će biti ono za šta se Sud odluči.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 14:06, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#20 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Mar 9, 2017 Odbijen zahtjev BiH za reviziju presude protiv Srbije


Sud u Hagu donio je političku izjavu kada je odlučio da ne prihvati zahtjev BiH za reviziju presude za genocid protiv Srbije. Izjavio je ovo danas član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i dodao da još jednom pravda nije zadovoljena. Ova će odluka, tvrdi, umanjiti krizu koja je nastala u BiH ali neće nadoknaditi nepravdu koja se nanosi Bošnjacima.

Sud nije donio pravnu odluku jer je nije ni mogao donijeti jer da se oslonio na vlastite dokumente Sud ne bi mogao odbiti mandat agenta Softića ustanovljen ranijim odlukama Predsjedništva BiH. Umjesto toga, sud je donio političku odluku, odnosno odigrao političku igru" – izjavio je danas član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

Međunarodni sud u Hagu obavijestio je danas Predsjedništvo da ne može prihvatiti zahtjev za reviziju jer nije bilo jedinstvenog stava u toj instituciji. Izetbegović tvrdi da se Sud nije bavio niti legitimacijom agenta BiH Sakiba Softića niti pitanjem imamo li nove dokaze. "

Mladen Ivanić ima pravo na vlastite stavove, ali Sud u Hagu nema. Sud nema pravo na cinične manipulacije kada je pristup obespravljenih međunarodnoj pravdi u pitanju. Institucija koja se zove Međunarodni sud pravde je zalupila vrata pred nosom onih koji traže pravdu" – pojasnio je Izetbegović.

Kaže da je učinio sve što je mogao da se postigne pravda, sazna istina i u konačnici, da se revizija pokrene.

"Sljedeći koraci... Na vezi sam sa ljudima, međunarodnim ekspertima koji su pravili aplikaciju i vidjet ćemo kako dalje postupiti. Borit ćemo se za ono što smatramo da je istina i pravda" – istakao je Bakir Izetbegović.

Novinari su danas pitali Bakira Izetbegovića kako komentira izjave Fahrudina Radončića, Emira Suljagića i drugih koji tvrde da je on glavni krivac za neuspjeh revizije.

"Ma šta drugo očekivati od Radončića, Suljagića i ostalih koje ste nabrojali?! Apsolutno me ne zanima niti je referentan gosp. Radončić, Suljagić i slični da meni lekcije drže u ovom slučaju ili o bilo čemu drugom. Apsolutno me ne zanima šta oni misle i šta pričaju. Neka pričaju šta god hoće" – odgovorio je Izetbegović.

Istina i pravda. To su, tvrdi, bili njegovi jedini ciljevi.

"Da Sud kaže istinu. I da na toj istini zdravije odnose izgradimo. Da ne negiramo istinu, da ne izjednačavamo strane, da ne vrijeđamo na taj način dignitet žrtava, to sam očekivao. Možda mislite da je to don kihotski ali ja ne mislim. Ja mislim da se sve na kraju bazira na istini. Kao na tvrdom temelju" – pojasnio je.

Izetbegović je zaključio da se budućnost ne može graditi na neistini. Pravda, kaže, mora biti zadovoljena jer svi će narodi ovdje živjeti vijekovima koji su ispred nas. Mnogo toga se, tvrdi, Bošnjacima negira.

Ponovo se dovodi u pitanje teritorijalni integritet, identitet Bošnjaka, jezik. Budućnost se mora graditi na istini. No ostaje veliko pitanje. Je li se i prije podnošenja zahtjeva znalo da Sakib Softić nema legitimitet.ss
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 14:10, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#21 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Mar 9, 2017 Izetbegović - Međunarodni sud donio političku odluku



Mar 10, 2017 Znao sam za pismo i neću podnijeti ostavku



Sakib Softić, predstavljan kao agent BiH pri Sudu pravde, tokom procesa zahtjeva za reviziju uskoro će, najavljeno je, postati predmetom istrage državnog Tužilaštva. Rezultat je to jučerašnjeg saopćenja predsjednika Suda da je Softić još od 26. maja prošle godine znao da nema legitimitet.

Vjerovatno će biti osumnjičen za lažno predstavljanje, a nije poznato hoće li istragom biti obuhvaćen i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović. Nakon što je mjesecima manipulirao i na kraju izmanipulirao građane, lidere drugih sranaka, intelektualce, stručnjake, Izetbegović priznaje da je znao za pismo iz Suda.

"Znao sam, kao i ekspertni tim, naravno. Ali taj papir nije bio utemeljen na Statutu i pravilima po kojima Sud radi. Niti na praksi Suda, jer je Softić dva puta zastupao BiH. Po reviziji koju je pokušala pokrenuti Srbija. Ako može Srbija i ako je tada agent prihvaćen, zašto onda ne bi u slučaju kada to radi BiH“, istakao je Bakir Izetbegović, član Predsjedništva BiH.

Imao je Izetbegović i komentar na najave Tužilaštva.

"Mislim da su to sve neozbiljne stvari. Ne vrijede komentara. Softić se potrudio i čestitam mu. I dobru aplikaciju je napravio“, dodao je Izetbegović.

Koliko dobru očito niko neće saznati, jer jednostavno nije zastupnik ove države.

"Ocijenili smo da vrijedi pokušati ići dalje i sve učiniti za pravdu i obespravljene ljude. Da ne treba ispustiti šansu i da se ne treba obazirati što je neki registrar, koji se ne poziva na Statut Suda, sam po sebi nešto odgovorio“, kaže Izetbegović.

"Meni je neshvatljivo da je ovo urađeno ovako loše i amaterski. Belkić kada je bio u Predsjedništvu je osigurao mandat Sakibu Softiću. Poslije je Silajdžić to održavao. Siguran sam da je neko drugi bio, Radončić na primjer, da bi ovo bilo puno bolje urađeno“, smatra Damir Arnaut, zastupnik SBB BiH u PS BiH.

Neshvatljivo je skrivanje odluke Suda iz maja prošle godine, smatra Arnaut.

"Sud je tim pismom zatvorio vrata da se to preda na način na koji je to učinjeno. Međutim, to je bilo u maju. Bilo je dovoljno vremena da se osmisle drugačiji načini. Dovoljno vremena da se Čović privoli da se imenuje agent ili da se produži mandat Softiću. Imati to pismo i predati aplikaciju na ovaj način zaista je potpuno neshvatljivo“, dodao je Arnaut.

Na sastanku koji je Izetbegović priredio u sarajevskoj Vijećnici, kada je donesena odluka da se ide u reviziju, niko nije pomenuo da Softić već zna da nema legitimitet, potvrdio je predsjednik Stranke za BiH.

"To je u najmanju ruku sramno. Ne mogu da pojmim da smo mogli biti na tom skupu i da su se znale te informacije, a da su nam prešućene. Za mene je to ponižavajuće“, kaže Amer Jerlagić, predsjednik Stranke za BiH.

I laici su mogli znati da će punomoć biti upitna, smaraju stručnjaci. Softićevo odbijanje preuzimanja odgovornosti, jasno je govorilo da nešto nije uredu. Na neprimjeren način se upustilo u postupak jer se znalo da punomoći nema.

"Oni koji su znali, prije svih Softić, morali su javnost obavijestiti. To daje konotaciju koja ima i političke posljedice jer je ovo neozbiljno da se građani dovode u zabludu i da se na jedan način koji nije svojstven uređenoj, demokratskoj državi o tužbi odlučuje van institucija države“, rekao je Vehid Šehić, predsjednik Foruma građana Tuzla.

Izetbegović mora objasniti, smatra Šehić, zašto je krenuo pravcem unaprijed osuđenim na propast. Zaključuje da moraju postojati političke posljedice, te da su žrtve zloupotrijebljene.

"Ostavku neću podnijeti jer mislim da činim ono za što me moj narod izabrao“, poručio je Izetbegović.

Teško da je bilo ko za Izetbegovića glasao kako bi na jednom od najbitnijih pitanja za Bošnjake u historiji bio izmanipuliran. Nije Izetbegović propustio priliku ni da pukuša odgovornost skinuti sa sebe, ističući da revizija nije njegova odluka, već da je on samo zahtjev podržao.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 14:11, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#22 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Mar 11, 2017 Gdje je novac prikupljen za reviziju


Osim što se otvorilo pitanje lažnog predstavljanja Sakiba Softića, otvorilo se pitanje i trošenja sredstava za pripremu revizije. Ko je, kad i kako finansirao propalu reviziju presude pitanja su na koja javnost zahtjeva odgovor. Za sada je sigurno, samo iz Predsjedništva BiH prošle godine za postupak je izdvojeno 150 hiljada maraka.

Sakib Softić je 26. maja dobio potvrdu Međunarodnog suda pravde u Hagu da nije agent BiH. Samo 15 dana ranije, tada predsjedavajući predsjedništva Bakir Izetbegović potpisao je ugovor o finansiranju revzije sa fondacijom "Pravda za BiH" i izvršiocem "Sakibom Softićem" na 150 hiljada maraka.

„Vrlo je interesantno da je bošnjački član predsjedništva, dakle vladina organizacija naručivao poslove od nevladine organizacije, a oni su potom naručivali poslove od, danas se ispostavlja, fiktivnog agenta pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu“, kaže novinar „Žurnala“ Avdo Avdić.

Prema ugovoru odmah mu je isplaćeno 30 hiljada maraka. Preostali iznos od 120 hiljada maraka trebao je biti isplaćen po završetku posla.

Političari iz RS ranije su najavljivali da će pokrenuti postupak protiv Softića zbog lažnog predstavljanja, ali i da će tražiti da se ispitaju uplate iz Predsjedništva BiH. Tužilaštvo BiH je potvrdilo, ispitaće ulogu Softića u cijelom slučaju.

Ako je Bakir Izetbegović izetbegović znao da se on lažno predstavlja onda se može govoriti i o krivičnom djelu pranja novca. Ali naravno to pravosudne institucije odnosno Tužilaštvo BiH koje je formiralo predmet u ovom spisu odrediće da li je bilo krivičnog djela ili nije“, kaže Avdić.

Tri mjeseca po osnivanju, 2003.godine, iz Fondacije "Pravda za BiH" su se pohvalili da su prikupili 750 hiljada maraka. Dvije godine kasnije, iz Vlade Federacije, na račun Fonda za BiH uplaćeno je 150 hiljada maraka, godinu nakon toga tadašnja gradonačelnica Sarajeva Semiha Borovac uplatila je na račun ove organizacije 50 hiljada. Ovo su neke od informacija o prikupljenom novcu koje su se pojavile u medijima.

Recimo da je u proteklih desetak godina najmanje milion KM samo sa pozicija budžetsih pozicija iz Vlade FBiH uplaćeno na račun određenih fondacija koje su trebale da prikupljaju dokaze na osnovu kojih bi BiH reviziju presude pred međunarodnim Sudom pravde“, kaže ovaj novinar.

Fadila Memišević, predsjednica Fonda, u gostovanju kod Senada Hadžifejzovića nije otkrila koliko novca se nalazi na računu fondacije za ovu namjenu, ali je potvrdila da novac postoji. Odgovor kako je utrošen novac pokretači revizije duguju i dijaspori.

[b]„Ovo je novac koji je ostao uz jednu napomenu. Najveći dio novca je uplatila naša dijaspora i ja volim da im se zahvalim, jer zahvaljujući tim ljudima u cijelom svijetu. A posebno u sjevernoj americi, kako su oni zdušno, i zahvaljujući tome je ostalo tog novca. Da možemo finansirati reviziju“[/b], rekla je tada Memišević.

Memiševićeva nije odgovarala na pozive. Iako je među glavnim organizatorima revizije pred novinarske kamere nije izašla od kada je revizija odbačena.
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 14:13, edited 1 time in total.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#23 Re: Ko je odgovoran za propast zahtijeva za reviziju presude u sporu BIH protiv Srbije za Genocid ?

Post by kiligonzales »

Mar 12, 2017 Ukazao se Sakib Softić
https://www.youtube.com/watch?v=Q0WcOLzwZ4w

Sakib Softić je sigurno osoba koja se posljednjih mjeseci najviše spominje u BiH ali i regionu.

Svakodnevno u nastavcima , kao najgledanija serija, pitali smo se da li je agent ili nije, šta je znao , šta nije,sve su to pitanja koja je bh javnost željela znati.A odgovori su bili malo jeste , malo nije (agent) malo može malo ne može biti agent

Da smo se poveli starom narodnom vjeruj sebi i svojim očima, u ovom slučaju zdravom razumu , sigurno ne bi došli u ovako ponižavajuću situaciju. Sasvim je jasno da Sakib Softić i u saopštennju u kojem je objasnio situaciju nije dao dovoljno dobra obrazloženja, osim onih , malo jesam, malo nisam agent.

„Istina je da sam se 25. maja 2016. godine, obratio Registraru Suda i sljedeći dan dobio pismo sa njegovim odgovorom u kojem iznosi svoje mišljenje da je za reviziju presude, pošto je to novi predmet, potrebno ponovno imenovanje“, stoji u saopštenju.

To je trebalo biti dovoljno. Međutim , Sakib Softić je kako sam navodi pregledao Statut i Pravila suda i utvrdio da mišljenje registrara nije utemeljeno na ovim aktima.Kako navodi bilo je suprotno.

Naime, 4 oktobra 2002. godine dobio sam punomoć za zastupanje kojom sam imenovan na ''dužnost pravnog agenta BiH pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu po tužbi BiH protiv SR Jugoslavije''. U tom trenutku u toku su bila dva predmeta. Jedan koji je pokrenula Bosna i Hercegovina protiv Srbije i za koji sam dobio punomoć. I drugi, Zahtjev za reviziju koji je pokrenula Srbija a za koji nisam dobio posebnu punomoć. Na osnovu iste ove punomoći Sud mi je dopustio da zastupam Bosnu i Hercegovinu ne samo u osnovnom predmetu nego i u postupku revizije, koja je zavedena kao novi predmet, a koju je pokrenula Srbija“, napisao je Softić.

To je razlog na osnovu kojeg je Sakib Softić procjenio da on jeste ustvari ustvari agent.

„Zato sam Aplikaciju za reviziju Presude od 26 februara 2007. godine potpisao kao ''agent Bosne i Hercegovine pred Međunarodnim sudom pravde'' ostavljajući Sudu da odluči o validnosti Punomoći iz 2002. godine i u postupku revizije, po zahtjevu Bosne i Hercegovine. Čime se Sud nažalost nije bavio. Odlučio je ubiti predmet na samom početku na pitanjima procedure“, kazao je Softić.

Ipak, osim što je u nekoliko javnih istupa, Softić sam priznao da više nije agent, on je to i napisao u svojoj knjizi, objavljenoj 2015. godine.

O pismu u kojem je obavješten da on ne može zastupati BiH, kaže obavjestio je sve „kojih se to ticalo u tom trenutku“. Zamolio je konkretnu pomoć. Odaziv nikakav, navodi Softić.I tako svi ti kojih se ticalo i koji su znali, kao i onih koje se ticalo, a naknadno su pametni, svi zajedno su BiH ponizili. Međutim,kao što je to uobičajeno u našoj zemlji, niko ne preuzima odgovornost , uvijek je kriv neko drugi....
Last edited by kiligonzales on 22/05/2022 14:14, edited 1 time in total.
Post Reply