***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#76 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Tacno, imam 120m2 ne plocica na 140m2 povrsine.

Eto grije me tih 20m2.
Kako sporije prolazi tako se sporije pod i hladi, kako si duze grijao, tako ces imati duze topao pod.
To ti je isto, kod plcica malo brze, ali kada stane brze se i sojeti da ne grije.

I sta je sada bolje?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#77 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Milenkov buraz »

_Reds_ wrote: 24/05/2022 12:29 Ima tu što šta.

Ne ide svaki parket za podno grijanje.

Nadalje debljina parketa i pločica nije ista.
Naravno, ja samo kažem da treba manje energije za prostor podnog grijanja sa keramikom u odnosu na parket jer keramika brže provodi toplinu i predaje je vazduhu. Ukrijat će se isti prostor i sa parketom samo treba duže vremena...samim tim sistem pumpe/kotla/toplotne (šta god) će raditi duže i trošiti el. energiju ili neki energent kojim zagrijava vodu u sistemu da bi postigao istu temperaturu.
User avatar
piplica
Posts: 1744
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#78 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Ne treba nista manje.
Pa eto po tvojoj racunici treba 4x manje.

Hajde sjedi pa payljivo procitaj sta am ti napisao, da je tako, ne bi se uopste postavljao parket ili laminat.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#79 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Milenkov buraz »

piplica wrote: 24/05/2022 12:30 Tacno, imam 120m2 ne plocica na 140m2 povrsine.

Eto grije me tih 20m2.
Kako sporije prolazi tako se sporije pod i hladi, kako si duze grijao, tako ces imati duze topao pod.
To ti je isto, kod plcica malo brze, ali kada stane brze se i sojeti da ne grije.

I sta je sada bolje?
Ne ulazim u subjektivno šta je bolje, ljepše, ugodnije za teba ja samo govorim da nije džaba za niskotemperaturno grijanje preporuka podno sa keramikom. Iskreno nisam nikakav ekspert niti prodajem muda pod bubrege ali imam iskustva is a toplotnom i sa etažnim grijanjem, podnim na keramici, radijatorima ali da je to tako kako tvrdiš onda bi mogli uzeti toplotnu pumpu sa polaznim vodom od 40 ili 45 stepeni i postaviti na gusane radijatore. Po tebi treba samo malo duže vremena uz istu količinu utrošene energije da zagrijemo prostor na recimo 23 stepena? Jednostavno to tako ne funkciniše.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#80 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Milenkov buraz »

piplica wrote: 24/05/2022 12:39 Ne treba nista manje.
Pa eto po tvojoj racunici treba 4x manje.

Hajde sjedi pa payljivo procitaj sta am ti napisao, da je tako, ne bi se uopste postavljao parket ili laminat.
OK, pozdrav
Dr_Help
BHTelecom podrška
Posts: 530
Joined: 01/02/2015 13:38
Location: Bosna i Hercegovina

#81 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Dr_Help »

Imali iko da je za podno grijanje stavio laminat , čuo sam da ima takav laminat.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#82 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by vazi »

Kuca nešto kao 8,5x9,5 tako nekako, oko 150m2, visoka prizemnica s potkrovljem.
Drvena , dupla, dobra stolarija, fasada 10 stiropor ( ili l, ne znam nikad :))
Jutros dolazio čovjek kaže pumpa zrak-voda, radijatori, neki rezervoar za sanitarnu vodu, sve oko 25- 28 000 km

Nama to nešto puno :?

Vrijedi li to toliko ?

Možda ko gradi kuću pa uvodi podno grijanje, ko je mlad Itd a nas dvoje sami, djeca vani, ne znam vrijedi li toliko ulagati …?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#83 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by nemezis »

Dr_Help wrote: 24/05/2022 16:22 Imali iko da je za podno grijanje stavio laminat , čuo sam da ima takav laminat.
Ja imam laminat, da li je neki posebni, sad sam i zaboravio.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#84 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by nemezis »

Milenkov buraz wrote: 24/05/2022 12:41
piplica wrote: 24/05/2022 12:30 Tacno, imam 120m2 ne plocica na 140m2 povrsine.

Eto grije me tih 20m2.
Kako sporije prolazi tako se sporije pod i hladi, kako si duze grijao, tako ces imati duze topao pod.
To ti je isto, kod plcica malo brze, ali kada stane brze se i sojeti da ne grije.

I sta je sada bolje?
Ne ulazim u subjektivno šta je bolje, ljepše, ugodnije za teba ja samo govorim da nije džaba za niskotemperaturno grijanje preporuka podno sa keramikom. Iskreno nisam nikakav ekspert niti prodajem muda pod bubrege ali imam iskustva is a toplotnom i sa etažnim grijanjem, podnim na keramici, radijatorima ali da je to tako kako tvrdiš onda bi mogli uzeti toplotnu pumpu sa polaznim vodom od 40 ili 45 stepeni i postaviti na gusane radijatore. Po tebi treba samo malo duže vremena uz istu količinu utrošene energije da zagrijemo prostor na recimo 23 stepena? Jednostavno to tako ne funkciniše.
Ne može jer je mala površina predaje toplote ali na podu otprilike jeste, sporije grije, odnosno voda se uz isti protok manje ohladi dok se vrati u kotao.
User avatar
Filter
Posts: 8032
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#85 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Filter »

...
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#86 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

vazi wrote: 24/05/2022 16:52 Kuca nešto kao 8,5x9,5 tako nekako, oko 150m2, visoka prizemnica s potkrovljem.
Drvena , dupla, dobra stolarija, fasada 10 stiropor ( ili l, ne znam nikad :))
Jutros dolazio čovjek kaže pumpa zrak-voda, radijatori, neki rezervoar za sanitarnu vodu, sve oko 25- 28 000 km

Nama to nešto puno :?

Vrijedi li to toliko ?

Možda ko gradi kuću pa uvodi podno grijanje, ko je mlad Itd a nas dvoje sami, djeca vani, ne znam vrijedi li toliko ulagati …?
Potraži drugog majstora.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#87 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by vazi »

Peugeot2008 wrote: 24/05/2022 18:48
vazi wrote: 24/05/2022 16:52 Kuca nešto kao 8,5x9,5 tako nekako, oko 150m2, visoka prizemnica s potkrovljem.
Drvena , dupla, dobra stolarija, fasada 10 stiropor ( ili l, ne znam nikad :))
Jutros dolazio čovjek kaže pumpa zrak-voda, radijatori, neki rezervoar za sanitarnu vodu, sve oko 25- 28 000 km

Nama to nešto puno :?

Vrijedi li to toliko ?

Možda ko gradi kuću pa uvodi podno grijanje, ko je mlad Itd a nas dvoje sami, djeca vani, ne znam vrijedi li toliko ulagati …?
Potraži drugog majstora.
Potražili amo sl ovaj put za termo blok, vidjet ćemo šta će on reci, sutra bi trebao doći .

Ovaj gore za pumpe, sve je švedsko ( ili norveško, u glavnom nordijsko ) i garancija je 5 god
Navodno kineske su jeftinije i garancija je možda 2-3 god .

Skupo , kako god okreneš .

Teško je biti pametan i izabrati.
Ja bih najradije zadržala ovaj sparet na drva u kuhinji, jesen i proljeće nam je dovoljno a zimu možda na klima uređaje dopuniti al neće muž kaže ko će cijepiti i slagati drva, godine savladale 😄
Last edited by vazi on 27/05/2022 09:57, edited 1 time in total.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#88 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by -Chesterfield- »

vazi wrote: 24/05/2022 19:57
Teško je biti pametan i izabrati.
Ja bih najradije zadržala ovaj sparet na drva u kuhinji, jesen i proljeće nam je dovoljno a zimu možda na klima uređaje dopuniti al neće muž kaže ko će cijepiti i slagati drva, godine savladale 😄
Ti kao i moja mama. Ne da šporet izbaciti. :D
Prvo sam htio peć na pelet, prije par godina, dok je bio jeftin pelet. Njoj se nije svidjela ta ideja. Na kraju kupio klimu, ali sam ostavio i šporet. 🥴

Drva kupim iscijepana. Jedino ima posla dok se slože.
I naravno problem oko unošenja, loženja...
Ali to je trenutno najefikasniji vid grijanja, koliko sam vidio po pisanju drugih ljudi... kombinacija klime i drva.
Čim vi razmišljate o toplotnim pumpama - novac vam haman nije problem? Ali ja bih radije to potrošio na nešto drugo...
Taj termo blok koliko sam pročitao od drugih forumaša nije nešto isplativa investicija. Valjda se javi neko da ti objasni vezano za TB.

Ovdje je čovjek fino objasnio. Tema jeste stara ali je korisna.

ekonomija-f138/uporedne-cijene-energenata-t109027.html
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#89 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by stetoskop »

Možete probati ovaj kalkulator za izračun podnog grijanja i razlike u zavisnosti od podnih obloga koje zadate u aplikaciji. E sad koliko je tačan, ne znam.
Aplikacija se može prebaciti na hrvatski jeziku u meniju na gornjem lijevom uglu:

http://herz.rs/apps/HerzFBH/index.html#pocetna


Kako sam ja uspoređivao, keramika ili parket, stvar je u temperaturi polaza. Za keramiku treba manja temperatura, npr. 35C, a za parket 45C. Tako isto i raspon ugrađenih cijevi mora biti manji, ako se misli parket ugrađivati.
Kako razlike tih potrebnih temperatura mogu uticati na COP toplotne pumpe to ne znam, ali sama potrošnja toplotne energije iz sistema ne zavisi od materijala podne obloge, već to utiče na snagu grijanja.
Također u ovoj aplikaciji se vidi da opterećenje u kW grijanja nije konstantna, nego zavisi od temperaturne razlike poda i polaznog voda, pa što je topliji pod, opterećenje je manje. I znatno je manje opterećenje grijanja, a time i snaga grijaćeg tijela gdje je parket.
Ovo sve pišem kako je u aplikaciji, u praksi ne znam, jer još nisam pustio u rad podno grijanje koje sam razveo i pojma nemam općenito kako se podno grijanje ponaša u praksi.

E sad kako će izgledati kombinacija parket i pločice, to je pitanje. Zadaš temperaturu 45C, koja je potrebna za parket, bit će prevruće za pod gdje je keramika. Ja sam kod sebe razveo na cijelom spratu istim rasponom cijevi i pola je u keramici, a druga polovica (dnevni boravak i soba), još nisam ništa postavio, pa to moram dobro isplanirati šta mogu.
User avatar
_Reds_
Posts: 9356
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#90 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by _Reds_ »

stetoskop wrote: 24/05/2022 22:09 Možete probati ovaj kalkulator za izračun podnog grijanja i razlike u zavisnosti od podnih obloga koje zadate u aplikaciji. E sad koliko je tačan, ne znam.
Aplikacija se može prebaciti na hrvatski jeziku u meniju na gornjem lijevom uglu:

http://herz.rs/apps/HerzFBH/index.html#pocetna


Kako sam ja uspoređivao, keramika ili parket, stvar je u temperaturi polaza. Za keramiku treba manja temperatura, npr. 35C, a za parket 45C. Tako isto i raspon ugrađenih cijevi mora biti manji, ako se misli parket ugrađivati.
Kako razlike tih potrebnih temperatura mogu uticati na COP toplotne pumpe to ne znam, ali sama potrošnja toplotne energije iz sistema ne zavisi od materijala podne obloge, već to utiče na snagu grijanja.
Također u ovoj aplikaciji se vidi da opterećenje u kW grijanja nije konstantna, nego zavisi od temperaturne razlike poda i polaznog voda, pa što je topliji pod, opterećenje je manje. I znatno je manje opterećenje grijanja, a time i snaga grijaćeg tijela gdje je parket.
Ovo sve pišem kako je u aplikaciji, u praksi ne znam, jer još nisam pustio u rad podno grijanje koje sam razveo i pojma nemam općenito kako se podno grijanje ponaša u praksi.

E sad kako će izgledati kombinacija parket i pločice, to je pitanje. Zadaš temperaturu 45C, koja je potrebna za parket, bit će prevruće za pod gdje je keramika. Ja sam kod sebe razveo na cijelom spratu istim rasponom cijevi i pola je u keramici, a druga polovica (dnevni boravak i soba), još nisam ništa postavio, pa to moram dobro isplanirati šta mogu.
Pa vljada imaš više krugova, na svakom se može podešavati drugačije.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#91 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by stetoskop »

Imam više krugova, a čime se tačno podešava?
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#92 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by vazi »

-Chesterfield- wrote: 24/05/2022 20:48
vazi wrote: 24/05/2022 19:57
Teško je biti pametan i izabrati.
Ja bih najradije zadržala ovaj sparet na drva u kuhinji, jesen i proljeće nam je dovoljno a zimu možda na klima uređaje dopuniti al neće muž kaže ko će cijepiti i slagati drva, godine savladale 😄
Ti kao i moja mama. Ne da šporet izbaciti. :D
Prvo sam htio peć na pelet, prije par godina, dok je bio jeftin pelet. Njoj se nije svidjela ta ideja. Na kraju kupio klimu, ali sam ostavio i šporet. 🥴

Drva kupim iscijepana. Jedino ima posla dok se slože.
I naravno problem oko unošenja, loženja...
Ali to je trenutno najefikasniji vid grijanja, koliko sam vidio po pisanju drugih ljudi... kombinacija klime i drva.
Čim vi razmišljate o toplotnim pumpama - novac vam haman nije problem? Ali ja bih radije to potrošio na nešto drugo...
Taj termo blok koliko sam pročitao od drugih forumaša nije nešto isplativa investicija. Valjda se javi neko da ti objasni vezano za TB.

Ovdje je čovjek fino objasnio. Tema jeste stara ali je korisna.

ekonomija-f138/uporedne-cijene-energenata-t109027.html
Jasta, nista bez sporeta :thumbup:

Ove pumpe su za nas preskupe , poslao nam covjek predracun , 33900 km :? :shock:
Zrak -voda
Tako da cemo najvjerovatnije pelet s tim sto opet muz hoce da izbaci sporet a ja ne dam :lol: , vidjet cemo hocemo li naci neki kompromis.
Danas bi trebao doci treci majstor oa da uporrdimo ponude .
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#93 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by -Chesterfield- »

vazi wrote: 27/05/2022 10:02
-Chesterfield- wrote: 24/05/2022 20:48

Ti kao i moja mama. Ne da šporet izbaciti. :D
Prvo sam htio peć na pelet, prije par godina, dok je bio jeftin pelet. Njoj se nije svidjela ta ideja. Na kraju kupio klimu, ali sam ostavio i šporet. 🥴

Drva kupim iscijepana. Jedino ima posla dok se slože.
I naravno problem oko unošenja, loženja...
Ali to je trenutno najefikasniji vid grijanja, koliko sam vidio po pisanju drugih ljudi... kombinacija klime i drva.
Čim vi razmišljate o toplotnim pumpama - novac vam haman nije problem? Ali ja bih radije to potrošio na nešto drugo...
Taj termo blok koliko sam pročitao od drugih forumaša nije nešto isplativa investicija. Valjda se javi neko da ti objasni vezano za TB.

Ovdje je čovjek fino objasnio. Tema jeste stara ali je korisna.

ekonomija-f138/uporedne-cijene-energenata-t109027.html
Jasta, nista bez sporeta :thumbup:

Ove pumpe su za nas preskupe , poslao nam covjek predracun , 33900 km :? :shock:
Zrak -voda
Tako da cemo najvjerovatnije pelet s tim sto opet muz hoce da izbaci sporet a ja ne dam :lol: , vidjet cemo hocemo li naci neki kompromis.
Danas bi trebao doci treci majstor oa da uporrdimo ponude .
Ma pelet poskupio. :-?
Ja bih ubacio malo bolje klime.
Armin2013
Posts: 437
Joined: 19/08/2013 15:37

#94 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Armin2013 »

Pozz,

Prije par dana sam pitao jednu firmu iz Tuzle koliko bi boštala TP za cca 200 m2, oko 13.000,00 KM, sa ugradnjom, radi do -25
U Tuzli vraćali 5.000,00 KM ko uradi TP, tako da nije ni skupo toliko.

lp,
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#95 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by emotivac »

Ma kakav pelet, 600 KM tona, negdje još skuplje.. Samo inverter klime :izet:
Ja uzeo prošle godine jednu Azuri Nora 12-ka (Gree br.2) ma extra grije, a potrošnja smiješna. Na jesen ću ugraditi još jednu istu i da grijem čitav sprat sa klimama. :thumbup: :thumbup:
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#96 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

vazi wrote: 27/05/2022 10:02
-Chesterfield- wrote: 24/05/2022 20:48

Ti kao i moja mama. Ne da šporet izbaciti. :D
Prvo sam htio peć na pelet, prije par godina, dok je bio jeftin pelet. Njoj se nije svidjela ta ideja. Na kraju kupio klimu, ali sam ostavio i šporet. 🥴

Drva kupim iscijepana. Jedino ima posla dok se slože.
I naravno problem oko unošenja, loženja...
Ali to je trenutno najefikasniji vid grijanja, koliko sam vidio po pisanju drugih ljudi... kombinacija klime i drva.
Čim vi razmišljate o toplotnim pumpama - novac vam haman nije problem? Ali ja bih radije to potrošio na nešto drugo...
Taj termo blok koliko sam pročitao od drugih forumaša nije nešto isplativa investicija. Valjda se javi neko da ti objasni vezano za TB.

Ovdje je čovjek fino objasnio. Tema jeste stara ali je korisna.

ekonomija-f138/uporedne-cijene-energenata-t109027.html
Jasta, nista bez sporeta :thumbup:

Ove pumpe su za nas preskupe , poslao nam covjek predracun , 33900 km :? :shock:
Zrak -voda
Tako da cemo najvjerovatnije pelet s tim sto opet muz hoce da izbaci sporet a ja ne dam :lol: , vidjet cemo hocemo li naci neki kompromis.
Danas bi trebao doci treci majstor oa da uporrdimo ponude .
Da nisu cijevi pozlaćene i ostali dijelovi kad je tolika cijena
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#97 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by vazi »

-Chesterfield- wrote: 27/05/2022 10:36
vazi wrote: 27/05/2022 10:02

Jasta, nista bez sporeta :thumbup:

Ove pumpe su za nas preskupe , poslao nam covjek predracun , 33900 km :? :shock:
Zrak -voda
Tako da cemo najvjerovatnije pelet s tim sto opet muz hoce da izbaci sporet a ja ne dam :lol: , vidjet cemo hocemo li naci neki kompromis.
Danas bi trebao doci treci majstor oa da uporrdimo ponude .
Ma pelet poskupio. :-?
Ja bih ubacio malo bolje klime.
Razmišljamo i poručit cemo sve tri varijante, čekamo predracune pa ćemo vidjeti , mogu samo reci da nije ni malo lako biti pametan i izabrati neku najprihvatljiviju opciju jer je stanje na tržištu energenata totalno neizvjesno .

Ovaj današnji majstor u svojoj kući prelazi sa peleta na TP.
Last edited by vazi on 27/05/2022 14:27, edited 1 time in total.
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#98 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by vazi »

Peugeot2008 wrote: 27/05/2022 11:23
vazi wrote: 27/05/2022 10:02

Jasta, nista bez sporeta :thumbup:

Ove pumpe su za nas preskupe , poslao nam covjek predracun , 33900 km :? :shock:
Zrak -voda
Tako da cemo najvjerovatnije pelet s tim sto opet muz hoce da izbaci sporet a ja ne dam :lol: , vidjet cemo hocemo li naci neki kompromis.
Danas bi trebao doci treci majstor oa da uporrdimo ponude .
Da nisu cijevi pozlaćene i ostali dijelovi kad je tolika cijena
I mi se pitamo :lol:
User avatar
vazi
Posts: 8817
Joined: 07/04/2010 15:31

#99 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by vazi »

emotivac wrote: 27/05/2022 10:48 Ma kakav pelet, 600 KM tona, negdje još skuplje.. Samo inverter klime :izet:
Ja uzeo prošle godine jednu Azuri Nora 12-ka (Gree br.2) ma extra grije, a potrošnja smiješna. Na jesen ću ugraditi još jednu istu i da grijem čitav sprat sa klimama. :thumbup: :thumbup:
Ne podnosi muž da mu puse u oci :P
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#100 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by emotivac »

vazi wrote: 27/05/2022 14:28
emotivac wrote: 27/05/2022 10:48 Ma kakav pelet, 600 KM tona, negdje još skuplje.. Samo inverter klime :izet:
Ja uzeo prošle godine jednu Azuri Nora 12-ka (Gree br.2) ma extra grije, a potrošnja smiješna. Na jesen ću ugraditi još jednu istu i da grijem čitav sprat sa klimama. :thumbup: :thumbup:
Ne podnosi muž da mu puse u oci :P
Ja sam je stavio na perfektno mjesto, kao da sam razmišljao da ću se grijati klimama :D
Drugu ću staviti iznad ulaznih vrata da mi grije hodnik i spavaću (pravo), a ova prva mi je postavljena u dnevnom boravku, usmjerena ka kuhinji i hodniku također tako da će se sudarati topao zrak i širiti dalje :lol: :lol:
Ne puše nigdje gdje se sjedi. :thumbup: :thumbup:
Post Reply