***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#201 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by belfy »

haso hasic wrote: 07/03/2023 19:28 Nemojte toliko obracati paznju na to koji je kompresor u tp.
Mitsubishi koristi svoje.
Njegovi su takodjer u vaillantu,nekim modelima midea,centrometalovoj tp ,koju opet pravi midea.
Fujitsu koristi toshibine ,sanyo,panasonic.
Ove ponude su vjerovatno sve za monoblokove.
Znaci u vanjskoj je sve.
Medij iz hidraulicnog kruga ide vani,zbog toga treba antifriz,da nebi smrza voda.
Split sistem je bolji.
Hidraulicki krug je samo unutar objekta,veza izmedju unutrasnje i vanjske je freon,voda ne ide vani.
Prednost je da ne treba antifriz u sistemu.
Sve tp imaju zastitu protiv smrzavanja.
Dovoljno je da bude pod naponom,ne mora biti u rezimu rada.
Ako prepozna da je temp prostora,vode,vanjska temp niska,upali tp tek toliko da drzi vodu u sistemu iznad 4C.
Dovoljno je reci da mitsubishi,fujitsu,toshiba nema u ponudi nikako monoblok nego samo split sistem.
Kuca u kojoj se ne boravi uvijek( gasterbaiteri) pozeljno je staviti antifriz u sistem bez obzira sto je split.
Spadne fid sklopka ili sl.Ostane bez napona i eto belaja.
Termoflux ima i split sisteme pa trazite ponude i za njih.
Licno sto se meni svidja kod termofluxa ,bilo kakav veci kvar koji bi zahtjevao duzi vremenski popravak,oni daju drugu pumpu.Instalater je zamijeni i to je to.
sta je taj hidraulicki krug?
haso hasic wrote: 07/03/2023 20:15 To si dobro primjetio.Nisam detaljno proucavao ove ponude.
Znaci to po obavezno.
Filter mora biti i to ne onaj najobicniji ,koji je samo kao sito.Najbolje neki sa magnetom.
Nedavno sam imao intervenciju.
2 mitsubishi zubadan tp.Nisu radile 10 dana.
Na obe u unutrasnjim jedinicama crkle cirkulacione pumpe.
Nove magnetne elektronske pumpe unutra imaju jako mali zazor,prljavstina iz sistema(metalna prasina)
toliko je sitna da prodje kroz sito i zaglavi se u cirkulacionoj pumpi.
i sta su ove magnetne elektronske pumpe?
User avatar
haso hasic
Posts: 303
Joined: 30/10/2013 16:44
Location: Bosanska Krupa
Grijem se na: Fujitsu waterstage
Contact:

#202 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by haso hasic »

Za novo gradnju gubitci objekta su ugrubo 50-70w po m2.Za 155m2 potrebna snaga je oko 8-10kw.
Ali da bi se bilo sigurno potrebno je izracunati barem ugrubo gubitke objekta.
Svaki objekat kod nas je prica za sebe.
Hidraulicki krug ,misli se na krug u kojem je medij koji prenosi energiju,voda,antifriz,ulje ili sta je vec unutra.
Ili sto bi se kod nas reklo vodeni krug.
A pumpe,to su nove elektronske pumpe,koje trose puno manje struje ,ali su zato puno vise osjetljive na prljavstinu i los napon.
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#203 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

haso hasic wrote: 08/03/2023 06:05 Za novo gradnju gubitci objekta su ugrubo 50-70w po m2.Za 155m2 potrebna snaga je oko 8-10kw.
Ali da bi se bilo sigurno potrebno je izracunati barem ugrubo gubitke objekta.
Svaki objekat kod nas je prica za sebe.
Hidraulicki krug ,misli se na krug u kojem je medij koji prenosi energiju,voda,antifriz,ulje ili sta je vec unutra.
Ili sto bi se kod nas reklo vodeni krug.
A pumpe,to su nove elektronske pumpe,koje trose puno manje struje ,ali su zato puno vise osjetljive na prljavstinu i los napon.
Lijepo ti je Haso objasnio kako ide kada su u pitanju gubitci novogradnje. Da uzmeš srednju vrijednost znači 60 w po m2 pomnoži sa kvadraturom i eto ti okvirno ili ugrubo kolika ti treba snaga, a još imaš podno grijanje a ne radijatorsko grijanje.
Te nove pumpe neko zove visoko frekventne a neko pametne, ali su osjetljive na napon i na metalne nečistoće koje se stvaraju u sistemu. Da si imao priliku da vidiš kako izgleda izmjenjivač TP gdje freon ulazi u izmjenjivač kao i voda, to su toliko mali kanali gdje su jedan do drugog, jedan za freon jedan za vodu bilo bi ti mnogo jasnije zašto Haso spominje prljavštinu. Da bi se to riješilo stavljaju se magnetni filteri, da se izmjenjivač nebo zaprljati i TP staje, izbacuje grešku jer elektronika zaštićuje automatski kompresor i ostale dijelove TP.
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#204 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by _Reds_ »

Hvala haso, jasan i konkretan odgovor.

Objekat je novogradnja u izgradnji, stiropor će biti 15 cm obični, negdje grafitni od 12, ali je to isto. 7komorna stolarija, trojslojna stakla.

Tek sam u fazi planiranja radova unutra. Koliko okvirno novca treba za ovo, sa nekim solidnim split sistemom i instalacijom podnog grijanja na cca 150 kvadrata, ovih 5 kvadrata je ustvari bakon, pa je u biti grijani prostor oko 150 kvadrata, dakle pumpa oko 9kw.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#205 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

@Peugeot2008

Ako su postavi filter sa magnetom kako hvata opiljke od obojenih metala, kako hvata opoiljke ili necistoce od drugih materijala?

Imas Alu radijatore, CU cijevi, PVC cijevi za podno grijanje...metala ni za lijeka.
Last edited by piplica on 08/03/2023 09:19, edited 1 time in total.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#206 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

_Reds_ wrote: 08/03/2023 09:02 Hvala haso, jasan i konkretan odgovor.

Objekat je novogradnja u izgradnji, stiropor će biti 15 cm obični, negdje grafitni od 12, ali je to isto. 7komorna stolarija, trojslojna stakla.

Tek sam u fazi planiranja radova unutra. Koliko okvirno novca treba za ovo, sa nekim solidnim split sistemom i instalacijom podnog grijanja na cca 150 kvadrata, ovih 5 kvadrata je ustvari bakon, pa je u biti grijani prostor oko 150 kvadrata, dakle pumpa oko 9kw.
Ako nemas toplotnih mostova, ako je sve uradjeno kako treba, moze tu i dosta manja snaga.
Tih 7 komora nista ne znace, ako je profil los, ali to nije tema.

Bitnije ti je sada razmisljati da nemas propusta oko svega navedenog, za samu pumpu je lako napraviti odabir.
User avatar
_Reds_
Posts: 9365
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#207 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by _Reds_ »

piplica wrote: 08/03/2023 09:09
_Reds_ wrote: 08/03/2023 09:02 Hvala haso, jasan i konkretan odgovor.

Objekat je novogradnja u izgradnji, stiropor će biti 15 cm obični, negdje grafitni od 12, ali je to isto. 7komorna stolarija, trojslojna stakla.

Tek sam u fazi planiranja radova unutra. Koliko okvirno novca treba za ovo, sa nekim solidnim split sistemom i instalacijom podnog grijanja na cca 150 kvadrata, ovih 5 kvadrata je ustvari bakon, pa je u biti grijani prostor oko 150 kvadrata, dakle pumpa oko 9kw.
Ako nemas toplotnih mostova, ako je sve uradjeno kako treba, moze tu i dosta manja snaga.
Tih 7 komora nista ne znace, ako je profil los, ali to nije tema.

Bitnije ti je sada razmisljati da nemas propusta oko svega navedenog, za samu pumpu je lako napraviti odabir.
Ma profil je ok, Komerling 88D.
Pokušavam na izračunam koliko mi novca treba za unutrasnje radove, jer dio moram uzeti kredit, a iskreno da me ne levate sa ponudama.

i još jedno pitanje, koliko se uopće isplati raditi i hlađenje ? Jer su mi neki govorili da hlađanje diže uloženo i do 40%, pa bi onda vjerovatno išao sa grijanjem i toplom vodom, a za hladenje stavio klimu.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#208 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

To ti je stvar internog planiranja, želja i potreba.
I zasebne klime koštaju extra, plus i sama priprema.

U ovom slučaju bi imao backup kod grijanja, ali i više posla.
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#209 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

piplica wrote: 08/03/2023 09:02 @Peugeot2008

Ako su postavi filter sa magnetom kako hvata opiljke od obojenih metala, kako hvata opoiljke ili necistoce od drugih materijala?

Imas Alu radijatore, CU cijevi, PVC cijevi za podno grijanje...metala ni za lijeka.
Koliko sam ja upućen neko koristi filter ili dirtseparator, sa trostrukim filterom. Za hvatanje obojenih metala stavljen je ciklonski umetak koji ih odvaja. Poslije njega je dvostruki neodimijski magnet a onda mrežasto cjedilo. Za podno grijanje ide biocid i fungicid da spriječi začepljenja cijevi i ostalih nečistoća kao posljedica razmnožavanja bakterija i gljivica u sistemu i koristi se u sistemima podnog grijanja jer je kompatibilan za željezom, čelikom, bakrom, mesingom i plastikom. Ako ima nešto drugo napiši da naučim, nije problem, ako si voljan podijeliti svoje znanje.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#210 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Nema bakterija u zatvorenom sistemu.
Voda u sistemu se ne mijenja nikada, samim time ta mogucnost je iskljucena.
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#211 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

piplica wrote: 08/03/2023 13:00 Nema bakterija u zatvorenom sistemu.
Voda u sistemu se ne mijenja nikada, samim time ta mogucnost je iskljucena.
Kod pravih majstora stoji da se ne mijenja ali kod levata viđam da često dopunjuju sistem, ali si u svakom slučaju upravu. Da si vidio prije par dana levatu zafalilo cijevi za podno i majstorčina ga nastavio da bog sačuva.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#212 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Zakalwe »

Ja ne dopunjavam sistem u koliko zaista ne moram buduci da svaki put kad ga "dopunis" uneses kiseonik u sistem. Taj kiseonik se onda pretvori u magnetit u dodiru sa radijatorima/zeljezom. Tako da je najbolje napuniti jednom i vise ne dirati. Dok je sistem zatvoren, sav kiseonik ce nestati i proces ce prestati.

Moj "topli" krug je obicna voda. Vanjski "hladni" krug je etanol/voda 50:50 (Antifriz tipa "glikol" je ovdje zabranjen buduci da je otrovan za zivotinje i biljke).
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#213 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

Zakalwe wrote: 08/03/2023 18:43 Ja ne dopunjavam sistem u koliko zaista ne moram buduci da svaki put kad ga "dopunis" uneses kiseonik u sistem. Taj kiseonik se onda pretvori u magnetit u dodiru sa radijatorima/zeljezom. Tako da je najbolje napuniti jednom i vise ne dirati. Dok je sistem zatvoren, sav kiseonik ce nestati i proces ce prestati.

Za takve stvari se koristi jedan drugi uređaj i postavlja se na polazni vod. Njegova uloga je da prikuplja, a on to jako brzo u sistemu grijanja radi. On treba da pokupi sve do veličine mikromjehurića i da ih ispusti iz sistema.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#214 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Zakalwe »

Peugeot2008 wrote: 08/03/2023 20:53 Za takve stvari se koristi jedan drugi uređaj i postavlja se na polazni vod. Njegova uloga je da prikuplja, a on to jako brzo u sistemu grijanja radi. On treba da pokupi sve do veličine mikromjehurića i da ih ispusti iz sistema.
Taj "uredjaj" je ventil za luftanje mjehurica...ja pricam o kiseoniku u vodi koji se neutralizuje. Topli krug ne more da se dupunjava i ne moras da imas antifriz ili da "ubijas bakterije". On postane intertan sam od sebe.
Peugeot2008
Posts: 359
Joined: 04/02/2022 12:48

#215 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Peugeot2008 »

Zakalwe wrote: 09/03/2023 07:23
Peugeot2008 wrote: 08/03/2023 20:53 Za takve stvari se koristi jedan drugi uređaj i postavlja se na polazni vod. Njegova uloga je da prikuplja, a on to jako brzo u sistemu grijanja radi. On treba da pokupi sve do veličine mikromjehurića i da ih ispusti iz sistema.
Taj "uredjaj" je ventil za luftanje mjehurica...ja pricam o kiseoniku u vodi koji se neutralizuje. Topli krug ne more da se dupunjava i ne moras da imas antifriz ili da "ubijas bakterije". On postane intertan sam od sebe.
Dearator.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#216 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Gray »

Postavio sam pitanje nešto ranije, da li se isplate toplotne pumpe za manje stanove, oko 35-40 kvadrata (izolacija 10 cm stiropol)?

Ili je tu bolje nesto drugo izabrati?
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#217 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by emotivac »

Ja bih radije uzeo 2 klime 12-ke koje će perfektno i lako grijati 40 kvadrata :thumbup: :thumbup:
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#218 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Gray wrote: 09/03/2023 10:32 Postavio sam pitanje nešto ranije, da li se isplate toplotne pumpe za manje stanove, oko 35-40 kvadrata (izolacija 10 cm stiropol)?

Ili je tu bolje nesto drugo izabrati?
Kako se isplati za veće prostore, tako i za manje.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#219 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Gray »

piplica wrote: 09/03/2023 10:46
Gray wrote: 09/03/2023 10:32 Postavio sam pitanje nešto ranije, da li se isplate toplotne pumpe za manje stanove, oko 35-40 kvadrata (izolacija 10 cm stiropol)?

Ili je tu bolje nesto drugo izabrati?
Kako se isplati za veće prostore, tako i za manje.
A da li zauzima puno prostora unutrašnja jedinica? I da li se isplati za aspekta troškova, ako su dvije klime npr puno jeftinije za početno ulaganje?
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#220 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

To svakako sam znaš koliko se to tebi isplati.
Puno je jeftinije vozati biciklo nego li automobil, pa se mali broj odluči za njega.
U auti si par sati, pa ih ljudi uzmu na kredit, da ne spominjem bespotrebnu sitnu elektroniku...koja se isto tako kupuje.

Ovdje rješavaš nešto od čega ti ovisi životni komfor.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#221 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Gray »

Naravno, zato pitam :)

A koliko prostora treba za unutrašnju jedinicu TP? I koliko maksimalno može biti udaljena od vanjske?
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#222 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Imaš dimenzije na internetu, je li toliko teško potražiti?

Ide i preko 30m.
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#223 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Gray wrote: 09/03/2023 11:04 Naravno, zato pitam :)
Pitaš javno šta se tebi isplati i koliki komfor želiš?

Mogu da razumijem tehnička pitanja, ovo teško da sam ikada mogao.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#224 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by Gray »

Nema potrebe za negativnim tonom, pitam za iskustva ako je neko imao sličnu situaciju. Mogu naći dimenzije na internetu ali nikada to nisam vidio uživo i zato me zanimalo mišljenja drugih, jer je to samo broj na papiru a mene su zanimala praktična mišljenja i savjeti.

Hvala ti u svakom slučaju na pomoći. :)
User avatar
piplica
Posts: 1745
Joined: 08/11/2013 23:56
Grijem se na: Ćumur

#225 Re: ***TOPLOTNE PUMPE*** ( CIJENE,ISKUSTVA)

Post by piplica »

Gray wrote: 09/03/2023 12:14 samo broj na papiru
Broj na papiru i na zidu je isti, matematika je ekzaktna i neumoljiva.
Post Reply