1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#751 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by scarface32 »

mali jomu wrote: 20/05/2022 04:59 Puhalo, koji u javnosti želi izgraditi imidž osobe koja je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu vršila ˝neutralne poslove˝, bio je vojnik Nevesinjske brigade koja je od početka maja 1992. godine izvršila pokolj nad ženama i djecom bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Nevesinja, Kalinovika, Gackog i Bileće. Ubijeno je 305 Bošnjaka i 12 Hrvata, a i danas se traga za posmrtnim ostacima mnogih od njih. Među njima je bilo 26 djece i beba, a najmlađa žrtva bilo je novorođenče staro tek sedam dana. Najstarija žrtva imala je 92 godine. Svaki osmi Bošnjak iz Nevesinja je ubijen.




Zločin u mjestu Zijemlja: Bošnjaci Nevesinja na pravdu čekaju već 30 godina

https://stav.ba/vijest/zlocin-u-mjestu- ... odina/6562
Pa kako sad to,zar nije bio u kalinoviku? Jebem li ga dogovorite se je li bio u kalinoviku ili nevesinju?
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#752 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by nles »

Je li mujke poranio na sabah ili je u drugoj vremenskoj zoni?
nles
Posts: 1671
Joined: 09/06/2021 18:29
Location: FORGET? HELL!

#753 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by nles »

scarface32 wrote: 20/05/2022 08:00
mali jomu wrote: 20/05/2022 04:59 Puhalo, koji u javnosti želi izgraditi imidž osobe koja je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu vršila ˝neutralne poslove˝, bio je vojnik Nevesinjske brigade koja je od početka maja 1992. godine izvršila pokolj nad ženama i djecom bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Nevesinja, Kalinovika, Gackog i Bileće. Ubijeno je 305 Bošnjaka i 12 Hrvata, a i danas se traga za posmrtnim ostacima mnogih od njih. Među njima je bilo 26 djece i beba, a najmlađa žrtva bilo je novorođenče staro tek sedam dana. Najstarija žrtva imala je 92 godine. Svaki osmi Bošnjak iz Nevesinja je ubijen.




Zločin u mjestu Zijemlja: Bošnjaci Nevesinja na pravdu čekaju već 30 godina

https://stav.ba/vijest/zlocin-u-mjestu- ... odina/6562
Pa kako sad to,zar nije bio u kalinoviku? Jebem li ga dogovorite se je li bio u kalinoviku ili nevesinju?
Nemas problema, po potrebi ce njega SDA telali smjestiti i na bihacko ratiste.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#754 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by PM72 »

Nego,šta ćemo sa našom očiglednom propagandnom laži?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#755 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Hasan Nuhanović: Poenta filma o genocidu u Srebrenici nije trebala biti u bahatosti srpskih snaga

https://www.klix.ba/magazin/film-tv/has ... /200923045






Hasan nije gledao kuda ide Aida. Jer on je, zapravo, Aida iz filma Jasmile Žbanić.

„Istina je još gora“, dodat će.

https://istraga.ba/sa-stvarnim-likovima ... ijek-gora/






NASER ORIĆ O FILMU JASMILE ŽBANIĆ: “Za mene ti ‘medvjedi’ i Oscari ne postoje...

“Odmah da vam kažem da nisam gledao film....

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/19 ... a_sve.html






Srebreničani se slažu sa Orićem: Film “Quo Vadis Aida” je blaga verzija onoga što se zapravo dogodilo

https://pressmediabih.com/magazin/2021/ ... -dogodilo/
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#756 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Kad su jednom pitali Sidrana zasto ne napravi film o Srebrenici, kaze da je film o Srebrenici nemoguce napravit, ni jedan glumac ne moze odglumit ono sto se desilo u Srebrenici... moze se samo napraviti dokumentarac i dokumentarci... i sve to arhivirat za slijedeca pokoljena da im se tako nesto nikad vise ne desi, nikad nikom.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#757 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by laserShow »

Dimu1927 wrote: 18/05/2022 21:51 i ovaj lasershow klon kikibombone, bas zanimljivo isti likovi povampireni ovdje na brojeve ubijene djece podrzavaju ruske agresore koji to sad trenutno rade po ukrajinskim gradovima
Ovo ti nije prvi put da radis i sada je jasno da nije greška, već očit primjer bota koji pokušava diskreditovati druge skretanjem teme na lični nivo. Što je najgore, ni tu se stranački botovi ne snalaze.

Pozivam te da u nekom od postova nadjes to poredjenje s forumasem za kojeg me nazivas. Ako to ne uspijes, jasno je da si obični licemjer. Već sam upozorio moderaciju da ne dopuste ovo etiketiranje i spuštanje na lični nivo bez činjenica koje to potvrđuju.
Spoiler
Show
@vjeshalica mozes li im pojasniti da sam respo, biti ce mi lakse da sam posoljeni, nego da me porede s drugim forumskim spodobama :D
Eh sada, da razjasnimo da si lažov. U mojim postovima možeš pronaći samo informaciju da je RUSIJA AGRESOR! Isto tako mozes naci da je SRBIJA AGRESOR! Ako nadjes nesto drugo, javi, do tada si obična lažovčina.

A što si botovska lažovčina? Pa jer na pitanje
laserShow wrote: 18/05/2022 10:56 I sta smo skontali, je li ima spisak s 1601 imenom, ili nema? Je li jednostavno odgovoriti i zavrsiti tu pricu uz cuvanje sjecanja na zrtve?

Ili moramo jos boli nanositi onima koji su direktno pogoedjeni gubitkom? Imate li i malo suosjecanja kada bacate takve komentare botovske? Očito je da neko NAŠ nije uradio posao, a ako jeste, ima li državni spisak?
Nema odgovora koji je pozitivan za vaše vlasnike, kojima morate botovati.

Da ponovim:

-da li ima zvanični spisak na nivou džave Bosne i Hercegovine? Nisu dali srbi?
-da li ima zvanični spisak na nivou Federacije? Nisu dali hrvati?
-da li onda ima zvanični spisak na nivou Sarajeva? Ko tu nije dao ovih 30 godina?

Je li vi shvatate da neko nije uradio posao u ovih 30 godina, popisao imena, lokacije, došao do konačnog broja s kojim agresor ne može manipulisati?

Ne razumijete vi to, jer treba sačuvati vaše botovske vođe koji znaju samo za ukrasti, zajebati, a i slagati, što prenose na vas.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#758 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

laserShow wrote: 20/05/2022 08:58
Da ponovim:

-da li ima zvanični spisak na nivou džave Bosne i Hercegovine? Nisu dali srbi?
-da li ima zvanični spisak na nivou Federacije? Nisu dali hrvati?
-da li onda ima zvanični spisak na nivou Sarajeva? Ko tu nije dao ovih 30 godina?

Je li vi shvatate da neko nije uradio posao u ovih 30 godina, popisao imena, lokacije, došao do konačnog broja s kojim agresor ne može manipulisati?

Ne razumijete vi to, jer treba sačuvati vaše botovske vođe koji znaju samo za ukrasti, zajebati, a i slagati, što prenose na vas.


Ima sve u "bobu", ali se do njega tako ne dolazi... kako vi to hocete.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#759 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by laserShow »

mali jomu wrote: 20/05/2022 09:03 Ima sve u "bobu", ali se do njega tako ne dolazi... kako vi to hocete.
Ko kako hoce? Mozes li me uputiti kako da dodjem do broja od 1601 s imenima i prezimenima, jer je jadno od svih nas da pricamo o brojevima na ovaj način. I broj jedan je previše, a ne 1601 radi žrtve i jer se licitiranjem nanosi dodatna bol onima koji su imali gubitak.

Na ovoj temi ali i uzivo ces naci price kako dosta osoba nema na tim spiskovima.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#760 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Suzie Q »

Apropos Puhala, Nevesinja i Kalinovika, ova potvrda puno govori, naravno onima koji znaju sta je i kako bilo.

Dakle mladic S.P se zatekao 1991 na sluzenju vojnog roka, odnosno po velikosrpskom planu JNA bio rasporedjen u Mostar, kada JNA u 9. mjesecu 1991 rasporedjuje rezerviste u taj grad s namjerom zauzimanja. Isto to su prozivjeli brojni mladici sirom SFRJ u redovima JNA ni krivi ni duzni. Imaju i snimke i zapisi. Ima i video zaustavljanja tenkova na Pologu iz tog perioda gdje se cak i Alija pojavio, koga zanima a ne zna.

Tamo je bio do 17.06.1992, ODNOSNO do protjerivanja JNA iz Mostara, akcija pod nazivom Lipanjske zore. Tada se povlaci zajendo s JNA u Nevesinje odakle najverojatnije trazi izlaz, kao sto je stotine momaka sirom SFRJ trazilo nacin da pobjegnu. Taj izlaz dobiva dvadesetak dana kasnije ranjavanjem, lijecenjem i odlaskom na fakultet. Moguce se i sam ranio, bilo je toga na sve strane. Ali govorimo o momku od 19-20 godina koga je sudbina zatekla tako kako ga je zatekla. Svi mi koji smo svjedoci vremena znamo kako je bilo u to vrijeme. Pogotovo u Mostaru i Hercegovini vec 1991, puno prije nego se u Sarajevu zapucalo.

Pokusaj pravljenja ratnog zlocinca od covjeka koji de facto nema krvave ruke, samo na temelju njegove pripadnosti koju nije sam birao u tom periodu, je bezveze. Ima ljudi koji su svjesno izabrali strane, ima ljudi koji su se tako zatekli.

https://stav.ba/vijest/srdan-puhalo-bio ... igade/9461
NediM17
Posts: 21682
Joined: 05/11/2009 11:49

#761 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by NediM17 »

Bivsi kolega, 'rvat iz Citluka, bio na Vukovaru ' 91 tenkista, zateklo ga na redovnom sluzenju vojnog roka u JNA.
Kasnije je nekako uspio uteci.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#762 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Project Lucian »

Suzie Q wrote: 20/05/2022 09:25 Apropos Puhala, Nevesinja i Kalinovika, ova potvrda puno govori, naravno onima koji znaju sta je i kako bilo.

Dakle mladic S.P se zatekao 1991 na sluzenju vojnog roka, odnosno po velikosrpskom planu JNA bio rasporedjen u Mostar, kada JNA u 9. mjesecu 1991 rasporedjuje rezerviste u taj grad s namjerom zauzimanja. Isto to su prozivjeli brojni mladici sirom SFRJ u redovima JNA ni krivi ni duzni. Imaju i snimke i zapisi. Ima i video zaustavljanja tenkova na Pologu iz tog perioda gdje se cak i Alija pojavio, koga zanima a ne zna.

Tamo je bio do 17.06.1992, ODNOSNO do protjerivanja JNA iz Mostara, akcija pod nazivom Lipanjske zore. Tada se povlaci zajendo s JNA u Nevesinje odakle najverojatnije trazi izlaz, kao sto je stotine momaka sirom SFRJ trazilo nacin da pobjegnu. Taj izlaz dobiva dvadesetak dana kasnije ranjavanjem, lijecenjem i odlaskom na fakultet. Moguce se i sam ranio, bilo je toga na sve strane. Ali govorimo o momku od 19-20 godina koga je sudbina zatekla tako kako ga je zatekla. Svi mi koji smo svjedoci vremena znamo kako je bilo u to vrijeme. Pogotovo u Mostaru i Hercegovini vec 1991, puno prije nego se u Sarajevu zapucalo.

Pokusaj pravljenja ratnog zlocinca od covjeka koji de facto nema krvave ruke, samo na temelju njegove pripadnosti koju nije sam birao u tom periodu, je bezveze. Ima ljudi koji su svjesno izabrali strane, ima ljudi koji su se tako zatekli.

https://stav.ba/vijest/srdan-puhalo-bio ... igade/9461
SDa-u kad neko ne godi il ga proglase četnikom il ga proglase dezerterom, zavisno od etnije. Klasika.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#763 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by dustaban »

Isti amaterizam kojeg smo vidjeli na reviziji presude BiH protiv Srbije (potpuni debakl BH strane) ja prepoznajem i u ovoj cifri 1601. Neka budaletina je skontala u glavu da veca cifra cini zlocin vecim i da to niko nece provjeravati.

Od svih argumentacija najjaca mi je ona - je li iko od familije NEUPISANE djece, dakle vise od hiljadu njih, trazio da se dopise i njihovo dijete?!

Puhalo je upitao, svi skocise na njega i proglasise ga cetnikom. To ce proci ali pitanje ce se ponoviti. Nama ce trebati jos puno vremena da skontamo da zrtve vrijeđa i ponižava budala koja lupa neprovjerene cifre a ne onaj koji pita!
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#764 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by laserShow »

dustaban wrote: 20/05/2022 09:50 Nama ce trebati jos puno vremena da skontamo da zrtve vrijeđa i ponižava budala koja lupa neprovjerene cifre a ne onaj koji pita!
:sad: :bih:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#765 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

laserShow wrote: 20/05/2022 09:09
mali jomu wrote: 20/05/2022 09:03 Ima sve u "bobu", ali se do njega tako ne dolazi... kako vi to hocete.
Ko kako hoce? Mozes li me uputiti kako da dodjem do broja od 1601 s imenima i prezimenima, jer je jadno od svih nas da pricamo o brojevima na ovaj način. I broj jedan je previše, a ne 1601 radi žrtve i jer se licitiranjem nanosi dodatna bol onima koji su imali gubitak.

Na ovoj temi ali i uzivo ces naci price kako dosta osoba nema na tim spiskovima.

dustaban wrote: 20/05/2022 09:50 Nama ce trebati jos puno vremena da skontamo da zrtve vrijeđa i ponižava budala koja lupa neprovjerene cifre a ne onaj koji pita!


Ima sve " u bobu..." ali se do toga ne dolazi na ovaj nacin kako vi to trazite.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#766 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by laserShow »

Ja cu te svaki put dočekati s istim pitanjem, na koje ti ne zelis da odgovorsi. Gdje i kako na par kikova mogu da pronađem relevantnu publikaciju zvanične institucije?

Pa eto ako nema na netu, gdje mogu poslati dopis da dobijem podatak, analizu, metodologiju i sve što je relevantno za 1601 gubitak života od strane agresora?

Evo već treći put govoriš da imaš, ali ne upućuješ?
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#767 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

laserShow wrote: 20/05/2022 14:51 Evo već treći put govoriš da imaš, ali ne upućuješ?

Stalno ce ti biti ovakav odgovor.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#768 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by laserShow »

Mene bi bilo sram i stid radi žrtava da na taj način diskutujem.

Sramota!
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#769 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

laserShow wrote: 20/05/2022 14:56 Mene bi bilo sram i stid radi žrtava da na taj način diskutujem.

Sramota!


Odgovor je isti kao i prije: Ima sve " u bobu..." ali se do toga ne dolazi na ovaj nacin kako vi to trazite.
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#770 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by scarface32 »

mali jomu wrote: 20/05/2022 14:58
laserShow wrote: 20/05/2022 14:56 Mene bi bilo sram i stid radi žrtava da na taj način diskutujem.

Sramota!


Odgovor je isti kao i prije: Ima sve " u bobu..." ali se do toga ne dolazi na ovaj nacin kako vi to trazite.
Ima li ko da banuje ovog mujicu? Pa covjek ponavlja jedno te isto dvije stranice.
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#771 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Project Lucian »

mali jomu wrote: 20/05/2022 14:58
laserShow wrote: 20/05/2022 14:56 Mene bi bilo sram i stid radi žrtava da na taj način diskutujem.

Sramota!


Odgovor je isti kao i prije: Ima sve " u bobu..." ali se do toga ne dolazi na ovaj nacin kako vi to trazite.
Dragno nam je ako ima, samo još na papir da se stavi i riješen problem.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#772 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Chmoljo »

mali jomu wrote: 20/05/2022 08:54 Kad su jednom pitali Sidrana zasto ne napravi film o Srebrenici, kaze da je film o Srebrenici nemoguce napravit, ni jedan glumac ne moze odglumit ono sto se desilo u Srebrenici... moze se samo napraviti dokumentarac i dokumentarci... i sve to arhivirat za slijedeca pokoljena da im se tako nesto nikad vise ne desi, nikad nikom.
jah, šta je onda sa Šindlerovom listom? nekad je bolje reć' neću ili ne znam, nego šupljirati.

svaka čast svima, i Nuhanovićevu priču sam čitao, duboko je potresna, ali Jasmila je uradila dobar posao samim tim gdje je taj film dogurao i kakve je ocjene dobio i kako ga je kritika primila.

dakle, to je film, koji ima svoja pravila, zakonitosti, metode stvaranja... nije sredstvo kojim se dokazuje ultimativna istina i završava sa njom. nije da se stavlja tačka. to je jedan od načina pričanja priče. svi ostali su slobodni da isto urade. niko nema tapiju na nju, a nažalost se ponašaju kao da imaju.

imam osjećaj kao da su mnogi sebi u glavi stvorili sliku da je Jasmilin film kao neka presuda svevišnjeg suda trebala da ispriča istinu koju niko nigdje više neće poricati, tačno na način kako su je žrtve doživjele i da bude krunisano priznanjem i filmske struke i historičara i žrtava. otud i ovakvo fatalističko ponašanje kao da je urađeno nešto što se više ne može popraviti :?

Jasmilin film je samo jedan kamenčić u kulturi sjećanja.
User avatar
piupiu
Posts: 16641
Joined: 05/01/2008 05:08

#773 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 20/05/2022 15:39
mali jomu wrote: 20/05/2022 08:54 Kad su jednom pitali Sidrana zasto ne napravi film o Srebrenici, kaze da je film o Srebrenici nemoguce napravit, ni jedan glumac ne moze odglumit ono sto se desilo u Srebrenici... moze se samo napraviti dokumentarac i dokumentarci... i sve to arhivirat za slijedeca pokoljena da im se tako nesto nikad vise ne desi, nikad nikom.
jah, šta je onda sa Šindlerovom listom? nekad je bolje reć' neću ili ne znam, nego šupljirati.

svaka čast svima, i Nuhanovićevu priču sam čitao, duboko je potresna, ali Jasmila je uradila dobar posao samim tim gdje je taj film dogurao i kakve je ocjene dobio i kako ga je kritika primila.

dakle, to je film, koji ima svoja pravila, zakonitosti, metode stvaranja... nije sredstvo kojim se dokazuje ultimativna istina i završava sa njom. nije da se stavlja tačka. to je jedan od načina pričanja priče. svi ostali su slobodni da isto urade. niko nema tapiju na nju, a nažalost se ponašaju kao da imaju.

imam osjećaj kao da su mnogi sebi u glavi stvorili sliku da je Jasmilin film kao neka presuda svevišnjeg suda trebala da ispriča istinu koju niko nigdje više neće poricati, tačno na način kako su je žrtve doživjele i da bude krunisano priznanjem i filmske struke i historičara i žrtava. otud i ovakvo fatalističko ponašanje kao da je urađeno nešto što se više ne može popraviti :?

Jasmilin film je samo jedan kamenčić u kulturi sjećanja.
:thumbup:

I usput je film, umjetnička forma, ne istorijski dokument, ne dokumentarac, ne svjedočanstvo. Film.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#774 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Bloo »

Suzie Q wrote: 20/05/2022 09:25 Apropos Puhala, Nevesinja i Kalinovika, ova potvrda puno govori, naravno onima koji znaju sta je i kako bilo.

Dakle mladic S.P se zatekao 1991 na sluzenju vojnog roka, odnosno po velikosrpskom planu JNA bio rasporedjen u Mostar, kada JNA u 9. mjesecu 1991 rasporedjuje rezerviste u taj grad s namjerom zauzimanja. Isto to su prozivjeli brojni mladici sirom SFRJ u redovima JNA ni krivi ni duzni. Imaju i snimke i zapisi. Ima i video zaustavljanja tenkova na Pologu iz tog perioda gdje se cak i Alija pojavio, koga zanima a ne zna.

Tamo je bio do 17.06.1992, ODNOSNO do protjerivanja JNA iz Mostara, akcija pod nazivom Lipanjske zore. Tada se povlaci zajendo s JNA u Nevesinje odakle najverojatnije trazi izlaz, kao sto je stotine momaka sirom SFRJ trazilo nacin da pobjegnu. Taj izlaz dobiva dvadesetak dana kasnije ranjavanjem, lijecenjem i odlaskom na fakultet. Moguce se i sam ranio, bilo je toga na sve strane. Ali govorimo o momku od 19-20 godina koga je sudbina zatekla tako kako ga je zatekla. Svi mi koji smo svjedoci vremena znamo kako je bilo u to vrijeme. Pogotovo u Mostaru i Hercegovini vec 1991, puno prije nego se u Sarajevu zapucalo.

Pokusaj pravljenja ratnog zlocinca od covjeka koji de facto nema krvave ruke, samo na temelju njegove pripadnosti koju nije sam birao u tom periodu, je bezveze. Ima ljudi koji su svjesno izabrali strane, ima ljudi koji su se tako zatekli.

https://stav.ba/vijest/srdan-puhalo-bio ... igade/9461
Pretpostavljam da je Puhalo imao ikakve aktivnosti u RS-u a koje se mogu klasificirati kao zločini da bi RS i Dodo to već iskopali i promovisali na sve strane.
*primjer "naših" koji su u 1992. godini bili u JNA je npr. Rasim Delić
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#775 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Bloo »

Chmoljo wrote: 20/05/2022 15:39
mali jomu wrote: 20/05/2022 08:54 Kad su jednom pitali Sidrana zasto ne napravi film o Srebrenici, kaze da je film o Srebrenici nemoguce napravit, ni jedan glumac ne moze odglumit ono sto se desilo u Srebrenici... moze se samo napraviti dokumentarac i dokumentarci... i sve to arhivirat za slijedeca pokoljena da im se tako nesto nikad vise ne desi, nikad nikom.
jah, šta je onda sa Šindlerovom listom? nekad je bolje reć' neću ili ne znam, nego šupljirati.

svaka čast svima, i Nuhanovićevu priču sam čitao, duboko je potresna, ali Jasmila je uradila dobar posao samim tim gdje je taj film dogurao i kakve je ocjene dobio i kako ga je kritika primila.

dakle, to je film, koji ima svoja pravila, zakonitosti, metode stvaranja... nije sredstvo kojim se dokazuje ultimativna istina i završava sa njom. nije da se stavlja tačka. to je jedan od načina pričanja priče. svi ostali su slobodni da isto urade. niko nema tapiju na nju, a nažalost se ponašaju kao da imaju.

imam osjećaj kao da su mnogi sebi u glavi stvorili sliku da je Jasmilin film kao neka presuda svevišnjeg suda trebala da ispriča istinu koju niko nigdje više neće poricati, tačno na način kako su je žrtve doživjele i da bude krunisano priznanjem i filmske struke i historičara i žrtava. otud i ovakvo fatalističko ponašanje kao da je urađeno nešto što se više ne može popraviti :?

Jasmilin film je samo jedan kamenčić u kulturi sjećanja.
Da. Kao da se snimila samo Šindlerova lista i to je to.
Hiljade igranih filmova, razne priče, aspekti, životi...i svi zajedno čine jednu cjelinu + dokumentarci, knjige, pjesme, muzeji...
Post Reply