1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
scarface32
Posts: 874
Joined: 12/12/2004 11:54

#676 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by scarface32 »

detroit-mercy wrote: 17/05/2022 14:09
scarface32 wrote: 17/05/2022 11:57

Tacno tako. I za sve su krivi Puhalo i jamila.Nikako administracija od 95 do danas. Sramota
Od 95te do danas, 27 godina proslo, lola koji je trebao da uradi ovaj spisak je vjerovatno penziju zaradio igrajuci soliter na kompu i da je samo on nego ko zna koliko njih.
I onda se vatra osipa na one koji ukazuju na ove probleme.
:lol: :lol: :lol: :lol:
geoxx
Posts: 1148
Joined: 08/08/2015 23:39

#677 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by geoxx »

Al kakav sugavac je SDA podguzna muha Avdo Avdic. :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#678 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

PRESUDA SUDA BiH O ZLOČINIMA U KALINOVIKU OTKRIVA

“Svjedokinja Ćusto Hasna je u svom iskazu navela da je 25.06.1992. godine u njeno selo Jelešca došao...



Istraga: Znate li ijednog drugog Srđana Puhala

Puhalo: Ne znam. Samo sam ja, jedan jedini.



https://istraga.ba/presuda-suda-bih-o-z ... iCtosmH-kI
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#679 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

Jučer je akademik Abdulah Sidran objavio post donoseći spisak na kojem su imena više od 1.200 tokom rata ubijenih Sarajlija popraćen riječima: “A sad, đubradijo, dajte nam imena ubica!”


https://stav.ba/vijest/sidran-o-ubijeno ... u-fuj/9397
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#680 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by detroit-mercy »

mali jomu wrote: 17/05/2022 15:39 Jučer je akademik Abdulah Sidran objavio post donoseći spisak na kojem su imena više od 1.200 tokom rata ubijenih Sarajlija popraćen riječima: “A sad, đubradijo, dajte nam imena ubica!”


https://stav.ba/vijest/sidran-o-ubijeno ... u-fuj/9397
Onda opet dodjemo do institucija, je li posao Jasmile ili Srdjana da podize optuznice ili pak onih koji sjede u tuzilastvima. Zacarani krug nerada, nekompetencije, klijentelizma, kojekavih dilova u svim segmentima drustva. Al nedo bog da neko dirne u osinjak.
Dimu1927
Posts: 3994
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#681 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Dimu1927 »

mali jomu wrote: 17/05/2022 15:27 PRESUDA SUDA BiH O ZLOČINIMA U KALINOVIKU OTKRIVA

“Svjedokinja Ćusto Hasna je u svom iskazu navela da je 25.06.1992. godine u njeno selo Jelešca došao...



Istraga: Znate li ijednog drugog Srđana Puhala

Puhalo: Ne znam. Samo sam ja, jedan jedini.



https://istraga.ba/presuda-suda-bih-o-z ... iCtosmH-kI
hoce li puhalo traziti sad i spisak ljudi koji su ubijeni / zarobljeni / protjerani nakon njegove posjete ? ili ga mozda sam ima ?

pravda za srdjana

:bih:
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#682 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by karanana »

nisam bas previse pratio temu....mozda je vec bilo objasnjenje...cujem na N1 da su prijetnje otisle i jasminku halilovicu. zasto? sta je on rekao vezano za ovo?
jagugu
Posts: 1154
Joined: 28/07/2018 16:02

#683 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by jagugu »

Presuda Suda BiH o zločinima u Kalinoviku otkriva: “Srđan Puhalo je donosio pozive Bošnjacima koji su, potom, zarobljavani i odvođeni u smrt”

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#684 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mali jomu »

PORODICE IZ KALINOVIKA TRAŽE OD PUHALA INFORMACIJE O SUDBINI SVOJIH UBIJENIH: "Da li je kao pripadnik Vojske RS-a...

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/25 ... stima.html
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8581
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#685 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Pitar sa Kariba »

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#686 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Bloo »

jagugu wrote: 17/05/2022 17:25 Presuda Suda BiH o zločinima u Kalinoviku otkriva: “Srđan Puhalo je donosio pozive Bošnjacima koji su, potom, zarobljavani i odvođeni u smrt”
Znači, Srđan 1991. godine maturira u Sarajevu, srednja škola "Jaroslav Černi" sa 19. godina i 1992. odlazi u Kalinovik?
mirza_15
Posts: 10605
Joined: 19/01/2015 09:26

#687 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by mirza_15 »

mali jomu wrote: 17/05/2022 15:39 Jučer je akademik Abdulah Sidran objavio post donoseći spisak na kojem su imena više od 1.200 tokom rata ubijenih Sarajlija popraćen riječima: “A sad, đubradijo, dajte nam imena ubica!”


https://stav.ba/vijest/sidran-o-ubijeno ... u-fuj/9397
Sidran je podijelio objavu od onog Dine Kolubare na kojoj su navedena dupla imena i imena osoba starijih od 18 godina.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#688 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Palmalma »

karanana wrote: 17/05/2022 17:23 nisam bas previse pratio temu....mozda je vec bilo objasnjenje...cujem na N1 da su prijetnje otisle i jasminku halilovicu. zasto? sta je on rekao vezano za ovo?
Ukratko, da su razni uhljebi u Agenciji koja je trebala imati popis ubijene djece Sarajeva do sada ukasirala oko 33 miliona maraka (oko 1, 4 miliona godisnje), a da spiska nema.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#689 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Palmalma »

geoxx wrote: 17/05/2022 14:30 Al kakav sugavac je SDA podguzna muha Avdo Avdic. :lol:
Avdo Avdic je placenik onih koji imaju za cilj drzati ove ljude u besvjesnom stanju.

A i sam zna:

- Da na spomeniku Ubijenoj djeci Sarajeva nalazi se imenom i prezimenom 521 dijete.

- Istazivacko dokumentacioni centar ima listu - imenom i prezimenom 711 smrtno stradale djece tokom ratne opsade Sarajeva.

- Zavoda za zdravstvenu zaštitu Bosne i Hercegovine (BiH), koji vise ne postoji, svoj izvjestaj iz 1996. godine bazira na broju od 1.601 djeteta.

- Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu objavio je 2010. godine naučnu studiju pod nazivom "Zločini nad djecom Sarajeva u opsadi". U studiji su izneseni podaci o 524 ubijena djeteta.

- Jasminko Halilović, osnivač Muzeja ratnog djetinjstva u Sarajevu za RSE je kazao kako nije istoričar, te da ne može govoriti o temi broja ubijene djece u opkoljenom Sarajevu.
On je podsjetio na objavu na Fejsbuku u kojoj je istakao kako je u tekstu prije 10 godina naveo da je tokom istraživanja za knjigu "Djetinjstvo u ratu" shvatio da za broj 1.601 "nema apsolutno nikakve potvrde".

...


I, kriv Puhalo kada pita koliko je stvarno djece ubijeno u Sarajevu u tpoku rata?

Joj, Avdo, Avdo!
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#690 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by sehohari »

Jebaji sve, iskreno receno mi se gadi sto se ova tema mora politizirati.

Necu da kazem da je Puhalo neki cetnik, nacionalista, placenik ili tako nesto, ali mu zamjeram sto je pokrenuo ovu lavinu politizacije mozda i najbolje tacke rata u BiH - ubijanja djece.

Nema veze da li je bilo 1601 ili ne, ubijeno je dosta, previse, i degutantno je raspravljati, diskutovati o tome da li je taj broj manji ili veci. Znamo svi da je i jedno ubijeno dijete previse, a njihov sigurno nije daleko od osporavanog...
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#691 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by skupljac_zeljeza »

Image
Last edited by skupljac_zeljeza on 17/05/2022 22:09, edited 1 time in total.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5608
Joined: 12/10/2014 01:12

#692 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by skupljac_zeljeza »

Kamberović pojašnjava kako je broj broj od 1.601 ubijenog djeteta u Sarajevu prvi put saopćen 1996. godine, dakle odmah nakon završetka rata. Riječ je o podatku Zavoda za zdravstvenu zaštitu. Nakon toga je Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava uradio istraživanja i o tome je 2010. objavio knjigu navodeći ime i prezime 524 ubijena djeteta.

"Naravno, uvijek treba imati u vidu su ovo nepotpuni podaci i da jedan broj ubijene djece nije evidentiran, pa je ovo minimalni broj. Kasnije je Istraživačko-dokomentacioni centar u svojim istraživanjima evidentirao veći broj ubijene djece", kazao je Kamberović

https://www.klix.ba/vijesti/bih/histori ... /220517076
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#693 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Palmalma »

sehohari wrote: 17/05/2022 22:07 Jebaji sve, iskreno receno mi se gadi sto se ova tema mora politizirati.

Necu da kazem da je Puhalo neki cetnik, nacionalista, placenik ili tako nesto, ali mu zamjeram sto je pokrenuo ovu lavinu politizacije mozda i najbolje tacke rata u BiH - ubijanja djece.

Nema veze da li je bilo 1601 ili ne, ubijeno je dosta, previse, i degutantno je raspravljati, diskutovati o tome da li je taj broj manji ili veci. Znamo svi da je i jedno ubijeno dijete previse, a njihov sigurno nije daleko od osporavanog...

Nije nikakva politizacija, ako neko kaze da je u Sarajevu ubijeno 1601 dijete treba da to i dokaze. Naravno spiskom.
P.S, Spisak koji navodi "najveci" broj ubijene djece je sacinio IDC-a, Mirsad Tokaca, ali tu su navedena imenom i prezimenom 711 dijete.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#694 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by exliberal-ex »

Palmalma wrote: 17/05/2022 22:19
sehohari wrote: 17/05/2022 22:07 Jebaji sve, iskreno receno mi se gadi sto se ova tema mora politizirati.

Necu da kazem da je Puhalo neki cetnik, nacionalista, placenik ili tako nesto, ali mu zamjeram sto je pokrenuo ovu lavinu politizacije mozda i najbolje tacke rata u BiH - ubijanja djece.

Nema veze da li je bilo 1601 ili ne, ubijeno je dosta, previse, i degutantno je raspravljati, diskutovati o tome da li je taj broj manji ili veci. Znamo svi da je i jedno ubijeno dijete previse, a njihov sigurno nije daleko od osporavanog...

Nije nikakva politizacija, ako neko kaze da je u Sarajevu ubijeno 1601 dijete treba da to i dokaze. Naravno spiskom.
P.S, Spisak koji navodi "najveci" broj ubijene djece je sacinio IDC-a, Mirsad Tokaca, ali tu su navedena imenom i prezimenom 711 dijete.
Koliko ja znam, ispravi me ako grijesim, taj tokacin broj se odnosi na grad Sarajevo tj tu su I djeca sa srpske strane ukljucena jel tako?.

Neki dan gledam emisiju o wwll I kaze Cercil je naredio da se sva djeca izmjeste iz Londona kad su njemci poceli napade na gradove jer je zelio da zastiti djecu .....a kod nas si morao ganjat stelu da bi djecu izvukao...kako to da niko nije pitao Aliju zasto to nije dozvolio ili se ni to nesmije pitat?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16289
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#695 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by sime_cipol »

Mrš dzubre provokatorsko, sad je Alija kriv?
A nisu oni sto su granate bacali 1425 dana na grad, 300+ u prosjeku, sto su snajperima ubijali, izgladnjivali. Kakva je to zamjena teza :-)
Banujte ga vise nek ide u 100 pm.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#696 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by Palmalma »

exliberal-ex wrote: 17/05/2022 23:15
Palmalma wrote: 17/05/2022 22:19


Nije nikakva politizacija, ako neko kaze da je u Sarajevu ubijeno 1601 dijete treba da to i dokaze. Naravno spiskom.
P.S, Spisak koji navodi "najveci" broj ubijene djece je sacinio IDC-a, Mirsad Tokaca, ali tu su navedena imenom i prezimenom 711 dijete.
Koliko ja znam, ispravi me ako grijesim, taj tokacin broj se odnosi na grad Sarajevo tj tu su I djeca sa srpske strane ukljucena jel tako?.

Neki dan gledam emisiju o wwll I kaze Cercil je naredio da se sva djeca izmjeste iz Londona kad su njemci poceli napade na gradove jer je zelio da zastiti djecu .....a kod nas si morao ganjat stelu da bi djecu izvukao...kako to da niko nije pitao Aliju zasto to nije dozvolio ili se ni to nesmije pitat?
Evakuacija djece od strane bh vlasti je bila dozvoljena, svo vrijeme. Problem je pravila cetnicka strana koja nije dopustala prelazak konvoja, niti letove za evakuaciju. Cetnici su dozvoljavali samo izlazak preko UN baze tesko ranjenoj djeci, i to u rijetkim situacijama.

Da, Mirsad Tokaca je ukljucio broj sve djece sa podrucija prijeratnih opstina Sarajeva, do kojih je dosao.
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#697 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by hatemondays »

Bloo wrote: 17/05/2022 20:14
jagugu wrote: 17/05/2022 17:25 Presuda Suda BiH o zločinima u Kalinoviku otkriva: “Srđan Puhalo je donosio pozive Bošnjacima koji su, potom, zarobljavani i odvođeni u smrt”
Znači, Srđan 1991. godine maturira u Sarajevu, srednja škola "Jaroslav Černi" sa 19. godina i 1992. odlazi u Kalinovik?
Eh moja Bloo da ti samo znas kako su moi drugovi sa Grbavice ushiceno odlazili na Pale ko da je Las Vegas, jos se sjecam jednog mog druga vratio se sa kalasom, ja u radnom vodu a on sav sretan kaze znas kakve partije imaju na Palama. Gledam budalu i slusam kako mu grad u kojem je odrastao valja manje od rupe u kojoj sam bio stotinu puta. Ali za nasu stvar sve ce uraditi i proglasiti Pale najlepsim mestom na svetu. Evo vidim i kurira su provalili, mora da je imao dobru stelu kad je samo pozive nosao.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#698 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by karanana »

alija je bio zauzet bacanjem srpske nejaci lavovima i tjeranjem preko bare onih koje ni gladni lavovi nisu htjeli primirisat jer su isuvise ljigavi za njihov ukus, pa zato nije razmisljao kao cherchil. to bi postavljac pitanja trebao da zna.

e cuj ti njega da alija evakuise djecu. gdje to? gdje to bratija nije napadala a da bi djeca bila sigurna? mozda da su izasli tamo negdje oko zenice i na satorima napisali djeca. ili mozda da su otisli na svjezi jahorinski zrak metropole pala ili ravne romanije?

postoje ljudi koje postujes ma sa koje strane dosli. kazu ti sta misle i kazu ti sta je i kako je i respect, sa njima se moze i pricat i raspravljat pa i zapocet neki normalni odnos. a onda postoje ljigavci koji nisu nisu nigdje prispjeli i odakle god da krenu i gdje god da dodju, uvijek ce biti ljige i nula od ljudi.
Last edited by karanana on 17/05/2022 23:58, edited 1 time in total.
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#699 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by hatemondays »

exliberal-ex wrote: 17/05/2022 23:15
Palmalma wrote: 17/05/2022 22:19


Nije nikakva politizacija, ako neko kaze da je u Sarajevu ubijeno 1601 dijete treba da to i dokaze. Naravno spiskom.
P.S, Spisak koji navodi "najveci" broj ubijene djece je sacinio IDC-a, Mirsad Tokaca, ali tu su navedena imenom i prezimenom 711 dijete.
Koliko ja znam, ispravi me ako grijesim, taj tokacin broj se odnosi na grad Sarajevo tj tu su I djeca sa srpske strane ukljucena jel tako?.

Neki dan gledam emisiju o wwll I kaze Cercil je naredio da se sva djeca izmjeste iz Londona kad su njemci poceli napade na gradove jer je zelio da zastiti djecu .....a kod nas si morao ganjat stelu da bi djecu izvukao...kako to da niko nije pitao Aliju zasto to nije dozvolio ili se ni to nesmije pitat?
Bilo je par pokusaja na pocetku rata izvlacenja djece i zena, nadam se da se sjecas, par kolona je zaustavljeno i na jednu od njih je i pucano (sa zrtvama) . Poslije toga niko nije htio svoje djete poslati u taj rizik. Ako se ne varam ti si izasao i volio bi da nam pojasnis kako (osim ako ti Alija nije nastelio).Nazalost mnogi su htjeli a nisu mogli ali eto ti si bio lucky one.
Cercil nije imao taj problem u Londonu da ima trecinu stanovnika Njemacke nacionalosti tako da mu je zadatak izvlacenja bio puno laksi a i nije bio okruzen tako da se te stvari ne mogu porediti.
User avatar
hatemondays
Posts: 1196
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#700 Re: 1601 ubijeno dijete Sarajeva - osporavanje brojki

Post by hatemondays »

karanana wrote: 17/05/2022 23:50 alija je bio zauzet bacanjem srpske nejaci lavovima i tjeranjem preko bare onih koje ni gladni lavovi nisu htjeli primirisat jer su isuvise ljigavi za njihov ukus, pa zato nije razmisljao kao cherchil. to bi postavljac pitanja trebao da zna.

e cuj ti njega da alija evakuise djecu. gdje to? gdje to bratija nije napadala a da bi djeca bila sigurna? mozda da su izasli tamo negdje oko zenice i na satorima napisali djeca. ili mozda da su otisli na svjezi jahorinski zrak metropole pala ili ravne romanije?
Mi nismo izlazili iz Pionisrke doline ,zabavljali smo se po citav dan sa nejaci , posebno su bili aktivni Kindze i Pjevac a Hanka im je pjevala sevdalinke poslije tortura.
Post Reply