Greške biciklista u saobraćaju

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#26 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

Nigdje bicikla... e svasta :mrgreen:




maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#27 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by maliq53 »

Redovno vozam mtb biciklo i uz nase ubice vozace ja cestitam svakom onom ko odabere cestovanjaka u Bosni da voza... Uzmite mtb i bjezite od glavnih saobrcajnica i idite po brdima i u sume, pa makar mi imamo toliko lijepe prirode, cestovnjak je ludost ovdje vozit...
Nazalost dosta biciklista ne zna kulturu ponasanja na biciklu ali ni vozaci auta, tako da je to opsta ludnica... Vozaci auta moraju shvatiti da biciklista ako nista ih ne moze ubiti, dok je obratno itekako moguce.
Licno koristim ove znakove skretanja ali to samo ako zauzmem sredinu ceste i spremam se skrenut', ali to izbjegavam jer ne znam jel me vozac iza uopste vidio, ne bi volio da me pokosi ko cunj. Ovo davanje znakova vrijedi kad je grad napravljen za biciklistu poput Amsterdama i slicno, sta cu ja na saobracajnici gdje se vozi 50-60 i vecinom me vozaci veoma usko zaobilaze. To su osobe koje nikad nisu sjele na biciklo i ne znaju kako je opasno kad proleti auto pola metra pored tebe 50 km/h i vise...Vozaci moraju dati biciklisti pa barem metar i po prostora kada ga prelaze, ne vidim toliku nervozu da ne mogu sacekati cistu sitauciju i da preticu, to obicno zahtjeva najvise 10-15 sekundi, ali jok nije mi se jednom desilo da ulijece auto iza mene u "makazice" i mene dovodi u izuzetno opasnu sitaciju da me stjera sa ceste u jarak ili da padnem uz strasne posljedice...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45448
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#28 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by Chmoljo »

maliq53 wrote: 09/05/2022 18:11 Redovno vozam mtb biciklo i uz nase ubice vozace ja cestitam svakom onom ko odabere cestovanjaka u Bosni da voza... Uzmite mtb i bjezite od glavnih saobrcajnica i idite po brdima i u sume, pa makar mi imamo toliko lijepe prirode, cestovnjak je ludost ovdje vozit...
Nazalost dosta biciklista ne zna kulturu ponasanja na biciklu ali ni vozaci auta, tako da je to opsta ludnica... Vozaci auta moraju shvatiti da biciklista ako nista ih ne moze ubiti, dok je obratno itekako moguce.
Licno koristim ove znakove skretanja ali to samo ako zauzmem sredinu ceste i spremam se skrenut', ali to izbjegavam jer ne znam jel me vozac iza uopste vidio, ne bi volio da me pokosi ko cunj. Ovo davanje znakova vrijedi kad je grad napravljen za biciklistu poput Amsterdama i slicno, sta cu ja na saobracajnici gdje se vozi 50-60 i vecinom me vozaci veoma usko zaobilaze. To su osobe koje nikad nisu sjele na biciklo i ne znaju kako je opasno kad proleti auto pola metra pored tebe 50 km/h i vise...Vozaci moraju dati biciklisti pa barem metar i po prostora kada ga prelaze, ne vidim toliku nervozu da ne mogu sacekati cistu sitauciju i da preticu, to obicno zahtjeva najvise 10-15 sekundi, ali jok nije mi se jednom desilo da ulijece auto iza mene u "makazice" i mene dovodi u izuzetno opasnu sitaciju da me stjera sa ceste u jarak ili da padnem uz strasne posljedice...
10-15 ti, 10-15 naredni biciklista, i tako sve do opstrukcije saobraćaja u krajnjoj desnoj.

rješenje nikako nije da biciklisti voze po saobraćajnoj traci, prvenstveno zbog njihove sigurnosti, ali i zbog stvaranja gužve. pa evo počeli su kamere postavljati na stajalištima jer autobus ne može da uđe na njih od parkiranih auta i tako zatvori desnu traku dok ne primi putnike. šta bi tek uradila masovnija vožnja biciklista saobraćajnicom.

definitivno je potrebno unaprijediti biciklističku infrastrukturu. ovo govorim kao neko ko koristi biciklo kao prevoz na posao i sa posla, a dosta raje bi se privuklo boljim stazama, pogotovo po centru grada, koliko je uopšte moguće napraviti.

nešto je ko bolje nego prije 15 godina, ali sve je to stihijski.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#29 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by maliq53 »

Chmoljo wrote: 10/05/2022 00:06

10-15 ti, 10-15 naredni biciklista, i tako sve do opstrukcije saobraćaja u krajnjoj desnoj.

rješenje nikako nije da biciklisti voze po saobraćajnoj traci, prvenstveno zbog njihove sigurnosti, ali i zbog stvaranja gužve. pa evo počeli su kamere postavljati na stajalištima jer autobus ne može da uđe na njih od parkiranih auta i tako zatvori desnu traku dok ne primi putnike. šta bi tek uradila masovnija vožnja biciklista saobraćajnicom.

definitivno je potrebno unaprijediti biciklističku infrastrukturu. ovo govorim kao neko ko koristi biciklo kao prevoz na posao i sa posla, a dosta raje bi se privuklo boljim stazama, pogotovo po centru grada, koliko je uopšte moguće napraviti.

nešto je ko bolje nego prije 15 godina, ali sve je to stihijski.
Potpuno se slazem. Vise sam ovo zaobilazenje mislio na zaobilazanje kada vozim biciklo npr, od Breze do Varesa. Jednostavno ima svakvih idiota koji ne mogu cekati par sekundi da te predje kada je mnogo sigurnije, vec upre ko sivonja pa i po cijenu da te stjera sa ceste.
A u gradu je neophodna biciklisticka infrastuktura, to je neminovno, tu se ne smiju i ne trebaju mijesati biciklisti i auta jer je jednostavno protok auta prevelik da bi se odvijao saobracaj normalno uz bicikliste. Fizicki odvojena staza je najpozeljnija ali za pocekat bilo kakva staza, ali koja je smislena, a ne da se samo prefarba bez ikakve logike i onda samo naglo zavrsi i ostavi te ni tamo ni vamo :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45448
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#30 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by Chmoljo »

ma bježi, treba biti ludo hrabar pa se na međugradsku otisnuti :D

a to si u pravu za stazu. eno kod socijalnog, od pofalića ide, ide, odjednom neeeeeemaaaaa, pa se nastavlja kod Hoše i dalje dole :lol:

a i ono kod Hoše je kriza, uvijek skoro moraš zakočiti i na nogama polako...
Alfa Muzhjak
Posts: 5
Joined: 27/04/2022 21:04

#31 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by Alfa Muzhjak »

Koliko god da je loša infrastruktura, po Sarajevu se uglavnom može voziti bicikl na siguran način, osim ako živite u padinskim dijelovima grada. Teško se popeti do Breke ili negdje više od toga, to se mora priznati.

Voziti saobraćajnicom neću nikad jer je to ravno samoubistvu. Ako ima nekakva obojena stazica, super, ako nema, idem trotoarom, i nije me briga šta ko misli. Vidim da ni policija ne kažnjava zbog toga jer im je jasno da je glupo zahtijevati od biciklista da voze s divljacima koji nisu naviknuti na bicikliste.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3677
Joined: 23/04/2011 12:21

#32 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by Mr.Sojic »

Alfa Muzhjak wrote: 10/05/2022 11:19 Koliko god da je loša infrastruktura, po Sarajevu se uglavnom može voziti bicikl na siguran način, osim ako živite u padinskim dijelovima grada. Teško se popeti do Breke ili negdje više od toga, to se mora priznati.

Voziti saobraćajnicom neću nikad jer je to ravno samoubistvu. Ako ima nekakva obojena stazica, super, ako nema, idem trotoarom, i nije me briga šta ko misli. Vidim da ni policija ne kažnjava zbog toga jer im je jasno da je glupo zahtijevati od biciklista da voze s divljacima koji nisu naviknuti na bicikliste.
Ja čekao sa biciklom na semaforu i odjednom bub u mene tj. u nogu me udari drugi biciklista koji nije pratio semafore.Ma stoka, to je samo za njive :oops:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#33 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

Ovako i ja nesto slicno, samo jos "gore"... :mrgreen:








User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45448
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#34 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by Chmoljo »

Alfa Muzhjak wrote: 10/05/2022 11:19 Koliko god da je loša infrastruktura, po Sarajevu se uglavnom može voziti bicikl na siguran način, osim ako živite u padinskim dijelovima grada. Teško se popeti do Breke ili negdje više od toga, to se mora priznati.

Voziti saobraćajnicom neću nikad jer je to ravno samoubistvu. Ako ima nekakva obojena stazica, super, ako nema, idem trotoarom, i nije me briga šta ko misli. Vidim da ni policija ne kažnjava zbog toga jer im je jasno da je glupo zahtijevati od biciklista da voze s divljacima koji nisu naviknuti na bicikliste.
na trotoarima maksimalno izbjegavam zvoniti pješacima, obilazim ih tako da računam da mogu naglo promijeniti pravac u moju putanju, ne provlačim se uz nepregledne čoškove, vozim malom brzinom da se mogu zakucati u mjestu.

kad ima prostora, odnosno nema pješaka idem naravno brže.

trotoar je napravljen prvestveno za pješake i to uvijek treba imati na pameti, ali se može sasvim normalno voziti i biciklo bez incidenta ako nisi divljak. i imaš dvije čiste u glavi. i naravno, djeca su najgora... al su djeca, pa je tu četvero očiju. posebno kad hodaju uz označenu stazu.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#35 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

Chmoljo wrote: 11/05/2022 09:06 djeca su najgora... al su djeca, pa je tu četvero očiju. posebno kad hodaju uz označenu stazu.

Uh.... tu nista ne kontam tamo vamo, ili bio pjeske, ili na biciklu, ili u autu, odmah kocim sa "sesnest kocnica", to je ko lutrija, djeca se vazda zaigraju i ni oni ne znaju gje ce skocit, zato sam tu ko onaj najmanji puz na listovima poslije kise :mrgreen:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#36 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by Jack Be Nimble »

Steta sto su komentari tipa 'nedo Bog voziti cestovanjaka', a ja bi volio da mogu staviti biciklo na avion pa iz SA na okolne planine. BiH ima super prirodu/kraolike, koje su se ubile za uzivanciju dok radis turu od 100 ili 150km. Ne mora biti neka duga tura, samo se popeti iz Carrie na jahorinu/bjelasnicu bi bilo super.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#37 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by Snake Eyes »

Chmoljo wrote: 11/05/2022 09:06
Alfa Muzhjak wrote: 10/05/2022 11:19 Koliko god da je loša infrastruktura, po Sarajevu se uglavnom može voziti bicikl na siguran način, osim ako živite u padinskim dijelovima grada. Teško se popeti do Breke ili negdje više od toga, to se mora priznati.

Voziti saobraćajnicom neću nikad jer je to ravno samoubistvu. Ako ima nekakva obojena stazica, super, ako nema, idem trotoarom, i nije me briga šta ko misli. Vidim da ni policija ne kažnjava zbog toga jer im je jasno da je glupo zahtijevati od biciklista da voze s divljacima koji nisu naviknuti na bicikliste.
na trotoarima maksimalno izbjegavam zvoniti pješacima, obilazim ih tako da računam da mogu naglo promijeniti pravac u moju putanju, ne provlačim se uz nepregledne čoškove, vozim malom brzinom da se mogu zakucati u mjestu.

kad ima prostora, odnosno nema pješaka idem naravno brže.

trotoar je napravljen prvestveno za pješake i to uvijek treba imati na pameti, ali se može sasvim normalno voziti i biciklo bez incidenta ako nisi divljak. i imaš dvije čiste u glavi. i naravno, djeca su najgora... al su djeca, pa je tu četvero očiju. posebno kad hodaju uz označenu stazu.
Isto nikada ne zvonim pjesacima, kada naidjem na grupu cesto usporim i pustim da me vide ili osjete i sami se pomjere, zvonjenje je kontraproduktivno, strecne pjesaka koji cesto zbog toga nepredvidjeno promjeni smjer kretanja. Zvono iskljucivo koristim kao incidentnu mjeru. Najbitnija je procjena/kalkulacija smjera kretanja drugih ucesnika na putu i to je zapravo vjestina upravljanja biciklom ali to je dosta teze kada su djeca u pitanju koja cesto nemaju nikakvu logiku kretanja.

Ta kalkulacija je poprilicno dobro predstavljena u filmu Premium Rush.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#38 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

angie_
Posts: 130
Joined: 20/03/2013 09:32

#39 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by angie_ »

mali jomu wrote: 07/05/2022 11:21 Da ponovimo gradivo: Posto je sve vise bicklista, jos dolazi i lijpeo vrijeme... bit ce svasta :mrgreen:



Koje greške biciklisti najčešće prave u saobraćaju


Image



Bajkovito Sarajevo
https://www.klix.ba/vijesti/bih/koje-gr ... /211006020





( Ja jos nikog nisam vidio da kod nas koristi ove rucne znakove, to samo proleti, je li iko koristi ove rucne znakove... ? :mrgreen: )
Koristim vazda kada skrecem i ako ima dosta raje na stazi..nadam se da znaju sta znaci :D

A kultura nam je 0 - kud ces vise kada roditelji dopustaju da se mala djeca, na nekim romobilcicma i spravicama vuku po stazi..vjerovatno totalno nesvjesni njene funkcije..

Trebalo bi od vrtica da djeca imaju edukaciju na ovu temu i da se polako radja svjesnost o biciklizmu
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#40 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

angie_ wrote: 17/05/2022 09:21
mali jomu wrote: 07/05/2022 11:21

Koje greške biciklisti najčešće prave u saobraćaju


Image

Koristim vazda kada skrecem i ako ima dosta raje na stazi..nadam se da znaju sta znaci :D


Otvori svih 16stero ociju naprijed, 16stero ociju nazad, i po 16stero ociju sa obe strane, budi sto vise uvjezban "macjih refleksa" (ne budi kao poprzena riba) znaci da brzina svjetlosti ako nije popracena odgovarajucim refleksom ne znaci nista... i ne zaboravi Cirkusku Akrobatiku (to glavu cuva) :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#41 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

:mrgreen:
angie_
Posts: 130
Joined: 20/03/2013 09:32

#42 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by angie_ »

mali jomu wrote: 17/05/2022 15:56
angie_ wrote: 17/05/2022 09:21

Koristim vazda kada skrecem i ako ima dosta raje na stazi..nadam se da znaju sta znaci :D


Otvori svih 16stero ociju naprijed, 16stero ociju nazad, i po 16stero ociju sa obe strane, budi sto vise uvjezban "macjih refleksa" (ne budi kao poprzena riba) znaci da brzina svjetlosti ako nije popracena odgovarajucim refleksom ne znaci nista... i ne zaboravi Cirkusku Akrobatiku (to glavu cuva) :mrgreen:

Malo gradskog adrenalina :mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#43 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

:mrgreen:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#44 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

:mrgreen:
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#45 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by stubrijez »

saobracajna kultura je kultura bez obzira sta vozio. Nekulturan vozac je i nekulturan biciklista... Najgore je paralalno kad voze dvoje ili troje nesto pricaju, voznja trotoarom to isto nemam koment, bicikl je vozilo vozis ga kao auto, stajes na crveno, dajes namjere isl. Mnogi danasnji biciklisti nemaju osjecaj ne snalaze se valjda novopeceni,a i vozaci kako voze cudo nema vise nesreca... najvaznije imati odgovornost prema sebi i ostalim i uvijek da ti je na umu sta god da se desi ti si donji na tocku... :lol: :lol: :lol:
Karolina A
Posts: 38
Joined: 18/05/2022 00:37

#46 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by Karolina A »

Neki dan u autu, stojim! Zakuca se lik biciklom sastrane, kaže "ne sekiraj se, dobro sam, dobro sam" i ode... meni udubljenje ostavio na vratima... :-)
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#47 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

Karolina A wrote: 19/05/2022 20:41 Neki dan u autu, stojim! Zakuca se lik biciklom sastrane, kaže "ne sekiraj se, dobro sam, dobro sam" i ode... meni udubljenje ostavio na vratima... :-)

Pa dobro je, nije mu nista... :mrgreen:





User avatar
manuchao91
Posts: 1364
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#48 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by manuchao91 »

Danas vozim šlepera kraj Žepča izleti bajker zmaš kako brzo ,,ja se sjebo ,,jedva prikocio a u slepi 18 t tereta nije bas Lahko priložiti...ne do bog dragi da sam ga udario
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#49 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by mali jomu »

manuchao91 wrote: 19/05/2022 21:03 Danas vozim šlepera kraj Žepča izleti bajker zmaš kako brzo ,,ja se sjebo ,,jedva prikocio a u slepi 18 t tereta nije bas Lahko priložiti...ne do bog dragi da sam ga udario

Uh, kako citam u glavi mi se odvija drama, za kamione bicklisti su... u sekundi strasno. Dobro je, nista nije bilo, cuvaj se :thumbup:
User avatar
manuchao91
Posts: 1364
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#50 Re: Greške biciklista u saobraćaju

Post by manuchao91 »

mali jomu wrote: 20/05/2022 05:04
manuchao91 wrote: 19/05/2022 21:03 Danas vozim šlepera kraj Žepča izleti bajker zmaš kako brzo ,,ja se sjebo ,,jedva prikocio a u slepi 18 t tereta nije bas Lahko priložiti...ne do bog dragi da sam ga udario

Uh, kako citam u glavi mi se odvija drama, za kamione bicklisti su... u sekundi strasno. Dobro je, nista nije bilo, cuvaj se :thumbup:
druze i ja sam vozio bajs 2 godine al svaki put kad kamion vidim nikad ne izlecem jer znam kako im je..Ljudi nisu svjesni da kamion natovaren s robom teži 40 t ...nije bas lahko prikočit ni u 100 metara a ono izleti iz neke ulice i očekuje da ga poštuješ kao učesnika..Naravno sve to stoji jest on učesnik u saobracaju ali i on mora povesti računa ko mu dolazi na cestu
Post Reply