Slučaj Matej - all about

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

splinter
Posts: 7349
Joined: 08/10/2011 12:28

#51 Re: Slučaj Matej - all about

Post by splinter »

istra_hr wrote: 21/01/2022 07:07
namiami wrote: 13/01/2022 21:57 Nevjerovatno licemjerstvo svih.
Šta je s još 20tak osoba koje su nestale u HR od početka godine?
???
20-ak nestalih u prvih 15-ak dana ove godine u Hrvatskoj???
Od kud ti to?
Daj neki link-izvor informacija... ili ti je "izvor" RBK (rekla baba kazala)
Nestali su tačnije krajem prošle i početkom ove godine, ali šta sad to nešto bitije mijenja. 25 osoba nestalo u mjesec dana. :sad:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/mat ... 32184.aspx
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#52 Re: kakva je to droga ?

Post by broj dva »

manuchao91 wrote: 13/01/2022 18:02
dustaban wrote: 13/01/2022 17:59 ... koja učini da čovjek u majici kratkih rukava po ovoj zimi trči gradom ko mahnit i onda zapliva Savom ?!
kokain ...vjerovatno je prvi put uzeo i onda se desava "kokainsko ludilo" ili "kokainska psihoza" radiš stvari koje ne mozes vjerovat da neko moze uradit...glupe,nepromisljene stvari...

Nema sanse da je kokain, uopste nema halucinogeno djelovanje a za psihozu moras biti hronicnan ovisnik, sto klinac nije bio.
Ne znamo uopste jesu li droge u pitanju ali ako jesu vjerovatnije da se radi o necemu popit LSDa ili gljiva.
Tako mi makar rece jaran sto ima iskustva sa drogama.
dzolix
Posts: 2139
Joined: 16/02/2021 12:20

#53 Re: Slučaj Matej - all about

Post by dzolix »

1. Ako je uzeo heroin ili kokain ili oboje i jos sa alkoholom to je moglo uticati da dobije vise samopouzdanja i hrabrosti da zapliva bez straha u rijeku.
2.Matejev otac je izjavio da je Matej cesto zimi iso u majci kratkih rukava ili sa samo majcom ispod jakne sto znaci da je Matej imo obicaj da se celici u hladnom pa sa tim i da mu vjerovatno nije bilo strano kupanje u moru zimi.
3.Matej je Dalmatinac Splicanin oni su navikli na kupanje u moru gdje je puno lakse i bezopasnije za kupanje jer je morska voda tvrdja u odnosu na rijecnu te oni vecinom nisu navikli i nisu svjesni opasnosti koje ima slatkovodna rijeka u odnosu na more. Na rijekama je puno teze ostati na povrsini pogotovo ravnicarskim.

4.Alkohol je najopasnija droga ako se radi o davljenju u vodi .
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#54 Re: Slučaj Matej - all about

Post by YouAreMyDestiny »

Nije nikakva droga, imao je razlog što je trčao tamo, bio je svjestan svega.
Tea lana
Posts: 500
Joined: 28/10/2008 08:19

#55 Re: Slučaj Matej - all about

Post by Tea lana »

splinter wrote: 21/01/2022 07:49
istra_hr wrote: 21/01/2022 07:07
???
20-ak nestalih u prvih 15-ak dana ove godine u Hrvatskoj???
Od kud ti to?
Daj neki link-izvor informacija... ili ti je "izvor" RBK (rekla baba kazala)
Nestali su tačnije krajem prošle i početkom ove godine, ali šta sad to nešto bitije mijenja. 25 osoba nestalo u mjesec dana. :sad:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/mat ... 32184.aspx
Meni nije jasno na ovom spisku nestali toli broj djece 2000 godista.Je li neko pronadjen.Zar nikome ovoliki broj nestanaka nije cudan?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#56 Re: Slučaj Matej - all about

Post by ¤ jelena ¤ »

Vjerovatno je to česta pojava i uobičajena statistika, nažalost, ali dosad nije bila predočavana javnosti putem medija.

Btw, kolika gomila bolesnih komentara ispod teksta... :run:
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#57 Re: Slučaj Matej - all about

Post by swanfilter »

Kakav kokain, kakav heroin ...

Decki su se nacvakali slabih eksera, LSDa, pecuraka i spida.

Il su ih Beograđani izlevatili podvalom bog zna cega ...
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#58 Re: Slučaj Matej - all about

Post by Plavo-bijeli »

Ha ja...cuj heroin uzimao, ili kokain, inače raja to kod nas konzumira po klubovima redovno...

Speed, acid, ili ecstazy, zajedno sa alkoholom, ili samo alkohol.

Tu se već ne ponašaš racionalno i sve sto onda traže neku logiku zbog čega je stopirao taxi i gdje je htio..sve je radio iz zabave i da upotpuni trenutak, a skok u rijeku...i to nije čudno s obzirom kako je dobar plivač bio, čudno bi bilo zašto bi neko ko nije dobar skakao.

Droga, ili alkohol su mu dali malo vise samopouzdanja, ili oduzeli shvatanje opasnosti koje rijeka donosi i tu mu je nažalost bio kraj.

Sve druge priče i naklapanja su smijesne. Pa da je neko drugi bio na snimku u vodi, saznalo bi se do sad i taj bi se javio. Da ga je neko htio ubiti tek tako nema smisla, niti se tako ubijaju ljudi bez razloga i bez i jednog dokaza, a ako je razlog taj jer je on Hrvat u Beogradu..smiješno.

Pa veća je šansa da mu ne mogu pronaći tijelo, nego da ga je neko ukokao, bas njega, a ostale ništa, zbog pogrešne narudžbe.

To sto drugovi nisu zvali odmah policiju pa ne žele odmah dizati frku..kontas na prvu ma ndgxje otišao, upoznao curu, otišao možda kod one drugarice...uvijek ideš na neke normalne stvari i zaključke, a ne na otmicu i ubijanje nekoga bez ikakvog motiva.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#59 Re: Slučaj Matej - all about

Post by Nierika »

Čini mi se da je u ovakvim situacijama (nestanaka) signal mobitela ono što najviše pomaže u potrazi..
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#60 Re: Slučaj Matej - all about

Post by suspect_zero »

Ja sam još uvijek pod dojmom sinoćnog gostovanja Matejevog oca kod Senada, nevjerovatno koliko ima sabura i stojički ovo podnosi.....svjestan je da su, kako dani prolaze, male šanse da ga pronađu živog....ali još uvijek se nada....srce da pukne.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#61 Re: Slučaj Matej - all about

Post by Thorgerson »

Tea lana wrote: 21/01/2022 21:33
splinter wrote: 21/01/2022 07:49

Nestali su tačnije krajem prošle i početkom ove godine, ali šta sad to nešto bitije mijenja. 25 osoba nestalo u mjesec dana. :sad:

https://www.index.hr/vijesti/clanak/mat ... 32184.aspx
Meni nije jasno na ovom spisku nestali toli broj djece 2000 godista.Je li neko pronadjen.Zar nikome ovoliki broj nestanaka nije cudan?
Naslov nije tacan.

Ukucam bezveze jedno ime, pise da je nestao u aprilu 2021. Dakle ne u posljednjih mjesec dana.

Ove ostale nisam ni provjeravao, bog zna kad su nestali.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#62 Re: Slučaj Matej - all about

Post by Kikibombona »

ljubicasti limun wrote: 14/01/2022 11:34 Decko nije bio u tolikoj mjeri pod utjecajem bilo kakvih sredstava, ako je nesto i uzeo, da nije znao sta radi. Kretao se s nekim ciljem. Po najnovijoj rekonstrukciji izgleda da se htio vratiti u restoran gdje su bili prije tog kluba.

Na stranu sve teorije zavjere, ali optuzivati decka da je narkoman, da je bio "urokan", da je ovo, da je ono, kada na snimkama on to ocito nije (snimka iz Save je svakako cudna, nedorecena, nije sigurno da je to Matej, nju ni ne komentiram) je bas degutantno. Barem zbog njegovog oca koji stoicki prolazi agoniju i jos mora braniti sina od teza koje istragu od pocetka guraju u jednom pravcu (onaj nesretni Vulin je medju prvima spomenuo da su opijati u pitanju i da je pao/skocio u Savu).

Ovo je svakako tragedija, zao mi je njegove porodice, zao mi je njega i zelim od srca da se ovo sto prije rijesi, radi i njegovog mira i mira njegove porodice.
Koji je pisac rekao: zene u dobrom covjeku traze losu a u losem dobru stranu!? :D Citam komentare zena na ovaj slucaj na YouTube i ne mogu se nacuditi naivnosti. :roll:

Ja sam, recimo, sportski gradjen. Ne pijem kafu, ne pusim, redovno se bavim sportskim aktivnostima itd. Da me vidis nikad ne bi mogla pomisliti da tu i tamo zapalim dzoint, popijem ekstazi, povucem liniju spida itd.

Jednom sam, prije 5-6 godina, popio mdma, sa kojim se ranije nisam susretao. Rekao sam drustvu da idem kuci jer me ruzno spucalo. Kada sam se docepao hladnog vazduha, razbistrih se i naprasno osjetih nalet ugodnih emocija. :D Gdje god pogledam, sve lijepo, dopadljivo, iako potpuno svjestan da sam opijen narkotikom. I pored toga odlucih da u 2 sata iza ponoci prosetam gradom kako bih se divio svemu sto bih pogledao. I ko ce na racionalan nacin objasniti besciljnu setnju praznim ulicama?

Doduse, nikada nisam imao halucinacije, vazda sam svjestan da sam pod dejstvom narkotika i stvari drzim pod kontrolom. Kako godine idu hemikalija u mom zivotu, na srecu, ima sve manje. Otrov za tijelo i um.

...

Sto se tice Mateja, decko je istrcao bez jakne...!? Prvi pokazatelj nenormalnosti. Kakva hitnost moze biti da ne moze odvojiti 2-3 sekunde da uzme jaknu. I ne vidjeh da je trcao punim sprintom, da je bila trka sa vremenom. Dakle, mogao je uzeti jaknu.

Do restorana Savanova je mogao doci puno brze i jednostavnije da je isao uzvodno uz Savu. Pa to je par minuta laganog hoda. Umjesto toga lik je sumanuto trcao, pa kada je dosao do restorana Savanova, otrcao je krug oko njega (!??) i spustio se na terasu. Totalno nelogicno ponasanje.

I treca stvar, koja je potpuno nelogicna, jeste da je otisao bez da je obavijestio drugove. To se ne radi u svom gradu kamoli u nekom drugom.

Sto se tice njegovog kretanja koje se doima sigurno, u tome nema ništa cudno. Brze droge podsticu samopouzdanje, daju privid snage i ne djeluju negativno na kontrolu tijela. Stavise, anuliraju dejstvo alkohola.

...

Moja je pretpostavka da se odvalio nekakvom hemijom. Uvijek sam zazirao od LSD-a i gljiva, bas zato sto su na glasu kao halucinogene droge, te ih nikad nisam probao. Prije par godina se momak u mom gradu spucao LSD-om sa jaranima, poceo govoriti 'ja sam ptica', dok ga niko nije shvatao ozbiljno. Otisao je na balkon i poginuo. Cuo sam da gljive takodje izazivaju halucinacije.

Ako Matej nije redovan konzument, tim moze biti gore. Mozda je pretjerao sa dozom.

Na kraju imam utisak da je dobio 'maniju gonjenja', da mu se na neki nacin pomutio razum. A kada je dosao do Save, mozda je od rijeke mislio da je beton ili ko zna sta. Mozda je preskacuci ogradu nezgodno doskocio i udario glavom...

Uglavnom, da je bilo nasilja prema njemu, bilo cega negativnog, valjda bi kazao neko od njegovih sest prijatelja. I zasto bi on isao na mjesto gdje ce mu neko nauditi? I zato bi iko ubio obicnog momka iz Splita?

...

Uvijek postoji mogucnost da je nestao drugo posrijedi, ali meni ovo izgleda kao jos jedna zrtva narkotika.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#63 Re: kakva je to droga ?

Post by stubrijez »

broj dva wrote: 21/01/2022 09:32
manuchao91 wrote: 13/01/2022 18:02
kokain ...vjerovatno je prvi put uzeo i onda se desava "kokainsko ludilo" ili "kokainska psihoza" radiš stvari koje ne mozes vjerovat da neko moze uradit...glupe,nepromisljene stvari...

Nema sanse da je kokain, uopste nema halucinogeno djelovanje a za psihozu moras biti hronicnan ovisnik, sto klinac nije bio.
Ne znamo uopste jesu li droge u pitanju ali ako jesu vjerovatnije da se radi o necemu popit LSDa ili gljiva.
Tako mi makar rece jaran sto ima iskustva sa drogama.
;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-) ;-)
User avatar
Logovan
Posts: 94160
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#64 Re: Slučaj Matej - all about

Post by Logovan »

Još ga nisu pronašli :roll: :roll:
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#65 Re: Slučaj Matej - all about

Post by Nierika »

Vidjela sam vijest da je možda viđen u Minhenu, ali sumnjam da je to on (nije imao dokumente kod sebe). Nije nemoguće, ali ne vjerujem.
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#66 Re: Slučaj Matej - all about

Post by foton »

Nierika wrote: 16/02/2022 10:19 Vidjela sam vijest da je možda viđen u Minhenu, ali sumnjam da je to on (nije imao dokumente kod sebe). Nije nemoguće, ali ne vjerujem.
Jedino da je podmornica dosla po njega u savi i da su otplovili dunavom do njemacke.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#67 Re: Slučaj Matej - all about

Post by Nierika »

foton wrote: 16/02/2022 10:38
Nierika wrote: 16/02/2022 10:19 Vidjela sam vijest da je možda viđen u Minhenu, ali sumnjam da je to on (nije imao dokumente kod sebe). Nije nemoguće, ali ne vjerujem.
Jedino da je podmornica dosla po njega u savi i da su otplovili dunavom do njemacke.
Možda ne baš podmornica, ali neki splav ili nešto. (I ja mislim da se najvjerovatnije utopio, ovo je nagađanje..)
dzolix
Posts: 2139
Joined: 16/02/2021 12:20

#68 Re: Slučaj Matej - all about

Post by dzolix »

BEOGRAD - DNK analizom tijela koje je juče oko 9.20 pronađeno u Dunavu, na Adi Huji, utvrđeno da se radi o hrvatskom državljaninu Mateju Perišu (1994) čiji je nestanak prijavljen policiji u Beogradu 31. decembra prošle godine, saopštilo je danas Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Prema preliminarnom nalazu obdukcije, smrt je nastupila nenasilnim putem.

Kako je navedeno, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova od trenutka prijave nestanka hrvatskog državljanina intenzivno su tragali za njim i preduzimali sve mjere i radnje kako bi ga pronašli i rasvijetlili sve činjenice i okolnosti nestanka.

Na pronalasku Periša bili su angažovani pripadnici Policijske uprave za grad Beograd, Ronilačke jedinice Žandarmerije, Uprave kriminalističke policije, Policijske ispostave za bezbjednost na rijekama, kao i sve policijske stanice na teritoriji grada Beograda, saopštio je MUP.

Tijelo mladića pronašao je kapetan broda, Milovan Zelenović.

"Šetali smo po palubi i videli kako voda nosi telo, da se zaustavlja malo dalje. Vetar ga je donio, plivao je nizvodno Dunavom. Oko devet sati, u pola 10 je stigla policija. Telo je bilo u stanju raspadanja, neki dečko koji je šetao pored je proverio na internetu i vidio da je isto odeven kao Matej Periš. Imao je jednu belu tenisicu i crnu majicu. Muškarac kad se udavi, on je okrenut telom prema dole", rekao je Zelenović.

Tijelo je pronađeno četiri i po mjeseca nakon nestanka Splićanina. Matej je nestao u noći između 30. i 31. decembra. Istrčao je iz kluba Gotik, trčao ulicama Beograda, pokušao zaustaviti taksi i onda se, kako se vidi na snimku nadzorne kamere restorana Savanova, stepenicama spustio prema Savi. Ali ne vidi se da je ušao u vodu.
dzolix
Posts: 2139
Joined: 16/02/2021 12:20

#69 Re: Slučaj Matej - all about

Post by dzolix »

Image

Spid“, kokain, etil alkohol: Stigao toksikološki nalaz Mateja Periša
Hronika Autor:Tanja Milovanović21. jun. 202216:16 > 16:3340 komentara
Podeli:

Foto:Nova.rs

Više javno tužilaštvo u Beogradu utvrdilo je da nema osnova sumnje da je smrt hrvatskog državljanina Mateja Periša (27) posledica izvršenja krivičnog dela, imajući u vidu sve okolnosti od njegovog nestanka u noći 30/31. decembra 2021. godine, izvršene provere, do pronalaska njegovog tela, 18. maja u reci Dunav, kod Ade Huje.

Telo je zatečeno u fazi odmaklih postmortalnih promena.

Okolnosti koje su prethodile nestanku Mateja Periša, izjava lica koja su pre nestanka bila u njegovom društvu, uz izvršene provere i obdukcioni nalaz ne ukazuju da je njegova smrt povezana sa bilo kojim vidom nasilja.


Naime, obdukcijom koju je po nalogu Višeg javnog tužilštva u Beogradu obavio Institut za sudsku medicinu konstatovano je da na telu Mateja Periša nema povreda kostiju glave, vrata, trupa ni udova.

Istovremeno, rezultati toksikoloških analiza su pokazali prisustvo toksičnih koncentracija amfetamina u krvi i organima, uz prisustvo etil alkohola. Takođe, u uzorku kose je identifikovan kokain i benzoilekgonin u tragovima.

Komisijsko veštačenje obavila su tri veštaka, lekara specijalista sudske medicine.

Podsećamo da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije su od trenutka prijave nestanka Periša intenzivno tragali za njim i preduzimali sve mere i radnje u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, kako bi pronašli Mateja Periša i rasvetlili sve činjenice i okolnosti njegovog nestanka.

Na pronalasku Mateja Periša bili su angažovani pripadnici Policijske uprave za grad Beograd, Ronilačke jedinice Žandarmerije, Uprave kriminalističke policije, Policijske ispostave za bezbednost na rekama, kao i sve policijske stanice na teritoriji grada Beograda.
Locked