Koliko trosite na hranu mjesecno?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
FunkyzeitGames
Posts: 461
Joined: 29/09/2021 17:49

#26 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by FunkyzeitGames »

Kako sam bacio slatkiše, zasitio se jela van kuće, počeo da kuham aktivnije i prešao na neke sportske režime ne trošim više od 300 mjesečno, čak i kada je steak month. :D Prije toga sam bio u nekoj yolo fazi kada sam znao da izađem na možda i hiljadu samo na sebe kroz snobovsku prehranu.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#27 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by spinel_ »

Ovdje ljudi daju 20 maraka za burger i fale se time.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#28 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by mirsek »

FunkyzeitGames wrote: 08/12/2021 11:06 Kako sam bacio slatkiše, zasitio se jela van kuće, počeo da kuham aktivnije i prešao na neke sportske režime ne trošim više od 300 mjesečno, čak i kada je steak month. :D Prije toga sam bio u nekoj yolo fazi kada sam znao da izađem na možda i hiljadu samo na sebe kroz snobovsku prehranu.
Sve istina :thumbup: Samo bih pored slatkisa dodao i slane grickalice tipa smoki, grisini ,cips, pa i gazirana pica.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#29 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by mirsek »

spinel_ wrote: 08/12/2021 11:24 Ovdje ljudi daju 20 maraka za burger i fale se time.
Zar ima negdje burger od 20 KM ?
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#30 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by spinel_ »

mirsek wrote: 08/12/2021 11:33
spinel_ wrote: 08/12/2021 11:24 Ovdje ljudi daju 20 maraka za burger i fale se time.
Zar ima negdje burger od 20 KM ?
viewtopic.php?f=25&t=121714&p=17561251& ... #p17561251
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#31 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by ljubicasti limun »

Puf wrote: 08/12/2021 08:29
NecuVise wrote: 08/12/2021 07:15 100-150 KM max, mada zavisi koliko nam gostiju dođe u toku mjeseca, ako je puno gostiju može prebaciti taj iznos jer tu uvijek ide posebna nabavka.
100KM? ovo ja ne mogu skontati kako.

Znaci uzmete 3 litra ulja 10KM.
Vrecu brasna 20KM
10 kila tjestenine 20KM
5 kila rize 15-20KM
secer, kafa, so, zacini 20KM

i ostaje ti 10KM za mlijeko, puter, jaja?

Znaci ne jedete povrce, voce i meso ako sam dobro skontao

Ajde elaborisi molim te ovu cifru, ja je ne mogu uklopiti niti moze biti za osnovne zivotne namirnince.
Al stvarno, kako 100 KM? Pridruzujem se zahtjevu za elaboracijom. :D
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#32 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by ljubicasti limun »

Ja se ne mogu odreci slatkisa i grickalica.
Razumijem da je situacija teska i da se tu najvise trosi novac, but still.:D I da ih sama pravim, opet moram za njih uzeti sastojke. Plus utrosak struje.

Pretpostavljam da vi koji trosite manje od 800-900KM, dakle manje od 30 KM dnevno, idete u mjesecne nabavke. Koliko ta jedna velika mjesecna nabavka kosta? Ali opet i kad dokupljujes, nek i potrosis 10 KM, opet se to na kraju mjeseca sumira.

Dakle, mi stvarno ne narucujemo niti jedemo vani puno, nekad kad nam neko dodje ili ako idemo s prijateljima van, ali to ne racunam u troskove ishrane.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#33 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by Mariella »

ljubicasti limun wrote: 08/12/2021 11:50 Ja se ne mogu odreci slatkisa i grickalica.
Razumijem da je situacija teska i da se tu najvise trosi novac, but still.:D I da ih sama pravim, opet moram za njih uzeti sastojke. Plus utrosak struje.

Pretpostavljam da vi koji trosite manje od 800-900KM, dakle manje od 30 KM dnevno, idete u mjesecne nabavke. Koliko ta jedna velika mjesecna nabavka kosta? Ali opet i kad dokupljujes, nek i potrosis 10 KM, opet se to na kraju mjeseca sumira.

Dakle, mi stvarno ne narucujemo niti jedemo vani puno, nekad kad nam neko dodje ili ako idemo s prijateljima van, ali to ne racunam u troskove ishrane.
Ne kontam kako se cudis da trosis previse na hranu a kazes ne zelis se odreci slatkisa i grickalica, pa naravno da na to najvise para ode :D
Cokolada, keks, cips, sok, ja to nista ne kupujem.

A ako hoces da ustedis to uvijek prvo ide, neces stediti valjda na pravoj hrani :-D
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#34 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by The BEN10 »

Mariella wrote: 08/12/2021 12:05 Ne kontam kako se cudis da trosis previse na hranu a kazes ne zelis se odreci slatkisa i grickalica, pa naravno da na to najvise para ode :D
Cokolada, keks, cips, sok, ja to nista ne kupujem.

A ako hoces da ustedis to uvijek prvo ide, neces stediti valjda na pravoj hrani :-D
:thumbup:
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#35 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by ljubicasti limun »

Mariella wrote: 08/12/2021 12:05
ljubicasti limun wrote: 08/12/2021 11:50 Ja se ne mogu odreci slatkisa i grickalica.
Razumijem da je situacija teska i da se tu najvise trosi novac, but still.:D I da ih sama pravim, opet moram za njih uzeti sastojke. Plus utrosak struje.

Pretpostavljam da vi koji trosite manje od 800-900KM, dakle manje od 30 KM dnevno, idete u mjesecne nabavke. Koliko ta jedna velika mjesecna nabavka kosta? Ali opet i kad dokupljujes, nek i potrosis 10 KM, opet se to na kraju mjeseca sumira.

Dakle, mi stvarno ne narucujemo niti jedemo vani puno, nekad kad nam neko dodje ili ako idemo s prijateljima van, ali to ne racunam u troskove ishrane.
Ne kontam kako se cudis da trosis previse na hranu a kazes ne zelis se odreci slatkisa i grickalica, pa naravno da na to najvise para ode :D
Cokolada, keks, cips, sok, ja to nista ne kupujem.

A ako hoces da ustedis to uvijek prvo ide, neces stediti valjda na pravoj hrani :-D
Ok, ima smisla. Ali onda niko ne jede dakle cips, cokolade, kekse, like ever?:D Kako prezivljavate? :D

Al salu na stranu, zanima me kako izgleda neka mjesecna kupovina na koju ne ode vise od 300 KM?
Ili koliko ona kosta kad kupujete namirnice za mjesec? Dakle, bez higijenskih i sredstava za njegu i ciscenje?
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#36 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by daario naharis »

Supruga i ja za kucu potrosimo 700-800 KM. U to ulazi hrana i higijena za kucu.
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#37 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by Mariella »

ljubicasti limun wrote: 08/12/2021 12:37
Mariella wrote: 08/12/2021 12:05

Ne kontam kako se cudis da trosis previse na hranu a kazes ne zelis se odreci slatkisa i grickalica, pa naravno da na to najvise para ode :D
Cokolada, keks, cips, sok, ja to nista ne kupujem.

A ako hoces da ustedis to uvijek prvo ide, neces stediti valjda na pravoj hrani :-D
Ok, ima smisla. Ali onda niko ne jede dakle cips, cokolade, kekse, like ever?:D Kako prezivljavate? :D

Al salu na stranu, zanima me kako izgleda neka mjesecna kupovina na koju ne ode vise od 300 KM?
Ili koliko ona kosta kad kupujete namirnice za mjesec? Dakle, bez higijenskih i sredstava za njegu i ciscenje?
Ja stvarno rijetko, jer jednom kad prestanes to jesti brzo se naviknes i tijelo jednostavno ne trazi. Ako mi nekad dodje zelja, onda i kupim ali obicno poslije i zazalim. Samo zato sto ideja cipsa i cokolade je ljepsa nego stvarno to i pojesti :lol: Bolje napraviti kolac kako treba :oops:

Ne znam licno koliko trosim na hranu, bas cu pratiti ovaj mjesec.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#38 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by liaar »

Uživa li iko ovdje u životu, počasti se nekim kolačem, nečim apsolutno ?
Izgleda samo vodu i hljeb da jedete da bi se uštedilo.
User avatar
nepass1
Posts: 9663
Joined: 06/07/2017 07:35

#39 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by nepass1 »

Pa nama litar ulja bude dva mjeseca, maslac sigurno 4-5 mjeseci 250gr, kafa jace od mjesec, 3l mlijeka mozda mjesec ako ne i vise, zavisi koliko se cokolina pojede :D
Kg rize mjesec i vise, vegeta pola godine, kg soli godinu, kocke secera imam od bajrama 2017, jaja tu mi vec treba 50-60kom mjesecno. Voce svaki dan petaka u prosjeku, brasno 5kg bude 2-3 mjeseca. Piletina nemam pojma, kupujem po potrebi, teletinu isto ili ako gdje nafatam domace pa uzmem 5-6kg odjednom. Makarone, spagete nemam pojma kad smo napravili zadnji put, od ljetos sigurno nismo. Kg suhog mesa mjesecno, samo zimi. Pastete i konzerve mozda mjesecno pasteta, poli salama u 2-3 mjeseca jedna ona srednja.

Ne mogu vise niceg da se sjetim :D ispade haman nista ne jedemo, ali ja svaki dan imam besplatan rucak, djete jede kod tete sto ga cuva i posalje za veceru, zena radi do 18h jede na poslu. Tako da se u biti najvise potrosi na cips, smoki, doner, hamburger sto mi je cejf pojesti
User avatar
nepass1
Posts: 9663
Joined: 06/07/2017 07:35

#40 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by nepass1 »

liaar wrote: 08/12/2021 13:05 Uživa li iko ovdje u životu, počasti se nekim kolačem, nečim apsolutno ?
Izgleda samo vodu i hljeb da jedete da bi se uštedilo.
Meni je jelo potreba nije mi uzivanje, kad bih mogao kako da ne jedem najbolje bi bilo. Slabo sta ima da cu pojesti i reci e jes dobro, bas sam uzivao. Cokolada, kolac slatko opcenito pojedem jedino ako je tu u kuci, tj zena kupi, a ja sam nikad necu kupiti nit me je ah da pojedem slatko
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#41 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by NecuVise »

Puf wrote: 08/12/2021 08:29
NecuVise wrote: 08/12/2021 07:15 100-150 KM max, mada zavisi koliko nam gostiju dođe u toku mjeseca, ako je puno gostiju može prebaciti taj iznos jer tu uvijek ide posebna nabavka.
100KM? ovo ja ne mogu skontati kako.

Znaci uzmete 3 litra ulja 10KM.
Vrecu brasna 20KM
10 kila tjestenine 20KM
5 kila rize 15-20KM
secer, kafa, so, zacini 20KM

i ostaje ti 10KM za mlijeko, puter, jaja?

Znaci ne jedete povrce, voce i meso ako sam dobro skontao

Ajde elaborisi molim te ovu cifru, ja je ne mogu uklopiti niti moze biti za osnovne zivotne namirnince.
Napisao sam. bio detaljan odgovor i refresha se stranica i propade sve.

uglavnom otprilike 2 kile faširanog, toliko piletine i riže, krompira 5-10 kg, 2 l ulja, kafu ja ne pijem samo supruga jednu solju na dan, školjka jaja, maslac može biti jedan mjesečno, 5 kg brašna, 2 kg tjestenine, 3 l mlijeka. Voće redovno šta je u sezoni. Sir ne kupujemo, dobijemo od punice, hvala joj. Povrće kako šta zatreba. Gledamo kupovati na akciji ali nije pod moranjem. Treba imati u vidu da nakon kurbana ostane nam mesa za jedno tri do šest mjeseci u zavisnosti koliko bude i koliko podijelimo. Vani rijetko jedemo. Kolače rijetko pravimo. Grickalice ne jedemo, sokove ne pijemo (uglavnom). Ne oskudjevamo, oboje radimo tako da pare nisu problem. Ne znam eto, mislim da se može to uklopiti komotno u 150 KM. Naravno, ako zalome gosti, pa prahne suhovina, pa neki slatkiši slično može to ići preko, ali je ovo okvirno. Ne pokušavam

Najviše para definitivno ode na gluposti, tipa žena me pošalje po hljeb ja potrošim 30 KM a ništa ne kupim konkretno...
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#42 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by liaar »

NecuVise wrote: 08/12/2021 13:15
Puf wrote: 08/12/2021 08:29

100KM? ovo ja ne mogu skontati kako.

Znaci uzmete 3 litra ulja 10KM.
Vrecu brasna 20KM
10 kila tjestenine 20KM
5 kila rize 15-20KM
secer, kafa, so, zacini 20KM

i ostaje ti 10KM za mlijeko, puter, jaja?

Znaci ne jedete povrce, voce i meso ako sam dobro skontao

Ajde elaborisi molim te ovu cifru, ja je ne mogu uklopiti niti moze biti za osnovne zivotne namirnince.
Napisao sam. bio detaljan odgovor i refresha se stranica i propade sve.

uglavnom otprilike 2 kile faširanog, toliko piletine i riže, krompira 5-10 kg, 2 l ulja, kafu ja ne pijem samo supruga jednu solju na dan, školjka jaja, maslac može biti jedan mjesečno, 5 kg brašna, 2 kg tjestenine, 3 l mlijeka. Voće redovno šta je u sezoni. Sir ne kupujemo, dobijemo od punice, hvala joj. Povrće kako šta zatreba. Gledamo kupovati na akciji ali nije pod moranjem. Treba imati u vidu da nakon kurbana ostane nam mesa za jedno tri do šest mjeseci u zavisnosti koliko bude i koliko podijelimo. Vani rijetko jedemo. Kolače rijetko pravimo. Grickalice ne jedemo, sokove ne pijemo (uglavnom). Ne oskudjevamo, oboje radimo tako da pare nisu problem. Ne znam eto, mislim da se može to uklopiti komotno u 150 KM. Naravno, ako zalome gosti, pa prahne suhovina, pa neki slatkiši slično može to ići preko, ali je ovo okvirno. Ne pokušavam

Najviše para definitivno ode na gluposti, tipa žena me pošalje po hljeb ja potrošim 30 KM a ništa ne kupim konkretno...
Blago tebi kad možeš jesti kurbansko meso, pored mene može propasti tona neće nikad napustiti zamrzivač :D
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#43 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by NecuVise »

liaar wrote: 08/12/2021 13:17
NecuVise wrote: 08/12/2021 13:15

Napisao sam. bio detaljan odgovor i refresha se stranica i propade sve.

uglavnom otprilike 2 kile faširanog, toliko piletine i riže, krompira 5-10 kg, 2 l ulja, kafu ja ne pijem samo supruga jednu solju na dan, školjka jaja, maslac može biti jedan mjesečno, 5 kg brašna, 2 kg tjestenine, 3 l mlijeka. Voće redovno šta je u sezoni. Sir ne kupujemo, dobijemo od punice, hvala joj. Povrće kako šta zatreba. Gledamo kupovati na akciji ali nije pod moranjem. Treba imati u vidu da nakon kurbana ostane nam mesa za jedno tri do šest mjeseci u zavisnosti koliko bude i koliko podijelimo. Vani rijetko jedemo. Kolače rijetko pravimo. Grickalice ne jedemo, sokove ne pijemo (uglavnom). Ne oskudjevamo, oboje radimo tako da pare nisu problem. Ne znam eto, mislim da se može to uklopiti komotno u 150 KM. Naravno, ako zalome gosti, pa prahne suhovina, pa neki slatkiši slično može to ići preko, ali je ovo okvirno. Ne pokušavam

Najviše para definitivno ode na gluposti, tipa žena me pošalje po hljeb ja potrošim 30 KM a ništa ne kupim konkretno...
Blago tebi kad možeš jesti kurbansko meso, pored mene može propasti tona neće nikad napustiti zamrzivač :D
Faširano ili raskuhano nikakav problem. Isprženo u tavi ne. Ma generalno ne jedemo meso kao meso toliko, ono tipa Rolovana teletina, steak i slično. Gulaš, ćufte, burek, čorba to su nam glavni vidovi konzumacije mesa.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#44 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by Satori »

Kod nas je to cca 500 KM mjesecno, 2 odraslih, 2 djece + 100tinjak KM muz za dorucak na poslu, ja nosim hranu jer ne stignem izaci na pauzu.
Planiramo obroke.
Cca 2 kg fasiranog mesa, 2 kg junetine bez kosti, 2 pileta na tacni, od riba jedemo oslic otprilike 2x mjesecno.
Cijelo pile nam je puno za 1 obrok, pa pile podijelimo na 2x.
Kupujemo zamrznuto povrce: grasak, smjesu za djuvec, carsko povrce, po par kesa. Povrce u piljarama.
Jedemo grah, lecu, leblebije, bulgure, rizu. Volimo i jedemo kuhanu hranu.
Voce (cca 150 KM), namazi i sirevi su nam znacajna stavka.
Povremeno pravim kolace, slatkise djeca dobiju od familije.



Ne smeta mi udio hrane u troskovima koliko udio struje. :roll:
MMM1977
Posts: 4579
Joined: 15/07/2009 12:56

#45 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by MMM1977 »

Oko 3000 :D
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#46 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by YouAreMyDestiny »

Oko 300 za jednu osobu. Dok nisam kuhala, nego jela vani, bilo je duplo više. Sada i doručak nosim od kuće, a prije mi je mjesečno na tu stavku išlo oko 200. Dakle sa 800 na 300 mjesečno, a sada se hranim kvalitetnije, jer jedem kuhano, a prije sam uzimala gluposti kao hamburger, pica i slično. Slatkiše, grickalice i sokove sam izbacila. Sada više trošim na voće i povrće. :)
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#47 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by graue_maus »

:komi: :komi:
Teufik
Posts: 4841
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#48 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by Teufik »

600-700 KM

Bracni par sa dvoje male djece.
User avatar
Login77777
Posts: 8642
Joined: 18/05/2021 09:11

#49 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by Login77777 »

400-450 franaka mjesecno dvije osobe. Znaci neki 800 maraka.
User avatar
Distortion
Posts: 2844
Joined: 08/09/2007 19:56

#50 Re: Koliko trosite na hranu mjesecno?

Post by Distortion »

2 odraslih i 2 male djece cca 500-600 KM mada nikad nisam racunao jer se ne zamaram oko tog. Kad covjek sabere ratu kredita, rezije, cuvanje djetata i obdaniste bez da sta pojede je 1500 KM.
Post Reply