Lozenje MOKRIH drva, kome prijaviti, sta uciniti ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#51 Re: Lozenje MOKRIH drva, kome prijaviti, sta uciniti ?

Post by Seyfo »

Nema šanse da se zbog mokrih drva može zakonski ganjati bilo ko...To je isto kao kad bi iz nečije kuće npr.smrdilo, može svak u svojoj kući raditi šta želi.
Meni nije jasno kako dotična uopšte zapali vatru, i kako je održava mokrim drvima?
A uvjeren sam da ona to radi jer joj je neko njoj relevantan rekao da mokro drvo duže gori. Kad bi joj neko pametniji i relevantniji rekao da to ne valja...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#52 Re: Lozenje MOKRIH drva, kome prijaviti, sta uciniti ?

Post by -Chesterfield- »

irac300 wrote: 07/12/2021 12:34
-Chesterfield- wrote: 06/12/2021 14:43 Ne znam šta je problem sa mokrim drvetom? Neko ubaci malo sirovije zbog dužeg izgaranja.
Kuća mi je stara četrdeset godina. Mislim da je samo jednom dimnjak očišćen za to vrijeme.
Sigurno se to nekada i zapali, ali ja nisam primijetio.

Da bi se ispitala vlažnost drveta, treba poseban uređaj.
Da si ti meni živ i zdrav, al' ti se baš igraš sa životom. U staroj kući zapalio nam se odžak a da to nismo ni znali. Slučajno kada sam se penjao na tavan vidio kako su cigle skoro izbijene od pritiska i temperature, moglo sve u p.m. otići. Čistili smo odžak dva puta godišnje, al' te godine nismo nijednom. Ne igraj se, to ti je moj savjet.
Kod mene su dimnjaci kao na fotografiji.

Image

Na tavanu, gdje izlaze iz ploče su obloženi punom ciglom sa svih strana, i tako do vrha. Mislim da je vatrostalna cigla, ali nisam siguran.

Sumnjam da može izbiti ove cigle?
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#53 Re: Lozenje MOKRIH drva, kome prijaviti, sta uciniti ?

Post by zilog »

thewicked wrote: 06/12/2021 10:35 Pozdrav

Bicu kratak, imam osobu u kucanstvu koja uzima drvo i slaze ga vani na kisi kako bi to drvo pokislo, navlazilo se i takvo drvo uzima i lozi.
Cilj, namjera osobe je da to "drvo duze gori te da se tako duze grije".

Ali mislim da je svima poznato da je ovo opasno, jer se vise smole brze talozi u dimnjak i moze doci do zapaljenja istog.

Napomena, dimnjak se vec jednom zapalio prije par godina.

Pokusao sam naravno da popricam sa tom osobom, koja naravno ne zeli da se urazumi, pa sam se cak i posvadjao ali ne vrjedi.

Kome mogu ovo da prijavim da sprecim da se kuca ne zapali ?
Ta osoba koja "stedi" lozeci mokra drva je potpuni idiot. Evo par podataka:
1 kg suhe bukve daje otprilike 4 kWh toplotne energije.
Da bi ispario jedan litar (kilogram) vode, potrebno je 0,63 kWh energije. Ta vodena para ode u dimnjak i najvecim dijelom u atmosferu. Dakle, postaje bacena energija.
Ta "usteda" je na kraju bacanje 20% toplotne vrijednosti kupljenog goriva.

Sporije sagorjevanje suhog drveta se postize regulacijom lozista na peci, nikako mokrim gorivom.

Sto se tice pitanja, iseli se i ostavi idiote... :mrgreen:
Last edited by zilog on 07/12/2021 17:05, edited 1 time in total.
Seyfo
Posts: 4337
Joined: 23/08/2011 14:12

#54 Re: Lozenje MOKRIH drva, kome prijaviti, sta uciniti ?

Post by Seyfo »

Ovo objasnjenje mozda jeste dobro procitati doticnoj ali ovo davanje drugih ideja....moze biti tek fatalno.
zilog
Posts: 7546
Joined: 06/03/2009 11:19

#55 Re: Lozenje MOKRIH drva, kome prijaviti, sta uciniti ?

Post by zilog »

Seyfo wrote: 07/12/2021 16:53 Ovo objasnjenje mozda jeste dobro procitati doticnoj ali ovo davanje drugih ideja....moze biti tek fatalno.
U pravu si. Ispravio sam, da ne bi bilo poginulih... :roll:
Post Reply