Totalni preokret.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
fijesta7
Posts: 711
Joined: 15/03/2018 20:21

#26 Re: Totalni preokret.

Post by fijesta7 »

DZONPI wrote: 03/12/2021 07:12 Ima li ko strucan za savjet.Naime odlucii sam totalno promjenit zivotne navike.Skoro 60 banki bilo je i vrjeme.E sad ima oko 2 mjeseca bacio cigare alkohol gazirano slatko i poceo sa vjezbama,trcanje laganica i fitnes.Problem je sto se osjecam gore nego prije svih ovih promjena.Te boli desno te lijevo te plecka sad ledja.Da li sam malo prenaglio u svemu haj mu ga znaj.Uglavnom idem dalje i necu odustat.Ako neko ima strucni savjet kako to sve na najbolji nacin pocet.Znam da nevalja ni.pretjerat moze bit kontra efekt.Dobio sam u medjuvremenu i giht ali rjesio sam se tih bolova bobama.Fin pozdrav i ako je neko slicno uradio rado pi posluso savjet.
Izvini ali jace od mene ... :D

https://www.youtube.com/watch?v=pohtX2oioiI
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#27 Re: Totalni preokret.

Post by BlackRiver »

Tijelo i organizam ti se privikavaju na novi rezim rada.

Uglavnom, sve pohvale za preokret. Nikad nije kasno. Ja bih jos dodao:

Izbaci salame, pastete, hrenovke, kobasice. Umanji kruh. Povecaj voce i povrce. Umanji sol, povecaj unos vode. Pokusaj stvoriti naviku da prije spavanja i odmah poslije budjenja popijes casu vode.

Provjeri kolicinu vitamina D3 u organizmu. Ako je na niskim granama, doktor moze preporuciti suplemente.

Za pocetak, odradi barem 2 setnje u toku dana. Ujutro i predve ce. Probaj kombinovati normalno hodanje, uzbrdicu i nizbrdicu. Vremenom kako povecas kondiciju, pocni lagano trcati.

Uclani se u teretanu. Nadji nekoga da ti napravi plan vjezbi. Ili jednostavno proguglaj, naci ces hrpu dobrih primjera.

I zapamti, to sto si zapoceo trebao bi biti dugorocan proces ako stvarno zelis izvuci neke benefite.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#28 Re: Totalni preokret.

Post by DZONPI »

Hvala svima na savjetima.Cioba sam davno konzervu i smanjio porcije hljeba.Ide laganini,polako vjezbam ne trcim vise nego sto pojedini kazu vise hodam ali drzim se.Znaci nista cuga cigara masno konzerva.Dosta sam se i napusio i nacugo i nazdero.Vrjeme je za prokret.Da li je kasno neznam ali bar sam probo sto neki kazu.Pozdrav.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#29 Re: Totalni preokret.

Post by Danguba »

DZONPI wrote: 03/12/2021 07:12 Ima li ko strucan za savjet.Naime odlucii sam totalno promjenit zivotne navike.Skoro 60 banki bilo je i vrjeme.E sad ima oko 2 mjeseca bacio cigare alkohol gazirano slatko i poceo sa vjezbama,trcanje laganica i fitnes.Problem je sto se osjecam gore nego prije svih ovih promjena.Te boli desno te lijevo te plecka sad ledja.Da li sam malo prenaglio u svemu haj mu ga znaj.Uglavnom idem dalje i necu odustat.Ako neko ima strucni savjet kako to sve na najbolji nacin pocet.Znam da nevalja ni.pretjerat moze bit kontra efekt.Dobio sam u medjuvremenu i giht ali rjesio sam se tih bolova bobama.Fin pozdrav i ako je neko slicno uradio rado pi posluso savjet.
I sam sam ti taki.
Probaj se vratiti na tridesete, one su najbolje i nista te ne boli.
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#30 Re: Totalni preokret.

Post by Hendrix »

DZONPI wrote: 08/12/2021 17:21 Hvala svima na savjetima.Cioba sam davno konzervu i smanjio porcije hljeba.Ide laganini,polako vjezbam ne trcim vise nego sto pojedini kazu vise hodam ali drzim se.Znaci nista cuga cigara masno konzerva.Dosta sam se i napusio i nacugo i nazdero.Vrjeme je za prokret.Da li je kasno neznam ali bar sam probo sto neki kazu.Pozdrav.
Pusti se straha od masnog, kod nas je najveci problem tjesto... svi jedemo previse tijesta, hljeba... pita. Ovisni smo o ugljikohidratima, svaka starija zena ima secer kod nas, uzasno je koliko ljudi ga ima u Bosni. I bjezi glavom bez obzira od "low fat" opcija koje imaju bruku secera i reklamiraju se kao zdrava varijanta.

Smanji ugljikohidrate na minimum, jedi vise zdravih masnoca i proteina, povrce... voce koje nema puno secera. O salamama i ostalim preradjenim sranjima ti nemam sta pricat, to valjda svi znamo da je otrov.

Takodjer probaj intermitent fasting, to je kada jedes unutar perioda od 8 sati i manje... recimo jedes u 10 ujutro i zadnji obrok ti je u 6 navecer. Onda nista do ujutro u 10... i pokusaj jesti u sto manje obroka 2-3 najvise. Nikakvi zalogajcici izmedju, to samo jebe inzulin i tijelo citav boziji dan nesto preradjuje. Moderni zivot bukvalno kljuka organizam citav dan... te malo slatka, malo duza s mlijekom pa malo buhtlica... svakih 2-3 sata nesto grickamo.

Ja bih batalio trcanje na tvom mjestu, hodanje je isto zdravo... sat setnje dnevno cuda cini... ako hoces da dodas gas, stavi u rusak 5-10kg vode ili bilo cega i hodaj s tim. Puno je lakse za zglobove od trcanja i mogucnost povrede je skoro pa nikakva.

Ja sam prije godinu dana dosegao skoro 120 kila i bio sam u totalnoj depresiji... i jednostavno odlucio to je to, zdero si citav zivot i zajebavo se, gotovo. Godinu poslije... imam 35 kg manje i nikad se bolje nisam osjecao u zivotu... sa 45 godina. Sve sto sam uradio je skoro pa ukinuo ugljikohidrate i intermitent fasting. Duze setnje i ponekad trcanje i to je to. Nisam secer jeo skoro godinu dana, osim jedne baklave za Bajram. Secer je zlo modernog svijeta. Danas makar ima zamjenskih zasladjivaca i mozes zivjeti kao i uvijek bez da okusis pravi secer uopste.

Imam bruku jarana koji kubure sa tezinom, i svi imaju zajednicko da hoce da skinu kile ali zavrse u kafani i onda bude ono nase "ma hajd nek ide sve u pm, daj pecenje i hljeba"... i na kraju fakat ode u pm. Ja sam odlucio da prekinem to zauvijek i zvali su me p*** puno puta u kafani kada sam odbijao zderanje i jos piva ali nisam odustao. Zdravlje je vaznije od krkanja i moji jarani nece moju familiju drzati ako ja nestanem zbog prokletstva i jebenog zderanja citav zivot.

Jednostavno postavis nove prioritete u zivotu... ili jebena krofna ili da budes tu za svoju djecu i unuke poslije 30 godina. I ono, kad tako postavis lako je odjebati krofnu. :)
User avatar
fijesta7
Posts: 711
Joined: 15/03/2018 20:21

#31 Re: Totalni preokret.

Post by fijesta7 »

Slazem se sa Hendriksom u vezi sa secerom/ugljikohidratima ali i masti treba smanjiti koliko se moze.
Naravno ne potpuno jer su i one potrebne za zdrav zivot.
Inace u zadnje vrijeme industrijske preradjevine mi se gade.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#32 Re: Totalni preokret.

Post by mali_balon »

a u hljebu tj preradjevinama od psenicnog brasna cuci jos jedan pogan igrac zove se gluten.....koliko nas taj protein jebe pojma nemamo....
za pocetak treba samo probusiti kasiku izbaciti ugljikohidrate I secer, ne jesti iz 6 I setnja.....ne bi sad na neke stroge dijete, jesti sve normalno npr umjesto 10 uzeti 5 cevapa, umjesto pola kile bureka uzeti 200g itd itd......salate sve moguce....evo sad citam.i voce moze biti problem jer ima I tu secera I tu treba birati....zato kazem ne bi u te neke dijete jer onda moras bas paziti....
pa ako ova neka umjerenost ne da rezultate onda na malo strozije dijete sto bi reko Dino Saran ne ugljikohidrati I proteini tj nema teletine ispod saca sa kroNpirom ili jedno ili drugo, pite zaboravi, ili oslic I krompir salata itd itd....
ja cu probati sa ovom.umjerenom verzijom pa cemo vidjeti dokle
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#33 Re: Totalni preokret.

Post by hatemondays »

Danguba wrote: 08/12/2021 19:48
DZONPI wrote: 03/12/2021 07:12 Ima li ko strucan za savjet.Naime odlucii sam totalno promjenit zivotne navike.Skoro 60 banki bilo je i vrjeme.E sad ima oko 2 mjeseca bacio cigare alkohol gazirano slatko i poceo sa vjezbama,trcanje laganica i fitnes.Problem je sto se osjecam gore nego prije svih ovih promjena.Te boli desno te lijevo te plecka sad ledja.Da li sam malo prenaglio u svemu haj mu ga znaj.Uglavnom idem dalje i necu odustat.Ako neko ima strucni savjet kako to sve na najbolji nacin pocet.Znam da nevalja ni.pretjerat moze bit kontra efekt.Dobio sam u medjuvremenu i giht ali rjesio sam se tih bolova bobama.Fin pozdrav i ako je neko slicno uradio rado pi posluso savjet.
I sam sam ti taki.
Probaj se vratiti na tridesete, one su najbolje i nista te ne boli.
Moj dzonpi pusti suplju, bacio si te poroke i nadji kakvu mladu jebicu i deri Mishko. Cika Hefner nit je trcao nit plivao nego Zabiesku onim omladinkama i lagano dok ne izvrnes papke. Slatka je to bol...a i ako riknes na njoj bices glavni u raji na forumu...
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#34 Re: Totalni preokret.

Post by Point. »

Hendrix wrote: 08/12/2021 23:59
DZONPI wrote: 08/12/2021 17:21 Hvala svima na savjetima.Cioba sam davno konzervu i smanjio porcije hljeba.Ide laganini,polako vjezbam ne trcim vise nego sto pojedini kazu vise hodam ali drzim se.Znaci nista cuga cigara masno konzerva.Dosta sam se i napusio i nacugo i nazdero.Vrjeme je za prokret.Da li je kasno neznam ali bar sam probo sto neki kazu.Pozdrav.
Pusti se straha od masnog, kod nas je najveci problem tjesto... svi jedemo previse tijesta, hljeba... pita. Ovisni smo o ugljikohidratima, svaka starija zena ima secer kod nas, uzasno je koliko ljudi ga ima u Bosni. I bjezi glavom bez obzira od "low fat" opcija koje imaju bruku secera i reklamiraju se kao zdrava varijanta.

Smanji ugljikohidrate na minimum, jedi vise zdravih masnoca i proteina, povrce... voce koje nema puno secera. O salamama i ostalim preradjenim sranjima ti nemam sta pricat, to valjda svi znamo da je otrov.

Takodjer probaj intermitent fasting, to je kada jedes unutar perioda od 8 sati i manje... recimo jedes u 10 ujutro i zadnji obrok ti je u 6 navecer. Onda nista do ujutro u 10... i pokusaj jesti u sto manje obroka 2-3 najvise. Nikakvi zalogajcici izmedju, to samo jebe inzulin i tijelo citav boziji dan nesto preradjuje. Moderni zivot bukvalno kljuka organizam citav dan... te malo slatka, malo duza s mlijekom pa malo buhtlica... svakih 2-3 sata nesto grickamo.

Ja bih batalio trcanje na tvom mjestu, hodanje je isto zdravo... sat setnje dnevno cuda cini... ako hoces da dodas gas, stavi u rusak 5-10kg vode ili bilo cega i hodaj s tim. Puno je lakse za zglobove od trcanja i mogucnost povrede je skoro pa nikakva.

Ja sam prije godinu dana dosegao skoro 120 kila i bio sam u totalnoj depresiji... i jednostavno odlucio to je to, zdero si citav zivot i zajebavo se, gotovo. Godinu poslije... imam 35 kg manje i nikad se bolje nisam osjecao u zivotu... sa 45 godina. Sve sto sam uradio je skoro pa ukinuo ugljikohidrate i intermitent fasting. Duze setnje i ponekad trcanje i to je to. Nisam secer jeo skoro godinu dana, osim jedne baklave za Bajram. Secer je zlo modernog svijeta. Danas makar ima zamjenskih zasladjivaca i mozes zivjeti kao i uvijek bez da okusis pravi secer uopste.

Imam bruku jarana koji kubure sa tezinom, i svi imaju zajednicko da hoce da skinu kile ali zavrse u kafani i onda bude ono nase "ma hajd nek ide sve u pm, daj pecenje i hljeba"... i na kraju fakat ode u pm. Ja sam odlucio da prekinem to zauvijek i zvali su me p*** puno puta u kafani kada sam odbijao zderanje i jos piva ali nisam odustao. Zdravlje je vaznije od krkanja i moji jarani nece moju familiju drzati ako ja nestanem zbog prokletstva i jebenog zderanja citav zivot.

Jednostavno postavis nove prioritete u zivotu... ili jebena krofna ili da budes tu za svoju djecu i unuke poslije 30 godina. I ono, kad tako postavis lako je odjebati krofnu. :)
I ja sam uspio skinuti ca 30 kg za otprilike godinu dana upravo brzim šetnjama od minimalno sat vremena, ne trčanjem, i totalno izbacivanje šećera i tijesta. Ostalo sam jeo samo u manjim porcijama. Izbjegavao sam rižu, krompir koliko mi je moguće umjesto crvenog mesa piletina i riba. Pivu i viski sam zamjenio crvenim vinom.

Sve je u glavi, mi ljudi smo bića navike, navikneš tijelo na određenu ishranu i poslije ti se i ne traži kruh i slatko. Nenadjebiv je osjećaj kad sa haman xxl pređeš na L ili M veličinu hlača, majica, košulja.
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#35 Re: Totalni preokret.

Post by Logovan »

Point. wrote: 09/12/2021 06:38 Nenadjebiv je osjećaj kad sa haman xxl pređeš na L ili M veličinu hlača, majica, košulja.
Ti si se onda baš momački zadao da smršaš. :D :thumbup: :thumbup:
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#36 Re: Totalni preokret.

Post by mali_balon »

Point. wrote: 09/12/2021 06:38

Nenadjebiv je osjećaj kad sa haman xxl pređeš na L ili M veličinu hlača, majica, košulja.
uuuuuu na to nisam ni pomisluo jbte, trosak, ne isplati se skidati kile
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#37 Re: Totalni preokret.

Post by Point. »

Logovan wrote: 09/12/2021 09:06
Point. wrote: 09/12/2021 06:38 Nenadjebiv je osjećaj kad sa haman xxl pređeš na L ili M veličinu hlača, majica, košulja.
Ti si se onda baš momački zadao da smršaš. :D :thumbup: :thumbup:
Morao sam radi zdravlja, radi sebe. Tlak otišao u pm, doktor rekao mlad si za tableta. I tako krenulo. Kad staneš na vagu svake sedmice i bude minus bez obzira koliki, bude ti godra i motivacija da nastaviš.
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#38 Re: Totalni preokret.

Post by Hendrix »

Point. wrote: 09/12/2021 06:38 I ja sam uspio skinuti ca 30 kg za otprilike godinu dana upravo brzim šetnjama od minimalno sat vremena, ne trčanjem, i totalno izbacivanje šećera i tijesta. Ostalo sam jeo samo u manjim porcijama. Izbjegavao sam rižu, krompir koliko mi je moguće umjesto crvenog mesa piletina i riba. Pivu i viski sam zamjenio crvenim vinom.

Sve je u glavi, mi ljudi smo bića navike, navikneš tijelo na određenu ishranu i poslije ti se i ne traži kruh i slatko. Nenadjebiv je osjećaj kad sa haman xxl pređeš na L ili M veličinu hlača, majica, košulja.
Sve moje majice i trenerke iz dana slave sa 120kg su otisle u krpe, zena reciklirala :D

Ja sad ne mogu podnijeti slatko ni puno hljeba, jednostavno mi bude lose i organizam se navikao na drugi nacin rada. I prosto mi svejedno, mozes donijeti najbolji cokoladni kolac pred mene i mozda probam zalogaj ali ono nemam neki poriv sad da smazem ko nekad. Familija se dosta puta uvrijedi kad odbijem kolace ili tako ogromne kolicine hrane ali jbg, zdravlje mi je na prvom mjestu sada i to da mi djeca imaju oca i unuci dedu. Imam tetka koji ima zajeban stadij secera, frajer jede baklave i seceri kafu s 2 kasike... ma hajd ba kae, imam tablete. Ljudi jednostavno nisu normalni u nekim stvarima, takvo ignorisanje bolesti samo kod nas sam vidio.

I kad jedes piletinu i zdraviju hranu zajebano je pojesti sve i kad si u deficitu s kalorijama. Ispadne pravo puno hrane kad nema puno hljeba i sranja. Imam i nekad dan kad smazem cevape punu porciju s citavom lepinom... ali onda bukvalno ne jedem nista iducih 24h i to je to. Dam oduska sebi nekad, ipak treba i zivjeti ali znati koje su posljedice vracanja starim ruznim navikama zderanja. Jer kod nas ljudi brate zderu opasno, nekad kad odem kod Brajlovica pa jebote ljudi pojedu pola teleta cini mi se i ono ponosni na to. Stomacine do zuba, podbuhli i svi na tabletama nekim i krkaj "nek ide sve u pm". I onda djeca ostanu bez oca u godinama kada je trebao da pocne da zivi punim plucima. To se meni desilo i ne zelim da se ponovim i mom djetetu.
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#39 Re: Totalni preokret.

Post by no_sikiriki »

Hendrix wrote: 09/12/2021 12:19
Point. wrote: 09/12/2021 06:38 I ja sam uspio skinuti ca 30 kg za otprilike godinu dana upravo brzim šetnjama od minimalno sat vremena, ne trčanjem, i totalno izbacivanje šećera i tijesta. Ostalo sam jeo samo u manjim porcijama. Izbjegavao sam rižu, krompir koliko mi je moguće umjesto crvenog mesa piletina i riba. Pivu i viski sam zamjenio crvenim vinom.

Sve je u glavi, mi ljudi smo bića navike, navikneš tijelo na određenu ishranu i poslije ti se i ne traži kruh i slatko. Nenadjebiv je osjećaj kad sa haman xxl pređeš na L ili M veličinu hlača, majica, košulja.
Sve moje majice i trenerke iz dana slave sa 120kg su otisle u krpe, zena reciklirala :D

Ja sad ne mogu podnijeti slatko ni puno hljeba, jednostavno mi bude lose i organizam se navikao na drugi nacin rada. I prosto mi svejedno, mozes donijeti najbolji cokoladni kolac pred mene i mozda probam zalogaj ali ono nemam neki poriv sad da smazem ko nekad. Familija se dosta puta uvrijedi kad odbijem kolace ili tako ogromne kolicine hrane ali jbg, zdravlje mi je na prvom mjestu sada i to da mi djeca imaju oca i unuci dedu. Imam tetka koji ima zajeban stadij secera, frajer jede baklave i seceri kafu s 2 kasike... ma hajd ba kae, imam tablete. Ljudi jednostavno nisu normalni u nekim stvarima, takvo ignorisanje bolesti samo kod nas sam vidio.

I kad jedes piletinu i zdraviju hranu zajebano je pojesti sve i kad si u deficitu s kalorijama. Ispadne pravo puno hrane kad nema puno hljeba i sranja. Imam i nekad dan kad smazem cevape punu porciju s citavom lepinom... ali onda bukvalno ne jedem nista iducih 24h i to je to. Dam oduska sebi nekad, ipak treba i zivjeti ali znati koje su posljedice vracanja starim ruznim navikama zderanja. Jer kod nas ljudi brate zderu opasno, nekad kad odem kod Brajlovica pa jebote ljudi pojedu pola teleta cini mi se i ono ponosni na to. Stomacine do zuba, podbuhli i svi na tabletama nekim i krkaj "nek ide sve u pm". I onda djeca ostanu bez oca u godinama kada je trebao da pocne da zivi punim plucima. To se meni desilo i ne zelim da se ponovim i mom djetetu.
:thumbup:

Jedina zemlja gdje roditelji kontra doktora/medicine misle da znaju bolje. Ja sam jedno vrijeme bila izbacila šećer i dosta ugljikohidarata, jer sam imala povišen šećer zbog stresa, bolje je da ne spominjem koliko puta su mi se ibretili i bili uvrijeđeni što odbijam kolač, pitu i sl. Pa onda vrh, znači vlastiti roditelji koji veze nemaju sa medicinom mi kažu "ali to nije dobro izbacivati u potpunosti, onda ćeš imati druge probleme" itd. itd. znači mentalitet nam je :-) :run:
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#40 Re: Totalni preokret.

Post by sinuhe »

Stotku nisam nikad prebacio ali bio sam blizu sto mi je bilo presmijesno. Kako cu imati 100 kila :-)
20,30 kg je jos i lako zdravom covjeku skinuti fizickom aktivnoscu ali stomak se pokazao vecim problemom. Nekako odrzavam obim stomaka na plus-minus 100 cm.
Last edited by sinuhe on 09/12/2021 13:39, edited 1 time in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#41 Re: Totalni preokret.

Post by uglavnomja »

Hendrix wrote: 09/12/2021 12:19
Point. wrote: 09/12/2021 06:38 I ja sam uspio skinuti ca 30 kg za otprilike godinu dana upravo brzim šetnjama od minimalno sat vremena, ne trčanjem, i totalno izbacivanje šećera i tijesta. Ostalo sam jeo samo u manjim porcijama. Izbjegavao sam rižu, krompir koliko mi je moguće umjesto crvenog mesa piletina i riba. Pivu i viski sam zamjenio crvenim vinom.

Sve je u glavi, mi ljudi smo bića navike, navikneš tijelo na određenu ishranu i poslije ti se i ne traži kruh i slatko. Nenadjebiv je osjećaj kad sa haman xxl pređeš na L ili M veličinu hlača, majica, košulja.
Sve moje majice i trenerke iz dana slave sa 120kg su otisle u krpe, zena reciklirala :D

Ja sad ne mogu podnijeti slatko ni puno hljeba, jednostavno mi bude lose i organizam se navikao na drugi nacin rada. I prosto mi svejedno, mozes donijeti najbolji cokoladni kolac pred mene i mozda probam zalogaj ali ono nemam neki poriv sad da smazem ko nekad. Familija se dosta puta uvrijedi kad odbijem kolace ili tako ogromne kolicine hrane ali jbg, zdravlje mi je na prvom mjestu sada i to da mi djeca imaju oca i unuci dedu. Imam tetka koji ima zajeban stadij secera, frajer jede baklave i seceri kafu s 2 kasike... ma hajd ba kae, imam tablete. Ljudi jednostavno nisu normalni u nekim stvarima, takvo ignorisanje bolesti samo kod nas sam vidio.

I kad jedes piletinu i zdraviju hranu zajebano je pojesti sve i kad si u deficitu s kalorijama. Ispadne pravo puno hrane kad nema puno hljeba i sranja. Imam i nekad dan kad smazem cevape punu porciju s citavom lepinom... ali onda bukvalno ne jedem nista iducih 24h i to je to. Dam oduska sebi nekad, ipak treba i zivjeti ali znati koje su posljedice vracanja starim ruznim navikama zderanja. Jer kod nas ljudi brate zderu opasno, nekad kad odem kod Brajlovica pa jebote ljudi pojedu pola teleta cini mi se i ono ponosni na to. Stomacine do zuba, podbuhli i svi na tabletama nekim i krkaj "nek ide sve u pm". I onda djeca ostanu bez oca u godinama kada je trebao da pocne da zivi punim plucima. To se meni desilo i ne zelim da se ponovim i mom djetetu.
odlican post i vrlo lijepo napisan :thumbup:
User avatar
Logovan
Posts: 94159
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#42 Re: Totalni preokret.

Post by Logovan »

Point. wrote: 09/12/2021 11:40 Morao sam radi zdravlja, radi sebe. Tlak otišao u pm, doktor rekao mlad si za tableta. I tako krenulo. Kad staneš na vagu svake sedmice i bude minus bez obzira koliki, bude ti godra i motivacija da nastaviš.
Nije to mala stvar što si uradio. Svaka čast. :thumbup:
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2261
Joined: 14/02/2013 14:11

#43 Re: Totalni preokret.

Post by Hercegoviina »

DZONPI wrote: 03/12/2021 07:12 Ima li ko strucan za savjet.Naime odlucii sam totalno promjenit zivotne navike.Skoro 60 banki bilo je i vrjeme.E sad ima oko 2 mjeseca bacio cigare alkohol gazirano slatko i poceo sa vjezbama,trcanje laganica i fitnes.Problem je sto se osjecam gore nego prije svih ovih promjena.Te boli desno te lijevo te plecka sad ledja.Da li sam malo prenaglio u svemu haj mu ga znaj.Uglavnom idem dalje i necu odustat.Ako neko ima strucni savjet kako to sve na najbolji nacin pocet.Znam da nevalja ni.pretjerat moze bit kontra efekt.Dobio sam u medjuvremenu i giht ali rjesio sam se tih bolova bobama.Fin pozdrav i ako je neko slicno uradio rado pi posluso savjet.
Okasnio si za sve
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#44 Re: Totalni preokret.

Post by Hendrix »

no_sikiriki wrote: 09/12/2021 12:48 :thumbup:

Jedina zemlja gdje roditelji kontra doktora/medicine misle da znaju bolje. Ja sam jedno vrijeme bila izbacila šećer i dosta ugljikohidarata, jer sam imala povišen šećer zbog stresa, bolje je da ne spominjem koliko puta su mi se ibretili i bili uvrijeđeni što odbijam kolač, pitu i sl. Pa onda vrh, znači vlastiti roditelji koji veze nemaju sa medicinom mi kažu "ali to nije dobro izbacivati u potpunosti, onda ćeš imati druge probleme" itd. itd. znači mentalitet nam je :-) :run:
Da, to me toliko nervira. Pa amidza mi je umro od secera, bukvalno se lik ubio zderuci do zadnjeg dana. Ostavi se lose hrane covjece imas dvoje djece, to je neka vrsta ovisnosti i sebicnosti da ne mozes misliti dalje od rucka danas. Na mene se ljutio kad sam mu govorio da ostavi hljeb i rizu, mislim ono, nevjerovatno je da ja teskom serecasu to moram govoriti a on ignorise. Ajd ba, nece nista bit imam tablete... sve do jednog dana.

Realno sad kad pogledam koliko ljudi oko sebe znam da imaju secer, sto familije sto poznanika... strasno. Tihi ubica ljudi, osjecas se kao da nisi nesto specijalno bolestan i nastavis sa losim navikama jer "hajd ba nek ide sve u pm".. i na kraju i bude tako.
no_sikiriki
Posts: 16541
Joined: 11/12/2012 13:21

#45 Re: Totalni preokret.

Post by no_sikiriki »

Hendrix wrote: 09/12/2021 22:41
no_sikiriki wrote: 09/12/2021 12:48 :thumbup:

Jedina zemlja gdje roditelji kontra doktora/medicine misle da znaju bolje. Ja sam jedno vrijeme bila izbacila šećer i dosta ugljikohidarata, jer sam imala povišen šećer zbog stresa, bolje je da ne spominjem koliko puta su mi se ibretili i bili uvrijeđeni što odbijam kolač, pitu i sl. Pa onda vrh, znači vlastiti roditelji koji veze nemaju sa medicinom mi kažu "ali to nije dobro izbacivati u potpunosti, onda ćeš imati druge probleme" itd. itd. znači mentalitet nam je :-) :run:
Da, to me toliko nervira. Pa amidza mi je umro od secera, bukvalno se lik ubio zderuci do zadnjeg dana. Ostavi se lose hrane covjece imas dvoje djece, to je neka vrsta ovisnosti i sebicnosti da ne mozes misliti dalje od rucka danas. Na mene se ljutio kad sam mu govorio da ostavi hljeb i rizu, mislim ono, nevjerovatno je da ja teskom serecasu to moram govoriti a on ignorise. Ajd ba, nece nista bit imam tablete... sve do jednog dana.

Realno sad kad pogledam koliko ljudi oko sebe znam da imaju secer, sto familije sto poznanika... strasno. Tihi ubica ljudi, osjecas se kao da nisi nesto specijalno bolestan i nastavis sa losim navikama jer "hajd ba nek ide sve u pm".. i na kraju i bude tako.
Nažalost kod mene je takva situacija sa ocem, ima šećer, ne pada mu na pamet da mijenja ishranu, pa ni tablete da pije. Džaba moja priča hoće li ga strefiti srčani, hoće li biti tu za unuka bla bla...i još sam im ja smiješna što mjerim sebi šećer i koliko-toliko pazim. Njihova teorija je da su te sve neke new age gluposti, neće im ništa biti i tako... :zid:
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#46 Re: Totalni preokret.

Post by Hendrix »

no_sikiriki wrote: 09/12/2021 23:04
Hendrix wrote: 09/12/2021 22:41

Da, to me toliko nervira. Pa amidza mi je umro od secera, bukvalno se lik ubio zderuci do zadnjeg dana. Ostavi se lose hrane covjece imas dvoje djece, to je neka vrsta ovisnosti i sebicnosti da ne mozes misliti dalje od rucka danas. Na mene se ljutio kad sam mu govorio da ostavi hljeb i rizu, mislim ono, nevjerovatno je da ja teskom serecasu to moram govoriti a on ignorise. Ajd ba, nece nista bit imam tablete... sve do jednog dana.

Realno sad kad pogledam koliko ljudi oko sebe znam da imaju secer, sto familije sto poznanika... strasno. Tihi ubica ljudi, osjecas se kao da nisi nesto specijalno bolestan i nastavis sa losim navikama jer "hajd ba nek ide sve u pm".. i na kraju i bude tako.
Nažalost kod mene je takva situacija sa ocem, ima šećer, ne pada mu na pamet da mijenja ishranu, pa ni tablete da pije. Džaba moja priča hoće li ga strefiti srčani, hoće li biti tu za unuka bla bla...i još sam im ja smiješna što mjerim sebi šećer i koliko-toliko pazim. Njihova teorija je da su te sve neke new age gluposti, neće im ništa biti i tako... :zid:
Moj stari je preokrenuo plocu kad ga je strefio srcani, mislim da ta bol koju je osjetio i bukvalno strah od umiranja su ga pomakli od te "hajd ba nece mi nista bit" mantre. Totalno je preokrenuo ishranu i kontrolisao secer samo hranom, tablete nije morao vise ni da pije. To je covjek koji nikada u zivotu nije bio kod doktora do 50te godine, znaci eventualno gripa nekad dan dva ono umor dok recimo mama kao i vecina zena uvijek visila kod doktora iz nekog razloga... i odjednom paf, sve te decenije lose hrane i stresa su dosle na naplatu i srcani se desi. U roku od par mjeseci je totalno preokrenuo nalaze krvi, znaci od katastrofe do normalnih parametara... sve hranom i izbacivanjem sranja.

Mi kao ovako nakaradna zemlja imamo stresa dovoljno da izvozimo u citav svijet, i jos to sve nadopunjujemo losom hranom. Makar jednu stranu mozemo smanjiti i uticati na nju ako vec stres ne mozemo potpuno izbaciti.
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#47 Re: Totalni preokret.

Post by Point. »

Hendrix wrote: 09/12/2021 12:19
Point. wrote: 09/12/2021 06:38 I ja sam uspio skinuti ca 30 kg za otprilike godinu dana upravo brzim šetnjama od minimalno sat vremena, ne trčanjem, i totalno izbacivanje šećera i tijesta. Ostalo sam jeo samo u manjim porcijama. Izbjegavao sam rižu, krompir koliko mi je moguće umjesto crvenog mesa piletina i riba. Pivu i viski sam zamjenio crvenim vinom.

Sve je u glavi, mi ljudi smo bića navike, navikneš tijelo na određenu ishranu i poslije ti se i ne traži kruh i slatko. Nenadjebiv je osjećaj kad sa haman xxl pređeš na L ili M veličinu hlača, majica, košulja.
Sve moje majice i trenerke iz dana slave sa 120kg su otisle u krpe, zena reciklirala :D

Ja sad ne mogu podnijeti slatko ni puno hljeba, jednostavno mi bude lose i organizam se navikao na drugi nacin rada. I prosto mi svejedno, mozes donijeti najbolji cokoladni kolac pred mene i mozda probam zalogaj ali ono nemam neki poriv sad da smazem ko nekad. Familija se dosta puta uvrijedi kad odbijem kolace ili tako ogromne kolicine hrane ali jbg, zdravlje mi je na prvom mjestu sada i to da mi djeca imaju oca i unuci dedu. Imam tetka koji ima zajeban stadij secera, frajer jede baklave i seceri kafu s 2 kasike... ma hajd ba kae, imam tablete. Ljudi jednostavno nisu normalni u nekim stvarima, takvo ignorisanje bolesti samo kod nas sam vidio.

I kad jedes piletinu i zdraviju hranu zajebano je pojesti sve i kad si u deficitu s kalorijama. Ispadne pravo puno hrane kad nema puno hljeba i sranja. Imam i nekad dan kad smazem cevape punu porciju s citavom lepinom... ali onda bukvalno ne jedem nista iducih 24h i to je to. Dam oduska sebi nekad, ipak treba i zivjeti ali znati koje su posljedice vracanja starim ruznim navikama zderanja. Jer kod nas ljudi brate zderu opasno, nekad kad odem kod Brajlovica pa jebote ljudi pojedu pola teleta cini mi se i ono ponosni na to. Stomacine do zuba, podbuhli i svi na tabletama nekim i krkaj "nek ide sve u pm". I onda djeca ostanu bez oca u godinama kada je trebao da pocne da zivi punim plucima. To se meni desilo i ne zelim da se ponovim i mom djetetu.
Ja i prije nisam bio neki žderač slatka tako da ni sada mi se ne traži, teže je bilo kruh. Kako ga ne jedem ima već 2 godine sad mi se i ne traži.

Mezu nikad nisam prestao konzumirati, ksd se cuga na hastalu uvijek sira, nešto na koso, ćevapa, maslina i vina. Što reče, treba i živjeti i nekad si priuštiti gotive.
User avatar
Point.
Posts: 27555
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#48 Re: Totalni preokret.

Post by Point. »

Logovan wrote: 09/12/2021 14:04
Point. wrote: 09/12/2021 11:40 Morao sam radi zdravlja, radi sebe. Tlak otišao u pm, doktor rekao mlad si za tableta. I tako krenulo. Kad staneš na vagu svake sedmice i bude minus bez obzira koliki, bude ti godra i motivacija da nastaviš.
Nije to mala stvar što si uradio. Svaka čast. :thumbup:
Hvala. :thumbup:

Jebeno u početku jest bilo, al sada kad se tijelo naviklo ide ko mačja guza
User avatar
mayab
Posts: 27015
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#49 Re: Totalni preokret.

Post by mayab »

moja preporuka za pročitati, pa onda sam odlučiti

https://kupdf.net/download/anita-scaron ... c346d2_pdf
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#50 Re: Totalni preokret.

Post by graue_maus »

:brusli: :fight:
Post Reply