Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#76 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Copper wrote: 26/11/2021 22:31
Osmi Socrates wrote: 26/11/2021 21:21 Evo koji gradovi učestvuju u ovom programu koji ide preko "communities".


North Bay, ON

Sudbury, ON

Timmins, ON

Sault Ste. Marie, ON

Thunder Bay, ON

Brandon, MB

Altona/Rhineland, MB

Moose Jaw, SK

Claresholm, AB

Vernon, BC

West Kootenay (Trail, Castlegar, Rossland, Nelson), BC


Više informacija;

https://www.canada.ca/en/immigration-re ... ticipating

Na ovoj stranici imaju linkovi do pojedinačnih gradova. Ne da mi skripta da postiram više od sedam linkova, pa nisam postirao nijedan.
To je apsolutno nebitno i ne treba gledati. Neka gleda po provincijama. Cim su tu iz Ontarija mjesta ne treba gledati. Najpametnije bi mu bilo da gleda Manitobu, New Brunswick, PEI i Newfoundland. Bukvalno samo slabo naseljene prvincije, te specificne lokacije apsolutno ga mogu samo ograniciti.
I ovo sto sam reko mogu da potvrdim pa se sutra javim, ali 100% je tacno.
Ovaj program sa "communities" je relativno nov i ne može se ništa sa sigurnošću tvrditi. Gledano iz moje perspektive, da ja gledam da imigriram u Kanadu i da imam ovo isto znanje o Kanadi, ja bih gledao da nađem najpovoljniju kontakt osobu iz neke od ovih "communities", i tako sveo čitav taj proces na razumniji, ličniji odnos. Vjerovatno bih gledao i da "šarmiram" nekoga od poslodavaca iz tih "communities". Više njih.

Ovo "ograničavanje" je upitna stvar. Jednom kad si permanent resident, teško da ti neko može ograničiti kretanje u Kanadi. To samo neupućeni mogu povjerovati. Nema tog suda u Kanadi koji bi takvo "ograničavanje" odobrio.
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#77 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

Osmi Socrates wrote: 26/11/2021 22:48
Copper wrote: 26/11/2021 22:31

To je apsolutno nebitno i ne treba gledati. Neka gleda po provincijama. Cim su tu iz Ontarija mjesta ne treba gledati. Najpametnije bi mu bilo da gleda Manitobu, New Brunswick, PEI i Newfoundland. Bukvalno samo slabo naseljene prvincije, te specificne lokacije apsolutno ga mogu samo ograniciti.
I ovo sto sam reko mogu da potvrdim pa se sutra javim, ali 100% je tacno.
Ovaj program sa "communities" je relativno nov i ne može se ništa sa sigurnošću tvrditi. Gledano iz moje perspektive, da ja gledam da imigriram u Kanadu i da imam ovo isto znanje o Kanadi, ja bih gledao da nađem najpovoljniju kontakt osobu iz neke od ovih "communities", i tako sveo čitav taj proces na razumniji, ličniji odnos. Vjerovatno bih gledao i da "šarmiram" nekoga od poslodavaca iz tih "communities". Više njih.

Ovo "ograničavanje" je upitna stvar. Jednom kad si permanent resident, teško da ti neko može ograničiti kretanje u Kanadi. To samo neupućeni mogu povjerovati. Nema tog suda u Kanadi koji bi takvo "ograničavanje" odobrio.
Jest ogranicenje, i to mogu potvrditi. Moras odredeni period zivjeti na toj lokaciji.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#78 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Copper wrote: 26/11/2021 22:54
Osmi Socrates wrote: 26/11/2021 22:48

Ovaj program sa "communities" je relativno nov i ne može se ništa sa sigurnošću tvrditi. Gledano iz moje perspektive, da ja gledam da imigriram u Kanadu i da imam ovo isto znanje o Kanadi, ja bih gledao da nađem najpovoljniju kontakt osobu iz neke od ovih "communities", i tako sveo čitav taj proces na razumniji, ličniji odnos. Vjerovatno bih gledao i da "šarmiram" nekoga od poslodavaca iz tih "communities". Više njih.

Ovo "ograničavanje" je upitna stvar. Jednom kad si permanent resident, teško da ti neko može ograničiti kretanje u Kanadi. To samo neupućeni mogu povjerovati. Nema tog suda u Kanadi koji bi takvo "ograničavanje" odobrio.
Jest ogranicenje, i to mogu potvrditi. Moras odredeni period zivjeti na toj lokaciji.
Nema šanse. Može svašta pisati u nekim dokumentima, i mogu ih na druge načine obeshrabrivati da presele, ali, zakonski govoreći, teško da ljudima koji su permanent residents mogu zabraniti da se kreću gdje žele i žive gdje žele u Kanadi. Možda pokušavaju, ali to bi se na sudu lako oborilo.
snijeg_led
Posts: 6665
Joined: 08/12/2019 21:35

#79 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by snijeg_led »

Tako je, cim dobijes zelenu kartu Canada ili USA, a i prije mozes zivjeti gdje hoces. U tome i jeste car zivota u tim zemljama..sloboda.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#80 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Mogu ljude administrativnim mjerama "obeshrabrivati" da presele.

Recimo, mogu uvesti mjeru da čovjeku koji je ušao u Kanadu na osnovu "provincial nominee program" i nominirala ga Manitoba da ne može tražiti socijalnu pomoć u Ontariju prve dvije godine boravka. Mada, i to bi na sudu vjerovatno bilo oborivo. Ali, niko ne imigrira u Kanadu da bude na socijalnoj pomoći anyway.

Drugo, moguće je da istom čovjeku na sudu dokažu da nikad i nije namjeravao živjeti u Manitobi. To jest, da je lagao prilikom procesa dobijanja permanent residency. Ako se dokaže da je bilo kako lagao tokom imigracionog procesa, onda mu mogu ukinuti status permanent resident. Dakle, posljedice mogu biti drastične.

Svejedno, jedno je na sudu tvrditi da si lagao, a drugo je to isto i dokazati, pogotovo ako se radi o nečem neopipljivom, kao što su nečije "namjere".

Ljudima su ukidali permanent resident status zbog ozbiljnih stvari, recimo, ratnim zločincima koji su lagali o prošlosti, ali zbog ovakvih budalastih stvari nisu.

Da mi je vidjeti takvu budaletinu koja ćete odvesti na sud zato što si našao bolji posao u Ontariju nego u Manitobi, i zato se preselio. I da mi je vidjeti izraz lica tog sudije.
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#81 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by DreamBosnia »

Osmi Socrates wrote: 26/11/2021 21:51
DreamBosnia wrote: 26/11/2021 21:34 Nakon unošenja podataka u kalkulator, odgovore npr.: "Thank you for filling out the Canadian immigration assessment form on Canadavisa.com. The Campbell Cohen Law Firm appreciates the opportunity to assess your eligibility for immigration to Canada. We have carefully reviewed the information you sent to us, and it is our opinion that we would not be successful in representing your application for Canadian Immigration at this time. Please keep in mind that this is only our opinion, and this may not reflect the decision of a Visa Officer."
Pokušaj ovo.

https://www.cic.gc.ca/english/immigrate ... s-tool.asp
Računala sam i preko toga, malo bodova (ispod 400)... Problem je nedostatak kanadskog radnog iskustva i nostrifikacija, što umanjuje bodove. Znam engleski, francuski ne znam. Problem je i ponuda za posao. Možda da napravim portfolio koji potvrđuje znanje?

NOC spisak se vezuje za usku struku, a fakulteti u BiH su više općeniti.

Ekonomska struka nije regulisana kao medicina i pravo.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#82 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Guadalajara »

snijeg_led wrote: 26/11/2021 23:16 Tako je, cim dobijes zelenu kartu Canada ili USA, a i prije mozes zivjeti gdje hoces. U tome i jeste car zivota u tim zemljama..sloboda.
Jesi ti tamo? :oops:
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#83 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

DreamBosnia wrote: 27/11/2021 00:50
Računala sam i preko toga, malo bodova (ispod 400)... Problem je nedostatak kanadskog radnog iskustva i nostrifikacija, što umanjuje bodove. Znam engleski, francuski ne znam. Problem je i ponuda za posao. Možda da napravim portfolio koji potvrđuje znanje?

NOC spisak se vezuje za usku struku, a fakulteti u BiH su više općeniti.

Ekonomska struka nije regulisana kao medicina i pravo.
Ja sam ti čak ostavio i pogrešan kalkulator, što se tiče tvoje situacije. Evo i ovo.

https://www.canada.ca/en/immigration-re ... rkers.html

Što se tiče NOC-a, razumijem, ali moraš pronaći šta je najbliže tvom sadašnjem poslu. Ako se ne varam, napisala si da si ekonomista. Valjda ima par opisa koji su blizu tvog posla, a koji su u A ili B kategoriji. Najvjerovatnije A. Ako si i prije ovog posla imala posao iz 0, A ili B kategorije, uključi i to. Sve zavisi od toga kako predstaviš svoj posao. Prvih osam stranica je ono što te interesira.

https://www.canada.ca/en/immigration-re ... e.html#noc

Educational Credit Assessment (ECA) ne možemo komentirati dok ga zvanično i ne uradiš. Što se tiče ekonomije, to može biti i bolje nego što se nadaš. Svejedno, to je samo moje mišljenje.

Mislim da se ne varam kad kažem da imaš maksimalnih 27 bodova na radno iskustvo i godine. Dakle, još moraš nabrati minimum 40 bodova iz ostale četiri kategorije da bi zadovoljila minimalni kriterij od 67 bodova.

Ja sam uvijek optimista. :lol:
Last edited by Osmi Socrates on 27/11/2021 05:39, edited 2 times in total.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#84 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Ja sam znao da je naša vlada suluda, ali da je ovoliko suluda da napravi ovako komplikovan proces imigracije, to mi ne bi palo napamet da se nisam uključio u ovu diskusiju. :-)

Već dva dana pokušavam odrediti šta bi bio početak ovog procesa. :lol: Da krenemo od nečeg konkretnog, jer ovakve diskusije su uvijek kontraproduktivne, ako nemamo jasno razrađen početak. Biće puno engleskog, nadam se da nikom ne smeta.

Evo, dakle. Logičan početak je Express Entry. Ovo se dijeli na tri komponente: Federal Skilled Worker Program, Federal Skilled Trade Program i Canadian Experience Class.

Ovaj zadnji (CES) nije relevantan za bilo koga sa ovog foruma.

Za ostala dva, aplikant mora otvoriti Online Express Entry Profile. I to je logičan prvi potez kod čitavog ovog procesa.

Da bi otvorio ovaj profil, ovo su koraci. Moraju se obavljati redom.

1. Take a Language Test

2. Get Your Foreign Education Credentials Assessed (if necessary). Kaže "if necessary", jer za Federal Skilled Trade Program ovo nije neophodno, ali opet može pomoći.

3. Determine Your National Occupation Classification (NOC)

4. Determine Your Eligibility for Express Entry Immigration. To je ovo gore što sam ostavio u prethodnom linku. 67 bodova od 100.

5. Build your Express Entry profile online

Dakle, moje je mišljenje da se prvo mora uraditi ovih pet koraka da bi se išta dalje moglo pričati. :run:

Sve mora nekim redom, inače je sve nagađanje.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#85 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by exliberal-ex »

A sta je sa temp. worker visa programom?

Znam da ima taj program za poljoprivredu I ribolov ako se nevaram, ...ovi hrvati su radili na gradjevini znaci moze I tu...kako je sa drugim strukama?
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#86 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by DreamBosnia »

Osmi Socrates wrote: 27/11/2021 02:37

Ja sam uvijek optimista. :lol:
Dobro je biti optimista, al' zvanični iz Kanade nisu nimalo optimistični... :lol:
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#87 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Prvo prvi korak. :lol:

IELTS test

British Council
Ljubljanska 9, Sarajevo 71000, Bosnia and Herzegovina

387 33 250-220

General test, ne Academic. Cijena, koliko sam uspio razumjeti, je 450 BAM, i uključuje neki pripremni materijal.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#88 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Sovac »

Kakve su opcije za radnike iz IT branše sa godinama iskustva i odgovarajućim diplomama?
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#89 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

Sovac wrote: 27/11/2021 09:50 Kakve su opcije za radnike iz IT branše sa godinama iskustva i odgovarajućim diplomama?
Jedna velika 0. Nije ti Kanada poznata po IT-u.
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#90 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

Osmi Socrates wrote: 26/11/2021 23:03
Copper wrote: 26/11/2021 22:54
Jest ogranicenje, i to mogu potvrditi. Moras odredeni period zivjeti na toj lokaciji.
Nema šanse. Može svašta pisati u nekim dokumentima, i mogu ih na druge načine obeshrabrivati da presele, ali, zakonski govoreći, teško da ljudima koji su permanent residents mogu zabraniti da se kreću gdje žele i žive gdje žele u Kanadi. Možda pokušavaju, ali to bi se na sudu lako oborilo.
Ja sam mislio na prebivaliste.
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#91 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

Osmi Socrates wrote: 27/11/2021 05:28 Ja sam znao da je naša vlada suluda, ali da je ovoliko suluda da napravi ovako komplikovan proces imigracije, to mi ne bi palo napamet da se nisam uključio u ovu diskusiju. :-)

Već dva dana pokušavam odrediti šta bi bio početak ovog procesa. :lol: Da krenemo od nečeg konkretnog, jer ovakve diskusije su uvijek kontraproduktivne, ako nemamo jasno razrađen početak. Biće puno engleskog, nadam se da nikom ne smeta.

Evo, dakle. Logičan početak je Express Entry. Ovo se dijeli na tri komponente: Federal Skilled Worker Program, Federal Skilled Trade Program i Canadian Experience Class.

Ovaj zadnji (CES) nije relevantan za bilo koga sa ovog foruma.

Za ostala dva, aplikant mora otvoriti Online Express Entry Profile. I to je logičan prvi potez kod čitavog ovog procesa.

Da bi otvorio ovaj profil, ovo su koraci. Moraju se obavljati redom.

1. Take a Language Test

2. Get Your Foreign Education Credentials Assessed (if necessary). Kaže "if necessary", jer za Federal Skilled Trade Program ovo nije neophodno, ali opet može pomoći.

3. Determine Your National Occupation Classification (NOC)

4. Determine Your Eligibility for Express Entry Immigration. To je ovo gore što sam ostavio u prethodnom linku. 67 bodova od 100.

5. Build your Express Entry profile online

Dakle, moje je mišljenje da se prvo mora uraditi ovih pet koraka da bi se išta dalje moglo pričati. :run:

Sve mora nekim redom, inače je sve nagađanje.
Pod 2.
Slobodno uzmes diplomu i obrises sa njom guzicu. Kod njih u Kanadi i Americi je sve preko certifikata. To se ide tamo kod njih zavrsavat.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#92 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Sovac »

Copper wrote: 27/11/2021 10:09
Sovac wrote: 27/11/2021 09:50 Kakve su opcije za radnike iz IT branše sa godinama iskustva i odgovarajućim diplomama?
Jedna velika 0. Nije ti Kanada poznata po IT-u.
Jesi siguran u to?
Vidim da u Torontu imaju softverski giganti kao Amazon, Uber, Shopify. Misliš da je teško upasti kao softveraš u Kanadu?
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#93 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

Sovac wrote: 27/11/2021 10:19
Copper wrote: 27/11/2021 10:09

Jedna velika 0. Nije ti Kanada poznata po IT-u.
Jesi siguran u to?
Vidim da u Torontu imaju softverski giganti kao Amazon, Uber, Shopify. Misliš da je teško upasti kao softveraš u Kanadu?
Jednostavno Kanadani u kancelarije. Useljenici u fabrike i ostale fizičke poslove, tako je sad svugdje osim ako nisi bolji od njih.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#94 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Sovac »

Copper wrote: 27/11/2021 10:22
Sovac wrote: 27/11/2021 10:19

Jesi siguran u to?
Vidim da u Torontu imaju softverski giganti kao Amazon, Uber, Shopify. Misliš da je teško upasti kao softveraš u Kanadu?
Jednostavno Kanadani u kancelarije. Useljenici u fabrike i ostale fizičke poslove, tako je sad svugdje osim ako nisi bolji od njih.
Softveraše trenutno svi uvoze, čini mi se da je isto u Kadani. Više me zanimala procedura kad bi dobio ponudu, moram li testove i diplome raditi ili se to može preskočit.
Hvala u svakom slučaju :).
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#95 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

Sovac wrote: 27/11/2021 10:36
Copper wrote: 27/11/2021 10:22
Jednostavno Kanadani u kancelarije. Useljenici u fabrike i ostale fizičke poslove, tako je sad svugdje osim ako nisi bolji od njih.
Softveraše trenutno svi uvoze, čini mi se da je isto u Kadani. Više me zanimala procedura kad bi dobio ponudu, moram li testove i diplome raditi ili se to može preskočit.
Hvala u svakom slučaju :).
Ono zavisi sta radis. Ja radim 3D modeliranje.
Koliko sam cito za početnika u Kanadi i Americi je postalo jako teško jer ima previše IT radnika.
Sovac
Posts: 61
Joined: 28/02/2018 22:52

#96 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Sovac »

Copper wrote: 27/11/2021 10:44
Sovac wrote: 27/11/2021 10:36

Softveraše trenutno svi uvoze, čini mi se da je isto u Kadani. Više me zanimala procedura kad bi dobio ponudu, moram li testove i diplome raditi ili se to može preskočit.
Hvala u svakom slučaju :).
Ono zavisi sta radis. Ja radim 3D modeliranje.
Koliko sam cito za početnika u Kanadi i Americi je postalo jako teško jer ima previše IT radnika.
Početničke pozicije i ne ganjam. Bavim se programiranjem i imam vještina i znanja skoro na senior nivou.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#97 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by emotivac »

Kako se plaća tamo recimo 3D modeliranje, izrada tehničke dokumentacije - Solidworks i cnc programiranje - Solidcam ? To trenutno radim u BiH u jednoj lijepoj firmi sa finom plaćom, ali mislim da se takvi poslovi puno bolje plaćaju u inostranstvu ?
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#98 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Svugdje ima previše IT radnika. :lol:

Ali, ima i potražnje.

Ja ne mogu davati ocjene za tržište rada, jer sam odrastao ovdje i imam drugačiji pogled na sve. Nisam u IT-u a nisam ni imigrant.

Ali, brt, ne rade svi imigranti po fabrikama, a nisu ni genijalci koji su u Kanadi uber vozači. Prvoj generaciji jeste najteže, ali mnogi su i od njih postali profesionalci u svojim strukama, jer su imali jasan cilj i kako da ga postignu. Nekima je i sreća donekle pomogla. Neki su imali i para da sve to izguraju. Itd.

Valjda sve zavisi i od volje čovjeka. Mada ovo, "po fabrikama" ne mora uvijek biti negativno u Kanadi, ali pretpostavljam da se u ovom primjeru uzima kao negativno.

Da je kompliciran proces, jeste. Zapravo mislim da će se morati mijenjati, jer ovo je katastrofa od komplikacije. Ne možemo tako u bolju budućnost. :lol:

Evo još jedan "tool". Klikne se na Check your eligibility.

https://www.canada.ca/en/immigration-re ... entry.html

Na kraju ti čak da i broj koji utipkaš kad otvaraš Express Entry Profile, da ne moraš ponovo ukucavati sve informacije. Ja sam ukucavao minimum onoga što traže, što se tiče jezika, za diplomu sam ukucao Masters jer je neko spomenuo da ga ima. Stavio sam da nemam ponudu za posao, ukucao 30 godina starosti. Stavio sam da nemam rodbine u Kanadi, jer je i to neko spomenuo.

I na kraju dobio obavijest da sam eligible. Bio sam u iskušenju da otvorim Express Entry Profile, da vidim kako to ide dalje, pogotovo sa Provincial Nominee programima, ali sam se predomislio. :lol:
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#99 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

emotivac wrote: 27/11/2021 11:10 Kako se plaća tamo recimo 3D modeliranje, izrada tehničke dokumentacije - Solidworks i cnc programiranje - Solidcam ? To trenutno radim u BiH u jednoj lijepoj firmi sa finom plaćom, ali mislim da se takvi poslovi puno bolje plaćaju u inostranstvu ?
Sta ce ti poso. :mrgreen:
https://www.artstation.com/
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#100 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Evo, na putu su promjene što se tiče nekih profesija.

Ovo sam im isto mogao i ja reći. :lol:

https://www.cbc.ca/news/canada/toronto/ ... -1.6218928
Post Reply