Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#51 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

Hendrix wrote: 23/11/2021 21:32
MehmedPasaMoric wrote: 23/11/2021 13:32
Licno znam primjer covjeka poljoprovrednika, jer sam u situaciji da dolazim u kontakt sa razlicitim profilima ljudi, koji je otisao u Kanadu, a cija familija i dan danas kad ih pitas gdje je on, odgovara "ma tamo u nakim Amerikama"... A gradske fakultetlije i bacelori i dalje sjede u kuci i prebiru forume kao sto su prebirali i kad je on otisao. I uvijek je bila velika navala na emigraciju u zapadne zemlje, i prije 10 godina i danas i bice i za 100 godina. Ne kazem da na internetu nema korisnih informacija, ali u ljudskoj prirodi je da uvijek pridaje veci znacaj negativnim primjerima, evo iako i moje iskustvo sa ovim seljakom i tvoje sa sakupljanjem bodova imaju jednaku tezinu i vrijednost kao dva licna iskustva, 90% ljudi ce tvoju pricu uzeti za mjerodavniju jer ljudi jednostavno naginju ka mracenju, pesimizmu, kukanju i sl
Ovo neka shema obrazovani protiv ljudi sa sela? Ja opet kazem svejedno je...ne mozes prici Kanadi bez vize. Cak i turisticku vizu dobiti je zezancija ako nemas neki dobar posao u Bosni. Dakle nema tu nekog pesimizma ja samo kazem sta je realnost. Ja sam upoznao ljude koji zive 40 godina u Australiji a ne znaju 3 recenice engleskog jezika...i sad oni primjer da svako moze emigrirati? Ne shvacas da je u zadnjih 10 godina otvoren put za azijate i Indiju...to je omogucilo milionima ljudi da apliciraju. Tu je poenta moje price...Bosna vise nije ratna zona, obicna siromasna korumpirana drzava za koju nikoga nije briga.

I ova prica da je samo pesimizam na netu je opet totalno pogresna...ukucaj visa for Canada i dobices hiljade sajtova koji loze ljude da apliciraju. Hiljade i hiljade firmi zive od toga...prodavanja magle i lazne nade. Agenti pisu po forumima hvalospjeve i loze raju da kad dodju u Kanadu tamo ih ceka raj na zemlji. Samo plati par hiljada za aplikaciju preko njega i udjes u red sa svim onim azijatima i indijcima.

Dakle da rezimiram...bez radne, studentske ili neke druge vize tim drzavama ne mozes prici. Ogromna je prednost sto svako moze otici u Njemacku i traziti posao bez vize, i onda ako nadjes skontas vizu sa firmom. To za Kanadu ne pali i svi ti koje ti spominjes su imali neku eksternu pomoc 100% ili su lazirali podatke sto je opet nemoguce bez necije pomoci... jednostavno ne mozes ti samo pokupit familiju preko noci i ispaliti se u Kanadu kao sto ti pokusavas prikazati ovde.
Ne mozes doci u Njemacku i traziti posao bez vize jer tako mozes ostati samo 3 mjeseca, i moze te zaposliti samo neki nas da mu na crno mjesas malter ili istovaras kamione. Ja nisam rekao da su ljudi otisli bez vize nego da nisu citali internet palamude, nisu imali rodbinu u Kanadi i nisu imali fakultetsko obrazovanje. Te 3 stvari garantujem jer ih poznajem licno i njihove familije, a sve drugo sta i kako je islo to ne znam
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#52 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by exliberal-ex »

Osmi Socrates wrote: 23/11/2021 22:50 Što se tiče rodbine i ostalog, niko nema pravo da sponzoriše bilo kojeg člana rodbine. Možeš bez većih problema sponzorirati supružnika/vjerenika/vjerenicu, maloljetno dijete i roditelje. Brata i sestru možeš sponzorirati ako su maloljetni i nemaju roditelje.

Za sve ostalo, moraš zadovoljiti skoro neispunjive uslove da možeš sponzorirati. Rodbina u Kanadi ti eventualno može pomoći oko dobijanja ponude za posao, ali ne može vas u najvećem broju slučajeva sponzorirati.
Samo da te malo is pravim, moj je rodjak doveo sestru , njenog muzak i dvoje male djece na sponsorship system. Sta znaci nemozes trazit godinu dana pomoci kao sto sam ja dobio, imas garantovano zdravstveno I dobijes sin da mozes posao trazit.
Opet ovo je bilo prije 15 godina, sad dali se nesto.promjenilo neznam ali vidim da.l se I dalje dovode roditelji I bliza familija
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#53 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Moguće je da su bili izbjeglice, a to je onda druga stvar. Vjerovatno je našao pet ljudi, uključujući sebe, koji će ih sponzorisati. To je jedan od programa za izbjeglice. A moguće je izbjeglice sponzorirati i preko vjerske organizacije.
sarajevo-x.com
Posts: 838
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#54 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by sarajevo-x.com »

Najlaksi nacin je udati se/ozeniti se :skoljka:
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#55 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

I to zahtjeva puno papirologije. :lol:

Javna je tajna da se ljudi iz određenih kultura ovdje žene i udaju za pare sa ljudima koji nisu u Kanadi. Zadnji put kad sam čuo za takav slučaj, cijena je bila oko $15, 000. :lol:

Uglavnom, ima svega. Ja sam znao Grka kojem se nije išlo kući, pa je nakon ulaska u Kanadu tvrdio da se ne može vratiti u Grčku jer je gay, pa će ga zbog toga maltretirati u Grčkoj. Lagao je, naravno. Ne znam da li mu je to uspjelo. :lol:
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#56 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by exliberal-ex »

Osmi Socrates wrote: 24/11/2021 01:06 I to zahtjeva puno papirologije. :lol:

Javna je tajna da se ljudi iz određenih kultura ovdje žene i udaju za pare sa ljudima koji nisu u Kanadi. Zadnji put kad sam čuo za takav slučaj, cijena je bila oko $15, 000. :lol:

Uglavnom, ima svega. Ja sam znao Grka kojem se nije išlo kući, pa je nakon ulaska u Kanadu tvrdio da se ne može vratiti u Grčku jer je gay, pa će ga zbog toga maltretirati u Grčkoj. Lagao je, naravno. Ne znam da li mu je to uspjelo. :lol:
Nije tesko grcima lagat.da.su pederi.....Aleksandar makedonski najpoznatiji 😇
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#57 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Hendrix »

MehmedPasaMoric wrote: 23/11/2021 23:09
Ne mozes doci u Njemacku i traziti posao bez vize jer tako mozes ostati samo 3 mjeseca, i moze te zaposliti samo neki nas da mu na crno mjesas malter ili istovaras kamione. Ja nisam rekao da su ljudi otisli bez vize nego da nisu citali internet palamude, nisu imali rodbinu u Kanadi i nisu imali fakultetsko obrazovanje. Te 3 stvari garantujem jer ih poznajem licno i njihove familije, a sve drugo sta i kako je islo to ne znam
Ne kontas poentu...biti u zemlji i traziti posao na licu mjesta je milion puta lakse nego preko interneta. Nije poenta da ostanes raditi ilegalno nego da ugovoris posao, vratis se u Bosnu i cekas radnu vizu. I tako svi Englezi lagano uzmu pasos i spice za Australiju ili Kanadu...zajebavaju se i usput nadju posao da im i srede radnu vizu dok su tamo.

Kad ti ne mozes legalno ni uci u zemlju to je ba milion puta teza situacija. Ocigledno nisi nikada probao i ne poznajes problematiku osim tih primjera gdje je najvaznije da nemaju fakultet. To je stvarno nebitno...u vecini slucajeva danas neko sa zanatom moze imati vise sanse da udje nego neko s faksom. Jer upravo ono sto sam rekao prije...milioni visoko obrazovanih iz Azije i Indije predaju a niko nema zanat. Sve diplome svijeta imaju a Kanadi trebaju elektricari...mehanicari... itd.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3280
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#58 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Dupli_skalp »

https://www.klix.ba/vijesti/dijaspora/b ... /211123146

kako ovi mogu doći tek tako, nit znaju jezik, nit imaju vozačku, smješteni u hotel...

a da je nama iz evrope maltene zabranjeno doći da živimo?

i niko mi nije odgovorio na konkretno pitanje iz prethodnog mog posta.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#59 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

Hendrix wrote: 24/11/2021 09:53
MehmedPasaMoric wrote: 23/11/2021 23:09
Ne mozes doci u Njemacku i traziti posao bez vize jer tako mozes ostati samo 3 mjeseca, i moze te zaposliti samo neki nas da mu na crno mjesas malter ili istovaras kamione. Ja nisam rekao da su ljudi otisli bez vize nego da nisu citali internet palamude, nisu imali rodbinu u Kanadi i nisu imali fakultetsko obrazovanje. Te 3 stvari garantujem jer ih poznajem licno i njihove familije, a sve drugo sta i kako je islo to ne znam
Ne kontas poentu...biti u zemlji i traziti posao na licu mjesta je milion puta lakse nego preko interneta. Nije poenta da ostanes raditi ilegalno nego da ugovoris posao, vratis se u Bosnu i cekas radnu vizu. I tako svi Englezi lagano uzmu pasos i spice za Australiju ili Kanadu...zajebavaju se i usput nadju posao da im i srede radnu vizu dok su tamo.

Kad ti ne mozes legalno ni uci u zemlju to je ba milion puta teza situacija. Ocigledno nisi nikada probao i ne poznajes problematiku osim tih primjera gdje je najvaznije da nemaju fakultet. To je stvarno nebitno...u vecini slucajeva danas neko sa zanatom moze imati vise sanse da udje nego neko s faksom. Jer upravo ono sto sam rekao prije...milioni visoko obrazovanih iz Azije i Indije predaju a niko nema zanat. Sve diplome svijeta imaju a Kanadi trebaju elektricari...mehanicari... itd.
Najmanje sanse imaju mediokriteti sa fakultetima tipa pravo, politicke nauke, dizajn qrca palca, knjizevnost i sl., zapadne zemlje vec imaju svojih supljologa na izvoz i ne trebaju im strani. Ekrem Jevric iz New Yorka grada je prototip idealnog emigranta za taj sistem, nedovoljno pametan za kriminal ili neku zloupotrebu sistema, u sve ce povjerovati i nista nece dovoditi u pitanje, sve ce raditi jer ni za sta nije prekvalifikovan, nece se nametati i grabiti nekakve kuce i auta jer na luksuz nije ni navikao pa nije prijetnja napretku domicilnog stanovnistva, jednom rjecju savrsen podanik... Takvi i dan danas najprije dobiju vizu, Afrika, Filipini, Vijetnam, Albanija, Rumunija, ex Sovjetske zabiti, Balkanske selendre itd. Cim ti imas dovoljno pameti i resursa da se registrujes na forum nema od tebe kao emigranta nista
eyesburn wrote: 24/11/2021 10:11 https://www.klix.ba/vijesti/dijaspora/b ... /211123146

kako ovi mogu doći tek tako, nit znaju jezik, nit imaju vozačku, smješteni u hotel...

a da je nama iz evrope maltene zabranjeno doći da živimo?

i niko mi nije odgovorio na konkretno pitanje iz prethodnog mog posta.
Zato sto kad dolazis iz zemlje gdje se reze ruka koja dohvati Bibliju i gdje ako imas kcerku stariju od 5 godina ona je vec u opasnosti da bude deveta zena nekog prdonje od 70 godina, svaka zemlja na svijetu ce ti dati azil.
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#60 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by DreamBosnia »

@MehmedPasaMoric
Ako možete, pitajte ih po kojem sistemu (koraci) su ušli u Kanadu i koliko im je novca trebalo?
Na siguran i legalan način? To ne podrazumijeva sheme s mogućnošću dobijanja trajne zabrane ulaska ili mogućnošću završavanja u sistemu trgovine ljudima/prisilnog rada.

Onaj ko je sposoban za laganje, varanje, i sl., odlično se snađe i u BiH. Odu takvi i vani ako im zafali koji zalogaj od kolača jer ima još sposobnijih u BiH. Čast izuzecima koji su imali ludu sreću.
Ako neko ima kriminalni mentalitet, tu nema nikakvu ulogu ni obrazovanje, ni mjesto rođenja i življenja, i sl.
Uvijek će tražiti način da napravi glupost, da mu sve daju u životu.
Zašto ne bi primali ljude koji nisu bili sposobni da budu dio korumpirane države, koji nemaju švercerski mentalitet?
Zašto ne bi primali ljude koji su voljni da uče i rade, te da doprinose sistemu?
Zašto ne primaju ljude koji nemaju šansu u svojoj državi zbog korupcije i koji bi radili daleko više od domicilnih da im se pruži prilika?
Zašto ne primaju odgojene ljude koji im neće osramotiti i pokrasti firmu?

P.S. Ako sam mogla nekome olakšati tokom života, tokom studija, i sl.; olakšala sam. Ljudski...
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#61 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

DreamBosnia wrote: 24/11/2021 19:51 @MehmedPasaMoric
Ako možete, pitajte ih po kojem sistemu (koraci) su ušli u Kanadu i koliko im je novca trebalo?
Na siguran i legalan način? To ne podrazumijeva sheme s mogućnošću dobijanja trajne zabrane ulaska ili mogućnošću završavanja u sistemu trgovine ljudima/prisilnog rada.

Onaj ko je sposoban za laganje, varanje, i sl., odlično se snađe i u BiH. Odu takvi i vani ako im zafali koji zalogaj od kolača jer ima još sposobnijih u BiH. Čast izuzecima koji su imali ludu sreću.
Ako neko ima kriminalni mentalitet, tu nema nikakvu ulogu ni obrazovanje, ni mjesto rođenja i življenja, i sl.
Uvijek će tražiti način da napravi glupost, da mu sve daju u životu.
Zašto ne bi primali ljude koji nisu bili sposobni da budu dio korumpirane države, koji nemaju švercerski mentalitet?
Zašto ne bi primali ljude koji su voljni da uče i rade, te da doprinose sistemu?
Zašto ne primaju ljude koji nemaju šansu u svojoj državi zbog korupcije i koji bi radili daleko više od domicilnih da im se pruži prilika?
Zašto ne primaju odgojene ljude koji im neće osramotiti i pokrasti firmu?

P.S. Ako sam mogla nekome olakšati tokom života, tokom studija, i sl.; olakšala sam. Ljudski...
Ama kakav kriminal, covjek normalno zivio sa svojom porodicom, prosjecno bosanski... Doduse kad samo vec na kriminalcima, skoro gledam Slucajeve X neki intervju iz zatvora u Zenici i lola kaze kad odsluzim kaznu odoh u Kanadu imam sestru tamo :D eto nek ti to bude motivacija, ako ce on pokusati sa takvom historijom, ne znam zasto ne bi i ti
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3280
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#62 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Dupli_skalp »

meni opet nije odgovoreno na pitanje. tema puna svega, a najviše kako NE MOŽEŠ u kanadu, umjesto obrnuto.
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#63 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

DreamBosnia wrote: 22/11/2021 22:38
konami666 wrote: 21/11/2021 19:59

U Kanadu je lako otići ako si visoko obrazovan i imas love na računu, imao sam mogućnost da dobijem stalnu boravišnu dozvolu po dolasku tamo ali to ću možda nekad kasnije u životu ako me bude i tad zanimao Kanada :)
Sto se tiče Irske, vrlo lko je otići sa pasosem EU ali i ako si stručnjak unutar IT sektora bez obzira na državljanstvo, čak nude i RSU.
Završen ekonomski fakultet (državni-fokus na menadžmentu, isto u cijelom svijetu), nezaposlena osoba, pasoš BiH, znam engleski, snalazim se u programima, ... Ne poznajem programiranje u Javi, i sl. Da li postoji mogućnost da se dobije početni posao u knjižari i sl. preko sponzorisane vize, te se prebaci na posao u svojoj struci? Odgovara mi mentalitet Kanađana, manje će se čovjek nervirati. Ne treba mi trajna boravišna trenutno, da li postoji mogućnost da se dobije posao i kasnije ganjati ostalo?
Moja topla proporuka su fizicki poslovi i oni u fabrici to oni nece da rade. Pogledaj WestRock i Uline imaju dobre satnice. Vise vole jos da odes u manje naseljene provincije. To su Manitoba i New Brunswick.
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#64 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by DreamBosnia »

eyesburn wrote: 26/11/2021 09:40 meni opet nije odgovoreno na pitanje. tema puna svega, a najviše kako NE MOŽEŠ u kanadu, umjesto obrnuto.
Potpisujem...
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#65 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by exliberal-ex »

DreamBosnia wrote: 26/11/2021 18:10
eyesburn wrote: 26/11/2021 09:40 meni opet nije odgovoreno na pitanje. tema puna svega, a najviše kako NE MOŽEŠ u kanadu, umjesto obrnuto.
Potpisujem...
Slusaj tesko je reci sad kako da covjek preseli jer se kriterije za imigraciju mjenjaju stalno. Sa druge strane ti kad prodjes taj proces jedostavno te vise neinteresuje jer imas druge prioritete. Jedne godine primaju ovu grupu druge skroz drugacije tako da sad govorit da ovo moze ili ne nije ni fer ni posteno.
Jedna stvar je sigurna rijetki su oni koji su prosli iz prve. Ja sam imao tu srecu da sam prosao iz prve jer sam aplicirao direktno iz Sarajeva dok znam ljude koji su predavali zahtjeve za imigraciju u BG svakih par mjeseci i tako par godina dok konacno nisu prosli.

Po pitanju posla sve zavisi od iskustva i struke, ogromna vecina nas koji su prosli su izvrsili neke prekvalifikacije ili usavrsavanja.
Znam ljude koji su radili prije rata u avio industriji i oni su vecinom bez vecih problema poceli da rade u tom polju, imas dosta nasih ljudi u Bombardieru, Prat & Whitney pa i u Boeing rade poslove od assembly line pa preko inzinjera i inspektora do direktora. Dosta naseg svijeta koji je imao zavrsene medicinske skole je uspjeo u prekvalifikaciji i verifikacij diploma, od medicinskih sestara, radiologa pa do psihologa i hirurga. Nije bilo jednostavno morali su da polazu bruku ispita ali su uspjeli.

Opet kazem nemora znacit da ces radit ono sto su zavrsila niti treba da te bude strah da krenes ispocetka.

Nikad neznas gdje mozes sresti nekog ko ce biti u mogucnosti da ti pomogne ne samo po pitanju imigracije nego generalno.

Vidi ovaj primjer nevezano je za imigraciju.
Jedan VP iz moje firme odluci da kupi neki software na svoju ruku, ja mu govorio da nece radit ali to njih neiteresuje jer je "cool solution". Elem kad je doslo do implementacije zapelo neradi kako treba i nikako da se pomaknu, zovu mene hajd sa nama jer ti znas ovo bolje i mi se konektujemo sa njihovim help desk ( firma je iz Australije a help desk za Ameriku je u San Francisco) , daj da ovo rijesimo neznaju ni oni treba da zovemo direktora produkcije u Londonu ( Engleska). Opet conference call se sa njim i vidim ime Luka M.....c ... ja kazem sta treba, znas nisam siguran da to moze al vidjet cu..rekoh Luka jel moze jedno pitanje odakle si...ja sam iz Hrvatske ali posto radimo od kuce vratio sam se nazad u Dalmaciju dok neprodje korona...tad se prebacim na nas jezik jel ba Luka nemoj me zajebavat ovo neradi...o pa nema frke sad cu ja da im kazem sta da rade..ovi gledaju u cudu jer nerazumiju nista ali zavrsi mi covjek za 24 sata sve.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#66 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by _BataZiv_0809 »

Joj de odvoji ne od glagola krvare mi oci
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#67 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by exliberal-ex »

_BataZiv_0809 wrote: 26/11/2021 19:52 Joj de odvoji ne od glagola krvare mi oci
sorry kucam na telefonu pa spoji svasta
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#68 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

DreamBosnia wrote: 26/11/2021 18:10
eyesburn wrote: 26/11/2021 09:40 meni opet nije odgovoreno na pitanje. tema puna svega, a najviše kako NE MOŽEŠ u kanadu, umjesto obrnuto.
Potpisujem...
Jeste li vas dvoje išli na linkove koje sam ostavio? Jeste li koristili kalkulator oko bodova? Koliko ste bodova skupili?

Ja mogu pojasniti konkretna pitanja koliko je u mojoj moći. Da se generalno priča o iseljenju, teško je.

Eto, na pitanje koliko sve to košta ne znam odgovor. Postoje administrativni troškovi (plaćanje aplikacije i poslije, ako je aplikacija odobrena), koji se svi mogu naći na internetu, a postoje i troškovi agencija autorizovanih od kanadske vlade da pomažu ljudima pri iseljenju. Ja lično bih te agencije izbjegavao, ali, opet, ja to gledam iz druge perspektive.

Zatim, postoji minimalan iznos koji moraš imati ako nemaš ponudu za posao iz Kanade, a odobren ti je ulazak preko jednog od programa.

I dalje se mogu raščlaniti ova pitanja. Postoje i provincijski programi, koje mogu tumačiti ako neko izrazi specifičan interes. Ima i program koji ide preko gradova (oni ih zovu communities). I to se može istražiti. Quebec ima svoj poseban imigracioni program. I to bi bilo pogodno za ljude koji imaju zavidno poznavanje francuskog.

Generalno govoreći, ja ne mogu odgovarati na opšta pitanja, sa bilo kakvom preciznošću. Eto, ako neko želi doći kao student, mora prvo biti prihvaćen kao student na nekom od fakulteta, a onda i platiti školarinu, što nije jeftino za strane studente. Sa studentskom vizom, ne može se raditi u Kanadi. Mora se posebno podnijeti molba za radnu vizu, a to ne znači automatski da će biti prihvaćena. Studentska viza ne garantira ostanak nakon završetka studija. Mora se posebno podnijeti molba za permanent residency, a ni to ne znači automatski da će je odobriti. Mada, vjerujem, u većini slučajeva se odobri.

Ono što je jasno je da na ovom forumu, a i generalno, nema puno ljudi iz BiH koji su iselili u Kanadu nedavno. To govori da nema puno interesa. Zašto je to tako, možemo nagađati. Vjerovatno se ljudi radije odlučuju za Njemačku, i Evropu, jer je lakše. Kada je većina ljudi sa područja BiH dolazila u Kanadu, oni su dolazili kao izbjeglice, uglavnom. To je nešto sasvim drugo.

Neko se gore pita kako tako lako puštaju Afghanistance, a za ljude iz BiH je otežan proces. Afghanistanci uglavnom dolaze kao izbjeglice. To, kao što rekoh već nekoliko puta, nema puno veze sa generalnom imigracijom u Kanadu.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#69 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Evo koji gradovi učestvuju u ovom programu koji ide preko "communities".


North Bay, ON

Sudbury, ON

Timmins, ON

Sault Ste. Marie, ON

Thunder Bay, ON

Brandon, MB

Altona/Rhineland, MB

Moose Jaw, SK

Claresholm, AB

Vernon, BC

West Kootenay (Trail, Castlegar, Rossland, Nelson), BC


Više informacija;

https://www.canada.ca/en/immigration-re ... ticipating

Na ovoj stranici imaju linkovi do pojedinačnih gradova. Ne da mi skripta da postiram više od sedam linkova, pa nisam postirao nijedan.
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#70 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by DreamBosnia »

Nakon unošenja podataka u kalkulator, odgovore npr.: "Thank you for filling out the Canadian immigration assessment form on Canadavisa.com. The Campbell Cohen Law Firm appreciates the opportunity to assess your eligibility for immigration to Canada. We have carefully reviewed the information you sent to us, and it is our opinion that we would not be successful in representing your application for Canadian Immigration at this time. Please keep in mind that this is only our opinion, and this may not reflect the decision of a Visa Officer."
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#71 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

DreamBosnia wrote: 26/11/2021 21:34 Nakon unošenja podataka u kalkulator, odgovore npr.: "Thank you for filling out the Canadian immigration assessment form on Canadavisa.com. The Campbell Cohen Law Firm appreciates the opportunity to assess your eligibility for immigration to Canada. We have carefully reviewed the information you sent to us, and it is our opinion that we would not be successful in representing your application for Canadian Immigration at this time. Please keep in mind that this is only our opinion, and this may not reflect the decision of a Visa Officer."
Pokušaj ovo.

https://www.cic.gc.ca/english/immigrate ... s-tool.asp
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#72 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Hendrix »

Pa ne znam vise sta da napisem, veoma je jasno kako se moze doci legalno u Kanadu. Imas opciju permanent residence preko poena, radnu vizu ili studiranje.

Poeni su malo vjerovatni zbog ogromne konkurencije jedino ako znas Francuski imas sanse u tim pokrajinama jer ga Indijci i Azijati ne znaju. Za studiranje treba ogromna lova tako da je po meni najrealnije pokusati naci posao i preko radne vize ici.

Ove ostale price su sve guranje preko nekoga ili varanje sistema sto je moguce naravno. I velika je razlika ako covjek ide sam ili ima familiju...to mijenja sve i dodaje troskove pa i uspjesnost dobijanja vize. Firma ce prije sponzorisati samca nego familiju.

Ne postoji neki magicni link koji vodi ka laganom ulazu u Kanadu, jednostavno je kasno za takvu opciju nazalost.

Ako imas znanje koje treba nekoj firmi tamo ulazak u Kanadu je nevjerovatno jednostavan...fol je naci poslodavca kojem trebas. Vizu dobijes zacas ali samo ako nekome trebas. To je fol danasnje imigracije.
Last edited by Hendrix on 26/11/2021 22:29, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#73 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Edin H. »

Hendrix wrote: 26/11/2021 22:22 Pa ne znam vise sta da napisem, veoma je jasno kako se moze doci legalno u Kanadu. Imas opciju permanent residence preko poena, radnu vizu ili studiranje.

Poeni su malo vjerovatni zbog ogromne konkurencije jedino ako znas Francuski imas sanse u tim pokrajinama jer ga Indijci i Azijati ne znaju. Za studiranje treba ogromna lova tako da je po meni najrealnije pokusati naci posao i preko radne vize ici.

Ove ostale price su sve guranje preko nekoga ili varanje sistema sto je moguce naravno. I velika je razlika ako covjek ide sam ili ima familiju...to mijenja sve i dodaje troskove pa i uspjesnost dobijanja vize. Firma ce prije sponzorisati samca nego familiju.
Zenidba?
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#74 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Hendrix »

Edin H. wrote: 26/11/2021 22:26
Hendrix wrote: 26/11/2021 22:22 Pa ne znam vise sta da napisem, veoma je jasno kako se moze doci legalno u Kanadu. Imas opciju permanent residence preko poena, radnu vizu ili studiranje.

Poeni su malo vjerovatni zbog ogromne konkurencije jedino ako znas Francuski imas sanse u tim pokrajinama jer ga Indijci i Azijati ne znaju. Za studiranje treba ogromna lova tako da je po meni najrealnije pokusati naci posao i preko radne vize ici.

Ove ostale price su sve guranje preko nekoga ili varanje sistema sto je moguce naravno. I velika je razlika ako covjek ide sam ili ima familiju...to mijenja sve i dodaje troskove pa i uspjesnost dobijanja vize. Firma ce prije sponzorisati samca nego familiju.
Zenidba?
Pa to spada u kategoriju ulaska preko nekoga i nije normalan put imigracije.
User avatar
Copper
Posts: 390
Joined: 18/10/2021 20:34

#75 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Copper »

Osmi Socrates wrote: 26/11/2021 21:21 Evo koji gradovi učestvuju u ovom programu koji ide preko "communities".


North Bay, ON

Sudbury, ON

Timmins, ON

Sault Ste. Marie, ON

Thunder Bay, ON

Brandon, MB

Altona/Rhineland, MB

Moose Jaw, SK

Claresholm, AB

Vernon, BC

West Kootenay (Trail, Castlegar, Rossland, Nelson), BC


Više informacija;

https://www.canada.ca/en/immigration-re ... ticipating

Na ovoj stranici imaju linkovi do pojedinačnih gradova. Ne da mi skripta da postiram više od sedam linkova, pa nisam postirao nijedan.
To je apsolutno nebitno i ne treba gledati. Neka gleda po provincijama. Cim su tu iz Ontarija mjesta ne treba gledati. Najpametnije bi mu bilo da gleda Manitobu, New Brunswick, PEI i Newfoundland. Bukvalno samo slabo naseljene prvincije, te specificne lokacije apsolutno ga mogu samo ograniciti.
I ovo sto sam reko mogu da potvrdim pa se sutra javim, ali 100% je tacno.
Post Reply