Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#26 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Hendrix »

Ekstremno tesko ces doci do vize za Kanadu ukoliko te neko ne sponzorise za posao i onda preko radne vize udjes pa onda radis na trajnom boravku. Shvati da ti je konkurencija citava Indija, Kina, Pakistan i vecina Bliskog Istoka... stotine hiljada ljudi su u redu i cekaju da ulete, i imaju sve zive papire, testove i zavrzlame spremne za ulazak. Australija je bukvalno zatvorila granice 2 godine i svi koji su tamo cekali se prebacuju na Kanadu tako da je guzva jos veca zbog Covida.

Stotine hiljada arapa su dobili Kanadska drzavljanstva godinama prije kada su bili laksi uslovi... i onda su picili nazad u svoje zemlje i zivjeli tamo a Kanada ako zatreba socijala i slicno. Rade u Dubiau 20 godina i onda se vrate u Kanadu sa pasosima. To su Kanadjani skontali i poostrili mjere drasticno. Prije 10-15 godina si mogla bukvalno dobiti trajni boravak iz Bosne u Kanadi ili Australiji sa veoma malo papira i dokaza... ali ta vremena su prosla. Znaci dobijes papire i sletis tamo kao 99% gradjanin a da nisi krocila nikada nogom u tu zemlju. Sada je taj sistem puno rigorozniji jer je konkurencija dramaticno porasla.

Kanada, Amerika, Australia i UK ulazu u imigraciju da dobiju jeftinu radnu snagu... njima ne trebaju edukovani iako se to na prvi pogled cini jer neko s diplomom ima vise poena. Sve sto imas od tih poena se nulira kad dodjes tamo i podjes traziti posao... prvo sto ces dobiti u odbijenici je "nemas lokalnog iskustva". I to ti je zacarani krug... ne mozes dobiti dovoljno poena bez iskustva... a ne mozes dobiti posao jer nemas lokalnog iskustva. Onda ljudi rade najgore i najteze poslove u groznim uslovima jer to i poslodavci naravno znaju i koriste debelo. Skoro svaki Uber vozac tamo je neki arapski ili indijski visoko obrazovani covjek... dzaba ti svi faksovi svijeta kada te diskriminiraju otvoreno za posao. Jaran u Torontu mi prica kako ga je vozio u Uberu lik koji je radio na projektu Burj Khalife... najvece zgrade na svijetu. Ne moze da dobije posao u Kanadi u struci godinama... i to je realnost.

Naravno nekim ljudima se posreci i proguraju se da dodju do statusa normalnog gradjanina... ali je vrlo zajebano. Ljudi naravno i dosta lazu i prikazuju neke predivne zivote na fejsu a ovamo kraj s krajem vuku godinama. Najteze je uopste doci tamo jer mi smo zemlja zadnje kategorije za imigraciju ionako. U rangu s Pakistanom i Indijom a njih stotine miliona aplicira i znaju sve zive folove. Najbolje prodju oni sto imaju vec familiju tamo pa nije frka za smjestaj i savjete... a ako ides sama... to je veoma zajebano za snalazenje. Veoma rijetko neko ode u te zemlje onako sam a da nema vec ponudu za posao.

Imigracija je jedan od najunosnijih biznisa na zapadu.. od advokata, IELTS test centara... svi uzimaju pinku na aplikantima. Moj ti je savjet... ne vjeruj oficijelnim stranicama i kalkulatorima na njima... sve je to idealan slucaj i samo omogucava da uletis u red. A u redu stotine hiljada ljudi koji imaju vise poena od tebe. To sto pise da im fali neke struke je totalna laz takodjer... i sluzi da navuce ljude da apliciraju. Mozes biti doktor nauka ekonomije kada udjes u Kanadu bices niko i nista, obicni imigrant i moras sve ispocetka. Ili da udjes sa poslom i to je onda druga prica.

Ja ovo govorim iz licnog iskustva, ako nemas ponudu za posao ne isplati se davati pare za PR vizu u Kanadi. Bezveze ces potrositi pare a bices opet broj 25498989 u redu koji se non stop azurira sa novim ljudima. Takodjer ove zemlje imaju stotine hiljada stranih studenata sto je opet shema za uvlacenje novca iz inostranstva. To su sve ljudi iz siromasnih zemalja kojima je familija dala svu ustedjevinu da odu na studentsku vizu i nekako se snadju... pa onda izvlace ostatak familije tamo. Oni zbog studija u Kanadi imaju puno vise poena i odma su u startu ispred... dakle dodaj i njih u taj red za vize. Znam da u Australiji ti ljudi skupe 50-60 hiljada da plate prvu godinu studija i onda rade po restoranima da prezive nadajuci se nekom poslu i parama. Ima dosta i laznih fakulteta koji samo dijele vize ali to su sheme za Aziju i Indiju.

Najgore savjete ces dobiti od nasih ljudi tamo koji su otisli u ratu... oni jednostavno pojma nemaju sta je viza i kako to fercera. Drugo je kad dodjes kao izbjeglica i sve ti je omoguceno od strane drzave... a totalno druga prica doci sada.

Ne bi da sirim pesimizam ali vjeruj ovo ti je realnost imigracije Bosanca na zapad... mi smo niko i nista na globalnom nivou. Puno je lakse otici u Njemacku nego ove dalje zemlje... ako nista uvijek se mozes vratiti kuci za par sati. Kanada je daleko... veoma daleko.
Becky7
Posts: 844
Joined: 25/11/2017 16:31

#27 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Becky7 »

@DreamBosnia
Prema ovome samo Master :)

Image
json corrector online

@Hendrix

Znam da nije ništa lahko u životu i da ima ljudi koji imaju diplome isto kao i ovdje u Bosni pa opet sam bez ikakave štele dobila posao u veoma dobroj firmi, ali jednostavno želim bolju budućnost za sebe i svoju porodicu, a to ne vidim jednostavno ovdje u BiH. Moj fakultet je takav da nema puno završenih studenata i nije lagan tako vjerujem da je i tamo traženo, imam iskustva već 6 godina sa masterom.

Što se tice porodice koju spominješ s mamine strane mi je skoro cijela porodica u Torontu (moj daidža i tetka i njihova djeca i njihova djeca tako ima ih sigurno 50ak svi su tamo rođeni osim daidže i tetke) ne znam da li to može nešto pomoći išla sam i ja par puta, ali prije studiranja.
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#28 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Hendrix »

Becky7 wrote: 23/11/2021 07:00 @Hendrix

Znam da nije ništa lahko u životu i da ima ljudi koji imaju diplome isto kao i ovdje u Bosni pa opet sam bez ikakave štele dobila posao u veoma dobroj firmi, ali jednostavno želim bolju budućnost za sebe i svoju porodicu, a to ne vidim jednostavno ovdje u BiH. Moj fakultet je takav da nema puno završenih studenata i nije lagan tako vjerujem da je i tamo traženo, imam iskustva već 6 godina sa masterom.

Što se tice porodice koju spominješ s mamine strane mi je skoro cijela porodica u Torontu (moj daidža i tetka i njihova djeca i njihova djeca tako ima ih sigurno 50ak svi su tamo rođeni osim daidže i tetke) ne znam da li to može nešto pomoći išla sam i ja par puta, ali prije studiranja.
Shvacam ja razloge, ne moras nista govoriti... svi smo u istom sosu u Bosni. Samo pokusavam docarati da to nije bas jednostavno cak i kad imas sve diplome i radna iskustva svijeta. Koliko god ti super bila u svojoj struci na tebe ce jos 50 indijaca doci i prijaviti se sa duplo boljim znanjem i poenima... makar na papiru. Oni su vrlo prefrigani i imaju industriju koja ih bukvalno gura tamo... imigracioni advokati, savjetnici... lazne firme i CVovi... sve se to koristi, nema pravila.

To sto ti je familija tamo je ogromna pomoc ako dodjes do Kanade... neprocjenjivo ustvari. Kad imas nekoga ko vec zivi tamo i moze ti pruziti podrsku, to je 80% integracije u drustvo prvu godinu vjeruj.

Po meni je najbolji ulaz da nadjes posao i da te firma sponzorise... to je onda sigurica. Kad dodjes tamo imas familiju vec i bice ti puno lakse da se snadjes i pocnes zivjeti normalno.
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#29 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by DreamBosnia »

Nemam familije u Kanadi.
Što se tiče zapošljavanja u BiH, teški baksuz.
Ne mogu se integrisati u "sistem" BiH ni nakon toliko godina jer sam živjela vani (Evropa). Teško da se neko normalan može uklopiti (živio u BiH ili vani) u "sistem" BiH a zadržati principe.
Ne ide mi se u Njemačku jer i tamo ima dosta "naših" zbog kojih su mnogi otišli vani.
Kanada mi se čini privlačnom opcijom. Ne planiram ići na socijalu. Najbolja opcija bi bila sponzorisana viza uz neki normalan posao, polaganje razlike ispita, stručno osposobljavanje i apliciranje za posao u struci. Stanovnici Azije imaju prilično uvezan sistem, prepoznala sam to čitajući opcije.

Priča o kanadskom obrazovanju i radnom iskustvu mi je poznata. Ono što mene zanima su legalne opcije kojima se to može "zaobići" a opet dobiti posao s bh. diplomom.
Last edited by DreamBosnia on 23/11/2021 07:43, edited 2 times in total.
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#30 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by DreamBosnia »

Becky7 wrote: 23/11/2021 07:00 @DreamBosnia
Prema ovome samo Master :)

Image
json corrector online

@Hendrix

Znam da nije ništa lahko u životu i da ima ljudi koji imaju diplome isto kao i ovdje u Bosni pa opet sam bez ikakave štele dobila posao u veoma dobroj firmi, ali jednostavno želim bolju budućnost za sebe i svoju porodicu, a to ne vidim jednostavno ovdje u BiH. Moj fakultet je takav da nema puno završenih studenata i nije lagan tako vjerujem da je i tamo traženo, imam iskustva već 6 godina sa masterom.

Što se tice porodice koju spominješ s mamine strane mi je skoro cijela porodica u Torontu (moj daidža i tetka i njihova djeca i njihova djeca tako ima ih sigurno 50ak svi su tamo rođeni osim daidže i tetke) ne znam da li to može nešto pomoći išla sam i ja par puta, ali prije studiranja.
https://www.canada.ca/en/immigration-re ... rship.html
User avatar
Phoenix-sad
Posts: 543
Joined: 01/08/2019 23:34

#31 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Phoenix-sad »

Hendrix wrote: 23/11/2021 07:04
Becky7 wrote: 23/11/2021 07:00 @Hendrix

Po meni je najbolji ulaz da nadjes posao i da te firma sponzorise... to je onda sigurica. Kad dodjes tamo imas familiju vec i bice ti puno lakse da se snadjes i pocnes zivjeti normalno.
Slažem se da je to najbolji ulaz ali je i dalje jednako težak i komplikovan. Ja sam trenutno u samom procesu sponzorstva tj idem preko LMIA. Mislila sam da je puno jednostavnije, da samo imaš ponudu za posao i to je to, ali nije baš tako.

Proces same aplikacije je komplikovan i da bi firma bila prihvaćena u LMIA, prvo mora dokazati da nema ni jedna osoba koja već živi u Kanadi a koja je bolji fit za tu poziciju. Firma mora proći standardan proces selekcije kandidata (objaviti oglase, održati intervijue), mora se paziti na hiljadu nekakvih pravila (u tom slučaju je najbolje da firma angažuje advokata koji će to voditi, u mom slučaju je tako) te nakon toga oni rade provjere (nema tu puno mjesta za laganje).

I opet se može desiti uz sve to (imaš ponudu za posao, firma uradi sve što treba, plati advokata, sredi sve papire) da kada rade provjeru nađe se tamo neki Indijac koji je na papiru bolji od tebe i da odbiju sponzoratvo jer smatraju da je ta osoba koja je već u Kanadi bolja za tu poziciju.

Ja trenutno čekam letter, da li će biti acceptance ili odbijenica vidjet ćemo. Kada se dobije potvrdan odgovor onda ide ganjanje vize i radne dozvole što je zasebna priča ali dosta jednostavnija od ove prve.

I čitav taj proces traje već oko tri mjeseca jer ima dosta stvari da se odrede prije samog predavanja aplikacije. Ja pripadam deficitarnom zanimanju na globalnom nivou, pa opet je stres. Teško je ući u zemlju čak i sa ovim hajmo reći najlakšim načinom. Ne mogu ni da zamislim za ostale načine.

U svakom slučaju ne treba se obeshrabrivati, treba pokušati, naći najbolji način koji svakoj osobi pojedinačno daje najveće šanse, pa ako i ne uspije uvijek ima Njemačka :) svugdje je bolje nego ovdje trenutno kako nam je.
konami666
Posts: 2393
Joined: 11/05/2015 21:57

#32 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by konami666 »

DreamBosnia wrote: 22/11/2021 22:38
konami666 wrote: 21/11/2021 19:59

U Kanadu je lako otići ako si visoko obrazovan i imas love na računu, imao sam mogućnost da dobijem stalnu boravišnu dozvolu po dolasku tamo ali to ću možda nekad kasnije u životu ako me bude i tad zanimao Kanada :)
Sto se tiče Irske, vrlo lko je otići sa pasosem EU ali i ako si stručnjak unutar IT sektora bez obzira na državljanstvo, čak nude i RSU.
Završen ekonomski fakultet (državni-fokus na menadžmentu, isto u cijelom svijetu), nezaposlena osoba, pasoš BiH, znam engleski, snalazim se u programima, ... Ne poznajem programiranje u Javi, i sl. Da li postoji mogućnost da se dobije početni posao u knjižari i sl. preko sponzorisane vize, te se prebaci na posao u svojoj struci? Odgovara mi mentalitet Kanađana, manje će se čovjek nervirati. Ne treba mi trajna boravišna trenutno, da li postoji mogućnost da se dobije posao i kasnije ganjati ostalo?
Ako imas iskustva u bankarskom sektoru kao KAM onda možeš dobiti posao u struci. Poslovi u knjižari i slično ne vjerujem da ima toliko tih poslova.
Ali kao sto kažeš, ako dobiješ sponzoriranu vizu onda je lakše. Gledaj poslove u manje naseljenim dijelovima Kanade kao npr na sjeveru i pogledaj na njihovoj zvaničnoj web stranici koji poslovi su sa sponaorship.
Morat ćeš raditi toefl test i/ili test francuskog jezika jer ti povećavaju šansu za vizu
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#33 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

Hendrix wrote: 23/11/2021 06:39 Ekstremno tesko ces doci do vize za Kanadu
Sa ovim razmisljanjem nikad niko ne bi preselio nigdje... Zato je vecina ljudi koja emigrira oni sa sela koji haman da ni nemaju pristup internetu nego hladne glave i cistog srca traze bolje sutra (licno znam par primjera koji su sa citavim porodicama otisli u Kanadu i Ameriku, bez ikakvih sponzorskih viza, studiranja, posebnih vjestina i sl., ljudi jednostavno emigrirali, sa sela, iz grada ne znam nikoga da je tako otisao poslije rata)
Ovi malo urbaniji se lako obeshrabre jer prvo otvore forume i naidju na ovakve komentare, onda nazove tetku u Albakurkiju da vidi s njom, i ona naravno kaze nemoguce je u strahu da se rodjak ne svali na kasiku, onda otvori neke strane forume a tamo ksenofobi glume eksperte, otvoris YouTube tamo opet neka deseta prica itd, i na kraju odustane prije nego i pokusa. Na ovakvom vremenu covjek sto manje zna bolje je, najbolji savjet je skupi papire sto imas, predaj u ambasadu reci ja sam taj i taj, zelim bolju buducnost u vasoj zemlji i to je to... Otisli su i Kurta i Murta, otici ces i ti
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#34 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Hendrix »

MehmedPasaMoric wrote: 23/11/2021 11:48
Hendrix wrote: 23/11/2021 06:39 Ekstremno tesko ces doci do vize za Kanadu
Sa ovim razmisljanjem nikad niko ne bi preselio nigdje... Zato je vecina ljudi koja emigrira oni sa sela koji haman da ni nemaju pristup internetu nego hladne glave i cistog srca traze bolje sutra (licno znam par primjera koji su sa citavim porodicama otisli u Kanadu i Ameriku, bez ikakvih sponzorskih viza, studiranja, posebnih vjestina i sl., ljudi jednostavno emigrirali, sa sela, iz grada ne znam nikoga da je tako otisao poslije rata)
Ovi malo urbaniji se lako obeshrabre jer prvo otvore forume i naidju na ovakve komentare, onda nazove tetku u Albakurkiju da vidi s njom, i ona naravno kaze nemoguce je u strahu da se rodjak ne svali na kasiku, onda otvori neke strane forume a tamo ksenofobi glume eksperte, otvoris YouTube tamo opet neka deseta prica itd, i na kraju odustane prije nego i pokusa. Na ovakvom vremenu covjek sto manje zna bolje je, najbolji savjet je skupi papire sto imas, predaj u ambasadu reci ja sam taj i taj, zelim bolju buducnost u vasoj zemlji i to je to... Otisli su i Kurta i Murta, otici ces i ti
Malo to naivno gledas, znam i ja bruku primjera koji su iz vedra neba otisli ali se uvijek ispostavi da su imali nekoga ko ih je pogurao. Dakle ta ideja da odes sa papirima u ambasadu i kazes evo mene ja bih kod vas je stvarno nevjerovatna. U najboljem slucaju i da te prime da pricaju s tobom dobices standardni odgovor da pogledas oficijelne stranice za imigraciju gdje je sve jasno. Ili nadjes posao ili idi preko skupljanja poena sto je lutrija u kojoj ucestvuje stotine hiljada ljudi.

Znaci nemoguce je tek tako emigrirati bio sa sela ili ne...mozda to tako izgleda sa strane. A kad malo dublje udjes ono neko ima tetku ili rodjaka koji je sredio neke familijarne vize ili sheme koje su nedostupne nekome ko nema nikoga u toj drzavi. I ponavljam opet, situacija se drasticno promjenila u odnosu na recimo prije 10ak godina. Danas imas milione ljudi koji aktivno rade na imigraciji i konkurencija je ogromna.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#35 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

Hendrix wrote: 23/11/2021 12:33
MehmedPasaMoric wrote: 23/11/2021 11:48
Sa ovim razmisljanjem nikad niko ne bi preselio nigdje... Zato je vecina ljudi koja emigrira oni sa sela koji haman da ni nemaju pristup internetu nego hladne glave i cistog srca traze bolje sutra (licno znam par primjera koji su sa citavim porodicama otisli u Kanadu i Ameriku, bez ikakvih sponzorskih viza, studiranja, posebnih vjestina i sl., ljudi jednostavno emigrirali, sa sela, iz grada ne znam nikoga da je tako otisao poslije rata)
Ovi malo urbaniji se lako obeshrabre jer prvo otvore forume i naidju na ovakve komentare, onda nazove tetku u Albakurkiju da vidi s njom, i ona naravno kaze nemoguce je u strahu da se rodjak ne svali na kasiku, onda otvori neke strane forume a tamo ksenofobi glume eksperte, otvoris YouTube tamo opet neka deseta prica itd, i na kraju odustane prije nego i pokusa. Na ovakvom vremenu covjek sto manje zna bolje je, najbolji savjet je skupi papire sto imas, predaj u ambasadu reci ja sam taj i taj, zelim bolju buducnost u vasoj zemlji i to je to... Otisli su i Kurta i Murta, otici ces i ti
Malo to naivno gledas, znam i ja bruku primjera koji su iz vedra neba otisli ali se uvijek ispostavi da su imali nekoga ko ih je pogurao. Dakle ta ideja da odes sa papirima u ambasadu i kazes evo mene ja bih kod vas je stvarno nevjerovatna. U najboljem slucaju i da te prime da pricaju s tobom dobices standardni odgovor da pogledas oficijelne stranice za imigraciju gdje je sve jasno. Ili nadjes posao ili idi preko skupljanja poena sto je lutrija u kojoj ucestvuje stotine hiljada ljudi.

Znaci nemoguce je tek tako emigrirati bio sa sela ili ne...mozda to tako izgleda sa strane. A kad malo dublje udjes ono neko ima tetku ili rodjaka koji je sredio neke familijarne vize ili sheme koje su nedostupne nekome ko nema nikoga u toj drzavi. I ponavljam opet, situacija se drasticno promjenila u odnosu na recimo prije 10ak godina. Danas imas milione ljudi koji aktivno rade na imigraciji i konkurencija je ogromna.
Licno znam primjer covjeka poljoprovrednika, jer sam u situaciji da dolazim u kontakt sa razlicitim profilima ljudi, koji je otisao u Kanadu, a cija familija i dan danas kad ih pitas gdje je on, odgovara "ma tamo u nakim Amerikama"... A gradske fakultetlije i bacelori i dalje sjede u kuci i prebiru forume kao sto su prebirali i kad je on otisao. I uvijek je bila velika navala na emigraciju u zapadne zemlje, i prije 10 godina i danas i bice i za 100 godina. Ne kazem da na internetu nema korisnih informacija, ali u ljudskoj prirodi je da uvijek pridaje veci znacaj negativnim primjerima, evo iako i moje iskustvo sa ovim seljakom i tvoje sa sakupljanjem bodova imaju jednaku tezinu i vrijednost kao dva licna iskustva, 90% ljudi ce tvoju pricu uzeti za mjerodavniju jer ljudi jednostavno naginju ka mracenju, pesimizmu, kukanju i sl
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#36 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by moonca »

wrote: 23/11/2021 13:32 bez ikakvih sponzorskih viza, studiranja,
Nema shase da su se samo pojavili i izjavili da vole Amerike.. :-)
Poznajem osobe..koji su studirali u USA. i nisu mogli ostati. jedan momak se vartio, tako. sto se prijavio na lutriji i bio izvuchen.. sesta nije uspjela itd...
Meksikanci imaju djecu -rodjeni u USA. roditelji ilegalci. i ne mogu da ostavre drzavljanstvo. :-)

Servisni radnici ..dolaze na radnu vizu od godinu dana. Haiti/ Jamaica/ Mexico...itd
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#37 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

moonca wrote: 23/11/2021 13:44
wrote: 23/11/2021 13:32 bez ikakvih sponzorskih viza, studiranja,
Nema shase da su se samo pojavili i izjavili da vole Amerike.. :-)
Poznajem osobe..koji su studirali u USA. i nisu mogli ostati. jedan momak se vartio, tako. sto se prijavio na lutriji i bio izvuchen.. sesta nije uspjela itd...
Meksikanci imaju djecu -rodjeni u USA. roditelji ilegalci. i ne mogu da ostavre drzavljanstvo. :-)

Servisni radnici ..dolaze na radnu vizu od godinu dana. Haiti/ Jamaica/ Mexico...itd
Pa ni nema logike da ilegalac dobije drzavljanstvo zato sto mu je dijete rodjeno u Amerikama
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3282
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#38 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Dupli_skalp »

mene isto zanima kanada, išao bih sa suprugom (oboje VSS).

kakve su šanse? ima li neki način putem azila ili na osnovu nestabilne političke situacije u zemlji?

mislim, malo mi je nevjerovatno da su pustili toliko migranata u zadnje 3-4 godine, a da se toliki problem nameće za nas s evropskog kontinenta.
DreamBosnia
Posts: 65
Joined: 07/10/2021 19:38

#39 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by DreamBosnia »

MehmedPasaMoric wrote: 23/11/2021 11:48
Hendrix wrote: 23/11/2021 06:39 Ekstremno tesko ces doci do vize za Kanadu
Sa ovim razmisljanjem nikad niko ne bi preselio nigdje... Zato je vecina ljudi koja emigrira oni sa sela koji haman da ni nemaju pristup internetu nego hladne glave i cistog srca traze bolje sutra (licno znam par primjera koji su sa citavim porodicama otisli u Kanadu i Ameriku, bez ikakvih sponzorskih viza, studiranja, posebnih vjestina i sl., ljudi jednostavno emigrirali, sa sela, iz grada ne znam nikoga da je tako otisao poslije rata)
Ovi malo urbaniji se lako obeshrabre jer prvo otvore forume i naidju na ovakve komentare, onda nazove tetku u Albakurkiju da vidi s njom, i ona naravno kaze nemoguce je u strahu da se rodjak ne svali na kasiku, onda otvori neke strane forume a tamo ksenofobi glume eksperte, otvoris YouTube tamo opet neka deseta prica itd, i na kraju odustane prije nego i pokusa. Na ovakvom vremenu covjek sto manje zna bolje je, najbolji savjet je skupi papire sto imas, predaj u ambasadu reci ja sam taj i taj, zelim bolju buducnost u vasoj zemlji i to je to... Otisli su i Kurta i Murta, otici ces i ti
Što ne navedu iskustva i olakšaju drugima?
Svaki dan u BiH čujemo - Ne može!
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 1994
Joined: 14/06/2017 17:07

#40 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by MehmedPasaMoric »

DreamBosnia wrote: 23/11/2021 17:32
MehmedPasaMoric wrote: 23/11/2021 11:48
Sa ovim razmisljanjem nikad niko ne bi preselio nigdje... Zato je vecina ljudi koja emigrira oni sa sela koji haman da ni nemaju pristup internetu nego hladne glave i cistog srca traze bolje sutra (licno znam par primjera koji su sa citavim porodicama otisli u Kanadu i Ameriku, bez ikakvih sponzorskih viza, studiranja, posebnih vjestina i sl., ljudi jednostavno emigrirali, sa sela, iz grada ne znam nikoga da je tako otisao poslije rata)
Ovi malo urbaniji se lako obeshrabre jer prvo otvore forume i naidju na ovakve komentare, onda nazove tetku u Albakurkiju da vidi s njom, i ona naravno kaze nemoguce je u strahu da se rodjak ne svali na kasiku, onda otvori neke strane forume a tamo ksenofobi glume eksperte, otvoris YouTube tamo opet neka deseta prica itd, i na kraju odustane prije nego i pokusa. Na ovakvom vremenu covjek sto manje zna bolje je, najbolji savjet je skupi papire sto imas, predaj u ambasadu reci ja sam taj i taj, zelim bolju buducnost u vasoj zemlji i to je to... Otisli su i Kurta i Murta, otici ces i ti
Što ne navedu iskustva i olakšaju drugima?
Svaki dan u BiH čujemo - Ne može!
Pa mi inace imamo takav mentalitet, sve je tesko, nista ne moze, treba stela, necu da se ofiram, sutra cu, dogodine cu, ma nemam ja sansi ima boljih od mene nece nas Bosance niko itd. Evo pogledaj ove migrante, oni ni dokumenata nemaju ali idu kroz Evropu, bas ih briga koliko bi im bodova izbacio kalkulator, i mnogi su vec i uspjeli izganjati nekakve papire po raznim zemljama. Pa u Americi imas milione ljudi iz Irana, hej Iran i Amerika vec 30 godina na rubu da jedni drugima bace atomsku bombu pa ljudi opet rove, traze, gledaju kako da presele i na kraju uspiju... Migracija stanovnistva je sasvim normalan proces, nije to nikakav bauk, ma koliko mislis da slabo kotiras tu vjeruj mi da su oni sto rade u ambasadama vidjeli i 100 puta gore od tebe
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#41 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by exliberal-ex »

Dolaze ljudi na razlicite nacine

evo ti kod mene primjer, tip koji je radio na recepciji je bio iz Belgije. Dosao je ovdje sa EU pasosem ali mu je opet trebalo da nadje posao koji ce "garantovat" za njega. Posto je znao engleski i francuski kod nas je nasao posao ( nije bas da nema ljudi koji znaju oba jezika al)
Slucaj drugi cura koje je bila u mom odjeljenju, roditelji rade za pakistansko ministarstvo vanjskih poslove kao profesionalni sluzbenici, rodjena u Bg odrasla sa Arkanovim sinom ( bez zajebancije) . Dosla u Kanadu da studira, zavrsila studije u Vancouveru i onda aplicirala za drzavljanstvo, radila kod mene kao data entry 3 godine. Dosao covid ona sama , radi od kuce izdrzala do septembra ove godine ..dosla kod mene kaze ja nemogu vise, probao sam da je zadrzim ( da joj dam neplaceno 3 mjeseca ili da radi iz Londona od roditelja ali HR nije dao) na kraju dala otkaz a bas je bila dobra . Umjesto nje sad dobijem isto tako mladog momka koji je dosao da studira iz Saudijske Arabije. Zavrsio studije ali posto je on shia oni nisu bas omiljeni i na osnovu toga je zatrazio refugee status i sad ceka da vidi sta ce biti ali ima sanse da ostane.

Dolazak na ime nestabilne politicke situacije ja mislim da nepali sad.
Da se puca druga stvar bi bila ali politicka zategnutost nedaje nikakvu prednost.
Ja sam dosao na drugi nacin poslije rata, mi smo bili intervjuisani u hotelu Beograd 97 ( jedni od prvih koji su imali razgovor u gradu), i odmah su nam rekli da ce nasa viza biti odobrena jer smo tretirani kako manjina. Tako je i bilo i cak kad smo dosli ovdje rekli su nam otvoreno, srbi idu ove djelove grada, hrvati ovdje a bosnjaci na ove lokacije. Nije to bilo da moras ali su "sugerisali " radi lakseg prilagodjavanja.

Kao sto rekoh sreo sam par hrvata koji su dosli ovdje da rade sezonski ali to je drugacija prica za njih jer su dio EU, za bosnu neznam fakat koji je kriterij. Jedino da izadjes prema Eu , bilo koja drzava i da tamo dobijes neki posao pa da onda napravis transfer prema kanadi jer ce ti bili lakse onda sa Eu iskustvom itd.
Ako imate familije oni mogu da vas sponzorisu ali to treba bas pazljivo da se uradi jer mnogo je slucajeva gdje jedna strana ima ocekivanja koja druga strana nemoze da ispuni ( ovo se odnosi i na ove sto su vec u kanadi i ove sto dolaze)
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#42 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by detroit-mercy »

exliberal-ex wrote: 23/11/2021 18:00 Dolaze ljudi na razlicite nacine

evo ti kod mene primjer, tip koji je radio na recepciji je bio iz Belgije. Dosao je ovdje sa EU pasosem ali mu je opet trebalo da nadje posao koji ce "garantovat" za njega. Posto je znao engleski i francuski kod nas je nasao posao ( nije bas da nema ljudi koji znaju oba jezika al)
Slucaj drugi cura koje je bila u mom odjeljenju, roditelji rade za pakistansko ministarstvo vanjskih poslove kao profesionalni sluzbenici, rodjena u Bg odrasla sa Arkanovim sinom ( bez zajebancije) . Dosla u Kanadu da studira, zavrsila studije u Vancouveru i onda aplicirala za drzavljanstvo, radila kod mene kao data entry 3 godine. Dosao covid ona sama , radi od kuce izdrzala do septembra ove godine ..dosla kod mene kaze ja nemogu vise, probao sam da je zadrzim ( da joj dam neplaceno 3 mjeseca ili da radi iz Londona od roditelja ali HR nije dao) na kraju dala otkaz a bas je bila dobra . Umjesto nje sad dobijem isto tako mladog momka koji je dosao da studira iz Saudijske Arabije. Zavrsio studije ali posto je on shia oni nisu bas omiljeni i na osnovu toga je zatrazio refugee status i sad ceka da vidi sta ce biti ali ima sanse da ostane.

Dolazak na ime nestabilne politicke situacije ja mislim da nepali sad.
Da se puca druga stvar bi bila ali politicka zategnutost nedaje nikakvu prednost.
Ja sam dosao na drugi nacin poslije rata, mi smo bili intervjuisani u hotelu Beograd 97 ( jedni od prvih koji su imali razgovor u gradu), i odmah su nam rekli da ce nasa viza biti odobrena jer smo tretirani kako manjina. Tako je i bilo i cak kad smo dosli ovdje rekli su nam otvoreno, srbi idu ove djelove grada, hrvati ovdje a bosnjaci na ove lokacije. Nije to bilo da moras ali su "sugerisali " radi lakseg prilagodjavanja.

Kao sto rekoh sreo sam par hrvata koji su dosli ovdje da rade sezonski ali to je drugacija prica za njih jer su dio EU, za bosnu neznam fakat koji je kriterij. Jedino da izadjes prema Eu , bilo koja drzava i da tamo dobijes neki posao pa da onda napravis transfer prema kanadi jer ce ti bili lakse onda sa Eu iskustvom itd.
Ako imate familije oni mogu da vas sponzorisu ali to treba bas pazljivo da se uradi jer mnogo je slucajeva gdje jedna strana ima ocekivanja koja druga strana nemoze da ispuni ( ovo se odnosi i na ove sto su vec u kanadi i ove sto dolaze)
Koliko dobra je bila :mrgreen:
space_x
Posts: 51
Joined: 20/10/2020 23:57

#43 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by space_x »

Imate stranicu "Bank job" za traženje posla u Kanadi, pa koga zanima nek pogleda tu stranicu.Sve je podijeljeno po regijama.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#44 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Guadalajara »


Kao sto rekoh sreo sam par hrvata koji su dosli ovdje da rade sezonski ali to je drugacija prica za njih jer su dio EU, za bosnu neznam fakat koji je kriterij. Jedino da izadjes prema Eu , bilo koja drzava i da tamo dobijes neki posao pa da onda napravis transfer prema kanadi jer ce ti bili lakse onda sa Eu iskustvom itd.
Ako imate familije oni mogu da vas sponzorisu ali to treba bas pazljivo da se uradi jer mnogo je slucajeva gdje jedna strana ima ocekivanja koja druga strana nemoze da ispuni ( ovo se odnosi i na ove sto su vec u kanadi i ove sto dolaze)
Samo da potvrdim ovo. Znači ako dobijete radnu/boravišnu dozvolu negdje u EU, tipa Njemačka, Austrija, Belgija i slično...Imate prednost i za Ameriku.

Ovo je isto rekao i onaj što vozi kamion i snima klipove na yt u Kanadi.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#45 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Guadalajara »

Ne znam samo da li se priznaju diplome VSS iz EU(Njemačka/Austrija)? Priznaju li nostrifikovanu diplomu iz EU? :D
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#46 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by exliberal-ex »

detroit-mercy wrote: Koliko dobra je bila :mrgreen:
Kao radnik je bila dobra, nezajebaji 😆
Hendrix
Posts: 4074
Joined: 27/02/2004 00:00

#47 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Hendrix »

MehmedPasaMoric wrote: 23/11/2021 13:32
Licno znam primjer covjeka poljoprovrednika, jer sam u situaciji da dolazim u kontakt sa razlicitim profilima ljudi, koji je otisao u Kanadu, a cija familija i dan danas kad ih pitas gdje je on, odgovara "ma tamo u nakim Amerikama"... A gradske fakultetlije i bacelori i dalje sjede u kuci i prebiru forume kao sto su prebirali i kad je on otisao. I uvijek je bila velika navala na emigraciju u zapadne zemlje, i prije 10 godina i danas i bice i za 100 godina. Ne kazem da na internetu nema korisnih informacija, ali u ljudskoj prirodi je da uvijek pridaje veci znacaj negativnim primjerima, evo iako i moje iskustvo sa ovim seljakom i tvoje sa sakupljanjem bodova imaju jednaku tezinu i vrijednost kao dva licna iskustva, 90% ljudi ce tvoju pricu uzeti za mjerodavniju jer ljudi jednostavno naginju ka mracenju, pesimizmu, kukanju i sl
Ovo neka shema obrazovani protiv ljudi sa sela? Ja opet kazem svejedno je...ne mozes prici Kanadi bez vize. Cak i turisticku vizu dobiti je zezancija ako nemas neki dobar posao u Bosni. Dakle nema tu nekog pesimizma ja samo kazem sta je realnost. Ja sam upoznao ljude koji zive 40 godina u Australiji a ne znaju 3 recenice engleskog jezika...i sad oni primjer da svako moze emigrirati? Ne shvacas da je u zadnjih 10 godina otvoren put za azijate i Indiju...to je omogucilo milionima ljudi da apliciraju. Tu je poenta moje price...Bosna vise nije ratna zona, obicna siromasna korumpirana drzava za koju nikoga nije briga.

I ova prica da je samo pesimizam na netu je opet totalno pogresna...ukucaj visa for Canada i dobices hiljade sajtova koji loze ljude da apliciraju. Hiljade i hiljade firmi zive od toga...prodavanja magle i lazne nade. Agenti pisu po forumima hvalospjeve i loze raju da kad dodju u Kanadu tamo ih ceka raj na zemlji. Samo plati par hiljada za aplikaciju preko njega i udjes u red sa svim onim azijatima i indijcima.

Dakle da rezimiram...bez radne, studentske ili neke druge vize tim drzavama ne mozes prici. Ogromna je prednost sto svako moze otici u Njemacku i traziti posao bez vize, i onda ako nadjes skontas vizu sa firmom. To za Kanadu ne pali i svi ti koje ti spominjes su imali neku eksternu pomoc 100% ili su lazirali podatke sto je opet nemoguce bez necije pomoci... jednostavno ne mozes ti samo pokupit familiju preko noci i ispaliti se u Kanadu kao sto ti pokusavas prikazati ovde.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#48 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by _BataZiv_0809 »

Mogu samo da potvrdim ovo sto @Hendrix pise.

Imam dosta rodbine i porodicnih prijatelja u Kanadi, svi su gore po istoj shemi-rat proveli u Njemackoj pa otisli u Kanadu kad su Svabe zapocele sa deportacijama, svi cesto citiraju istu frazu, ocigledno naucenu na nekom integracijskom kursu-bili smo Kanađani čim smo sletili na aerodom.

Elem, skoro svi su mi nudili pomoć da dođem gore, ali u periodu kad sam bio maloljetan/kad je za ljude sa bh pasošem bila vizna rampa već na Bregani.

Kako je i meni Kanada bila jedna od poželjnijih destinacija (mix Evrope i Amerike, daljina koja će me natjerati da ne živim na dvije adrese, ali i nevjerovatna priroda koju sam želio vidjeti uživo,npr. Alberta), prije 7-8 godina spomenem ja tu temu. Nisam bio skroz ozbiljan niti riješio da idem, ali kontam jebeš ga toliko su se nudili, haj da vidim šta će mi reći. 80% njih mi se od tog trenutka prestalo javljati ili su krenuli sa nekakvim teorijama zavjere :lol:

I samo jedan čovjek, paradoksalno onaj kojeg sam najkraće poznavao i koji mi "nije ništa" nego muž od rodice, je sjeo sa mnom i sve mi detaljno objasnio i dao prave informacije i kontakte, vrlo slično ovome što je @Hendrix pisao.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#49 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Mislim da bezrazložno mješate neke stvari kad pričate o ovome. Jedno je doći u Kanadu, a drugo imigrirati u Kanadu. U Evropi je sve to smiksano u jedan pojam (migracija), pogotovo nakon ovih zadnjih migrantskih problema, pa odatle možda ovo miješanje pojmova.

U Kanadu, tehnički govoreći, svako može doći, čak i bez vize. Pojavi se na bilo kojoj Port of Entry (POE) i kaži da si izbjeglica, imigracioni oficir kojem to kažeš nema autoritet da sam određuje da li lažeš ili ne. Drugim riječima, mora te pustiti u zemlju, u većini slučajeva.

Prije toga, on će uraditi dvije stvari. Odmah napisati naredbu da te izbace iz zemlje (grub pojam, ali ne znam bolji prevod na naš jezik), ali i istovremeno suspendirati tu naredbu dok se mjerodavno tijelo ne izjasni o tvom slučaju. To je Immigration and Refugee Board of Canada.

Druga stvar koju imigracioni oficir radi je da provjeri da li imaš pravo da uopšte izađeš pred Immigration and Refugee Board. Opet, on ne određuje da li ti lažeš, nego provjerava da li si prije imao "refugee claim" u Kanadi, da li si počinio kriminal, itd. Isto tako, ljudi koji dolaze iz Amerike najčešće nemaju pravo na izbjeglički status u Kanadi.

Nakon toga, imaš 15 dana da podneseš svoj refugee claim pred gore pomenutim Boardom. Sve ovo još ne znači da si, tehnički govoreći, imigrirao u Kanadu. Kao refugee claimant, nemaš pravo raditi, nemaš Social Insurance Number (SIN), etc. Možeš se prijaviti na socijalnu pomoć, dobiti neku vrstu federalne zdravstvene zaštite, dok se tvoj slučaj ne riješi. Ali to je otprilike to. Imaš pravo podnijeti molbu za radnu dozvolu, ali nije garantirano da ćeš je i dobiti. Tek kad imaš ovu dozvolu, možeš dobiti i SIN, ali to je privremeni broj, i svaki poslodavac zna da je to privremeni broj, pa je pitanje hoće li te zaposliti.

Dakle, fizički si u Kanadi, ali nemaš ista prava kao imigranti koji su legalno uselili u Kanadu preko useljeničkog programa. I treba uzeti u obzir da ako ovakav način izabereš da su veoma male šanse da ti se zahtjev za izbjeglički status odobri ako dolaziš iz današnje BiH. Skoro nikakve.
Last edited by Osmi Socrates on 23/11/2021 23:00, edited 1 time in total.
Osmi Socrates
Posts: 8009
Joined: 19/10/2020 15:33

#50 Re: Preseljenje u Kanadu/Irsku? Konkretne informacije.

Post by Osmi Socrates »

Što se tiče rodbine i ostalog, niko nema pravo da sponzoriše bilo kojeg člana rodbine. Možeš bez većih problema sponzorirati supružnika/vjerenika/vjerenicu, maloljetno dijete i roditelje. Brata i sestru možeš sponzorirati ako su maloljetni i nemaju roditelje.

Za sve ostalo, moraš zadovoljiti skoro neispunjive uslove da možeš sponzorirati. Rodbina u Kanadi ti eventualno može pomoći oko dobijanja ponude za posao, ali ne može vas u najvećem broju slučajeva sponzorirati.
Post Reply