Djeca drugog reda

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#101 Re: Djeca drugog reda

Post by laly »

Dok sam trazila posao bila sam na konkursu gdje mi je receno da ce primiti jednog momka jer je on sehidska porodica i zato ima prednost, bezobzira sto ja imam bolje reference.
Eto, ne znam sta da kazem na ovo...
Meni je isto tada trebao posao i bilo mi je jako krivo zbog ovog. On i sad radi u drzavnoj firmi, fino mu. Ja kod privatnika.
Mislim da bi trebali ovo konacno da ukinu kao prednost pri zapošljavanju.Njemu 30 godina i kao dijete sehida.
A znam i za slucaj gdje je zaposlena zena jer joj je od muza otac sehid, pa ima prednost kao porodica sehida.
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#102 Re: Djeca drugog reda

Post by drag_gost »

mali_balon wrote: 05/11/2021 06:10 Tema je odlicna......nisam jednom zazalio sto nisam djete sehida ili rvi.....na zalost u nasoj drzavi to tako ispada......ali u drugu ruku kako ili koliko se oduziti ljudima koji su podnijeli najvecu zrtvu......
Sto je jos zalosnije postoji diskriminacija unutar ovih kategorija...
Kao i vecina stvari kod nas se sve radi iz nekog licno/stranackig interesa pa neke odkule i rijesenja donose polupismene kriminalne osobe......
Kao i vecina stvari moglo je to i bolje
Ne zelim nikome pozeliti rast i sazrijevanje bez oca ili majke. Ne pisi gluposti.

Ti ljudi i trebaju imati prednost po svakom osnovu.
mali_balon
Posts: 11364
Joined: 12/09/2012 09:57

#103 Re: Djeca drugog reda

Post by mali_balon »

drag_gost wrote: 07/12/2021 07:40
mali_balon wrote: 05/11/2021 06:10 Tema je odlicna......nisam jednom zazalio sto nisam djete sehida ili rvi.....na zalost u nasoj drzavi to tako ispada......ali u drugu ruku kako ili koliko se oduziti ljudima koji su podnijeli najvecu zrtvu......
Sto je jos zalosnije postoji diskriminacija unutar ovih kategorija...
Kao i vecina stvari kod nas se sve radi iz nekog licno/stranackig interesa pa neke odkule i rijesenja donose polupismene kriminalne osobe......
Kao i vecina stvari moglo je to i bolje
Ne zelim nikome pozeliti rast i sazrijevanje bez oca ili majke. Ne pisi gluposti.

Ti ljudi i trebaju imati prednost po svakom osnovu.
kako napisah moglo je to bolje.....ali eto citaj sto ti odgovara
User avatar
arman1
Posts: 5328
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#104 Re: Djeca drugog reda

Post by arman1 »

Slučajno naletih na temu i par postova me uvjerilo da glavnu riječ vode palamude. Smeta nekom što djeca boraca, RVI i šehida imaju prioritet.
Demobilisani sam borac i organizator otpora. Za sve to sam dobio ŠIPAK, ako se izuzmu povrede i oboljenja.
Svugdje u svjetu pa čak i u Njemačkoj demobilisani borci-veterani, kao i njihovi članovi porodica imaju poseban status.
Samo se kod nas pita Minhenska brigada i trezor divizija.
I u bivšoj državi (Jugoslaviji za neupićene) djeca boraca su imala prioritet kod upisa na traženije škole/univerzitete, dobijanja stipendija, dobijanja posla u državnim preduzećima i institucijama, postojale su iskaznice koje su davale prioritet kod korištenja medicinskih usluga.
Kod upisa na vojne i policijske škole i akademije, ako zadovoljavaju minimum uslova prvi su bili na spisku. I u ostatku normalnog svijeta je tako. Ko kaže drugačije LAŽE ko pas.
S rođenim rođakom ne govorim već 25 godina jer seronja nije pustio RVI-a preko reda i redar u opštini ga je opomenu, a kad je ovaj počeo pametovati izbacio ga i zovnuo muriju. Kasnije tražio da ja svjedoćim protiv redara, a ja ga poslao gdje mu je mjesto.
Ako nekom nije jasno zašto je to tako :
- borci (demobilisani, RVI i šehidi/pali borci) su preuzeli dužnost da brane društvo i državu,
- preuzeli su rizik da im se nešto i desi, a mnogima se desi (RVI i pali),
- država i društvo računaju da i poslije rata može opet nekad biti rat,
- ako dođe do novog rata lakše će se angažovati patriote ako zanju da njihovu žrtvu neko cijeni i da će biti zbrinute njihove familije.
- veterani i rvi i pored vidljivih često imaju i "nevidljive" povrede i oštećenja koje im u tržišnoj utakmici umanjuju šanse i društvo je dužno da im pomogne,
- porodice šehida/palih boraca su izguile uglavnom najproduktivnijeg člana porodice i šta sad treba ostaviti ih na cesti i zajebavati ih jer nekom smeta što se država brine o njima(premalo).
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#105 Re: Djeca drugog reda

Post by drag_gost »

mali_balon wrote: 07/12/2021 09:23
drag_gost wrote: 07/12/2021 07:40
Ne zelim nikome pozeliti rast i sazrijevanje bez oca ili majke. Ne pisi gluposti.

Ti ljudi i trebaju imati prednost po svakom osnovu.
kako napisah moglo je to bolje.....ali eto citaj sto ti odgovara
Nema meni sta tu da odgovara ili ne odgovara. Pisi sta ti odogovara.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#106 Re: Djeca drugog reda

Post by uglavnomja »

arman1 wrote: 07/12/2021 09:25 Slučajno naletih na temu i par postova me uvjerilo da glavnu riječ vode palamude. Smeta nekom što djeca boraca, RVI i šehida imaju prioritet.
Demobilisani sam borac i organizator otpora. Za sve to sam dobio ŠIPAK, ako se izuzmu povrede i oboljenja.
Svugdje u svjetu pa čak i u Njemačkoj demobilisani borci-veterani, kao i njihovi članovi porodica imaju poseban status.
Samo se kod nas pita Minhenska brigada i trezor divizija.
I u bivšoj državi (Jugoslaviji za neupićene) djeca boraca su imala prioritet kod upisa na traženije škole/univerzitete, dobijanja stipendija, dobijanja posla u državnim preduzećima i institucijama, postojale su iskaznice koje su davale prioritet kod korištenja medicinskih usluga.
Kod upisa na vojne i policijske škole i akademije, ako zadovoljavaju minimum uslova prvi su bili na spisku. I u ostatku normalnog svijeta je tako. Ko kaže drugačije LAŽE ko pas.
S rođenim rođakom ne govorim već 25 godina jer seronja nije pustio RVI-a preko reda i redar u opštini ga je opomenu, a kad je ovaj počeo pametovati izbacio ga i zovnuo muriju. Kasnije tražio da ja svjedoćim protiv redara, a ja ga poslao gdje mu je mjesto.
Ako nekom nije jasno zašto je to tako :
- borci (demobilisani, RVI i šehidi/pali borci) su preuzeli dužnost da brane društvo i državu,
- preuzeli su rizik da im se nešto i desi, a mnogima se desi (RVI i pali),
- država i društvo računaju da i poslije rata može opet nekad biti rat,
- ako dođe do novog rata lakše će se angažovati patriote ako zanju da njihovu žrtvu neko cijeni i da će biti zbrinute njihove familije.
- veterani i rvi i pored vidljivih često imaju i "nevidljive" povrede i oštećenja koje im u tržišnoj utakmici umanjuju šanse i društvo je dužno da im pomogne,
- porodice šehida/palih boraca su izguile uglavnom najproduktivnijeg člana porodice i šta sad treba ostaviti ih na cesti i zajebavati ih jer nekom smeta što se država brine o njima(premalo).

crveno - netacno
onaj sistem nije dozvoljavao da polupismeni ljudi upisuju fakultete, ni "netrazenije", a pogotovo najjace
tu je bila borba za svaki bod, u masi odlikasa sa svim peticama odlucivali su detalji - takmicenja, sekcije, slobodne aktivnosti, sportski rezultati, umjetnicki, izvidjacke znacke ... svaka sitnica je mogla da prevagne
onaj sistem je bio zasnovan na obrazovanju i kvalitetu, nagradjivao se trud

boldirano - pa neka bude tako i u bih, vojne i policijske akademije su ustanove u kojima se trenira strogoca i poslusnost i ne trazi se neko veliko predznanje ni neki iq
u onom sistemu su to uglavnom bile internatske ustanove

da li zelis da te operise jedan doktor, koji je zavrsio faks (i osnovnu i srednju) samo zato sto je dijete poginulog borca, a realno nema kapaciteta ni za portira u bolnici?
ili da ti upropasti firmu neki racunovodja ili pravnik koji veze s strukom nema?
da ti sudi sudija koji ne zna zakon?


ako cemo po zaslugama ili "zaslugama" onda ta djeca mogu i vozacku dobiti bez polaganja testova ili prve pomoci ili nocne voznje ... ?

najveci problem ove zemlje je problem da je neko "zasluzio" nesto samim pasivnim postojanjem :roll:

i da za to treba biti nagradjen diplomom i nekim jako odgovornim radnim mjestom koje trazi strucnost, obrazovanje, pamet, iskustvo, multidisciplinaran nacin razmisljanja ... i koje utice na sve gradjane


da ne bude zabune - nisu sva djeca (mada uglavnom odavno nisu vise djeca) ista, neko ima kapacitet, neko nema, isti % kao i ostatak stanovnistva
da se izmedju 2 ista kandidata daje prednost djetetu borca - ok
ali mu davati neke bodove unaprijed, bez obzira na rezultate u skoli, na upisnom testu ... :roll:


ima jako puno nacina da im se pomogne i olaksa zivot
ali ne preko olaksanog ili cak poklonjenog visokog obrazovanja
tu je dvostruka steta za drustvo u cjelini
1. jedan nesposoban "strucnjak"
2. jedna sposobna osoba je ostala bez mjesta na faksu zbog ovog pod br. 1.

a ima i treca - odose pametni i sposobni zbog takvog sistema :run:
Last edited by uglavnomja on 07/12/2021 10:42, edited 1 time in total.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#107 Re: Djeca drugog reda

Post by Didier »

laly wrote: 07/12/2021 01:03 Dok sam trazila posao bila sam na konkursu gdje mi je receno da ce primiti jednog momka jer je on sehidska porodica i zato ima prednost, bezobzira sto ja imam bolje reference.
Eto, ne znam sta da kazem na ovo...
Meni je isto tada trebao posao i bilo mi je jako krivo zbog ovog. On i sad radi u drzavnoj firmi, fino mu. Ja kod privatnika.
Mislim da bi trebali ovo konacno da ukinu kao prednost pri zapošljavanju.Njemu 30 godina i kao dijete sehida.
A znam i za slucaj gdje je zaposlena zena jer joj je od muza otac sehid, pa ima prednost kao porodica sehida.
Lažeš bukvalno sve što si napisala, osim da možda radiš kod privatnika.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#108 Re: Djeca drugog reda

Post by Didier »

uglavnomja wrote: 07/12/2021 10:41


crveno - netacno
onaj sistem nije dozvoljavao da polupismeni ljudi upisuju fakultete, ni "netrazenije", a pogotovo najjace
tu je bila borba za svaki bod, u masi odlikasa sa svim peticama odlucivali su detalji - takmicenja, sekcije, slobodne aktivnosti, sportski rezultati, umjetnicki, izvidjacke znacke ... svaka sitnica je mogla da prevagne
onaj sistem je bio zasnovan na obrazovanju i kvalitetu, nagradjivao se trud

boldirano - pa neka bude tako i u bih, vojne i policijske akademije su ustanove u kojima se trenira strogoca i poslusnost i ne trazi se neko veliko predznanje ni neki iq
u onom sistemu su to uglavnom bile internatske ustanove

da li zelis da te operise jedan doktor, koji je zavrsio faks (i osnovnu i srednju) samo zato sto je dijete poginulog borca, a realno nema kapaciteta ni za portira u bolnici?
ili da ti upropasti firmu neki racunovodja ili pravnik koji veze s strukom nema?
da ti sudi sudija koji ne zna zakon?


ako cemo po zaslugama ili "zaslugama" onda ta djeca mogu i vozacku dobiti bez polaganja testova ili prve pomoci ili nocne voznje ... ?

najveci problem ove zemlje je problem da je neko "zasluzio" nesto samim pasivnim postojanjem :roll:

i da za to treba biti nagradjen nekim jako odgovornim radnim mjestom koje trazi strucnost, obrazovanje, pamet, iskustvo, multidisciplinaran nacin razmisljanja ... i koje utice na sve gradjane


da ne bude zabune - nisu sva djeca (mada uglavnom odavno nisu vise djeca) ista, neko ima kapacitet, neko nema, isti % kao i ostatak stanovnistva
da se izmedju 2 ista kandidata daje prednost djetetu borca - ok
ali mu davati neke bodove unaprijed, bez obzira na rezultate u skoli, na upisnom testu ... :roll:


ima jako puno nacina da im se pomogne i olaksa zivot
ali ne preko olaksanog ili cak poklonjenog visokog obrazovanja
tu je dvostruka steta za drustvo u cjelini
1. jedan nesposoban "strucnjak"
2. jedna sposobna osoba je ostala bez mjesta na faksu zbog ovog pod br. 1.

a ima i treca - odose pametni i sposobni zbog takvog sistema :run:
Čovjek nije napisao da je iko završio fakultet jer je dijete šehida, nego da su upisali taj isti fakultet.

Pa ne možeš položiti 40-50 ispita ako si debil, o čemu pričaš?

Radi se samo o tome da dijete šehida ne mora platiti samofinansirajući studij, da će dobiti prednost pri zaposlenju SAMO ako ima isto poena kao i neko drugi, itd.

Sve su to smiješno male pogodnosti u odnosu na ono koliko je ta osoba odrastajući bez oca morala više da propati u odnosu na one koji su imali oba roditelja.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#109 Re: Djeca drugog reda

Post by uglavnomja »

ok, ko je upisao faks na osnovu realnih rezultata
neka ima finansijsku pomoc


a moze se dobiti diploma sa 40-50 polozenih ispita tako da lik udje 2 puta na faks - jednom da preda index, drugi put da uzme diplomu
i to za godinu dana :zzzz:
User avatar
arman1
Posts: 5328
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#110 Re: Djeca drugog reda

Post by arman1 »

uglavnomja wrote: 07/12/2021 11:02 ok, ko je upisao faks na osnovu realnih rezultata
neka ima finansijsku pomoc


a moze se dobiti diploma sa 40-50 polozenih ispita tako da lik udje 2 puta na faks - jednom da preda index, drugi put da uzme diplomu
i to za godinu dana :zzzz:
Može ako i u rodbinskim vezama i interesnim zonama minhenske brigade i trezor divizije.

I u bivšoj državi (Jugoslaviji za neupićene) djeca boraca su imala prioritet kod upisa na traženije škole/univerzitete, dobijanja stipendija, dobijanja posla u državnim preduzećima i institucijama, postojale su iskaznice koje su davale prioritet kod korištenja medicinskih usluga.
Bez obzira koliko se nekom sviđalo ili ne ako si s nekim približno poravnat u bodovima bio, a dijete si neke od pomenute kategorije zna se ko je upadao.
Imam ih u familiji, a i jedan takav mi je poznanik. Titina slika je i u stanu i u autu. I dan danas kaže meni je tito zamijenio pokojnog Ćaću. Pokojni Ćaća je zijanio kod Doboj-a 45. i nosilac je nekakvih medalja.
A ako si debil nečeš se ni upisivat na fakultet nego češ na željeznicu, gradsku čistoću ili sl. gdj ti ne treba puno mozga, a opet si obezbjeđen. Tu je sistem perfektno funkcionisao.
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#111 Re: Djeca drugog reda

Post by Didier »

uglavnomja wrote: 07/12/2021 11:02 ok, ko je upisao faks na osnovu realnih rezultata
neka ima finansijsku pomoc


a moze se dobiti diploma sa 40-50 polozenih ispita tako da lik udje 2 puta na faks - jednom da preda index, drugi put da uzme diplomu
i to za godinu dana :zzzz:
To što pričaš nema veze sa šehidskom djecom, to su isključivo likovi koji imaju štele na fakultetima i dobre zaleđine. Na pogrešnu si temu upala.

S druge strane, šehidske djece koja upisuju fakultet odavno više nema, eventualno možda još neko upiše magisterij i to je to.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#112 Re: Djeca drugog reda

Post by YouAreMyDestiny »

Nemojte se ljutiti, kada se na konkursu primi rođak od ministra. Pa i on je primljen, ne na osnovu znanja, nego po nekom drugom osnovu. 🤷‍♀️
mali_balon
Posts: 11364
Joined: 12/09/2012 09:57

#113 Re: Djeca drugog reda

Post by mali_balon »

drag_gost wrote: 07/12/2021 10:31
mali_balon wrote: 07/12/2021 09:23

kako napisah moglo je to bolje.....ali eto citaj sto ti odgovara
Nema meni sta tu da odgovara ili ne odgovara. Pisi sta ti odogovara.
tako je pisi sta citas
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#114 Re: Djeca drugog reda

Post by basicm »

Stavite roditelje na prodaju za neku cifru, ocito vam je bezveze bilo odrastati uz njih.
Sta sve trosi zrak…
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#115 Re: Djeca drugog reda

Post by drag_gost »

mali_balon wrote: 07/12/2021 20:33
drag_gost wrote: 07/12/2021 10:31

Nema meni sta tu da odgovara ili ne odgovara. Pisi sta ti odogovara.
tako je pisi sta citas
Tako je, misli sta citas
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#116 Re: Djeca drugog reda

Post by YouAreMyDestiny »

basicm wrote: 07/12/2021 20:53 Stavite roditelje na prodaju za neku cifru, ocito vam je bezveze bilo odrastati uz njih.
Sta sve trosi zrak…
To sve nema veze sa radnim mjestom, kvalifikacijama i znanjem. Ne miješaj nespojive stvari.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#117 Re: Djeca drugog reda

Post by basicm »

Ima itekako. Ako nema kod kuce podrsku, treba da je ima kroz institucije kako odrasta, i kad odraste. I treba da radi u drzavnoj firmi jer njegovog roditelja nema da bi bilo te drzave.
YouAreMyDestiny
Posts: 2852
Joined: 08/03/2021 17:27

#118 Re: Djeca drugog reda

Post by YouAreMyDestiny »

basicm wrote: 07/12/2021 21:06 Ima itekako. Ako nema kod kuce podrsku, treba da je ima kroz institucije kako odrasta, i kad odraste. I treba da radi u drzavnoj firmi jer njegovog roditelja nema da bi bilo te drzave.
Ma 'ajdeee 🙄🙄 još i muzičku želju. Da im svako jutro otpjevaju nešto. :-)
Sadakaška država. Aj kuku, help Bosnia i slično... :roll:
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#119 Re: Djeca drugog reda

Post by laly »

Didier wrote: 07/12/2021 10:42
laly wrote: 07/12/2021 01:03 Dok sam trazila posao bila sam na konkursu gdje mi je receno da ce primiti jednog momka jer je on sehidska porodica i zato ima prednost, bezobzira sto ja imam bolje reference.
Eto, ne znam sta da kazem na ovo...
Meni je isto tada trebao posao i bilo mi je jako krivo zbog ovog. On i sad radi u drzavnoj firmi, fino mu. Ja kod privatnika.
Mislim da bi trebali ovo konacno da ukinu kao prednost pri zapošljavanju.Njemu 30 godina i kao dijete sehida.
A znam i za slucaj gdje je zaposlena zena jer joj je od muza otac sehid, pa ima prednost kao porodica sehida.
Lažeš bukvalno sve što si napisala, osim da možda radiš kod privatnika.

A zasto mislis da lazem? Koji bih to imala razlog da lazem?
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#120 Re: Djeca drugog reda

Post by SpecialOffer »

klix wrote: 07/12/2021 17:38 Nemojte se ljutiti, kada se na konkursu primi rođak od ministra. Pa i on je primljen, ne na osnovu znanja, nego po nekom drugom osnovu. 🤷‍♀️
Eh ovo je dokaz one poslovice 'Bolje šutitti i biti smatran glupim, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju.'

Zivot ti jebem sta sve ljudi porede i kakve konstrukcije izvode. Kunem ti jarane kad bi ti sa ovakvim razmisljanjem izmjerili IQ da bi se ti negativno iznenadio.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#121 Re: Djeca drugog reda

Post by SpecialOffer »

laly wrote: 08/12/2021 00:09
Didier wrote: 07/12/2021 10:42

Lažeš bukvalno sve što si napisala, osim da možda radiš kod privatnika.

A zasto mislis da lazem? Koji bih to imala razlog da lazem?
Pa da opravdas svoj neuspjeh. Dosta ljudi tako radi. Uvijek je lakse okriviti nekoga i nesto nego vlastiti neuspijeh traziti u sebi. Tebi je ocigledno uspijeh u zivotu da radis u drzavnoj firmi a ne kod privatnika i kako ces opravdati to sebi drugacije nego da pokazes prstom u nekoga.

I sta kazes, rekli ti ti si top za posao, samo tebe cekali ali eto ne mogu te primiti jer ce unaprijed primiti sehidsko dijete od 30 godina. :lol:

Mentalni sklop prosjecnog ogranicenog covjeka u BiH jeste takav da se bi samo nabaciti negdje u drzavnu firmu i to je to. Pa majku mu staru kad si tako sposobna sto ne kreiras posao, radno mjesto?

Kako si napisala to drzavna firma/privatnik evo i ja sam suzu pustio sto ti ne radis u drzavnoj firmi. Izvini molim te.

I mislim da se prestaje biti dijete sehida vezano za pogodnosti sa 25/26 godina. Nakon toga mislim da nema tih povlastica.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#122 Re: Djeca drugog reda

Post by moonca »

wrote: 08/12/2021 00:57 I mislim da se prestaje biti dijete sehida vezano za pogodnosti sa 25/26 godina. Nakon toga mislim da nema tih povlastica.
Znaci upitno....

Da li i privatnici daju/moraju .... prednost ..shehidskoj djeci? :-)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#123 Re: Djeca drugog reda

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 08/12/2021 01:10 Da li i privatnici daju/moraju .... prednost ..shehidskoj djeci? :-)
Ne moraju. Ali ako je čovjek pošten i ako je socijalno ugrožen..može imati prednost...Zašto samo šehidskoj? Imaju i rvi, czr, invalidi, socijalno ugroženi...

Socijalno ugrožene kategorije imaju povlastice i u sudu i prema zakonu...Eto da znaš :wink:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#124 Re: Djeca drugog reda

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 08/12/2021 01:19
moonca wrote: 08/12/2021 01:10 Da li i privatnici daju/moraju .... prednost ..shehidskoj djeci? :-)
Ne moraju. Ali ako je čovjek pošten i ako je socijalno ugrožen..može imati prednost...Zašto samo šehidskoj? Imaju i rvi, czr, invalidi, socijalno ugroženi...

Socijalno ugrožene kategorije imaju povlastice i u sudu i prema zakonu...Eto da znaš :wink:
Mogu imati .ako zakon dozvoljava.. koje su povlastice u sudu?
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#125 Re: Djeca drugog reda

Post by SpecialOffer »

moonca wrote: 08/12/2021 01:10
wrote: 08/12/2021 00:57 I mislim da se prestaje biti dijete sehida vezano za pogodnosti sa 25/26 godina. Nakon toga mislim da nema tih povlastica.
Znaci upitno....

Da li i privatnici daju/moraju .... prednost ..shehidskoj djeci? :-)
Ja kad sam napisao mislim da bi tvoja replika imala smisla ti si trebala doci sa podacima koji potvrdjuju ili ne potvrdjuju moje mislim. Ili si u drugom slucaju trebala napisati da mislis ili da znas da nisam u pravu pa bih onda ja mozda imao motivaciju da nadjem zakon koji to definise. Ovako presipas iz supljeg u prazno.

Zakon se ne odnosi na privatnike osim ako nije pravno lice koje se finansira iz budžeta sa učešćem od najmanje mislim 25% ili 30% (evo ovo sam opet ostavio tebi da istrazis). :wink:
Post Reply