Ponasanje starijih sugradjana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#1 Ponasanje starijih sugradjana

Post by Sunculish »

Pozdrav svima!

Ne znam gdje bih smjestila ovu temu, pa molim moderaciju da je premjesti gdje treba ako nije za ovaj pf.
Naime, već zadnjih par godina, a posebno zadnju godinu dana lično prisustvujem bahatom, neogdovornom i odvratnom ponasanju starijih nasih sugrađana, od rodbine, komsija do totalnih stranaca. Konkretno, imamo u ulazu stariji bracni par koji je doselio iz inistranstva u Sa, ali Bože dragi...od smeca koje bacaju pred stepenice nama koji smo na spratovima, preko razbacivanja reklamnog materijala i ostavljanja starog hljeba na hidrofor. Hej, oni nisu došli sa sela, već uz inostranstva :run:
Drugi primjer, odnosno neugodna situacija, se desila meni lično. Vozila sam dvoje svoje dhece, 6 I 8 g. uz brdo, isli u vikendicu. Niz brdo iz krivine izlijece škola fabija I on ima prosirenje I nece da,se skloni, već da ha u rukverc niz nagib od možda 40% bez mjesto za sklanjanje, treba da se vratim da bi on prosao. Ja naravno necu I podignem rucnu o kazem njemu isaretom da se skloni na prosirenje da prodjem. Neće ni on.
Izlazi njegova žena I uzimao kamen sa puta I kaze meni( ljeto je bilo I otvoren moj prozor)"Skloni se mater ti je..ili cu ti ovim kamenom razbiti glavu" Ljudi moji...ja ne znam šta sam joj sve nagovorila I uzela da zovem policiju. Djeca su pocela da placu od straha. Čim sam policiju pomenula, stari se sklonio I dok sam se ja pokušavala popeti jer proklizava auto na sodoru na makadamu, ono sto je u naletu iz njegivih usta izašla ni pas s maslom ne bi pojeo. Od toga da me je..moj otac, preko onog ko.me ucio da vozim. Ljudi moji...njih dvoje imaju preko 70 g. I gotovo im.mogu biti unuka. Sta se ovo sa svijetom dešava?? Kakvo je to zlo u nama? Jel se ovo samo meni desava? Totalno ludilo, zivota mi!!
Osmi Socrates
Posts: 8105
Joined: 19/10/2020 15:33

#2 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by Osmi Socrates »

Svaka čast na temi. :thumbup:

Nismo odavno linčovali penzionere i dijasporu. Dvije muhe jednim udarcem. :evil:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#3 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by moonca »

Balkanci ili, kako nas Njemci, nazivaju od milja .. mediteranci :-)
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#4 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by Seyfo »

Nas narod je stoka generalno,svih uzrasta. Pismeni i kulturni su teska manjina,svih uzrasta. Narocito su pogani i ljigavi oni koji su imali bilo kakav razlog pa se osilili (tipa dosli naglo do para,uticaja,babo mu upo u stranku, znas ti ko sam ja i ciji sam itd). Narod na tako niskom stupnju razvoja generalno da smo na nivou nekog srednjeg istoka ili jos gore.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#5 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by AtillaS »

Idioti nemaju ni godine, ni vjeru, ni naciju, oni su jednostavno idioti od kolijevke do groba.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by moonca »

Kako sam cula, opet od starijih. u tramvajima. dvadesetogodisnjaci ne ustupaju mjesto starjim.. :-) no, moze im se progledati kroz prste. ali, saobracaja kultura je zabrinjavajuca..
no_sikiriki
Posts: 17134
Joined: 11/12/2012 13:21

#7 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by no_sikiriki »

Nazalost nisi "usamljena". Ja se prosto ne mogu nacuditi kako se bas ti stariji ljudi cesto ponasaju.
Ti iz inostranstva su ocito jedva docekali da se vrate u nas nered i jad i da tu "cvjetaju" kako nisu mogli tamo odakle su se vratili.
A imala sam milion slicnih situacija poput te druge, katastrofa. Vrhunac mi je kad im nesto (kulturno) kazes, a oni ti uzvrate sa "mogu ti biti djed/otac bla bla u smislu kako mi se to obracas". A ja rekla nesto tipa da ima red za banku i sl. kad su pokusali nonsalantno proci ispred mene kao da ne postojim :-)
DebelinJoe
Posts: 1611
Joined: 03/03/2021 20:06

#8 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by DebelinJoe »

Sunculish wrote: 16/10/2021 20:34 Pozdrav svima!

Ne znam gdje bih smjestila ovu temu, pa molim moderaciju da je premjesti gdje treba ako nije za ovaj pf.
Naime, već zadnjih par godina, a posebno zadnju godinu dana lično prisustvujem bahatom, neogdovornom i odvratnom ponasanju starijih nasih sugrađana, od rodbine, komsija do totalnih stranaca. Konkretno, imamo u ulazu stariji bracni par koji je doselio iz inistranstva u Sa, ali Bože dragi...od smeca koje bacaju pred stepenice nama koji smo na spratovima, preko razbacivanja reklamnog materijala i ostavljanja starog hljeba na hidrofor. Hej, oni nisu došli sa sela, već uz inostranstva :run:
Drugi primjer, odnosno neugodna situacija, se desila meni lično. Vozila sam dvoje svoje dhece, 6 I 8 g. uz brdo, isli u vikendicu. Niz brdo iz krivine izlijece škola fabija I on ima prosirenje I nece da,se skloni, već da ha u rukverc niz nagib od možda 40% bez mjesto za sklanjanje, treba da se vratim da bi on prosao. Ja naravno necu I podignem rucnu o kazem njemu isaretom da se skloni na prosirenje da prodjem. Neće ni on.
Izlazi njegova žena I uzimao kamen sa puta I kaze meni( ljeto je bilo I otvoren moj prozor)"Skloni se mater ti je..ili cu ti ovim kamenom razbiti glavu" Ljudi moji...ja ne znam šta sam joj sve nagovorila I uzela da zovem policiju. Djeca su pocela da placu od straha. Čim sam policiju pomenula, stari se sklonio I dok sam se ja pokušavala popeti jer proklizava auto na sodoru na makadamu, ono sto je u naletu iz njegivih usta izašla ni pas s maslom ne bi pojeo. Od toga da me je..moj otac, preko onog ko.me ucio da vozim. Ljudi moji...njih dvoje imaju preko 70 g. I gotovo im.mogu biti unuka. Sta se ovo sa svijetom dešava?? Kakvo je to zlo u nama? Jel se ovo samo meni desava? Totalno ludilo, zivota mi!!
Dobra tema.
User avatar
dembele
Posts: 2742
Joined: 19/06/2014 09:15

#9 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by dembele »

BiH i Srbija imaju vjerovatno najzatucanije i najprimitivnije stanovništvo u Evropi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#10 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by moonca »

Dijapora. koliko god je vani.. morali su ipak izgraditi neku toleranciju, ponasanje u skladu s pravilima.. itd... jer, drugacije nisu mogli funkcionisati. tako.. cisto sumnjam da je to neko iz inostranstva.. moguce iz drugog dijela Bosne .. .
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#11 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by uglavnomja »

ma jasta je :-)


primitivni seljak je seljak bez obzira na godine



i genijalna recenica - nisu dosli sa sela nego iz iostranstva

kakvih vukojebina ima po inostranstvima, pogotovo skandinavskim - nase najgore selo je metropola za takva mjesta


a ima i ona: mozes istjerati covjeka iz sela, ne mozes selo iz covjeka



a na kakav hidrofor mislis?
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#12 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by skrtica »

Generalno na ovim prostorima ima veliki broj nekulturnih ljudi. Malo je pristojnih, prosto se čovjek iznenadi kada naiđe na nekog takvog.
Ne mislim da godine imaju veze sa nekulturom. Vjerovatno nas više iznenadi ako starije osobe pokažu manjak uljudnosti.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#13 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by uglavnomja »

moonca wrote: 16/10/2021 20:51 Dijapora. koliko god je vani.. morali su ipak izgraditi neku toleranciju, ponasanje u skladu s pravilima.. itd... jer, drugacije nisu mogli funkcionisati. tako.. cisto sumnjam da je to neko iz inostranstva.. moguce iz drugog dijela Bosne .. .
ima ih koji su dosli i nikad jezik nisu naucili i nikad nisu radili i nikad nisu imali kontakt sa domacim ... sve su djeca sredjivala
Osmi Socrates
Posts: 8105
Joined: 19/10/2020 15:33

#14 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by Osmi Socrates »

Nema drugog rješenja osim klasne borbe protiv penzionera i bivše dijaspore.

Ja im ne bih dao ništa jesti osim Nutelle BiH kvalitete. Kašičicu na dan. I elegantnu čvoku nakon toga.

Problem je kombinacija bivše dijaspore i penzionera. To su mračne sile pod okriljem noći poslale u BiH da destabiliziraju jedno savršeno društvo tolerantnih ljudova i čovjeka (množina).
no_sikiriki
Posts: 17134
Joined: 11/12/2012 13:21

#15 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by no_sikiriki »

uglavnomja wrote: 16/10/2021 20:53
moonca wrote: 16/10/2021 20:51 Dijapora. koliko god je vani.. morali su ipak izgraditi neku toleranciju, ponasanje u skladu s pravilima.. itd... jer, drugacije nisu mogli funkcionisati. tako.. cisto sumnjam da je to neko iz inostranstva.. moguce iz drugog dijela Bosne .. .
ima ih koji su dosli i nikad jezik nisu naucili i nikad nisu radili i nikad nisu imali kontakt sa domacim ... sve su djeca sredjivala
yup. vidjela vlastitim ocima. ne mogu da shvatim da mozes zivjeti negdje 40 godina i da ti dijete tinejdzer se javlja na telefon jer nisi bio u stanju nauciti jezik.
User avatar
skrtica
Posts: 164
Joined: 03/06/2021 23:32

#16 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by skrtica »

Nema razlike između domaće i dijasporske nekulture. Nekulturna osoba je jednostavno takva ma gdje god pustila korjenje.
no_sikiriki
Posts: 17134
Joined: 11/12/2012 13:21

#17 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by no_sikiriki »

skrtica wrote: 16/10/2021 20:57 Nema razlike između domaće i dijasporske nekulture. Nekulturna osoba je jednostavno takva ma gdje god pustila korjenje.
stvar je u tome sto ti ljudi u dijaspori su primorani da se ponasaju kulturno, jer su u suprotnom kaznjeni novcano i sl. a ovdje im se moze jer smo takva zemlja da je normalno da neko parkira na sred glavne ulice da uzme burek u Forinu
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#18 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by uglavnomja »

Osmi Socrates wrote: 16/10/2021 20:54 Nema drugog rješenja osim klasne borbe protiv penzionera i bivše dijaspore.

Ja im ne bih dao ništa jesti osim Nutelle BiH kvalitete. Kašičicu na dan. I elegantnu čvoku nakon toga.

Problem je kombinacija bivše dijaspore i penzionera. To su mračne sile pod okriljem noći poslale u BiH da destabiliziraju jedno savršeno društvo tolerantnih ljudova i čovjeka (množina).
i zabraniti im voznju "po sodoru i makadamu" na putu prema vikendicama


de ba, ja ne vjerujem ni pola ovoga

zena od 70 godina joj posla rrazbiti glavu, a ova nije zvala policiju :-)

ali je dosla ovdje da nam vrijedja samim naslovom sve redom, roditelje, dede, nane, bake ...
Last edited by uglavnomja on 16/10/2021 21:00, edited 1 time in total.
Osmi Socrates
Posts: 8105
Joined: 19/10/2020 15:33

#19 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by Osmi Socrates »

Realno govoreći, djeca tinejdžeri bi kvalitetnije i forumali u mnogim situacijama.

Kažite djeci da ih društvo treba.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#20 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by moonca »

uglavnomja wrote: 16/10/2021 20:53
moonca wrote: 16/10/2021 20:51 Dijapora. koliko god je vani.. morali su ipak izgraditi neku toleranciju, ponasanje u skladu s pravilima.. itd... jer, drugacije nisu mogli funkcionisati. tako.. cisto sumnjam da je to neko iz inostranstva.. moguce iz drugog dijela Bosne .. .
ima ih koji su dosli i nikad jezik nisu naucili i nikad nisu radili i nikad nisu imali kontakt sa domacim ... sve su djeca sredjivala
To ne znaci da nemaju osnove kultute i ponasanja, prema okolini.Kao i da su 'domachi' (zemlja boravka) nesto bolji.. ali, putovanja nauce ljude svemu.... tako je za ocekivati, da dijaspora ipak ima neku mjeru... silom prilika .. je stekli..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by moonca »

uglavnomja wrote: 16/10/2021 21:00 ali je dosla ovdje da nam vrijedja samim naslovom sve redom, roditelje, dede, nane, bake ...
:lol: nije dokazano da je 'doshla' mozda je 'poshla'
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#22 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by uglavnomja »

i kakve "sugradjane" je srela na "sodoru" na putu prema vikendici?
poznaje ih iz grada?


de ba
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#23 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by uglavnomja »

moonca wrote: 16/10/2021 21:05
uglavnomja wrote: 16/10/2021 21:00 ali je dosla ovdje da nam vrijedja samim naslovom sve redom, roditelje, dede, nane, bake ...
:lol: nije dokazano da je 'doshla' mozda je 'poshla'
:thumbup: :D
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#24 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by AtillaS »

dembele wrote: 16/10/2021 20:49 BiH i Srbija imaju vjerovatno najzatucanije i najprimitivnije stanovništvo u Evropi.
Uz Hrvatsku koja je dio istog govneta.
AtillaS
Posts: 2140
Joined: 27/08/2021 18:55

#25 Re: Ponasanje starijih sugradjana

Post by AtillaS »

sherbett wrote: 16/10/2021 21:09
AtillaS wrote: 16/10/2021 21:09

Uz Hrvatsku koja je dio istog govneta.
Khm!
Pa da, isto govno, ne zna se gdje mu je rep a gdje glava. :-)
Post Reply