Uslovi za penziju

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#26 Re: Uslovi za penziju

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 07/07/2021 13:36 Lezao sam ja 7 puta za 9 godina u KB ZE na njihovom odjelu. Nisam nadam se budala. Da se razumijemo nisam u vinklu, ali valjda nisam budala, i mozda nikad u vinklu nisam ni bio. Ne znam koliki invaliditet pise u rjesenju.

Kazem ko da imam autizam ili ko da sam ga imao pa sad dalo se na sizofreniju ili sam nju odmalena imao.

Sto znaci. sto vishe nisi u 'vinklu' vece su shanse da dobijesh 100% invaliditet..... :-) skontaj sta ti je raditi ....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27 Re: Uslovi za penziju

Post by _BataZiv_0809 »

De ga ti malo podjebavaj jos
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#28 Re: Uslovi za penziju

Post by moonca »

De ti, kao pravnik, daj neki produktivni savjet, kako da dobije sto zasluzuje, osim onoga.. 'neka preda dokumentaciju'.. :-?
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#29 Re: Uslovi za penziju

Post by breuer »

pitat Federera
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#30 Re: Uslovi za penziju

Post by _BataZiv_0809 »

Ne slusaj munku dosadno joj
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#31 Re: Uslovi za penziju

Post by Truba »

Biro zna dokupiti godinu dvije tri ako imas 62 godine i 28 staza ili tako nekako
Mog su rodjaka tako zbrinuli nako 15 godina nezaposlenosti ili tako nekako
Dio je sam sebi uplacivao da dosegne taj nivo koji traze da oni doplate
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#32 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 07/07/2021 19:38
Sanjarko wrote: 07/07/2021 13:36 Lezao sam ja 7 puta za 9 godina u KB ZE na njihovom odjelu. Nisam nadam se budala. Da se razumijemo nisam u vinklu, ali valjda nisam budala, i mozda nikad u vinklu nisam ni bio. Ne znam koliki invaliditet pise u rjesenju.

Kazem ko da imam autizam ili ko da sam ga imao pa sad dalo se na sizofreniju ili sam nju odmalena imao.

Sto znaci. sto vishe nisi u 'vinklu' vece su shanse da dobijesh 100% invaliditet..... :-) skontaj sta ti je raditi ....
Mentalno bolestan tj., sav svoj. Valjda nisam budala. Dok komuniciram s ljudima valjda nisam. A govore svi nedjelujem kao da imam sizofreniju. Samo ne zive oni sa mnom pa neznaju da imam recimo muhanje, znam se kretat tamo vamo, da se znam izgubit, vecinom stres okidac toga, da nemogu bez pratnje dalje od kvarta i sto sta jos. Kazem ko da imam autizam.

Upravu je *Labud*, moze se kazem i ja par godina, za par hiljada, dokupit.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33 Re: Uslovi za penziju

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 07/07/2021 21:20 Mentalno bolestan tj., sav svoj. Valjda nisam budala. Dok komuniciram s ljudima valjda nisam. A govore svi nedjelujem kao da imam sizofreniju. Samo ne zive oni sa mnom pa neznaju da imam recimo muhanje, znam se kretat tamo vamo, da se znam izgubit, vecinom stres okidac toga, da nemogu bez pratnje dalje od kvarta i sto sta jos. Kazem ko da imam autizam.
Sanjarko.. licno.. ne mogu da vjerujem, da imash ikakav problem, kako pishesh. no, ne ulazim u detalje . ali ... uradi sve da dobijesh tu pomoc....nije bitno, koja je 'dijagnoza'.... bitno je da njih ubijedish ..da si slucaj za 100% pomoc.., na sve' moguce' nacine...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#34 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 07/07/2021 21:26
Sanjarko wrote: 07/07/2021 21:20 Mentalno bolestan tj., sav svoj. Valjda nisam budala. Dok komuniciram s ljudima valjda nisam. A govore svi nedjelujem kao da imam sizofreniju. Samo ne zive oni sa mnom pa neznaju da imam recimo muhanje, znam se kretat tamo vamo, da se znam izgubit, vecinom stres okidac toga, da nemogu bez pratnje dalje od kvarta i sto sta jos. Kazem ko da imam autizam.
Sanjarko.. licno.. ne mogu da vjerujem, da imash ikakav problem, kako pishesh. no, ne ulazim u detalje . ali ... uradi sve da dobijesh tu pomoc....nije bitno, koja je 'dijagnoza'.... bitno je da njih ubijedish ..da si slucaj za 100% pomoc.., na sve' moguce' nacine...
Ma imam. Nisam zdrav ni mentalno, ni fizicki isto tako. Ovako preko ekrana mi je lakse sabrat misli i komunicirat nego uzivo pogotovo sa strancima. Znam se pogubit pa tako pogubljen sumanuto ponasat. Zadnji put spominjao migrante i cetnike, ne Srbe, nesto da su opasni i da sam s njima se valjda borio ili tuko. Prepo se za svoje. Prije toga slicno se prepao za svoje. Da cemo bit gladni. Zadnji put okidac mozdani rahmetli starog bio. Sokirao se. Imao preda mnom on mozdani. Pao pored mene dok sam spavao. Prije toga lockdown sr*nje. 2 puta, 2020 bio hospitaliziran.

Imam tako nekih rituala od kazem muhanja do zapisivanja raznih rijeci, izreka, svojih ideja i tako dalje. Stres okidac da se desi da se pogubim. Jednom bio neki lijek, Risperidon/Prospera okidac.

Bez pratnje nemogu da se krecem. Idem uvijek skoro iza onog s kim se krecem i koga pratim i ko mi je pratnja. Sto sta jos.

Kazem ko da imam neki oblik autizma. Sa Good Doctor-om se indentificirao. Slicno se ponasamo i tako to.

Na godinu cemo na reviziju pa cemo vidit. Skupljamo i dalje dokumenta. Valjda bude na reviziji I kategorija umjesto II sad, jer sam se nemogu bas brinut za sebe.
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#35 Re: Uslovi za penziju

Post by caseytron »

moonca wrote: 07/07/2021 20:12 De ti, kao pravnik, daj neki produktivni savjet, kako da dobije sto zasluzuje, osim onoga.. 'neka preda dokumentaciju'.. :-?
Hos kakav hobi da ti smislimo?
NediM17
Posts: 21507
Joined: 05/11/2009 11:49

#36 Re: Uslovi za penziju

Post by NediM17 »

Samo vruc u ruku, bir iladz. :run:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#37 Re: Uslovi za penziju

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 07/07/2021 21:56 Ma imam. Nisam zdrav ni mentalno, ni fizicki isto tako. Ovako preko ekrana mi je lakse sabrat misli i komunicirat nego uzivo pogotovo sa strancima. Znam se pogubit pa tako pogubljen sumanuto ponasat. Zadnji put spominjao migrante i cetnike, ne Srbe, nesto da su opasni i da sam s njima se valjda borio ili tuko. Prepo se za svoje. Prije toga slicno se prepao za svoje. Da cemo bit gladni. Zadnji put okidac mozdani rahmetli starog bio. Sokirao se. Imao preda mnom on mozdani. Pao pored mene dok sam spavao. Prije toga lockdown sr*nje. 2 puta, 2020 bio hospitaliziran.

Imam tako nekih rituala od kazem muhanja do zapisivanja raznih rijeci, izreka, svojih ideja i tako dalje. Stres okidac da se desi da se pogubim. Jednom bio neki lijek, Risperidon/Prospera okidac.

Bez pratnje nemogu da se krecem. Idem uvijek skoro iza onog s kim se krecem i koga pratim i ko mi je pratnja. Sto sta jos.

Kazem ko da imam neki oblik autizma. Sa Good Doctor-om se indentificirao. Slicno se ponasamo i tako to.

Na godinu cemo na reviziju pa cemo vidit. Skupljamo i dalje dokumenta. Valjda bude na reviziji I kategorija umjesto II sad, jer sam se nemogu bas brinut za sebe.
Zao mi je, za gubitak oca i sto si bio ocevidac. :(
Jako je dobro, sto si aktivan ovdje, imas razlog, da odrzavash stanje koje je trenutno. :thumbup:
..Nadam se, da ce ljudi u komisiji biti 'humani'.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#38 Re: Uslovi za penziju

Post by plain vanilla »

Sanjarko, to sto ti je bolest dijagnostikovana kasnije, nije prepreka da naslijedis ocevu penziju jer vrijeme nastanka bolesti i vrijeme dobijanja dijagnoze nije isto. Medjutim, tvoja majka je vec preuzela njegovu penziju tako da i to komplikuje slucaj. Takodjer, ne znam da li tvoja dijagnoza podrazumijeva da nisi sposoban za samostalan zivot.
Sto kaze Bata, skupi sve papire i potrazi pravnu pomoc i neko ce te uputiti na tvoja prava.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#39 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 07/07/2021 23:53
Sanjarko wrote: 07/07/2021 21:56 Ma imam. Nisam zdrav ni mentalno, ni fizicki isto tako. Ovako preko ekrana mi je lakse sabrat misli i komunicirat nego uzivo pogotovo sa strancima. Znam se pogubit pa tako pogubljen sumanuto ponasat. Zadnji put spominjao migrante i cetnike, ne Srbe, nesto da su opasni i da sam s njima se valjda borio ili tuko. Prepo se za svoje. Prije toga slicno se prepao za svoje. Da cemo bit gladni. Zadnji put okidac mozdani rahmetli starog bio. Sokirao se. Imao preda mnom on mozdani. Pao pored mene dok sam spavao. Prije toga lockdown sr*nje. 2 puta, 2020 bio hospitaliziran.

Imam tako nekih rituala od kazem muhanja do zapisivanja raznih rijeci, izreka, svojih ideja i tako dalje. Stres okidac da se desi da se pogubim. Jednom bio neki lijek, Risperidon/Prospera okidac.

Bez pratnje nemogu da se krecem. Idem uvijek skoro iza onog s kim se krecem i koga pratim i ko mi je pratnja. Sto sta jos.

Kazem ko da imam neki oblik autizma. Sa Good Doctor-om se indentificirao. Slicno se ponasamo i tako to.

Na godinu cemo na reviziju pa cemo vidit. Skupljamo i dalje dokumenta. Valjda bude na reviziji I kategorija umjesto II sad, jer sam se nemogu bas brinut za sebe.
Zao mi je, za gubitak oca i sto si bio ocevidac. :(
Jako je dobro, sto si aktivan ovdje, imas razlog, da odrzavash stanje koje je trenutno. :thumbup:
..Nadam se, da ce ljudi u komisiji biti 'humani'.
Vjeruj forum me drzi posto se s ni skim nedruzim ko kad neizlazim, samo sa svojima ponekad.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#40 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

plain vanilla wrote: 07/07/2021 23:56 Sanjarko, to sto ti je bolest dijagnostikovana kasnije, nije prepreka da naslijedis ocevu penziju jer vrijeme nastanka bolesti i vrijeme dobijanja dijagnoze nije isto. Medjutim, tvoja majka je vec preuzela njegovu penziju tako da i to komplikuje slucaj. Takodjer, ne znam da li tvoja dijagnoza podrazumijeva da nisi sposoban za samostalan zivot.
Sto kaze Bata, skupi sve papire i potrazi pravnu pomoc i neko ce te uputiti na tvoja prava.
Izlazim sutra opet na komisiju u Rajvosa, na vrat na nos tj., brzo. Zvala nas neka zena juce, ljubazna. Sad strka, frka, panika. Kako, sta. Ja jos bolesnog stopala, ne bi sta, kako. Neznam kako cemo s snac ja i stara u Sa. Ponijet cemo sto sta. Sveske neke moje. Kontam mozda s mobitela im citat sve sta pisem ili ponijet ovaj krs od laptopa. Dokumentaciju od PK Ze i CZMZ Ze, kao od policije izvjestaj da sam izletio na cestu i da me je lupilo auto. Govorim staroj da ponesemo i diplome od skole.

Nisam ni vidio ovo @plain vanilla, upis tvoj. Hvala na njemu, valjda ispadne sve kako treba, jer stvarno nisam zdrav nikako. Sta da vam kazem kad trebam pomoc i pri kupanju. Stara ce svoju valjda dobit, ako ja dobijem od rahmetli tate.

Sorry sto te citiram nakon skoro pola godine.

PS. Ostalo nisam mogao skupit. Za vid itd. Jbna Korona sve poremetila. Nisam cak ni zubaru otisao, a moram.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#41 Re: Uslovi za penziju

Post by nlt »

Kako se računa staž u ministarstvu odbrane nakon potpisivanja dejtonskog sporazuma?
Do kojeg datuma se računa kao dupli staž?
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#42 Re: Uslovi za penziju

Post by toska »

Jedan info za RVI, bez obzira na procenat, koji ministarsvo i PIO/MIO kriju ko zmija noge, pokušajte naći na internetu, nigdje izuzev 1 bloga :

RVI sa 55 god. života i 20 god. staža (ako nije smanjeno kad i ostalim na 15) imaju pravo na min. penziju.

RVI sa 35 god staža, uključujući i dupli vojni, ima pravo na punu starosnu penziju bez obzira na god. života.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#43 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

izgleda rijesen moj slucaj
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#44 Re: Uslovi za penziju

Post by mirsek »

Sanjarko wrote: 22/07/2022 23:13 izgleda rijesen moj slucaj
Pa jel pozitivno, de nas obraduj.. jesil dobio porodicnu penziju ?
Ja sto sam citao po zakonima, da bi dijete iznad 15 dobilo porodicnu penziju treba biti izdrzavano od roditelja do njihove smrti ( da su mu mjesecna primanja ispod minimalne penzije bar godinu prije smrti roditelja) i da ima utvrdjenu trajnu radnu nesposobnost( to utvrdjuje institut).
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#45 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

mirsek wrote: 23/07/2022 07:50
Sanjarko wrote: 22/07/2022 23:13 izgleda rijesen moj slucaj
Pa jel pozitivno, de nas obraduj.. jesil dobio porodicnu penziju ?
:)

da, samo nam jos mala caka fali, da stigne, da nam je se jos nekako polako pocet iscupavati iz dugova za rezije, oni JP, nabili kamatama nama ogroman dug za rezije, a rahmetli starom odbijali od penzije za isti, prica stara da plati vjestacenje dugova
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#46 Re: Uslovi za penziju

Post by Sanjarko »

mirsek wrote: 23/07/2022 07:50
Sanjarko wrote: 22/07/2022 23:13 izgleda rijesen moj slucaj
Pa jel pozitivno, de nas obraduj.. jesil dobio porodicnu penziju ?
Ja sto sam citao po zakonima, da bi dijete iznad 15 dobilo porodicnu penziju treba biti izdrzavano od roditelja do njihove smrti ( da su mu mjesecna primanja ispod minimalne penzije bar godinu prije smrti roditelja) i da ima utvrdjenu trajnu radnu nesposobnost( to utvrdjuje institut).
izdrzavaju me citav zivot, porodica, roditelji i sestra, a oduzeta mi je radna sposobnost
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#47 Re: Uslovi za penziju

Post by mirsek »

Sanjarko wrote: 23/07/2022 08:08
mirsek wrote: 23/07/2022 07:50
Pa jel pozitivno, de nas obraduj.. jesil dobio porodicnu penziju ?
:)

da, samo nam jos mala caka fali, da stigne, da nam je se jos nekako polako pocet iscupavati iz dugova za rezije, oni JP, nabili kamatama nama ogroman dug za rezije, a rahmetli starom odbijali od penzije za isti, prica stara da plati vjestacenje dugova
:thumbup: Super.
Rijesit ce se i ti ostali problemi, samo polako.
Post Reply