Home Office

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#1 Home Office

Post by hadzinicasa »

u zadnje vrijeme po raznoraznim mrezama (tipa LinkedIn i Xing) citam clanke koji se vode frazom: Home Office is here to stay. (u slobonom prevodu: rad od kuce je dosao da tu i ostane)

buduci da su u mojoj firmi nakon godine i po team splitting-a (sistem po kojem dio tima ostaje kuci, a dio dolazi u ured, a kako bi se osigurao kontinuiran rad, ukoliko se jedna grupa zarazi ili mora u izolaciju); a zatim i minimalnog prisustva u kancelariji - kada su svi instruirani da ostanu kucama i rade od kuce - od 01.07. je najavljen povratak u kancelariju. redom.

medjutim, HR je izradio nove procedure koje obuhvacaju frazu is prve recenice, te dozvoljavaju, parafraziram, ukoliko to okolnosti i priroda posla omogucavaju, do 2 dana sedmicno Home Office u dogovoru sa pretpostavljenim. Dakle nije da uposlenik ima pravo, nego je data mogucnost koja se treba dokumentirati, bla bla bla. Postoje mnogi parametri koji tu igraju ulogu - npr. receno je da ukoliko je posao moguce obavljati od kuce (vidjeli smo u pandemiji da je haman svaki posao moguce obavljati od kuce) i tako jos neki parametri koji su subjektivni i opceniti.

Argumentacija za i protiv Home Office-a je kompleksna kao sto to mnogi clanci pomenuti vec obradjuju.

Sve je ostavljeno ipak na rukovodioca kako ce ona/on urediti rad u svom timu. Zanimaju me iskustva, preference i argumentacija.
pa opletite ako vam se da :)
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#2 Re: Home Office

Post by zforumas »

Od Augusta 2020 sam u Home Office i da izvines, prolupao totalno. Nervozan, sve mi smeta, osjecam se kao debil. Kad zavrsim radno vrijeme nemam volje da se pokrenem.
Sve sam one neke savjete probao, tipa da "idem na posao", obucem se za posao i sl ali dzaba. Teams i telefoniranje me izludise. Prestao sam telefonirati sa osobama koje mi nesto znace u zivotu cisto jer telefon ne mogu smisliti vise.

Nisam neki aman zaman extrovert, mogao bih provesti godinu na planini sam bez igdje ikoga ali kad je posao u pitanju ne lezi mi ta samoca. Fali jednostavno taj kontakt s kolegama, sala, kafa, savjet, prijedlog (znam ide to i online ali...).

Od 1. jula imam priliku 2 dana HO 3 dana u birou, mislim da ce mi to super odgovarati.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#3 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

zforumas wrote: 28/06/2021 11:19 Od Augusta 2020 sam u Home Office i da izvines, prolupao totalno. Nervozan, sve mi smeta, osjecam se kao debil. Kad zavrsim radno vrijeme nemam volje da se pokrenem.
Sve sam one neke savjete probao, tipa da "idem na posao", obucem se za posao i sl ali dzaba. Teams i telefoniranje me izludise. Prestao sam telefonirati sa osobama koje mi nesto znace u zivotu cisto jer telefon ne mogu smisliti vise.

Nisam neki aman zaman extrovert, mogao bih provesti godinu na planini sam bez igdje ikoga ali kad je posao u pitanju ne lezi mi ta samoca. Fali jednostavno taj kontakt s kolegama, sala, kafa, savjet, prijedlog (znam ide to i online ali...).

Od 1. jula imam priliku 2 dana HO 3 dana u birou, mislim da ce mi to super odgovarati.
Ja nisam nikako bila u HO, svaki dan sam isla na posao (kljucna radna snaga), sporadicno samo - ali primjecujem razliku i kod sebe.
Kolege sa porodicama i djecom, mozda je zgodnije zbog lock downa biti kuci, medjutim nisam bas sigurna da se mogu posvetiti potpuno poslu - rijetko ko ima mogucnost da je izdvojen, pogotovo kad su svi u isto vrijeme kuci i imati zaista svoj ured koji je izoliran i uredjen tako da "trpi" 8-9 sati aktivnog rada.

Takodjer posao je nesto, po meni, sto je potrebno razdvojiti od privatnog zivota, mislim kad se te granice razvodne i da je veoma tesko naci pravi balans. u razdvajanju pomaze i fizicko razdvajanje, koliko god da je zgodno ustedjeti par sati na prevozu recimo. ovo govorim za ljude koji imaju manje-vise fiksno radno vrijeme.

i da i ja mrzim Teams i telefoniranje. moje iskustvo je da je trostruko teze tako raditi i nesto obaviti, da puno lakse dolazi do nesporazuma i da se gubi veliki dio informacija i previse vremena provodi u objasnjavanju, a tim se razvodnjava.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#4 Re: Home Office

Post by safran »

Mom poslu bi jako prijalo periodično par dana HO. Noćni sam tip i kad mogu sastaviti od 23:00 do 5:00 puno više i smislenije uradim nego za isto vrijeme na poslu.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5 Re: Home Office

Post by vaučer »

S obzirom na pandemiju i relativno stroge lockdown mjere u zemlji gdje živim, radimo od kuće od polovice trećeg mjeseca 2020-te, dakle preko godinu dana. S obzirom da kompanija pruža software usluge i da su svi prilično informatički sposobni - tehnički nije bio problem prebaciti se na online rad. Meni osobno je trebalo sigurno dobrih 7-8 mjeseci da uhodam ritam i da dosegnem neku normalnu razinu produktivnosti. Na kraju sam gotovo pa potpuno resetirao mnoge navike, od hrane, vježbanja, uzimanja pauza, spavanja - kako bih imao produktivan dan na poslu. S druge strane cijela kompanija je vrlo fleksibilna oko vremena - nije bitno kad i koliko radiš nego šta je urađeno i je li na vrijeme. Dakle ponekad ako imam dobar dan, odradim brdo posla, onda dan dva kasnije u biti radim 5 sati dnevno. I to je ok i svi tako rade. Planovi za nakon pandemije su da se uzme puno manji ured od trenutnog i da imamo dan-dva tjedno u uredu. Mislim da će to odgovarati većini.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#6 Re: Home Office

Post by Hajvan »

12 godina radim u HO.
Ne smeta mi uopce.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#7 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

Mislim da treba razdvojiti remote work, odnosno poslove/radna mjesta koja su od pocetka bila nevezana za ured u sklopu firme i ona koja su tradicionalno po prirodi bila u sklopu uredskog poslovanja, pa su dolaskom korone, odnosno sticajem okolnosti izmjestena u domove uposlenika.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#8 Re: Home Office

Post by Hajvan »

razumijem i
slazem se

uzgred, volio bih znati koja su to zanimanja tradicionalno uredska.
BlackRiver
Posts: 421
Joined: 11/07/2012 10:36

#9 Re: Home Office

Post by BlackRiver »

Otkako je pocelo ovo sa pandemijom, radim HO.
U pocetku bilo super, sve organizovano. Onda u aprilu dosla beba. Treba li reci da mi office veoma nedostaje? :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#10 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

Hajvan wrote: 28/06/2021 19:11 razumijem i
slazem se

uzgred, volio bih znati koja su to zanimanja tradicionalno uredska.
namjerno nisam rekla - zanimanja, vec radna mjesta - jer kako gore napisah, pandemija nam je pokazala da se mnogi poslovi mogu (ako moraju) raditi od kuce.
druga pitanja su ovdje tema - pitanje efikasnosti, balansa izmedju posla i privatnog zivota, efekti timskog rada, discipline, i sl.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#11 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

BlackRiver wrote: 29/06/2021 08:44 Otkako je pocelo ovo sa pandemijom, radim HO.
U pocetku bilo super, sve organizovano. Onda u aprilu dosla beba. Treba li reci da mi office veoma nedostaje? :mrgreen:
sasvim razumljivo, a mislim da je zenama jos "gore".
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#12 Re: Home Office

Post by azdralovic »

Ono sto sam ja primjetio da argumentacija za jedno ili drugo vise zavisi od situacije kuci, nego od samog posla...

ljudi koji imaju djecu npr. su od pocetka kod mene u firmi bili za office, i cak su dolazili u office raditi u vrijeme kad su mogli raditi od kuce....
User avatar
Qler
Posts: 23583
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Home Office

Post by Qler »

Ja sam od početka pandemije u HO, i da se ja pitam ne bih se više vraćao za stalno nikad. Ono otići kad baš nešto treba, malo se sa ljudima družiti, ali mi ova 2h dnevno više, koje ne provedem u saobraćaju puno znače. Djeca su mala, ali dovoljno velika da ne smetaju, a i kad završim sa poslom, umjesto u auto kući, ja na biciklo i sa njima krug :)
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#14 Re: Home Office

Post by TLOP »

Cim procitam negdje "timski rad" hoce nesto da mi bude.
Radim iz HO vec 10mj i lakse mi je nego u firmi gdje svako malo neko s nekim prica, hodaju stalno-sto oko stola sto pored njega, stalno brdo distrakcija i lakse mi radit u svojoj kuci gdje se zavucem u sobu i nigdje nista nema. Nemojte molim vas tih HR preseravanja oko toga kako je zdravije za ljude bit u firmama i uz ljude, nije svima isto to bi vec jednom trebalo bit jasno, neko ne voli nista, i ne tjerajte ljude da se vracaju ako im je bolje od kuce a ne vidite problem s njihovim.postovanjem deadlinea i kvalitetom rada
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#15 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

azdralovic wrote: 29/06/2021 08:50 Ono sto sam ja primjetio da argumentacija za jedno ili drugo vise zavisi od situacije kuci, nego od samog posla...

ljudi koji imaju djecu npr. su od pocetka kod mene u firmi bili za office, i cak su dolazili u office raditi u vrijeme kad su mogli raditi od kuce....
ja sam primjetila kod nekih kolega koji zive sami, da takodjer rado dolaze na posao, mislim da socijalna komponenta takodjer nije zanemariva.
naravno da je individualno, takodjer cini mi se da ljudi koji se identificiraju sa svojim poslom, vole ga, rado ga rade, iz njega crpe osjecaj samoostvarenja, ljudi koji su samo-motivirani (ovo malo glupo zvuci kad se prevede) takodjer rado dolaze na posao.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#16 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

TLOP wrote: 29/06/2021 09:00 Cim procitam negdje "timski rad" hoce nesto da mi bude.
Radim iz HO vec 10mj i lakse mi je nego u firmi gdje svako malo neko s nekim prica, hodaju stalno-sto oko stola sto pored njega, stalno brdo distrakcija i lakse mi radit u svojoj kuci gdje se zavucem u sobu i nigdje nista nema. Nemojte molim vas tih HR preseravanja oko toga kako je zdravije za ljude bit u firmama i uz ljude, nije svima isto to bi vec jednom trebalo bit jasno, neko ne voli nista, i ne tjerajte ljude da se vracaju ako im je bolje od kuce a ne vidite problem s njihovim.postovanjem deadlinea i kvalitetom rada
moje iskustvo je da sinergija tima boosta i individualni ucinak.
odnosno da je ucinak tima veci od zbroja pojedinacnih ucinaka.
i ne, ne radim u HR-u. Iskustvo s "terena".
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#17 Re: Home Office

Post by Bullet Tooth Tony »

TLOP wrote: 29/06/2021 09:00 Cim procitam negdje "timski rad" hoce nesto da mi bude.
Radim iz HO vec 10mj i lakse mi je nego u firmi gdje svako malo neko s nekim prica, hodaju stalno-sto oko stola sto pored njega, stalno brdo distrakcija i lakse mi radit u svojoj kuci gdje se zavucem u sobu i nigdje nista nema. Nemojte molim vas tih HR preseravanja oko toga kako je zdravije za ljude bit u firmama i uz ljude, nije svima isto to bi vec jednom trebalo bit jasno, neko ne voli nista, i ne tjerajte ljude da se vracaju ako im je bolje od kuce a ne vidite problem s njihovim.postovanjem deadlinea i kvalitetom rada
Ja vjerujem samo u kancelarije ... Da imam svoju firmu, open office bi zabranio zakonom :D :D

Kao sto frajer kaze u tekstu ... kancelarija od 7 ljudi koji rade na istom projektu ( Cross-functional team ) i opleti

Last edited by Bullet Tooth Tony on 29/06/2021 09:07, edited 1 time in total.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

Bullet Tooth Tony wrote: 29/06/2021 09:06
TLOP wrote: 29/06/2021 09:00 Cim procitam negdje "timski rad" hoce nesto da mi bude.
Radim iz HO vec 10mj i lakse mi je nego u firmi gdje svako malo neko s nekim prica, hodaju stalno-sto oko stola sto pored njega, stalno brdo distrakcija i lakse mi radit u svojoj kuci gdje se zavucem u sobu i nigdje nista nema. Nemojte molim vas tih HR preseravanja oko toga kako je zdravije za ljude bit u firmama i uz ljude, nije svima isto to bi vec jednom trebalo bit jasno, neko ne voli nista, i ne tjerajte ljude da se vracaju ako im je bolje od kuce a ne vidite problem s njihovim.postovanjem deadlinea i kvalitetom rada
Ja vjerujem samo u kancelarije ... Da imam svoju firmu, open office bi zabranio zakonom :D :D

uh. odmah me srklet neki.
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#19 Re: Home Office

Post by TLOP »

hadzinicasa wrote: 29/06/2021 09:05
TLOP wrote: 29/06/2021 09:00 Cim procitam negdje "timski rad" hoce nesto da mi bude.
Radim iz HO vec 10mj i lakse mi je nego u firmi gdje svako malo neko s nekim prica, hodaju stalno-sto oko stola sto pored njega, stalno brdo distrakcija i lakse mi radit u svojoj kuci gdje se zavucem u sobu i nigdje nista nema. Nemojte molim vas tih HR preseravanja oko toga kako je zdravije za ljude bit u firmama i uz ljude, nije svima isto to bi vec jednom trebalo bit jasno, neko ne voli nista, i ne tjerajte ljude da se vracaju ako im je bolje od kuce a ne vidite problem s njihovim.postovanjem deadlinea i kvalitetom rada
moje iskustvo je da sinergija tima boosta i individualni ucinak.
odnosno da je ucinak tima veci od zbroja pojedinacnih ucinaka.
i ne, ne radim u HR-u. Iskustvo s "terena".
Moje iskustvo je da mi tim savrseno radi i sve dostavlja cak i kad nisu svi u firmi. I sto onda ja moram.nazad u firmu kad se bolje osjecam kod kuce? Nekom kao falim tamo? Ma jasta, kako da ne, druzili se.i prije korone redovno, kafe ispijali...jahh
Falim samo ljudima koji vole da nadgledaju sta ko drugi radi

A ovo za open office i ja bih to zakonom, zlo nevidjeno, buka stalno, ometanje, ma ni na sta nalik
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#20 Re: Home Office

Post by Bullet Tooth Tony »

A sta cemo sa ljudima koji trebaju prodati nekome taj tvoj projekt ? (Generalno pitanje ... ne licno tebi TLOP :D )

Jako tesko je na "zoomu" opipati prostoriju, da ukljucis goste u konverzaciju ....

Recimo ovdje niko nije spomenuo cime se bavi - ali svi znaju da se radi o programiranju ili nekoj drugoj grani ITa ... Home Office nije samo IT ..

Slazem se da ne treba gurati ljude da se vrate u kancelarije... Ako se nekome ostaje kuci treba ostati i raditi od kuce ...
TLOP
Posts: 295
Joined: 23/01/2020 11:12

#21 Re: Home Office

Post by TLOP »

Pa vidi nesto, nekom posao ne dozvoljava da radi iz HO. Ne moze prodavac na kasi raditi iz HO, tako i sales ne moze stalno bit u HO. Nije to moj problem. Ja ne radim taj posao i ako mogu raditi iz HO bez ikakvih posljedica, ako mi to vise odgovara sto onda da dolazim u firmu i trosim resurse, sto svoje sto firmine? U prosjeku za dolazak na posao i odlazak kuci potrosim sat i po, minimalno, to je npr vrijeme koje mogu u teretani iskoristit, a idalje radim dobar posao i projekat ne ispasta, nego ispastaju ljudi jer se eto ne druzimo. Jednostavno ne vidim razlog sto se to toliko mora druzit po firmi, zbog cega?
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#22 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

TLOP wrote: 29/06/2021 09:27
hadzinicasa wrote: 29/06/2021 09:05
TLOP wrote: 29/06/2021 09:00 Cim procitam negdje "timski rad" hoce nesto da mi bude.
Radim iz HO vec 10mj i lakse mi je nego u firmi gdje svako malo neko s nekim prica, hodaju stalno-sto oko stola sto pored njega, stalno brdo distrakcija i lakse mi radit u svojoj kuci gdje se zavucem u sobu i nigdje nista nema. Nemojte molim vas tih HR preseravanja oko toga kako je zdravije za ljude bit u firmama i uz ljude, nije svima isto to bi vec jednom trebalo bit jasno, neko ne voli nista, i ne tjerajte ljude da se vracaju ako im je bolje od kuce a ne vidite problem s njihovim.postovanjem deadlinea i kvalitetom rada
moje iskustvo je da sinergija tima boosta i individualni ucinak.
odnosno da je ucinak tima veci od zbroja pojedinacnih ucinaka.
i ne, ne radim u HR-u. Iskustvo s "terena".
Moje iskustvo je da mi tim savrseno radi i sve dostavlja cak i kad nisu svi u firmi. I sto onda ja moram.nazad u firmu kad se bolje osjecam kod kuce? Nekom kao falim tamo? Ma jasta, kako da ne, druzili se.i prije korone redovno, kafe ispijali...jahh
Falim samo ljudima koji vole da nadgledaju sta ko drugi radi

A ovo za open office i ja bih to zakonom, zlo nevidjeno, buka stalno, ometanje, ma ni na sta nalik
ne znam sto se poteze "ispijanje kafa" kao argument za bilo sta? zato sto je kultura u BiH da se ujutro sjedne i prvo popije kafu, pa tako par puta dnevno? moze se raditi zajedno i to produktivno, usko suradjivati i uzivati u tome uz uzajamno postovanje, uvazavanje i ljubaznost i bez ispijanja kafa i (nad)gledanja ko sta radi. Cak tvrdim da je puno puno efikasnije i efektivnije, bez pretjeranog familijariziranja.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20499
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#23 Re: Home Office

Post by Bullet Tooth Tony »

Sta se poslova i ideja na kafama zavrsilo.. Pih...

Sta sam problema otklonio samo zato sto sam "ispijao" kafe sa timom...
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#24 Re: Home Office

Post by programerAnel »

Meni su komšije najgore.
Vide auto ispred kuće , bum bum bum na vrata, ajde ba pomozi mi samo da pomjerim kauč,
ajde pomjeri auto u hlad, ajde.

A da ne govorim šta sam se put zatekao sa ženom da sjedim i ispijam kahvu po 2h i gledam stolni tenis jer mi je sve zanimljivije od posla, i onda ostanem do kasno da radim da bi nadoknadio.

Nn'a daj ti meni da radim u firmi od 08-16 i ćao ćao.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#25 Re: Home Office

Post by hadzinicasa »

Bullet Tooth Tony wrote: 29/06/2021 09:59 Sta se poslova i ideja na kafama zavrsilo.. Pih...

Sta sam problema otklonio samo zato sto sam "ispijao" kafe sa timom...
ama ne kazem da ne treba nikako, sto ste bukvalni :)
mi recimo, imamo zajednicke dorucke povremeno - dogovorimo se, svak' nesto napravi ili kupi i donese, ali nema redovnih zajednickih ispijanja kafa.
Post Reply