Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Treba li zabraniti pušenje na javim mjestima

Poll ended at 16/06/2021 17:06

Obavezno
156
80%
N slučajno
40
20%
 
Total votes: 196

sarajevsko_pivo
Posts: 3431
Joined: 27/07/2009 16:22

#1 Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by sarajevsko_pivo »

Meni nikad neće biti jasno kako je još uvijek dozvoljene konzumiranje cigareta na javnim mjestima tipa hipermarketima, restoranima Itd.

Samo u BiH se može pušiti u supermarketima tipa Bingo. Ne znam ni za jednu drugu zemlju u Evropi gdje dozvoljeno.

Zašto se ovo još uvijek ne regulise zakonom?
Last edited by sarajevsko_pivo on 17/05/2021 17:06, edited 2 times in total.
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#2 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by BiBi911 »

sarajevsko_pivo wrote: 11/05/2021 18:48 Meni nikad neće biti jasno kako je još uvijek dozvoljene konzumiranje cigareta na javnim mjestima tipa hipermarketima, restoranima Itd.

Samo u BiH se može pušiti u supermarketima tipa Bingo. Ne znam ni za jednu drugu zemlju u Evropi gdje dozvoljeno.

Zašto se ovo još uvijek ne regulise zakonom?
Ko ce ti provodit taj zakon. Ona tri precjednika 28 vam kriminalci, oni ispod njih od 1900 ministara 2800 krimosi. Odes na 8000 pomocnjika nadjes 11873 krimosa, dodjes do raznoraznih dorektora javnih ustanova opet krimosi, lik uvalio pokvarene respiratore niko nista, onaj kloc ubi zenu sa autom jos ga kamera snimila da juri 150+ seta slobodan. Od 50 policajaca 25000 ih kupis za cenera.

I ko da ti provodi taj zakon
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#3 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by vaučer »

Rjetko u par godina kad dođem u BIH na koji dan mi je uvijek šok da se puši u kafićima, restoranima i tko zna gdje sve ne. Baš retrogradna politika koja namjerno ignorira zdravlje stanovništva.

Ne mogu se stroge mjere uvesti odjednom, ali se može razraditi decenijski plan i postepeno okretati kurs prema zdravijem životu.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by spreca »

vaučer wrote: 11/05/2021 21:19 Rjetko u par godina kad dođem u BIH na koji dan mi je uvijek šok da se puši u kafićima, restoranima i tko zna gdje sve ne. Baš retrogradna politika koja namjerno ignorira zdravlje stanovništva.

Ne mogu se stroge mjere uvesti odjednom, ali se može razraditi decenijski plan i postepeno okretati kurs prema zdravijem životu.
Ili da bar naprave kafane za pusace i nepusace , amoze se to sve i zakonom rjesiti,onome ko pusi 100 mara kazna a gazdi bar 3000 markica i problem bi bio rjesen za nedelju dana,samo po dzepu udri i svi postuju
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by vaučer »

Ne bi da taj problem nije riješen već sto puta u dvijesto zemalja. Odvojeni prostori za pušače, vrlo, vrlo stroge kazne i dizanje cijena duhanskih proizvoda na puno više razine. Uz naravno automatsku i kompletnu zabranu pušenja u svim vrstama prevoza, javnim ustanovama, restoranima, prodavnicama itd.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#6 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by musicman80 »

spreca wrote: 11/05/2021 21:24
vaučer wrote: 11/05/2021 21:19 Rjetko u par godina kad dođem u BIH na koji dan mi je uvijek šok da se puši u kafićima, restoranima i tko zna gdje sve ne. Baš retrogradna politika koja namjerno ignorira zdravlje stanovništva.

Ne mogu se stroge mjere uvesti odjednom, ali se može razraditi decenijski plan i postepeno okretati kurs prema zdravijem životu.
Ili da bar naprave kafane za pusace i nepusace , amoze se to sve i zakonom rjesiti,onome ko pusi 100 mara kazna a gazdi bar 3000 markica i problem bi bio rjesen za nedelju dana,samo po dzepu udri i svi postuju

Nazalost, vecina gradjana u BIH pusi. Kada bi bile te kafane za nepusace, bile bi poluprazne, a one za pusace pune. Ne dozvoljavaju ugostitelji pusenje sto se to njima svidja, nego zato sto znaju da su vecina ljudi pusaci i da ako zabrane pusenje u objektima, zaradjivace manje. Prosta racunica. Zato treba smanjiti sivu ekonomiju i sverc cigareta i duvana, a podici cijene legalnih duvanskih proizvoda na recimo 15 KM za kutiju, pa da vidis kako ce ljudi prestajati da puse.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#7 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by spreca »

musicman80 wrote: 11/05/2021 21:42
spreca wrote: 11/05/2021 21:24
vaučer wrote: 11/05/2021 21:19 Rjetko u par godina kad dođem u BIH na koji dan mi je uvijek šok da se puši u kafićima, restoranima i tko zna gdje sve ne. Baš retrogradna politika koja namjerno ignorira zdravlje stanovništva.

Ne mogu se stroge mjere uvesti odjednom, ali se može razraditi decenijski plan i postepeno okretati kurs prema zdravijem životu.
Ili da bar naprave kafane za pusace i nepusace , amoze se to sve i zakonom rjesiti,onome ko pusi 100 mara kazna a gazdi bar 3000 markica i problem bi bio rjesen za nedelju dana,samo po dzepu udri i svi postuju

Nazalost, vecina gradjana u BIH pusi. Kada bi bile te kafane za nepusace, bile bi poluprazne, a one za pusace pune. Ne dozvoljavaju ugostitelji pusenje sto se to njima svidja, nego zato sto znaju da su vecina ljudi pusaci i da ako zabrane pusenje u objektima, zaradjivace manje. Prosta racunica. Zato treba smanjiti sivu ekonomiju i sverc cigareta i duvana, a podici cijene legalnih duvanskih proizvoda na recimo 15 KM za kutiju, pa da vidis kako ce ljudi prestajati da puse.
Ovo bi moglo biti jedno od rjesenja ili bi sa nasim supljim granicama siva ekonomija bila jos veca
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#8 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by moonca »

wrote: 11/05/2021 21:42 Ne dozvoljavaju ugostitelji pusenje sto se to njima svidja, nego zato sto znaju da su vecina ljudi pusaci i da ako zabrane pusenje u objektima, zaradjivace manje
U Bosni je pusaca blizu 44 %... i oni su potencionalni gosti restorana.. ostali, tj nepushaci, vjerujem ne ulaze u te objekte...
. Bilo bi prihvatljivo kao, sto je na zapadu- gdje se hrana sluzi. ne dozvoliti pusenje, u barovima..da...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15467
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#9 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by problemnatravunu »

musicman80 wrote: 11/05/2021 21:42
spreca wrote: 11/05/2021 21:24
vaučer wrote: 11/05/2021 21:19 Rjetko u par godina kad dođem u BIH na koji dan mi je uvijek šok da se puši u kafićima, restoranima i tko zna gdje sve ne. Baš retrogradna politika koja namjerno ignorira zdravlje stanovništva.

Ne mogu se stroge mjere uvesti odjednom, ali se može razraditi decenijski plan i postepeno okretati kurs prema zdravijem životu.
Ili da bar naprave kafane za pusace i nepusace , amoze se to sve i zakonom rjesiti,onome ko pusi 100 mara kazna a gazdi bar 3000 markica i problem bi bio rjesen za nedelju dana,samo po dzepu udri i svi postuju

Nazalost, vecina gradjana u BIH pusi. Kada bi bile te kafane za nepusace, bile bi poluprazne, a one za pusace pune. Ne dozvoljavaju ugostitelji pusenje sto se to njima svidja, nego zato sto znaju da su vecina ljudi pusaci i da ako zabrane pusenje u objektima, zaradjivace manje. Prosta racunica. Zato treba smanjiti sivu ekonomiju i sverc cigareta i duvana, a podici cijene legalnih duvanskih proizvoda na recimo 15 KM za kutiju, pa da vidis kako ce ljudi prestajati da puse.
Ideja je odlična, tako to ide u normalnim državama, ali izgleda da slabo pratiš vijesti,
naime, sigurno dva puta u zadnjih godinu dana se oglasila"vlast", gdje izlaze sa tezom da ne žele više dizati akcize na duhan ,
jer tako povećavaju crno tržište, a očito su nesposobni ili NE ŽELE da ojačaju granice i borbu sa crnim tržištem,
pa idu razmišljanjem da ako cigare u regularnoj prodaji nisu preskupe, neće ni biti bog zna kakvog jakog crnog tržišta :shock: :lol:
A stvarno je dno dna kad vidim gdje je sve kod nas pušenje dozvoljeno i sasvim normalno , fuj, ma mi smo onaj najtamniji vilajet na planeti!
Neko reče, 44% su pušači, pa to je ipak manjina, dakle ko ih :izet: ,
treba to zabraniti ili svesti u civilizirane okvire , jer, eto, ipak su većina nepušači, i siti su tog smrada gdje se god zateknu!

Kakvi hohstapleri vode ovu državu, skoro da sam 100% uvjeren da se oni njihovi ahbabi bave duhanskim tržištem (crnim naravno) i nisu ludi da ista diraju jer su u talu
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 12/05/2021 01:48
wrote: 11/05/2021 21:42 Ne dozvoljavaju ugostitelji pusenje sto se to njima svidja, nego zato sto znaju da su vecina ljudi pusaci i da ako zabrane pusenje u objektima, zaradjivace manje
U Bosni je pusaca blizu 44 %... i oni su potencionalni gosti restorana.. ostali, tj nepushaci, vjerujem ne ulaze u te objekte...
. Bilo bi prihvatljivo kao, sto je na zapadu- gdje se hrana sluzi. ne dozvoliti pusenje, u barovima..da...
Od ukupne populacije ili samo odraslih, i zar nije 54 ili 56%?
konami666
Posts: 2429
Joined: 11/05/2015 21:57

#11 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by konami666 »

Bosna je stala sa svim napretkom nekad između 1985-1989. Od tog perioda pa do današnjeg dana nije napredovala niti u jednom segmentu. Ne znam čemu čuđenje zemlje koja stoji zaleđena u vremenu već nekih 35 godina. Još malo pa će biti ko Kuba.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#12 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 12/05/2021 08:22
moonca wrote: 12/05/2021 01:48
wrote: 11/05/2021 21:42 Ne dozvoljavaju ugostitelji pusenje sto se to njima svidja, nego zato sto znaju da su vecina ljudi pusaci i da ako zabrane pusenje u objektima, zaradjivace manje
U Bosni je pusaca blizu 44 %... i oni su potencionalni gosti restorana.. ostali, tj nepushaci, vjerujem ne ulaze u te objekte...
. Bilo bi prihvatljivo kao, sto je na zapadu- gdje se hrana sluzi. ne dozvoliti pusenje, u barovima..da...
Od ukupne populacije ili samo odraslih, i zar nije 54 ili 56%?
Odrasli...Srbija je bila br 1 na Balkanu.... vjerujem da se brojevi mijenjaju ..
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#13 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Romeo 80 »

Od svega navedenog meni najteze pada smrad duhana u restoranima i kaficima. Ono, krenes da jedes, a lola ili lolita za stolom pored tebe zapale logorsku vatru :fazlija:

Ma fuj, ali dok se te pojave ne budu strogo sankcionisale, bice nam ovako i dalje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#14 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by moonca »

Ima par restorana, gdje nije dozvoljeno pusenje :thumbup: kao i da ne izlazish s osobom koja pushi.. :zoka:
Naslovnica
Posts: 27647
Joined: 20/03/2013 15:38

#15 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Naslovnica »

Kada su u UK mogli da prestanu s pušenjem u pubovima, onda je sve moguće.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#16 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Sydnor »

Kod mene u gradu momci koji su ovako malo u vjeri preuzeli baš jedan fin kafić i zabranili pušenje, nema uopšte pepeljara na stolu čak ni u baštama.

Je li potrebno da vam ispričam kako su neslavno završili i da već razmišljaju o zatvaranju nakon 2 mjeseca rada? :)
sarajevsko_pivo
Posts: 3431
Joined: 27/07/2009 16:22

#17 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by sarajevsko_pivo »

Kakva je u Srbiji situacija jeli kao u BiH svugdje dozvoljeno?
sarajevsko_pivo
Posts: 3431
Joined: 27/07/2009 16:22

#18 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by sarajevsko_pivo »

konami666 wrote: 12/05/2021 09:19 Bosna je stala sa svim napretkom nekad između 1985-1989. Od tog perioda pa do današnjeg dana nije napredovala niti u jednom segmentu. Ne znam čemu čuđenje zemlje koja stoji zaleđena u vremenu već nekih 35 godina. Još malo pa će biti ko Kuba.
100% si upravu!
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#19 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by teuta06 »

ja evo čekam uvođenje zabrana pušenja u BiH, ali realnost je da ce to biti veoma tesko... nema volje od strane vladajućih da se to "uvede" i provodi kako treba

naravno rješenje je, kako je netko napisao, velike kazne...i treba cekati da se ljudi naviknu

u Beču su prije 2 godine msm uveli zabranu pusenja i u nocnim klubovima...prijateljica mi je pricala da barem 2 mjeseca nije bilo ljudi, jos se uvelo pred zimu (11 mjesec)...ali ljudi (omladina) su se polako krenuli vracat u klubove al bez pusenja

a za crno tržište...pa otiđi na bilokoju pijacu u Sa ili u centru Zenice ljudi prodaju cigare bez akciza... kao ne povećavaju cijenu zbog crnog tržišta
User avatar
vaučer
Posts: 8897
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#20 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by vaučer »

Sydnor wrote: 12/05/2021 21:13 Kod mene u gradu momci koji su ovako malo u vjeri preuzeli baš jedan fin kafić i zabranili pušenje, nema uopšte pepeljara na stolu čak ni u baštama.

Je li potrebno da vam ispričam kako su neslavno završili i da već razmišljaju o zatvaranju nakon 2 mjeseca rada? :)
Nije najbolji primjer. Ako je u svim drugim kafanama dozvoljeno pušenje i ako je kultura pušenja u javnim prostorima tako ukorijenjena - naravno da im neće ići baš najbolje. Ali ako je zakon svima isti - to je već druga priča. U BIH je pušenje jednostavan način da vlast pacifizira stanovništvo, naravno na štetu tog istog stanovništva.

Treba graditi kulturu i to polako.
Pušenje se ne može iskorjeniti, ali se ne mora podržavati i poticati.
swanfilter
Posts: 7476
Joined: 06/06/2008 18:52

#21 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by swanfilter »

Zivim u EU, nema pusenja. Dođem u BiH, povracao bih. Svejedno, i vi ga kenjate ko vidre ...
User avatar
Nadzornik
Posts: 13784
Joined: 30/05/2011 12:25

#22 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Nadzornik »

E to su bila vremena kad se i u bijeloj kuci moglo zapaliti... :thumbup:

Dobro,ne svi ali bilo je i takvih... :-D

Image
konami666
Posts: 2429
Joined: 11/05/2015 21:57

#23 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by konami666 »

U čitavoj EU zabranjeno pušenje u zatvorenim prostorima pa i u Americi jedino u Bosni se prave pametni a ono sve točak do točka sa nezaposlenošću od 35%.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#24 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by Sydnor »

Bio sam nedavno u Osterajhu par sedmica, iznenadio sam se koliko ima kafića/birtija/pubova u kojima se puši.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#25 Re: Konzumiranje duhana na javnim mjestima

Post by musicman80 »

Sydnor wrote: 13/05/2021 21:27 Bio sam nedavno u Osterajhu par sedmica, iznenadio sam se koliko ima kafića/birtija/pubova u kojima se puši.
Ima li vaping-a tamo, da li su cigarete zamijenjene vapingom ?
Post Reply