Dara iz Jasenovca...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#401 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Milenkov buraz »

nihadns wrote: 24/02/2021 11:33 Prvi igrani film o Jasenovcu.

Po istinitim dogadjajima utvrdjenim od zemaljske komisije, specijalnog centra za holokaust.

Cinjenica je da u filmu nema još gorih ubistava jer su kako kazu preteski. Zar ima gore od one stolice?

Niko od kriticara NIJE OPPVRGAO DA JE REC O ISTINITOJ PRICI, I DOKAZIMA IZ SVEDOCENJA JEVREJA SRBA I NESRBA..

kritike su da je zalosno preko zrtava holokausta ici na nominaciju za oskara...
Zato kao covek ne mogu da kazem da istina moze biti propaganda.

Takodje ne mogu osporiti ni to da neki srbi zele jasenovcem pravdanje za zlocine tokom rata devedesetih. Niti to sme biti.

Sto se hrvata tice, oni bi da sw nikad nije napravio dilm o najgorim zlocinima kojih su se i nemci gadili.

Ne vidim razlog da se istina ne ekranizuje.

Zbog zrtava koje su ustase krvolocno ubijali, ne sme se dozivjeti da nikada ne budu obelodanjene.

Evo nekpg dela svedocenja, o jasenovcu koja su u svetu priznata od komisije za holokaust.

Zatočenik Danon Jakob opisuje ovako rad zatočenika u Logoru br. I. i II.: „Svaki put kad smo išli na rad, us­taška je pratnja od 30 ustaša kundačila naročito one, koji su uslijed slabosti ili starosti bili iznemogli. Uvijek smo morali polaziti na rad trčećim korakom. Kod polaska na rad događala su se i veća zločinstva nego li je samo kundačenje.
Tko je zaostao, jer nije mogao da trči, bio je ubijen. Ustaška je pratnja pucala u nas zatočenike vičući: „Brže, brže!" - i pritom mnoge ranila.

Ako je na radu neko od zatočenika pokušao da se odmori i stane ma i jednu sekundu, pogodio ga je ustaški metak. Sjećam se da je Ljubo Miloš jednom zgodom rekao stražarima da ne treba da pucaju, jer svaki ustaša ima nož, pa neka zakolje zatoćenika koji neće da radi."

Razumljivo je stoga, da je nakon likvidacije logora I. i II. od nekoliko. hiljada zatočenika stiglo u Logor br. III. samo nekoliko stotina.



* * *



Rad se zatočenika u Logoru br. III. dijelio na nutarnji rad u logoru i na vanjski rad oko logora. Nutarnji se rad izvodio po radionicama: u Lančari, Ciglari, Pekari, Elek­tričnoj centrali, Pilani, Ekonomiji itd. Raditi se moralo barem 10 sati dnevno bez odmora, jer je roba, koja se izrađivala, bila vrlo potrebna za voj­ske okupatora i ustaša. Raditi se mora­lo i na ukrcavanju i iskrcavanju željezničkih vagona, kamiona i brodova na Savi. Nije bilo odmora ni nedjeljama ni svecima, pa je istom u godini 1943. uveden nedjeljni počinak za marljive radnike. Ustaški su se nadzornici šetali po radionicama i budno pazili, da niko ne postajkuje, da se ne zadržava pre­dugo u zahodu i da radi bez odmora.

Kad je neki ustaša „ocijenio", da pojedini zatočenik „sabotira" rad, posegao je za kundakom, toljagom ili revolverom, te na mjestu premlatio ili ubio zatočenika.

Liječnici su vrlo često propisivali „poštedu" bolesnima, starima i nemoćnim zatočenicima, ali su ustaše, naročito Picilli Hinko, slabo marili za te odredbe i uživali da premlate te jadnike i da ih potjeraju na rad.

Vanjski se rad zatočenika sastojao oko podizanja ograda od bodljikavih žica, oko podizanja malog i velikog nasipa, oko iz gradnje zida (taj je rad trajao do konca 1942), oko podizanja brojnih bunkera i obrambenih po­ložaja oko logora, oko krčevine i sječe šume, te rada na poljima, vrtovima u „Ekonomiji" ili u susjednom Jablancu.



I ovdje su ustaški stražari pratili za­točenike, te ih kundacima, noževima ili vatrom iz oružja silili da rade brzo. Mnogo je i mnogo hiljada zatočenika stradalo na takvom vanjskom radu, pa se često dogadalo, da se cijele grupe ili dijelovi grupa nisu više sa rada ni vratili u logor. Ustaški su stražari jednostav­no naveli da su zatočenici pokušali da pobjegnu, pa su ih morali da pobiju.



Položaj zatočenika uopće



Svaki je zatočenik po dolasku u lo­gor, ako to već ranije nije znao i osjetio, odmah došao do spoznaje, da ga u logoru čeka sigurna i strašna smrt. Bilo je samo neizvjesno, koliko }e du­go trajati njegove muke u logoru.

Za svakog normalnog čovjeka, koji nije doživio i vidio sva ona zločinstva, sve vrste mučenja, kojima su zatočenici bili podvrgnuti u ovom logoru, čini se nevjerovatnim, nemogućim da se je moglo naći zločinaca koji će sa toliko sadizma, sa toliko perverziteta izmišlja­ti i izvoditi tako okrutne načine i sredstva mučenja nad ljudima.

Samo fašistički odgoj mogao je da stvori ljudska čudovišta, koja će vršiti ovakve zločine; samo takvi zločini mogli su da zadovolje kriminalni mentali­tet fašisitčkih zločinaca počev od „poglavnika" pa do posljednjeg koljača.

Svaki je ustaša, počevši od Luburića do posljednjeg stražara bio prema sva­kom zatočeniku svemoćan, imao pravo nad životom i smrti. U svako vrijeme, i po danu i po noći, i za vrijeme rada i odmora, mogao je svaki ustaša da ubije svakog zatočenika, a da o tome nikome ne polaže računa, pa da tu činjenicu niti čak ne registrira.

Na osnovu iskaza svjedoka Danona Jakoba utvrđen je napr. slijedeći do­gađaj:

Dne 23. XII. 1941. sazvao je Miloš Ljubo, jedan od najtežih ustaških krvoloka, javni nastup tj. zbor svih zatoče­nika. Napomenuo je ukratko da je je­dan od zatočenika pokušao da ubije nekog ustaškog stražara. Nije spominjao imena toga zatočenika niti ustaše.

Radi toga je Miloš Ljubo izdvojio iz stroja 25 zatočenika, uzeo pušku i svih dvadesetpetoricu postrijeljao. Pozvao je zatim liječnika dr Gusti Leindorfera da konstatira smrt, a zatim grobare, da odvezu lješeve.

Nakon toga je u šali dobacio: „O, pa nisam ni pitao, kako se zovu".

Svako ma i najkraće odmaranje za vrijeme rada, svako sakupljanje u slobodno vrijeme, čeprkanje oko kuhinje i traženje otpadaka hrane, svaka molba zatočenika da ga se poštedi od rada radi bolesti, nemoći itd. bio je najteži disciplinski prekršaj, koji su ustaše od­mah teško kažnjavali. Mlatili su žrtvu motkama, kolcima, volovskim žilama, kundacima, bacali na zemlju i gazili nogama, probadali bajunetom, a vrlo često vadili revolver ili nož i ubijali. Dogodilo se da je neki ustaški dužnostnik dozvolio pojedinom zatočeniku da nešto učini ili da nešto uzme, pa ga je odmah nakon toga drugi ustaša, ne mareći za dozvolu svoga kolege, nečovječno kaznio.

Javno kažnjavanje, kao u slučaju koji je naprijed iznesen, vršilo se vrlo često. Zbog sitnih, neznatnih ili izmišljenih motiva, ili uopće bez ikakvih motiva.



Svjedok Breyer Oto prikazuje ovaj prizor:

„Batinanje je vršeno na taj način, da su Ljubo Miloš i Matijević šetajući se logorom došli do bilo kojeg zatočenika i bez povoda ga jednostavno uzeli i odveli u zatvor kod „Uprave". Na večer smo mi svi zatočenici pred večeru bili sakupljeni i postrojeni, zatim su dovedeni odabrani - obično dva do tri dru­ga - i postavljeni pred čitav stroj. Ljubo ili Matijević su rekli da su zatočenici izvedeni na pr. radi toga što nisu htjeli raditi i kažnjeni sa 25 batina po goloj stražnjici.

Donešen je stolac, osuđeni je morao skinuti hlače i gaće, leći preko stolice, a onda ga je ustaša s korbačem, u kojem je bila žica, 25 puta udario što je jače mogao. Zatočeniku je popucala koža, curila krv tako da nije mogao nekoliko dana uopće da hoda.



Onda je došao na red drugi, treći itd., pa kada su s posljednjim završili, pošlo se na večeru. Tada su ustaše hodajući između logoraša poslije rada, kadgod bi im se to prohtjelo, bez ičijeg naređenja i bez ikakvog razloga, po vlastitoj volji, uhvatili kojeg zatočenika te ga premlatili. Gledao sam jednom kako su mi druga lupali kolcem i gazili po njemu nogama dok nije na koncu od zadobivenih rana umro.

Drugi su ustaše pucali u nas zatočenike gađajući iz pištolja, pa je sa­mo tako stradalo dnevno po nekoliko lica.

Osim ovih „nastupa" radi prisustvovanja javnim kažnjavanjima postojali su u Jasenovcu i „nastupi radi smanjen­ja brojnog stanja logora", kao i nastupi da se prijave svi koji žele poći na rad u Njemačku, u drugi koji logor ili u bolnicu na „liječenje".

Svjedok Riboli Josip u svom prikazu navodi:

„Kad je logor bio prepun, odlučili su ustaše da likvidiraju stanoviti broj. Svi su se zatočenici morali u tu svrhu na večer ili noću postrojiti, pa je jednom zgodom obilazio Maričić zatočenike hodajući od grupe do grupe, ra­svijetlio im fenjerom lice i zapitao, oda­kle je koji. Ako se tako nije napunio potreban broj žrtava, koje su bile iz krajeva, koji nisu bili Maričiću po ćudi, onda je prikupio i one koji mu se inače nisu lično sviđali."



Takva je revizija trajala po nekoliko sati, Maričić se je šetao sa pratnjom i vraćao po više puta istoj grupi, uživajući sadistički u mukama zatočenika, koji su bili u neizvjesnosti, neće li koc­ka pasti i na njih.

One druge javne nastupe radi pola­ska na rad u Njemačku ili u bolnicu, ili u drugi koji logor smatrali su ustaše „šalom", uživajući u tome, tko će se dobrovoljno prijaviti, da ga pošalju u smrt.

Svjedok Breyer Oto prikazuje ova­ko sudbinu zatočenika, koji su se na javnom nastupu prijavili, da bi htjeli da idu u logor u Đakovo: „Bio sam prisutan kad su ustaše zatočenike utovarili u kamione, pa im naredili da čučnu ili sjednu. Pokrili ih zatim velikim ceradama, a onda se na svaki kamion popelo 5-6 ustaša i počelo skakati po zatočenicima, gazeći ih nogama i tukući kundacima. Takvo su kundačenje i ubijanje zvali ustaše „oporavak u Đakovu"..."

Često su puta ustaše dolazili noću u barake i samo radi svoje zabave batinali zatočenike.

Svjedok Kuhada Nikola iskazuje:

“Ja sam radio u skupnom logoru na „Pilani" u stolariji. Kroz to sam vrijeme i ja dobivao batine. Batinalo se po noći na taj način, da smo se morali noću svi dići iz kreveta i trčati u krugu kraj vratiju barake, na kojima su stajali redovi ustaša, koji su nas kundacima nemilice kundačili."



Svjedok Duzemlić Milan opisao je ta mučenja na slijedeći način:

„Po mom dolasku u logor na Božić 1943. bio sam bačen u samicu, gdje sam proboravio 22 dana. Ustaše su me mučili na taj način, da su mi palili taba­ne, boli me iglom pod nokte, tukli žicom omotanom gumom, stavili mi na prsa dasku po kojoj su skakali. Boli su me noževima, pa imam na obim rukama vidljive ožiljke. Kroz cijelo to vrije­me se čuo vapaj i zapomaganje i iz drugih samica, pa sam kasnije saznao, da su zatočenika Đogać Josipa mučili na taj način, što su mu vezali ruke i noge u klupko i valjali ga po šiljcima čavala, koji su bili pribijeni u tu dasku. Serić Đuro je mučen tako, da su mu ustaše rezali meso s bedara i ranu solili.

Vidio sam sa nekolicinom zatočeni­ka mjeseca decembra 1944., kako su se Luburić, Matković, Ljubo Miloš, Stojčić i Kordić zabavljali na taj način, što su 19-godišnju djevojku Lončarević Mari­cu iz Plesma povalili golu golcatu na zemlju, noge joj raširili i razapeli na stol i palili cigaretama spolovilo, u koje su otresali pepeo.

Vidio sam, kako su ustaše prigo­dom likvidiranja djece u logoru bacili jedno dijete godinu dana staro u zrak, a drugi ga je ustaša dočekao na bajunet.

Vidio sam također kako je ustaški vodnik Bračić Nikola zaklao zatočenika Šulekić Ivana iz Kozarice i pio mu krv.

Ima bezbroj slučajeva mučenja, pa je nemoguće opisati sve načine, kako su ustaše mučili i ubijali zatočenike. Partizana Tomšić Valenta mučili su ta­ko, da su mu u decembru 1944. odre­zali jaja pa je od toga umro."

Ustaše su čitave grupe zatočenika ili osuđenika, koji su poslani u Jasenovac radi likvidacije, usmrćivali na „Graniku" ili u okolici sela Gradina i Uštica, koja leže na bosanskoj strani Save pre­ko puta od „Granika". Svjedok Živković Jovan opisuje ovako masovne likvi­dacije na „Graniku":

„To je trajalo katkada po čitavu noć. Žrtve su čekale u „Glavnom skladištu" ili u nekoj drugoj zgradi ili pod vedrim nebom. Prije polaska ustaše su ih ski­nuli do gola. Zatim su im ruke svezali na leđima žicom, a onda ih privezane žicom jednoga za drugog dotjerali na „Granik". Ovdje je žrtva morala da klekne, a ustaše su joj na ruke privezali težak željezni teret u obliku koluta. Iza toga su udarili žrtvu maljem, čekićem ili tupom stranom sjekire po glavi, trbuh često rasporili mesarskim nož`em te bacili zatim u Savu."

Likvidacije u Gradinama i Ušticama obavljali su ispočetka sami ustaše, a od 1942. pomagali su im i Cigani. Osuđenici su morali sami da iskopaju dugačke i duboke jame, ustaše su ih skinuli do gola, izbili im zlatne zube ili zubala, pa je zatim žrtva morala da skoči u raku, gdje ju je dočekao ustaša ili Ciganin, te ju udario maljem po glavi ili joj prerezao grkljan nožem.



Svjedok Berger Egon opisuje te likvidacije iskazujući:

“Ja sam bio zaposlen u Jasenovcu kao grobar od mjeseca decembra 1941. i znam, da sam sa nekim drugo­vima pokapao dnevno oko 200-300 žrtava. Ubijanje se vršilo na slijedeći način: jame su bile veličine 3-8 m2. Dok smo mi kopali grobove, ustaše su s poručnikom Mujicom na čelu vršili ubijanja nad žrtvama, koje su bile ve­zane žicama. Ubijali su ih maljem, udarajući ih po sljepoočnicama. Zatim su ubijali udarcima sjekire po vratu. Na­dalje su ubijali metanjem drvenih kli­nova u usta. Klin se stavio u usta okomito, a tada bi ustaša udario sjeki­rom po bradi i klin bi izašao napolje na tjemenu.

Katkada su pitali žrtve da li imaju rodbine, pa kad se ustanovilo da postoji među kojima rodbinska veza, silili su ih da se međusobno ubiju. Tako se dešavalo da je brat ubio brata, otac sina, kćerka majku itd. Mnogima su rezali s leđa kajiše. Bio sam prisutan, kad je Mujica izrezao jednoj žrtvi na leđima kajiše kao uzde i onda ju tjerao okolo natežući je za uzde.

Mladi su ustaše pojedinim žrtvama rezali noseve i uši i među sobom govorili, da su ubili u borbi partizane i odrezali im noseve i uši. Te su odrezane noseve i uši spremali u rupčiće i trpali u džepo­ve.

Žrtve bi pregledavali, pa kad bi ustanovili da žrtva ima zlatne zube, vadili bi ih noževima."

Taj isti Berger Egon ležao je u februaru 1942. u bolnici radi pet uboda bajunetom, koje mu je ustaša zadao u leđa, jer nije brzo kopao rake.

Svjedok Finzi Jakob izjavio je pak slijedeće:

“Ja sam radio kao grobar na logor­skom groblju samo 10 dana. Kroz to sam vrijeme pokapao lješine bez glave, bez ruku, sa razmrskanom glavom, sa istrgnutim prstima na rukama i noga­ma, sa čavlima zabodenim u grudi, sa odrezanim spolnim udima, lješine iznakažene, modre i crne od udaraca. Za ono sam deset dana pokopao s drugo­vima oko 3000 lješina, među kojima sam prepoznao lješine petorice groba­ra, koje su ustaše dotukli."

Svjedok Kosina Franjo naveo je u svom iskazu:

„Pred Božić 1944., i to jedne nedjelje, vidio sam kako je oko 11 sati tjerano oko 40 golih žena i djece iz logora na Granik, gdje im je Luburić nožem presjekao vrat, a Prpić rasporio trbuh, te ih bacili u Savu. Vidio sam drugom zgodom, kad je vješano 35 zatočenika, a među njima i jedna žena, koja je imala u logoru četvero male djece. Djeca su prilikom njenog vješanja plakala za njom i hvatala joj se za suknju, ali je Picilli jednu 6-godišnju djevojčicu udario nogom tako snažno, da joj je pukla lubanja."

Spomenuli smo već, da su ustaše ubijali zatočenike na radu, pa u vezi s time navodimo iskaz svjedoka Katalinić Andrije:

„Kao brijač odlazio sam često na mjesto gdje se gradio tzv. "Novi nasip", te sam vidio kako ustaše udaraju rad­nike na nasipu kvrgastim batinama. One, koje bi dotukli, bacali bi odmah u nasip. Jednom sam prilikom čuo, kako se jedan ustaški stražar, stariji čovjek, imenom Jozo, hvalio pred svi­ma, kako je njemu pravi užitak kad kolje partizansku djecu i kako on za zabavu pokolje svaku večer 10-20 dje­ce.

Zapovjednici su logora često odredili, da se imaju neki zatočenici pobiti radi nečijeg „teškog prestupka", koji se dogodio u logoru. Egzekucija se obavljala javno u prisustvu svih zatočeni­ka, pa svjedok Riboli opisuje ovako prizor, koji je morao da gleda: „Majstorović, Polić i Maričić su se natjecali, tko će od njih biti krvnik. Žrtve su morale da kleknu pred njima taknuvši čelom zemlju, a onda im je dželat ispalio iz revolvera metak u za­tiljak. Ako smrt nije odmah nastupila, mašio se neko od njih za nož i prerezao žrtvi grkljan. Jednom je takvom zgo­dom ustaški zastavnik Matijević polizao toplu krv s noža. To je bilo tako odvratno, da su zatočenici okrenuli glavu ili oborili oči da to ne gledaju."

U logoru su bila i vješala, na koja su vješani pojedini zatoćenici, viseći tako po više dana da budu „teška opomena" ostalim zatočenicima. Isto je tako po­stojao neko vrijeme u logoru i krema­torij, koji je dao izraditi Picilli. Ustaše su ovdje spaljivali ljude, žene i djecu, pa ćemo o toj tzv. Picillijevoj peći go­voriti potanje u posebnom dijelu.

Neki svjedoci tvrde, da je u Jasenovcu postojao stroj, u kojem su ustaše gnječili ljude, dapače i „pila", kojom su žive ljude prepilili. Na kakve je sve ideje došla pokvarena sadistička ćud ustaških koljača, pogotovo kad su bili napiti, prikazao je svjedok Šulina Mato: „Saznao sam od prijašnjih starih lo­goraša, očevidaca, kako su ustaše jednoj trudnoj ženi rasporili trbuh i izvadili dijete, a drugoj netrudnoj otvo­rili trbuh, pa joj to dijete u trbuh ugu­rali.

Sam se sjećam ustaše Horvat Mate, koji je uvijek, kad se napio, tražio žrtvu i nastojao, da prona|e nov, originalan način mučenja, koji u praksi do tada još nije primjenjivan.

Na svoje sam pak oči gledao, kad su ustaše položili jednog zatočenika na nakovanj, te ga čekićima tukli kao da po njem kuju, sve dok nije podlegao."


Da, da to su cinili krvoloci. Hrvatska to smatra propagandom. Istina nije propaganda.
Postujemo li srebrenicu moramo postovati sve genocide.
Ne trebaš ti to Bošnjacima pisati, znamo mi to dobro. Na kraju Sarajevo je ustalo i pokazalo šta misli o takvima kada su u SA napravili misu za takve pa se digla cijela Hrvatska da se zgraža nad Sarajevom. Ali onakvo osporavanje zložina u i oko Prijedora i ismijavanje žrtava daje nam za pravo ne da osporavamo istorijske činjenice, fakte i presude već da imamo sumnju i namjeru režisera četnika i njegovih nalogodavaca. Jebote vidi ironije, čovjek koji je držao Sarajevo i sarajlije na nišanu glavni sponzor filma. :oops: O čemu onda da pričamo?
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#402 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by nihadns »

Blizanac wrote: 24/02/2021 11:41
nihadns wrote: 24/02/2021 11:33
Da, da to su cinili krvoloci. Hrvatska to smatra propagandom. Istina nije propaganda.
Postujemo li srebrenicu moramo postovati sve genocide.
Definitivno si zalutao ovdje...
Očito ili ne znaš čitati ili ne razumiješ pročitano.
Ovo je tema o filmu a ne ostvarnim događajima.
Niko nikad ne spori zločine u Jasenovcu. Sporan je film koji ima sasvim drugu namjenu. I cijeli svijet to vidi.

Prdiš o poštivanju Srebrenice a 99% Srba smatra da tamo nije bilo genocida!
A tvoji mediji ismijavaju žrtve logora kod Prijedora, kao nisu mršavi od gladi već imaju tuberkulozu!
I kao nisu bili logori već sabirni centri!
I onda dođeš ovdje da sereš i morališeš!?

Mrš!!!
Gospodine priprosti, film je baziran po istinitom svedocenju. Svi zlocini kakvi jesu u filmu su istiniti.
Svi likoci takodje.
Nakgora ubistva nisu sninljena jer su kazu preteska.

Ta svedocenja o kojima govori svaka scena filma, je potvrdila zemaljska komisija, specijalna za holokauste.

To ne mozemo osporiti. Kada se snime scene iz svedocenja istina ne moze biti propaganda.

Ako neko zeli da time pravda zlocine srba devedesetih onda je u zabludi. To ne moze biti opravdanje.

Vas treba da je sramota.
zilog
Posts: 7549
Joined: 06/03/2009 11:19

#403 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by zilog »

nihadns wrote: 24/02/2021 11:33 Prvi igrani film o Jasenovcu.

Po istinitim dogadjajima utvrdjenim od zemaljske komisije, specijalnog centra za holokaust.
Prvi igrani film koji u nazivu ima Jasenovac. Sto se radnje tice, pogledaj prethodnih par strana, pa ces vidjeti da je 1986. napisan scenario za film sa gotovo identicnom pricom. Samo se djevojcica zvala Rada, a ne Dara... :roll:

Nadji mi "muzicke stolice" u izvjestaju zemaljske komisije.
Last edited by zilog on 24/02/2021 11:59, edited 1 time in total.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#404 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by LBVIEW »

Blizanac wrote: 24/02/2021 11:41
nihadns wrote: 24/02/2021 11:33
Da, da to su cinili krvoloci. Hrvatska to smatra propagandom. Istina nije propaganda.
Postujemo li srebrenicu moramo postovati sve genocide.
Definitivno si zalutao ovdje...
Očito ili ne znaš čitati ili ne razumiješ pročitano.
Ovo je tema o filmu a ne ostvarnim događajima.
Niko nikad ne spori zločine u Jasenovcu. Sporan je film koji ima sasvim drugu namjenu. I cijeli svijet to vidi.

Prdiš o poštivanju Srebrenice a 99% Srba smatra da tamo nije bilo genocida!
A tvoji mediji ismijavaju žrtve logora kod Prijedora, kao nisu mršavi od gladi već imaju tuberkulozu!
I kao nisu bili logori već sabirni centri!
I onda dođeš ovdje da sereš i morališeš!?

Mrš!!!
:thumbup:
A na onoj temi o zlocinima spekulira o "dokazima" odbrane onog smrada Djukica. :oops:
Last edited by LBVIEW on 24/02/2021 13:17, edited 1 time in total.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#405 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Matrix_ »

nihadns wrote: 24/02/2021 11:52
Blizanac wrote: 24/02/2021 11:41
nihadns wrote: 24/02/2021 11:33
Da, da to su cinili krvoloci. Hrvatska to smatra propagandom. Istina nije propaganda.
Postujemo li srebrenicu moramo postovati sve genocide.
Definitivno si zalutao ovdje...
Očito ili ne znaš čitati ili ne razumiješ pročitano.
Ovo je tema o filmu a ne ostvarnim događajima.
Niko nikad ne spori zločine u Jasenovcu. Sporan je film koji ima sasvim drugu namjenu. I cijeli svijet to vidi.

Prdiš o poštivanju Srebrenice a 99% Srba smatra da tamo nije bilo genocida!
A tvoji mediji ismijavaju žrtve logora kod Prijedora, kao nisu mršavi od gladi već imaju tuberkulozu!
I kao nisu bili logori već sabirni centri!
I onda dođeš ovdje da sereš i morališeš!?

Mrš!!!
Gospodine priprosti, film je baziran po istinitom svedocenju. Svi zlocini kakvi jesu u filmu su istiniti.
Svi likoci takodje.
Nakgora ubistva nisu sninljena jer su kazu preteska.

Ta svedocenja o kojima govori svaka scena filma, je potvrdila zemaljska komisija, specijalna za holokauste.

To ne mozemo osporiti. Kada se snime scene iz svedocenja istina ne moze biti propaganda.

Ako neko zeli da time pravda zlocine srba devedesetih onda je u zabludi. To ne moze biti opravdanje.

Vas treba da je sramota.
naravno da ne može da pravda zločine
ali je film upravo snimljen u tu SVRHU
da "pokuša" da poruči... gledajte bre kako su nas ubijali... morali smo da se osvetimo

pa to jasno poručuje krmak kad je "oslobodio" Srebrenicu, u toj rečenici je sve rečeno, uzalud vam trud svirači

sveti se krme nekakim dahijama, turcima, ko zna šta mu je u sjebanom mozgu

Last edited by Matrix_ on 24/02/2021 12:00, edited 1 time in total.
Hendrix
Posts: 4111
Joined: 27/02/2004 00:00

#406 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Hendrix »

nihadns wrote: 24/02/2021 11:52
Gospodine priprosti, film je baziran po istinitom svedocenju. Svi zlocini kakvi jesu u filmu su istiniti.
Svi likoci takodje.
Nakgora ubistva nisu sninljena jer su kazu preteska.

Ta svedocenja o kojima govori svaka scena filma, je potvrdila zemaljska komisija, specijalna za holokauste.

To ne mozemo osporiti. Kada se snime scene iz svedocenja istina ne moze biti propaganda.

Ako neko zeli da time pravda zlocine srba devedesetih onda je u zabludi. To ne moze biti opravdanje.

Vas treba da je sramota.
Pa ko ti prica kontra ubistava i uopsteno dogadjaja u Jasenovcu? Ko sta osporava ovde? Sta ti hoces da dokazes? Odes fino na hrvatske forume pa dokazi njima tamo jer nama ne moras stvarno.

Ono bukvalno uskacu ljudima u rijec ne bi li izvukli neku naznaku negiranja i onda da opale standardnu pricu svi smo bre isti jelde.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7434
Joined: 16/01/2007 23:38

#407 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by banjaluka078 »

Da li i koliko film "Dara iz Jasenovca" ima sličnosti sa scenarijom Arsena Diklića "Deca sa Kozare" na to pitanje će odgovoriti pravnici u Srbiji, Americi i svim zemljama, gde taj film bude prikazan, rekao je reditelj Lordan Zafranović. On je naveo da bez obzira na sve, ne odustaje od snimanja i da mu je želja da "filmom udari na zlo, ali i da pronađe ljudskost u kojoj čovek jedan drugom daje ruku za budućnost".

Zafranović je u jutarnjem programu “Probudi se” na TV Nova S rekao da mu je facinantno da postoji takva podudarnost između scenarija Arsena Diklića po kom on već godinama sprema film i ostvarenja Predraga Antonijevića.

“Fascinantno je kakvom je brzinom to napravljeno i dovelo nas sve pred gotov čin. Iznenađeni smo i zaprepašćeni da je neko uzeo gotovo iste likove, istu temu, ista mesta i teritorije gde se dešava, isto vreme kada se film dešava. Fasicnirani smo bili da je to sve moguće u tako kratko vreme”, naveo je Zafranović, prenosi Nova.rs.

Ukoliko se na sudu dokaže da je Antonijevićev film preuzeo delove iz Diklićevog scenarija, Zafranović očekuje da Diklićeva porodica i on kao saradnik na scenariju dobiju odšetu.

“Mi ne odustajemo, radimo svoj posao. Moguće je da se snimi više filmova o istoj temi, ali je fascinanatan način na koji je to napravljeno u poslednje dve godine. Meni niko ne može uzeti ništa, jer mi želimo da napravimo film koji će biti prepoznat u celom svetu i koji će da ispoštuje talenat velikog Arsena Diklića”, istakao je Zafranović.

Govoreći o svojim dugogodišnjim nastojanima da snimi ovaj film, Zafranović je rekao da je uvek bilo problema sa finansiranjem tog projekta. Pripremao ga je još pre poslednjeg rata, ali su onda dešavanja u bivšoj Jugoslaviji sve zaustavila.

Posle je, kako navodi, priču aktuelizovao sa novim talasom izbeglica i načinom na koji rat generalno utiče na decu.

„Zaustavljen sam tada brutalno na tim natječajima za finansiranje, u kojima je učestvovao i autor “Dare”, koji je odbio moje scenarije. To je jedan interesantan lik koji je došao iz Amerike, kao spasilac. Znate kada su pape, carevi i bogati ljudi hteli da rade velike umetničke stvari, uzimali su telentovane ljude. Srpski film je veliki i ima velike talente i nije mi jasno zašto neko od njih nije angažovan, neki veliki talenat iz Srbije, da uradi taj film“, istakao je Zafranović.

On je naveo da mu je drago što će u njegovom filmu sa delom sredstava kao kooproducent učestvovati i Srbija i dodao da trenutno traži kooproducenta u Hrvatskoj.

„Tražimo kooproducente jer mislim da Hrvatskoj potreban ovakav film i da je to način da Hrvatska sa sebe skine tu senu ustaštva. To mora da bude cela istina i jedna vrsta molbe za oproštaj za ta ustaška nedela. Pravo pitanje kako će reagovati Hrvatska i da ne bi trebalo da propusti ovaj voz“, zaključio je Zafanović.

https://rs.n1info.com/kultura/lordan-za ... jasenovca/
zilog
Posts: 7549
Joined: 06/03/2009 11:19

#408 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by zilog »

Prilicno je jasno da je Dara snimljena na brzinu, kao pandan Aidi. :roll:

Zato je u scenarij ukraden.

Nije se imalo vremena...
User avatar
dystopia
Posts: 1337
Joined: 26/10/2020 12:16
Location: Utopia

#409 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by dystopia »

nije mi jasno zašto nisu jednostavno finansirali snimanje jednog dobrog, opsežnog dokumentarnog filma u kojem bi prikazali sve zločine i strahote koji su počinjeni nad srbima u tom periodu.

ovako su, još jednom, čitavom svijetu pokazali o kakvom soju ljudi se radi i da su spremni koristiti i vlastite žrtve u svoje propagandne ciljeve.

u filmu "dara iz jasenovca" glavni lik nije dara, niti njeni roditelji, niti njen brat, niti žrtve jasenovca, glavni lik filma je "zločin" koji je prisutan tokom čitavog trajanja filma, koji potpuno nepotrebno traje 2 i po sata i nakon nekog vremena ne izaziva više jezu i užas zbog monstruoznosti zločina koji su činjeni (jer u filmu ne postoji lik koji je dovoljno dobro obrađen da bi se sa njim mogao povezati na nekom ličnom nivou) već počinje da smara dosadom gledatelja.

film nije dočarao do kraja ni ko su te strašne ustaše, zašto toliko mrze srbe, šta je pozadina tih zločina, zbog čega oni sve to rade. nije dao odgovore na pitanja ni kako je kolektivno a i individualno, prolazak kroz takve strahote uticao na srbe, na buduće generacije, na život nakon jasenovca.

film u svojoj suštini nije ni postavio nikakva pitanja, pa tako nije mogao ni dati odgovore, niti izvesti zaključke, niti poentirati.

neosporno je, i nijedan kritičar to nije doveo u sumnju, svi zločini prikazani u filmu su se itekako desili i itekako su historijski tačni, ali je isto tako neosporno i to su primjetili čak i oni gledatelji i kritičari koji nisu do kraja upoznati sa historijom ovih prostora, da je u film namjenski, ciljano, strpano što više scena tih zločina, bez pozadinske priče, bez lične priče, bez emocija, čak i bez kvalitetne glume.

film je, čak i da samo njega pogledate, bez da propratite sve ono što se veže uz film, bez sumnje, propagandni materijal. i kao takav, je sasvim očekivano izazvao negativne kritike nekih od najboljih svjetskih kritičara.

a onda kada se upustite u priču oko nastanka filma, finansijera koji stoji iza filma i sve one priče samog reditelja u gostovanju na "režimskoj" televiziji, možete samo potvrditi jednostavnu tezu - radi se o silovanju umjetnosti zarad propagande.

ono što nam može biti jasno iz svega ovoga je ono što je dobrica ćosić davno rekao o srbima: " Laž je vid srpskog patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Lažemo stvaralački, maštovito, inventivno"

dakle, kada kritika prepozna "lažnu umjetnost", umjetnost koja nije umjetnost, već politički pamflet, lažno opravdanje za vlastite zločine, srbi to okarakterišu kao "svi nas mrze, svi su protiv nas, svi nam pakuju sve, pa i genocid nam je neko drugi napakovao"

neko bi doista rekao da ih ima 300 miliona i da je srbija do tokija, kad je toliko važna da se čitav svijet uroti protiv njih.
Last edited by dystopia on 24/02/2021 12:11, edited 1 time in total.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#410 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Blizanac »

nihadns wrote: 24/02/2021 11:52
Gospodine priprosti, film je baziran po istinitom svedocenju. Svi zlocini kakvi jesu u filmu su istiniti.
Svi likoci takodje.
Nakgora ubistva nisu sninljena jer su kazu preteska.

Ta svedocenja o kojima govori svaka scena filma, je potvrdila zemaljska komisija, specijalna za holokauste.

To ne mozemo osporiti. Kada se snime scene iz svedocenja istina ne moze biti propaganda.

Ako neko zeli da time pravda zlocine srba devedesetih onda je u zabludi. To ne moze biti opravdanje.

Vas treba da je sramota.
Bezobrazniče pokvareni,
Pronađi samo jedan iole ozbiljniji post u kojem se negiraju zločini u Jasnovcu?
Ovdje se govori o FILMU i njegovoj (ne)kvaliteti a ne o tome jesu li događaji u Jasenovcu istiniti ili ne!
U pitanju je obično propagandno smeće u režiji velikosrpskih ideologa i o pokušaju amnestiranja i pravdanja kasnijih strašnih zločina te ideologije u BiH, Hrvatskoj, Kosovu, Sloveniji
Kontaš li sad, smetljaru?

I još jednom:
MRŠ!!!
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#411 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Hemel »

Ovo sto @nihadns iznosi nije misljenje nego opasna velikosrpska propaganda.
Mislim da je dovoljno razloga da se isti ukloni sa ovog foruma.
Palmalma
Posts: 1530
Joined: 15/01/2020 09:30

#412 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Palmalma »

Ljudi moji, pa reci da je los film - ne znaci negirati Jasenovac i sva stradanja u njemu.

Film kao film je uzasno los. Neki koji se razumiju u tematiku govore i o ogromnim propustima i ciljanoj propagandi, kojoj nije bilo mjesto, u filmu.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#413 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Blizanac »

Palmalma wrote: 24/02/2021 12:22 Ljudi moji, pa reci da je los film - ne znaci negirati Jasenovac i sva stradanja u njemu.

Film kao film je uzasno los. Neki koji se razumiju u tematiku govore i o ogromnim propustima i ciljanoj propagandi, kojoj nije bilo mjesto, u filmu.
Reci to zapjenjenoj velikosrpskoj marvi...
Škobo Habu
Posts: 9033
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#414 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Škobo Habu »

zilog wrote: 24/02/2021 12:06 Prilicno je jasno da je Dara snimljena na brzinu, kao pandan Aidi. :roll:

Zato je u scenarij ukraden.

Nije se imalo vremena...
Nije istina da je sniman kao pandan "Quo vadis, Aida", jer je filmski projekat na temu Jasenovaca pripreman već dugo godina. Vučić ga je, lično, spominjao u svojim govorima.

Suština je u tome da iza filmskih projekata tipa "Dare..." stoji država Srbija. I ovakvih filmskih projekata će biti još. To je dio političke agende Vučićeve Srbije za naredne godine i decenije. Imali smo već modernu epiku u vidu "Košara", sada imamo "Daru iz Jasenovca", Anonijević već najavljuje filmski spektakl na temu "Oluje", braća Rusi su producirali, zajedno sa Srbijom, film na temu zauzimanju prištinskog aerodroma od strane NATO snaga...

Po tom pitanju, ponavljam, u srbijanskoj filmskoj industriji, imamo jasnu agendu već za naredni period.

No, šta su rezultati? "Dara" je polučila kontraefekat, što je sramotno na temu Jasenovca. Već se u regonalnim medijima predstavlja kao politički pamflet, a ne igrani film vrijedan svakog divljenja - što bi trebao biti kada je riječ o tematici. To je tako tužno, jer je, to je već izvjesno, Jasenovac poslužio za stereotipno mitologiziranje i crno-bijelu historijsku naraciju. Sva paranoja establišmenta, kao i samog reditelja, svela se na međunarodnu urotu, a svaka nepovoljna kritika se smatra anti-srpskom propagandom.

Ali treba ovdje spomenuti naš jad. Neki dan čitam intervju sa Jasmilom Žbanić u "Večernjaku", koja sama kaže da nije imala dozvolu da snima film na temu srebreničkog genocida u Srebrenici, jer sam načelnik te opštine negira počinjeni genocid. To je poraz svih nas. Zato se "Aida..." snimala u Stocu i Hercegovini.

Toliko je Žbanićkin fim od početka osporavan da bi neki trebali samo da šute i ne progovaraju. Prvo po pitanju scenarija i osporavanja njene rediteljske vizije, pa do mizernih izdvajanja za sam projekat. Kod nas jedan kanton potroši na obnovu voznog parka koliko je FBiH izdvojila sredstava za kinematografiju.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#415 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by nihadns »

Blizanac wrote: 24/02/2021 12:11
nihadns wrote: 24/02/2021 11:52
Gospodine priprosti, film je baziran po istinitom svedocenju. Svi zlocini kakvi jesu u filmu su istiniti.
Svi likoci takodje.
Nakgora ubistva nisu sninljena jer su kazu preteska.

Ta svedocenja o kojima govori svaka scena filma, je potvrdila zemaljska komisija, specijalna za holokauste.

To ne mozemo osporiti. Kada se snime scene iz svedocenja istina ne moze biti propaganda.

Ako neko zeli da time pravda zlocine srba devedesetih onda je u zabludi. To ne moze biti opravdanje.

Vas treba da je sramota.
Bezobrazniče pokvareni,
Pronađi samo jedan iole ozbiljniji post u kojem se negiraju zločini u Jasnovcu?
Ovdje se govori o FILMU i njegovoj (ne)kvaliteti a ne o tome jesu li događaji u Jasenovcu istiniti ili ne!
U pitanju je obično propagandno smeće u režiji velikosrpskih ideologa i o pokušaju amnestiranja i pravdanja kasnijih strašnih zločina te ideologije u BiH, Hrvatskoj, Kosovu, Sloveniji
Kontaš li sad, smetljaru?

I još jednom:
MRŠ!!!

Priprosti stvore, ne kontam vas.
Vi dakle kao ogroman vecina kriticara ne negirate cinjenicu da su se dogadjaji u filmu dogodili po istinitom svedocenju, ali je to istinsko svedocenje , te scene ubistava, koje je po prvi put ekranizovano u igranom filmu PROPAGANDA I PRAVDANJE ZA ZLOCINE POCINJENE OD SRPSKE STRANE U RATOVIMA DEVEDESETIH ?

da imalo pratite sta sam napisao uvideli bi ste da sam u prvom postu o dari iz jasenovca rekao da neki srbi ovo dozivljavaju kao amnestiju ili pravdanje za zlocine pocinjene u ratu devedesetih i da to ne sme sluziti tome!
ONAJ KO PRAVDA TE ZLOCINE DEVEDESETIH SE NI MALO NE RAZLIKUJE OD MONSTRUMA KOJI SU CINILI OVE FILMOVE.


Dakle, ne sporite istinu ovog filma, ali to se ne sme prikazivati ? Ne sme niko u svetu, sirom sveta, da vidi tu istinu iz svedocenja o jednom od najgorih genocida na svetu?
Zato sto ce to po vama da svet mozda protumaci "eto srbi su stradali na ove necovecne gnusne idiopastke nacine pa su njihova nedela tokom devedesetih u stvari opravdana?

To je mozda vas licni strah, po meni apsolutno neosnovan jer NISTA NE MOZE BITI OPRAVDANJE ZA ZLOCINE.

Sta onda ciniti? ne treba snimati filmove o holokaustu, gde su srbi zrtve?

Do sada nisu snimani, tita i njegouvlast mozemo razumeti da su precutavali zbog mira u kuci i ne sirenja mrznje jer su se i oni pribojavali vasih slutnji da to moze izazvati...

Pa ne treba ni dalje ekranizovati ?

Vidite, istinito svedocenje, ti dodgadjaji su se dogodili, a to da li ce neka budala da to protumaci kao opravdanje za srpske zlocine devdesetih je do te budale koja se nicim ne rzalikuje od ovih monstruma u filmu.

Ne poricete istinu filma ali ce film po vama izazvati to sto navodite?
Nece.
Kod normalnih ljudi nece.

Ja sam za snimanje filmova o jasenovcu, o srebrenici o prijedoru, o ovcari..
To su tragcine stvari koje normalnom coveku nece biti razlog nalazenja opravdanja vec genocid i zlocin.

Tako da vi zelite reci jedno: istinu ne sporim ali ta istina srbima sluzi za pravdanje zlocina devdesetih i tako ce to svet da protumaci.

Nece. Istina je istina.
O jasenovcu verujte mnogo toga se ne zna u siroj javnosti. Ovo u filmu je sitnica.. Ne interesuju me srbi idioti koji jasenovcem pravdaju svoje zlocine. To su monstrumi.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#416 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by nihadns »

Hemel wrote: 24/02/2021 12:12 Ovo sto @nihadns iznosi nije misljenje nego opasna velikosrpska propaganda.
Mislim da je dovoljno razloga da se isti ukloni sa ovog foruma.
Ja govorim o istinskom svedocenju u filmu. Scene ubistava su istinite. svi likovi su istiniti.
Nista nije izmisljeno oko tih njihovih monstruoznih ubistava.
A sto vecina ovde pa i vi tu istinu smatrate necim losim tj da ona POKRIVA I PRAVDA GENOCID U SREBRENICI ILI NEKE ZLOCINE SRBA TOKOM DEVEDESETIH JE VAS PROBLEM.

MENI TO NE MOZE OPRAVDATI NIKAKAV ZLOCIN KOJI SU SRBI POCINILI TOKOM RATA DEVDESETIH.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#417 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Matrix_ »

nihadns wrote: 24/02/2021 12:42
Blizanac wrote: 24/02/2021 12:11
nihadns wrote: 24/02/2021 11:52
Gospodine priprosti, film je baziran po istinitom svedocenju. Svi zlocini kakvi jesu u filmu su istiniti.
Svi likoci takodje.
Nakgora ubistva nisu sninljena jer su kazu preteska.

Ta svedocenja o kojima govori svaka scena filma, je potvrdila zemaljska komisija, specijalna za holokauste.

To ne mozemo osporiti. Kada se snime scene iz svedocenja istina ne moze biti propaganda.

Ako neko zeli da time pravda zlocine srba devedesetih onda je u zabludi. To ne moze biti opravdanje.

Vas treba da je sramota.
Bezobrazniče pokvareni,
Pronađi samo jedan iole ozbiljniji post u kojem se negiraju zločini u Jasnovcu?
Ovdje se govori o FILMU i njegovoj (ne)kvaliteti a ne o tome jesu li događaji u Jasenovcu istiniti ili ne!
U pitanju je obično propagandno smeće u režiji velikosrpskih ideologa i o pokušaju amnestiranja i pravdanja kasnijih strašnih zločina te ideologije u BiH, Hrvatskoj, Kosovu, Sloveniji
Kontaš li sad, smetljaru?

I još jednom:
MRŠ!!!

Priprosti stvore, ne kontam vas.
Vi dakle kao ogroman vecina kriticara ne negirate cinjenicu da su se dogadjaji u filmu dogodili po istinitom svedocenju, ali je to istinsko svedocenje , te scene ubistava, koje je po prvi put ekranizovano u igranom filmu PROPAGANDA I PRAVDANJE ZA ZLOCINE POCINJENE OD SRPSKE STRANE U RATOVIMA DEVEDESETIH ?

da imalo pratite sta sam napisao uvideli bi ste da sam u prvom postu o dari iz jasenovca rekao da neki srbi ovo dozivljavaju kao amnestiju ili pravdanje za zlocine pocinjene u ratu devedesetih i da to ne sme sluziti tome!
ONAJ KO PRAVDA TE ZLOCINE DEVEDESETIH SE NI MALO NE RAZLIKUJE OD MONSTRUMA KOJI SU CINILI OVE FILMOVE.


Dakle, ne sporite istinu ovog filma, ali to se ne sme prikazivati ? Ne sme niko u svetu, sirom sveta, da vidi tu istinu iz svedocenja o jednom od najgorih genocida na svetu?
Zato sto ce to po vama da svet mozda protumaci "eto srbi su stradali na ove necovecne gnusne idiopastke nacine pa su njihova nedela tokom devedesetih u stvari opravdana?

To je mozda vas licni strah, po meni apsolutno neosnovan jer NISTA NE MOZE BITI OPRAVDANJE ZA ZLOCINE.

Sta onda ciniti? ne treba snimati filmove o holokaustu, gde su srbi zrtve?

Do sada nisu snimani, tita i njegouvlast mozemo razumeti da su precutavali zbog mira u kuci i ne sirenja mrznje jer su se i oni pribojavali vasih slutnji da to moze izazvati...

Pa ne treba ni dalje ekranizovati ?

Vidite, istinito svedocenje, ti dodgadjaji su se dogodili, a to da li ce neka budala da to protumaci kao opravdanje za srpske zlocine devdesetih je do te budale koja se nicim ne rzalikuje od ovih monstruma u filmu.

Ne poricete istinu filma ali ce film po vama izazvati to sto navodite?
Nece.
Kod normalnih ljudi nece.

Ja sam za snimanje filmova o jasenovcu, o srebrenici o prijedoru, o ovcari..
To su tragcine stvari koje normalnom coveku nece biti razlog nalazenja opravdanja vec genocid i zlocin.

Tako da vi zelite reci jedno: istinu ne sporim ali ta istina srbima sluzi za pravdanje zlocina devdesetih i tako ce to svet da protumaci.

Nece. Istina je istina.
O jasenovcu verujte mnogo toga se ne zna u siroj javnosti. Ovo u filmu je sitnica.. Ne interesuju me srbi idioti koji jasenovcem pravdaju svoje zlocine. To su monstrumi.
hajmo brzi prosti test ZA TEBE

1. je li bio genocid u Srebrenici
2. je li krme Mladić ratni zločinac
3. krme Karadžić je li ratni zločinac
4. treba li uvesti zakon o zabrani negiranja genocida u BiH
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#418 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by jednonogi_Jack »

Ni'ad ko pokvarena ploča. :D
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#419 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by nihadns »

NA PRIMER SUTRA SE SNIMI IGRANI FILM O SREBRENICI, I ONDA CE SRBI DA GOVORE O PROPAGANDI BOŠNJAKA?
glupost. neka govore to ne znaci da to nije istina.

neka pricaju sta god hoce to je genocid.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#420 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Haris.ba »

I iako je to nebitno, volio bih da su film o Jasenovcu snimili u Hrvatskoj.

Recimo, da su prisli Daliboru Matanicu koji vec radi antifasisticku trilogiju.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#421 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by nihadns »

jednonogi_Jack wrote: 24/02/2021 12:48 Ni'ad ko pokvarena ploča. :D
gospodine jendooki, posto se vec po ko zna koji put interesujete za moju ćunu, obavestit cu vas da je odzerasena..

trebam li vam to fotografistai?
ne bi li bilo bolesno?

ako ne verujete moracemo i to dokazati.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#422 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Matrix_ »

nihadns wrote: 24/02/2021 12:51 NA PRIMER SUTRA SE SNIMI IGRANI FILM O SREBRENICI, I ONDA CE SRBI DA GOVORE O PROPAGANDI BOŠNJAKA?
glupost. neka govore to ne znaci da to nije istina.

neka pricaju sta god hoce to je genocid.
odgovori na pitanja ili izbjegavaš odgovore

hajmo brzi prosti test ZA TEBE

1. je li bio genocid u Srebrenici
2. je li krme Mladić ratni zločinac
3. krme Karadžić je li ratni zločinac
4. treba li uvesti zakon o zabrani negiranja genocida u BiH
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#423 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by nihadns »

Matrix_ wrote: 24/02/2021 12:47
nihadns wrote: 24/02/2021 12:42
Blizanac wrote: 24/02/2021 12:11

Bezobrazniče pokvareni,
Pronađi samo jedan iole ozbiljniji post u kojem se negiraju zločini u Jasnovcu?
Ovdje se govori o FILMU i njegovoj (ne)kvaliteti a ne o tome jesu li događaji u Jasenovcu istiniti ili ne!
U pitanju je obično propagandno smeće u režiji velikosrpskih ideologa i o pokušaju amnestiranja i pravdanja kasnijih strašnih zločina te ideologije u BiH, Hrvatskoj, Kosovu, Sloveniji
Kontaš li sad, smetljaru?

I još jednom:
MRŠ!!!

Priprosti stvore, ne kontam vas.
Vi dakle kao ogroman vecina kriticara ne negirate cinjenicu da su se dogadjaji u filmu dogodili po istinitom svedocenju, ali je to istinsko svedocenje , te scene ubistava, koje je po prvi put ekranizovano u igranom filmu PROPAGANDA I PRAVDANJE ZA ZLOCINE POCINJENE OD SRPSKE STRANE U RATOVIMA DEVEDESETIH ?

da imalo pratite sta sam napisao uvideli bi ste da sam u prvom postu o dari iz jasenovca rekao da neki srbi ovo dozivljavaju kao amnestiju ili pravdanje za zlocine pocinjene u ratu devedesetih i da to ne sme sluziti tome!
ONAJ KO PRAVDA TE ZLOCINE DEVEDESETIH SE NI MALO NE RAZLIKUJE OD MONSTRUMA KOJI SU CINILI OVE FILMOVE.


Dakle, ne sporite istinu ovog filma, ali to se ne sme prikazivati ? Ne sme niko u svetu, sirom sveta, da vidi tu istinu iz svedocenja o jednom od najgorih genocida na svetu?
Zato sto ce to po vama da svet mozda protumaci "eto srbi su stradali na ove necovecne gnusne idiopastke nacine pa su njihova nedela tokom devedesetih u stvari opravdana?

To je mozda vas licni strah, po meni apsolutno neosnovan jer NISTA NE MOZE BITI OPRAVDANJE ZA ZLOCINE.

Sta onda ciniti? ne treba snimati filmove o holokaustu, gde su srbi zrtve?

Do sada nisu snimani, tita i njegouvlast mozemo razumeti da su precutavali zbog mira u kuci i ne sirenja mrznje jer su se i oni pribojavali vasih slutnji da to moze izazvati...

Pa ne treba ni dalje ekranizovati ?

Vidite, istinito svedocenje, ti dodgadjaji su se dogodili, a to da li ce neka budala da to protumaci kao opravdanje za srpske zlocine devdesetih je do te budale koja se nicim ne rzalikuje od ovih monstruma u filmu.

Ne poricete istinu filma ali ce film po vama izazvati to sto navodite?
Nece.
Kod normalnih ljudi nece.

Ja sam za snimanje filmova o jasenovcu, o srebrenici o prijedoru, o ovcari..
To su tragcine stvari koje normalnom coveku nece biti razlog nalazenja opravdanja vec genocid i zlocin.

Tako da vi zelite reci jedno: istinu ne sporim ali ta istina srbima sluzi za pravdanje zlocina devdesetih i tako ce to svet da protumaci.

Nece. Istina je istina.
O jasenovcu verujte mnogo toga se ne zna u siroj javnosti. Ovo u filmu je sitnica.. Ne interesuju me srbi idioti koji jasenovcem pravdaju svoje zlocine. To su monstrumi.
hajmo brzi prosti test ZA TEBE

1. je li bio genocid u Srebrenici
2. je li krme Mladić ratni zločinac
3. krme Karadžić je li ratni zločinac
4. treba li uvesti zakon o zabrani negiranja genocida u BiH
1. Bio je genocid u srebrenici.
2. Jeste ratni zlocinac.
3.I radovan takodje
4.Treba uvetsi zakon o zabrani negiranja genocida.

Kakve veze to ima sa filmom u kom su prikazana ubistva iz istinskog svedocenja o jasenovcu?

Genocid je genocid ko god ga pljuje omalovazava treba da bude krivicno gonjen. I da odgovara za to.
User avatar
jednonogi_Jack
Posts: 2716
Joined: 14/12/2005 21:21

#424 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by jednonogi_Jack »

nihadns wrote: 24/02/2021 12:53
jednonogi_Jack wrote: 24/02/2021 12:48 Ni'ad ko pokvarena ploča. :D
gospodine jendooki, posto se vec po ko zna koji put interesujete za moju ćunu, obavestit cu vas da je odzerasena..

trebam li vam to fotografistai?
ne bi li bilo bolesno?

ako ne verujete moracemo i to dokazati.
Jednonogi, molim vas lepo.
Ja spomenem ćunu da skrenem temu sa ovih gluposti koje postiraš. Ionako ne vjerujem da uopšte imaš ćunu.
nihadns
Posts: 196
Joined: 08/01/2021 09:39

#425 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by nihadns »

jednonogi_Jack wrote: 24/02/2021 12:59
nihadns wrote: 24/02/2021 12:53
jednonogi_Jack wrote: 24/02/2021 12:48 Ni'ad ko pokvarena ploča. :D
gospodine jendooki, posto se vec po ko zna koji put interesujete za moju ćunu, obavestit cu vas da je odzerasena..

trebam li vam to fotografistai?
ne bi li bilo bolesno?

ako ne verujete moracemo i to dokazati.
Jednonogi, molim vas lepo.
Ja spomenem ćunu da skrenem temu sa ovih gluposti koje postiraš. Ionako ne vjerujem da uopšte imaš ćunu.
jednooki, nisu gluposti. Vec da prihvatam da je film i scene uzasnih ubistava pravljen po istinskom svedocenju.
Drugo je to sto ja to nikako ne DOZIVLJAVAM KAO OPRAVDANJE SRBA ZA ZLOCINE DEVEDESETIH DOK VI I SLICNI VAMA TO OVDE TAKO PREDSTAVLJATE.

NI JEDAN ZLOCIN NEMA OPRAVDANJE.
Post Reply