Dara iz Jasenovca...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#351 Re: Dara iz Jasenovca

Post by muha_sa »

User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#352 Re: Dara iz Jasenovca

Post by piupiu »

muha_sa wrote: 23/02/2021 13:28
Kakvi bijednici.
Blizanac
Posts: 722
Joined: 28/01/2005 13:02

#353 Re: Dara iz Jasenovca

Post by Blizanac »

Politički motivisan film (Pogledati ko su mu glavni sponzori, i sve je jasno)
Ustvari, ovaj film za mene izgleda nešto kao i "Boj na Kosovu" - pogonsko gorivo za zapjenjene nacionalističke primitivne spodobe a možda i najava nekih budućih osvetničkih pohoda. Kako je npr. srpski zločinac Mladić "...nakon bune protiv dahija, 'poklonio' srpskom narodu Srebrenicu..."

Žao mi je svih žrtava jasenovačkog logora, ali ovaj film očito nije napravljen sa iskrenom i poštenom namjerom prikazivanja njihovog stradanja
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#354 Re: Dara iz Jasenovca

Post by banjaluka078 »

Gledala sam "Daru iz Jasenovca" i pročitala scenario "Djeca Kozare" kojim je Lordan Zafranović godinama konkurisao za sredstva da bi snimio film o genocidu u Jasenovcu. Ovaj strahovit zločin, genocid na Srbima u NDH, zaista je morao već odavno biti tema umetničkog igranog filma najviših dometa.

Lordan je zato i decenijama pokušavao, scenarijem koji je napisao veliki Arsen Diklić, pisac i scenarista posebno nadaren za pisanje filmova o deci i ratu ( "Salaš u Malom Ritu", "Zimovanje u Jakobsfeldu", ali i "Marš na Drinu, na primer.)

U svom romanu i scenariju filma "Ne okreći se sine", Arsen Diklić već bavio sličnom pričom - sudbinom čoveka koji beži iz transporta za Jasenovac, pre smrti ipak uspeva da spasi jedinog preživelog sina iz ustaškog internata u Zagrebu, namenjenog pokrštavanju i prevaspitavanju srpskih dečaka otetitih od roditelja iz logora smrti. Lordan Zafranović jedan je od najvećih jugoslovenskih reditelja svih vremena, u svom vanvremenom opusu ima mnoštvo važnih i velikih filmova koji se bave upravo ustaškim zločinima nad Srbima i ostalim nevinim dušama.

Scenario "Djeca Kozare" napisan je, dakle, 1986. godine.

U njemu je glavna junakinja devojčica RADA, koja ima dva brata, jednog u naručju koga nosa, nakon što im majka strada, i jednog nešto starijeg, koga ustaše iz logora odvode u internat sličan ovome koji sam spominjala, sa planom da ga pokrste i preobrate u svojevrstan Hitler Jungend NDH.

DARA iz "Dare iz Jasenovca" isto ima takva dva brata.

Scenario Rade počinje zbegom žena i dece iz kozarskog kraja, gde ih ustaše presreću i sprovode na železničku stanicu, razdvajaju i guraju u teretne vagone za transport u logor Jasenovac, a da žrtve ni ne znaju gde idu.

Isto tako počinje i Dara.

Prvi zločin kome Rada prisustvuje dogodi se već na peronu. Isto se desi i Dari.

U filmu o Radi, žedne žene sa decom zatrčavaju se ka jedinoj česmi, otimajući se o svaku kap vode, naprave nerede, te ustaše odluče da ih rafalima "smire".

U Dari je ova otimačina ide nešto kasnije i nije oko vode, nego oko hrane, rafali i gaženje mrtvih su, naprotiv, tu.

Rada u trenutku shvata da mora imati nagon za samoodržanjem i grabi preko gomile da napuni lonac vodom za sebe i brata, bez obzira na užas kojem svedoči.
Dara, dočim, grabi činiju da napuni hranom za sebe i brata, bez obzira na užas kome je prisustvovala.

Rada, devojčica sa maramom, u Lordanovom filmu ostaje sa svojim dvogodišnjim bratom sama, jer joj ovog drugog odvedu u decu-ustaše.
I Dari se dogodi ista stvar.

U logoru Rada prvi put vidi Dijanu Budisavljević i sazna za spiskove i brojeve, vidi i autobus Crvenog križa, kojima deca mogu da se spasu pakla.
Isto vidi i Dara.

Radi jedan od dečaka-logoraša ispriča kako se spasao sigurne smrti tako što je, kad su odvajali muške, na glavu stavio žensku maramu i pretvarao se da je curica, pa ga ustaše nisu likvidirale.

Dara svoga brata spasava tako što mu stavlja žensku maramu na glavu, pretvarajući se da je curica, pa ga ustaše nisu likvidirale.

U stravičnoj sceni masakra, Rada vidi kako ustaša kreće da ubije starinu, a ovaj mu odgovara "Ništa dijete, samo ti delaj svoj posao".

U stravičnoj sceni masakra, Dara vidi kako ustaša kreće da ubije starinu, a ovaj mu odgovara: "Samo ti sine radi svoj posao".

Rada svedoči najvećem i najopasnijem paklu - dečijoj bolnici iz koje malena mrtva tela lopatama iznose i tovare na kola, i kojoj niko ne sme prići.

Dara svedoči najvećem i najopasnijem paklu - dečijoj bolnici iz koje niko živ nikada ne izlazi, a sama će kasnije i shvatiti zašto.

I tako.

Da ne dužim: Diklićev i Zafranovičev scenario o Radi iz jasenovačkog logora, napisan je, dakle, 1986. godine. On je mestimično glomazan, jednim delom opterećen ideologijom tog vremena, drugi i treći čin se dešavaju kad Rada uspešno pobegne iz Logora, samo da bi se u njega ubrzo i nažalost vratila, a nakon što je kratko lutala tražeči brata smeštenog kod ustaške porodice u Zagrebu. Na kraju filma o Radi, ustaški "poočim" njenog brata biva ubijen, a Rada dečačića, nakon 4 pune godine nevidjanja, silom vuče nazad ka Kozari, ne znajući ni sama ni gde ide, ni kako će od sada uopšte živeti.

Dečak, sada pokršten, "prevaspitan", za malog ustašu spreman, oplakuje smrt jedinog oca koga poznaje i za koga ne zna da je dželat, pa urla da se ne zove Gojko, nego Fran! FRAAAN.

Arsen Diklić, zapravo, beleži da dete viče "Ja sam Flan, Flaaaan!" jer još uvek nije dovoljno veliki da ume da izgovori glas R, ali jeste da bi umeo da mrzi i da njega mrze.
To je velika umešnost vanvremenskog pisca, a i velika tragedija ove priče, Rada i njen mali brat prežive i ostaju da žive zajedno, a bratoubilačka mržnja medju njima tek pomalja svoju čeljust.

Dara nema takav kraj, ona nagoveštava jedan sasvim suprotan put, sve dalje od poetski istinitog, a sve bliže ideološki ispranom, iscedjenom, procedjenom, premetanom kroz sto voda, pa opet pranom i cedjenom, dok i zadnja para iz svega ne kapne.

Šteta, velika šteta.

PS:: zaboravila sam da pomenem: luburić, ekipa ustaških psihopata i njihovih zena što ubijaju logorašice iz zabave, kolju srbosekom i slično, postoji u oba filma. isto je i sa časnom sestrom, evidencijom za pokrštavanje, zenama koje pomazu oko bolnice, ulogom katoličke crkve i svim identičnim likovima poimence medju ustašama u logoru.

https://6yka.com/novosti/biljana-srblja ... eca-kozare
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#355 Re: Dara iz Jasenovca

Post by azurna_obala »

muha_sa wrote: 23/02/2021 13:28

Ja ovo ne mogu nikako shvatiti.
Trebalo bi ga tuziti. Smrad
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#356 Re: Dara iz Jasenovca

Post by Matrix_ »

u principu kao i sve do sada što rade sa svojom propagandaom relativiziranja stvari
ono... nas su ubijali turci, ustaše, Njemci... pa imamo "pravo" da se svetimno, makar to bilo neviđeno divljaštvo i to na samom kraju 20.vijeka

to je ona nakaradna logika Šešelja, koju je on prdio, kao i Ameri su bacali napalm bombe na sela u Vijetnamu...

samo što u njihovim tikvama, nikako da se registruje potok vremena i mijenjanje svijesti... da Ameri su radili ali 60tih godina
ali su npr. 90tih gađali u Iraku ili u srbiji isključivo vojne ciljeve !! uz poneku kolateralnu štetu
dok su se oni tih istih 90tih godina godina ponašali kao divljaci iz turskog vremena, u kojem su očito mentalno zaglibili i ne miču
jebiga, izgleda da je kompleks vrlo zajeban... ono, nije lako prebolit kad ti neko ženski rod handri 500 godina... pamti se to izgleda zauvijek
User avatar
Zeleni most
Posts: 754
Joined: 01/11/2013 21:18

#357 Re: Dara iz Jasenovca

Post by Zeleni most »

Čudi me da u filmu nije bilo ``hrvatskog cvijeća``
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#358 Re: Dara iz Jasenovca

Post by pici »

nisam gledao film kao ni quo vadis aida, imam averziju od ovakvih filmova pa da su umjetnicka remek djela... ovaj smrdo od reditelja sto je snimio Daru, se je popisao po jasenovackim zrtvama, medju njima je i moj djed... tako da ako nemas razumjevanje za tudju bol kako mislis da dobijes razumjevanje za svoju... pogresna ekipa neljudi je to snimala i producirala, na zalost svih jasenovackih zrtava.
zilog
Posts: 7550
Joined: 06/03/2009 11:19

#359 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by zilog »

Odgledao sam film jos u subotu.
Steta sto tema nije otkljucana prije ovoga na Happy-u (nije da nisam trazio).

Film?
Ocjena 5/10, bolji nego sto sam ocekivao. Obzirom na budzet, sigurno je moglo i bolje.

Propaganda?
Ospod ocekivanog. Nije bas ni letvica bila visoko postavljena. Ocekivao sam bar 2-3 bosnjacka imena, medju ustasama. Kad ono - nista.

Istorijska vjerodostojnost?
Ima nas ovdje, starijih, koje su kao skolarce vodali po Jasenovcu. Nije bilo zabranjeno pricati o tome. Naprotiv, obrazovni sistem se dobro potrudio da nam pokaze svaki detalj likvidacija u logoru. Srbosjek, malj, da ne nabrajam dalje... Scenarista i reziser su se potrudili da, ako je nesto opisano u muzeju Jasenovac, da to dobije svoju scenu u Dari. Jedino cega se ne sjecam su "muzicke stolice".
Ogroman minus je izostanak prikaza drugih zrtava Jasenovca, osim Srba. Jevreji su prikazani, tek toliko da se ne kaze da ih nije bilo nikako, a gotovo kompletna urbana jevrejska populacija BiH je iscezla kroz to stratiste. Romi su prikazani kao muzicari.
Nigdje drugih antifasista, a znamo da ih je bilo, raznih imena. Izmedju ostalog, imam primjere iz familije.

Ironija?
Komotno se radnja filma mogla pomaci 50 godina u buducnost, u vrijeme satelitske televizije, kompjutera i interneta. Samo zamjeniti uniforme i imena...

Toga se sjetio i Maric, pa je pozurio da negira:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sramne- ... /210223052
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#360 Re: Dara iz Jasenovca

Post by kiligonzales »

Opsadasarajeva.blogspot.com tu se moze pogledati QUO VADIS AIDA ili ZASTO CUTIS AIDA

Oba filma pogledao, Daru vec nazivaj plagijatom, film ima tezinu, malo povrsnije uradjen za temu koju ima zadatak predstaviti i ideoloski obojen sto se osjeti tek na kraju filma. 3+ ocjena

Aida dobar film. 4+ ocjena. Scene nasilja u filmu su minimalizirane, film poprilicno hladan, ali na odlican nacin oslikava birokratsku izdaju obicnog covjeka, politicki i birokratski fromalizam, kao i kako je covjek bio zlocinac ili zrtva moneta politike u kojoj oni na dnu hijerarhije redovno gube i kako se vrlo lako jednom naredbom poslusanom ili ne postaje necovjekom ili ostaje covjekom. Ima potencijal za Oskara.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3382
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#361 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Billy The Pljuc »

Odgledao film.

Kao sto napisah ranije, moje vidjenje "filmske umjetnosti" je vrlo upitno u pogledu bilo kojeg filma pa tako i ovog.

Mnogo vise sam ocekivao, opsti utisak mi je "prejeftino", bez sumnje velika tema ali upropastena.
Matrix_
Posts: 297
Joined: 09/02/2021 12:49

#362 Re: Dara iz Jasenovca

Post by Matrix_ »

evo ko je raspoložen gledat

dok nisu skinuli

ScoobyDooby
Posts: 76
Joined: 18/02/2021 16:14

#363 Re: Dara iz Jasenovca

Post by ScoobyDooby »

muha_sa wrote: 23/02/2021 13:28
Znaci u svinjcu nista novo.Brzo su zaboravili traktorijadu Tour de Slavonia pa opet copkaju Hrvatsku.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#364 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Njanjavi »

Nit sam gledo nit cu gledat.
Pogotovo ne poslije isplivavanja cetnistva od reditelja ovog smeca.
Ja otkako prezivjeh rat druze, nesto mi ne leze filmovi sa tom tematikom.
Fuck that :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66219
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#365 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by _BataZiv_0809 »

Nemam volje da to gledam.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#366 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Emiremir33 »

zilog wrote: 23/02/2021 15:28 Odgledao sam film jos u subotu.
Steta sto tema nije otkljucana prije ovoga na Happy-u (nije da nisam trazio).

Film?
Ocjena 5/10, bolji nego sto sam ocekivao. Obzirom na budzet, sigurno je moglo i bolje.

Propaganda?
Ospod ocekivanog. Nije bas ni letvica bila visoko postavljena. Ocekivao sam bar 2-3 bosnjacka imena, medju ustasama. Kad ono - nista.

Istorijska vjerodostojnost?
Ima nas ovdje, starijih, koje su kao skolarce vodali po Jasenovcu. Nije bilo zabranjeno pricati o tome. Naprotiv, obrazovni sistem se dobro potrudio da nam pokaze svaki detalj likvidacija u logoru. Srbosjek, malj, da ne nabrajam dalje... Scenarista i reziser su se potrudili da, ako je nesto opisano u muzeju Jasenovac, da to dobije svoju scenu u Dari. Jedino cega se ne sjecam su "muzicke stolice".
Ogroman minus je izostanak prikaza drugih zrtava Jasenovca, osim Srba. Jevreji su prikazani, tek toliko da se ne kaze da ih nije bilo nikako, a gotovo kompletna urbana jevrejska populacija BiH je iscezla kroz to stratiste. Romi su prikazani kao muzicari.
Nigdje drugih antifasista, a znamo da ih je bilo, raznih imena. Izmedju ostalog, imam primjere iz familije.

Ironija?
Komotno se radnja filma mogla pomaci 50 godina u buducnost, u vrijeme satelitske televizije, kompjutera i interneta. Samo zamjeniti uniforme i imena...

Toga se sjetio i Maric, pa je pozurio da negira:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/sramne- ... /210223052
Bošnjačka imena među koljačima u Jasenovcu pa nisam dosad našao ,da ih je bilo zloglasni itd itd...(sve se vezalo za Fazlagića Kulu da su tu najžešći bili).Zilog poenta su im samo Srbske žrtve u Jasenovcu.Jevreji,Hrvati,Muslimani,Romi,Komunisti i simpatizeri KPJ izbačeni su iz filma.Zaboravljen je zamjenik i kasniji upravnik logora Ljubo Miloš ,Dinko Šakić
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#367 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by ExNihilo »

DonieBrasco
Posts: 15534
Joined: 31/08/2016 16:09

#368 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by DonieBrasco »

Nece im biti dobro ako Aida uđe u zadnji krug a kamoli osvoji oskara, belosvetska zavera prema stvaraocima univerzuma, svjetova i svega ostalog.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#370 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by HWsince93 »

Film je dobar ali ni blizu remek djela, otprilike sto sam i ocekivao. Fali mu dinamika, osjecaj za tenziju kakav je u Sindlerovoj Listi ili Pijanisti. Duplo je kraci film od ova dva a nekako opet kao da ima viska scena. U svakom slucaju prevelik zalogaj za Antonijevica. Alegorija sa vozom mrtvih potpuno nepotrebna pa cak i pateticna. Glumci su vecinom dobri osim Janketica i pogotovo meni nepoznatog glumca u ulozi Ljube Milosa koji je katastrofalno drven. Mala Cekiceva je odlicna a i ostali klinci. Momak koji je glumio Darinog oca je isto odlican.

O ovim kritikama kako se ne spominju Jevreji, ocigledno je da nisu gledali film. Bukvalno su neke od glavnih uloga predstavljene kao Jevreji, od covjeka iz Sarajeva, do bolnicarke, a o konstantnom ubijanju Jevreja da i ne govorim. Bosanski muslimani (tj. Hrvati muslimani NDH) se ne spominju. Uloga Hercegovca ustase je pretpostavljam bazirana na poznatom Alagi koji je spomenut kod Milka Riffera i koji je ubio i dosta Bosnjaka sto je i opisano bas kod Riffera. Zlocini su opisani kakvi su i bili mada je vecina toga ublazena (Vrbanova scena sa Ciklonom B, muzicke stolice, masovna klanja i mucenja sa vadjenjem ociju se i ne vide). U svakom slucaju tezak film za gledanje zbog same tematike ali ne i maestralan. Mozda bi bilo bolje da su napravili seriju gdje bi i zlocincacka patologija bila bolje objasnjena a ne jednodimenzionalno u dvosatnom filmu.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#371 Re: Dara iz Jasenovca

Post by Milenkov buraz »

Njanjavi wrote: 23/02/2021 16:59 Nit sam gledo nit cu gledat.
Pogotovo ne poslije isplivavanja cetnistva od reditelja ovog smeca.
Ja otkako prezivjeh rat druze, nesto mi ne leze filmovi sa tom tematikom.
Fuck that :)
Nisam ni ja gledao i nisam ni komentarisao film do sada i imao sam neutralan odnos misleći da dok ga pogledam moći ću više reći. Sada nakon onakvih izjava ono četnika reditelja mislim da se radi o običnoj propagandi i velikosrpskoj bljuvotini pretoćenoj u sedmu umjetnost kao Nazi Wochenschau iz 1940. Kao da su Nazisti snimali Schindler list ili da je Jasmila hipotetički rekla da su Srbi lutke bacali u Kazane, eto tako mi izgleda taj film Dara iz Jasenovca. Naravno ovim ne želim osporiti istorijske činjenice, fakte, razmjer i veličine zločina u Jasenovcu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#372 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Chmoljo »

Ali reditelj zeli povezati kritiku ovog filma sa negiranjem zlocina u jasenovcu.

Mislim da je nakon ovih njegovih izjava sada samo potvrdjeno ono sto se znalo, ali mnogi iz pristojnosti nisu htjeli reci.

Timeo Danaos...
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#373 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by Hendrix »

Chmoljo wrote: 24/02/2021 07:57 Ali reditelj zeli povezati kritiku ovog filma sa negiranjem zlocina u jasenovcu.

Mislim da je nakon ovih njegovih izjava sada samo potvrdjeno ono sto se znalo, ali mnogi iz pristojnosti nisu htjeli reci.

Timeo Danaos...
Nakon toliko godina stvarno vise nemam zivaca da slusam velikosrpsku propagandu... svaka cast Albancima i njihovom rezonu prema ovom ludom narodu s kojim nikada nece biti trajnog mira. Mi smo jos uvijek u fazi gdje svrsavamo kada Djokovic osvoji turnir i letimo da komentarisemo na fejsu kako je on vazda bio gospodin i covjek. I svaki tako srbin koji nije otvoreni cetnik je nama ono wow... gospodin jebote daj da ga branimo i ljubimo i grlimo... vidi lik nam ne prijeti otvoreno novom Srebrenicom... gospodin!
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#374 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by HWsince93 »

Njegov “Savior” je u stvari mozda i najbolji opis ludila rata u Bosni - od budalastih tradicija zatucanog naroda u Hercegovini (silovana djevojka ne smije da se vrati u selo od stida jer je trudna od silovatelja Bosnjaka), Trifunovic u ulozi patoloskog koljaca i ubice u uniformi VRS kojeg se i sam strani dobrovoljac (Quaid) gadi. Ustase koje ubijaju Bosnjake a i Srbe i neka Muslimanska jedinica sa zelenim povezima koja sprovodi srpske civile nakon paljenja sela. Citava poenta filma je uzaludnost i sizofrenost BIH rata i za razliku od Dare, ova prica je mnogo bolje ispricana.

Ove nove izjave Antonijevica, ako su tacno prenesene, o daljem planiranju snimanju filmova o “Oluji”, “Bljesku” i ostalim novijim desavanjima iz 1990ih su nepotrebna po meni, osim ako su na brutalno iskrenom nivou “Saviora” u sta sumnjam sa obzirom na rezultate filma zbog kojeg je i pokrenuta ova tema. U suprotnom se postize rizik promovisanja dalje viktimologije i vezivanja Jasenovca sa Bljeskom i Olujom sto nije korisno i vrijedja sve zrtve ovog logora i njihove porodice poput moje.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#375 Re: Dara iz Jasenovca...

Post by HWsince93 »

Edit: dupli
Last edited by HWsince93 on 24/02/2021 08:57, edited 1 time in total.
Post Reply