Skijanje za početnike

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

1val12
Posts: 11
Joined: 10/04/2019 13:57

#1 Skijanje za početnike

Post by 1val12 »

Pozdrav,

žena i ja probali bismo naučiti skijati. Dosad nismo nikad, a u tridesetima smo, ali kažu da nije još kasno :)

Može li savjet? Sarajevo i okolica su nam predaleko. Više nam odgovara Vlašić, Kupres, Blidinje... što zapadnije. Što od toga preporučujete? Da je dobro za početnike, da je moguće distancirati se, tj. da nije prevelika gužva, da je smještaj na razini? Pa da krenemo odatle. Mislili smo doći negdje od 28.1. do 30.1., a ostati 4-5 dana, znači povratak negdje od 2.1. do 5.1. Hvala!
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#2 Re: Skijanje za početnike

Post by Entropio »

Sto ti to treba po stare dane? Noge polomiti bezveze.

Najlakse se uci skijati kad si dijete. U tridesetim samo rizikujes.
1val12
Posts: 11
Joined: 10/04/2019 13:57

#3 Re: Skijanje za početnike

Post by 1val12 »

E pa, da probamo i to, da si ne predbacujemo da nikad nismo :D Sportski tipovi više-manje jesmo, preživjet ćemo koji pad na stražnji dio :D
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Skijanje za početnike

Post by kuli1961 »

Na Blidinju nisam bio, na Vlasicu-zadnji put prije 7-8 godina. Po mojim mjerilima, Vlasic je prenapucen, a vikendom je haoticna guzva.
Na Kupresu sam bio nekoliko puta -jednodnevna skijanja (zivim u Banjaluci, pa mi nije predaleko). Kad se vratim sa "glavnog" skijanja, na Kupres idem u februaru, da ukradem jos koji dan na snijegu i stazi. Mislim da nije lose za pocetnike.
Obavezno uzmi instruktora i to 1/1, barem nekoliko casova, da savladas osnove tehnike. U Kupresu vjerovatno postoji ski klub sa licenciranim instruktorima, pa to vidi sa njima.
Medjutim, ostaje pitanje zaraze...da li je pametno ići? Nije problem staze, gondole, vucnice, sta god, problem je kafane, hotela, motela, smjestaja...
Ja sam pocetkom oktobra dogovorio skijanje- hotel (Kopaonik, Srbija),ali kako je kod njih svakodnevno nekoliko hiljada novozarazenih, smatram da je rizik prevelik i u ponedjeljak idem u agenciju i otkazujem aranzman.
Razmisli jos jednom...
1val12
Posts: 11
Joined: 10/04/2019 13:57

#5 Re: Skijanje za početnike

Post by 1val12 »

U svakom slučaju mislimo uzeti instruktora.

Što se smještaja tiče, nemamo nikakvu namjeru ići po kafanama, naginjemo da uzmemo apartman za dvoje, eventualno hotelski smještaj. Nećemo se miješati više nego što je nužno potrebno. Pazili smo se dosad, pazit ćemo i dalje.

Samo ne znamo još lokaciju.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#6 Re: Skijanje za početnike

Post by dobar osjecaj »

Entropio wrote: 19/12/2020 22:38 Sto ti to treba po stare dane? Noge polomiti bezveze.

Najlakse se uci skijati kad si dijete. U tridesetim samo rizikujes.
Skijanje kao i mnogo drugih stvari sam si uspjela priustiti tek u dobi kad je po tudjim mjerilima kasno. Meni nije bilo kasno. Prvo pet dana intenzivno s instruktorom po pola dana i onda sama polako. Obozavam skijati i znala sam da cu u tome beskrajno uzivati. Nemam strah od povreda. Ne izazivam srecu, ne glupiram se, ne jurim, idem na staze prilagodjene mojim sposobnostima i sve ok.

Nemam preporuke za staze u tom dijelu BiH.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#7 Re: Skijanje za početnike

Post by Android Knego »

dobar osjecaj wrote: 20/12/2020 00:26Skijanje kao i mnogo drugih stvari sam si uspjela priustiti tek u dobi kad je po tudjim mjerilima kasno. Meni nije bilo kasno.
Isti slučaj. Kasno je kad je čovjeku u glavi kasno. Sve ostalo je - taman! :D
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#8 Re: Skijanje za početnike

Post by Entropio »

Samo vi... ali kad se polomite, nemojte dolaziti ovdje i otvarati teme tipa Preporucite stomatologa, polomio sam zube ili Obe noge u gipsu, kako da obavljam nuzdu i slicno.
1val12
Posts: 11
Joined: 10/04/2019 13:57

#9 Re: Skijanje za početnike

Post by 1val12 »

Super ste, ne znam koji bi se drugi forum brinuo za članove :thumbup: Ali ozbiljno, pazit ćemo, uzet intenzivni tečaj više dana. Ako ne bude išlo, ništa! Pa, ako imate preporuke za skijalište, dajte samo.
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#10 Re: Skijanje za početnike

Post by numizmatic »

Joj brate dragi nemoš ti tu "pazit".

Kasno ti je. Sorry.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#11 Re: Skijanje za početnike

Post by Dope_Man »

Pusti ove koji do podne mrze sebe, od podne cijeli svijet.

Uvijek je lijepo baviti se necim novim. Skijanje je dobra porodicna zabava, evo moja sefica je jucer bila na planini sa cijelom porodicom i ljudi uzivali. Ona i muz u cetrdesetim. Naravno da ne voze brzinama u spustu, vec lagana porodicna voznja i sve super.

Na Blidinju nisam nikad bio (na skijalistu, prolazim pored cesto) i meni izgleda lijepo, ima dosta novih vikendica koje su nikle u zadnjih par godina. Samo nisam siguran da li tamo ima kakvih skola, ali gdje je staza tu ce se i naci neko da poducava. A Vlasic je definitivno prenapucen, ja bih ga izbjegavao ako zelite mir.
Last edited by Dope_Man on 20/12/2020 09:45, edited 2 times in total.
BijesniPuz
Posts: 172
Joined: 05/07/2020 08:13

#12 Re: Skijanje za početnike

Post by BijesniPuz »

Nikad nije kasno..
AKo imate zelju slobodno je sebi ispunite...
Zivot je kratak..zivite ga.. sve sto sami mislite da je moguce vjerujte i da je moguce..Pa bilo da imate 30 50 ili 20 godina..
I nije skijanje uopste neki "Bauk" pa da je tesko nauciti. a ako si pazljiv uopste nije ni opasno..
1val12
Posts: 11
Joined: 10/04/2019 13:57

#13 Re: Skijanje za početnike

Post by 1val12 »

Svakako ćemo probati ako mognemo! Dakle, Vlašić prenapučen? Blidinje radije? Kupres?
vincitomnia
Posts: 35
Joined: 16/09/2012 16:58

#14 Re: Skijanje za početnike

Post by vincitomnia »

Moja preporuka Kupres... Veci je centar od Blidinja a time i vise opcija sto se tice ski skola itd.
Staze su blage i definitivno za pocetnike. Ako im jos uvijek radi dvosjed (imaju cetverosjed sto ide na vrh),
on je idealan za pocetnike.
1val12
Posts: 11
Joined: 10/04/2019 13:57

#15 Re: Skijanje za početnike

Post by 1val12 »

Ok! Može li koji link za dobre stranice o Kupresu i Blidinju? Aktualan smještaj, popis ski škola? Za Vlašić imam.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#16 Re: Skijanje za početnike

Post by TRANCE »

1val12 wrote: 19/12/2020 22:40 E pa, da probamo i to, da si ne predbacujemo da nikad nismo :D Sportski tipovi više-manje jesmo, preživjet ćemo koji pad na stražnji dio :D
:lol:
Eto baš znaš na koji ćeš dio pasti. A da ti odmah kažem da je pad na stražnjicu jedan od opasnijih padova, jer možeš polomiti sakralne pršljenove i ostati paralizovan što se tiče nogu. Jesi ti ikad bio na planini, pa vidio koliko ih pronesu u nosilima svakih pola sata? Mislim da nije vrijedno za par slika na Instagramu rizikovati, što je i cilj vas sportskih entuzijasta u kasnim tridesetim, jer obično ne radite to zbog sebe, već da budete viđeni.
User avatar
ps5
Posts: 262
Joined: 12/10/2020 22:11

#17 Re: Skijanje za početnike

Post by ps5 »

:lol: :lol:
Da covjek ne povjeruje sta ljudi pisu. Vi koji pisete o skijanju kao da ce voziti spust je li skijate pa se uzdizete iznad drugih kako ste sposobni za neki super opasan sport ili ne skijate od straha pa i druge sputavate?

Slobodno skijajte i sa 40 i 50 godina, nikad nije kasno za poceti, samo sto si stariji trebas biti oprezniji. Necete odma s vrha Bjelasnice pa u provaliju, prvo naucite na relativno ravnom pa polako kako se bolje osjecate probate teze i teze dijelove staze. Nastimajte vezove na svoju tezinu da skije spadaju prilikom pada i nema nikakvih problema, nije vam 90 godina da vam pukne kost pri svakom padu. Koliko sam samo ljudi vidio koji se nikakvim sportom u zivotu nisu bavili i odluce da hoce skijati i skijaju vec godinama, samo se ne prave Ivica Kostelic nego skijaju po normalnim stazama i normalnom brzinom.

Najveca opasnost na stazi nisi ti i tvoj pad, nego idioti koji misle da znaju skijati pa idu 100km/h i udare u nekog drugog. Eno idiot neki dan dijete u bolnicu poslao. To su vrlo cesto ovi sto ti govore da ti je kasno poceti skijati s 30.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#18 Re: Skijanje za početnike

Post by dobar osjecaj »

ps5 wrote: 21/12/2020 09:24 Najveca opasnost na stazi nisi ti i tvoj pad, nego idioti koji misle da znaju skijati pa idu 100km/h i udare u nekog drugog. Eno idiot neki dan dijete u bolnicu poslao. To su vrlo cesto ovi sto ti govore da ti je kasno poceti skijati s 30.
Često kao i u vožnji auta i na stazi na snijegu nisu opasnost ljudi srednjih godina koji su zreli i ponašaju se razumno i odgovorno. Veća opasnost su mlađi ljudi koji misle samo na sebe i često kako impresionirati ljude oko sebe. Eto primjer na Bjelašnici ovih dana sedmogodišnjem dječaka kojeg je polomio sigurno iskusan skijaš koji je jurio stazom.
Mi smo se neko veče s djecom na ledenoj plohi na Skenderiji zeledili od straha za djecu kad je neki tinejdžer koji je cijeli sat bez upozorenja i kontrole jurio i skakao po plohi u jednom trenutku da zaobiđe dijete koje je je palo a našlo se njemu na putu par centimetara iznad glave djeteta projurio ogromnom klizaljkom.

Kod nas u društvu se niko od ovih što su počeli skijati kasnije skijati nije lomio. Puno groznih preloma su imali prijatelji koji skijaju od djetinjstva i idu na najopasnije staze.
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#19 Re: Skijanje za početnike

Post by Entropio »

Ma samo se vi igrajte, a poslije ce biti aj aj majko, pokupi me neki frajko, jebem ti skije, do zivota mi nije.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#20 Re: Skijanje za početnike

Post by Henry Chinaski »

Gdje god budete, odmah uzeti instruktora, što hitnije. JEdan dan sa instruktorom je bolje nego 100 dana samostalnog pokušavanja. Godine za početi su idealne, puno si fokusiraniji na ono što ti instruktor govori i puno spremniji da poslušaš savjet umjesto da misliš da si pametniji. Prvih dana sa instruktorom i onda vam ostaje još vremena da uživate u stečenim vještinama.
1val12
Posts: 11
Joined: 10/04/2019 13:57

#21 Re: Skijanje za početnike

Post by 1val12 »

TRANCE wrote: 21/12/2020 02:51
1val12 wrote: 19/12/2020 22:40 E pa, da probamo i to, da si ne predbacujemo da nikad nismo :D Sportski tipovi više-manje jesmo, preživjet ćemo koji pad na stražnji dio :D
:lol:
Eto baš znaš na koji ćeš dio pasti. A da ti odmah kažem da je pad na stražnjicu jedan od opasnijih padova, jer možeš polomiti sakralne pršljenove i ostati paralizovan što se tiče nogu. Jesi ti ikad bio na planini, pa vidio koliko ih pronesu u nosilima svakih pola sata? Mislim da nije vrijedno za par slika na Instagramu rizikovati, što je i cilj vas sportskih entuzijasta u kasnim tridesetim, jer obično ne radite to zbog sebe, već da budete viđeni.
Nema nikakve veze s Instagramom, ni nemam ga! Ali nije loše naučiti da jednog dana znam stajat na skijama ako na skijanje povedem djecu.
1val12
Posts: 11
Joined: 10/04/2019 13:57

#22 Re: Skijanje za početnike

Post by 1val12 »

Da, rekoh, uzet ćemo instruktora.

No da se vratimo na temu, linkovi? :)
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#23 Re: Skijanje za početnike

Post by TRANCE »

ps5 wrote: 21/12/2020 09:24 :lol: :lol:
Da covjek ne povjeruje sta ljudi pisu. Vi koji pisete o skijanju kao da ce voziti spust je li skijate pa se uzdizete iznad drugih kako ste sposobni za neki super opasan sport ili ne skijate od straha pa i druge sputavate?

Slobodno skijajte i sa 40 i 50 godina, nikad nije kasno za poceti, samo sto si stariji trebas biti oprezniji. Necete odma s vrha Bjelasnice pa u provaliju, prvo naucite na relativno ravnom pa polako kako se bolje osjecate probate teze i teze dijelove staze. Nastimajte vezove na svoju tezinu da skije spadaju prilikom pada i nema nikakvih problema, nije vam 90 godina da vam pukne kost pri svakom padu. Koliko sam samo ljudi vidio koji se nikakvim sportom u zivotu nisu bavili i odluce da hoce skijati i skijaju vec godinama, samo se ne prave Ivica Kostelic nego skijaju po normalnim stazama i normalnom brzinom.

Najveca opasnost na stazi nisi ti i tvoj pad, nego idioti koji misle da znaju skijati pa idu 100km/h i udare u nekog drugog. Eno idiot neki dan dijete u bolnicu poslao. To su vrlo cesto ovi sto ti govore da ti je kasno poceti skijati s 30.
Nisam skijaš, jer znam u tridesetim šta mi je rizik bespotreban, a šta nije. Džogiranje, teretana, ponekad basket ili fudbal s normalnim ljudima koji paze da ne povrijede druge nije pretjeran rizik i bolje je za zdravlje nego skijanje gdje gledaš kad će te satrati 100 na sat neka nepoznata iskompleksirana budala, ili paraglajding i veranje po planinama... Poštujem i ljude koji preuzimaju rizik najčešće misleći ma neće baš meni to da se desi, ali isto tako se zalažem da takvi poslije nemaju pravo na invalidninu, invalidsku penziju i plaćene troškove bolničkog liječenja u slučaju teških povreda, jer to onda finansiramo kroz poreze mi koji nismo preuzimali bespotreban rizik.
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#24 Re: Skijanje za početnike

Post by madner »

Ljudi sa 70+ godina skijaju i prezive :D

Imam takve oko sebe.
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#25 Re: Skijanje za početnike

Post by black »

Post Reply