Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1 Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

avijacija, terminoloski, obuhvata, dizjaniranje, proizvodnju i letenje zrakoplova ( letjelica teza od zraka) :-D
jednomotorni zrakoplov, kombinirani zrakoplov, lovački zrakoplov, nadzvučni zrakoplov, putnički zrakoplov, regionalni zrakoplov, širokotrupni zrakoplov, teretni zrakoplov, uskotrupni zrakoplov, višemotorni zrakoplov, mikrolaki zrakoplov, niskokrilac, visokokrilac, presretač, državni zrakoplov, prateći zrakoplov, pripremni zrakoplov, promjenjivi zrakoplov


tema je o zrakoplovima , o umjetnosti letenja; slobodno mozemo pisati, pitati i odgovoarati, ali i debitirati o raznim temama i dilemama u svijetu avijecije :-D

rasirite svoja krila :-D
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by konektovan »

Imadoh priliku letjeti sa Embraer cityhopper prije korone, fakat fin avioncic. Ucinio mi se mnogo tisim od recimo airbus 319, 320 serije....

Vidio sam da KLM ima solidnu flotu tih aviona....bas intetesantno, pored airbusova, boinga..
Mafioso
Posts: 151
Joined: 10/08/2009 09:29

#3 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Mafioso »

Vojna avijacija zakon :D

Image
Image
User avatar
konektovan
Posts: 39871
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#4 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by konektovan »

Mafioso wrote: 10/06/2020 16:56 Vojna avijacija zakon :D

Image
Image
Koji je ovo avion ispod A10 ke???
Ruzan je nenormalno..... :mrgreen:
Mafioso
Posts: 151
Joined: 10/08/2009 09:29

#5 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Mafioso »

konektovan wrote: 10/06/2020 17:17
Mafioso wrote: 10/06/2020 16:56 Vojna avijacija zakon :D

Image
Image
Koji je ovo avion ispod A10 ke???
Ruzan je nenormalno..... :mrgreen:
Boeing x32 eksperimentalni
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#6 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Guadalajara »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 16:08 avijacija, terminoloski, obuhvata, dizjaniranje, proizvodnju i letenje zrakoplova ( letjelica teza od zraka) :-D

tema je o zrakoplovima , o umjetnosti letenja; slobodno mozemo pisati, pitati i odgovoarati, ali i debitirati o raznim temama i dilemama u svijetu avijecije :-D

rasirite svoja krila :-D

Dobro si se sjetila :oops:

:kiss:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#7 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Guadalajara »

Dok budem horan, stavit cu o Sokolu iz Mostara i Orlu iz Rajlovca... :)
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#8 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by The 51st State »

:thumbup: fina tema ima potencijala za pravu kupusnjacu.

Ne bi volio da bude striknto na vojne avione orjentisano.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#9 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

konektovan wrote: 10/06/2020 16:40 Imadoh priliku letjeti sa Embraer cityhopper prije korone, fakat fin avioncic. Ucinio mi se mnogo tisim od recimo airbus 319, 320 serije....

Vidio sam da KLM ima solidnu flotu tih aviona....bas intetesantno, pored airbusova, boinga..
imala sam nekoliko letova sa Brazilijancem , i meni se dopao :thumbup:

KLM je prije Embraer-a korsistio Fokker modele , a isti su meni ziasta lijepi:


https://blog.klm.com/farewell-to-fokker/
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#10 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

The 51st State wrote: 10/06/2020 18:37 :thumbup: fina tema ima potencijala za pravu kupusnjacu.

Ne bi volio da bude striknto na vojne avione orjentisano.
hvala, ne nije striktno samo za vojen avione, samo postavljajs sto god zelis :-D :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#11 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Mafioso wrote: 10/06/2020 17:18
konektovan wrote: 10/06/2020 17:17
Mafioso wrote: 10/06/2020 16:56 Vojna avijacija zakon :D

Image
Image
Koji je ovo avion ispod A10 ke???
Ruzan je nenormalno..... :mrgreen:
Boeing x32 eksperimentalni
najcesce, moje iskustvo, eksperimentlani su uvijek neobicnog oblika, a to je ocekivajuca pojava, jer se tako testiraju razni dzajni, iako su najcesce ruzni :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#12 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by spreca »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 16:08 avijacija, terminoloski, obuhvata, dizjaniranje, proizvodnju i letenje zrakoplova ( letjelica teza od zraka) :-D
jednomotorni zrakoplov, kombinirani zrakoplov, lovački zrakoplov, nadzvučni zrakoplov, putnički zrakoplov, regionalni zrakoplov, širokotrupni zrakoplov, teretni zrakoplov, uskotrupni zrakoplov, višemotorni zrakoplov, mikrolaki zrakoplov, niskokrilac, visokokrilac, presretač, državni zrakoplov, prateći zrakoplov, pripremni zrakoplov, promjenjivi zrakoplov


tema je o zrakoplovima , o umjetnosti letenja; slobodno mozemo pisati, pitati i odgovoarati, ali i debitirati o raznim temama i dilemama u svijetu avijecije :-D

rasirite svoja krila :-D
Da si sta drugo predlozila :oops: :lol: nema ovdje puno znalaca iz zrako plovstva,ali posmatrac mogu biti :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#13 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

spreca wrote: 10/06/2020 19:36
Da si sta drugo predlozila :oops: :lol: nema ovdje puno znalaca iz zrako plovstva,ali posmatrac mogu biti :mrgreen:
grozan si :D :lol: naravno da mozes pisati, pitati, posmatrati , bujrum :kiss:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#14 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by The 51st State »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 19:34
The 51st State wrote: 10/06/2020 18:37 :thumbup: fina tema ima potencijala za pravu kupusnjacu.

Ne bi volio da bude striknto na vojne avione orjentisano.
hvala, ne nije striktno samo za vojen avione, samo postavljajs sto god zelis :-D :thumbup:
Neka ide red cepelina, red teretnjaka, red helikoptera, red zirokoptera, red future koncepata, ma saso mange, pa na sta se ko nakaci.
Ja to ko amater pratim prvenstveno vojnu avijaciju, no uvijek volim i neku specificnost i manje poznat segment avijacije uopsteno da vidim.
I ovo guadalahara sto je spokeno je interesantno ali sa aspekta istorije, zanimljivo bi bilo procitati razmisljanje da li smo sposobni makar saraf za boing napraviti recimo,.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#15 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

The 51st State wrote: 10/06/2020 20:05
Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 19:34
The 51st State wrote: 10/06/2020 18:37 :thumbup: fina tema ima potencijala za pravu kupusnjacu.

Ne bi volio da bude striknto na vojne avione orjentisano.
hvala, ne nije striktno samo za vojen avione, samo postavljajs sto god zelis :-D :thumbup:
Neka ide red cepelina, red teretnjaka, red helikoptera, red zirokoptera, red future koncepata, ma saso mange, pa na sta se ko nakaci.
Ja to ko amater pratim prvenstveno vojnu avijaciju, no uvijek volim i neku specificnost i manje poznat segment avijacije uopsteno da vidim.
I ovo guadalahara sto je spokeno je interesantno ali sa aspekta istorije, zanimljivo bi bilo procitati razmisljanje da li smo sposobni makar saraf za boing napraviti recimo,.
sve, tema je doslovno :

avijacija bez granica :-D

hvala :-D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#16 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Maraschino »

Image
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#17 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Seawolf »

konektovan wrote: 10/06/2020 16:40 Imadoh priliku letjeti sa Embraer cityhopper prije korone, fakat fin avioncic. Ucinio mi se mnogo tisim od recimo airbus 319, 320 serije....

Vidio sam da KLM ima solidnu flotu tih aviona....bas intetesantno, pored airbusova, boinga..
Image

Embraer E190STD; msn: 375; registarska oznaka: PH-EZR

Isporučen KLM Cityhopper-u u avgustu 2010-e.

KLM Cityhopper ima ukupno 32 ovakva aviona sa po 100 sjedišta (8 C + 20 W + 72 Y) i još 17 manjih Embraer E175STD sa po 88 sjedišta (20 C + 8 W + 60 Y).

U novembru prošle godine su naručili još 21 novi Embraer E195-E2 sa po 132 sjedišta.
suit_up
Posts: 719
Joined: 31/12/2019 11:25

#18 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by suit_up »

spreca wrote: 10/06/2020 19:36
Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 16:08 avijacija, terminoloski, obuhvata, dizjaniranje, proizvodnju i letenje zrakoplova ( letjelica teza od zraka) :-D
jednomotorni zrakoplov, kombinirani zrakoplov, lovački zrakoplov, nadzvučni zrakoplov, putnički zrakoplov, regionalni zrakoplov, širokotrupni zrakoplov, teretni zrakoplov, uskotrupni zrakoplov, višemotorni zrakoplov, mikrolaki zrakoplov, niskokrilac, visokokrilac, presretač, državni zrakoplov, prateći zrakoplov, pripremni zrakoplov, promjenjivi zrakoplov


tema je o zrakoplovima , o umjetnosti letenja; slobodno mozemo pisati, pitati i odgovoarati, ali i debitirati o raznim temama i dilemama u svijetu avijecije :-D

rasirite svoja krila :-D
Da si sta drugo predlozila :oops: :lol: nema ovdje puno znalaca iz zrako plovstva,ali posmatrac mogu biti :mrgreen:
Iznenaditi ćeš se koliko ljudi znaju, drago mi je i da je Seawolf upratio temu :thumbup:

Čekam neku specijalnu verziju 747 koju Carlinka voli :lol:

Ja sam ovoga vidio uživo i oplakao od smijeha, još je bila noć...
Image
User avatar
Nike af1 white
Posts: 813
Joined: 27/03/2018 11:33

#19 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Nike af1 white »

kad se vec KLM spominje je li holandski kralj prosao certifikaciju za 737 nakon sto su fokkeri povučeni iz saobracaja
Mafioso
Posts: 151
Joined: 10/08/2009 09:29

#20 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Mafioso »

Image

Plane tracking :P
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#21 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by drndalo »

Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 19:32
konektovan wrote: 10/06/2020 16:40 Imadoh priliku letjeti sa Embraer cityhopper prije korone, fakat fin avioncic. Ucinio mi se mnogo tisim od recimo airbus 319, 320 serije....

Vidio sam da KLM ima solidnu flotu tih aviona....bas intetesantno, pored airbusova, boinga..
imala sam nekoliko letova sa Brazilijancem , i meni se dopao :thumbup:

KLM je prije Embraer-a korsistio Fokker modele , a isti su meni ziasta lijepi:


https://blog.klm.com/farewell-to-fokker/
Rukovaoci prtljagom na aerodromima ga bas ne vole... Kazu da boli glava od njega... :mrgreen: Nizak plafon u “gepeku”... :sinbad: :sinbad:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#22 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Maraschino wrote: 10/06/2020 20:19 Image
businees jet za 18 osoba :D

https://www.spikeaerospace.com/

konpcet koji je besmislen ( moje misljenje) :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#23 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

Seawolf wrote: 10/06/2020 20:22
konektovan wrote: 10/06/2020 16:40 Imadoh priliku letjeti sa Embraer cityhopper prije korone, fakat fin avioncic. Ucinio mi se mnogo tisim od recimo airbus 319, 320 serije....

Vidio sam da KLM ima solidnu flotu tih aviona....bas intetesantno, pored airbusova, boinga..
Image

Embraer E190STD; msn: 375; registarska oznaka: PH-EZR

Isporučen KLM Cityhopper-u u avgustu 2010-e.

KLM Cityhopper ima ukupno 32 ovakva aviona sa po 100 sjedišta (8 C + 20 W + 72 Y) i još 17 manjih Embraer E175STD sa po 88 sjedišta (20 C + 8 W + 60 Y).

U novembru prošle godine su naručili još 21 novi Embraer E195-E2 sa po 132 sjedišta.
Seawolf , pa gdje si ti :-D :kiss:


ali Fooker je ljepsi zahvaljujuci postavki maasine :-D

narocito je interesantna faza posatavljanja avio masina iza krila ( aft- , kao kod Fokker , DCs,, MDsi dr. modela, i danansjih serija drugih modela :)

Image

ali, ovaj ima najinteresantniju postavku masina, de Haviland Comet:

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#24 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by Connaisseur Karlin »

suit_up wrote: 10/06/2020 20:34
spreca wrote: 10/06/2020 19:36
Connaisseur Karlin wrote: 10/06/2020 16:08 avijacija, terminoloski, obuhvata, dizjaniranje, proizvodnju i letenje zrakoplova ( letjelica teza od zraka) :-D



tema je o zrakoplovima , o umjetnosti letenja; slobodno mozemo pisati, pitati i odgovoarati, ali i debitirati o raznim temama i dilemama u svijetu avijecije :-D

rasirite svoja krila :-D
Da si sta drugo predlozila :oops: :lol: nema ovdje puno znalaca iz zrako plovstva,ali posmatrac mogu biti :mrgreen:
Iznenaditi ćeš se koliko ljudi znaju, drago mi je i da je Seawolf upratio temu :thumbup:

Čekam neku specijalnu verziju 747 koju Carlinka voli :lol:

Ja sam ovoga vidio uživo i oplakao od smijeha, još je bila noć...
Image
hahahahha, ma grozan si :lol: :kiss:

evo jos jedan ( druga avio kompanija) :D

Image
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#25 Re: Avijacija (zrakoplovstvo ili vazduhoplovstvo)

Post by drndalo »

Prvi je Rossiya airlines, drugi Transaero. Oba su imala ovo naslikano u kampanji za zastitu sibirskih tigrova...

@Karlinka

hajde da se dogovorimo da su “avio masine”, gdje god ih postavis na avionu, sa pravilnim nazivom MOTORI (engines)... Avio masina bi u nasem jeziku a i u drugim vise bila naziv za cijeli avion, ili letjelicu drugog tipa... Da pricamo standardnim jezikom, a ne da svaki put moram razmisljati sta je ko htio reci... Mislim da je ovo korektno od mene.

Sto se business jet-ova tice, posebno “supersonicnog” za koji je stavljen link, oni imaju svoju racunicu, iako je mi cesto ne kontamo. Posebno ovaj supersonicni...

Kako se ono kaze, ko ima para i dupe maslom maze...!? Gledaj to ovako iz njihove perspektive, ako imas neke milijarde, i upravljas njima, tvoj radni sat kosta firmu npr. 20.000$. Ako zbog posla od x mil.$ trebas iz npr. NY u London, i samo na put ces potrositi 10 sati i stici umoran iako si letio Prvom klasom, u odnosu na 3-4 sata puta sa nadzvucnim avionom, samo na ustedi sati po ovoj cijeni se stedi vise nego kosta avion i ostali troskovi. O wow efektu da ne pricam.

I ovo gore je racunica za direktne letove, a posebna je prica za presjedanja gdje se jos sati gubi, i sto su npr. London i NY veoma ograniceni kapacitetom glavnih aerodroma, a i sam put na njih dugo traje. Ovakvim avionom bi npr. mogli sletiti na manji aerodrom gdje cekanja nema i gdje se ne gubi vrijeme na guzve, pa jos 1-2 sata ustedis.

Ja sam (samo jednom na zalost) imao priliku probati tako nesto, sa obicnom Cessnom Citation i fino je, ali i jeftinije moze biti osim same brzine, ako putuje vise ljudi, poredeci sa linijama kompanija. Letjeli smo iz SJJ za manji grad na jugu Francuske, za koji smo u najboljem slucaju morali imati 2 presijedanja, VIE & CDG, i cijena je bila >500€/osoba, cijeli dan u putu, na 3 aerodroma. Nas 8... I to ekonomska klasa. Iznajmljena Cessna dosla po nas, i odletili direktno tamo, let od 1 sat i 10 min, block time. Cijenu ne znam, ali mislim da za povratni let nije bila veca od 5 k€, sto je jedva malo skuplje nego da smo kupovali karte za OS/AF... Prije ce biti da je bilo i jeftinije, jer covjek koji nam je to organizovao ima kupljenih (pre-paid) 50 sati godisnje takvih letova, pa mu je i cijena sata niza.

I ja sam se nekad pitao takodjer ko placa prvu klasu u avionima, 2-3x skuplje od biznis klase... Dok mi jedan covjek nije to razlozio na primjeru svoje banke, kada ide praviti poslove u npr. Hong kong, barem 10 ak sati leta, umoran, a treba praviti posao... Puno je jeftinije banci 10k$ platiti kartu da stigne naspavan, nego da pogrijesi pola mil. $...
Last edited by drndalo on 11/06/2020 09:27, edited 6 times in total.
Post Reply