Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65926
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#126 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by _BataZiv_0809 »

Je li ovi likovi iz videa sa uvoda teme kliču u znak odobravanja ili negodovanja?
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#127 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

_BataZiv_0809 wrote: 30/07/2020 20:52 Je li ovi likovi iz videa sa uvoda teme kliču u znak odobravanja ili negodovanja?
Ne znaju ni oni.
Novak20
Posts: 13943
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#128 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Novak20 »

Staro magare istresa smeće u rijeku. Koliko je samo ovakvih šupaka u BiH ?

Jedini lijek je opaliti po džepu i odrediti mu 100 sati društveno korisnog rada na čišćenju rijeka.

Image
Na Facebook stranici Eko akcija objavljen je snimak nastao u Kiseljaku, a na kojem se vidi muškarac dok istresa smeće u rijeku.

Radi se o rijeci Kreševki, u koju neimenovani muškarac istresa veću kantu sa smećem. Snimak je izazvao lavinu negativnih komentara.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#129 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

E stvarno je magare. Mada ima u svemu tome i jedna druga začkoljica, o kojoj sad učimo zbog onog otpada uvezenog iz Italije. A to je da niko zapravo nema plan šta s gomilom plastike i otpada koje ljudi svakodnevno koriste. Zemlje koje su reciklirale smeće za druge (ili ga nisu reciklirale, nego su ga samo bacale po svojim bespućima), polako prestaju to raditi. Pa će se i licemjerje 'čistog zapadnog svijeta' polako razotkriti. Kakva je korist od svog tog silnog razvrstavanja smeća, ako ga na kraju šutnu u Bosnu, gdje će završiti na nekoj deponiji?

Mi smo, kad smo odrastali k'o djeca, vraćali flaše u granap da bi mogli kupiti drugu flašu mlijeka, kisele, piva... a sad imamo gomile plastike koja nam pluta po rijekama. Stvari su se pakovale u papirne kese, sad je sve u plastici, unaprijed upakovano. U prodavnicu su se nosili platneni cekeri, sad ne možeš živjeti od plastičnih kesa. Znači, prodavce treba zakonski najterati da promijene način pakovanja i prodaje, a ostalo će se dešavati samo po sebi.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#130 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by high_volume »

Novak20 wrote: 01/08/2020 12:10 Staro magare istresa smeće u rijeku. Koliko je samo ovakvih šupaka u BiH ?

Jedini lijek je opaliti po džepu i odrediti mu 100 sati društveno korisnog rada na čišćenju rijeka.
Na Facebook stranici Eko akcija objavljen je snimak nastao u Kiseljaku, a na kojem se vidi muškarac dok istresa smeće u rijeku.

Radi se o rijeci Kreševki, u koju neimenovani muškarac istresa veću kantu sa smećem. Snimak je izazvao lavinu negativnih komentara.
Pa je li inspekcija Kiseljaka zna za ovaj incident?
Novak20
Posts: 13943
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#131 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Novak20 »

piupiu wrote: 01/08/2020 12:51 E stvarno je magare. Mada ima u svemu tome i jedna druga začkoljica, o kojoj sad učimo zbog onog otpada uvezenog iz Italije. A to je da niko zapravo nema plan šta s gomilom plastike i otpada koje ljudi svakodnevno koriste. Zemlje koje su reciklirale smeće za druge (ili ga nisu reciklirale, nego su ga samo bacale po svojim bespućima), polako prestaju to raditi. Pa će se i licemjerje 'čistog zapadnog svijeta' polako razotkriti. Kakva je korist od svog tog silnog razvrstavanja smeća, ako ga na kraju šutnu u Bosnu, gdje će završiti na nekoj deponiji?

Mi smo, kad smo odrastali k'o djeca, vraćali flaše u granap da bi mogli kupiti drugu flašu mlijeka, kisele, piva... a sad imamo gomile plastike koja nam pluta po rijekama. Stvari su se pakovale u papirne kese, sad je sve u plastici, unaprijed upakovano. U prodavnicu su se nosili platneni cekeri, sad ne možeš živjeti od plastičnih kesa. Znači, prodavce treba zakonski najterati da promijene način pakovanja i prodaje, a ostalo će se dešavati samo po sebi.
Svemu je kriva nakaradna vlast. Da ne gledam druge sržave i ova naša ima skoro identične propise ali na izvršnom, praktičnom nivou skoro da nema primjene.
Planovi prikupljanja otpada nisu urađeni, pravih deponija skoro da nema, oo odvajanju otpada po domaćinstvima, edukaciji, propagandi, kaznama da ne govorimo.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#132 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Novak20 wrote: 02/08/2020 09:13
piupiu wrote: 01/08/2020 12:51 E stvarno je magare. Mada ima u svemu tome i jedna druga začkoljica, o kojoj sad učimo zbog onog otpada uvezenog iz Italije. A to je da niko zapravo nema plan šta s gomilom plastike i otpada koje ljudi svakodnevno koriste. Zemlje koje su reciklirale smeće za druge (ili ga nisu reciklirale, nego su ga samo bacale po svojim bespućima), polako prestaju to raditi. Pa će se i licemjerje 'čistog zapadnog svijeta' polako razotkriti. Kakva je korist od svog tog silnog razvrstavanja smeća, ako ga na kraju šutnu u Bosnu, gdje će završiti na nekoj deponiji?

Mi smo, kad smo odrastali k'o djeca, vraćali flaše u granap da bi mogli kupiti drugu flašu mlijeka, kisele, piva... a sad imamo gomile plastike koja nam pluta po rijekama. Stvari su se pakovale u papirne kese, sad je sve u plastici, unaprijed upakovano. U prodavnicu su se nosili platneni cekeri, sad ne možeš živjeti od plastičnih kesa. Znači, prodavce treba zakonski najterati da promijene način pakovanja i prodaje, a ostalo će se dešavati samo po sebi.
Svemu je kriva nakaradna vlast. Da ne gledam druge sržave i ova naša ima skoro identične propise ali na izvršnom, praktičnom nivou skoro da nema primjene.
Planovi prikupljanja otpada nisu urađeni, pravih deponija skoro da nema, oo odvajanju otpada po domaćinstvima, edukaciji, propagandi, kaznama da ne govorimo.
Da, u pravu si. Zapravo niko ne sprovodi zakone.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#133 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

high_volume wrote: 01/08/2020 13:20
Novak20 wrote: 01/08/2020 12:10 Staro magare istresa smeće u rijeku. Koliko je samo ovakvih šupaka u BiH ?

Jedini lijek je opaliti po džepu i odrediti mu 100 sati društveno korisnog rada na čišćenju rijeka.
Na Facebook stranici Eko akcija objavljen je snimak nastao u Kiseljaku, a na kojem se vidi muškarac dok istresa smeće u rijeku.

Radi se o rijeci Kreševki, u koju neimenovani muškarac istresa veću kantu sa smećem. Snimak je izazvao lavinu negativnih komentara.
Pa je li inspekcija Kiseljaka zna za ovaj incident?
Pa pisali su ovi iz Eco akcije da su kazne toliko beznačajne, da nikoga nije ni briga. Nešto oko 50-200 km na opštinskom i do 500 na kantonalnom nivou. Ako iko, ikad napiše i naplati kaznu. A da li je ovog čovjeka konkretno neko prijavio, ne znam. Dobro pitanje. Mada mislim da bez šire akcije od toga nema velike fajde. Na pr, opština napravi kampanju, i krene sa masovnim pisanjem kazni... i tako godinu dana, bez milosti. Jednu napiše opština, jednu kanton. Odmah bi se vidjeli rezultati.
Last edited by piupiu on 02/08/2020 13:25, edited 1 time in total.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#134 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by high_volume »

piupiu wrote: 02/08/2020 13:22
high_volume wrote: 01/08/2020 13:20
Novak20 wrote: 01/08/2020 12:10 Staro magare istresa smeće u rijeku. Koliko je samo ovakvih šupaka u BiH ?

Jedini lijek je opaliti po džepu i odrediti mu 100 sati društveno korisnog rada na čišćenju rijeka.

Pa je li inspekcija Kiseljaka zna za ovaj incident?
Pa pisali su ovi iz Eco akcije da su kazne toliko beznačajne, da nikoga nije ni briga. Nešto oko 50-200 km na opstinskom i do 500 na kantonalnom nivou. Ako iko, ikad napiše i naplati kaznu.
Primitivcu je i 10 maraka mnogo
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#135 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

high_volume wrote: 02/08/2020 13:23
piupiu wrote: 02/08/2020 13:22
high_volume wrote: 01/08/2020 13:20

Pa je li inspekcija Kiseljaka zna za ovaj incident?
Pa pisali su ovi iz Eco akcije da su kazne toliko beznačajne, da nikoga nije ni briga. Nešto oko 50-200 km na opstinskom i do 500 na kantonalnom nivou. Ako iko, ikad napiše i naplati kaznu.
Primitivcu je i 10 maraka mnogo
Eno sam gore još svašta dodala... problem je širi. Ljudi stalno svoje postupke pravdaju tudjim nemarom i postupcima. To je ovdje dostiglo epidemiološke razmjere. Zašto ja... kad on... totalno nenormalna, narcisoidna, dječija logika.

Pisala sam neki dan na nekoj temi kako lik neće da plati kaznu za prekršaj na raskršću i svadja se s policajcem, jer je znak po njegovom mišljenju postavljen na pogrešno mjesto. Ali nije učinio ništa da se taj znak postavi na neko drugo mjesto, nikome pisao, nikome ukazao, ništa. I priča o tome k'o najveći pravednik, i pola mu kafane klima glavom.
Last edited by piupiu on 02/08/2020 13:33, edited 1 time in total.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#136 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by high_volume »

piupiu wrote: 02/08/2020 13:27
high_volume wrote: 02/08/2020 13:23
piupiu wrote: 02/08/2020 13:22

Pa pisali su ovi iz Eco akcije da su kazne toliko beznačajne, da nikoga nije ni briga. Nešto oko 50-200 km na opstinskom i do 500 na kantonalnom nivou. Ako iko, ikad napiše i naplati kaznu.
Primitivcu je i 10 maraka mnogo
Eno sam gore još svašta dodala... problem je širi. Ljudi stalno svoje postupke pravdaju tudjim nemarom i postupcima. To je ovdje dostiglo epidemiološke razmjere. Zašto ja... kad on... totalno nenormalna, narcisoidna, dječija logika.
Kad smo već kod Kiseljaka i SB Kantona, samo mali off, izvini. Već godinama primjetim da ljudi pale smeće, umjesto da ih odlažu komunalcima. Vjerovatno ni komunalci nisu redovni, ali ovo s paljenjem smeća postalo pravilo. I ne samo oko Kiseljaka, Fojnice, gdje je najizraženije, već i mnogo šire.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#137 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

high_volume wrote: 02/08/2020 13:31
piupiu wrote: 02/08/2020 13:27
high_volume wrote: 02/08/2020 13:23

Primitivcu je i 10 maraka mnogo
Eno sam gore još svašta dodala... problem je širi. Ljudi stalno svoje postupke pravdaju tudjim nemarom i postupcima. To je ovdje dostiglo epidemiološke razmjere. Zašto ja... kad on... totalno nenormalna, narcisoidna, dječija logika.
Kad smo već kod Kiseljaka i SB Kantona, samo mali off, izvini. Već godinama primjetim da ljudi pale smeće, umjesto da ih odlažu komunalcima. Vjerovatno ni komunalci nisu redovni, ali ovo s paljenjem smeća postalo pravilo. I ne samo oko Kiseljaka, Fojnice, gdje je najizraženije, već i mnogo šire.
Pa i to je, vjerovatno, zbog 'uradi sam' logika, kao što veliš. Iz dobre namjere.
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#138 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Nastavimo isušivati rijeke...
Water shortages and heatwaves: Europe confronts changing climate
https://www.ft.com/content/6b46014e-cbf ... 7cddd51706
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#139 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Evo i Neretvi potpisuju smrtnu presudu... Nevjerovatna je ljudska glupost i inercija. Na temi pustinja.

tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#140 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by tindbe »

E, moja domovino...

User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#141 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Tesla Edison »

Poslije Vegana, najiritantniji likovi su mi ovi iz raznih "eko" udruženja.

Kažu da su protiv gradnje mini hidrocentrala. Pa ljudi moji, zar nisu mini hidrocentrale kao i hidrocentrale u globalu, najbolji ekološki projekti? Obnovljivi izvori energije su budućnost. Bolje i pomor ribe nego gradnja termoelektrana. Riba će se vratiti a CO2 iz termalki ostaje dugo u atmosferi.

Ja bih sve rijeke pretvorio u akumulacije a sve poljane koje se ne obrađuju u vjetroparkove i solarne farme.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#142 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Puf »

TESLA_EDISON wrote: 24/09/2020 10:43 Poslije Vegana, najiritantniji likovi su mi ovi iz raznih "eko" udruženja.

Kažu da su protiv gradnje mini hidrocentrala. Pa ljudi moji, zar nisu mini hidrocentrale kao i hidrocentrale u globalu, najbolji ekološki projekti? Obnovljivi izvori energije su budućnost. Bolje i pomor ribe nego gradnja termoelektrana. Riba će se vratiti a CO2 iz termalki ostaje dugo u atmosferi.

Ja bih sve rijeke pretvorio u akumulacije a sve poljane koje se ne obrađuju u vjetroparkove i solarne farme.
a botine ove hahaha
User avatar
piupiu
Posts: 16589
Joined: 05/01/2008 05:08

#143 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by piupiu »

Puf wrote: 24/09/2020 11:05
TESLA_EDISON wrote: 24/09/2020 10:43 Poslije Vegana, najiritantniji likovi su mi ovi iz raznih "eko" udruženja.

Kažu da su protiv gradnje mini hidrocentrala. Pa ljudi moji, zar nisu mini hidrocentrale kao i hidrocentrale u globalu, najbolji ekološki projekti? Obnovljivi izvori energije su budućnost. Bolje i pomor ribe nego gradnja termoelektrana. Riba će se vratiti a CO2 iz termalki ostaje dugo u atmosferi.

Ja bih sve rijeke pretvorio u akumulacije a sve poljane koje se ne obrađuju u vjetroparkove i solarne farme.
a botine ove hahaha
Tesla se okreće u grobu.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#144 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by vaučer »

TESLA_EDISON wrote: 24/09/2020 10:43 Poslije Vegana, najiritantniji likovi su mi ovi iz raznih "eko" udruženja.

Kažu da su protiv gradnje mini hidrocentrala. Pa ljudi moji, zar nisu mini hidrocentrale kao i hidrocentrale u globalu, najbolji ekološki projekti? Obnovljivi izvori energije su budućnost. Bolje i pomor ribe nego gradnja termoelektrana. Riba će se vratiti a CO2 iz termalki ostaje dugo u atmosferi.

Ja bih sve rijeke pretvorio u akumulacije a sve poljane koje se ne obrađuju u vjetroparkove i solarne farme.
Na drugoj temi si osudio vjetroelektrane kao ekološki neisplative pa te lijepo molim da se odlučiš gdje stojiš. Hidroelektrane po sebi nisu problem, ali je problem kad se iste grade bez propisnih ekoloških studija i kad se dogovaraju u kafanama sa ‘znam mu strica’ investitorima - što je modus operandi u BIH.

BIH je bogata čistom vodom, rijekama i prirodnim ljepotama. No to mogu samo jednom prodati i unakaziti pretvaranjem u mini tvornice struje.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#145 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Tesla Edison »

vaučer wrote: 10/10/2020 12:03
TESLA_EDISON wrote: 24/09/2020 10:43 Poslije Vegana, najiritantniji likovi su mi ovi iz raznih "eko" udruženja.

Kažu da su protiv gradnje mini hidrocentrala. Pa ljudi moji, zar nisu mini hidrocentrale kao i hidrocentrale u globalu, najbolji ekološki projekti? Obnovljivi izvori energije su budućnost. Bolje i pomor ribe nego gradnja termoelektrana. Riba će se vratiti a CO2 iz termalki ostaje dugo u atmosferi.

Ja bih sve rijeke pretvorio u akumulacije a sve poljane koje se ne obrađuju u vjetroparkove i solarne farme.
Na drugoj temi si osudio vjetroelektrane kao ekološki neisplative pa te lijepo molim da se odlučiš gdje stojiš. Hidroelektrane po sebi nisu problem, ali je problem kad se iste grade bez propisnih ekoloških studija i kad se dogovaraju u kafanama sa ‘znam mu strica’ investitorima - što je modus operandi u BIH.

BIH je bogata čistom vodom, rijekama i prirodnim ljepotama. No to mogu samo jednom prodati i unakaziti pretvaranjem u mini tvornice struje.
Hoću reći da proizvodnja vjetrenjača u atmosferu izbaci isto štetnih čestica koliko i termoelektrana.

U proizvodnji hidroelektrana također se izbaci solidna količina štetnih materijala u atmosferu ali su dugotrajnije. Najbolje je koristiti solarne panele ali su jako skupi i trenutno neefikasni, međutim, veliki broj solarnih panela u kombinaciji sa hidroelektranama bi moglo bez problema zadovoljiti potrebe BiH. Prednost solarnih panela je u tome što se mogu postaviti bilo gdje. Od krovova zgrada do ledina. Gdje god je postaviš, proizvodi čistu električnu energijeu.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#146 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by vaučer »

Solarni paneli nisu toliko skupi i neefikasni koliko je BIH nesposobna i neorganizirana. Da je država bliže članstvu u EU mogli bi povući brdo novca za obnovljive izvore energije. Ovako idu linijom najmanjeg otpora, gdje uz nula ulaganja povećavaju kapacitet proizvodnje - a to su privatno financirane mini hidroelektrane. Sve što država ulaže je davanje javnog dobra i zataškavanje kriminala.

Da, načelno je bolje od termoelektrane - ali ne na način kako se sad odobravaju i grade.
Sonron
Posts: 129
Joined: 23/06/2010 15:03

#147 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by Sonron »

Najpametnije bi bilo sagraditi Nuklearnu Elektranu i mirna Bosna. Proizvodit će struje ko sve termoelektrane i zatvoriš fino termoelektrane i smanjio si zagađenje zraka generalno. Nuklearni otpad u kapsulama odlagati u rudnike koji su napušteni . Rijeke se više ne diraju i ugalj se može izvoziti na strano tržište i eto ti profita i ekološke države, ali Bosna nema ni novca ni pameti da izgradi Nuklearnu Elektranu.
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#148 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by __Phoenix__ »

Da bi se napravila nuklearna elektrana potrebno je imati rijeku ili akumulaciono jezero pored zbog reaktora, nadjite mi u BiH neko pogodno mjesto za to? Drzava selektora, strucnjaka, inzinjera...
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#149 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by MorningStar »

__Phoenix__ wrote: 10/10/2020 15:38 Da bi se napravila nuklearna elektrana potrebno je imati rijeku ili akumulaciono jezero pored zbog reaktora, nadjite mi u BiH neko pogodno mjesto za to? Drzava selektora, strucnjaka, inzinjera...
Dje god imas termoelektranu moze i nuklearna, jezera imas - rijeka nam mesci’ni ne fali - mos praviti dje oces - samo nam nesto drugo fali - pameti i para.
__Phoenix__
Posts: 2668
Joined: 25/10/2013 20:44

#150 Re: Rijeke Bosne postaju 'modificirana vodna tijela'

Post by __Phoenix__ »

Pričamo o elektranama, nismo sposobni raskrsnicu sa semaforom ili kruznim koristiti :bih:
Post Reply