Ulazak u Hrvatsku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1451 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by zlo zlo »

nisam skontala sto i za koga se točno traži ali da napomenem da hr drzavljanin ne mora imati pasos ili osobnu hr da prelazi granicu, može i s bih pasosom +hr domovnica.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1452 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by zlo zlo »

e sad roditelj može samo ako je uzdržavan, braća od hr državljana ne spadaju u užu obitelj, uža obitelj je: muž-žena, djeca i uzdržavan roditelj i oni imaju prava preko granice sa hr državljanom.

Sve ostalo je kako se puhne graničaru..može te pustiti ali ne bi trebao po pravilima.
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#1453 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by winpin »

Kako stvari stoje NDH poklonici ce nam poceti i zrak naplacivati prilikom prolaska kroz "Lijepu nasu"
Preko hrvatske granice možete prenijeti samo dvije kutije cigareta

U Hrvatsku će se od 15. oktobra moći unijeti samo dvije kutije cigareta umjesto deset ili “šteke”, a sužavaju se i limiti za tzv. male pošiljke nekomercijalnog značaja.
Od zastupljenijih kategorija duhanskih proizvoda isto vrijedi i za duhan za pušenje, za koji će maksimalna količina pošteđena naplate nameta također biti peterostruko manja nego dosad. Umjesto dosadašnjih 250 grama slobodno će se moći unijeti 50.
Tim su pravilnikom inače definirani i limiti za alkoholna pića, kao i “rezervno gorivo” u prenosivim spremnicima, ali fokus promjena ponajprije je na cigaretama/duhanu, s tim da je od količinskih smanjenja izuzet zračni promet.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1454 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by zlo zlo »

sherbett wrote: 02/09/2020 13:26 Ona bi kao RH drzavljanin sa sobom povela brata i mamu koji nemaju RH pasos
ne gleda se pasos nego državljanstvo :D ako nemaju hr državljanstvo(domovnicu) ne mogu, ne spadaju u užu obitelj.
Po pravilima je tako.. sad dali ih graničar poštuje ili ne to je individualno.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1455 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by zlo zlo »

Znaci ako žele na ljetovanje a nemaju..stari fino s njima preko granice..domovnicu valjda ima, time može svoju ženu i sina povesti, kad predu granicu on se vrati za satak i nikome ništa, on hrmba a oni uživaju :lol: :lol:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1456 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by zlo zlo »

sherbett wrote: 02/09/2020 15:35
zlo zlo wrote: 02/09/2020 13:38 Znaci ako žele na ljetovanje a nemaju..stari fino s njima preko granice..domovnicu valjda ima, time može svoju ženu i sina povesti, kad predu granicu on se vrati za satak i nikome ništa, on hrmba a oni uživaju :lol: :lol:
A za nazad?
nazad te nitko ništa ne pita, izlaziš iz zemlje, ne ulaziš :mrgreen:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1457 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by zlo zlo »

nije ovo šverc ovo ovo je normalno. Što bi te netko davio ovakve stvari prilikom izlaska, ovo je za ulazak samo isključivo. izlazak ti ne žele ni pogledati dokumente, to je briga onih kod kojih ulaziš :D
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#1458 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by winpin »

zlo zlo wrote: 02/09/2020 16:00 . izlazak ti ne žele ni pogledati dokumente, to je briga onih kod kojih ulaziš :D
Boga mi ja sam dva puta najebao na izlasku. Oba puta na izlazu iz SLO kada su gledali zadnji pecat u pasosu i ustanovili da sam bio duze od tri mjeseca.
Prvi put su mi uzeli 20 eura i 3 mjeseca zabrane a drugi put sam platio 200 eura i 3 mjeseca zabrane. Drugi put mi je bilo nesvjesno jer sam usao u Sloveniju 27 juna a izlazio 26 septembra. Onaj na granici mi kaze da sam prekoracio tri mjeseca a ja tvrdoglavo da nisam i da je "danas" tacno 3 mjeseca. Tada mi kaze da 3 mjeseca podrazumijeva 90 dana i da sracunam. Nista, platio sam i dobro upamtio :-D da svaki mjesec ima 30 dana.
Dosta mi je rodjaka i kolega pricalo da su slicnu sudbinu dozivjeli i na izlazu iz Hrvatske. Sto ti rece : Po pravilima je tako.. sad dali ih graničar poštuje ili ne to je individualno.
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1459 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by dale cooper »

winpin wrote: 02/09/2020 13:30 Kako stvari stoje NDH poklonici ce nam poceti i zrak naplacivati prilikom prolaska kroz "Lijepu nasu"
Preko hrvatske granice možete prenijeti samo dvije kutije cigareta

U Hrvatsku će se od 15. oktobra moći unijeti samo dvije kutije cigareta umjesto deset ili “šteke”, a sužavaju se i limiti za tzv. male pošiljke nekomercijalnog značaja.
Od zastupljenijih kategorija duhanskih proizvoda isto vrijedi i za duhan za pušenje, za koji će maksimalna količina pošteđena naplate nameta također biti peterostruko manja nego dosad. Umjesto dosadašnjih 250 grama slobodno će se moći unijeti 50.
Tim su pravilnikom inače definirani i limiti za alkoholna pića, kao i “rezervno gorivo” u prenosivim spremnicima, ali fokus promjena ponajprije je na cigaretama/duhanu, s tim da je od količinskih smanjenja izuzet zračni promet.
Pa ovo je udar i na njihovo stanovništvo koliko i naše, posebno na one koji se graniče sa BiH i koji često kupuju kod nas.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#1460 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by dalmatinka »

winpin wrote: 02/09/2020 13:30 Kako stvari stoje NDH poklonici ce nam poceti i zrak naplacivati prilikom prolaska kroz "Lijepu nasu"
Preko hrvatske granice možete prenijeti samo dvije kutije cigareta

U Hrvatsku će se od 15. oktobra moći unijeti samo dvije kutije cigareta umjesto deset ili “šteke”, a sužavaju se i limiti za tzv. male pošiljke nekomercijalnog značaja.
Od zastupljenijih kategorija duhanskih proizvoda isto vrijedi i za duhan za pušenje, za koji će maksimalna količina pošteđena naplate nameta također biti peterostruko manja nego dosad. Umjesto dosadašnjih 250 grama slobodno će se moći unijeti 50.
Tim su pravilnikom inače definirani i limiti za alkoholna pića, kao i “rezervno gorivo” u prenosivim spremnicima, ali fokus promjena ponajprije je na cigaretama/duhanu, s tim da je od količinskih smanjenja izuzet zračni promet.
Imaš prolaz preko Srbije i Mađarske. Hebala te NDH i njeni "poklonici".
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#1461 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by zlo zlo »

winpin wrote: 02/09/2020 16:18
zlo zlo wrote: 02/09/2020 16:00 . izlazak ti ne žele ni pogledati dokumente, to je briga onih kod kojih ulaziš :D
Boga mi ja sam dva puta najebao na izlasku. Oba puta na izlazu iz SLO kada su gledali zadnji pecat u pasosu i ustanovili da sam bio duze od tri mjeseca.
Prvi put su mi uzeli 20 eura i 3 mjeseca zabrane a drugi put sam platio 200 eura i 3 mjeseca zabrane. Drugi put mi je bilo nesvjesno jer sam usao u Sloveniju 27 juna a izlazio 26 septembra. Onaj na granici mi kaze da sam prekoracio tri mjeseca a ja tvrdoglavo da nisam i da je "danas" tacno 3 mjeseca. Tada mi kaze da 3 mjeseca podrazumijeva 90 dana i da sracunam. Nista, platio sam i dobro upamtio :-D da svaki mjesec ima 30 dana.
Dosta mi je rodjaka i kolega pricalo da su slicnu sudbinu dozivjeli i na izlazu iz Hrvatske. Sto ti rece : Po pravilima je tako.. sad dali ih graničar poštuje ili ne to je individualno.
pa jesi li bio na izlasku iz Slo ili na izlasku iz hr?
winpin
Posts: 849
Joined: 16/05/2020 17:08

#1462 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by winpin »

zlo zlo wrote: 02/09/2020 16:36
winpin wrote: 02/09/2020 16:18
zlo zlo wrote: 02/09/2020 16:00 . izlazak ti ne žele ni pogledati dokumente, to je briga onih kod kojih ulaziš :D
Boga mi ja sam dva puta najebao na izlasku. Oba puta na izlazu iz SLO kada su gledali zadnji pecat u pasosu i ustanovili da sam bio duze od tri mjeseca.
Prvi put su mi uzeli 20 eura i 3 mjeseca zabrane a drugi put sam platio 200 eura i 3 mjeseca zabrane. Drugi put mi je bilo nesvjesno jer sam usao u Sloveniju 27 juna a izlazio 26 septembra. Onaj na granici mi kaze da sam prekoracio tri mjeseca a ja tvrdoglavo da nisam i da je "danas" tacno 3 mjeseca. Tada mi kaze da 3 mjeseca podrazumijeva 90 dana i da sracunam. Nista, platio sam i dobro upamtio :-D da svaki mjesec ima 30 dana.
Dosta mi je rodjaka i kolega pricalo da su slicnu sudbinu dozivjeli i na izlazu iz Hrvatske. Sto ti rece : Po pravilima je tako.. sad dali ih graničar poštuje ili ne to je individualno.
pa jesi li bio na izlasku iz Slo ili na izlasku iz hr?
Ja sam bio na izlasku iz SLO a putovao iz Njemacke ,ali isto se desava i na izlazu iz HR. Sad je ova pandemija pa manje ima mogucnosti "setanja", maltene stopiran ulazak u skoro sve drzave bez odgovarajucih "nalaza" ali ne znaci da ti "ne zele ni pogledati dokumenta" jer nemaju ni potrebe sada za tim. Sacekaj dok se otvore granice!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1463 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by vjesticanametli »

dalmatinka wrote: 02/09/2020 16:24
winpin wrote: 02/09/2020 13:30 Kako stvari stoje NDH poklonici ce nam poceti i zrak naplacivati prilikom prolaska kroz "Lijepu nasu"
Preko hrvatske granice možete prenijeti samo dvije kutije cigareta

U Hrvatsku će se od 15. oktobra moći unijeti samo dvije kutije cigareta umjesto deset ili “šteke”, a sužavaju se i limiti za tzv. male pošiljke nekomercijalnog značaja.
Od zastupljenijih kategorija duhanskih proizvoda isto vrijedi i za duhan za pušenje, za koji će maksimalna količina pošteđena naplate nameta također biti peterostruko manja nego dosad. Umjesto dosadašnjih 250 grama slobodno će se moći unijeti 50.
Tim su pravilnikom inače definirani i limiti za alkoholna pića, kao i “rezervno gorivo” u prenosivim spremnicima, ali fokus promjena ponajprije je na cigaretama/duhanu, s tim da je od količinskih smanjenja izuzet zračni promet.
Imaš prolaz preko Srbije i Mađarske. Hebala te NDH i njeni "poklonici".
MaDZari ovo odavno praktikuju.....ja kolegu iz srbije ubjeDZivala ma niiiije kaze on oduzeli mi ba sve osim 2 kutije hahahhaha elem nema vise radit vani a dudlit oTkuce😂😂
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1464 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by spreca »

winpin wrote: 02/09/2020 16:18
zlo zlo wrote: 02/09/2020 16:00 . izlazak ti ne žele ni pogledati dokumente, to je briga onih kod kojih ulaziš :D
Boga mi ja sam dva puta najebao na izlasku. Oba puta na izlazu iz SLO kada su gledali zadnji pecat u pasosu i ustanovili da sam bio duze od tri mjeseca.
Prvi put su mi uzeli 20 eura i 3 mjeseca zabrane a drugi put sam platio 200 eura i 3 mjeseca zabrane. Drugi put mi je bilo nesvjesno jer sam usao u Sloveniju 27 juna a izlazio 26 septembra. Onaj na granici mi kaze da sam prekoracio tri mjeseca a ja tvrdoglavo da nisam i da je "danas" tacno 3 mjeseca. Tada mi kaze da 3 mjeseca podrazumijeva 90 dana i da sracunam. Nista, platio sam i dobro upamtio :-D da svaki mjesec ima 30 dana.
Dosta mi je rodjaka i kolega pricalo da su slicnu sudbinu dozivjeli i na izlazu iz Hrvatske. Sto ti rece : Po pravilima je tako.. sad dali ih graničar poštuje ili ne to je individualno.
U pravu su ...nigdje ne pise tri mjeseca nego 90 dana
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#1465 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by dalmatinka »

vjesticanametli wrote: 02/09/2020 17:08

MaDZari ovo odavno praktikuju.....ja kolegu iz srbije ubjeDZivala ma niiiije kaze on oduzeli mi ba sve osim 2 kutije hahahhaha elem nema vise radit vani a dudlit oTkuce😂😂
Vidiš, ovo nisam znala. Pušač sam, ali se nikad nisam zaustavljala u Neumu zbog opskrbe s jeftinijim cigaretama.
Znači, da nastavim po starom :)
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#1466 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Veigar »

dalmatinka wrote: 02/09/2020 17:21
vjesticanametli wrote: 02/09/2020 17:08

MaDZari ovo odavno praktikuju.....ja kolegu iz srbije ubjeDZivala ma niiiije kaze on oduzeli mi ba sve osim 2 kutije hahahhaha elem nema vise radit vani a dudlit oTkuce😂😂
Vidiš, ovo nisam znala. Pušač sam, ali se nikad nisam zaustavljala u Neumu zbog opskrbe s jeftinijim cigaretama.
Znači, da nastavim po starom :)
Nema više jeftinih cigareta ni u Bosni
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1467 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Banksy »

Očekuje li se uskoro dizanje hrvatske rampe za bh pučanstvo, kakve su zadnje informacije?
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#1468 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by bunk »

Kome je bitno sad?
A gledajuci sta Madjarska uradi juce mozemo ocekivat samo jos i gori rezim...dok ovo ne prodje
hava123
Posts: 667
Joined: 24/12/2011 08:37

#1469 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by hava123 »

Srb jos ne moze a ispod 100 dnevno. Tesko BiH i iza 15-og
Nego, dal jos uvijek traze uplatu rezervacije na granici?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1470 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by spreca »

vjesticanametli wrote: 02/09/2020 17:08
dalmatinka wrote: 02/09/2020 16:24
winpin wrote: 02/09/2020 13:30 Kako stvari stoje NDH poklonici ce nam poceti i zrak naplacivati prilikom prolaska kroz "Lijepu nasu"

Imaš prolaz preko Srbije i Mađarske. Hebala te NDH i njeni "poklonici".
MaDZari ovo odavno praktikuju.....ja kolegu iz srbije ubjeDZivala ma niiiije kaze on oduzeli mi ba sve osim 2 kutije hahahhaha elem nema vise radit vani a dudlit oTkuce😂😂
Ima i 7-8 godina na ulazu iz Ukraine u Slovacku ,Slovaci mi ostavili samo 2 kutije cigareta a ostalo mi nisu dali baciti u kantu za smece kod njih nego sam morao pjeske nazad do Ukrainske strane,srecom nije bilo daleko (oko 200 M)u stvari podijelio onima sto cekaju u medjugranicnom prostoru,kaze necu te kazniti i cini mi se rece da je kazna visoka necu tvrditi kolika je zaboravio sam ali mi je zvucala uzasno visoka...kazem mu ja da sam na stranici njihove ambasade u Moskvi nasao da pise da moze steka,kaze carinik to vazi samo u avio i pomorskom saobracaju
imaqic
Posts: 4
Joined: 01/09/2020 15:56

#1471 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by imaqic »

Better Man wrote: 02/09/2020 01:00
winpin wrote: 02/09/2020 00:20
sherbett wrote: 02/09/2020 00:07
kako ne?
kako da?
Mislim da može kao član porodice. Moja dobra prijateljica ima putovnicu i državljanka je Hrvatske i najnormalnije je sa sobom uvela u Hrvatsku kćerku zeta i unuke bez da su oni morali ići u samoizolaciju.
Znači nije samo za užu porodicu, jesu li pitali na mail mupa ili zvali prije nego što su otišli? I na koji su prelaz išli?
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#1472 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Better Man »

imaqic wrote: 02/09/2020 19:03
Better Man wrote: 02/09/2020 01:00
winpin wrote: 02/09/2020 00:20

kako da?
Mislim da može kao član porodice. Moja dobra prijateljica ima putovnicu i državljanka je Hrvatske i najnormalnije je sa sobom uvela u Hrvatsku kćerku zeta i unuke bez da su oni morali ići u samoizolaciju.
Znači nije samo za užu porodicu, jesu li pitali na mail mupa ili zvali prije nego što su otišli? I na koji su prelaz išli?
Nisu ništa i nikog zvali, niti provjeravali da li će moći svi ući. Ono krenuli su pa šta bude. Obzirom da su išli u Split i da su išli autoputem, vjerovatno su išli na Bijaču. Ona ima vlastiti stan u Splitu koji je naslijedila od svojih pokojnih roditelja zajedno s bratom. Ona je rođena u Hrvatskoj i dio djetinjstva je živjela tu i po tom osnovu imala je pravo na Hrvatsku putovnicu. Posao je njene roditelje doveo u BiH, ali kad su se penzionisali, vratili su se Hrvatsku, tj. u Split, a ona je ostala u Sarajevu, obzirom da se tu iškolovala, zasnovala porodicu i imala posao . Radi lakšeg putovanja po Evropi i svijetu, a i zbog nekretnine ona ju je i izvadila. Da smo normalna država, vjerovatno nikad ne bi to morala ni raditi, već bi s našim pasošem mogla najnormalnije da putuje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66185
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1473 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by _BataZiv_0809 »

Je li ona tebi bas samo prijateljica?
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#1474 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Matijevic_Vlado »

_BataZiv_0809 wrote: 03/09/2020 07:58 Je li ona tebi bas samo prijateljica?
Mamina prijateljica.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#1475 Re: Ulazak u Hrvatsku

Post by Bobi »

_BataZiv_0809 wrote: 03/09/2020 07:58 Je li ona tebi bas samo prijateljica?
Matijevic_Vlado wrote: 03/09/2020 08:28
_BataZiv_0809 wrote: 03/09/2020 07:58 Je li ona tebi bas samo prijateljica?
Mamina prijateljica.
A vama od ranog jutra do zajebancije :lol: ?
Post Reply