Koji bicikl izabrati?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#51 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by nlt »

bit ce da je tako :sad: :sad:
mustangbosna
Posts: 13
Joined: 03/04/2021 11:32

#52 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by mustangbosna »

Juce sam odradio voznju nesto manje od 35 km, ni blizu se ne umaram kao sa starim MTB. Imam osjecaj da sam mogao jos toliko odraditi. Utisak je da je potvrdo, sve me boli od sjedenja, donju zonu ne osjecam😂

Nisam do sada koristio biciklo sa diskovima, koliko cesto i kako se to servisira?
Ovdje pitam jer cu dobiti objektivni odgovor, ovakve stvari kad pitate kod servisera reci ce bar 2 puta godisnje🤓
User avatar
fortaleza
Posts: 5585
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#53 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by fortaleza »

mustangbosna wrote: 10/04/2021 12:33 Juce sam odradio voznju nesto manje od 35 km, ni blizu se ne umaram kao sa starim MTB. Imam osjecaj da sam mogao jos toliko odraditi. Utisak je da je potvrdo, sve me boli od sjedenja, donju zonu ne osjecam😂

Nisam do sada koristio biciklo sa diskovima, koliko cesto i kako se to servisira?
Ovdje pitam jer cu dobiti objektivni odgovor, ovakve stvari kad pitate kod servisera reci ce bar 2 puta godisnje🤓
Koje si uzeo?
mustangbosna
Posts: 13
Joined: 03/04/2021 11:32

#54 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by mustangbosna »

Giant fastroad SL 3
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#55 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by nlt »

mustangbosna wrote: 10/04/2021 12:33 Juce sam odradio voznju nesto manje od 35 km, ni blizu se ne umaram kao sa starim MTB. Imam osjecaj da sam mogao jos toliko odraditi. Utisak je da je potvrdo, sve me boli od sjedenja, donju zonu ne osjecam😂

Nisam do sada koristio biciklo sa diskovima, koliko cesto i kako se to servisira?
Ovdje pitam jer cu dobiti objektivni odgovor, ovakve stvari kad pitate kod servisera reci ce bar 2 puta godisnje🤓
Uzmi neko fino sjedalo, a servisiraš onda kad počne recimo lošije kočiti ili nešto škripati i tako. Ne znam šta se može pokvariti, kad se istroše pločice uzmeš nove cca 20 KM i eto..
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#56 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by Jack Be Nimble »

Biciklisticki sorc za guzu, a diskovi kada bude vrijeme za to :thumbup:.
mustangbosna
Posts: 13
Joined: 03/04/2021 11:32

#57 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by mustangbosna »

Morat cu probati taj biciklisticki sorc. Imao sam na proslom onaj gel/navlaku za sic ali ni s tim nije neka sreca.
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#58 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by maliq53 »

mustangbosna wrote: 10/04/2021 12:33 Juce sam odradio voznju nesto manje od 35 km, ni blizu se ne umaram kao sa starim MTB. Imam osjecaj da sam mogao jos toliko odraditi. Utisak je da je potvrdo, sve me boli od sjedenja, donju zonu ne osjecam😂

Nisam do sada koristio biciklo sa diskovima, koliko cesto i kako se to servisira?
Ovdje pitam jer cu dobiti objektivni odgovor, ovakve stvari kad pitate kod servisera reci ce bar 2 puta godisnje🤓
Vecinom mijenjas samo pakne koje mozes i sam, nadji video i nauci nije mudro slovo. E sad godisnje bi preporuljicvo bilo odraditi odzracivanje, odnosno kad osjetis da je oslabila rucica, tj. da previse hoda ima a ne hvata. Takoder, mijenjaje ulja se isto radi ali i to tek kad osjetis da je oslabila, ja ev drugu sezonu zapoceo neda mi se bacat' pare na ulje jer cu ih mijenjat obzirom da su entry level, pa cu bas vidjet koliko mogu gurati :D .

Sic ti je jedan od nabitnijih dijelova na bajku, ako ti nije udobno na bajku tesko ce ti pomoci to npr sto imas xtr opremu ili slicno :D Moja preporuka ti je da pregledas par videa na tu temu, na youtube imas koliko hoces o tome. Ukratko, moras izmjerit sirinu kostiju na kojima sjedis (sit bone width) i onda prema toj sirini traziti sic.
https://www.youtube.com/watch?v=E7j9LUV ... 27sCyclery ovaj video objasnjava kako izmjeriti sirinu i prema toj mjeri trazis sebi sic, previse je opsirno da objasnjavam, najbolje malo istraziti sta kako.
Sorc sa gelom moze a i ne mora pomoci jer ima more razloga zasto ti moze uzrokovati bolove, od polozaja sjedenja, da li je sic previse naprijed ili nazad, visina sica, ugao i slicno.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#59 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by Sydnor »

Postoje li neki jakna ili duks za hladnije vrijeme? Voza mi se bajk, a ne može, ubiše vjetar i zima.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11068
Joined: 15/01/2010 18:31

#60 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by Jack Be Nimble »

Kod mene prije 2 dana je bilo 8c i vjetar. Imao sam dres dugih rukava i ovu jaknicu "windbreaker"

Men's Pearl Izumi Quest Barrier Convertible Cycling Jacket

Na momente bilo prevruce, ugodno niz brdo sa 48km/h. Za drumski biciklizam taman, ali sto je meni taman tebi ne mora odgvarati.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#61 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by Dany97 »

stubrijez wrote: 06/04/2021 15:13 Dany otese ti strucnjaci temu... sta bi jesil pazario?
Tek sads vidjeh post,ali nisam previse zakasnio sa odgovorom haha.
Da jesam uzeo ga prije 1-1i po godinu,platio ga nisam siguran ili je 150km ili 170km,prijence biti 170km da sam platio...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Do sada mu samo zamjenio rucicu mjenjaca,traku,sajle burzire oko 80km,i nove gume šire Conti Ultra Sport II 25mm 60km,a na njemu bile 20mm hah.Vozio sam sam velodromke (ne bi rekao ni da na velodromu takve ne voze) po nasim putevima,da'l sam mogao gluplju stvar uraditi 😂😂,ali sreca nista se nije desilo lose 😃.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#62 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by stubrijez »

Sta ce se desit, extra bajs... izgleda dobro ram i ostalo. Stih 90ih.. ;) Ne poznam dobro ove samaraljke mjenjace ali cin mi se dobro si se namirio. Cijena korektna tu je to plafon.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#63 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by Dany97 »

stubrijez wrote: 05/05/2021 12:42 Sta ce se desit, extra bajs... izgleda dobro ram i ostalo. Stih 90ih.. ;) Ne poznam dobro ove samaraljke mjenjace ali cin mi se dobro si se namirio. Cijena korektna tu je to plafon.
Da,za cijenu se slazem.A i ocuvan je sto se tice i rama,a i kasete/zupcanika koliko toliko.
Jedino sto mu servis nije mozda radjen jedno 4 i po godine,pa mu pogon sada ima lufta,a i ne znam kakva je patrona i stanje nabli....A sada da i dajem lezajeve nable da mi servisira ovde momak nemam povjerenja,a jos gore pogon da mi radi,da je servis kao mbikeshop ili sl onda da.
Za njih bar vjerujem da vode paznju kolika sila NM treba i ostalo...
A samaraljke su Campagnolo Xenon 9 speed.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#64 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by stubrijez »

Dany97 wrote: 05/05/2021 20:21
stubrijez wrote: 05/05/2021 12:42 Sta ce se desit, extra bajs... izgleda dobro ram i ostalo. Stih 90ih.. ;) Ne poznam dobro ove samaraljke mjenjace ali cin mi se dobro si se namirio. Cijena korektna tu je to plafon.
Da,za cijenu se slazem.A i ocuvan je sto se tice i rama,a i kasete/zupcanika koliko toliko.
Jedino sto mu servis nije mozda radjen jedno 4 i po godine,pa mu pogon sada ima lufta,a i ne znam kakva je patrona i stanje nabli....A sada da i dajem lezajeve nable da mi servisira ovde momak nemam povjerenja,a jos gore pogon da mi radi,da je servis kao mbikeshop ili sl onda da.
Za njih bar vjerujem da vode paznju kolika sila NM treba i ostalo...
A samaraljke su Campagnolo Xenon 9 speed.
Pa pogon i treba da ima lufta... moj ima lufta sace evo sigurno 4-5 godina :lol: :lol: :lol: sve cekam nikako da se raspadne. malo ga naspanujem podmazem i pici dalje. A to te patrone i nable to ces cut kad rikne sve se osjeti al ne treba se previse sikirat. Ja recimo volim sam to sarafit malo iz knjige malo sa yt uputim se i sam postimam sve. Nije zbog 50 KM, nego kad placam auta da mi drugi rade jer nemam mjesta i mogucnosti a kako urade mogo bih i ja tako, kontam bar tocak mogu sam da sredim sebi.
Dany97
Posts: 238
Joined: 25/06/2017 15:50

#65 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by Dany97 »

stubrijez wrote: 10/05/2021 18:02 Pa pogon i treba da ima lufta... moj ima lufta sace evo sigurno 4-5 godina :lol: :lol: :lol: sve cekam nikako da se raspadne. malo ga naspanujem podmazem i pici dalje. A to te patrone i nable to ces cut kad rikne sve se osjeti al ne treba se previse sikirat. Ja recimo volim sam to sarafit malo iz knjige malo sa yt uputim se i sam postimam sve. Nije zbog 50 KM, nego kad placam auta da mi drugi rade jer nemam mjesta i mogucnosti a kako urade mogo bih i ja tako, kontam bar tocak mogu sam da sredim sebi.
A jbg to mi sada u ovog i nije "toliki" problem sto ima lufta.Moze biti i da su lezajevi otisli i trebaju zamjenu sto vjerovatno i jeste tako,sto se duze ceka vise se i ostali dijelovi kvare :D.
Da imam sada npr bic od 2000km sigurno ga ne bi tako zapustao.
putnik387
Posts: 24
Joined: 16/12/2020 23:07

#66 Re: Koji bicikl izabrati?

Post by putnik387 »

Naletio sam na zanimljiv clanak o bezbjednosti biciklista.

https://www.blog.domacin.ba/2022/08/15/ ... iciklista/
Post Reply