Poezija iza ugla

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

sinuhe
Has thanked: 2 times
Been thanked: 15 times

#51 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by sinuhe » 12/02/2020 13:28

Vjerovatno Njemacka. Ali nemamo dovoljno informacija kao npr. izjavu socijalne sluzbe ili status kkji dijete dobije rodjenjem u toj zemlji.

sunce_sunce

#52 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by sunce_sunce » 12/02/2020 13:28

...
Last edited by sunce_sunce on 17/02/2020 13:44, edited 1 time in total.

vjesticanametli
Has thanked: 195 times
Been thanked: 254 times

#53 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by vjesticanametli » 12/02/2020 13:30

Ok moze biti onda da je to bilo to...

SaraFina
Has thanked: 43 times
Been thanked: 28 times

#54 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by SaraFina » 12/02/2020 13:32

sunce_sunce wrote:
12/02/2020 13:27
SaraFina wrote:
12/02/2020 13:19
.... Nema liku pomoći.
Čim tuži zajahaće ga za alimentaciju i nebrigu 6 godina za dječiju dobrobit. Bez obzira što presuda njihova... itd itd
Vjerovatno i nema pomoći.
Ne znam kome bi ga mogla suditi za alimentaciju a i nije isključeno da ne sprema i to.
Kad nam danas pokaže njene poruke koje mu šalje ovih dana ničim izazvana, ibretimo se odakle i nakon 13 godina toliko mržnje u nekome.
Sudiće ga država u kojoj se ona nalazi. Žena je kao samohrana majka godinama unazad uzimala beneficije i novčanu nadoknade.. Šta mislis kome će račun ispostaviti za taj luksuz? Koja zemlja je u pitanju?

Ok nevazno koja zemlja. Uglavnom drzava će podnijeti tuzbu za nadoknadu sve i da ta zena nista ne poduzme.

Obzirom da zarađuje u BiH? To ne mogu biti sume naravno da njemu ne ostane za zivot nista. Koliko god da su njoj davali novaca. Logicno.

kakavdanakneiskustvu
Has thanked: 44 times
Been thanked: 189 times

#55 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by kakavdanakneiskustvu » 12/02/2020 13:36

Dinostula wrote:
12/02/2020 13:20
sadie_forever wrote:
12/02/2020 10:43
Izgleda da je majku dobro povrijedio ?? Inace ne znam zasto bi i 13 god kasnije drzala to protiv njega
Ili se mozda radi o psihicki poremecenoj osobi koja je usput i sadomazohista koja voli da se izivljava na drugima. :roll:
da

sunce_sunce

#56 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by sunce_sunce » 12/02/2020 13:36

...

SaraFina

#57 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by SaraFina » 12/02/2020 13:39

sunce_sunce wrote:
12/02/2020 13:36
SaraFina wrote:
12/02/2020 13:32
Sudiće ga država u kojoj se ona nalazi. Žena je kao samohrana majka godinama unazad uzimala beneficije i novčanu nadoknade.. Šta mislis kome će račun ispostaviti za taj luksuz? Koja zemlja je u pitanju?
Moguće. Ne znam ako dođe do toga, gdje se u slagalicu može uklopiti rješenje o razvodu u BiH, njegova tužba, dokazi o plaćanju alimentacije na njen račun i godinama nakon što je bez saglasnosti odvela dijete. Dobri advokati bi sigurno mogli napraviti čuda za obe strane.
Ne želim pisati više konkretnih detalja o tim ljudima. Ko ih poznaje, lako može prepoznati slučaj.

U isto mjesto gdje se uklopilo kad su mu oduzimali roditeljska prava i sve te papire zanemarili. Logično. Ne misliš valjda da bi bilo koji sud svoju prvobitnu odluku i dokaze koje zanemario odjednom uzeo kao propust i nanovo ih razmatrao. Svjesna si sta bi to znacilo za presudu koju su donijeli prije 6 godina?A Šta on ima u rukama? Potpisano već državljanstvo djetetu. Nista dakle.
Last edited by SaraFina on 12/02/2020 13:41, edited 1 time in total.

vjesticanametli

#58 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by vjesticanametli » 12/02/2020 13:40

sunce_sunce wrote:
12/02/2020 13:36
SaraFina wrote:
12/02/2020 13:32
Moguće. Ne znam ako dođe do toga, gdje se u slagalicu može uklopiti rješenje o razvodu u BiH, njegova tužba, dokazi o plaćanju alimentacije na njen račun i godinama nakon što je bez saglasnosti odvela dijete. Dobri advokati bi sigurno mogli napraviti čuda za obe strane.
Ne želim pisati više konkretnih detalja o tim ljudima. Ko ih poznaje, lako može prepoznati slučaj.
Neka mod brise onda temu jer si pisala o njima, a izneseno je i previse. Mozda mu nece biti drago. Ja ne bih volila da mi neko pokusava pomoci temom na forumu i znajuci da me svako moze skontat. Neke stvari je nekad najbolje zadrzati za sebe.

sunce_sunce

#59 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by sunce_sunce » 12/02/2020 13:47

...

vjesticanametli

#60 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by vjesticanametli » 12/02/2020 13:49

I da jeste on ja ne bih pisala nista. Kako god, ima svega, a ova prica zaista dismr. Nista licno i ne mjesaj se ni ti puno :)

sunce_sunce

#61 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by sunce_sunce » 12/02/2020 13:54

...

SaraFina

#62 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by SaraFina » 12/02/2020 14:05

Pouka muškom rodu glasi: ----/------/_______//_____.

vjesticanametli

#63 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by vjesticanametli » 12/02/2020 14:06

:lol: broj sudskog predmeta :lol:

Dinostula
Been thanked: 2 times

#64 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by Dinostula » 12/02/2020 14:18

vjesticanametli wrote:
12/02/2020 13:49
I da jeste on ja ne bih pisala nista. Kako god, ima svega, a ova prica zaista dismr. Nista licno i ne mjesaj se ni ti puno :)
Sad i ti trazis previse.Zensko da se ne petlja u tudje stvari.Necemo zalaziti u domen naucne fantastike. :oops:

vjesticanametli

#65 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by vjesticanametli » 12/02/2020 14:19

Dinostula wrote:
12/02/2020 14:18
vjesticanametli wrote:
12/02/2020 13:49
Sad i ti trazis previse.Zensko da se ne petlja u tudje stvari.Necemo zalaziti u domen naucne fantastike. :oops:
pa ja msm da svi razumni ljudi trebaju znat kad podic rucnu 8)

broj dva
Has thanked: 20 times
Been thanked: 22 times

#66 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by broj dva » 12/02/2020 14:23

Ima losih oceva, ima losih majki ali na zalost uvjek su djeca ta koja ceh plate. Jebi ga.

SaraFina

#67 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by SaraFina » 12/02/2020 15:52

Žene koje vode neke ratove s bivšim muževima preko djece, definitivno nisu normalne. A i obratno, muškarci.

Zašto djeci ne ostaviti da imaju normalno i ispunjeno djetinjstvo i prisustvo oba roditelja? Ne moraju se roditelji voljeti, ali doza poštovanja je dovoljna.

Nadzorna_ploca
Has thanked: 66 times
Been thanked: 123 times

#68 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by Nadzorna_ploca » 12/02/2020 16:16

Pasha zamoli modove da zakljucaju temu a covjek neka pomoc potrazi kod dobrog adokvata. Ako ne ovdje onda u zemlju gdje je dijete odvedeno. Ovo naprdjivanje nije rjesenje.

Miss Moonlight
Location: Sreća je živjeti u svojoj koži, a ne u tuđim očima!
Has thanked: 93 times
Been thanked: 110 times

#69 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by Miss Moonlight » 12/02/2020 17:00

Alles-Tamam wrote:
12/02/2020 13:11
Zar starateljstvo i pravo vidjanja nisu dva para cipela?
Ako majka ima starateljstvo njoj ne treba saglasnost oca da preseli sa malcem gdje god želi.
Tako je.
U BiH ne postoji po zakonu zajedničko starateljstvo. Otac je izgleda imao samo pravo vidjanja. Majka pravosnažnu presudu kao staratelj.
On je tužio za otmicu. Sud te strane zemlje odbacio tužbu, logično. Jer nema otmice, majka je staratelj.

Kad sam dobila pečat pravosnažnosti, u sudu su mi rekli da mogu vaditi pasoš, putovati, odseliti i raditi šta hoću , bez saglasnosti. Moja jedina obaveza je obavijestiti ga gdje dijete živi, i omogućiti mu neometano vidjanje.
Npr živim u Zambiji, pa ako on tu može dolaziti da vidja, ja moram omogućiti.
Očito da je i ona to radila, nije branila vidjanje, ali jeste zagorčavala. Razloge samo ona zna.

Isto tako nije uredu prestati plaćati alimentaciju. Ok stedni račun.... Ali to dijete ima potrebe i troškove sada i dok odrasta. Njega majka može tužiti za to. Prema Porodičnom zakonu BiH neplaćanje alimentacije se kategoriše kao teško zanemarivanje dijeteta i krivično je djelo. Ako 3 mj ne plaća alimentacije, majka može podnijeti tužbu i trajno mu oduzeti pravo vidjanja djeteta.
Obaveza izdržavanje će i dalje ostati do punoljetstva dijeteta.

dobar osjecaj
Has thanked: 81 times
Been thanked: 83 times

#70 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by dobar osjecaj » 12/02/2020 17:18

Ja iskreno ne vidim moralnu osnovu placanja alimentacije za dijete koje je maliciozno odvedeno daleko od mene da ga nemam mogucnost vidjati u skladu s presudom prema kojoj je drugi roditelj dobio starateljstvo a ja pravo vidjanja 3x sedmicno.
Alimentacija nije samo pitanje duznosti, valjda treba imati i pravo vidjanja svog djeteta. Kad se prisilno onemoguci to pravo odvodjenjem djeteta daleko od roditelja, narusava se i tezina obaveza.
Ne daj mi Boze te patnje.

Miss Moonlight

#71 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by Miss Moonlight » 12/02/2020 17:26

dobar osjecaj wrote:
12/02/2020 17:18
Ja iskreno ne vidim moralnu osnovu placanja alimentacije za dijete koje je maliciozno odvedeno daleko od mene da ga nemam mogucnost vidjati u skladu s presudom prema kojoj je drugi roditelj dobio starateljstvo a ja pravo vidjanja 3x sedmicno.
Alimentacija nije samo pitanje duznosti, valjda treba imati i pravo vidjanja svog djeteta. Kad se prisilno onemoguci to pravo odvodjenjem djeteta daleko od roditelja, narusava se i tezina obaveza.
Pa nije alimentacija plaćanje da bi viđanja dijete.
Dijete doneseš na svijet i imaš obavezu izdržavati ga. Čak i roditelji koji su izvršili zločin nad svojim djetetom i kojima je oduzeto pravo viđanja ili koji čak imaju i zabranu prilaska, imaju obavezu izdržavanja.
Izdržavanje je obaveza. Viđanje je pravo, a bogami nekima i privilegija :roll: .

Nezahvalno je ovakve odnose komentarisati. Ko zna šta je između njih bilo pa je žena odlučila otići vani i šta mu zvoca i prebacuje. Možda je ona lujka, a možda ni njegovo maslo nije za Ramazana. Za njega je jedino ispravno podnijeti tužbu za starateljstvo u zemlji gdje dijete živi i , uz dovoljno jake, argumente tražiti starateljstvo, tj preuzeti ga od majke. Eh sad, pošto je prestao plaćati alimentaciju i koristiti pravo viđanja, neka mu je Bog na pomoći....
A ne bih rekla ni da je njegova velika ljubav prema dijetetu pa ne može malo zvocanja istrpiti. Bar ja tako mislim, za viđanje i blizinu svog djeteta bih sve izdržala.

dobar osjecaj
Has thanked: 81 times
Been thanked: 83 times

#72 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by dobar osjecaj » 12/02/2020 17:51

Miss Moonlight wrote:
12/02/2020 17:26

Dijete doneseš na svijet i imaš obavezu izdržavati ga. Čak i roditelji koji su izvršili zločin nad svojim djetetom i kojima je oduzeto pravo viđanja ili koji čak imaju i zabranu prilaska, imaju obavezu izdržavanja.
Izdržavanje je obaveza. Viđanje je pravo, a bogami nekima i privilegija :roll: .

Nezahvalno je ovakve odnose komentarisati. Ko zna šta je između njih bilo pa je žena odlučila otići vani i šta mu zvoca i prebacuje. Možda je ona lujka, a možda ni njegovo maslo nije za Ramazana. Za njega je jedino ispravno podnijeti tužbu za starateljstvo u zemlji gdje dijete živi i , uz dovoljno jake, argumente tražiti starateljstvo, tj preuzeti ga od majke. Eh sad, pošto je prestao plaćati alimentaciju i koristiti pravo viđanja, neka mu je Bog na pomoći....
A ne bih rekla ni da je njegova velika ljubav prema dijetetu pa ne može malo zvocanja istrpiti. Bar ja tako mislim, za viđanje i blizinu svog djeteta bih sve izdržala.
Nije ni djelimicno tumacenje odluke o razvodu nesto sto bi trebalo biti ostavljeno na ponudu da se bira sta ces postovati a sta neces. Odluka da dijete odvojis daleko da nema mogucnost da vidja roditelja koji zeli da ga vidja i brine se o njemu je po meni odluka sociopate.

Uostalom ti pises iz pozicije samohrane majke koja omogucuje ocu svoje djece da ih vidja u skladu s presudom pa ne razumijem odakle podrska za neku majku koja je prekrsila zakon i hinjski odvela dijete bez ikakve konsultacije s ocem.

Sticem utisak da iz svog ugla nisi u stanju pojmiti da postoje majke koje nicim ne zasluzuju da ih se zove majkama i ocevi koji vole svoju djecu i zele biti dio njihovog zivota.

Zamisli da si nekim cudom ti izgubila starateljstvo nad svojom djecom, da ih imas pravo vidjati 3x sedmicno i da samo jedan dan dobijes sms da su tvoja djeca odvedena daleko. Zamisli i da nemas uslove ni mogucnost da ides tako daleko cesto. Zamisli i kakvi su odnosi djece s roditeljima koje vidjaju nekoliko puta godisnje u izolovanim uslovima.

kakavdanakneiskustvu

#73 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by kakavdanakneiskustvu » 12/02/2020 18:35

dobar osjecaj wrote:
12/02/2020 17:18
da,ako jedan roditelj treba plaćati alimentaciju jer mu je to roditeljska duznost i tako piše u sudskoj presudi,tako i drugi roditelj treba postivati ono drugo što piše u sudskoj presudi,neometano vidjanje djeteta sa roditeljem i roditelja sa djetetom

kakavdanakneiskustvu

#74 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by kakavdanakneiskustvu » 12/02/2020 18:40

dobar osjecaj wrote:
12/02/2020 17:51
Miss Moonlight wrote:

Nije ni djelimicno tumacenje odluke o razvodu nesto sto bi trebalo biti ostavljeno na ponudu da se bira sta ces postovati a sta neces. Odluka da dijete odvojis daleko da nema mogucnost da vidja roditelja koji zeli da ga vidja i brine se o njemu je po meni odluka sociopate.

Uostalom ti pises iz pozicije samohrane majke koja omogucuje ocu svoje djece da ih vidja u skladu s presudom pa ne razumijem odakle podrska za neku majku koja je prekrsila zakon i hinjski odvela dijete bez ikakve konsultacije s ocem.

Sticem utisak da iz svog ugla nisi u stanju pojmiti da postoje majke koje nicim ne zasluzuju da ih se zove majkama i ocevi koji vole svoju djecu i zele biti dio njihovog zivota.

Zamisli da si nekim cudom ti izgubila starateljstvo nad svojom djecom, da ih imas pravo vidjati 3x sedmicno i da samo jedan dan dobijes sms da su tvoja djeca odvedena daleko. Zamisli i da nemas uslove ni mogucnost da ides tako daleko cesto. Zamisli i kakvi su odnosi djece s roditeljima koje vidjaju nekoliko puta godisnje u izolovanim uslovima.
da,a itekako postoje i takve osobe,i jedne i druge

Miss Moonlight

#75 Re: Roditelji koji nemaju pravo viđati svoju djecu

Post by Miss Moonlight » 12/02/2020 18:55

dobar osjecaj wrote:
12/02/2020 17:51
Miss Moonlight wrote:

Nisi ti mene razumio. Ne zauzimam ja ničiju stranu. Govorim ti kako zakon gleda. I zašto, vjerovatno, sud te zemlje je tako presudio.
Po meni lično, najbitniji je interes djeteta. Ja sam sebi rekla kad je taj interes u pitanju zaboravi na ponos, uvrijedjenost, prevaspitavanje, davanje lekcija, inat i sl.

Oboje tu griješe i ne kontaju da ne povredjuju jedno drugo već da najveću štetu trpi njihovo dijete.
Moj stav je da dijete ima pravo na oba roditelja, a kada samo bude sposobno neka procijeni ko je kakav i s kim želi ili ne želi živjeti, viđati se i sl.
I da... Griješiš. Lično poznajem majke koje ničim ne zaslužuju to da budu i da nemaju ni to jedno vidjanje mjesečno. I divnih samohranih očeva :thumbup:

Post Reply