Vegani

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#451 Re: Vegani

Post by tindbe »

Loulou wrote: 09/03/2023 22:16
tindbe wrote: 08/03/2023 23:42 Ima l' se gdje kupit vegan sireva kod nas, Ze-Do ili TK??
Nekad su bili prisutni Green vie i još neki, a odavno ne nađoh nijedan.
Trebalo bi da ima u Bingu inl drugim većim marketima barem onaj Greek Style feta (ili tako nekako), veganska varijanta.
A negdje sam vidjela i tofu sireve.
Svi veći (a i manji jel) Bingo marketi koji su nekoć imali u ponudi te sireve, više nemaju. Barem ovi koje sam ja posjećivao, a hodao sam po njima isključivo radi toga.
Bio je taj greek style feta koji je najbolji, i oni ostali koji mogu proći tu i tamo. Šteta što ne nabavljaju više izgleda.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#452 Re: Vegani

Post by nikeze »

Pitanje je kako tom vegetarijanskom ishranom nadoknađujete vitamin B12, kojeg ima samo u mesu a suštinski je važan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i mozga?
Kako nadoknađujete esencijalnu aminokiselinu metionin koja se ne može sintetizovati u tijelu a ima je samo u mesu i životinjskim proizvodima?
Kako nadoknađujete Omega 3 masne kiseline koje su suštinski važne za fukcionisanje mozga a ima ih u ribi dominantno?
Naučno je dokazano da su vegetarijanci skloni oboljenjima nervnog sistema zbog nedostataka ovih supstanci, depresiji, anksioznosti i još težim dijagnozama sve do bipolarnog poremećaja...
Čak i makrobiotika preporučuje ribu u ishrani barem jednom sedmično. Tako sam čitao u makrobiotičkim priručnicima.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#453 Re: Vegani

Post by Mishelinke »

nikeze wrote: 10/03/2023 08:58 Pitanje je kako tom vegetarijanskom ishranom nadoknađujete vitamin B12, kojeg ima samo u mesu a suštinski je važan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i mozga.

Kako nadoknađujete Omega 3 masne kiseline koje su suštinski važne za fukcionisanje mozga a ima ih u ribi dominantno.
Dao si sam odgovor:
Naučno je dokazano da su vegetarijanci skloni oboljenjima nervnog sistema
Ljudi nisu biljojedi, fizički nisu takvi i sve ima svoje, pa i to zašto se jede meso.

Vitamini, aminokiseline i još mnogo toga, sve je to što organizmu treba i ljudi prirodno nisu stvoreni da jedu samo travu.

A sudeći po ovim veganskim aktivistima, oni su primjer iz knjige kako izgleda osoba koja ne unosi B12 u organizam.

Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by Mishelinke on 10/03/2023 09:13, edited 1 time in total.
User avatar
black
Posts: 17120
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#454 Re: Vegani

Post by black »

:mrgreen:


User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#455 Re: Vegani

Post by Mishelinke »

black wrote: 10/03/2023 09:12 :mrgreen:


:lol: :lol: :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#456 Re: Vegani

Post by Dope_Man »

Mishelinke wrote: 10/03/2023 09:06
A sudeći po ovim veganskim aktivistima, oni su primjer iz knjige kako izgleda osoba koja ne unosi B12 u organizam.
Spoiler
Show
Image
Image
Meni izgledaju dobro, i jeo bih citavih 7 dana samo salatu zbog njih.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#457 Re: Vegani

Post by Mishelinke »

Dope_Man wrote: 10/03/2023 12:40
Mishelinke wrote: 10/03/2023 09:06
A sudeći po ovim veganskim aktivistima, oni su primjer iz knjige kako izgleda osoba koja ne unosi B12 u organizam.
Spoiler
Show
Image
Image
Meni izgledaju dobro, i jeo bih citavih 7 dana samo salatu zbog njih.
:lol: :lol: :lol:

:thumbup:
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#458 Re: Vegani

Post by tindbe »

nikeze wrote: 10/03/2023 08:58 Pitanje je kako tom vegetarijanskom ishranom nadoknađujete vitamin B12, kojeg ima samo u mesu a suštinski je važan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i mozga?
Kako nadoknađujete esencijalnu aminokiselinu metionin koja se ne može sintetizovati u tijelu a ima je samo u mesu i životinjskim proizvodima?
Kako nadoknađujete Omega 3 masne kiseline koje su suštinski važne za fukcionisanje mozga a ima ih u ribi dominantno?
Naučno je dokazano da su vegetarijanci skloni oboljenjima nervnog sistema zbog nedostataka ovih supstanci, depresiji, anksioznosti i još težim dijagnozama sve do bipolarnog poremećaja...
Čak i makrobiotika preporučuje ribu u ishrani barem jednom sedmično. Tako sam čitao u makrobiotičkim priručnicima.
Dobar dio namirnica je obogaćen vitaminom B12.
Metionin i Omega-3 se nalaze u proizvodima biljnog porijekla.
Sve je to skuplje od normalne ishrane, ali sve se da nadoknaditi.

Eh sad, vezano za psihičke poremećaje i bolesti, to je već otvoreno za diskusiju.
Kod nas u BiH su antidepresivi i anksiolitici među najprodavanijim lijekovima, tik su iza ovih protiv bolova i prehlade, a nismo vegani ni vegetarijanci, ni blizu toga.
Bitno je da se, prilikom odabira načina ishrane, sluša organizam, i da se čovjek brine o svojoj ishrani i balansiranom unosu esencijalnih komponenti.
Praćenjem bilo koje dijete bez razmišljanja je debilizam. Niti se može živjeti na grašku, niti se svaki dan može crveno meso jesti. Ljudi su skloni ekstremima u bilo čemu i svako plaća svoj ceh.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#459 Re: Vegani

Post by ¤ jelena ¤ »

Sa moje tačke gledišta nema nikakve razlike između vegana i ljudi koji ne jedu svinjetinu i ne piju alkohol cijeli život, a ja jedem i pijem navedene namirnice; kao što nema nikakve razlike između vegana i onih koji poste po pravilima bilo koje religije dok ja ne postim. Isto važi i za razliku između vegana i ljudi koji iz zdravstvenih razloga ne jedu neke namirnice, a ja jedem - i obrnuto.

Zaključak: nemam apsulutno nikakav problem s tim.
User avatar
billy organ
Posts: 1430
Joined: 04/07/2021 19:19

#460 Re: Vegani

Post by billy organ »

Vidim slike Mobyja na drusvenim mrezama i njegova preseravanja sa tetovazama da dokaze da je on hard core vegan. Tobe jarabi, izgleda ko rahmetli Sulejman Tihic pred smrt.
User avatar
Isner
Posts: 804
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#461 Re: Vegani

Post by Isner »

Probao veganstvo, ne iz ubjeđenja već hajd, da vidim mogu li ja to.. Ali ne na način da kupujem skupu hranu odnosno da mi suština veganstva bude odlazak u vegan restorane već da sam sebi pripremam.
Nakon 7 dana skontam da to nije za mene. Tu noć sam otvorio frižider i pojeo pola frižidera...
Poslije godinu dana probam ponovo. Opet kriza do deset dana, nakon toga se organizam naviknuo. Bio vegan cijela dva mjeseca, smršao oko 5 kg ali sam se fizički bolje osjećao.

Veganstvo, sa aspekta ishrane, najsličnije je pravoslavnom postu.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#462 Re: Vegani

Post by ¤ jelena ¤ »

Da, jeste. :thumbup: Jedina razlika koju ja vidim je ta što pravoslavci jedu ribu dok poste.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#463 Re: Vegani

Post by Dope_Man »

¤ jelena ¤ wrote: 10/03/2023 15:36 Sa moje tačke gledišta nema nikakve razlike između vegana i ljudi koji ne jedu svinjetinu i ne piju alkohol cijeli život, a ja jedem i pijem navedene namirnice; kao što nema nikakve razlike između vegana i onih koji poste po pravilima bilo koje religije dok ja ne postim. Isto važi i za razliku između vegana i ljudi koji iz zdravstvenih razloga ne jedu neke namirnice, a ja jedem - i obrnuto.

Zaključak: nemam apsulutno nikakav problem s tim.
Razlika je samo u socijalnom angazmanu. Vegani, naravno ne svi - uglavnom oni koji su to zbog mode, vole da skacu u lice drugima i govore im kako ne valja jesti nista sto oni ne zele jesti. Generalno sa vjernicima nisam imao neki problem ako jedem dok oni ne jedu, il ako jedem nesto sto oni ne bi smjeli (svinjetinu il sad govedinu koju kolega indijac naravno ne jede).
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#464 Re: Vegani

Post by ¤ jelena ¤ »

Dope_Man wrote: 14/03/2023 08:39
¤ jelena ¤ wrote: 10/03/2023 15:36 Sa moje tačke gledišta nema nikakve razlike između vegana i ljudi koji ne jedu svinjetinu i ne piju alkohol cijeli život, a ja jedem i pijem navedene namirnice; kao što nema nikakve razlike između vegana i onih koji poste po pravilima bilo koje religije dok ja ne postim. Isto važi i za razliku između vegana i ljudi koji iz zdravstvenih razloga ne jedu neke namirnice, a ja jedem - i obrnuto.

Zaključak: nemam apsulutno nikakav problem s tim.
Razlika je samo u socijalnom angazmanu. Vegani, naravno ne svi - uglavnom oni koji su to zbog mode, vole da skacu u lice drugima i govore im kako ne valja jesti nista sto oni ne zele jesti. Generalno sa vjernicima nisam imao neki problem ako jedem dok oni ne jedu, il ako jedem nesto sto oni ne bi smjeli (svinjetinu il sad govedinu koju kolega indijac naravno ne jede).
Takav socijalni angažman imamo kod nekonzumiranja alkohola i kod isticanja važnosti posta. To ide do te mjere da se ljude ubjeđuje kako je i kap alkohola zlo i šteta za organizam, a post dobar za zdravlje i višestruko koristan.

To jednostavno nije tačno.

U posljednjih pet-šest godina sam i u svojoj okolini to primijetila dok prije zaista nije bilo toliko izraženo u sredini u kojoj živim pa nisam ni obraćala pažnju. I neće katolik ili pravoslavac komentarisati pred muslimanom ili ateistom i pokušavati da ga ubijedi u to da posti, ali hoće pred katolikom i pravoslavcem koji ne posti. Isto važi i za muslimane i onog među njima koji ne posti.

Ne ulazim u to kakavi su vjernici ti koji komentarišu, samo iznosim svoja zapažanja koja se meni nisu svidjela, a imala sam prilike da ih čujem. Par puta sam svjedočila situacijama u kojima pojedinac koji ne posti, a deklariše se kao vjernik, biva doveden u (za njega) neprijatnu situaciju da se pravda drugim vjernicima svoje vjere i objašnjava im zašto ne posti. To je za vjernike u današnje vrijeme i na našim prostorima normalna stvar dok za mene nije. Post je za vjernika obaveza iz ugla ostalih pripadnika njegove vjere, za razliku od veganstva koje je stvar ličnog izbora i nema teoretske šanse da ga neko može nametnuti nekom pod pritiskom nekakvog izopštavanja iz šire društvene zajednice kojoj pojedinac svojim sistemom vrijednosti pripada. Eto, ovo posljednje bih recimo ja mogla navesti pod nekakvu razliku između nekih vegana i nekih vjernika koji poste i ne piju alkohol, ali je i ta razlika za mene lično irelevantna.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15467
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#465 Re: Vegani

Post by problemnatravunu »

Image

Smije li ovo ovako, eksplicitno su udarili na KFC ?
Koliko vidim, oni su postavili plakat(e)
https://vivabih.org/bs/#
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10473
Joined: 27/04/2021 22:52

#466 Re: Vegani

Post by tramvajtrojka »

problemnatravunu wrote: 25/03/2023 09:17 Image

Smije li ovo ovako, eksplicitno su udarili na KFC ?
Koliko vidim, oni su postavili plakat(e)
https://vivabih.org/bs/#
Da nije ihtijarevic udario kontru :mrgreen: :mrgreen:

kako bi im slozio tuzbu da sam u KFC-u pa nek na sudu dokazuju svoje tvrdnje :evil:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#467 Re: Vegani

Post by Dope_Man »

problemnatravunu wrote: 25/03/2023 09:17 Image

Smije li ovo ovako, eksplicitno su udarili na KFC ?
Koliko vidim, oni su postavili plakat(e)
https://vivabih.org/bs/#
Mislim da bi ovo itekako moglo zavrsit na sudu u korist KFCa, jer ovo je ocito kleveta na racun jednog konkretnog brenda.
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#468 Re: Vegani

Post by Truba »

Ne jedem meso samo petkom
I veoma sam gladan...iako zderem.ribu
Nije to to
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#469 Re: Vegani

Post by broj dva »

problemnatravunu wrote: 25/03/2023 09:17 Image

Smije li ovo ovako, eksplicitno su udarili na KFC ?
Koliko vidim, oni su postavili plakat(e)
https://vivabih.org/bs/#
A šta ako su ta bol patnja i bolest životinja ukusni, nisu na to mislili ? Ovi računaju da je ljudima stalo do životinja a ljudima nije stalo ni do ljudi...
Neriya
Posts: 181
Joined: 21/03/2023 15:24

#470 Re: Vegani

Post by Neriya »

Mishelinke wrote: 10/03/2023 09:06
nikeze wrote: 10/03/2023 08:58 Pitanje je kako tom vegetarijanskom ishranom nadoknađujete vitamin B12, kojeg ima samo u mesu a suštinski je važan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i mozga.

Kako nadoknađujete Omega 3 masne kiseline koje su suštinski važne za fukcionisanje mozga a ima ih u ribi dominantno.
Dao si sam odgovor:
Naučno je dokazano da su vegetarijanci skloni oboljenjima nervnog sistema
Ljudi nisu biljojedi, fizički nisu takvi i sve ima svoje, pa i to zašto se jede meso.

Vitamini, aminokiseline i još mnogo toga, sve je to što organizmu treba i ljudi prirodno nisu stvoreni da jedu samo travu.

A sudeći po ovim veganskim aktivistima, oni su primjer iz knjige kako izgleda osoba koja ne unosi B12 u organizam.

Image
Image
Image
Image
Image
Ovo je žešće ludilo
Svaka spodoba si danas daje za pravo blokirati ostale normalne osobe i gurati im svoje normalno u nos. Bez posljedica.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#471 Re: Vegani

Post by Bloo »

broj dva wrote: 29/03/2023 09:32 A šta ako su ta bol patnja i bolest životinja ukusni, nisu na to mislili ? Ovi računaju da je ljudima stalo do životinja a ljudima nije stalo ni do ljudi...
Lijepo sumirano.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11060
Joined: 15/01/2010 18:31

#472 Re: Vegani

Post by Jack Be Nimble »

Poneke stvarim uzimam samo vegan, kao fasirano meso i kobasice. Cesto uzmem vegan sir.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15467
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#473 Re: Vegani

Post by problemnatravunu »

Post Reply