Amway

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#1 Amway

Post by mosor1 »

Amway je multinacionalna kompanija potekla iz SAD koja se bavi prodajom velikog asortimana roba posredstvom široko organizirane mreže vrlo angažiranih suradnika - amatera. Ovi se okupljaju na sastancima, seminarima, čak i velikim skupovima u sportskim dvoranama. Po nekim obilježjima, ovo čak podsjeća na kult.

Radi se o sofisticiranoj piramidalnoj shemi, u kojoj "izobrazba" suradnika igra neočekivano veliku ulogu: među njih se distribuira čitav niz brošura, priručnika, traka i diskova, u cilju obuke, razvijanja "zajedničkog duha", ali također i indoktrinacije.

Suradnici napreduju po ljestvici sukladno prodajama koje su ostvarili, ali još više sukladno uspješnosti u regrutiranju novih kupaca i suradnika. Napredovanjem, ostvaruju pravo na veći postotak od prodaja koja su sami ostvarili, ali također i prodaja koje su ostvarili suradnici koje su oni regrutirali, sve do nivoa na kojem bi se, teoretski, mogli povući, uz vječnu rentu. Ljudi najčešće bivaju uvučeni u posao primamljivom mogućnošću da za par sati dodatnog rada u nekoliko godina steknu imetak i financijsku nezavisnost. Problem je što to najčešće nije slučaj, nekoliko sati na dan uskoro prerasta u stalnu grozničavu aktivnost, koja brzo jede sve resurse. Velik broj ljudi se uključuje u taj posao, a vrlo mali broj njih ostvari ikakvu značajniju dobit, po odbitku svih troškova.

Pretpostavljam da prema dobi i profilu ipak nema mnogo ljudi na forumu koji bi na neki način bili uključeni u Amwayevu mrežu. Ali ta se mreža širi, i sada na legalan način prodire u bivše socijalističke države.

U BiH je stigla preko Hrvatske, u Hrvatsku iz Slovenije, a na Sloveniju se proširila iz Mađarske, kuda je došla iz Njemačke i Nizozemske. Upravo se otvaraju tržišta u Srbiji i Rusiji.

Zanimljivo je da se istovremeno s ovom eksplozijom, istražni organi zapadnih zemalja (SAD, V. Britanija, Njemačka) sve više zanimaju za Amway.

Pitanje glasi: jeste li se već susreli s njima? Kakva su vam iskustva? Potrudite se. Možda nekome na forumu treba naša pomoć.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14496
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#2 Re: Amway

Post by DaysleepeR »

mosor1 wrote:Amway je multinacionalna kompanija potekla iz SAD koja se bavi prodajom velikog asortimana roba posredstvom široko organizirane mreže vrlo angažiranih suradnika - amatera. Ovi se okupljaju na sastancima, seminarima, čak i velikim skupovima u sportskim dvoranama. Po nekim obilježjima, ovo čak podsjeća na kult.

Radi se o sofisticiranoj piramidalnoj shemi, u kojoj "izobrazba" suradnika igra neočekivano veliku ulogu: među njih se distribuira čitav niz brošura, priručnika, traka i diskova, u cilju obuke, razvijanja "zajedničkog duha", ali također i indoktrinacije.

Suradnici napreduju po ljestvici sukladno prodajama koje su ostvarili, ali još više sukladno uspješnosti u regrutiranju novih kupaca i suradnika. Napredovanjem, ostvaruju pravo na veći postotak od prodaja koja su sami ostvarili, ali također i prodaja koje su ostvarili suradnici koje su oni regrutirali, sve do nivoa na kojem bi se, teoretski, mogli povući, uz vječnu rentu. Ljudi najčešće bivaju uvučeni u posao primamljivom mogućnošću da za par sati dodatnog rada u nekoliko godina steknu imetak i financijsku nezavisnost. Problem je što to najčešće nije slučaj, nekoliko sati na dan uskoro prerasta u stalnu grozničavu aktivnost, koja brzo jede sve resurse. Velik broj ljudi se uključuje u taj posao, a vrlo mali broj njih ostvari ikakvu značajniju dobit, po odbitku svih troškova.

Pretpostavljam da prema dobi i profilu ipak nema mnogo ljudi na forumu koji bi na neki način bili uključeni u Amwayevu mrežu. Ali ta se mreža širi, i sada na legalan način prodire u bivše socijalističke države.

U BiH je stigla preko Hrvatske, u Hrvatsku iz Slovenije, a na Sloveniju se proširila iz Mađarske, kuda je došla iz Njemačke i Nizozemske. Upravo se otvaraju tržišta u Srbiji i Rusiji.

Zanimljivo je da se istovremeno s ovom eksplozijom, istražni organi zapadnih zemalja (SAD, V. Britanija, Njemačka) sve više zanimaju za Amway.

Pitanje glasi: jeste li se već susreli s njima? Kakva su vam iskustva? Potrudite se. Možda nekome na forumu treba naša pomoć.
Sreo sam se, bio odveden na "skup" pokusali me uvuci.

Amway nije piramida, Amway je kult u pravom smislu rijeci.

Ljudi koji su ukljuceni u to drze slike covjeka koji je izmislio to sve i skoro pa mu se klanjaju.

Pricao mi je jedan od Amwayevaca kako mu "zena svako jutro pije kafu sa kreatorom" tako sto stavi njegovu sliku i prica sa njim.

"Skupovi" su posebna stvar, govornik koji dize adrenalin, konstatno potenciranje aplauza sa floskulom "koliko nas uopste dobije aplauz u zivotu" i slicnim glupostima.

Jako opasna stvar u koju je uvuceno jako puno ljudi, na ovom skupu je bilo vise od 80 stalnih clanova.

Komplet poenta je umjesto household proizvoda koje uzimamo tipa Lenor, Ariel, Aquafresh itd. kupovati iste samo koje proizvodi Amway i ubjediti jos nekog da ti isto uradi. Tada taj koji je doveo novog, dobiva dodatne bodove., i sve bi bilo ok, da nije tih skupova i kulta licnosti koji su horror, da nije kaseta sa govorovima, slika, ikona itd.

Ja sam pobjegao glavom bez obzira.
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#3 Re: Amway

Post by mosor1 »

DaysleepeR wrote: Jako opasna stvar u koju je uvuceno jako puno ljudi, na ovom skupu je bilo vise od 80 stalnih clanova.

Ja sam pobjegao glavom bez obzira.
Ja sam vidio krcatu sportsku dvoranu, najmanje 3000 ljudi, autobusa sa svih strana: Hrvatska, Bosna, Srbija, Vojvodina, Slovenija, Mađarska, i tako svaki drugi tjedan napune.

Ali nije to ni najgore, što su oni kult i piramida. Loše je što obmanjuju ljude.

Ti si utekao odmah i super da si. Dosta se ljudi navuče, i to visokoobrazovanih, liječnika, profesora, ekonomista. Ja ih znam nekoliko.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#4

Post by Kwaheri »

tema pomjerena... :D cuj kult...jel sekta bar?
TheGame
Posts: 360
Joined: 17/09/2004 16:23

#5

Post by TheGame »

sektaši ortodoksni! :-)

i ja sam jednom pao na žvaku...ali čim sam vidio da oni sami se aplaudiraju odmah sam skonto da tu nešto nije dure :D
mr_orange
Posts: 451
Joined: 01/11/2004 21:41

#6

Post by mr_orange »

Ma ljudi, bjezite od toga, ja sam imao kasetu tu audio, psihodelija zesca. :shock:
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#7

Post by flora.sa »

ajoj, mislim da sam bila na jednoj prezentaciji tih proizvoda :? nisam 100% sigurna.
je li prodaj one šampone, paste i deterdžente, sa najnižom cijenom 30 KM.

meni je bilo vrlo doooooosadno...
a i nisam budala da za deterdžent za suđe dam 30KM :D , iako po njihovim riječima samo sa jednom kapljicom može se oprati "brdo" suđa.
mr_orange
Posts: 451
Joined: 01/11/2004 21:41

#8

Post by mr_orange »

--.-
Last edited by mr_orange on 24/06/2005 14:52, edited 3 times in total.
mr_orange
Posts: 451
Joined: 01/11/2004 21:41

#9

Post by mr_orange »

flora.sa wrote:ajoj, mislim da sam bila na jednoj prezentaciji tih proizvoda :? nisam 100% sigurna.
je li prodaj one šampone, paste i deterdžente, sa najnižom cijenom 30 KM.

meni je bilo vrlo doooooosadno...
a i nisam budala da za deterdžent za suđe dam 30KM :D , iako po njihovim riječima samo sa jednom kapljicom može se oprati "brdo" suđa.
Pa to im i jeste cilj, da te ''uljuljaju'', masovna hipnoza.
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#10

Post by flora.sa »

mr_orange wrote:
flora.sa wrote:ajoj, mislim da sam bila na jednoj prezentaciji tih proizvoda :? nisam 100% sigurna.
je li prodaj one šampone, paste i deterdžente, sa najnižom cijenom 30 KM.

meni je bilo vrlo doooooosadno...
a i nisam budala da za deterdžent za suđe dam 30KM :D , iako po njihovim riječima samo sa jednom kapljicom može se oprati "brdo" suđa.
Pa to im i jeste cilj, da te ''uljuljaju'', masovna hipnoza.
jest, ali sam ja otišla u drugu sobu, jer ih više nisam mogla slušati.
tu je bilo nekih ljudi kojih cijenim, i bilo mi je neugodno zbog njih napustiti prostoriju, ali ih fakat više nisam mogla slušati.
User avatar
Saian
Posts: 15338
Joined: 08/04/2004 21:50

#11

Post by Saian »

pa eki im spasiteljskog naziva "I am (the) way" ne pokushavalju ni sakrit da se bave izvodjenjem na pravi put :D :D :D
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#12

Post by digger »

Amway je dobar za nekih 0.5% koji potpisu, i koji su VOLJNI da pametno i intenzivno rade na stvaranju TIMA DISTRIBUCIJE. Piramida nije nelegalna nego dokaz kako se stvaraju slojevi veze jednih s drugim. Mnogi su napravili love na tome ALI SU TO ONI KOJI SU PRISTUPILI NA POCETKU I USPJESNO IZGRADILI "DOWNLINE."

Za one koji ne znaju, osnovno nije prodati deterdzente i ostalo: osnovno je NACI one koji ce prodavatai. Kako?

Kao "distributor" kupis pravo da dobijes proizvode Amwaya po odredjenoj cijeni. Ako prodas musteriji, razlika je tvoja. Medjutim, ano nadjes par sub-distributora (recimo 4), onda je tvoja neto cijena jos i niza, tako da ti sada pravis profit na razlici izmedju te cijene i one koju tvoji distributori placaju. Plan je da ovih cetiri distributora privuku svaki daljnjih cetiri pa tvoja lista izgleda: ti -- tvoja 4 distributora -- 16 njihovih distributora, itd. To je ta "piramida" ali je legalna.

Moj komentar: mi u BH nemamo trzista a samim ti niti kupaca u zapadnjackom smislu. Ispocetka ces prodavati rodbini i prijateljima, sto moze kasnije da dovede do problema. I nikada ne kupi vise proizvoda po "specijalnoj cijeni" koju nude dilerima na pocetku njer mozes zavrsiti sa podrumom punim detergenta. Mozes isto tako sa parama u dzepu, ali su takvi rijetki.
:)
Posts: 318
Joined: 05/07/2004 00:24

#13

Post by :) »

I ja sam bio na jednom "skupu", platio ulaz, sluso sat vremena nekog celavog dosadnjakovica kako mlati o "ostvarivanju vasih najludjih snova"...HA HA HA - Sve svoje prijatelje i familiju pretvoriti u radnike koji ce raditi za tebe dok se ti izlezavas na havajima i ispijas koktel :D
Mene je jaran poveo koji je fakat nalozen na to, ma to je katastrofa kako obmanjuju ljude.

Samo da napomenem JEDNU BITNU STVAR: U Americi je zakonom regulisan ovaj tip poslovanja (multilevel marketing), dok kod nas jos nije. U Americi se ide u zatvor ako pokusate nekom naplatiti ulazak u mrezu (nesto poput clanarine), dakle nacin poslovanja "Amwaya" kao kod nas (oko 50-ak maraka da zapocnes sa poslom) je u Americi ZABRANJEN, NELEGALAN

Zato, STO DALJE OD SEJTANSKE SPLETKE :roll: :wink: :)
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#14

Post by mosor1 »

digger wrote:Amway je dobar za nekih 0.5% koji potpisu, i koji su VOLJNI da pametno i intenzivno rade na stvaranju TIMA DISTRIBUCIJE. Piramida nije nelegalna nego dokaz kako se stvaraju slojevi veze jednih s drugim. Mnogi su napravili love na tome ALI SU TO ONI KOJI SU PRISTUPILI NA POCETKU I USPJESNO IZGRADILI "DOWNLINE."

Za one koji ne znaju, osnovno nije prodati deterdzente i ostalo: osnovno je NACI one koji ce prodavatai. Kako?

Kao "distributor" kupis pravo da dobijes proizvode Amwaya po odredjenoj cijeni. Ako prodas musteriji, razlika je tvoja. Medjutim, ano nadjes par sub-distributora (recimo 4), onda je tvoja neto cijena jos i niza, tako da ti sada pravis profit na razlici izmedju te cijene i one koju tvoji distributori placaju. Plan je da ovih cetiri distributora privuku svaki daljnjih cetiri pa tvoja lista izgleda: ti -- tvoja 4 distributora -- 16 njihovih distributora, itd. To je ta "piramida" ali je legalna.

Moj komentar: mi u BH nemamo trzista a samim ti niti kupaca u zapadnjackom smislu. Ispocetka ces prodavati rodbini i prijateljima, sto moze kasnije da dovede do problema. I nikada ne kupi vise proizvoda po "specijalnoj cijeni" koju nude dilerima na pocetku njer mozes zavrsiti sa podrumom punim detergenta. Mozes isto tako sa parama u dzepu, ali su takvi rijetki.
Slazem se da je piramida legalna - ali je piramida. Prvi problem s piramidom je što je najefikasnija na "djevicanskom" trzistu, jer inace brzo dolazi do zasicenja - ponestane ti novih distributera. Cak i kad bi vecina ljudi kupovala samo Amwayeve proizvode, rast potrosnje bio bi najvise linearan, a ono sto stvara profit je upravo sto Digger kaze eksponencijalni ili skoro eksponencijalni rast.

Veci je problem sto ljudima obecavaju nerealne stvari: kako ce uz angazman od desetak sati tjedno na sirenje svoje mreze za nekoliko godina moci ostaviti svoj regularni posao, a malo kasnije se i povuci iz posla uz dobru rentu.

Izgleda da to ne ide: kad su se neki ljudi iz moje porodice poceli time baviti, uzeo sam malo proucavati dostupne izvore: oni upucuju na to da prihodi zaista uspjesnih distributera (tzv. dijamanata) ustvari dolaze od prodaje promotivnih materijala, precijenjenih ulaznica za seminare i predavanja.

Otpocetka mi je bila neobicna ta atmosfera na sastancima: vi trebate raditi, ali jos i vise od toga druziti se s uspjesnim distributerima, pazljivo slusati njihova predavanja i u casovima samoce citati i slusati njihove savjete. U ovo spadaju i stalna putovanja vikendom, cak i u inozemstvo (jedni moji prijatelji oboje rade, imaju malu djecu, i putuju nakon posla svako par vikenda u Zagreb, Ljubljanu,...). Dio toga je naravno puka indoktrinacija. Dio je stvaranje iluzije o postojanju kreme uspjesnih ljudi kojoj treba pripadati. Uspjeti se moze samo kroz sistem, ako niste dio njega, otpadate.

A sada najvazniji dio: uporan i predan covjek s malo "zice" moze u tome brzo napredovati, ali kako se uspinje ljestvicom, zbog sve vecih popratnih troskova otkriva da ne zaraduje ni priblizno koliko je planirao. Put do vrha piramide je dug, s puno filtara i da bi netko postao dijamant mora zaista postati covjek iz sistema, apsolutno indoktriniran, ili apsolutno neposten.

Listao sam njihove brosure i slusao te ljude, dijamante, na kazetama (pustali mi ovi moji), i vecina dijamanata izjavljuje kako nije voljela raditi taj posao, kako je to radila samo zbog para, pa sada ima masu love i moze sve sto pozeli. PA ZASTO ONDA I DALJE PUTUJU, PREDAJU, I RADE? Zato jer bi inace bili odjebani iz seme - njihov prihod dolazi uglavnom od motivacijskih materijala i aktivnosti i ustvari su placeni da sute. Tj. da pricaju.
:)
Posts: 318
Joined: 05/07/2004 00:24

#15

Post by :) »

Kaze meni moj jaro: eto, uplatis ovih pedesetak marona da se ukljucis, uzmes neke dvje-tri knjige od 50 KM, set od osam kaseta isto 100 maraka, jos neke brosure i promotivne materijale - oko 20-tak KM, i onda te lagano uvodimo u posao... :D

Procitao sam knjigu o multilevel marketingu, i vjerujte mi, ovo sa Amwayom je cisti lopovluk, sama prodaja proizvoda koji su "super koncentrati" (ko biva deset grama deterdzenta i mores oprat Saraj'vo) su ustvari sporedan izvod prihoda, glavno je ukljucivati ljude, i to je sasvim dovoljno, a to sto oni nece nista prodati, koga briga...

Da napomenem, za ovo se u Americi ide u zatvor :roll:
zico
Posts: 285
Joined: 18/03/2005 11:41

#16

Post by zico »

Neka mi neko onda objasni kako je zlokobna firma Amway postala sluzbeni sponzor Hrvatskog Olimpijskog Odbora sa svojim vitamina
Nutrilite.
Ja sam vidio njihov pick up centar u Zagrebu.Nije daleko od mog stana.
Trgovina je lijepo opremljena ,kod kupovine se izdaju racuni na kojem je
jasno otisnut PDV i podatak o registraciji firme na trgovackom sudu.
Na straznjoj stranici racuna je jasno otisnuta garancija o zadovoljstvu tj.povrat novca u roku od tri mjeseca u slucaju nezadovoljstva.Isto tako
moze se u roku od 6 mjeseci dobiti natrag novac od upisnine.
Posto vrlo cesto navratim i do Beca jednom sam otisao u edukativni centar Amwaya u Becu.Adresa Lohnergasse 2,dio grada Strebersdorf.
Blizu Siemensa i nekadasnje Alcateleove zgrade u AutoKaderstrasee.
Siguran sam da ima ljudi koji imaju nekoga u Becu pa ih zamolite da vam provjere.Centar je vrlo dojmljiv.Srijedom je slobodan ulaz.
Ja sam slusao predavanja od prijatelja koji su u tom poslu i odlucio otici
na neke od tih skupova.Prvi put sam se prepao jer za nekoga tko je tradicionalno odgajan sve je to malo cudnovato...No vjerovao sam tom covjeku pa sam odlucio istrazivati.I dan danas nisam u poslu iako sam se uclanio da bih dobivao proizvode kojima sam zadovoljan.Trenutno nisam u poslu jer se nikako ne mogu okuraziti da drzim planove i objasnjavam ljudima tu poslovnu ideju posto su godine klasicnog obrazovanja (zavrsi skolu nadji si dobar posao po mogucnosti u drzavnoj sluzbi i slicni kliseji)ucinile svoje :-) .
Poslovna ideja se sastoji u pojmu osobne fransize.Ta upisnina je naknada za fransizu.Nakon toga dobija se pravo kupovanja po veleprodajnoj cijeni jer nema troskova transporta(sve je u jednom pick up centru,u Zg sasvim slucajno zivim blizu) a onaj dio koji trgovci koriste za marzu se koristi kao fond za nagradu.Posao apsolutno nije piramida(to cu objasniti kasnije ako vas bude zanimalo,moj klasicni posao je piramida jer u nikako ne mogu zaraditi vise od onoga iznad mene)...
Danas postoji i internet trgovina.
http://hr.vebso.com u polje preporucitelj upisite gugota(nadimak mog sina) i pristupiti cete kao gost(vidjeti cete veleprodajne cijene) na hrvastku trgovinu.Kod Slovenaca je povrh Amwajevih proizvoda prisutno
i mnostvo drugih firmi(cak i njihove glavne telekomunikacijske firme sa
ponudom ADSLa i telefoniranja)...po Americi i Italiji i drugim zapadnim drzavama imate masu proizvodjaca koji su ubacili svoje proizvode u Amwayevu mrezu.Amerikanci mogu cak i benzin kupovati.
Postoji danas mnogo firmi koje se bave mreznim marketingom no Amwaj je bio prvi i uspio je izgraditi najvecu mrezu distributera tako da mnogi proizvodjaci pokusavaju u njihovu mrezu ubaciti svoje proizvode .
Jednom sam kupio proizvod iz Amwayeve mreze a nakon toga vidio proizvode od to proizvodjaca u Baumaxu.
Sto se tice samo Amwayevih proizvoda tu su vec pomenuti Nutrilite dodaci prehrani,kozmetika Artistry..po Euromonitoru medju pet kozmetika u svijetu,a Nutrilite prvi po istoj firmi za istrazivanje trzista.Tu su josrazni proizvodi za domacinstvo i osobnu njegu.
Sto se ticeg loseg glasa na kojem je Amway on nema veze sa firmom
vec sa nepostenim distributerima koji su preprodavali proizvode po prevelikoj cijeni,razrijedjivali koncentrate,varali ljude.No takvih stvari ima i u distribuciji proizvoda renomiranih proizvodjaca npr. automobila.Cesto cujemo povike da na nasa trzista se uvaljuje skart roba.

A los glas cesto dolazi i sa nepravednim povezivanjem sa raznoraznim piramidalnim shemama tipa Game Collection gjde se od ljudi trazi veliki pristupni novac(cirka 2-3 tisuce Eura) bez postojanja ikakvih proizvoda.
Na tim skupovima koje mosor kaze uvijek govore poneki uspjesni u tom poslu.No ti skupovi uopce nisu obavezni,ali su ipak potrebni.Meni je isto tako bila preskupa karta kada sam tako jednom odlucio otici no i za taj skup postoji garancija naa zadovoljstvo tj.mozes dobiti novac za kartu.
Skupovi su bitni da bi se odrzala volja i motiv za posao i da bi novi clanovi vidjeli velicinu do koje taj posao moze izrasti.
Ako Vas bude zanimalo veceras cu jos malo naskrabati na ovu temu....

Pozdrav!
:)
Posts: 318
Joined: 05/07/2004 00:24

#17

Post by :) »

to je zato sto smo mi jos uvijek daleko od amerike, proci ce mozda i deset, dvadeset godina dok se to kod nas regulise...

marketinska mreza je ustvari MARKETINSKA PODVALA, ako je tebi podvaljivanje privlacna zanimacija.... nek ti je sa srecom, kod nas je uvijek bilo budala i bice ih...
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#18

Post by mosor1 »

zico wrote: Ako Vas bude zanimalo veceras cu jos malo naskrabati na ovu temu....

Pozdrav!
Drago mi je sto se javljaju i realni i afirmativni (po Amway) , a ne samo kontre i povrsni komentari na ovu temu. Velik broj ljudi je otpocetka skeptican za svaku novu i dobru ideju, iako je kadar stalno reciklirati stare i lose.

Ne kazem da je Amway dobra ideja, ali se poziva na zdrav razum i neke neosporne cinjenice: vrijeme socijalizma i samoupravljanja je proslo, socijalna drzava je na izmaku i u svih nas je na djelu okrutni kapitalizam najnizeg tipa. Nista vam vise nije garantirano: posao, status, zdravstvena i socijalna prava (stalno se smanjuju), penzija,... Uz redovna izdvajanja za socijalno, zdravstveno i mirovinsko, dobro je uplacivati i neke dodatne stupove, police i stednje. Vecina ljudi za osnovnu egzistenciju treba jos neki posao sa strane. To dovodi do otudenja covjeka od svoje porodice, prijatelja i na kraju sebe sama, jer na kraju radnog dana, kasno uvece, naprosto vise nema vremena ni volje ni snage ni za sta. Tako covjek sluzi kao tockic u sistemu, dok se ne pokvari, ili dok mu ne istekne rok.

Nadalje, vecina ljudi nema pojma s novcem: pogledajte samo koliko ljudi nepotrebno zivi na karticni dug, iz mjeseca u mjesec - to je za posebnu temu na forumu, i u tome ne vidi nista lose. Amwayevi govornici porucuju: "promijenite sebe i svoju okolinu, pocnite danas. Definicija gluposti je - biti svjestan da neka radnja ne valja, a ipak je stalno ponavljati. Ne dajte da vas iskoristavaju. Razmislite. Radi sebe i svoje obitelji. Postavite si ciljeve. Predano i marljivo radite na njihovom ostvarivanju. VI TO MOZETE!"

Ovo apelira na ono najbolje u nama. Neki od najpametnijih, najradisnijih i najboljih ljudi koje znam su Amwayevi distributeri.

Amway je uistinu legalan i registriran. Mnogi proizvodi koje prodaje su zaista dobri i kvalitetni. Nije nelegalna piramida, i nije sumnjiva papilova, svaki proizvod zaista mozete u roku od tri mjeseca vratiti ako niste njime zadovoljni, cak i ako ste ga pola potrosili, vrate lovu bez problema.

Ali jest piramida, cak i ako covjek u njoj zaradi vise od onih iznad njega, jer iako se honorira osobni rad i zalaganje, konkretniji se prihodi ostvaruju tek ukljucivanjem vise novih distributera.

Toliko za sada, moram ic. Molim te, zico, svakako naskrabaj na temu.
:)
Posts: 318
Joined: 05/07/2004 00:24

#20

Post by :) »

mosor1 wrote:
zico wrote: Ako Vas bude zanimalo veceras cu jos malo naskrabati na ovu temu....

Pozdrav!
Drago mi je sto se javljaju i realni i afirmativni (po Amway) , a ne samo kontre i povrsni komentari na ovu temu. Velik broj ljudi je otpocetka skeptican za svaku novu i dobru ideju, iako je kadar stalno reciklirati stare i lose.

Ne kazem da je Amway dobra ideja, ali se poziva na zdrav razum i neke neosporne cinjenice: vrijeme socijalizma i samoupravljanja je proslo, socijalna drzava je na izmaku i u svih nas je na djelu okrutni kapitalizam najnizeg tipa. Nista vam vise nije garantirano: posao, status, zdravstvena i socijalna prava (stalno se smanjuju), penzija,... Uz redovna izdvajanja za socijalno, zdravstveno i mirovinsko, dobro je uplacivati i neke dodatne stupove, police i stednje. Vecina ljudi za osnovnu egzistenciju treba jos neki posao sa strane. To dovodi do otudenja covjeka od svoje porodice, prijatelja i na kraju sebe sama, jer na kraju radnog dana, kasno uvece, naprosto vise nema vremena ni volje ni snage ni za sta. Tako covjek sluzi kao tockic u sistemu, dok se ne pokvari, ili dok mu ne istekne rok.

Nadalje, vecina ljudi nema pojma s novcem: pogledajte samo koliko ljudi nepotrebno zivi na karticni dug, iz mjeseca u mjesec - to je za posebnu temu na forumu, i u tome ne vidi nista lose. Amwayevi govornici porucuju: "promijenite sebe i svoju okolinu, pocnite danas. Definicija gluposti je - biti svjestan da neka radnja ne valja, a ipak je stalno ponavljati. Ne dajte da vas iskoristavaju. Razmislite. Radi sebe i svoje obitelji. Postavite si ciljeve. Predano i marljivo radite na njihovom ostvarivanju. VI TO MOZETE!"

Ovo apelira na ono najbolje u nama. Neki od najpametnijih, najradisnijih i najboljih ljudi koje znam su Amwayevi distributeri.

Amway je uistinu legalan i registriran. Mnogi proizvodi koje prodaje su zaista dobri i kvalitetni. Nije nelegalna piramida, i nije sumnjiva papilova, svaki proizvod zaista mozete u roku od tri mjeseca vratiti ako niste njime zadovoljni, cak i ako ste ga pola potrosili, vrate lovu bez problema.

Ali jest piramida, cak i ako covjek u njoj zaradi vise od onih iznad njega, jer iako se honorira osobni rad i zalaganje, konkretniji se prihodi ostvaruju tek ukljucivanjem vise novih distributera.

Toliko za sada, moram ic. Molim te, zico, svakako naskrabaj na temu.

HA HA HA, kakva spika, kladim se da znas bar stotinjak fraza napamet!

Znaci normalni poslovi nas otudjuju od porodice i drustva, a Amwaj cini upravo suprotno: zblizava nas sa porodicom, prijateljima, komsijama, kolegama... :lol:
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#21

Post by mosor1 »

:) wrote:
HA HA HA, kakva spika, kladim se da znas bar stotinjak fraza napamet!

Znaci normalni poslovi nas otudjuju od porodice i drustva, a Amwaj cini upravo suprotno: zblizava nas sa porodicom, prijateljima, komsijama, kolegama... :lol:
Uf, da napamet... Jedno su mi vrijeme to stalno vrtili u kuci. A listao sam i te njihove pamflete.

Ali ako mislis da sam to napisao u obranu Amwaya, pazljivo opet procitaj od pocetka. (Sto volim kad mi metnu u usta sto nisam rekao. :x ) Mene zanimaju motivi ljudi koji se ukljucuju kao distributeri: to najcesce nisu bolesnici, budale i sarlatani.

Pogledaj zica, covjek ocito nije blesav, putuje, razmislja i usporeduje, a svejedno je na korak od ukljucivanja u mrezu. U nekoliko stvari je u pravu. Nije uglavnom problem u kvaliteti proizvoda koje prodaju (osim sto su neki zaista bezobrazno skupi, npr. maslinovo ulje od cca 200 kn - sitnica od svega 50 KM). Posluju sa dosta poznatih firmi i brandova. Amway je zaista sponzor HOK, kao sto je uostalom u SAD jedan od sponzora NBA. Oni su stvarno mocni: njihov lobi ukljucuje bivse americke predsjednike, (koji govore na njihovim konvencijama), a dobri su i sa ovim sadasnjim (magarcem). Firma je ozbiljna i puna love.

A ipak postoji zajeb i suptilna prevara.

Evo linka na stranicu komentara bivsih i opecenih distributera:
http://www.mlmsurvivor.com/

i linka za download e-knjige bivseg Amwayevog smaragda (distributera vrlo visoko u lancu - nakon deset godina rada) u kojoj govori o detaljima prevare: http://www.merchantsofdeception.com/
mosor1
Posts: 775
Joined: 18/06/2005 05:04
Location: split

#22

Post by mosor1 »

Fair kao i obicno: kratko i u sridu.
Post Reply