Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

Da li ste se odrekli nasljedstva u korist roditelja?

Da
15
68%
Ne
7
32%
 
Total votes: 22

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#126 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by moonca »

Helem,kad majka umre,sin koji je pazio mater moraće isplatiti svom bratu (sa kojim ne kontaktira više od 15 godina) materinu trećinu i svoju četvrtinu što čini ukupno haman 1/4.
ili da se seli...
Moze mu isplatiti ako taj brat prihvati ponudu -inace - ostaje suvlasnik do kraja...
PM72
Posts: 17659
Joined: 30/04/2012 16:54

#127 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by PM72 »

moonca wrote:
Helem,kad majka umre,sin koji je pazio mater moraće isplatiti svom bratu (sa kojim ne kontaktira više od 15 godina) materinu trećinu i svoju četvrtinu što čini ukupno haman 1/4.
ili da se seli...
Moze mu isplatiti ako taj brat prihvati ponudu -inace - ostaje suvlasnik do kraja...
Tačno a može mu napraviti smicalicu pa tražiti sudom svoj dio pa će dobiti recimo manju sobu i nužni prilaz kuhinji i WC-u...useli podstanare u svoj dio pa mu jebe rahatluk.Sve je moguće a sve radi ljenosti kad su ih zvali na ostavinsku raspravu...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#128 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by moonca »

PM72 wrote:
moonca wrote:
Helem,kad majka umre,sin koji je pazio mater moraće isplatiti svom bratu (sa kojim ne kontaktira više od 15 godina) materinu trećinu i svoju četvrtinu što čini ukupno haman 1/4.
ili da se seli...
Moze mu isplatiti ako taj brat prihvati ponudu -inace - ostaje suvlasnik do kraja...
Tačno a može mu napraviti smicalicu pa tražiti sudom svoj dio pa će dobiti recimo manju sobu i nužni prilaz kuhinji i WC-u...useli podstanare u svoj dio pa mu jebe rahatluk.Sve je moguće a sve radi ljenosti kad su ih zvali na ostavinsku raspravu...
Zavisi od kvadrature stana.. ako nije djeljivo kao zasebna jedinica moguca za zivot - nista od podjele...
PM72
Posts: 17659
Joined: 30/04/2012 16:54

#129 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by PM72 »

Stan je dvosoban,nekih 56 m2.Brat koji s njima ne kontaktira može sudom tražiti pristup svojim kvadratima.Već se raspitao oko toga i samo se čeka da majka umre.Drugi dan je advokat na vratima.
Ovaj "dobri" sve sve nada da neće...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#130 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by moonca »

PM72 wrote:Stan je dvosoban,nekih 56 m2.Brat koji s njima ne kontaktira može sudom tražiti pristup svojim kvadratima.Već se raspitao oko toga i samo se čeka da majka umre.Drugi dan je advokat na vratima.
Ovaj "dobri" sve sve nada da neće...
hm... moguce da dobije sobu ,koju moze zakljucati ali ..procedura je duga-druga strana mora da pristane -- na dijeljenje -- rocista - izlazak komisije da utvrdi stanje ..itd. pokusajte mirnim putem - bez suda
PM72
Posts: 17659
Joined: 30/04/2012 16:54

#131 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by PM72 »

Nije to moje i baš me briga ali znam za slučaj a poznato je da sud ne sudi po pravdi...
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#132 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zLatk0 »

she+ wrote:Pa dobro nam dosao. :mrgreen:

De mi reci, da li ovo
zLatk0 wrote:Bratić/Sestrić može biti nasljednik, ako mu je otac /brat & sestra ostavitelja ranije umro.
znaci ovo
zlo zlo wrote:recimo da she ima 2 brata i mandrkne. :D

kad joj roditelji umru opet se to podjeli na 3 ako she ima djecu.

braca nasljeduju svaki svoju trećinu a 1/3 dio od she nasljeđuju njena djeca na jednake dijelove.

djeca od braće ne nasljeđuju ništa.
Jer sam sest puta procitala i ne kontam bas sta si htio reci niti sa cije tacke gledista trebam to posmatrati.. pogubila sam se u prijevodu.
Je li po ovom primjeru she ima svoju djecu? Ako ima, oni ce nasljediti, a braca nece. Ako nema djece, nema ni roditelja, a sva braca ziva, samo braca ce podijelili na jednake dijelove (bratici nece nista dobiti jer su im prednici zivi)

Bratici/sestrići mogu samo naslijediti dio njihovog prednika koji je ranije umro, a da je ziv bio bi pozvan na nasljedstvo - npr. X nije imao BP, djece, roditelji umrli, imao samo brata Z i sestru Y koja je ranije umra i iza koje je ostala kcerka W. Tada ce naslijediti Z ½ i W ½ (pravo predstavljanja iza ranije umrle sestre ostavitelja Y)
detroit-mercy
Posts: 15991
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#133 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by detroit-mercy »

Maraschino wrote:
she+ wrote:Interesuje me koliko je zastupljeno kod nas odricanje od nasljedstva u korist roditelja.

Kome nije mrsko da obrazlozi zasto je to napravio ili planira, da li se to trazilo od njega, da li smatra da je pogrijesio u odluci, da li ce to traziti od svoje djece i sve ostale varijacije na temu.. zahvaljujem unaprijed. :thumbup:
Maraschino wrote:Valjda odricanje od nasljedstva u korist ''jednog'' roditelja.
Jedan je umro a bilo je 1/2. Tada djeca imaju pravo da polovinu od toga dijele.
Od moje supruge je trazeno kao i od njene sestre da se odreknu svojih dijelova.
Naravno da su se pokajale odmah kada su vidjele da se ponasanje oca promijenilo.
Nista nam ne treba ali vidim da to boli suprugu.

Ja takvih problema nisam imao. Poslije majcine smrti ionako je sve bilo na ocu tako da nije bilo o.r. On je rasporedio sta je kome planirao ''za zivog prava'' i sve proveo kroz knjige. Nase je bilo samo da se toga prihvatimo ili odbijemo.
Bas je matori kakvo pile :mrgreen: nasao :izet:.
Pa ko veli da spicka imovinu na pravu stvar :mrgreen: .
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#134 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

detroit-mercy wrote: Bas je matori kakvo pile :mrgreen: nasao :izet:.
Pa ko veli da spicka imovinu na pravu stvar :mrgreen: .
Kamo srece da je bar to uradio pa da i mi odahnemo. Dok smo bili snjim u kontaktu cak smo mu i to predlagali ali to je tezak covjek ko crna zemlja. On bi htio svasta ali samo mu pare ne trazi. Culi smo da je svasta privodio ali ne za dugo jer dok doticna shvati skim ima posla, uhvati se noge. Sada ima neku iz Osijeka. Jadna ona. :sad:
Pun je on ko brod i na tu foru ih hvata. :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65658
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#135 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by _BataZiv_0809 »

Kako nedostaje Zviz strucnjak za imovinske sporove. Njega je pola familije tuzilo :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#136 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

:pisnuo:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#137 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Guadalajara »

_BataZiv_0809 wrote:Kako nedostaje Zviz strucnjak za imovinske sporove. Njega je pola familije tuzilo :lol:
:lol:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#138 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Guadalajara »

gidra wrote:Kakvu sam ja muku imao..
Bio suvlasnik 11/12 parcele, znači preko 90%. Parcela ima 5 duluma zemlje. Na parceli napravio objekat, pristupni put asfaltirao, doveo vodu, struju, kanalizaciju, sve o svom trošku...podigao vrijednost parcele par puta. Sve uz dogovor i amin manjinskog vlasnika, to jeste čovjeka koji je imao 1/12, a dogovor je također bio da on fizički izdvoji svoj dio.
Međutim godine prođoše meni sa suda zahtjev za civilnu diobu (dioba kada se suvlasnici ne mogu dogovoriti o fizičkoj diobi i onda sud proda predmetnu nekretninu i sukladno vlasničkim dijelovima isplati vlasnicima novac, a da ne naopminjem koliko se tada budizašto nekretnina proda).
Na kraju ga dobijem na sudu, tj. sud naloži nakon svih peripetija da mora prodati meni taj dio. Kupio mu za smješan iznos..da se ljudski dogovarao dobio bi više od mene.

Životna škola da se nikada u zajednicu ne ulaže..
:thumbup: :thumbup:
User avatar
Xavier1
Posts: 4043
Joined: 08/07/2018 03:38

#139 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Xavier1 »

Ovakvu temu kad vidim budem sretan sto imam divnu porodicu. :run:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#140 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Xavier1 wrote:Ovakvu temu kad vidim budem sretan sto imam divnu porodicu. :run:
Nemoj se zaklinjati u to, vjeruj mi.... Nazalost, ali to sto je sad divno, i sto je tako bilo proteklih ko zna koliko godina, sve ode u 3pm dok si rek'o "sta bi"... Ne kazem da kod tebe hoce, ali...

Imam jarana i jaranicu, brat i sestra, otkad znaju za sebe (a i ja za njih) bili k'o prsti nokat, a to je zadnjih 40 godina. Starci im takodjer OK ljudi. Pomagali se svi, pazili, o svemu pricali, sve super. Bas vezana porodica, a i vecina failije.
I onda, odjednom, i to radi takve gluposti da je nevjerovatno da je to uopste bio problem - raspad sistema. Nisu se snasli u teskom momentu oceve bolesti, poceli jedno na drugo vristati, i..jbg... Ima i godina kako ne pricaju, nisu se vidjeli, nista... Kao 2 stranca. :sad:
A jos nije na tapet dosla podjela imovine od roditelja... Koliko god sam prije mogao tvrditi da se ovo nikada nece desiti, sad niposto ne smijem reci da kod te podjele nece biti problema...

Znam i masu slucajeva u kojima su se decenijama divne porodice rasule k'o kesa rize kad je dosao momenat podjele roditeljske imovine... Znam, naravno, i onih kod kojih nije nikad bilo nikakvih problema oko toga.

Ali, meni zivotna skola kaze - nikad se ni u sta i ni u koga ne treba zaklinjati, jer sve se moze promijeniti bukvalno u minuti. Nazalost, ali to je tako.
PM72
Posts: 17659
Joined: 30/04/2012 16:54

#141 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by PM72 »

Stariji čovjek mi davno rekao da su djeca najveće intereščije.Ja se ibretio. :-)
i onda mi fino razjasnio.

Imaš recimo dvoje djece.Ako im imovinu ne ostaviš ravnomjerno- onaj "oštećeni" ti ni na dženazu neće doći...radi par kvadrata ili hiljada maraka.

I biti...i jest tako.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#142 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by dobar osjecaj »

PM72 wrote:Stariji čovjek mi davno rekao da su djeca najveće intereščije.Ja se ibretio. :-)
i onda mi fino razjasnio.

Imaš recimo dvoje djece.Ako im imovinu ne ostaviš ravnomjerno- onaj "oštećeni" ti ni na dženazu neće doći...radi par kvadrata ili hiljada maraka.

I biti...i jest tako.
Djeca su uglavnom onakva kakvi su roditelji ili kako su odgojeni/nisu odgojeni. Malo šta je u tim odnosima slučajno i čudno.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#143 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Ne bih se slozio...
Koliko god neko mislio da snahe/zetovi ne igraju ulogu, taj je u debeloj zabludi. Pogotovo snahe.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#144 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

PM72 wrote:Stariji čovjek mi davno rekao da su djeca najveće intereščije.Ja se ibretio. :-)
i onda mi fino razjasnio.

Imaš recimo dvoje djece.Ako im imovinu ne ostaviš ravnomjerno- onaj "oštećeni" ti ni na dženazu neće doći...radi par kvadrata ili hiljada maraka.

I biti...i jest tako.
Opet nije tako, iz licnog iskustva.
Nema univerzalnog obrasca. Sve je od porodice do porodice razlicito.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#145 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Maraschino »

Dozer wrote:Ne bih se slozio...
Koliko god neko mislio da snahe/zetovi ne igraju ulogu, taj je u debeloj zabludi. Pogotovo snahe.
Ima i ta mjesta.
Mi se ljetos na moru smijali, ima li i jedno dijete da zove nekoga striko/amidza nego svako tetak. :lol:
Puno je do zena.
Ja sam svojoj rekao vrlo jednostavno, ja se necu mijesati u tvoje a ti se ne mijesaj medju nas pa kako god bilo
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#146 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by teuta06 »

Naravno da ima do snaha/zetova... jer na kraju dana nasljednik mora leći u krevet s tom snahom ili zetom....

s tim kad je moj otac i njegove sestre raspravljale zaostavštinu nakon smrti djeda, moje tetke, tatine sestre nisu dale svojim supruzima da se mješaju... iako moj otac rekao da se popriča sa njima...
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#147 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

zLatk0 wrote:
she+ wrote:Pa dobro nam dosao. :mrgreen:

De mi reci, da li ovo
zLatk0 wrote:Bratić/Sestrić može biti nasljednik, ako mu je otac /brat & sestra ostavitelja ranije umro.
znaci ovo
zlo zlo wrote:recimo da she ima 2 brata i mandrkne. :D

kad joj roditelji umru opet se to podjeli na 3 ako she ima djecu.

braca nasljeduju svaki svoju trećinu a 1/3 dio od she nasljeđuju njena djeca na jednake dijelove.

djeca od braće ne nasljeđuju ništa.
Jer sam sest puta procitala i ne kontam bas sta si htio reci niti sa cije tacke gledista trebam to posmatrati.. pogubila sam se u prijevodu.
Je li po ovom primjeru she ima svoju djecu? Ako ima, oni ce nasljediti, a braca nece. Ako nema djece, nema ni roditelja, a sva braca ziva, samo braca ce podijelili na jednake dijelove (bratici nece nista dobiti jer su im prednici zivi)

Bratici/sestrići mogu samo naslijediti dio njihovog prednika koji je ranije umro, a da je ziv bio bi pozvan na nasljedstvo - npr. X nije imao BP, djece, roditelji umrli, imao samo brata Z i sestru Y koja je ranije umra i iza koje je ostala kcerka W. Tada ce naslijediti Z ½ i W ½ (pravo predstavljanja iza ranije umrle sestre ostavitelja Y)
Ti ga samo jos vise zakomplikova! :D
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#148 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zLatk0 »

Daj konkretan primjer pa ti objasnim.

Ako je prednik pozvan na nasljedstvo i živ je, ne mogu ga potomci naslijediti
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#149 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Pa eto taj primjer, ima she 2 brata i djecu i mandrkne.
Ostalo kako pise. :D

Braca imaju svoje trecine, moja ide djeci? D/N
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#150 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Guadalajara »

she+ wrote:Pa eto taj primjer, ima she 2 brata i djecu i mandrkne.
Ostalo kako pise. :D

Braca imaju svoje trecine, moja ide djeci? D/N
Pa ako tvoj dio nije na tebi 1/1 onda se djeca cupaju sa bracom :lol:
A ako je na tebi 1/1 onda se djeca cupaju izmedju sebe... :lol:
Post Reply