Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

Da li ste se odrekli nasljedstva u korist roditelja?

Da
15
68%
Ne
7
32%
 
Total votes: 22

User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#51 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by vjesticanametli »

she+ wrote:
vjesticanametli wrote:Ne bih. Mi smo sve 1/2 ali bukvalno sve. Sve je podlozno promjenama pa tako i mi. Nikad se ne zna. Ja se nisam susretala s takvim problemima. :run: a nisam ni najmlaDZa vise da stvaram opet ista.....imam sve :thumbup: meni moje tebi tvoje pa nek ide kod DZe oce
To razumijem, ali je skroz suprotno od ovog sto si napravila kao dijete, sto bas i ne razumijem, pa zato i pitam sto pitam. :D
da je bilo prob uzela bih valjda sta ja znam......da suprotno je.....
ne mogu radit cijeli zivot i kad on npr ode da odnese sve :lol: zatooo fino 1 /2 cist rc idi DZe hos duga ljuPaF
User avatar
Reventor
Posts: 110
Joined: 11/10/2013 22:43
Location: Gdje se najmanje nadam

#52 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Reventor »

Dozer wrote:Hint - procitati sta napisah iznad, u onim prethodnim postovima.

Budalastine nikad nisu rezervisane samo za djecu i/ili njihove supruznike. Cesti su slucajevi u kojima se preostali roditelj ponasa totalno nerazumno i nelogicno.
Pročitao sam, doživio sam, zato se i slažem sa tobom. Samo sam htio da na mom primjeru to vide oni koji se ne slažu.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#53 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

she+ wrote: Sto je razlog vise da se niko ne odrice svog dijela.. i da.. a ako bi kojim, tragicnim :D , slucajem, moja djeca nasljedjivala moje direktno od mojih roditelja, suprug nema nista sa tim?
Tvoja djeca ne mogu nista direktno nasljedjivati od tvojih roditelja, tj. preko tebe zive. Jedino mogu ako ti nisi ziva, ali tada su tvoja djeca tek drugi nasljedni red, tj. nakon tvoje brace i sestara, ukoliko ih imas.
Ako ih nemas, tek tada su tvoja djeca direktni nasljednici umjesto tebe, ali tada, mislim, da i tvoj muz upada u semu.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#54 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Reventor wrote:
Dozer wrote:Hint - procitati sta napisah iznad, u onim prethodnim postovima.

Budalastine nikad nisu rezervisane samo za djecu i/ili njihove supruznike. Cesti su slucajevi u kojima se preostali roditelj ponasa totalno nerazumno i nelogicno.
Pročitao sam, doživio sam, zato se i slažem sa tobom. Samo sam htio da na mom primjeru to vide oni koji se ne slažu.
Oni koji se ne slazu, i ne razmisljaju o tome na taj nacin kako napisah, cesto naknadno skontaju da su se debelo zajebali.
Nekoga za sve to zivo zaboli, ne zanima ga/je, ali u vecini slucajeva ljudi skontaju da su se izradili.

Imam i ja primjer u familiji, gdje se tetka odrekla svog dijela nakon smrti majke (otaac joj umro davno i sve preslo na mjaku dok su bili maloljetni) u korist brata, a sve jer su imali dogovor da taj stan prodaju i rastale se, pa je on smuntao da ide na njega 1/1 radi lakse prodaje. I ona pristala.
I kad se stan prodao, brat, koji je maltene cijeli zivot zivio s majkom, cak i kad se ozenio (ogroman austrougarski stan je bio u pitanju), samo rekao da ce on prvo od te sume uzeti sebi za stan, a onda ce s tetkom (sestrom) podijeliti sta ostane.
Opravdanje mu je bilo da je on cijeli zivot zivio s mjakom, gurao je, pomagao, brinuo o tom stanu, bla,bla bla. I tako je i bilo. On uzeo cifru, kupio sebi stan, a onda s tetkom podijelio ostatak, tako da je ona, inace penzionerka, dobila svega oko 25% umjesto 50%.
I ona tu nije mogla nista.

Da sve bude gore, taj stan sto je uzeo odmah je upisao na svoju zenu, 1/1, i kad je on umro, tetka, njegova sestra, tu vise nije imala nikakvih prava na tu imovinu, jer je sve bilo 1/1 na snahi.
Last edited by Dozer on 01/10/2019 12:29, edited 2 times in total.
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#55 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by MaxPayne »

Čitao sam da je po Islamu običaj da muškarac nasljeđuje 2/3 imovine dok ostatak dobiva kćer.Zbog tradicije žena kod nas često pokloni tj.vrati svoj dio roditeljima ili pokloni bratu,koji je i onda dužan da iz tog ostataka brine o njoj i ima finansijske obaveze prema porodici.Tu postoji problem jer ta obaveza prelazi na supruga ako žena ima muža.Ako on(sin nasljednik)izbjegava skrb,kako se onda to rješava?Dolazi li do nekog novog procesa ili?
Last edited by MaxPayne on 01/10/2019 12:24, edited 1 time in total.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#56 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Dozer wrote:
she+ wrote: Sto je razlog vise da se niko ne odrice svog dijela.. i da.. a ako bi kojim, tragicnim :D , slucajem, moja djeca nasljedjivala moje direktno od mojih roditelja, suprug nema nista sa tim?
Tvoja djeca ne mogu nista direktno nasljedjivati od tvojih roditelja, tj. preko tebe zive. Jedino mogu ako ti nisi ziva, ali tada su tvoja djeca tek drugi nasljedni red, tj. nakon tvoje brace i sestara, ukoliko ih imas.
Ako ih nemas, tek tada su tvoja djeca direktni nasljednici umjesto tebe, ali tada, mislim, da i tvoj muz upada u semu.
I pisem za tragicni slucaj da su svi zivi osim mene. :D

Ali zar ono sto bi sljedovalo mene ne bi islo direktno mojoj djeci, bez obzira na drugu bracu i sestre? Oni imaju dio, moj se dijeli na moju djecu? Ne?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#57 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by dobar osjecaj »

Dozer wrote:Zato je najbolje da svako uzima ono sto ga sljeduje, a kasnije neka se dogovoara s ostalima, ako ih ima.

Ili, druga opcija, ono sto vec napisah - da roditelj(i) za zivota sve podijel(e)i, ako zel(e)i i misli(e)m na djecu, uz dozivotni ugovor s djecom. I to je to.

Treca opcija je testament.
Najbolja opcija bi bila učiti djecu da se sami brinu za sebe i da ih ne sljeduje ništa. Ja ne smatram da me od mojih roditelja sljeduje išta osim ogromne ljubavi, poštovanja radnih navika i dobrog odgoja koje su mi dali i kojima me zasipaju najveći dio života. Uvijek im predlažem i podržavam ih da dok su živi prodaju svu imovinu koju ne koriste a sve da bi imali što više sredstava za kvalitetniji život sad kad su živi i kad im treba. Meni od mojih roditelja ne treba nikakvo nasljedstvo.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#58 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zlo zlo »

ne kontam što se se netko odricao od nasljedstva u koristi roditelja, i to je navodno manje posla, nije. Prirodniji tok je prepisat na djecu uz naravno doživotno uživanje si ostaviti.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#59 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zlo zlo »

she+ wrote:
Dozer wrote:
she+ wrote: Sto je razlog vise da se niko ne odrice svog dijela.. i da.. a ako bi kojim, tragicnim :D , slucajem, moja djeca nasljedjivala moje direktno od mojih roditelja, suprug nema nista sa tim?
Tvoja djeca ne mogu nista direktno nasljedjivati od tvojih roditelja, tj. preko tebe zive. Jedino mogu ako ti nisi ziva, ali tada su tvoja djeca tek drugi nasljedni red, tj. nakon tvoje brace i sestara, ukoliko ih imas.
Ako ih nemas, tek tada su tvoja djeca direktni nasljednici umjesto tebe, ali tada, mislim, da i tvoj muz upada u semu.
I pisem za tragicni slucaj da su svi zivi osim mene. :D

Ali zar ono sto bi sljedovalo mene ne bi islo direktno mojoj djeci, bez obzira na drugu bracu i sestre? Oni imaju dio, moj se dijeli na moju djecu? Ne?
da, tvoj dio ide na tvoju djecu.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#60 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

MaxPayne wrote:Čitao sam da je po Islamu običaj da muškarac nasljeđuje 2/3 imovine dok ostatak dobiva kćer.Zbog tradicije žena kod nas često pokloni tj.vrati svoj dio roditeljima ili pokloni bratu,koji je i onda dužan da iz tog ostataka brine o njoj i ima finansijske obaveze prema porodici.Tu postoji problem jer ta obaveza prelazi na supruga ako žena ima muža.Ako on(sin nasljednik)izbjegava skrb,kako se onda to rješava?Dolazi li do nekog novog procesa ili?
Uz duzno postovanje, ako kako moze bez vjere, nije nam, hvala Bogu, serijat na snazi, pricajmo o vladajucim zakonima.
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#61 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by MaxPayne »

she+ wrote:
Uz duzno postovanje, ako kako moze bez vjere, nije nam, hvala Bogu, serijat na snazi, pricajmo o vladajucim zakonima.
U pravu si,postaviti ću na PDF Religija.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#62 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

dobar osjecaj wrote:
Dozer wrote:Zato je najbolje da svako uzima ono sto ga sljeduje, a kasnije neka se dogovoara s ostalima, ako ih ima.

Ili, druga opcija, ono sto vec napisah - da roditelj(i) za zivota sve podijel(e)i, ako zel(e)i i misli(e)m na djecu, uz dozivotni ugovor s djecom. I to je to.

Treca opcija je testament.
Najbolja opcija bi bila učiti djecu da se sami brinu za sebe i da ih ne sljeduje ništa. Ja ne smatram da me od mojih roditelja sljeduje išta osim ogromne ljubavi, poštovanja radnih navika i dobrog odgoja koje su mi dali i kojima me zasipaju najveći dio života. Uvijek im predlažem i podržavam ih da dok su živi prodaju svu imovinu koju ne koriste a sve da bi imali što više sredstava za kvalitetniji život sad kad su živi i kad im treba. Meni od mojih roditelja ne treba nikakvo nasljedstvo.
Zakon misli drugacije, ako nakon smrti imovine ima, sljeduje i supruznika i djecu.. naravno da je prije mogu prodati, prokockati, sta god im cejf. :thumbup:

Na drugu stranu, mogu li se samo dugovi naslijediti i jos bitnije, moze li ih se odreci?
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#63 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

MaxPayne wrote:Čitao sam da je po Islamu običaj da muškarac nasljeđuje 2/3 imovine dok ostatak dobiva kćer.Zbog tradicije žena kod nas često pokloni tj.vrati svoj dio roditeljima ili pokloni bratu,koji je i onda dužan da iz tog ostataka brine o njoj i ima finansijske obaveze prema porodici.Tu postoji problem jer ta obaveza prelazi na supruga ako žena ima muža.Ako on(sin nasljednik)izbjegava skrb,kako se onda to rješava?Dolazi li do nekog novog procesa ili?
Ovo vazi samo u bajkama. Mozda je vazilo nekada i u realnosti, ali danas, vjeruj mi na rijec, cak i oni sto rade u rijasetu, dzamijama i crkvama, toliko se trve kad se razvode da ne bi vjerovao. Komedija opsta. Kolju se za svaku marku, trzaju djecu na sve strane, stavljaju i skidaju s poreznih kartica radi 40-50KM godisnje... Ma komedija. Ili horor, kako ko vec gleda na to :D
Last edited by Dozer on 01/10/2019 12:35, edited 1 time in total.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#64 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

MaxPayne wrote:
she+ wrote:
Uz duzno postovanje, ako kako moze bez vjere, nije nam, hvala Bogu, serijat na snazi, pricajmo o vladajucim zakonima.
U pravu si,postaviti ću na PDF Religija.
Super, hvala na razumijevanju. :thumbup:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#65 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

she+ wrote: I pisem za tragicni slucaj da su svi zivi osim mene. :D

Ali zar ono sto bi sljedovalo mene ne bi islo direktno mojoj djeci, bez obzira na drugu bracu i sestre? Oni imaju dio, moj se dijeli na moju djecu? Ne?
Ne.
Ako te nema - nema te. Ende. Sve ide na tvoju bracu i sestre.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#66 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zlo zlo »

možeš. Nisi dužna nečiji dug naslijediti, odricanje važi i kad si na dobitku i kad nisi.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#67 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Eno sad, ko je u pravu, Dozer ili zlo zlo?
User avatar
MaxPayne
Posts: 528
Joined: 02/06/2012 20:25

#68 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by MaxPayne »

Dozer wrote: Ovo vazi samo u bajkama. Mozda je vazilo nekada i u realnosti, ali danas, vjeruj mi na rijec, cak i oni sto rade u rijasetu, dzamijama i crkvama, toliko se trve kad se razvode da ne bi vjerovao. Komedija opsta. Kolju se za svaku marku, trzaju djecu na sve strane, stavljaju i skidaju s poreznih kartica radi 40-50KM godisnje... Ma komedija. Ili horor, kako ko to vec gelda :D
Veće ribe mahom koriste situacionu logiku,pa tako i ti silni mumini.Mislio sam više na sitnu buraniju.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#69 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zlo zlo »

Član 11.



Dio ostavine koji bi pripao ranije umrlom djetetu da je nadživjelo ostavitelja nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljeva unučad na jednake dijelove, a ako je neko od unučadi umrlo prije
ostavitelja, dio koji bi njemu pripao da je bio živ u trenutku ostaviteljeve smrti nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljeva praunučad na jednake dijelove i tako redom sve dok ima
ostaviteljevih potomaka.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#70 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zlo zlo »

glupo pitanje... Zlo je uvijek u pravu :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#71 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

she+ wrote:Eno sad, ko je u pravu, Dozer ili zlo zlo?
Umri i provjeri, pa nam javi :lol: :lol: :lol:
Zezam se.
Ne. Tvoja djeca nemaju nista s imovinom babe/nane i dede ako ti imas zivih brace i sestara, tj. nasljednika prvog reda tvojih roditelja.

Tek ako nemas brace i sestara, ili ako ih nemas zivih, tek tada tvoja djeca dolaze na red za to nasljedjivanje. Ali, zajedno s djecom tvoje brace i sestara.
Last edited by Dozer on 01/10/2019 12:41, edited 2 times in total.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#72 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zlo zlo »

dozer uglavnom nema blage :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#73 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

zlo zlo wrote:Član 11.

Dio ostavine koji bi pripao ranije umrlom djetetu da je nadživjelo ostavitelja nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljeva unučad na jednake dijelove, a ako je neko od unučadi umrlo prije
ostavitelja, dio koji bi njemu pripao da je bio živ u trenutku ostaviteljeve smrti nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljeva praunučad na jednake dijelove i tako redom sve dok ima
ostaviteljevih potomaka.
Tacno. Ali - samo pod uslovom da ti roditelji nemaju vise zive vlastite djece.
Unucad su drugi nasljedni red, sto je jasno i iz tog pasusa.
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#74 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

I jesam li dobro pohvatala, razlozi zbog kojih se djeca odricu imovine u korist roditelja:

1. Da olaksaju papirologiju/ostavinsku raspravu
2. Da im se bratova/sestrin snaha/zet ne mjesaju u imovinu ? ( i daje ne kontam kako)
3. Da ne ispadaju crna ovca u familiji cak i kad se ne zele odreci imovine
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#75 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

MaxPayne wrote: Veće ribe mahom koriste situacionu logiku,pa tako i ti silni mumini.Mislio sam više na sitnu buraniju.
Ma i pricam ti o sitnoj buraniji, ne o Reisu :D
Post Reply