Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

Da li ste se odrekli nasljedstva u korist roditelja?

Da
15
68%
Ne
7
32%
 
Total votes: 22

gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#101 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by gidra »

moonca wrote:Pokusavam- prosla sam proceduru -- i pitam se specificno. :)
Djeli se na iste dijelove jer su nasljednici istog reda.
Ali vidi ovo:
na ostavinskoj raspravi stan 1/1 na tvom ocu, tvoja majka kaže da to iako izgleda čisto ipak nije tako, nego da su oni suvlasnici od po 1/2 i kao dokaz tome donese vjenčani list koji kaže da su se ona i tvoj otac vjenčali 1975. godine, a stan kupljen za vrijeme trajanja bračne zajednice 1985. godine samim tim iako je to na tvom ocu 1/1 to nije tako, suštinski je vlasnik samo pola tj. 1/2.
Onda tvoja majka ima pola svog dijela koji se ne dijeli, logično jer je živa.
Djeli se samo polovica stana, gdje ti i majka djelite očev dio od 1/2 po pola.
To na kraju izgleda u procentima da je tvoja majka vlasnik 75% i ti samo 25%, a ne 50% i 50% kako ti misliš.
maxell_sarajevo
Posts: 2219
Joined: 08/02/2008 19:19

#102 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by maxell_sarajevo »

Primjer:

Sin u braku i ima kredit za auto(25.000KM), majka prodaje svoj stan(100.000KM), izmiruje taj auto kredit i dio para od prodaje stana (cca.55.000KM) daje sinu za kupovinu novog stana(cijena stana 125.000) gdje i sin podize novi stambeni kredit(70.000KM) koji ce on vracati.

Ima li majka udio u vlasnistvu, jel ona gubi sve s obzirom da je sin u braku i da će se to voditi kao bracna stečevina?
Da li Izjava u opštini gdje majka navodi iznos i svrhu poklanjanja novca nesto znaci na sudu sutra?
Last edited by maxell_sarajevo on 01/10/2019 13:58, edited 1 time in total.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#103 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by moonca »

gidra wrote:
moonca wrote:Pokusavam- prosla sam proceduru -- i pitam se specificno. :)
Djeli se na iste dijelove jer su nasljednici istog reda.
Ali vidi ovo:
na ostavinskoj raspravi stan 1/1 na tvom ocu, tvoja majka kaže da to iako izgleda čisto ipak nije tako, nego da su oni suvlasnici od po 1/2 i kao dokaz tome donese vjenčani list koji kaže da su se ona i tvoj otac vjenčali 1975. godine, a stan kupljen za vrijeme trajanja bračne zajednice 1985. godine samim tim iako je to na tvom ocu 1/1 to nije tako, suštinski je vlasnik samo pola tj. 1/2.
Onda tvoja majka ima pola svog dijela koji se ne dijeli, logično jer je živa.
Djeli se samo polovica stana, gdje ti i majka djelite očev dio od 1/2 po pola.
To na kraju izgleda u procentima da je tvoja majka vlasnik 75% i ti samo 25%, a ne 50% i 50% kako ti misliš.
Ne znam koji je sada zakon- ali , ostavinska mi je bila prije 20 -ak god - nakon oceve smrti - kako je sudija objasnio -majka nije bila upisana kao suvlasnik - tako da se sve se dijelilo na iste dijelove..
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#104 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

gidra wrote:
moonca wrote:Nije 50 % majka ako nije upisana u ZK--
apsolutno nikakve veze nema to, ne širi dezinformacije.
Bez obzira da li je upisana ili ne u ZK ako je stan kupljen/stečen za vrijeme trajanja bračne zajednice je u njenom suvlasništvu 1/2, ako to nisu regulisali drugačije predbračnim ugovorom.
Nema veze predbracni ugovor. Bitan je samo kupoprodajni za nekretninu. Ako je 1/2, i ako je tako uknjizeno kao 1/2 u ZK, to je to. Ako je 1/1 na bilo koga, onda onaj drugi na sudu mora ganjati svoje pravo.
Ili, logicno, nasljedjuje kao BP, zajedno s djecom, ravnomjerno.
Last edited by Dozer on 01/10/2019 14:06, edited 1 time in total.
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#105 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by gidra »

Dozer wrote:
gidra wrote:
moonca wrote:Nije 50 % majka ako nije upisana u ZK--
apsolutno nikakve veze nema to, ne širi dezinformacije.
Bez obzira da li je upisana ili ne u ZK ako je stan kupljen/stečen za vrijeme trajanja bračne zajednice je u njenom suvlasništvu 1/2, ako to nisu regulisali drugačije predbračnim ugovorom.
Nema veze predbracni ugovor. Bitan je samo kupoprodajni. AKo je 1/2, i ako je tako uknjizeno kao 1/2 u ZK, to je to.
Ovdje se radi kada je stan 1/1 upisan a kupljen za vrijeme bračne zajednice.
Bez obzira što je 1/1, on to nije. Na tu nekretninu se bračni drug može upisati kada god poželi, ako to nisu drugačije definisali u predbračnom ugovoru ako uopće predbračni postoji.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#106 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Ne moze se upisati bez saglasnosti onoga na kome je stan. Svasta...
Ali, u nasljednoj raspodjeli, dijeli s djecom. Ili nasljedjuje sam ako nema djece.
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#107 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by gidra »

Dozer wrote:Ne moze se upisati bez saglasnosti onoga na kome je stan. Svasta...
Ali, u nasljednoj raspodjeli, dijeli s djecom. Ili nasljedjuje sam ako nema djece.
Može ba šta si Dozeru navro... :D Bukvalno joj je dovoljan vjenčani list da se upiše na nekretninu bez tvog pristanka, ako ste ga kupili u braku.

Ti si u braku. Kupi sada stan, uknjižit ćeš ga na sebe 1/1 regularno, bez obzira na sve to, pola ti je ženin :izet:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#108 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Naravno da je pola zenin, ali na diobi nakon moje smrti (ako nema djece - onda je komplet njen, ako ima - onda dijeli s djecom). Ali, ona se ne moze uknjiziti bez moje saglasnosti dok sam ja ziv.
Mozda je stan poklon meni od mojih staraca, a ja u braku. Po tome, zena bez problema moze otici i uknjiziti se na 50% bez moje saglasnosti. Tesko. Eto, probaj. :D

Imam jarana koji ima upravo ovu situaciju. Kupili on i zena stan, ali ga upisali na nju, i nisu bili u braku 2 godine od kupovine stana. Razveli se, i on ne moze da dodje do pola stana stecenog u braku jer je - 1/1 na zeni. Njeno vlasnistvo, a ona ne da pola.
Last edited by Dozer on 01/10/2019 14:22, edited 1 time in total.
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#109 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by gidra »

Dozer wrote:Naravno da je pola zenin, ali na diobi nakon moje smrti. Ali, ona se ne moze uknjiziti bez moje saglasnoti dok sam ja ziv.
Mozda je stan poklon meni od mojih staraca, a ja u braku. Po tome, zena se bez problema moze otici i uknjiziti na 50% bez moje saglasnosti. Tesko. Eto, probaj. :D
Ni ti ne čitaš :) Mješaš jabuke i kruške.
Kažemo o kupljenim/stečenim stanovima, nekretninama a ne o pokloljenim, ogromna razlika.
Ono što si kupio u bračnoj zajednici, stan, auto, dionice, štednja. Pola ti je ženino i može se sama upisati bez tvoje saglasnosti.
Ono što si naslijedio u bračnoj zajednici od svojih roditelja, naprimjer stan, zemlja je samo tvoje i na to ti se žena ne može upisati.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#110 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Zasto, kad je i to stecevina jednog BP u toku braka?
Eno ti iznad primjer jarana, dodah.
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#111 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by gidra »

Dozer wrote:Zasto, kad je i to stecevina jednog BP u toku braka?
Eno ti iznad primjer jarana, dodah.
Ako je tako kao što kažeš, ne vjerujem. Ko je kupio stan, čij novac? Ako je kreditom lahko se dokaže, ako je ušteđevinom njegovom i to se lahko dokaže...sud i dokazuj.
Jedino ako ona ima jasan dokaz da je kupljeni stan u braku naprimjer od novca koji su njoj poklonili njeni roditelji, ili ako je ona unijela novac u brak i tim parama kupljen stan, on ga puši. Jarane sve se dokazuje.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#112 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Pa eto...ako dodjes u tu situaciju, javi nam kako prodje. Ja ti kazem da nece ici, a mozes dokazivati koliko hoces. Ako je 1/1 na nekome, onaj drugi ima velike belaje.

Danas se, po zakonu, cak i vanbracna zajednica tretira isto kao i bracna, ako je trajala duze od 2 godine. I sve steceno u tom periodu se tretira isto kao da su bili u legalnom braku, s vjencanim listom.
Sve sto treba jesu svjedoci koji ce potvrditi da je to zaista bila zajednica, i da je trajala duze od dvije godine.
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#113 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by gidra »

Dozer wrote:Pa eto...ako dodjes u tu situaciju, javi nam kako prodje. Ja ti kazem da nece ici, a mozes dokazivati koliko hoces. Ako je 1/1 na nekome, onaj drugi ima velike belaje.

Danas se po zakonu cak i vanbracna zajednica tretira isto kao i bracna, ako je trajala duze od 2 godine. I sve steceno u tom periodu se tretira isto kao da su bili u legalnom braku, s vjencanim listom.
Ja upravo prošao ostavinsku raspravu, odnosno više njih, znam šta pišem. Na svojoj koži.
Imao parnični postupak za izdvajanje bračne stečevine iako je sve bilo regularno 1/1 na umrlom. I dokazalo se da je bračna stečevina.
Naprimjer auto, podnosilac za izdvajanje bračne stečevine dokazao da je auto kupljeno i stečeno u braku iako je bilo 1/1 na umrlom. Pa i još dosta toga....U igri bilo sve: dionice, nekretnine, pare na računima, auto..bilo i dugovanja iza umrlog.
User avatar
petunija
Posts: 3023
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#114 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by petunija »

To je onda novijeg datuma.
Kad sam ja imala ostavinski (prije 10ak god) nije bilo tako, zato i dođosmo do onog neslaganja :D
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#115 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Pa to ti i govorim. Sve moras dokazivati jer nije bilo na tebi.
A, ako postoji druga strana, kao u slucaju razvoda, i koja jos ne zlei da dijeli, tu je onda zivi belaj..
Last edited by Dozer on 01/10/2019 14:52, edited 1 time in total.
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#116 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by gidra »

https://advokat-prnjavorac.com/porodicn ... a-BiH.html

Code: Select all

ZAJEDNIČKA IMOVINA BRAČNIH SUPRUŽNIKA
Porodični zakon

čl. 270 i 272

Imovina koju su bračni supružnici stekli radom tokom bračne zajednice čini njihovu zajedničku imovinu, bez obzira na činjenicu što je samo jedan bračni supružnik podizao kredite i uzimao pozajmice za sticanje te imovine.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#117 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by Dozer »

Pa sve to stoji, jasno je to. I jasno je sve sta se desava ako jedno umre.

Sad smo poceli pricu oko toga sta se desava u slucaju razvoda.
User avatar
kakav nered
Posts: 640
Joined: 29/06/2009 16:45

#118 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by kakav nered »

vjesticanametli wrote:Poslije mame brat i ja se odrekli i sve pripalo tati. Tata je govorio da odmah sve na nas prebaci i nismo htjeli. To je tvoje i uzivaj do kraja. Treba neko kurcevit sutra reci aaaaaa aj stari tornjaj ....snahica jel i tako :lol: ...poslije tate sve 1/2 .....nikad nikakvih problema
I kod nas je bilo isto... stan bio 1/2 i kad je mama umrla njenu polovicu smo dijelili na 3 dijela i brat i ja smo se odrekli u korist oca i sad je sve na njemu 1/1. Neka ima tu sigurnost do kraja.
U stanu živim ja pa je brat htjeo da se oni odreknu u moje ime, da bude 1/2 na tati i meni, ali nisam htjela... neka ide fer, sve na tati pa kad on umre 1/2 na nas dvoje... čak sam i renovirala stan od temelja i more ljudi mi je govorilo što ulažem u nešto što nije moje?? meni je to ulaganje u naše... ja živim sama, brat s tatom... brinuo je i o bolesnoj majci... i fer je i da renoviran ide po pola... *ebo pare i imovinu ako mi nećemo biti tu jedno za drugo...
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#119 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Dozer siri dezinformacije. :D

Rekao si na pocetku da nema izdvajanja bracne stecevine ako je sve 1/1 na umrlom.. i za djecu si mi se svasta nagovorio. :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#120 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by vjesticanametli »

kakav nered wrote:
vjesticanametli wrote:Poslije mame brat i ja se odrekli i sve pripalo tati. Tata je govorio da odmah sve na nas prebaci i nismo htjeli. To je tvoje i uzivaj do kraja. Treba neko kurcevit sutra reci aaaaaa aj stari tornjaj ....snahica jel i tako :lol: ...poslije tate sve 1/2 .....nikad nikakvih problema
I kod nas je bilo isto... stan bio 1/2 i kad je mama umrla njenu polovicu smo dijelili na 3 dijela i brat i ja smo se odrekli u korist oca i sad je sve na njemu 1/1. Neka ima tu sigurnost do kraja.
U stanu živim ja pa je brat htjeo da se oni odreknu u moje ime, da bude 1/2 na tati i meni, ali nisam htjela... neka ide fer, sve na tati pa kad on umre 1/2 na nas dvoje... čak sam i renovirala stan od temelja i more ljudi mi je govorilo što ulažem u nešto što nije moje?? meni je to ulaganje u naše... ja živim sama, brat s tatom... brinuo je i o bolesnoj majci... i fer je i da renoviran ide po pola... *ebo pare i imovinu ako mi nećemo biti tu jedno za drugo...
upravo tako...stan je svakako bratu meni ne treba....ali et meni je godra da nije bilo nikad svaDZe :)
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#121 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

zLatk0 wrote:Ovdje toliko ima netačnih informacija, sa jedne strane iz razloga neupućenosti, a sa druge i po vjerovanjima starih ljudi, ali i ostali forumaši su već neke stvari ispravili.

Bratić/Sestrić može biti nasljednik, ako mu je otac /brat & sestra ostavitelja ranije umro.

BP može tražiti izdvajanje bračne stečevine ako je na drugom BP bilo 1/1 - kroz diobu se to lako riješi, pod uslovom da niko ne osporava, u suprotnom parnica.

BP i djeca nasljeđuju na jednake dijelove (ako ih je 3, svi po 1/3)

Ako ostane BP bez djece, dobija 1/2, a drugu 1/2 dobivaju njegovi roditelji i njihovi potomci.

Postojanje bližeg srodstva isključuje daljnje srodstvo od nasljeđivanja.

Ovo udjeli su po zakonu, u diobi možete dogovoriti da neko 1/10 dobije, a drugi 9/10, vaš izbor osim kod malodobnih lica - tad se mora tražiti saglasnost organa starateljstva, ako bi manje od pripadajućeg zakonskog dijela dobio.
Pravnik? :D
gidra
Posts: 3525
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#122 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by gidra »

Kakvu sam ja muku imao..
Bio suvlasnik 11/12 parcele, znači preko 90%. Parcela ima 5 duluma zemlje. Na parceli napravio objekat, pristupni put asfaltirao, doveo vodu, struju, kanalizaciju, sve o svom trošku...podigao vrijednost parcele par puta. Sve uz dogovor i amin manjinskog vlasnika, to jeste čovjeka koji je imao 1/12, a dogovor je također bio da on fizički izdvoji svoj dio.
Međutim godine prođoše meni sa suda zahtjev za civilnu diobu (dioba kada se suvlasnici ne mogu dogovoriti o fizičkoj diobi i onda sud proda predmetnu nekretninu i sukladno vlasničkim dijelovima isplati vlasnicima novac, a da ne naopminjem koliko se tada budizašto nekretnina proda).
Na kraju ga dobijem na sudu, tj. sud naloži nakon svih peripetija da mora prodati meni taj dio. Kupio mu za smješan iznos..da se ljudski dogovarao dobio bi više od mene.

Životna škola da se nikada u zajednicu ne ulaže..
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#123 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by zLatk0 »

Kao što sam napisao ranije, bračna se može izdvojiti na ostavinskoj ako BP to zatraži i ostali ne ospore, u suprotnom - parnica, pa ko dokaze jace pravo, tako ce i biti upisano - moguca situacija u vanbracnim zajednicama, kao i ukoliko su bili naruseni odnosi BP ili je to neposredno pred/po zakljucenja braka.

Dakle, nema po automatizmu da BP dobija 1/2 na ime bračne stečevine

Nema upisa u ZK bez saglasnosti upisanog ZK nosioca stvarnog prava, s tim da postoji institut ispravke ZK u skladu sa porodičnim zakonom (bračna stečevina), ali opet mora upisati vlasnik dati saglasnost (vjenčani nije dovoljan osnov), odnosno sud da naloži promjenu

Zakon o zemljišnim knjigama FBiH wrote:Član 41.
Zainteresovane osobe

(1) Upis u zemljišnu knjigu je dozvoljen samo uz saglasnost osobe koja je u vrijeme podnošenja zahtjeva upisana u zemljišnu knjigu kao nosilac prava vlasništva ili nekog drugog stvarnog prava koje se prenosi, mijenja, ograničava ili briše.

(3) Odobrenje, iz stava 1. ovog člana, može biti zamijenjeno sudskom odlukom ili sudskim poravnanjem.

(4) Za ispravku zemljišne knjige nije potrebno odobrenje iz stava 1. ovog člana ako se dokaže netačnost. Ovo posebno važi za upis ili brisanje ograničenja raspolaganja.

(5) Pravo koje je ograničeno na životni vijek nosioca prava smije nakon njegove smrti, ukoliko nisu isključeni zaostaci činidbi, biti brisano samo uz odobrenje pravnog nasljednika, ako brisanje treba uslijediti prije isteka jedne godine od smrti nosioca prava ili ako je pravni nasljednik zemljišnoknjižnom uredu podnio prigovor protiv brisanja. Prigovor se po službenoj dužnosti upisuje u zemljišnu knjigu. Ukoliko je nosilac prava proglašen umrlim, rok od godinu dana počinje teći od dana pravosnažnosti rješenja kojim se vrši proglašenje nestale osobe umrlom ili rješenja o dokazivanju smrti.

(6) Odobrenje pravnog nasljednika predviđeno u stavu 4. ovog člana nije potrebno ukoliko je u zemljišnoj knjizi upisano da je brisanje prava dovoljan dokaz o smrti nosioca prava.
she+ wrote:
zLatk0 wrote:. . .
Pravnik? :D
Da
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#124 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by she+ »

Pa dobro nam dosao. :mrgreen:

De mi reci, da li ovo
zLatk0 wrote:Bratić/Sestrić može biti nasljednik, ako mu je otac /brat & sestra ostavitelja ranije umro.
znaci ovo
zlo zlo wrote:recimo da she ima 2 brata i mandrkne. :D

kad joj roditelji umru opet se to podjeli na 3 ako she ima djecu.

braca nasljeduju svaki svoju trećinu a 1/3 dio od she nasljeđuju njena djeca na jednake dijelove.

djeca od braće ne nasljeđuju ništa.
Jer sam sest puta procitala i ne kontam bas sta si htio reci niti sa cije tacke gledista trebam to posmatrati.. pogubila sam se u prijevodu.
PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#125 Re: Odricanje od nasljedstva u korist roditelja

Post by PM72 »

Dozer wrote:Pa eto...ako dodjes u tu situaciju, javi nam kako prodje. Ja ti kazem da nece ici, a mozes dokazivati koliko hoces. Ako je 1/1 na nekome, onaj drugi ima velike belaje.

Danas se, po zakonu, cak i vanbracna zajednica tretira isto kao i bracna, ako je trajala duze od 2 godine. I sve steceno u tom periodu se tretira isto kao da su bili u legalnom braku, s vjencanim listom.
Sve sto treba jesu svjedoci koji ce potvrditi da je to zaista bila zajednica, i da je trajala duze od dvije godine.

Znam za sljedeći slučaj.Sin živi sa majkom a ima brata i sestru.Brat naravno zakuho jer bi da ima tal a boli ga qrac za materom.Sestra se odrekla svog dijela u korist brata koji živi sa majkom.
Majčino je pola stana a od druge polovine ima četvrtinu a po četvrtinu djeca.

Majka je kod notara poklonila svoj dio sinu sa kojim živi ali ne mogu da izbace sina koji s njima ne kontaktira jer on ima - zakonski- trećinu u majčinom dijelu i svoju četvrtinu jer nisu sproveli ostavinsku raspravu kad je otac umro kad su mogli sve prevesti na majku a majka bi onda sve prevela na sina koji je pazi.

Helem,kad majka umre,sin koji je pazio mater moraće isplatiti svom bratu (sa kojim ne kontaktira više od 15 godina) materinu trećinu i svoju četvrtinu što čini ukupno haman 1/4.
ili da se seli...
Post Reply