Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1276 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

Guadalajara wrote: 16/10/2021 18:45 Barem su svi dijelovi za D30 naši. Ovdje nije ni šaraf proizveden u Srbiji.
Pošto mi nemamo ništa, a vi sve... :-D ...gde je vaše vozilo?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1277 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by Guadalajara »

prasoje wrote: 16/10/2021 19:35
Guadalajara wrote: 16/10/2021 18:45 Barem su svi dijelovi za D30 naši. Ovdje nije ni šaraf proizveden u Srbiji.
Pošto mi nemamo ništa, a vi sve... :-D ...gde je vaše vozilo?
Eno ga BVP M-80 iz sarajevskog Famosa. Još gusjeničar. Čak je i u VS za razliku od ovih skalarmerija.
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1278 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

Guadalajara wrote: 16/10/2021 19:37
prasoje wrote: 16/10/2021 19:35

Pošto mi nemamo ništa, a vi sve... :-D ...gde je vaše vozilo?
Eno ga BVP M-80 iz sarajevskog Famosa. Još gusjeničar. Čak je i u VS za razliku od ovih skalarmerija.
Nema ništa iz ovog veka? :-D Ali mi je drago da ti se sviđa "skalamerija". :kiss:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1279 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by Guadalajara »

prasoje wrote: 16/10/2021 19:43
Guadalajara wrote: 16/10/2021 19:37

Eno ga BVP M-80 iz sarajevskog Famosa. Još gusjeničar. Čak je i u VS za razliku od ovih skalarmerija.
Nema ništa iz ovog veka? :-D Ali mi je drago da ti se sviđa "skalamerija". :kiss:
Slabo vala. Bezveze mi je što eksperimentišu sa x nekih različitih modela. Neka se napravi jedno ali kako treba. Pa poslije na kupole staviti ATGM/PAT/PAM itd...Od nekog osnovnog/baznog modela + oklop LV4+ neki kompozit i slično. :kiss:

Ovo mi je dobro

Image

I ovo

Image
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1281 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

Informativan pregled oklopnih vozila predstavljenih na sajmu "Partner 2021"

https://tangosix.rs/2021/22/10/partner- ... ikacijama/
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#1282 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by Hrmpallier »

Guadalajara wrote: 16/10/2021 19:23
Hrmpallier wrote: 16/10/2021 19:20

Možda nemaju šarafa, ali izvoze. A mi ? Kada smo zadnji put izvezli te famozne haubice ?

I bez toga što si nabrojao oni se takmiče za posao u USA.

A mi ?

Shvati jedno. Čovjek je u miru najvažniji resurs, ne željezo
Ne znam. Valjda onim 350 radnika u BNT-u hljeb pada sa neba.

Tačno, čovjek. Ali onaj u inostranstvu koji je to proizveo, a ne onaj u Srbiji.
Hoćeš li već jednom shvatiti da je inžinjerska miso u Srbii, kakva god da je, na ne-u-po-re-di-vo višem nivou nego u BiH ?

Nekad, za Kraljevine Jugoslavije, Srbija je svojim kapacitetim bila dominion, a BiH (kako god da je tada organizovana), je bila - kolonija.

SFRJ je to doveo u sklad, na način da se BiH jako izdigla, a sada, poslije rata, stvari su došle na pravo mjesto. Srbia je opet, u oblasti proizvodnje oružja, inžinjerski gigant za BiH.

"U Srbiji sastavljaju ono što je proizvedeno izvan nje".
Sve i da je tako, ljudi imaju inicijativu, ideje, odlučnost, akciju.

Zašto mi ne proizvedemo na način kao što oni proizvode ? I bez ključnih mašina, oni stvorili SAMOHODNE haubice 155 mm i PRODALI u inostranstvu.

Mi smo tu apsolutno impotentni. Apsolutno.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1283 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by Guadalajara »

Hrmpallier wrote: 22/10/2021 15:16
Guadalajara wrote: 16/10/2021 19:23

Ne znam. Valjda onim 350 radnika u BNT-u hljeb pada sa neba.

Tačno, čovjek. Ali onaj u inostranstvu koji je to proizveo, a ne onaj u Srbiji.
Hoćeš li već jednom shvatiti da je inžinjerska miso u Srbii, kakva god da je, na ne-u-po-re-di-vo višem nivou nego u BiH ?

Nekad, za Kraljevine Jugoslavije, Srbija je svojim kapacitetim bila dominion, a BiH (kako god da je tada organizovana), je bila - kolonija.

SFRJ je to doveo u sklad, na način da se BiH jako izdigla, a sada, poslije rata, stvari su došle na pravo mjesto. Srbia je opet, u oblasti proizvodnje oružja, inžinjerski gigant za BiH.

"U Srbiji sastavljaju ono što je proizvedeno izvan nje".
Sve i da je tako, ljudi imaju inicijativu, ideje, odlučnost, akciju.

Zašto mi ne proizvedemo na način kao što oni proizvode ? I bez ključnih mašina, oni stvorili SAMOHODNE haubice 155 mm i PRODALI u inostranstvu.

Mi smo tu apsolutno impotentni. Apsolutno.
Vala je na niskom nivou, na mnogo je manjem nego sto se kurče.

Bosna i Hercegovina je bila dio jedne od najjace i najsavremenije drzave i vojne sile u svijetu koja je mnogo doprinijela razvoju Bosne i Hercegovine. Posebno je doprinijela razvoju metalske, vojne i hemijske industrije.

Dok su u toj Srbiji kuburili sa proizvodnjom vojnog materijala i dok su ovisili od uvoza naoruzanja i municije iz Francuske, k.u.k monarhija je aktivno radila na razvijanju industrije u Bosni i Hercegovini, sa posebnim fokusom na vojnu industriju. Tako smo mi imali tri zeljezare koje su radile za ratne k.u.k potrebe. Ako se govori o razvoju vojne i metalske industrije u Bosni Hercegovini mislim da je realno da kazem da su ratne pripreme AU vojske mnogo doprinijele tome.

Poslije završetka 1SR ideje i planovi i rezultati razvoja Bosne i Hercegovine u AU u oblasti vojne industrije iskoristila je SHS. Tako je na temeljima onoga sto je postavila i izgradila AU u Bosni i Hercegovini kao sto je zeljezara Vares i Ilijas izgradjen Vojnotehnicki zavod u Vogosci(danas poznat kao Pretis).

Pred pocetak 2SR u izgradnji i opremanju VTZ u Vogosci ucestvovali su strucnjaci, inzinjeri i firme iz češke Škode, Konstruktive i Prage. Bosna i Hercegovina kao dio AU nije imala nikakva ogranicenje kad je u pitanju razvoj vojne industrije. Nije bilo nikakvih restrikcija da se izgradi neki vojni pogon, da nabavi neku vojnu tehnologiju jer je bila dio AU. Tako je pored navedenih firmi i njemacka firma Krupp instalirala masine za kovanje topovskih cijevi u Zeljezari Ilijas.

Za komparaciju samo da se referisem na to da je jedna Češka imala više naučnih i istraživačkih radova u oblasti tehničkih i vojnih nauka nego kompletna bivsa SFRJ.

Kad su inžinjerski gigant zašto još ne mogu otkovati granatu od 155mm iz jednog komada jednom dvostrukom masinskom operacijom kao sto to radi Pretis u Vogosci?

Kako ne mogu otkovati topovsku cijev za haubicu D30 122mm na kovackom cekicu kao sto rade u BNT-u u Novom Travniku?

Kako ne mogu otkovati topovsku cijev od Nore 152/155mm na kovackim presama od 3000 i 5000 tona kao sto je u Zenici otkivana?

Kako ne mogu proizvesti koncentrovanu dusicnu kiselinu, kao sto je fabrika azotnih jedinjenja u Gorazdu proizvodila?

Kako ne mogu proizvesti formalin i formaldehid, kao sto je fabrika azotnih jedinjenja u Gorazdu proizvodila?

Znaci bez proizvodnje koncentrovane dusicne kiseline, nema proizvodnje baruta, eksploziva i raketnih goriva.

Kako ne mogu proizvesti raketno gorivo na bazi HTPB-a koje se koristi u raketama za Orkan? A SPS jos prije 30 i kusur godina proizvodio u Vitezu.

Kako ne mogu proizvoditi tenkovski motor koji je prije 30 i kusur godina proizvodio Famos u Hrasnici i Palama?

Kako ne mogu proizvoditi motor za borbeno vozilo, a Famos jos prije 30 i kusur godina proizvodio domace motore.

Kako ne mogu da proizvedu nikakvo borbeno vozilo gusjenicara, a Famos u Hrasnici jos prije 30-40 proizveo hiljadu borbenih vozila M80. Pa nisu u stanju ni da ih 100 proizvedu od uvoznih dijelova. Da ne budem zloban. Eto Hrvati su preko 100 Patrija proizveli od uvoznih dijelova u Djuri Djakovicu. Toliko xx im je trebalo i gotovo, ta prica je gotova. Nema non-stop kurčenja mi ovo, mi ono.
Zašto mi ne proizvedemo na način kao što oni proizvode ? I bez ključnih mašina, oni stvorili SAMOHODNE haubice 155 mm i PRODALI u inostranstvu.
A kad je to naša vojna industrija mogla da koristi resurse OS BiH ? Pitam te, kad ?
Na slikama se do sada stotinu puta vidjelo naoružanje i municija iz VS u fabrikama i dvorištima u vojnoj industriji. Proglasi se neko staro naoruzanje viskom i hooop u firmama vojne industrije dobiju besplatno resurse za istrazivanje i razvoj. Isti je slucaj i sa poligonom u Nikincima. I tu se koriste vojni resursi. Treba li da spomenem koliko je dugova Srbija oprostila firmama u vojnoj industriji ? To sto su oni PRODALI SAMOHODNE haubice kako ti kazes, platili su obicni gradjani, da bi se neko mogao kurciti.
Kod nas su tek sada omogucili da se koriste resursi(viskovi) OS BiH za vojnu industriju. Valjda bi trebao i poligon u Glamocu da se koristi za potrebe vojne industrije, tako da cemo i mi imati poligon za testiranje artiljerijske municije i naoruzanja u realnim uslovima. I to kad kazes "bez kljucnih masina", e pa nisu ni to sami proizveli. Nije nikakva tajna da su masu dijelova kupovali od BNT-a. Meni je šuhveli kad TRZ Hadzici razvije RPG-7 MX2, a ono se tamo u Prvoj Petoletki pojavi nekakav RPG. Pa mi je šuhveli kad BNT najavi da razvija novi minobacac povecanog dometa, kad ono hooop pojavi se neko novo naoruzanje tipa minobacac povecanog dometa na Partneru. I tako to, masa je ovih šuhveli primjera ko je i gdje je nesto proizveo, razvio i prodao....
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1284 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

Guadalajara wrote: 22/10/2021 16:44 Vala je...
Dakle uz pomoć i u okviru KuK, SHS, SFRJ (i sa pomoću stranih stručnjaka) imali ste sve i svašta a sada... racku od ovce.

Proizvodite gomilu stvari koje Srbija glupa i jadna ne može a za pokazati imate... racku od ovce.

Pogledaj koliko se ti kurčiš industrijom i misliš da neko kopira vas a od svega... racku od ovce.

Prva Petoletka pravi RBR7 još od najmanje 2017. g.

Mogli bi se vi malo spustiti na zemlju.
User avatar
zigubigule
Posts: 600
Joined: 03/08/2016 00:26

#1285 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by zigubigule »

Jok eto farbacemo kontejnere i davit im ime Lazanski i odmah zvati sve televizije da snime.
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1286 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

zigubigule wrote: 22/10/2021 19:29 Jok eto farbacemo kontejnere i davit im ime Lazanski i odmah zvati sve televizije da snime.
Ne, nego ćete se kurčiti tehnologijom iz prošlog veka i pričati da je "za ne daj Bože". Nego šta će kamere na sajmu nego da snimaju, znaš valjda čemu sajam služi - ili je i sajam haram?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1287 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by Guadalajara »

prasoje wrote: 22/10/2021 19:10
Guadalajara wrote: 22/10/2021 16:44 Vala je...
Dakle uz pomoć i u okviru KuK, SHS, SFRJ (i sa pomoću stranih stručnjaka) imali ste sve i svašta a sada... racku od ovce.

Proizvodite gomilu stvari koje Srbija glupa i jadna ne može a za pokazati imate... racku od ovce.

Pogledaj koliko se ti kurčiš industrijom i misliš da neko kopira vas a od svega... racku od ovce.

Prva Petoletka pravi RBR7 još od najmanje 2017. g.

Mogli bi se vi malo spustiti na zemlju.
Ja ne znam da se iko kurči vojnom industrijom na prostoru bivše SFRY osim velikosrba i Srbije. Valjda je cilj da se zadrži i održi militantno-političko stanje velikosrba od devedesetih do danas jer velikosrpska politika nije još završila sa ratovima u ovom dijelu svijeta. Zato je u pravu Berko Zečević kad kaže da sve ovo što se dešava je dio šire strategije i plana.

Sada imamo više nego što smo imali hvala Bogu. Od opreme i naoružanja u OS BIH do vojne industrije i logistike.

Pa kako otkivate topovsku cijev? Što to ne snimite kad znate? Gdje to otkivate? Gdje termički bilo šta na Nori obradite? Gdje proizvedete ingot? Dzee ba slika? Dzee video? Ikko???Ista?? Da imate izasta kapacitet kurcili bi ste se...Ovako vam je sve šarafciger industrija. Nikakve razlike nema izmedju radnika u namenskoj i kod kineza na traci gdje motate kablove. Jer nista kompleksno sami ne proizvodite. Ima li ijedan bitan dio u bilo kojem proizvodu namenske da samostalno proizvodite? Kako se moze reci da proizvodite samohodnu haubicu kad glavni i najbitniji dio te samohodne haubice ne proizvodite?! Kažeš da namenska mnogo izvozi samohodnih haubica, pa dzee su vam te pare da kupite najbitnije masine kad toliko dobro poslujete?! Toliko jaka namenska da ne moze dati 50-100-200 miliona € za tvornicu topova. Mislim to je smiješno i jasno je svakom razumnom covjeku da se tu radio o raznim mahinacijama.

Ja se ne kurcim, samo realno razmisljam bez ikakvih emocija. Na našem Bosanskom forumu da se na zemlju spustimo? Nema foruma na internetu od hrvatskog forum.hr, MCM, palube, skycrapersitija, Pakistan-defence foruma i dr. na kojima ne ordiniraju botovi iz Srbije. Sebe slobodno uvjeravajte, ali to supljiranje izvan Srbije vam ne pali jer to sto ima i danasnja VS je proizvedeno u nasim bosanskim fabrikama, a ne nekakvim sumadijama.
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1288 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

Vidi se da razmišljaš bez emocija. How yes no. :roll:
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1289 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

Obilazak fabrike "Pneumo lodžik" koja proizvodi sisteme i rezervne delove iz oblasti grejanja i klimatizacije

prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#1290 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prof. »

Hrmpallier wrote: 22/10/2021 15:16
Guadalajara wrote: 16/10/2021 19:23

Ne znam. Valjda onim 350 radnika u BNT-u hljeb pada sa neba.

Tačno, čovjek. Ali onaj u inostranstvu koji je to proizveo, a ne onaj u Srbiji.
Hoćeš li već jednom shvatiti da je inžinjerska miso u Srbii, kakva god da je, na ne-u-po-re-di-vo višem nivou nego u BiH ?

Nekad, za Kraljevine Jugoslavije, Srbija je svojim kapacitetim bila dominion, a BiH (kako god da je tada organizovana), je bila - kolonija.

SFRJ je to doveo u sklad, na način da se BiH jako izdigla, a sada, poslije rata, stvari su došle na pravo mjesto. Srbia je opet, u oblasti proizvodnje oružja, inžinjerski gigant za BiH.

"U Srbiji sastavljaju ono što je proizvedeno izvan nje".
Sve i da je tako, ljudi imaju inicijativu, ideje, odlučnost, akciju.

Zašto mi ne proizvedemo na način kao što oni proizvode ? I bez ključnih mašina, oni stvorili SAMOHODNE haubice 155 mm i PRODALI u inostranstvu.

Mi smo tu apsolutno impotentni. Apsolutno.
Aha, znači za tebe je rat stvari postavio na pravo mjesto - Srbija je dominion a Bosna kolonija? I tu nam je po tebi pravo mjesto? Time si sve rekao, 'ajde pusti sebi neki klip o Vučiću i baci drkicu a nemoj da se praviš pametan kad već ne znaš ni kako je Bosna bila organizovana u Kraljevini.
Hrmpallier
Posts: 593
Joined: 16/05/2013 22:26

#1291 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by Hrmpallier »

prof. wrote: 23/10/2021 09:41
Hrmpallier wrote: 22/10/2021 15:16

Hoćeš li već jednom shvatiti da je inžinjerska miso u Srbii, kakva god da je, na ne-u-po-re-di-vo višem nivou nego u BiH ?

Nekad, za Kraljevine Jugoslavije, Srbija je svojim kapacitetim bila dominion, a BiH (kako god da je tada organizovana), je bila - kolonija.

SFRJ je to doveo u sklad, na način da se BiH jako izdigla, a sada, poslije rata, stvari su došle na pravo mjesto. Srbia je opet, u oblasti proizvodnje oružja, inžinjerski gigant za BiH.

"U Srbiji sastavljaju ono što je proizvedeno izvan nje".
Sve i da je tako, ljudi imaju inicijativu, ideje, odlučnost, akciju.

Zašto mi ne proizvedemo na način kao što oni proizvode ? I bez ključnih mašina, oni stvorili SAMOHODNE haubice 155 mm i PRODALI u inostranstvu.

Mi smo tu apsolutno impotentni. Apsolutno.
Aha, znači za tebe je rat stvari postavio na pravo mjesto - Srbija je dominion a Bosna kolonija? I tu nam je po tebi pravo mjesto? Time si sve rekao, 'ajde pusti sebi neki klip o Vučiću i baci drkicu a nemoj da se praviš pametan kad već ne znaš ni kako je Bosna bila organizovana u Kraljevini.
Dakle,

1 - "Pravo" mjesto je odraz stvarnosti. U stvarnosti je da Begradski mašinski fakultet ima vrlo jak vojnotehnički smjer, i da školuju ljude koji (ako ništa), mogu da sastave oklopni transporter od uvezenih dijelova, iako se tu radi o puno ozbiljnijem zahvatu od "sastavljanja".
Ne znam da li na ETF-u ima nešto slično, ali na kraju krajeva ljudi prave vođene rakete. Što mi ne možemo NIKAKVU raketu, a ne navođenu, je naš problem.
Nedodtatak svijesti o potrebi ulaganja, i s druge strane nedostatak inžinjera koji mogu uraditi malo više od računanja procenta.
Da zaključim: Kako nam je - tako nam je i s obzirom na spomenuto, ovo nam je "pravo" mjesto.
Sve ono što je proizvođeno u SRBiH je rezultat tuđe pameti. Imamo fizičke radnike, imamo i mašine, ali pameti nemamo.
Prijeratna industrija i proizvodnja nije bila odraz naših stvarnih, PRAVIH kapaciteta, a oni su ono što sada imamo.

2 - "Slučajno" si previdio rečenicu - kako god tada bila organizovana. Jesam li možda trebao spominjati banovine ?
plavi_E
Posts: 6385
Joined: 18/10/2021 19:47

#1292 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by plavi_E »

Srbija i Bosna duplo golo u svemu pa i u oruzju.
Last edited by plavi_E on 23/10/2021 13:09, edited 1 time in total.
plavi_E
Posts: 6385
Joined: 18/10/2021 19:47

#1293 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by plavi_E »

Najbolje oruzje na svijetu uvijek prave drzave u kojima jedna osoba ima vlast i kontrolise medije. Tu pricu najvise pusi nedorasla omladina. Tako je bilo u vrijeme Tita tako je u vrijeme Vucica i Bakira.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#1294 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by toska »

plavi_E wrote: 23/10/2021 12:36 Srbija i Bosna duplo golo u svemu pa i u oruzju.
ako pričamo o proizvodnji onda Srbija zaostaje za očekivanim rezultatima, a Bosna, tačnije FBiH, premašuje očekivanja običnih ljudi, npr. da nema ovog foruma ja bih mislio i dalje da Igman Konjic životari, a Zastava štanca sve u 3 smjene, od igle do lokomotive.

postoji druga velika razlika, budžet odbrane Srbije je 1,2 milijade eura (tema o Srbiji) i većina toga ide na kupovinu gotovog oružja, nešto manje ima i Hrvatska isto za kupovinu iz vana, dok je budžet odbrane u BiH uglavnom operativni troškovi i daleko manji.

kada imaš milijardu eura za šoping onda se i namjenska dobro ogrebe i od uvezenih gotovih proizvoda sastavi nešto kao svoje i pozove kamere.

teško je raditi usporedbe, kako o razvoju tako i pameti.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#1295 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by dend »

toska wrote: 23/10/2021 15:25
plavi_E wrote: 23/10/2021 12:36 Srbija i Bosna duplo golo u svemu pa i u oruzju.
ako pričamo o proizvodnji onda Srbija zaostaje za očekivanim rezultatima, a Bosna, tačnije FBiH, premašuje očekivanja običnih ljudi, npr. da nema ovog foruma ja bih mislio i dalje da Igman Konjic životari, a Zastava štanca sve u 3 smjene, od igle do lokomotive.

postoji druga velika razlika, budžet odbrane Srbije je 1,2 milijade eura (tema o Srbiji) i većina toga ide na kupovinu gotovog oružja, nešto manje ima i Hrvatska isto za kupovinu iz vana, dok je budžet odbrane u BiH uglavnom operativni troškovi i daleko manji.

kada imaš milijardu eura za šoping onda se i namjenska dobro ogrebe i od uvezenih gotovih proizvoda sastavi nešto kao svoje i pozove kamere.

teško je raditi usporedbe, kako o razvoju tako i pameti.
Izvoz BiH u namjenskoj industriji je veci od komsijinih.
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1296 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

dend wrote: 23/10/2021 15:28
toska wrote: 23/10/2021 15:25

ako pričamo o proizvodnji onda Srbija zaostaje za očekivanim rezultatima, a Bosna, tačnije FBiH, premašuje očekivanja običnih ljudi, npr. da nema ovog foruma ja bih mislio i dalje da Igman Konjic životari, a Zastava štanca sve u 3 smjene, od igle do lokomotive.

postoji druga velika razlika, budžet odbrane Srbije je 1,2 milijade eura (tema o Srbiji) i većina toga ide na kupovinu gotovog oružja, nešto manje ima i Hrvatska isto za kupovinu iz vana, dok je budžet odbrane u BiH uglavnom operativni troškovi i daleko manji.

kada imaš milijardu eura za šoping onda se i namjenska dobro ogrebe i od uvezenih gotovih proizvoda sastavi nešto kao svoje i pozove kamere.

teško je raditi usporedbe, kako o razvoju tako i pameti.
Izvoz BiH u namjenskoj industriji je veci od komsijinih.
Kolika je vrednost izvoza BiH? Kolika je kod komšija?
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#1297 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by dend »

prasoje wrote: 23/10/2021 18:28
dend wrote: 23/10/2021 15:28

Izvoz BiH u namjenskoj industriji je veci od komsijinih.
Kolika je vrednost izvoza BiH? Kolika je kod komšija?
Posljednji podaci 2019
HS92 - Exports - HS2
Arms and ammunition
HS2 ID 93

BiH $127mil
Hrv $64.8mil
Ser $60.5mil
Mne $744k
Alb $423k

Izvor
https://oec.world/en/visualize/tree_map ... show/2019/
plavi_E
Posts: 6385
Joined: 18/10/2021 19:47

#1298 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by plavi_E »

Nekad je napaljena omladina mjerila ciji je veci a danas mjere ciji politicar ih vise laze i pravi budalom.
Djeco mani te se oruzja i rata to je veliko zlo.
User avatar
prasoje
Posts: 783
Joined: 04/02/2020 11:10

#1299 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by prasoje »

dend wrote: 23/10/2021 18:48
prasoje wrote: 23/10/2021 18:28

Kolika je vrednost izvoza BiH? Kolika je kod komšija?
Posljednji podaci 2019
HS92 - Exports - HS2
Arms and ammunition
HS2 ID 93

BiH $127mil
Hrv $64.8mil
Ser $60.5mil
Mne $744k
Alb $423k

Izvor
https://oec.world/en/visualize/tree_map ... show/2019/
Evo ti bolji izvor.
У овом одељку је приказана реализација извоза НВО у току 2019. године (по дозволама
које су важиле у 2019. години, без обзира на годину издавања).

Укупна реализација извоза НВО је износила 409,05 мил. УСД. У односу на 2018. годину
смањена је вредност реализованог извоза за 49,71 мил. УСД (за око 11%). За упоредни преглед
одобрених и реализованих вредности по годинама видети Графикон бр.4.


Највећа вредност у реализацији извоза је остварена извозом у: Уједињене Арапске
Емирате (109,96 мил. УСД, односно око 27% укупног реализованог извоза), Републику Кипар
42,17 мил. УСД односно око 10%), Сједињене Америчке Државе (25,9 мил. УСД, односно око
6,3%), Републику Бугарску (24,80 мил. УСД односно 6%) и Краљевину Судијску Арабију
(22,38 мил. УСД односно 5,5%).


Извоз НВО у првих једанаест земаља износи 300,76 мил. УСД, што чини око 74%
укупне реализације извоза НВО у 2019. години.
https://mtt.gov.rs/download/GIZV%20NVO%202019.pdf
plavi_E
Posts: 6385
Joined: 18/10/2021 19:47

#1300 Re: Namjenska industrija i naoruzanje u svijetu

Post by plavi_E »

Po cemu je neki izvor "bolji izvor"?
Post Reply