Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#1001 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by edo_79 »

Dozer wrote:Pa znam ja kakva je katastrofa. O tome ovdje trunim vec 10 godina, i stalno ukazujem u sta idemo.
Ovo kako je danas predvidio sam jos prije 5-6 godina. I plate, i odlaske, i penzije, i zdravstvo...

Oni koji se ne krecu, ne putuju po BiH, a pogotovo vani, nemaju blage veze kako se zivi izvan Sarajeva, Tuzle i Banja Luke. Tesanj/Jelah su OK, i Gorazde donekle, zahvaljujuci Bekti i Pobjedi, i to je to... Sve ostalo je na aparatima, zivotarenje od danas do sutra.
A, cak i u Sarajevu, Tuzli i Banja Luci dobro zivi max. 30% ljudi, dok je ostalo na kapaljkama.

Sta se drugo i drugacije moze i ocekivati kad je preko trecine ukupno zaposlenih zaposleno - na budzetima.

Ma ni Tešanj/ Jelah nisu nešto aman zaman, tu je to sve u 10dkg ..... Nas u Maglaju još uvijek drži Natron, a da ga nema, ključ u bravu i prazni čaršiju .....
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1002 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Fudo387 »

Maraschino wrote:
DaffyDuck wrote:
Maraschino wrote:Ima li kakve pouke iz sve te penzionerske muke?

Ako za zivota ne steknes nesto, ne obezbijedis se sa druge strane, ne cekaj penziju jer ne znas na sta ce da lici.

Na zapadu, zasto omladina uzima kucu ili stan? Nije zato sto se njima kupuje nesto nego zato sto je to vid stednje. Taman kada otplacuje zadnje rate polako ulazi u penzionerske dane. Prodaje kucu seli se negdje pod kiriju i laganice pored penzije trosi i ove pare od kuce.

Kod nas, roditelji zadnje pare odvajali od usta da naprave sto vecu kucu jer imaju DVA sina. Sinovi odrasli nikoga ne interesuje ta kuca(jedino ako mora), roditelji ne mogu prodavati jer je to na toboze djedovini i tako se pate umjesto da su pravili onoliko koliko njima treba a ostatak stedili za crne dane.
E, al ovdje ce prije crknut od gladi nego da proda stan od 150 kvadrata il vikendicu pa da uziva u starosti. Mentalitet jbg. I pritisak da djeci ostavis.
Ziva istina.

Niti sam ga uslovljavao cime niti uslovljavam potomke. Meni moj ostavio 800m² placa i hvala mu. Sve sam stekao sam.
Sta je omladino, hocete para na guzove...e neJma. Zaradite sami pa uzivajte a ja ako vidim da radite i trudite se ali vam to nije dovoljno da ostvarite zamisljeno, tu sam da vas poguram.
Mentalitet.
Skoro si veci stranac da iz Bugojna odselis u Gradacac, nego iz Bugojna u Frankfurt.
Ne poznajemo se, ljudi su zatvoreni u neke plemenske zajednice, tamo preko onog brda niko ne valja...
Niko nikog ne moze smislit, svak se svakog boji, i mala razlika u govoru, a kamo li obicaju ili ponasanju izaziva reakciju. Vidis i ovu temu, to da smo sjedili uzivo moro bi pola foruma sikirom opalit.
Teski ljudi, i sto je jos zalosnije, ovi mladji mjesto da su otvoreniji, civilizovaniji, opusteniji, sve nekakvi nqrceni.
Bizi goni.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8543
Joined: 15/04/2015 11:26

#1003 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Thorgerson »

edo_79 wrote:
Fudo387 wrote:
sumirprimus wrote:malo je brate 300 400 km jos ako je u gradskoj sredini ako nema svoje basce i djece da pripomogne, nece mrijet od gladi al je ne tako rahat patnja..
Prica je pocela od 800.
Primanja 900KM:
- 350 kredit stambeni
- 150 režije
- 100 hrana
- 100 gorivo
- 100 poguraj starce (jer imaju minimalne penzije, jednu stari da za lijekove, a drugom stara krpi rupe u budžetu)
- 100 odjeća i obuća

Ostane: 0 KM
Pokvari se auto - zavali se do plate, hoćeš sebi nešto vanserijski kupit - nemoj sad vidjećemo od iduće plate, pokvari se mobitel - jebigica tako ti grah pao, hoćeš sat - ne treba mi sat jer imam na mobitelu, i šta nam ostane. Ništa ne ostane, a gdje mi je more - o moru i ne razmišljam jer NEMERE

Evo ti priča sa 900 .... šta ćemo sad??
Pa zasto ne ides vani? Koliko vidim znaš jezik, nije ti mrsko raditi, uloži malo u njemački i furaj. Vidim i da znaš raznih poslova raditi. Poznanik prošle godine otišao u Švabiju, građevina, dnevnica oko 90 Eur. Prijavljen, sve uredno. Tesko je jbg, u pocetku pogotovo. Al kaže on pa bolje mi je gore da završim 4000 KM, nego ovdje 1000 KM, ako i to. Živi gore sa jaranima kolegama u nekom stanu u kući, njih 4. Ostane mu kaže svaki mjesec min 2500 KM. Da pretjerano štedi, ne štedi. Više je to da nema kad da troši, puno se radi. A i u nekoj je vukojebini, pa nije bas da ono i ima gdje da hoda.

Je li to banja, naravno da nije. Ali mlad je, vidjece ganjat ucit jos malo jezik, konta kad se malo osamostali da ganja i neki bolji posao, neki veci grad. Mozda ce vidjet zaradit love, pa se vratit ovdje pokrenut nesto. Uglavnom ima 10x više opcija nego da je ostao ovdje i umirao za 800 KM.

Mislim, nisam ni ja vani, ali prijatelju nije ovo život. Mislim jeste život, ali ja kad vidim vani kako moji prijatelji, rođaci žive - ovo je patnja. Ja sam ono na vagi, ne bih ni da idem jer imamo ok primanja. Da nemam, da ne mogu priuštiti neke stvari, ma ja bih upirao petnim žilama da idem.

Zato ja ne kontam pojedine ljude, pa i svoje neke prijatelje. Rade za bijednu platu, nemaju ženu, djecu. Pa šta bolan tracis vrijeme ovdje. Uvijek se možeš vratiti. Kad se ozenis, kad dodje dijete, onda je vec teze. Mada i takvi odlaze, daju otkaze spakuju se i preko granice.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1004 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Dozer »

edo_79 wrote:
Dozer wrote:Pa znam ja kakva je katastrofa. O tome ovdje trunim vec 10 godina, i stalno ukazujem u sta idemo.
Ovo kako je danas predvidio sam jos prije 5-6 godina. I plate, i odlaske, i penzije, i zdravstvo...

Oni koji se ne krecu, ne putuju po BiH, a pogotovo vani, nemaju blage veze kako se zivi izvan Sarajeva, Tuzle i Banja Luke. Tesanj/Jelah su OK, i Gorazde donekle, zahvaljujuci Bekti i Pobjedi, i to je to... Sve ostalo je na aparatima, zivotarenje od danas do sutra.
A, cak i u Sarajevu, Tuzli i Banja Luci dobro zivi max. 30% ljudi, dok je ostalo na kapaljkama.

Sta se drugo i drugacije moze i ocekivati kad je preko trecine ukupno zaposlenih zaposleno - na budzetima.

Ma ni Tešanj/ Jelah nisu nešto aman zaman, tu je to sve u 10dkg ..... Nas u Maglaju još uvijek drži Natron, a da ga nema, ključ u bravu i prazni čaršiju .....
Ma nisu, ali su stabilni. Za razliku od svega drugog...
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#1005 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by edo_79 »

Fudo387 wrote:Mentalitet.
Skoro si veci stranac da iz Bugojna odselis u Gradacac, nego iz Bugojna u Frankfurt.
Ne poznajemo se, ljudi su zatvoreni u neke plemenske zajednice, tamo preko onog brda niko ne valja...
Niko nikog ne moze smislit, svak se svakog boji, i mala razlika u govoru, a kamo li obicaju ili ponasanju izaziva reakciju. Vidis i ovu temu, to da smo sjedili uzivo moro bi pola foruma sikirom opalit.
Teski ljudi, i sto je jos zalosnije, ovi mladji mjesto da su otvoreniji, civilizovaniji, opusteniji, sve nekakvi nqrceni.
Bizi goni.
Zakon akcije i reakcije .... sve je ovo bila reakcija na tvoje stavove .... a da smo sjedili uživo, vjeruj da nebi bilo SIKIRA ni lupanja .... lakše je pričati face to face nego ovako preko pleha ;-)
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#1006 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by edo_79 »

Dozer wrote:
edo_79 wrote:
Dozer wrote:Pa znam ja kakva je katastrofa. O tome ovdje trunim vec 10 godina, i stalno ukazujem u sta idemo.
Ovo kako je danas predvidio sam jos prije 5-6 godina. I plate, i odlaske, i penzije, i zdravstvo...

Oni koji se ne krecu, ne putuju po BiH, a pogotovo vani, nemaju blage veze kako se zivi izvan Sarajeva, Tuzle i Banja Luke. Tesanj/Jelah su OK, i Gorazde donekle, zahvaljujuci Bekti i Pobjedi, i to je to... Sve ostalo je na aparatima, zivotarenje od danas do sutra.
A, cak i u Sarajevu, Tuzli i Banja Luci dobro zivi max. 30% ljudi, dok je ostalo na kapaljkama.

Sta se drugo i drugacije moze i ocekivati kad je preko trecine ukupno zaposlenih zaposleno - na budzetima.

Ma ni Tešanj/ Jelah nisu nešto aman zaman, tu je to sve u 10dkg ..... Nas u Maglaju još uvijek drži Natron, a da ga nema, ključ u bravu i prazni čaršiju .....
Ma nisu, ali su stabilni. Za razliku od svega drugog...
To definitivno
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1007 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Fudo387 »

edo_79 wrote:
Fudo387 wrote:Mentalitet.
Skoro si veci stranac da iz Bugojna odselis u Gradacac, nego iz Bugojna u Frankfurt.
Ne poznajemo se, ljudi su zatvoreni u neke plemenske zajednice, tamo preko onog brda niko ne valja...
Niko nikog ne moze smislit, svak se svakog boji, i mala razlika u govoru, a kamo li obicaju ili ponasanju izaziva reakciju. Vidis i ovu temu, to da smo sjedili uzivo moro bi pola foruma sikirom opalit.
Teski ljudi, i sto je jos zalosnije, ovi mladji mjesto da su otvoreniji, civilizovaniji, opusteniji, sve nekakvi nqrceni.
Bizi goni.
Zakon akcije i reakcije .... sve je ovo bila reakcija na tvoje stavove .... a da smo sjedili uživo, vjeruj da nebi bilo SIKIRA ni lupanja .... lakše je pričati face to face nego ovako preko pleha ;-)
Pa eto, zamisli da si uzivo, i upristoji se.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8543
Joined: 15/04/2015 11:26

#1008 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Thorgerson »

The 51st State wrote:u federaciji je bolji omjer blize je 1,5:1 nego 1:1, rs tu haba statistiku, manji je problem odnos koliko niska osnovica plata, ima tu sitnih pomaka tipa povecanje prosjecnih plata za 6% u ovoj godini ali je to sve sporo za nas koji smo ovdje.
Naši ekonomski pokazatelji su nikakvi. I nalazimo se na samo začelju evrope. Ubjedljivo.

Pogledaj samo rast GDP i projekciju "rasta". Pa to je malo iznad godišnje inflacije. Prošle godine jedno vrijeme 2.4%, sad se procjenjuje da će biti 3.2%. To je smijurija za jednu zemlju koja je u razvoju. Naš GDP bi trebao da ide min 7% i više. Da bukti. Mi stagniramo.
User avatar
edo_79
Posts: 43549
Joined: 14/10/2009 11:10
Location: I tam i vam... a ni tam ni vam

#1009 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by edo_79 »

Fudo387 wrote:Pa eto, zamisli da si uzivo, i upristoji se.
Čim to ti prvi učiniš ... i prestaneš se ponašati tako nadmeno i gledati s visoka .... za stolom sjedimo svi jednako ;-)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1010 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by wewa »

ljudi su ocito zbog toliko godina odsustva pogubili konce, dodir sa stvarnoscu ovdje

mom se ocu desilo da je u kasnim pedesetim imao infarkt i nije vise bio sposoban raditi svoj posao, tj biti buregdzija
obzirom da su do godine u kojoj je on aplicirao za invalidsku penziju desetine hiljada ljudi na prevaru dobili penzije (znamo neke od primjera, recimo domacica koja nikad nigdje nije bila zaposlena uredno prima penziju dobijenu uz pomoc mita), poostrili su kriterije za odredjivanje stope invaliditeta pa je mom ocu zahtjev dvaput odbijen (a taksa za podnosenje zahtjeva nije zanemariva) i dobio je rjesenje s preporukom za prekvalifikaciju. pa eto da priupitam velepostovane forumase: koju to prekvalifikaciju moze dobiti dojucerasnji buregdzija koji vise ne smije raditi fizicki zahtjevan posao?

neko vrijeme je dobijao naknadu s biroa za nezaposlene, a onda je bez ikakvih primanja nekoliko godina cekao da ostvari uslove za prijevremenu penziju. obzirom da je vecinu svog radnog vijeka bio zaposlen kod privatnika, uplacivani su mu doprinosi za minimalnu placu, pa je penzija medju najnizima koje se isplacuju iz fonda.

uz to je i gradsko dijete odraslo u porodicnoj kuci, pa nije nikad ostvario ni bodove za stan, kao ni mama. baska sto je sve godine rata bio u armiji. certifikate je dobio, nije imao sta otkupiti pa ih je poklonio.

dakle, ne radi se o socijalnom slucaju, vec o zivotnoj prici vecine ljudi ovdje.

penzijski sistem samo sto se ne urusi, sistema socijalne zastite nemamo (jer se one mizerne svote djecijeg doplatka ne mogu nazvati pomoc), zivimo na rubu ljudskog dostojanstva i od dijaspore ne trazimo nista. ali zato dobijemo predavanje o tome kako smo trebali zivjeti pametnije. pa se valjda ispaliti i biti u poziciji da mudroseremo sa sigurne udaljenosti.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1011 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Tomahawk11 »

wewa wrote:ljudi su ocito zbog toliko godina odsustva pogubili konce, dodir sa stvarnoscu ovdje

mom se ocu desilo da je u kasnim pedesetim imao infarkt i nije vise bio sposoban raditi svoj posao, tj biti buregdzija
obzirom da su do godine u kojoj je on aplicirao za invalidsku penziju desetine hiljada ljudi na prevaru dobili penzije (znamo neke od primjera, recimo domacica koja nikad nigdje nije bila zaposlena uredno prima penziju dobijenu uz pomoc mita), poostrili su kriterije za odredjivanje stope invaliditeta pa je mom ocu zahtjev dvaput odbijen (a taksa za podnosenje zahtjeva nije zanemariva) i dobio je rjesenje s preporukom za prekvalifikaciju. pa eto da priupitam velepostovane forumase: koju to prekvalifikaciju moze dobiti dojucerasnji buregdzija koji vise ne smije raditi fizicki zahtjevan posao?

neko vrijeme je dobijao naknadu s biroa za nezaposlene, a onda je bez ikakvih primanja nekoliko godina cekao da ostvari uslove za prijevremenu penziju. obzirom da je vecinu svog radnog vijeka bio zaposlen kod privatnika, uplacivani su mu doprinosi za minimalnu placu, pa je penzija medju najnizima koje se isplacuju iz fonda.

uz to je i gradsko dijete odraslo u porodicnoj kuci, pa nije nikad ostvario ni bodove za stan, kao ni mama. baska sto je sve godine rata bio u armiji. certifikate je dobio, nije imao sta otkupiti pa ih je poklonio.

dakle, ne radi se o socijalnom slucaju, vec o zivotnoj prici vecine ljudi ovdje.

penzijski sistem samo sto se ne urusi, sistema socijalne zastite nemamo (jer se one mizerne svote djecijeg doplatka ne mogu nazvati pomoc), zivimo na rubu ljudskog dostojanstva i od dijaspore ne trazimo nista. ali zato dobijemo predavanje o tome kako smo trebali zivjeti pametnije. pa se valjda ispaliti i biti u poziciji da mudroseremo sa sigurne udaljenosti.
Sad će ti reći da je nesnađen, budala i ko mu je kriv.
Trebao je biti lopov i namazan, pa mu ne bi bilo tako.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1012 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Fudo387 »

edo_79 wrote:
Fudo387 wrote:Pa eto, zamisli da si uzivo, i upristoji se.
Čim to ti prvi učiniš ... i prestaneš se ponašati tako nadmeno i gledati s visoka .... za stolom sjedimo svi jednako ;-)
A sta je nadmeno i gledanje s visoka?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1013 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by The 51st State »

Thorgerson wrote:
The 51st State wrote:u federaciji je bolji omjer blize je 1,5:1 nego 1:1, rs tu haba statistiku, manji je problem odnos koliko niska osnovica plata, ima tu sitnih pomaka tipa povecanje prosjecnih plata za 6% u ovoj godini ali je to sve sporo za nas koji smo ovdje.
Naši ekonomski pokazatelji su nikakvi. I nalazimo se na samo začelju evrope. Ubjedljivo.

Pogledaj samo rast GDP i projekciju "rasta". Pa to je malo iznad godišnje inflacije. Prošle godine jedno vrijeme 2.4%, sad se procjenjuje da će biti 3.2%. To je smijurija za jednu zemlju koja je u razvoju. Naš GDP bi trebao da ide min 7% i više. Da bukti. Mi stagniramo.
s obzirom da je drzava na dvije noge, da jedna sepa, a druga u stanju gangrene, dobro je.
ova sto sepa ipak klapa, u naredne dvije godine ocekujem rast plata za jedno 20% zbog pojacane emigracije, naravno ni to nije dovoljno ali eto neki je pomak, nesposobnost lokalnih nivoa da ucine ambijent malo boljim za zivljenje je po meni najveci problem jer sve te drzavne aparature imaju sasvim dovoljno novca da pruze vise nego sta je trenutno.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1014 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by The 51st State »

edo_79 wrote:
Dozer wrote:Pa znam ja kakva je katastrofa. O tome ovdje trunim vec 10 godina, i stalno ukazujem u sta idemo.
Ovo kako je danas predvidio sam jos prije 5-6 godina. I plate, i odlaske, i penzije, i zdravstvo...

Oni koji se ne krecu, ne putuju po BiH, a pogotovo vani, nemaju blage veze kako se zivi izvan Sarajeva, Tuzle i Banja Luke. Tesanj/Jelah su OK, i Gorazde donekle, zahvaljujuci Bekti i Pobjedi, i to je to... Sve ostalo je na aparatima, zivotarenje od danas do sutra.
A, cak i u Sarajevu, Tuzli i Banja Luci dobro zivi max. 30% ljudi, dok je ostalo na kapaljkama.

Sta se drugo i drugacije moze i ocekivati kad je preko trecine ukupno zaposlenih zaposleno - na budzetima.

Ma ni Tešanj/ Jelah nisu nešto aman zaman, tu je to sve u 10dkg ..... Nas u Maglaju još uvijek drži Natron, a da ga nema, ključ u bravu i prazni čaršiju .....
jeli se meni ucinilo ili vise ne smrdi celuloza od natrona? ako su turci ulozili u tu ekologiju odmah je jedan problem manje rijesen za kvalitet zivota, u tom slucaju nacelnici zenice, visokog, lukavca, tuzle na edukaciju tamo da idu odma, i to utice na zivot u istom omjeru ko plata i poso.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1015 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Dozer »

Thorgerson wrote:
The 51st State wrote:u federaciji je bolji omjer blize je 1,5:1 nego 1:1, rs tu haba statistiku, manji je problem odnos koliko niska osnovica plata, ima tu sitnih pomaka tipa povecanje prosjecnih plata za 6% u ovoj godini ali je to sve sporo za nas koji smo ovdje.
Naši ekonomski pokazatelji su nikakvi. I nalazimo se na samo začelju evrope. Ubjedljivo.

Pogledaj samo rast GDP i projekciju "rasta". Pa to je malo iznad godišnje inflacije. Prošle godine jedno vrijeme 2.4%, sad se procjenjuje da će biti 3.2%. To je smijurija za jednu zemlju koja je u razvoju. Naš GDP bi trebao da ide min 7% i više. Da bukti. Mi stagniramo.
Pa kako ce kad su na vlasti klocevi koji niti znaju, niti hoce da rade bilo sta konkretno i progresivno? Upravo su oni ti koji sve rade kako bi se stvari ovdje pomjerale puzevim korakom i kako bi sve islo na kapaljku.

Godinama ponavljam jedno te isto, ali dzaba je to ponavljati ljudima koji to ne mogu da shvate - BH vlastima nije u interesu da BiH bude ekonomski jaka i prosperitetna drzava, s jakim obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim sistemima, jer ako bi bila takva, vrlo brzo bi njhove etno-nacionalisticke mantre pale qrcu za usi, a zajedno s njima bi i oni nestali s politicke scene, a samim tim i s pozicija moci, sto nadalje znaci - nema vise krcmljenja budzeta i narodnih para.

Ovo sto oni prodaju narodu ovdje, te "Bosnjak, Srbih, Hrvat" supljake, to se moze prodavati samo polupismenom i nepismenom narodu koji je na rubu egzistencije. Samo takvi ljudi su podlozni tim budalastinama.
Ko god je iole situiran, ko ima mogucnost da putuje izvan BiH, da vidi i cuje nesto vise i dalje od ovog mentalnog i ekonomskog jada i cemera ovdje, taj je odavno shvatio kakvi imbecili vode ovu drzavu, i na koje nacine.

Nazalost, takvih je u ovoj zemlji svega 10-15%, po slobodnoj procjeni. Ostalo je sve u teskoj letargiji, zadojeno etno-vjerskim nacionalizmom, i nije sposobno da razmislja dalje od "sad"...
Da sve bude jos tragicnije, na ovim i ovakvim "postulatima" nerada, neimanja, guzovace i poltronizma - "odgojili" su vec 23 generacije...
Last edited by Dozer on 19/06/2019 13:24, edited 1 time in total.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1016 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Fudo387 »

wewa wrote:ljudi su ocito zbog toliko godina odsustva pogubili konce, dodir sa stvarnoscu ovdje

mom se ocu desilo da je u kasnim pedesetim imao infarkt i nije vise bio sposoban raditi svoj posao, tj biti buregdzija
obzirom da su do godine u kojoj je on aplicirao za invalidsku penziju desetine hiljada ljudi na prevaru dobili penzije (znamo neke od primjera, recimo domacica koja nikad nigdje nije bila zaposlena uredno prima penziju dobijenu uz pomoc mita), poostrili su kriterije za odredjivanje stope invaliditeta pa je mom ocu zahtjev dvaput odbijen (a taksa za podnosenje zahtjeva nije zanemariva) i dobio je rjesenje s preporukom za prekvalifikaciju. pa eto da priupitam velepostovane forumase: koju to prekvalifikaciju moze dobiti dojucerasnji buregdzija koji vise ne smije raditi fizicki zahtjevan posao?

neko vrijeme je dobijao naknadu s biroa za nezaposlene, a onda je bez ikakvih primanja nekoliko godina cekao da ostvari uslove za prijevremenu penziju. obzirom da je vecinu svog radnog vijeka bio zaposlen kod privatnika, uplacivani su mu doprinosi za minimalnu placu, pa je penzija medju najnizima koje se isplacuju iz fonda.

uz to je i gradsko dijete odraslo u porodicnoj kuci, pa nije nikad ostvario ni bodove za stan, kao ni mama. baska sto je sve godine rata bio u armiji. certifikate je dobio, nije imao sta otkupiti pa ih je poklonio.

dakle, ne radi se o socijalnom slucaju, vec o zivotnoj prici vecine ljudi ovdje.

penzijski sistem samo sto se ne urusi, sistema socijalne zastite nemamo (jer se one mizerne svote djecijeg doplatka ne mogu nazvati pomoc), zivimo na rubu ljudskog dostojanstva i od dijaspore ne trazimo nista. ali zato dobijemo predavanje o tome kako smo trebali zivjeti pametnije. pa se valjda ispaliti i biti u poziciji da mudroseremo sa sigurne udaljenosti.
Mislim, mogu ti napisati sta bi dobio i kako bi ga tretirali u Ameriki da je ovdje citav zivot bio buregdzija, ali sve ces pogresno shvatiti. Tako da, najbolje da sutim.
User avatar
mk ultra
Posts: 19512
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1017 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by mk ultra »

The 51st State wrote: u naredne dvije godine ocekujem rast plata za jedno 20% zbog pojacane emigracije
možda na bužetima, i to ne svim, kantonalnim najprije jer oni imaju najniže plate, ovi ostali nema šanse... razloge mogu objasniti samo mi treba dosta, a već sam pisao o tome :mrgreen:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1018 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by The 51st State »

mk ultra wrote:
The 51st State wrote: u naredne dvije godine ocekujem rast plata za jedno 20% zbog pojacane emigracije
možda na bužetima, i to ne svim, kantonalnim najprije jer oni imaju najniže plate, ovi ostali nema šanse... razloge mogu objasniti samo mi treba dosta, a već sam pisao o tome :mrgreen:
sumnjam za budzetlije oni su na ugovoru i moratoriju, osim ako ne krenu u strajk i te aktivnosti.
mozda sam pretjero u procentima ali sigurno ce doci do korekcija prema gore.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1019 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by wewa »

Fudo387 wrote:
wewa wrote:ljudi su ocito zbog toliko godina odsustva pogubili konce, dodir sa stvarnoscu ovdje

mom se ocu desilo da je u kasnim pedesetim imao infarkt i nije vise bio sposoban raditi svoj posao, tj biti buregdzija
obzirom da su do godine u kojoj je on aplicirao za invalidsku penziju desetine hiljada ljudi na prevaru dobili penzije (znamo neke od primjera, recimo domacica koja nikad nigdje nije bila zaposlena uredno prima penziju dobijenu uz pomoc mita), poostrili su kriterije za odredjivanje stope invaliditeta pa je mom ocu zahtjev dvaput odbijen (a taksa za podnosenje zahtjeva nije zanemariva) i dobio je rjesenje s preporukom za prekvalifikaciju. pa eto da priupitam velepostovane forumase: koju to prekvalifikaciju moze dobiti dojucerasnji buregdzija koji vise ne smije raditi fizicki zahtjevan posao?

neko vrijeme je dobijao naknadu s biroa za nezaposlene, a onda je bez ikakvih primanja nekoliko godina cekao da ostvari uslove za prijevremenu penziju. obzirom da je vecinu svog radnog vijeka bio zaposlen kod privatnika, uplacivani su mu doprinosi za minimalnu placu, pa je penzija medju najnizima koje se isplacuju iz fonda.

uz to je i gradsko dijete odraslo u porodicnoj kuci, pa nije nikad ostvario ni bodove za stan, kao ni mama. baska sto je sve godine rata bio u armiji. certifikate je dobio, nije imao sta otkupiti pa ih je poklonio.

dakle, ne radi se o socijalnom slucaju, vec o zivotnoj prici vecine ljudi ovdje.

penzijski sistem samo sto se ne urusi, sistema socijalne zastite nemamo (jer se one mizerne svote djecijeg doplatka ne mogu nazvati pomoc), zivimo na rubu ljudskog dostojanstva i od dijaspore ne trazimo nista. ali zato dobijemo predavanje o tome kako smo trebali zivjeti pametnije. pa se valjda ispaliti i biti u poziciji da mudroseremo sa sigurne udaljenosti.
Mislim, mogu ti napisati sta bi dobio i kako bi ga tretirali u Ameriki da je ovdje citav zivot bio buregdzija, ali sve ces pogresno shvatiti. Tako da, najbolje da sutim.
jel nam to Amerika mjera svijeta? taj fanaticni kapitalizam na rubu oligarhije, rasizam, lazni puritanizam?

mi smo Evropljani, Fudo. nije svima Amerika tiha patnja.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1020 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Fudo387 »

wewa wrote:
Fudo387 wrote:
wewa wrote:ljudi su ocito zbog toliko godina odsustva pogubili konce, dodir sa stvarnoscu ovdje

mom se ocu desilo da je u kasnim pedesetim imao infarkt i nije vise bio sposoban raditi svoj posao, tj biti buregdzija
obzirom da su do godine u kojoj je on aplicirao za invalidsku penziju desetine hiljada ljudi na prevaru dobili penzije (znamo neke od primjera, recimo domacica koja nikad nigdje nije bila zaposlena uredno prima penziju dobijenu uz pomoc mita), poostrili su kriterije za odredjivanje stope invaliditeta pa je mom ocu zahtjev dvaput odbijen (a taksa za podnosenje zahtjeva nije zanemariva) i dobio je rjesenje s preporukom za prekvalifikaciju. pa eto da priupitam velepostovane forumase: koju to prekvalifikaciju moze dobiti dojucerasnji buregdzija koji vise ne smije raditi fizicki zahtjevan posao?

neko vrijeme je dobijao naknadu s biroa za nezaposlene, a onda je bez ikakvih primanja nekoliko godina cekao da ostvari uslove za prijevremenu penziju. obzirom da je vecinu svog radnog vijeka bio zaposlen kod privatnika, uplacivani su mu doprinosi za minimalnu placu, pa je penzija medju najnizima koje se isplacuju iz fonda.

uz to je i gradsko dijete odraslo u porodicnoj kuci, pa nije nikad ostvario ni bodove za stan, kao ni mama. baska sto je sve godine rata bio u armiji. certifikate je dobio, nije imao sta otkupiti pa ih je poklonio.

dakle, ne radi se o socijalnom slucaju, vec o zivotnoj prici vecine ljudi ovdje.

penzijski sistem samo sto se ne urusi, sistema socijalne zastite nemamo (jer se one mizerne svote djecijeg doplatka ne mogu nazvati pomoc), zivimo na rubu ljudskog dostojanstva i od dijaspore ne trazimo nista. ali zato dobijemo predavanje o tome kako smo trebali zivjeti pametnije. pa se valjda ispaliti i biti u poziciji da mudroseremo sa sigurne udaljenosti.
Mislim, mogu ti napisati sta bi dobio i kako bi ga tretirali u Ameriki da je ovdje citav zivot bio buregdzija, ali sve ces pogresno shvatiti. Tako da, najbolje da sutim.
jel nam to Amerika mjera svijeta? taj fanaticni kapitalizam na rubu oligarhije, rasizam, lazni puritanizam?

mi smo Evropljani, Fudo. nije svima Amerika tiha patnja.
Pa jeste...mislim, mozes ti sanjati neki la la land, utopiju u kojoj ce svi imati koliko im treba...al nema.
I svabo steze kajis, matematika je neumoljiva.
Zaradili smo toliko, mozemo potrositi toliko, a mozemo uzeti i kredit, pa kad vise ne mozemo placat ostavicemo potomcima pustos. Nije da se i to nije probalo, ne kazem.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1021 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by wewa »

uredjena drzava nije utopija - mada se u svakom sistemu nadje neka grupa koja nije obuhvacena svim ili dovoljnim beneficijama

ali, neki minimum zastite prava radnika, ljudskih prava, to se mora ocekivati i traziti i teziti tome. a ne miriti se iz dana u dan i tjesiti se da vise ne puca... ili da u Americi nekvalifikovani radnici prolaze i gore.
User avatar
mk ultra
Posts: 19512
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1022 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by mk ultra »

The 51st State wrote:
mk ultra wrote:
The 51st State wrote: u naredne dvije godine ocekujem rast plata za jedno 20% zbog pojacane emigracije
možda na bužetima, i to ne svim, kantonalnim najprije jer oni imaju najniže plate, ovi ostali nema šanse... razloge mogu objasniti samo mi treba dosta, a već sam pisao o tome :mrgreen:
sumnjam za budzetlije oni su na ugovoru i moratoriju, osim ako ne krenu u strajk i te aktivnosti.
mozda sam pretjero u procentima ali sigurno ce doci do korekcija prema gore.
ne znam, mi moramo naplaćivati jeftinije i do 30% u odnosu na prije 5 godina
a mogu navesti još 10 primjera gdje nešto je vrijedilo npr. 100000 na jednom hotelu izgrađenom prošle godine, uletio frajer izbacio pola stavki sklopio nešto za 50tak hiljada, svima dobro, državu boli q
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#1023 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Fudo387 »

wewa wrote:uredjena drzava nije utopija - mada se u svakom sistemu nadje neka grupa koja nije obuhvacena svim ili dovoljnim beneficijama

ali, neki minimum zastite prava radnika, ljudskih prava, to se mora ocekivati i traziti i teziti tome. a ne miriti se iz dana u dan i tjesiti se da vise ne puca... ili da u Americi nekvalifikovani radnici prolaze i gore.
Ok. Tezi.
Bad news.
Bice sve gore.
Jednostavno, sve nas je vise, a resursa sve manje.
I nemoj misliti da se to meni nesta kao dopada, takav vakat.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1024 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by Dozer »

Poredjenja s bilo kim i bilo cim su, u pravilu - budalastina. I pokusaj pravdanja postojeceg stanja.

Nacija koja tezi da joj u svemu bude najbolje moguce u skladu s vlastitim mogucnostima, kapacitetima i resursima, bez da se poredi i takmici s bilo kim, ta nacija ce i uspjeti.

A BiH ne da ima resurse da nam svima bude k'o bubregu u loju... Ali, posto imamo imbecile na vlasti, koji uopste ne kontaju da bi i njima moglo biti daleko bolje (ako je to uopste moguce) kada bi i svima oko njih bilo super...jbg...mi imamo sta imamo... Ili nemamo sve sta bismo mogli imati...
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1025 Re: Kaže nema posla u BiH??? - Posao.ba.....

Post by wewa »

Fudo387 wrote:
wewa wrote:uredjena drzava nije utopija - mada se u svakom sistemu nadje neka grupa koja nije obuhvacena svim ili dovoljnim beneficijama

ali, neki minimum zastite prava radnika, ljudskih prava, to se mora ocekivati i traziti i teziti tome. a ne miriti se iz dana u dan i tjesiti se da vise ne puca... ili da u Americi nekvalifikovani radnici prolaze i gore.
Ok. Tezi.
Bad news.
Bice sve gore.
Jednostavno, sve nas je vise, a resursa sve manje.
I nemoj misliti da se to meni nesta kao dopada, takav vakat.
privid je da ne raspolazemo dovoljnim resursima - trecina ukupno proizvedene hrane na planeti se baca.
kad nas sistem odgoji da odgovorno postupamo s onim sto nas okruzuje, sve ce doci na svoje mjesto. ili sam ja preveliki fan Star Treka pa vjerujem u Federaciju.
Locked