Pomozi ba.....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#101 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

Pomozi.ba svakodnevno pripremi i isporuči 7.000 obroka: Potrebni su nam volonteri

Pozivaju sve koji su u prilici da se jave u Udruženje i dnevno provedu sat, dva ili tri, tačnije, koliko su u prilici, i na taj način i oni doprinesu humanitarnom radu



Image




Svakodnevna priprema i isporuka hiljada obroka jedan je od poslova kojim se bavi Udruženje Pomozi.ba. U svojim kuhinjama pripremaju obroke koje zatim isporučuju starim, bolesnim, iznemoglim i nepokretnim osobama. Pored njih, pripremaju i hiljade obroka za migrante koji se trenutno nalaze na području Bosne i Hercegovine.

Uposlenici Udruženja i volonteri svakodnevno rade na osiguranju obroka za ljude, ali kako kažu, broj onih u potrebi se povećava, pa time i potreba za još većim brojem volontera. Pozivaju sve koji su u prilici da se jave u Udruženje i dnevno provedu sat, dva ili tri, tačnije, koliko su u prilici, i na taj način i oni doprinesu humanitarnom radu.

U kuhinji u prostorijama Udruženja nalazi se veliki broj osoba, kako uposlenih tako i volontera, koji rade na pripremi obroka za migrante i domaće stanovnike u potrebi.

-U kuhinji na Čengić-Vili (naselje u Sarajevu, op.a.) pripremi se između 600 i 700 obroka dnevno, što za naše ljude - stare i iznemogle, kojima obroke nosimo na kućnu adresu, u kuhinji se privremeno pripremaju i obroci za migrante koji se nalaze u kampu Blažuj. Pored ovoga, nadležni smo za kuhinju u kampu Ušivak u Hadžićima. Ukupno, zavisno od broja migranata, pravimo do 4.500 obroka - pojasnio je osnivač Udruženja Pomozi.ba Elvir Karalić.

Pozvao je i sve one koji žele da volontiraju i na taj način pomognu uposlenicima ovog Udruženja koje je svakodnevno u službi građana.

-Potrebna nam je pomoć oko pripreme hrane, pranja suđa... Pored kuhinje na Čengić-Vili i u kampu Ušivak, imamo i restoran 'Dobre volje' u Travniku. Pored toga, imamo saradnju sa nekim kuhinjama širom BiH. Kada uzmemo u obzir i užine, imamo oko 7.000 obroka na dnevnom nivou. Dakle, obroci za migrante, za naše ljude i djecu koja primaju užinu u desetinama bh. škola. Plan za 2020. godinu jeste da još na nekim lokacijama pripremimo te restorane - izjavio je Karalić.


Radna atmosfera i druženje među volonterima

Među volonterima koje smo zatekli u kuhinji Pomozi.ba na Čengić-Vili bila je i Safiye Ozturk, državljanka Turske koja u BiH živi već četiri godine.

-Ovdje dolazim dobrovoljno. Veoma sam sretna što sam ovdje, jer je jako dobra radna atmosfera i stekla sam mnogo prijatelja. Dani prolaze u dobroj radnoj atmosferi i sretni smo što pripremamo obroke za migrante i bh. građane - pojasnila je Ozturk.

Za Udruženje i volonterski rad čula je od prijateljice, koja također dolazi volontirati.

-Željela sam i ja vidjeti kako se to ovdje radi. Mnogo je pomoći u ovom Udruženju, mnogo ljudi ovisi o Udruženju. Brzo sam se navikla na ljude koji se također nalaze tu. Ja sam jedini stranac ovdje, ali se tako uopšte ne osjećam - ispričala je Ozturk, koja je i ranije volontirala u Turskoj.

Već određeno vrijeme u kuhinji udruženja Pomozi.ba volontira i Selma Celik.

-Na ovo sam se odlučila prije 15-tak dana. Stiglo je još migranata i njima ovdje treba pomoć. Osjećam se jako lijepo što ovo radim. Pozvala bih sve dobre ljude koji hoće da pomognu, jer ovdje ima jako puno posla, da dođu i pomognu kao volonteri - kazala je Celik.

Kako je kazala, sve ono što rade u Pomozi.ba, rade i kod kuće. To je uglavnom priprema i kuhanje obroka.

-Radimo koliko možemo, pomognemo, a njima to dobro dođe. Ostajemo sat, dva, tri, koliko možemo. Koliko bude potrebno, radit ću i nastavit ću sa volontiranjem - pojasnila je Celik.

Alma Sadiković već pet godina volontira u Udruženju.

-Kod njih bih uvijek volontirala. To je jedina firma u Sarajevu u kojoj bih volontirala. Nije mi teško, to su kućni poslovi. Ne znam kako ljudi sami ne odluče da budu korisni, bilo šta i bilo kako. To je jako fino, jer niko ne mora da ostane dugo. Ovdje je svaka pomoć dobrodošla. Trebali bi ljudi da se odluče da pomognu na bilo koji način. Umjesto da idem u shopping i pijem kafu s prijateljicama, ja dođem ovdje, ekipa je odlična. Ima nas svih godina i generacija. Radimo, šalimo se, fino mi je... - izjavila je Sadiković.

Kuhar Jasmin Delalić u Udruženju radi oko sedam-osam mjeseci.


Jelovnik prilagođen korisnicima

-Trenutno kuhamo obroke i za migrante i naše korisnike u projektu 'Obrok za sve'. Iz naše kuhinje dnevno izađe oko 600 obroka. Poseban je meni za migrante, sa njihovim jelima, koje vole da jedu, znači azijska i arapska kuhinja. A, za bh. korisnike pripremamo bosanska jela. Znači, prilagođavamo sve našim korisnicima - kazao je Delalić.

Prema njegovim riječima, dnevno u kuhinji imaju oko sedam volontera.

-Meni je zadovoljstvo pomagati ljudima kojima je pomoć neophodna. Ispunjava me kada znam da sam napravio pristojan obrok za nekog starijeg i iznemoglog - izjavio je Delalić, navodeći da se trude da se obroci ne ponavljaju i da budu što raznovrsniji.

I Nadina Bojić volontira u Pomozi.ba ispred DM-a, koji se uključio u humanitarne aktivnosti tako što je svim svojim uposlenicima omogućio da jedan dan provedu baveći se humanitarnim radom.

-Moja ekipa i ja često dođemo u Pomozi.ba. Ovo nije prvi put. Nama je jako drago da smo u mogućnosti da pomognemo. Bilo bi super kada bi sve firme tako podstakle svoje uposlenike da barem jedan dan u godini provedu u ovim aktivnostima - kazala je Bojić.


https://faktor.ba/vijest/pomoziba-svako ... teri/64321
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#102 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

BiH / Borac koji je bio u zatvoru zbog tri metra drva izašao na slobodu: Hvala vam!



Image
"Hvala svim dobrim ljudima koji su omogućili da izađem na slobodu i budem sa svojom porodicom. U zatvoru su bili svi dobri prema meni, nemam nikakve zamjerke i svima zahvaljujem na korektnom odnosu", kazao je Dedić.


Predstavnik Udruženja građana za bolji Sanski Most, Ermin Karić: "Ovo je pobjeda nas malih ljudi. Nažalost, morali smo platiti velika sredstva za Fikretovu slobodu, a tim novcem smo mogli riješiti brojne probleme za ovu porodicu. U ovoj našoj zemlji sudstvo i tužilaštvo postoje samo za kažnjavanje nemoćnih građana, a korumpirani političari i funkcioneri, nažalost, prolaze bez sankcija"

On je dodao kako će se nastaviti humanitarna akcija za pomoć ovoj porodici kako bi im se omogućili uslovi za bolji život.

https://www.radiosarajevo.ba/metromahal ... vam/362536














Image

Njegova supruga Ramiza nam je potvrdila da je Fikret konačno sa svojom porodicom.

- Djeca su bila s njim kad je pušten iz zatvora. Svi se kući vraćaju sretni -


https://avaz.ba/vijesti/bih/538633/emot ... voju-djecu
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#103 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

HAJMO LJUDI POMOĆI: Samohranom ocu izgorjela kuća, troje djece ostalo bez krova nad glavom
Sve što je izgorjelo pobacali smo u smeće, a kako ću obnoviti kuću ni sam ne znam. Nadam se da će mi pomoći vlasti i dobri ljudi”, kaže očajni Nuhanović



Image



Svi koji žele da pomognu ovoj porodici više informacija mogu dobiti na broj telefona 060 314 6782.


http://izdvojeno.ba/hajmo-ljudi-pomoci- ... ad-glavom/
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#104 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

SVE VEĆI PROBLEM

Lažne humanitarne akcije i primjeri iz BiH: Spremnost na prevaru radi lake zarade


Priča o humanitarnim akcijama vrtlog je u koji se trebaju upuštati samo oni iskusni. Mnogi su se opekli o laž i kriminal, pa povukli, a mnogo je i onih koji su uprkos lošim iskustvima nastavili raditi - iz ljubavi, humanosti i empatije prema onima koji su u lošijim životnim situacijama...


https://www.klix.ba/vijesti/humanitarne ... /200106039
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#105 Re: Pomozi ba.....

Post by Sanjarko »

Ne znam ali mozda da drzava uvede neki certifikat da koja ima organizacija taj neki certifikat da se s humanitarnim radom moze baviti i da godisnje budu podlozne ove organizacije reviziji. Sta znam. Vjerujem da se nesto moze uraditi po tome.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#106 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

Sanjarko wrote: 07/01/2020 18:56 Ne znam ali mozda da drzava uvede neki certifikat da koja ima organizacija taj neki certifikat da se s humanitarnim radom moze baviti i da godisnje budu podlozne ove organizacije reviziji. Sta znam. Vjerujem da se nesto moze uraditi po tome.

Ne moze to tako, nikad to nigdje ne ide tako... nikad nije ni islo, jer ljudi imaju osjecaj licne sposobnosti voljenja, svidjanja, zeljenja, htijenja...

jos kad dodas da nas je lahko potkupit i prevarit za svakakva opredjeljenja... sto politicki, sto iz ne znanja, sto iz sto smo svako za sebe svakakvi... onda dodjes do zakljucka da svako pomaze onako kako zna i moze kome zeli i hoce... u svojim mogucnostima.

a drzava... bilo koja je samo sistem koji funkcionise ili ne funkcionise tamo, vamo, gore, dole....
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#107 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

Kad se izgubi licni moral...(osjecaj za ono okolo tebe...) izgubi se i kompas za hodanje izmedju toga.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#108 Re: Pomozi ba.....

Post by Sanjarko »

Nisam pametan i to znam cesto reci. Sta znam, kontam da se vecina problema moze rijesiti, naravno nemogu svi ili barem da se negativne posljedice problema ublaze.

Kontam da mozda moze se nesto uraditi.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#109 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

Sanjarko wrote: 08/01/2020 17:24 Nisam pametan i to znam cesto reci. Sta znam, kontam da se vecina problema moze rijesiti, naravno nemogu svi ili barem da se negativne posljedice problema ublaze.

Kontam da mozda moze se nesto uraditi.

Svi su pametni, nema niko da nije pametan... cim kontas pametan si :thumbup:

ima ona suplja da se vazda moze nesto uradit... i onda uvidis da ne mozes nista

ko ovo skonta a da je ne prozivi... to je nadprosjecna pamet

ja to morao prozivit pa se sjebo skroz.... puko u totalu, jedva se vratio u normalu
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#110 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

U Tuzli uspješno operisan migrant Tahir, potrebna pomoć... radi se oko 3.000 KM koje treba da se plate


pozivom na broj 17014... saopćeno je iz Pomozi.ba.

https://faktor.ba/vijest/u-tuzli-uspjes ... judi/66414
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#111 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

AKCIJA POMOZI.BA ...potrebno 115.000 KM za operaciju

poziv na broj 17006 donira se 2 KM (poziv je jedinstven za sve operatere u BiH)


https://www.klix.ba/vijesti/humanitarne ... /200116084
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#112 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

Prikupljena neophodna sredstva


Danas je isplaćena operacija za Tahira Vasema (Wassem), migranta koji je morao hitno da se operiše na Univerzitetsko kliničkom centru Tuzla, obavijestili su iz organizacije Pomozi.ba.

Tahir je bio prvi migrant primljen u motel u Tuzli, koji je nedavno postao privremeno sklonište za brojne migrante. Tada je objavljeno da Tahir mora hitno operisati kičmu, a operacija je uspješno urađena na UKC Tuzla, 14. januara.

Udruženim snagama Bosanci i Hercegovci su skupili potreban novac i još jednom pokazali veliko srce.


Image


https://avaz.ba/vijesti/bih/542859/bosa ... ntu-tahiru
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#113 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

TRANSPLATACIJA BUBREGA

Pomozimo Rusmiru Musliji: Dječaku je potreban novac za novi život




Image




Rusmir Muslija je rođen 2001. godine u Tešnju i godinama ide na dijalizu zbog problema sa bubrezima, a sada mu je pružila šansa za novi i bolji život.


Ukoliko ste u mogućnosti da na bilo koji način pomognete, uplate je moguće izvršiti preko fondacije ili na bankovni račun: Vakufska banka: 1603027020002783.

Novac je moguće donirati i putem Facebooka...


Sve ostale informacije mogu se dobiti na broj telefona Rusmirove majke - Esmire 060 346 9718.


https://www.klix.ba/vijesti/humanitarne ... /200118016
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#114 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

DVANAESTOGODIŠNJAK IZ KRAJINE IZDRŽAVA PORODICU: Nakon škole ide raditi


Image
Svjestan je da je jedini prihod u njegovoj porodici ono što zaradi, nasipajući oronuli put



Pokušavamo zaraditi za kartu za autobus, da imamo jesti, da kupimo robu da idemo u školu čisti, da ne budemo poderanih hlača i čarapa i da imamo čiste patike...







http://izdvojeno.ba/dvanaestogodisnjak- ... de-raditi/
User avatar
Yenna
Posts: 6837
Joined: 11/03/2019 08:41
Location: Tu i tamo...

#115 Re: Pomozi ba.....

Post by Yenna »

Zaista nemam vremena da bi se previše uključivale mada uvijek pomognem pozivom na broji koji objavi pomozi.ba, mislim da nazvati par puta mjesečno je najmanje što možemo uraditi.
Uopste ne sumnjam u validnost organizacije i načine na koji se ovaj novac koristi. Presretna sam svakom pozitivnom vješću.
Moje duboko poštovanje za sve članove :thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#116 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

Ukoliko vidite dijete koje prosi na ulici, pomozite mu tako što ćete zvati nadležne službe




Image



Ukoliko vidite dijete koje prosi na sarajevskim ulicama da biste mu pomogli i zaštitili ga, trebate prijaviti Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo ili Kantonalnom centru za socijalni rad Sarajevo.




Direktor Kantonalnog centra za socijalni rad Samir Suljagić, Mobilni tim Centra reagira po prijavi građana. Osnovni zadatak tig tima jeste prevencija prosjačenja i zaštita djece koja su uključena u život i rad na ulici.


- Prevencija i zaštita djece realizira se kroz više aktivnosti: Odlazak na adresu koja je prijavljena kao mjesto zaticanja djece u prosjačenju, identificiranje i evidentiranje djece, utvrđivanje razloga boravka djece na ulici, utvrđivanje potreba djece i problema sa kojima se suočavaju djeca i njihovi roditelji te stepena ugroženosti života i zdravlja djece i njihove sigurnosti, upoznavanje djece sa rizicima po njihovu sigurnost, život i zdravlje, uspostavljanje kontakata sa roditeljima djece, upoznavanje roditelja sa pravima i uslugama koje mogu ostvariti u okviru sistema socijalne zaštite, te mjerama koje Centar može poduzeti u cilju zaštite djece, informisanje nadležnih općinskih službi socijalne zaštite o činjenici zaticanja djece u skitnji i prosjačenju kako bi u skladu sa svojim nadležnostima poduzele odgovarajuće mjere –


-Prvi korak Službe socijalne zaštite je da stručni tim Službe procijeni stepen ugroženosti života i zdravlja djece i uzroke koji su doveli do prosjačenja i skitnje. Ovisno od stepena ugroženosti života i zdravlja djece i uzroka koji su doveli do manifestacije takvog ponašanja, nadležna općinska Služba socijalne zaštite može roditeljima, izreći mjeru Upozorenje zbog propusta u vršenju roditeljskog staranja. Uz izrečenu mjeru obaveza Službe socijalne zaštite je da pruža podršku roditeljima s ciljem otklanjanje uzroka koji su doveli do skitnje i prosjačenja -


-Mjera nadzora se uspostavlja donošenjem Rješenja o nadzoru nad vršenjem roditeljskog staranja. Ukoliko i nakon donošenja Rješenja o nadzoru nad vršenjem roditeljskog staranja i podrške koja se pruža roditeljima na otklanjanju uzroka prosjačenja, djeca nastave sa prosjačenjem, skitnjom i drugim oblicima društveno neprihvatljivog ponašanja, nadležna općinska Služba socijalne zaštite donosi Odluku o izuzimanju djeteta iz porodice na period od 60 dana, a dijete se smješta u hraniteljsku porodicu ili instituciju socijalne zaštite –


- Broj izrečeih mjera porodično pravne zaštite u porastu je posljednjih nekoliko godina kao i broj sudskih odluka o oduzimanju prava roditeljima da žive sa djecom i roditeljskog staranja –


https://faktor.ba/vijest/ukoliko-vidite ... zbe-/67551
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#117 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

POMOZI.BA: Apel za pomoć četveročlanoj porodici iz Vareša kojoj je vatra uništila dom


Image
Porodica Dovadžija nažalost živi bez ikakvih primanja.


-Udruženje Pomozi.ba ovoj porodici svakog mjeseca osigura prehrambeni paket, a s obzirom na trenutno stanje, pokrećemo apel za prikupljanje novčane pomoći, kako bismo im obnovili uništeni dom. Ustupili smo telefonski broj 17021 putem kojeg se mogu donirati 2 KM, a broj je jedinstven za sve operatere - saopćili su iz Pomozi.ba.


........

https://faktor.ba/vijest/apel-za-pomoc- ... -dom/67879
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#118 Re: Pomozi ba.....

Post by Piaty »

27decembar wrote: 09/01/2022 20:29 Da Almir pobijedi rak

https://pomoziba.org/r/404
Tuzno je gledati sve ovo ali opet na stranici mozes vidjeti da se SVAKOJ kampanji ljudi odazovu.

Meni bila plata i sutra, ako Bog da, idem u postu.


God bless Pomozi.ba and God bless all of you!
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#119 Re: Pomozi ba.....

Post by channel10 »

Koji je problem sa paypal uplatom za Vlastimira Mijovica?

Kad unesem onaj mail sto su objavili pise da ne postoji: [email protected] (Vlastimir Mijović)

We can't find [email protected] (Vlastimir Mijović). Try entering their mobile number or email.

Da li je jos neko pokusavao?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#120 Re: Pomozi ba.....

Post by channel10 »

Ja nisam nista dodao. Oni su tako stavili u tekstu i racunam da je to zbog razdvajanja uplata na racun za Vlastimira.

Koliko znam za sve ide preko tog maila i kako onda rastavljaju uplate?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#121 Re: Pomozi ba.....

Post by channel10 »

27decembar wrote: 09/01/2022 21:12 Imaš li tamo ukucati odvojeno ime i prezime nekako :?:
Evo moze sad, mada je opet pisalo da paypal ne prepoznaje tu mail adresu, ali kad kliknes preko tog teksta, onda ipak prodje(za one koji bi odustali nakon ovog "neprepoznavanja" mail adrese). Valjda je sve ok...

Kad to prodje, ima dole note* i tu sam upisao njegovo ime i prezime.
Last edited by channel10 on 09/01/2022 21:17, edited 1 time in total.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#122 Re: Pomozi ba.....

Post by channel10 »

Nadam se da je ok.

Mada bi se mogli i ovi sa pomozi.ba trznuti, pa fino ljudima objasniti proces placanja preko paypala jer vjerujem da ce mnogi odustati nakon ovakvog iskustva.
Dosad sam slao preko onih poruka i sms-a, ali kad sam vidio par puta koliko klosarski BH Telecom uzme, sad prelazim na paypal. Zadnji put uzese 5-6KM i nece vise. Vala su mogli halaliti tu razliku koju naplate(oni ili drzava).
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#123 Re: Pomozi ba.....

Post by Piaty »

Sramotno je da poste za ovakve slucajeve naplacuju 1.20. Zapravo, 2.20 KM.

Ja uplatio 20 KM i prvo mi uzeli 1 KM za uplatnicu. I onda mi uzeli 1.20 KM za transakciju valjda. Za tu uslugu.

Smradovi.

Ne znam zasto se ne uradi nesto po tom pitanju.
User avatar
madesa
Posts: 4190
Joined: 26/07/2013 02:37

#124 Re: Pomozi ba.....

Post by madesa »

Da li neko zna koji su uslovi za pokretanja javnog apela za pomoc nekom oboljem preko pomozi.ba. Vidim da imaju neki fond za druge oboljele za koje ne mogu pokrenuti javni apel za prikupljanje novca. PA zna li neko koji su to uslovi za pokretanje. Mislim da koji god apel pokrenu da bi se skupio novac.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#125 Re: Pomozi ba.....

Post by mali jomu »

madesa wrote: 26/04/2022 11:08 Da li neko zna koji su uslovi za pokretanja javnog apela za pomoc nekom oboljem preko pomozi.ba. Vidim da imaju neki fond za druge oboljele za koje ne mogu pokrenuti javni apel za prikupljanje novca. PA zna li neko koji su to uslovi za pokretanje. Mislim da koji god apel pokrenu da bi se skupio novac.

Za slučaj da želite tražiti pomoć našeg udruženja za sebe ili nekoga, da to isključivo radite putem naše e-mail adrese


e-mail: [email protected].


Tel: +387 62 839 000


RADNO VRIJEME
Pon - Pet od 08 do 17h
Sub od 10 do 17h
Nedjelja - neradni dan

https://pomoziba.org/
Post Reply