Povorka ponosa u Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

breuer

#5576 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by breuer » 01/09/2019 22:55

Bloo wrote:A koje rodne uloge su doživjele promjenu da ih mogu muškarci obnašati, ali ne i parirati ženama?

Što se tiče industrije, tokom ratova žene su uspješno zamijenile muškarce i u najtežim poslovima i nakon završetka ratova vratile se svojim rodnim ulogama.
ODržanje porodice? Šta je to? Briga o porodici? On lovi/zarađuje/izdržava, ona se brine o kući? Danas imaš muškaraca koji odluče ostati u kući i brinuti se o djetetu jer ona zarađuje bolje. Također u dosta veza oboje rade. Tako da ne razumijem ovaj dio. Porodica i domaćinstvo su zajednički projekat dvoje ljude, barem u moderno doba (ili barem otkako su žene dobile pravo da rade i zarađuju).
Misliš evropska patrijahalna društva? Društva zasnovana na nadmoći bioloških razlika? Postoje i druga društva gdje je uloga žene jaka ne samo sa aspekta matrilinearnosti.

Ja ne negiram spolne razlike, niti sam ikad. Suludo je negirati vidljive biološke razlike od spolnih organa do konstitucije.
Jer ideja je da smo ravnopravni, ali ne i jednaki zar ne. Both ways.
Riječ tradicionalno je veoma "opasna", jer ako pogledaš tradicionalnu ulogu i prava žena u evropskom društvu kroz stoljeća, ista su se mjenjala. Od tradicionalne rodne uloge domaćice bez prava glas ai prava na posjedovanje imovine do danas.
Ako posmatramo BiH, uloga žene a kroz prizmu patrijarhata je još uvijek "tradicionalna" (iz iskustva rada sa ženama) - žena je majka, domaćica, hraniteljica, stub kuće, neko odgovoran za čistoću, odgoj djece, hranu, neko kome vlastito seksualno/reproduktivno zdravlje i obrazovanje nije na prvom mjestu, već isključivo porodica.
Upravo tako, mogle su zamijeniti u ekstremnim situacijama, nakon kojih se stvar vraćala u prijašnje stanje. Briga o porodici naravno, odgajanje, prehrana, osposobljavanje djece, dok je muškarac ratovao, lutao okeanima i sl. Ogroman uloga žene bez koje ljudski rod ne bi izgledao kako izgleda danas ili ga ne bi uopšte bilo.

Tradicionalno jeste opasna riječ ponajviše jer služi zaštititi konzervativne stavove koji ponovo štite nelogične, nepotrebne i prevaziđene postupke i ponašanje, ali je utoliko i potrebna da nas zaštiti od progresa koji služi samom sebi i suštinski odmiče od ljudske prirode.

Što se tiče situacije u BiH, i tu se stvari podobro mitomaniziraju. Tačno je da je ruralna sredina potpuno zaostala u pogledu onoga što smo iznijeli gore, ali u većim urbanim centrima su stvari skoro popeglane sa zapadnim svijetom.

allem_77

#5577 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by allem_77 » 01/09/2019 22:55

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:Zašto ti misliš da je to nepotrebno? To u što zalaziš je veliki osinjak.
Da li ti pereš suđe, usisavaš, kačiš veš, kuhaš u svom domaćinstvu?

Glumim Sokrata trenutno da zajedno porodimo neki odgovor :mrgreen:

Btw, ovo neko sumira pozadinu
https://www.plannedparenthood.org/learn ... tereotypes

U Kini žene ne smiju raditi u vodovodnim postrojenjima dok – imaju menstruaciju.

Bloo
Globalna šefica

#5578 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo » 01/09/2019 22:55

insomnia78 wrote:Ma poukidati sve. Polove, rodove i pomoz bogove. Dati svijet na upravljanje debelim brkatim vjecno nadrkanim tetama
:srce:
znala sam da će moje vrijeme doći kad tad!

All your base are belong to us!

:mrgreen:

Jovanka II

Bloo
Globalna šefica

#5579 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo » 01/09/2019 23:03

breuer wrote:
Upravo tako, mogle su zamijeniti u ekstremnim situacijama, nakon kojih se stvar vraćala u prijašnje stanje. Briga o porodici naravno, odgajanje, prehrana, osposobljavanje djece, dok je muškarac ratovao, lutao okeanima i sl. Ogroman uloga žene bez koje ljudski rod ne bi izgledao kako izgleda danas ili ga ne bi uopšte bilo.

Tradicionalno jeste opasna riječ ponajviše jer služi zaštititi konzervativne stavove koji ponovo štite nelogične, nepotrebne i prevaziđene postupke i ponašanje, ali je utoliko i potrebna da nas zaštiti od progresa koji služi samom sebi i suštinski odmiče od ljudske prirode.

Što se tiče situacije u BiH, i tu se stvari podobro mitomaniziraju. Tačno je da je ruralna sredina potpuno zaostala u pogledu onoga što smo iznijeli gore, ali u većim urbanim centrima su stvari skoro popeglane sa zapadnim svijetom.
Lutao okeanima i istraživao...i sl.

Možda je i ona htjela da luta okeanima kapetane moj. :mrgreen:

Ljudske prirode? U ljudskoj prirodi je da luta morima sa jedne strane, a s druge da čuči kući i odgaja djecu?

4,8 posto žena u BiH je nepismeno - od 89.794 nepismenih u BiH. Znači neko im nije dozvolio ni da završe dalje od 4 osnovne, a možda čak ni to. Da li je to uzročno-posljedično vezano sa našim spolom ili pak rodnim ulogama?

Veći urbani centri - iznenadio bi se koliko žena iz gradova još uvijek ima duboko usađene rodne uloge u skladu sa patrijahalnim društvenim normama.

Rodna uloga u gornjem kontekstu je i kada se oboje vrate sa posla - ko, šta obavlja po kući.
Naravno, možemo i u šriu diskusiju, uloga same žene u perpetuiranju rodnih uloga.

insomnia78

#5580 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by insomnia78 » 01/09/2019 23:07

Zanimljivo da bi ove rodne uloge mjenjale uglavnom one koje svakako nisu u njima

Bloo
Globalna šefica

#5581 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo » 01/09/2019 23:09

insomnia78 wrote:Zanimljivo da bi ove rodne uloge mjenjale uglavnom one koje svakako nisu u njima
Misliš da ne plačem kad se povrijedim ili da nosam pakete?

breuer

#5582 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by breuer » 01/09/2019 23:11

htjela ne htjela, muškarac je preuzeo vodeću ulogu pri tim "lutanjima" dok je žena pri odgoju i danas imamo svijet kakav imamo...spreman da se mijenja, ali zasnovan na tim temeljima...

samo me zanima što nije htjela ratovat il krampat :D

možda bi se i ti iznenadila koliko su te uloge i dan danas zastupljene u zapadnom svijetu

insomnia78

#5583 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by insomnia78 » 01/09/2019 23:12

Ma naravno da su zastupljene. I vecina zena ih sa radoscu igra

Bloo
Globalna šefica

#5584 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo » 01/09/2019 23:19

breuer wrote:htjela ne htjela, muškarac je preuzeo vodeću ulogu pri tim "lutanjima" dok je žena pri odgoju i danas imamo svijet kakav imamo...spreman da se mijenja, ali zasnovan na tim temeljima...

možda bi se i ti iznenadila koliko su te uloge i dan danas zastupljene u zapadnom svijetu
Htjela ne htjela - niko je nije ni pitao :)
Krampat bome jesu :D nemaš doticaja sa selom očito.
Ratovale jesu :D od Susan Travers do Ljudmile Pavličenko do borkinja u NOB-u. Nije da se nije htjelo :P

Btw nisi mi odgovorio na:
A koje rodne uloge su doživjele promjenu da ih mogu muškarci obnašati, ali ne i parirati ženama?

"Zapadni" svijet uopšte ne posmatram idealiziranim očima. Ovdje pokušavam da diskutujem o rodnim ulogama in general, da analiziramo iste iz vlastite perspektive i globalne (kao što ti već skrenuh pažnju - evropska patrijahalna društva)....

Bloo
Globalna šefica

#5585 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo » 01/09/2019 23:26

Da se vratimo na temu.
Da li onda patoloski strah i gadenje homofobnog heteroseksualnog muskarca u svojoj sustini ima nerazumijanje i urusavanje svijeta sazdanog na rodnim stereotipima? Ako u vezi jedno uvijek mora imati zensku rradicionalnu rodnu ulogu, te je to jedno muskarac, kako je to "prirodno"?

Sara03

#5586 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Sara03 » 02/09/2019 00:55

Koji li je ovo forumaš? :D

piupiu

#5587 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by piupiu » 02/09/2019 01:27

John Cleese wrote:
Bloo wrote:Čovjek se mora boriti za dostojanstveno postojanje.
:thumbup:

A o zecu da i ne govorim :D
I ja ovog zeca samo posmatram :D

:kiss:

MaksprotivMarksa

#5588 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by MaksprotivMarksa » 02/09/2019 04:24

Volio bih da haznadarko otvori temu jalovost bosnjacke desnice (znam haznadarko da Bosnjaci nemaju desnicu, ali samo kazem), ipak su Srbi na osnovu parade napravili jednu klerofasisticku partiju Dveri, ne mogu da vjerujem da se niko od protivnika parade nije sjetio toga, ipak je narativ identican, mozda je to tako zato sto sve to vec postoji na politickom spektru u svojstvu stranke kermita, pitam se, ne tvrdim nista. Valjda bude tema, pozdrav pametnicama nasim konzervativnim sa foruma, haznadarko go go go.

Milo mi je sto su gejevi jos jednom otkrili da je bosnkacki navionalizam losa kopija srpskog, zivjeli desnicari, zivjela mocna kontra parada. :bih:

moonca

#5589 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by moonca » 02/09/2019 05:25

Sara03 wrote:Koji li je ovo forumaš? :D

..ovak momak ima sve simptome gay-a , ali, jos nije svjestan.. :oops: :-D

piupiu

#5590 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by piupiu » 02/09/2019 07:48

moonca wrote:

..ovak momak ima sve simptome gay-a , ali, jos nije svjestan.. :oops: :-D
Ovaj momak je sveznajući genijalac, 'nauka jos nije dostigla njegov level'... :D
Last edited by piupiu on 02/09/2019 08:04, edited 1 time in total.

Dori

#5591 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Dori » 02/09/2019 07:50

Bloo, hvala sto postojis na ovom forumu :pasamoj:

muha_sa

#5592 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by muha_sa » 02/09/2019 07:51

Dori wrote:Bloo, hvala sto postojis na ovom forumu :pasamoj:
Hvala ti što si došla :D

:kiss: :kiss:

sad furam u nove bebisiterske pobjede :D

Dori

#5593 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Dori » 02/09/2019 07:52

muha_sa wrote:
Dori wrote:Bloo, hvala sto postojis na ovom forumu :pasamoj:
Hvala ti što si došla :D

:kiss: :kiss:

sad furam u nove bebisiterske pobjede :D
:lol: A ja taman krenula kod tebe na kafu :kiss:

Bodkin

#5594 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bodkin » 02/09/2019 08:32

Bloo wrote:
Lutao okeanima i istraživao...i sl.

Možda je i ona htjela da luta okeanima kapetane moj. :mrgreen:

Ljudske prirode? U ljudskoj prirodi je da luta morima sa jedne strane, a s druge da čuči kući i odgaja djecu?

4,8 posto žena u BiH je nepismeno - od 89.794 nepismenih u BiH. Znači neko im nije dozvolio ni da završe dalje od 4 osnovne, a možda čak ni to. Da li je to uzročno-posljedično vezano sa našim spolom ili pak rodnim ulogama?

Veći urbani centri - iznenadio bi se koliko žena iz gradova još uvijek ima duboko usađene rodne uloge u skladu sa patrijahalnim društvenim normama.

Rodna uloga u gornjem kontekstu je i kada se oboje vrate sa posla - ko, šta obavlja po kući.
Naravno, možemo i u šriu diskusiju, uloga same žene u perpetuiranju rodnih uloga.

I ovdje dodjemo do razloga sto zapad trenutno stagnira dok se istok razvija. Ovo i bezrodni wc

Nista, odoh reci mojoj da je bezveze sto mene pegla da uzmem busilicu i busim rupe u zidu. Nek ona odradi to i malo kopa na vikendici

sinuhe

#5595 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by sinuhe » 02/09/2019 08:40

Mladji covjek rodjen u 21. vijeku. Tako mu i roditelji misle kao i roditelji njegovih roditelja. Kako je mlad imace i on priliku da emigrira u Holandiju, San Francisko...

Bloo
Globalna šefica

#5596 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo » 02/09/2019 08:42

Bodkin wrote:
Nista, odoh reci mojoj da je bezveze sto mene pegla da uzmem busilicu i busim rupe u zidu. Nek ona odradi to i malo kopa na vikendici
Sto se tice bor masine, da li si se rodio sa tom skills (urodeno) ili je ta skills naucena?
Ja npr. posjedujem skills (do jedne granice) koje sam naucila jer mi niko nije branio - zavarivanje, mjenjanje pakni, popravka racunara itd...takoder sam sama naucila da kuham jer to nije urodeni skill vec nauceni. Znaci odredena znanja mogu biti naucena bez obzira na spol ako se pruzi prilika.
Kopanje? Zene u ruralnim podrucjima kopaju. Da li "tvoja" ne kopa jer ne zeli ili joj ne das? Da li je tokom svog djetinjstva dolazila u situaciju da joj se za razliku od zena iz ruralnih podrucja govori - ne mozes kopati to je muski posao? Da li je ti ohrabrujes da kopa? Da li je odbila da kopa i ponudila objasnjenje?
Instaliranje rodnih uloga pocinje od malih nogu.
Naravno, ako cemo se fokusirati na spolne/bioloske razlike onda ovdje imas upper hand u mom slucaju. Ja ne mogu nositi tesko, nisam dovoljno jaka. Ali.mogu nositi nesto manje tesko. Takode ako vec pricamo u okvirima radova na vikendici, raspodjela poslova je normalna stvar (o Markse, o Engelse). I treba biti jednako vrednovana.
Trljanje na nos drugom spolu da je manje vrijedan jer ne posjeduje skills koje nije imao priliku da nauci ili ne moze da obavi posao koji zahtijeva biolosku predispoziciju za to je, blago receno, sizofreno.

Da li onda samohranim ocevima treba oduzeti djecu jer istu nisu rodili, ergo ne znaju da hrane, presvlace, brinu se, odgajaju (pola od ovog je acquired a ne urodeni skill).

madner

#5597 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by madner » 02/09/2019 08:50

Ovi zemski pokusaji da muskarce svedu na svoj nivo vodi samo do smanjena vodstva zapada u svim sferama.

Zuti ce pomisliti da opet imaju sansu, pa valja onda opet slati Enterprise. :D

broj dva

#5598 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by broj dva » 02/09/2019 08:57

madner wrote:Ovi zemski pokusaji da muskarce svedu na svoj nivo vodi samo do smanjena vodstva zapada u svim sferama.

Zuti ce pomisliti da opet imaju sansu, pa valja onda opet slati Enterprise. :D
Zabit ce nam Indija go iz ofsajda :-D
A sve radi vaki ko Bloo.

moet-perignon

#5599 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by moet-perignon » 02/09/2019 09:05

breuer wrote:htjela ne htjela, muškarac je preuzeo vodeću ulogu pri tim "lutanjima" dok je žena pri odgoju i danas imamo svijet kakav imamo...spreman da se mijenja, ali zasnovan na tim temeljima...

a postoje ljudi koji nemaju potrebu da krampaju. neki su fizicki radnici, a neki akademski obrazovani radnici.

osobno tezi da ne krampam. ako dolazis iz tih krugova, ucili su te da se ide u skolu da se ne krampa.
kad odes u skolu, pocnes inovativno razmisljati i kreiras masinu koja ce da krampa.

ko se jos lozi na fizicke poslove? mislis da ce biti krampova za 100 godina? jedino kod nas, ne sumnjam.
Last edited by moet-perignon on 02/09/2019 09:09, edited 1 time in total.

moet-perignon

#5600 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by moet-perignon » 02/09/2019 09:08

Bloo wrote:
Bodkin wrote:
moja i uzme busilicu i kopa na vikendici, i mnogo titula ima, i uz to opak posao radi sa pacijentima, apsolutno se ponosim sto je tako.
nikada se necu trampiti. :)

Locked