Gdje mi i sa kime zivimo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#26 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by uglavnomja »

zemlja u kojoj je odlazak psihijatru jednak smrtnoj osudi ili bar dozivotnoj stigmi, ekskomunikaciji iz drustva

zemja u kojoj ima puno rijeci tipa ters, tvrdogav, na svoju ruku, neraspolozen, fura crnjake, u svom filmu, zaboravan, rasijan ... koje su prihvatljive
ali kad bi svaka ta rijec dobila svoju pravu "medicinsku rijec" dijagnozu, tu bi vec bio problem

na stranu sto sa godinama mozak, kao i svi ostali dijelovi tijela, pocinju propadati i slabiti


sta mislite zasto one firme sto zovu na telefon i "poklanjaju" deke, jastuke, razne aparate ... zovi samo ljude preko 70 godina?


sto se same price tice, ne vjerujem da djeca nisu pokusala svasta. ali tu je mentalitet, autoritet roditelja, oca pogotovo
prisilno smjestanje u neku instituciju trazi prvo da je opasan za sebe i druge

ali detalje ne znamo, bezze je nagadjati


jedino sto je apsolutni idiotizam je objavljivanje licne tragedije u medijima :roll:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#27 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by uglavnomja »

i jos nesto, zemlja u kojoj je smrtni grijeh poslati roditelja u neki staracki dom, bez obzira koliko bolestan bio, i fizicki i psihicki, koliko zaboravan i agresivan i opasan

znam masu sucajeva, od zapaljenih stanova do optuzbi na racun djece koja 24-7 paze na tu osobu
ili onih sto pobjegnu iz kuce, u carapama, pa ih traze po ulicama
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#28 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by vješalica »

stetoskop wrote:Evo ja ću ti reći gdje živimo!
Živimo u vremenu i prostoru, gdje na osnovu jednog članka od 10 rečenica donesemo svoj zaključak da popoljujemo i pozivamo na javni linč nekoga bez da znamo cjelokupnu situaciju.
Pa majka mu stara, valjda treba uzeti u obzir i to da je kći vrištala i čupala se za kosu i izjavu da nije htio da živi ni sa kim. Nisu mogli silom da ga odvedu, tražili su pomoć, ali uslijedilo je driblanje oko nadležnosti.
Postoji psihička bolest koja se ne može riješiti u porodičnom okruženju. To treba zbrinutu i liječiti, a ne prebacivati nadležnosti. Kada se sanira onda treba porodica da odigra ulogu.
Vecina tih beskucnika pomoc potraze zimi u gerentoloskom centru gdje dobiju njegu, ali vecinom nisu zainteresirani za konkretnije rjesenje,pa se vrate vani i nastave po starom.
Osim toga kasni vapaj po novinama je nista, imali su od ranije problema ali nas sistem soc.rada i uhljebasica je toliko supalj da se takvi problemi nece nikad rijesiti
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#29 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by plain vanilla »

stetoskop wrote:E ovako,
Prenio sam video koji je objavljen sa tekstom, ali u tekstu se nigdje ne spominje da su djeca odrasla u domu, a u videu govori kćerka da su nakon razvoda bili u domu od njene sedme godine nisu u kontaktu.
Tim izostavljanjem navoda kćerke, mediji digli hajku na ovu djecu koja su prošla pakao u životu.

Pored more komentara, po društvenim mrežama, koji optužuju djecu i pljuju po njima, naiđem na svoju rodicu koja predvodi u tom pljuvanju, a svoju oboljelu majku koje je pala na postelju, nije u stanju ni nazvati, a kamo li da joj pomogne.

Našao sam i jedan komentar osobe koja je bolje upućena u ovu situaciju, pa prenosim citat:
Osjecam potrebu kao komsija koji je upucen u bas sve vezano za ovu tragediju ljudi ne grijesite se ova porodica je prosla kroz pakao zivota roditelji su im rastavljeni od malena majka je psihicki obolila samirovu sestru su kao djete prije rata poslali u dom samir kao djete je nije vidio ni znao gdje je 29 godina nije znao ni sta o njoj ni jeli ziva kao djeca su prosli svu golgotu zibota samir je u istoj toj borbi za oca koji je obolio od ptstp ratnog sindroma uvjek obilazio oca donosio mu kupovao hranu i odjecu nudili mu stan da placaju na snijegu je zimi nosio svoga oca na lezima kroz snijeg do opstine i raznih organizacija zajedno sa sestrom molio dozivao pomoc i on i sestra samir je kroz ovu borbu za oca i psihicki obolio prije par godina od sve ove brige kao momak dobio povrh svega i infarkt miokard jedva su ga spasili sve to su kao djeca prozivljavali dok su pomoc on i sestra trazili za njega jos u komsiluku ima odjece koju njihov otac nije htijeo da prihvati jer mu je bila potrebna strucna pomoc a svi su se oglusivali od nadleznih gospodina Ismeta je ustavni sud ostavio u objektu koji nema ni strujebni vode policija je postovala Ismetovu odluku da ostane jer su mu kao borcu obecali smjestaj samim time ismet nije htijeo da izgubi status raseljenog lica u nadi da ce mu ministarstvo odbrane pomoci kao demobilisanom borcu za sve sam imao uvid u razne dokumentacije i policija je postovala ismetovu odluku djeca su se kao lavovi borili i obolila sa svojih 30 godina zaista jedan pakao od zivota i borba mozete sve provjeriti svi su se oglusivali i prebacivali loptivu jedni na druge cak danas dok su bili u ministarstvu odbrane im je pravna sluzba rekla mozete zamisliti ne spomimjite da je bio borac nigdje STRASNO vidim narod lupa ali mi komsije znamo kakva su to djeca i koliko su se borili dodjite i raspitajte se sistem je zakazao ljudi dragi samir je svoje meso trgao da bi oca nahranio dozivao je vazda pomoc cesto sam kao komsija mu pomagao zalosno do bola zalosno slobodno svak neka dodje i raspita se pa neka komentarise
I GDJE MI I SA KIME ŽIVIMO?
joj tuge :roll:
inace, ko nije deverao sa psihicki oboljelim ljudima, nema pojma sta je to i koliko je to borba s vjetrenjacama
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#30 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Sanjarko »

Slazem se u vezi psihickih bolesnika. Ali ni tu ne treba generalizirat. A i mnogi polude od drugih nekih faktora.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#31 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Njanjavi »

Iskreno, boli me kurac.
Uzivam u raspadu drustva, uživam u kraju ovog propalog experimenta zvanog covjecanstvo.
Realno pricajuci nikad nismo ni bili ljudi.
Ratujemo i proljevamo krv otkako smo svjesni, unistavamo sve oko sebe zarad nase guzice.
Zasluzili smo mi kao vrsta mnogo gore stvari od ovih tuznih sudbina.
Sutra da nas kometa sve potamani bila bi velika nepravda jer smo zasluzili mnogo duzu patnju i umiranje u nuklearnoj kontaminaciji, gladi i raznim bolestinama.
Zivim za dan kad ce vise ta jebena nuklearna kataklizma i nek sve ide u tri lijepe picke materine.
Kakvi ljudi kakvi kurci, nema glupljeg i primitivnijeg oblika zivota na planeti.
Nema bica sa manje drustvene odgovornosti i sa manje osjecaja za habitat od nas.
Planeta i ekosistem ce procvjetat kad nas vise ne bude.
Daj boze samo da se vise desi to ciscenje ovog djela univerzuma od virusa zvanog insan.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#32 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by moonca »

uglavnomja wrote:i jos nesto, zemlja u kojoj je smrtni grijeh poslati roditelja u neki staracki dom, bez obzira koliko bolestan bio, i fizicki i psihicki, koliko zaboravan i agresivan i opasan

znam masu sucajeva, od zapaljenih stanova do optuzbi na racun djece koja 24-7 paze na tu osobu
ili onih sto pobjegnu iz kuce, u carapama, pa ih traze po ulicama
Ima vise razloga- novac je vodeci problem, zatim - nije u nasoj kulturi da se roditelji odvajaju od djece- nekada je najstarije dijete preuzimalo tu odgovornost i bude kasno nekome sa 80 da odluci gdje ce.Mozak mu to nemoze procesiti kao i sve sto ide uz te godine.
Nasilno je nemoguce.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#33 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Maraschino »

stetoskop wrote:
Osjecam potrebu kao komsija koji je upucen u bas sve vezano za ovu tragediju ljudi ne grijesite se ova porodica je prosla kroz pakao zivota roditelji su im rastavljeni od malena majka je psihicki obolila samirovu sestru su kao djete prije rata poslali u dom samir kao djete je nije vidio ni znao gdje je 29 godina nije znao ni sta o njoj ni jeli ziva kao djeca su prosli svu golgotu zibota samir je u istoj toj borbi za oca koji je obolio od ptstp ratnog sindroma uvjek obilazio oca donosio mu kupovao hranu i odjecu nudili mu stan da placaju na snijegu je zimi nosio svoga oca na lezima kroz snijeg do opstine i raznih organizacija zajedno sa sestrom molio dozivao pomoc i on i sestra samir je kroz ovu borbu za oca i psihicki obolio prije par godina od sve ove brige kao momak dobio povrh svega i infarkt miokard jedva su ga spasili sve to su kao djeca prozivljavali dok su pomoc on i sestra trazili za njega jos u komsiluku ima odjece koju njihov otac nije htijeo da prihvati jer mu je bila potrebna strucna pomoc a svi su se oglusivali od nadleznih gospodina Ismeta je ustavni sud ostavio u objektu koji nema ni strujebni vode policija je postovala Ismetovu odluku da ostane jer su mu kao borcu obecali smjestaj samim time ismet nije htijeo da izgubi status raseljenog lica u nadi da ce mu ministarstvo odbrane pomoci kao demobilisanom borcu za sve sam imao uvid u razne dokumentacije i policija je postovala ismetovu odluku djeca su se kao lavovi borili i obolila sa svojih 30 godina zaista jedan pakao od zivota i borba mozete sve provjeriti svi su se oglusivali i prebacivali loptivu jedni na druge cak danas dok su bili u ministarstvu odbrane im je pravna sluzba rekla mozete zamisliti ne spomimjite da je bio borac nigdje STRASNO vidim narod lupa ali mi komsije znamo kakva su to djeca i koliko su se borili dodjite i raspitajte se sistem je zakazao ljudi dragi samir je svoje meso trgao da bi oca nahranio dozivao je vazda pomoc cesto sam kao komsija mu pomagao zalosno do bola zalosno slobodno svak neka dodje i raspita se pa neka komentarise
I GDJE MI I SA KIME ŽIVIMO?
I dalje ostajem pri svom, ja svog oca ne bi ostavio pa makar se hrvao sa njim svaki dan.
Sistem je zakazao ali ne od juce nego sistema nema kako je poceo rat. Cekati da taj sistem profunkcionise mnogima ce zivot proci.
Treba se boriti i pored ovako nakaradnog sistema.

Ne zelim da kazem da je ova prica lazna ali mi lici na verziju ''da opravda djecu''.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#34 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by pustopoljina »

uglavnomja wrote:i jos nesto, zemlja u kojoj je smrtni grijeh poslati roditelja u neki staracki dom, bez obzira koliko bolestan bio, i fizicki i psihicki, koliko zaboravan i agresivan i opasan

znam masu sucajeva, od zapaljenih stanova do optuzbi na racun djece koja 24-7 paze na tu osobu
ili onih sto pobjegnu iz kuce, u carapama, pa ih traze po ulicama
Znam vise slucajeva gdje su djeca oboljela brinuci se o roditeljima, koji se kad su se trebali brinuti o djeci bas i nisu brinuli.
Pogotovo oceva. Jedna cak svaki vikend ide iz bihaca u novi da pomogne ocu, zena ima zahtjevan posao, djecu koja je trebaju, muza...a njen otac naprosto nece da doseli u bihac...nece da pusti placenu pomoc u kucu...ili druge...ne mogu sami sebi naloziti vatru, ako im ne stavis jesti, nece ni jesti, a nece da se dosele djeci, 90 km dalje...nego ta djeca ostave svoju djecu same, idu roditeljima cistiti, kuhati, popravljati, kupati ih... ti su jedva pristali da komsinica dodje loziti vatru i postaviti hranu i oprati sudje.
A isto se nisu satrali oko djece...i kad jedno dijete zavrsi u bolnici, onda se jos cude kako tako mladi "stalno" poboljevaju, oni nisu nikad bili bolesni...pa od ceg ces biti bolestan, kad te dijete od 55god vec 30 godina sluzi...hbt. mladji ste bili kad ste sve prebacili na djecu...a "djeca" od 55 zongliraju i posao i svoju djecu i njihova drva, struju, kucu, hranu, obucu i odjecu, doktore lijekove, preglede, vakcine...meni uopste nije cudno da ova generacija 50-65 pada ko pokosena.
User avatar
Janjicar
Posts: 5451
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#35 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Janjicar »

Ko o čemu ? Bošnjo o tudjim porodičnim problemima.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#36 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by sadie_forever »

Maraschino wrote:Ne volim otvarati teme ali me ovo bas dirnulo.

https://www.nezavisne.com/novosti/grado ... evu/524089
N.N. 21.02.2019 12:51

SARAJEVO - Sanela Šljoka iz Sarajeva i njen brat Samir ostali su šokirani i potreseni kada su svog oca Ismeta pronašli promrzlog i gladnog na deponiji smeća.

"Molim vas, pomozite, moj otac umire", kroz suze je Sanela rekla novinarima "Avaza" kada je pozvala njihovu redakciju.

Kada se smirila, objasnila je da se nalazi u napuštenom domu "Vranica" u naselju Mihrivode, gdje je s bratom Samirom pronašla oca Ismeta na deponiji smeća.

Kako kaže, bio je pokriven dekama i jedva je disao.

"Moj otac je ponosan i nije htio da živi ni sa kim jer se razveo od moje majke. Živio je sam, i mi smo ga povremeno posjećivali. Prije nekoliko dana brat ga je pronašao pored ove zgrade, promrzlog i gladnog. Jedva je ostao živ", ispričala je Sanela.

Odmah je pozvala i Hitnu pomoć, policiju i Centar za socijalni rad.

Kako piše pomenuti list policajci koji su se zatekli na mjestu događaja rekli su su da će biti tu koliko je potrebno, ali da, nažalost, slučaj nije u njihovoj nadležnosti.

"Iz Hitne su došli i kratko kazali da ovo nije slučaj za njih. U Centru za socijalni rad niko se ne javlja. Ne znam šta da radimo, on ako ovdje ostane večeras, umrijet će", rekao je Ismetov sin Samir.

Kaže da ga je prije nekoliko dana spasio.

"On nikad nije htio nikakvu pomoć. Bio je borac, mnogi su obećavali da će mu pomoći. I kad sam ga god pitao ima li šta novo, on je odgovarao: 'Bit će'. Nekoliko puta sam išao u Ministarstvo za boračka pitanja, ali nije bilo svrhe. Sada ne znam ni gdje da ga vodimo", dodaje Samir.

Ispred doma su se okupile i komšije susjednih zgrada.

"Kad god sam ga sreo, kupio bih mu hljeb, malo popričao s njim", govori jedan od komšija i dodaje da posljednja tri dana nije viđao Ismeta.

Sanelin plač prolamao se mahalom.

"Koga više da zovem da mu pomogne", govorila je i čupala kosu.

Ismetova kćerka i sin mole sve nadležne da im makar ukažu na koji način da zbrinu oca i priušte mu liječenje ili makar smještaj dostojan čovjeka.


(Avaz.ba)
Zasto ga nisi uzela sa sobom pa pod sator, pod sator ako nema nista bolje. Covjek u takvom stanju ne moze pruzati otpor ako ste mu zeljeli pomoci ALI ima Bog da vam skrati muke i ''da se vise ne brinete o rodjenom ocu''.

https://www.nezavisne.com/novosti/hroni ... iji/524109

:(

Nadam se da ce se svakome vratiti po zaslugama.

Nesto ne vjerujem u ovo,eto on je toliko ponosan ide na ulicu nece djeci,ali je ok da se novinari dovedu...sto djeca ne dovedu roditelja u kucu? nece
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#37 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by sadie_forever »

славянин wrote:Cuj mole da se pomogne... PA STA VI RADITE ********* dvoje djece cekate da mu neko dodje pomoc sramota!
evo da se nekad slozim i ja s tobom,islam zato kaze rodi najmanje 3 manja sansa da bas svako od tih 3 bude djubre :D
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#38 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Njanjavi »

Ja ne kontam taj mahalaski mentalitet osuđivanja nekoga zbog nekonvencionalnog odnosa prema roditeljima.
Svaki roditelj ni ne zasluzuje ljudskost i takav odnos.
Vjerujem da se poštovanje zasluzuje a ne dobija na guzove samo jer si donjeo na svjet zivot.
Svakom svacije brate mili.
Volim najprije sebe pa tek onda mozemo pricat o ostalom.
Fuck that shit vise!
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#39 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by славянин »

Njanjavi wrote:Ja ne kontam taj mahalaski mentalitet osuđivanja nekoga zbog nekonvencionalnog odnosa prema roditeljima.
Svaki roditelj ni ne zasluzuje ljudskost i takav odnos.
Vjerujem da se poštovanje zasluzuje a ne dobija na guzove samo jer si donjeo na svjet zivot.
Svakom svacije brate mili.
Volim najprije sebe pa tek onda mozemo pricat o ostalom.
Fuck that shit vise!
Pa sta onda traze pomoc za roditelja.. ili ga otpisi ili budi tu kada treba. A ne tu smo ali eto nebi bas da pomazemo ako neko drugi moze :oops:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#40 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Haris.ba »

Njanjavi wrote:Ja ne kontam taj mahalaski mentalitet osuđivanja nekoga zbog nekonvencionalnog odnosa prema roditeljima.
Svaki roditelj ni ne zasluzuje ljudskost i takav odnos.
Vjerujem da se poštovanje zasluzuje a ne dobija na guzove samo jer si donjeo na svjet zivot.
Svakom svacije brate mili.
Volim najprije sebe pa tek onda mozemo pricat o ostalom.
Fuck that shit vise!
Zakon kaže da se mora. Isto ko i roditelji prema djeci, djeca kada postanu punoljetna moraju pomagati roditelje.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#41 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by moonca »

Zakon kaže da se mora. Isto ko i roditelji prema djeci, djeca kada postanu punoljetna moraju pomagati roditelje.
Ne znam za drugi dio, da li moraju. Moralno da , no ako djeca nisu u mogucnsoti iz kojekavih razloga -kao i slabim odgojom od roditelja ,zasto zakon treba da kaznjava to dijete koje -opet fraza- nije trazilo da dodje na ovaj lijepi Svijet. :zoka:
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#42 Re: Gdje mi i sa kime zivimo

Post by Hakiz »

pustopoljina wrote:
uglavnomja wrote:i jos nesto, zemlja u kojoj je smrtni grijeh poslati roditelja u neki staracki dom, bez obzira koliko bolestan bio, i fizicki i psihicki, koliko zaboravan i agresivan i opasan

znam masu sucajeva, od zapaljenih stanova do optuzbi na racun djece koja 24-7 paze na tu osobu
ili onih sto pobjegnu iz kuce, u carapama, pa ih traze po ulicama
Znam vise slucajeva gdje su djeca oboljela brinuci se o roditeljima, koji se kad su se trebali brinuti o djeci bas i nisu brinuli.
Pogotovo oceva. Jedna cak svaki vikend ide iz bihaca u novi da pomogne ocu, zena ima zahtjevan posao, djecu koja je trebaju, muza...a njen otac naprosto nece da doseli u bihac...nece da pusti placenu pomoc u kucu...ili druge...ne mogu sami sebi naloziti vatru, ako im ne stavis jesti, nece ni jesti, a nece da se dosele djeci, 90 km dalje...nego ta djeca ostave svoju djecu same, idu roditeljima cistiti, kuhati, popravljati, kupati ih... ti su jedva pristali da komsinica dodje loziti vatru i postaviti hranu i oprati sudje.
A isto se nisu satrali oko djece...i kad jedno dijete zavrsi u bolnici, onda se jos cude kako tako mladi "stalno" poboljevaju, oni nisu nikad bili bolesni...pa od ceg ces biti bolestan, kad te dijete od 55god vec 30 godina sluzi...hbt. mladji ste bili kad ste sve prebacili na djecu...a "djeca" od 55 zongliraju i posao i svoju djecu i njihova drva, struju, kucu, hranu, obucu i odjecu, doktore lijekove, preglede, vakcine...meni uopste nije cudno da ova generacija 50-65 pada ko pokosena.
Potpisujem ti svaku riječ.
Post Reply