Staracki dom?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

triconja

#26 Re: Staracki dom?

Post by triconja » 03/01/2019 17:44

sadie_forever wrote:
triconja wrote:
Naravno svako izvlacenje i nepostivanje zna se cemu vode :mrgreen:

pa sta se ko ovdje izvlaci? nije ti poslanik a.s naredio da drzis mater i oca u svojoj kuci vec da se pobrines o njima,a islam zajednice ne voli a to je zajednica :D
Vidis kako ti citas izmedju redova i to samo ono sto tebi odgovara i dodjes ovdje da potvrdis svoju tezu, cak nek te samo jedno podrzi ili nek ima isto ili slicno misljenje i tebi je dosta :lol: :lol: :lol:

sadie_forever
Has thanked: 127 times
Been thanked: 150 times

#27 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever » 03/01/2019 17:46

triconja wrote:
sadie_forever wrote:
triconja wrote:
Naravno svako izvlacenje i nepostivanje zna se cemu vode :mrgreen:

pa sta se ko ovdje izvlaci? nije ti poslanik a.s naredio da drzis mater i oca u svojoj kuci vec da se pobrines o njima,a islam zajednice ne voli a to je zajednica :D
Vidis kako ti citas izmedju redova i to samo ono sto tebi odgovara i dodjes ovdje da potvrdis svoju tezu, cak nek te samo jedno podrzi ili nek ima isto ili slicno misljenje i tebi je dosta :lol: :lol: :lol:
Ne temu sam otvorila jer su ljudi napali pjevaca sto je mamu dao u dom,i sto bi meni trebala potvrda od nepoznatih ljudi? zaista si umisljas nerealno velik znacaj :D

triconja

#28 Re: Staracki dom?

Post by triconja » 03/01/2019 17:51

sadie_forever wrote:Ne temu sam otvorila jer su ljudi napali pjevaca sto je mamu dao u dom,i sto bi meni trebala potvrda od nepoznatih ljudi? zaista si umisljas nerealno velik znacaj :D
A svekrvu ne namjeravas poslat? Ja to kaem dvije muhe jednim udarcem, prvo vidis da ljudi to rade a onda ces i ti tako htjet (da se svekrva posalje) ha ja :mrgreen:

demagog
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times

#29 Re: Staracki dom?

Post by demagog » 03/01/2019 21:07

Nije to nimalo laka situacija i ne vidim da postoji univerzalno rjesenje tipa “evo, ovako to treba uraditi, svako ko uradi drugacije sram ga bilo”.

Slazem se da djeca treba da se pobrinu za ostarjele roditelje ali svaka situacija je razlicita i puno je faktora u igri...stanje u kojem je roditelj, njegove zelje i sklonosti, finansijska situacija, porodicna i radna situacija djece itd.

Idealno je kad djeca finansijski mogu da podnesu ono rjesenje koje i roditelju najvise odgovara i jos mogu da ih obilaze i prave im drustvo, dovode unuke u posjetu i svi uzivaju u porodicnoj idili ali u stvarnom zivotu obicno ima mnostvo prepreka za tako nesto.
:(

moonca
Has thanked: 414 times
Been thanked: 390 times

#30 Re: Staracki dom?

Post by moonca » 03/01/2019 21:12

muminovic wrote:Iskreno, toliko i vrijedi ta usluga.

Primjera cekiraj lijepsu "ustanovu" - hotelahmedic.ba
Hvala .

Vrlo lijepo uredjen. :thumbup:

Znas li cijene?

Dosadno mii
Has thanked: 243 times
Been thanked: 23 times

#31 Re: Staracki dom?

Post by Dosadno mii » 03/01/2019 21:54

moonca wrote:
muminovic wrote:Iskreno, toliko i vrijedi ta usluga.

Primjera cekiraj lijepsu "ustanovu" - hotelahmedic.ba
Hvala .

Vrlo lijepo uredjen. :thumbup:

Znas li cijene?
napisao je oko 1500 KM

nisu kreveti okrenuti svi prema tv-u
mislim da kade nisu prikladne za starije osobe

Seyfo
Has thanked: 3 times
Been thanked: 75 times

#32 Re: Staracki dom?

Post by Seyfo » 03/01/2019 22:41

Extra rjesenje a jos ce se takvih domova otvarati jer mladi sele vani da mogu placati a roditelji im stare. Bolje je da je domova vise pa da postoji konkurencija. Problem je samo sto kadar koji bi tu radio (citaj prao guzice) mahom ode vani prati za vise eura. Najcesci je slucaj kod nas da penzija pokrije dio troska (recimo 50%) a ostatak pokriju djeca izmedju sebe.

stakasa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 66 times

#33 Re: Staracki dom?

Post by stakasa » 04/01/2019 11:20

sadie_forever wrote:Neki dan citam komentare o tome sto je jedan nas pjevac svoju majku stavio u staracki dom,i nevjerovatno koliko ljudi osudjuju isto kao da ju je bacio u rupu neku.Zasto je kod nas to toliko strasno ? na zapadu sasvim normalna stvar,niko o tome i ne prica.Moja rodica je nedavno majku stavila u dom,protiv svoje volje jer je njena mama insistirala..i sad kaze nije nikada bila sretnija,ima svoje prijateljice tu,druzenja itd...kaze bolje mi nego da osjecam kako sam mladima na teretu u njihovoj kuci,i uz to druzim se kao nikada prije ..dok sam bila u tudjoj kuci,samo su gledali da me nahrane i podmire isto kao da sam beba :zzzz:
:D
Upecatljiva budu hvaljenja doma nakon sto se roditelja tamo ostavi. Realno - sta moze drugo reci: stavila sam mamu u dom, uzasno joj je? :D

stakasa

#34 Re: Staracki dom?

Post by stakasa » 04/01/2019 11:23

muminovic wrote:U BIH ima zaista vrhunskih privatnih starackih domova, ali su sa full uslugom oko 1500 KM mjesecno...
Koje domove smatras vrhunskim?

tr_ba
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

#35 Re: Staracki dom?

Post by tr_ba » 04/01/2019 11:28

stakasa wrote:
muminovic wrote:U BIH ima zaista vrhunskih privatnih starackih domova, ali su sa full uslugom oko 1500 KM mjesecno...
Koje domove smatras vrhunskim?
Ima u Travniku,mislim bar je bio,poznavao sam direktora,i u to vrijeme.,a to je prije 15-ak godina,bas je bio vrh staracki dom...
Danas neznam dali postoji jos...

EDIT: Nas dom se zove,ima na netu...
Last edited by tr_ba on 04/01/2019 13:15, edited 1 time in total.

realna do boli

#36 Re: Staracki dom?

Post by realna do boli » 04/01/2019 12:04

https://www.nasdom.ba/
Kada ste sami, kada radite, kada vam roditelji nedozvaljavaju da vama iko pomogne oko njih..kada jednostavno vise ne mozete....na granici ste i fizicki i psihicki, a to znaju samo oni koji su to prosli, sreca je da postoji i ovo rjesenje.

stakasa

#37 Re: Staracki dom?

Post by stakasa » 04/01/2019 12:07

realna do boli wrote:https://www.nasdom.ba/
Kada ste sami, kada radite, kada vam roditelji nedozvaljavaju da vama iko pomogne oko njih..kada jednostavno vise ne mozete....na granici ste i fizicki i psihicki, a to znaju samo oni koji su to prosli, sreca je da postoji i ovo rjesenje.
Naravno. I drago mi je da je taj u Travniku dobar.

realna do boli

#38 Re: Staracki dom?

Post by realna do boli » 04/01/2019 12:14

Na dnu stranice ima video o ovom domu. Iz vlastitog iskustva i samim tim sto je moj otac bio zadovoljan , nakon "borbe" oko odlaska tamo..toplo preporucujem.

braca

#39 Re: Staracki dom?

Post by braca » 05/01/2019 11:18

I ja sam u jednom trenutku razmisljao da odvedem jednog roditelja u neki staracki dom (hvala Bogu, to nikada nisam uradio!!!), pa sam obilazio te domove sve redom, svi su katastrofa. Onaj za kojeg kazu da je najbolji, na Sedreniku, je tuzan do bola, a onaj "Green" u Hrasnici je zadnji jad i bijeda. Posebna prica je onaj neki Centar za demenciju u ulici Tekija, koji ne bi smio ni raditi jer je cista prevara i bez strucnosti, a unutra je uzas i horor iz horor filmova. Tamo se ostavljaju roditelji za koje se zeli da umru sto je moguce prije i ustvari se samo ceka da - umru. Jos se vlasnica predstavlja kao doktor nauka medicine, a ne samo da nije doktorica, nego nikada nije ni studirala medicinu, nastavnica je muzickog u nekoj osnovnoj skoli. Posebna je prica u svim domovima da kada platite trazenu cijenu za smjestaj, to nije kraj placanja, to je tek pocetak i svako malo vas zovu daj 50 KM, daj 100 KM, a kada je potrebna medicinska intervencija, zovu vanjskog doktora i placate ga kao i svakog koji vam dolazi kuci. S tim da starim ljudima to treba cesto i nahebali ste ga finansijski. Kako ja vidim situaciju, onaj dom u Nedzaricima je ZLATAN u odnosu na druge, ne samo radi povoljne cijene, nego i radi odnosa uposlenika prema starim ljudima/stanarima doma, pa do relativno dobre medicinske brige.

sadie_forever
Has thanked: 127 times
Been thanked: 150 times

#40 Re: Staracki dom?

Post by sadie_forever » 12/01/2019 18:42

braca wrote:I ja sam u jednom trenutku razmisljao da odvedem jednog roditelja u neki staracki dom (hvala Bogu, to nikada nisam uradio!!!), pa sam obilazio te domove sve redom, svi su katastrofa. Onaj za kojeg kazu da je najbolji, na Sedreniku, je tuzan do bola, a onaj "Green" u Hrasnici je zadnji jad i bijeda. Posebna prica je onaj neki Centar za demenciju u ulici Tekija, koji ne bi smio ni raditi jer je cista prevara i bez strucnosti, a unutra je uzas i horor iz horor filmova. Tamo se ostavljaju roditelji za koje se zeli da umru sto je moguce prije i ustvari se samo ceka da - umru. Jos se vlasnica predstavlja kao doktor nauka medicine, a ne samo da nije doktorica, nego nikada nije ni studirala medicinu, nastavnica je muzickog u nekoj osnovnoj skoli. Posebna je prica u svim domovima da kada platite trazenu cijenu za smjestaj, to nije kraj placanja, to je tek pocetak i svako malo vas zovu daj 50 KM, daj 100 KM, a kada je potrebna medicinska intervencija, zovu vanjskog doktora i placate ga kao i svakog koji vam dolazi kuci. S tim da starim ljudima to treba cesto i nahebali ste ga finansijski. Kako ja vidim situaciju, onaj dom u Nedzaricima je ZLATAN u odnosu na druge, ne samo radi povoljne cijene, nego i radi odnosa uposlenika prema starim ljudima/stanarima doma, pa do relativno dobre medicinske brige.
Daj pusti suplju...i sta mislis jel njima horor kod tebe? Mi sve gledamo svojima ocima,

moonca
Has thanked: 414 times
Been thanked: 390 times

#41 Re: Staracki dom?

Post by moonca » 12/01/2019 18:54

braca wrote:I ja sam u jednom trenutku razmisljao da odvedem jednog roditelja u neki staracki dom (hvala Bogu, to nikada nisam uradio!!!), pa sam obilazio te domove sve redom, svi su katastrofa. Onaj za kojeg kazu da je najbolji, na Sedreniku, je tuzan do bola, a onaj "Green" u Hrasnici je zadnji jad i bijeda. Posebna prica je onaj neki Centar za demenciju u ulici Tekija, koji ne bi smio ni raditi jer je cista prevara i bez strucnosti, a unutra je uzas i horor iz horor filmova. Tamo se ostavljaju roditelji za koje se zeli da umru sto je moguce prije i ustvari se samo ceka da - umru. Jos se vlasnica predstavlja kao doktor nauka medicine, a ne samo da nije doktorica, nego nikada nije ni studirala medicinu, nastavnica je muzickog u nekoj osnovnoj skoli. Posebna je prica u svim domovima da kada platite trazenu cijenu za smjestaj, to nije kraj placanja, to je tek pocetak i svako malo vas zovu daj 50 KM, daj 100 KM, a kada je potrebna medicinska intervencija, zovu vanjskog doktora i placate ga kao i svakog koji vam dolazi kuci. S tim da starim ljudima to treba cesto i nahebali ste ga finansijski. Kako ja vidim situaciju, onaj dom u Nedzaricima je ZLATAN u odnosu na druge, ne samo radi povoljne cijene, nego i radi odnosa uposlenika prema starim ljudima/stanarima doma, pa do relativno dobre medicinske brige.
To je penzionersi dom, nije bolnica. U ugovoru vjerovatno pise sta podrazumjeva mjesecna naknada i koje usluge pruza.

bumerangss
Been thanked: 10 times

#42 Re: Staracki dom?

Post by bumerangss » 13/01/2019 18:04

muminovic wrote:
sadie_forever wrote:
moonca wrote:Da , cijena je formirana za djecu koja zive vani.
pa iskreno i nije skupo,prosjecni covjek tih godina ima najmanje 3 djece,neka podjeli svako pomalo,i ima tu i penzija
uglavnom djeca pokusavaju da otmu i to sto im imaju roditelji, a malo ko da pomaze
Bravo, to je naša realnost

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 629 times
Been thanked: 1381 times

#43 Re: Staracki dom?

Post by plain vanilla » 13/01/2019 18:47

Jedan covjek zivio sa suprugom, djecom i vec ostarjelim ocem. Otac pomalo nespretan, svako malo bi nesto prosuo, razbio. Zena je stalno prigovarala muzu da se rijesi oca, pa su se svakodnevno svadjali. Dosadi to covjeku, pa uzme oca na ledja i ponese ga u sumu. Dok hodaju sumom, otac mu mirno kaze:
-ostavi me pored ovog drveta, i ja sam tu svog oca ostavio.
Covjek zastane, malo razmisli i ponese oca nazad kuci.

On topic
Sve su situacije individualne, nekad jeste dom najbolje rjesenje, ali mogu misliti kako je tim ljudima bilo kod kuce ako im je u domu odlicno. Nažalost, puno je starih i zaboravljenih ljudi kojima nema ko otvoriti vrata. Kad umru, djeca se odmah sjate da sto prije podijele imovinu.

triconja

#44 Re: Staracki dom?

Post by triconja » 13/01/2019 20:52

plain vanilla wrote:Jedan covjek zivio sa suprugom, djecom i vec ostarjelim ocem. Otac pomalo nespretan, svako malo bi nesto prosuo, razbio. Zena je stalno prigovarala muzu da se rijesi oca, pa su se svakodnevno svadjali. Dosadi to covjeku, pa uzme oca na ledja i ponese ga u sumu. Dok hodaju sumom, otac mu mirno kaze:
-ostavi me pored ovog drveta, i ja sam tu svog oca ostavio.
Covjek zastane, malo razmisli i ponese oca nazad kuci.

On topic
Sve su situacije individualne, nekad jeste dom najbolje rjesenje, ali mogu misliti kako je tim ljudima bilo kod kuce ako im je u domu odlicno. Nažalost, puno je starih i zaboravljenih ljudi kojima nema ko otvoriti vrata. Kad umru, djeca se odmah sjate da sto prije podijele imovinu.
Dobra je prica a situacija je uglavnom da ljudi nece da misle vise neg sto je dovoljno, to jest nece obaveze pa prikljuce starce njihovom jatu. :thumbup:

Keiko

#45 Re: Staracki dom?

Post by Keiko » 13/01/2019 21:18

male_okice wrote:kod nas je sve sramota i preseravanje, jel eto kao moras ti sav svoj zivot napustiti da bi eventualno bio uz roditelja, ili naci neku zenu koja ocu/materi nece pruziti ni 30% njege koje ce dobiti u domu, i koja ce ih na kraju mozda i zanemariti, pokrasti i svasta nesto (ovo zadnje 2 primjeri iz blize okoline), ali eto tad ces biti bolja osoba nego ako ih das u staracki dom gdje ce ljudi moci koliko toliko dostojanstveno zivjeti.

znam ja sad ce svi reci ali roditelji su toliko toga zrtvovali za tebe, i ok jesu to sve stoji, ali evo recimo jedan prijatelj zivi u Danskoj, majka 90 godina hoce u bosnu i bog, i on sad ne moze napustiti posao, zenu, djecu i sve gore da bi bio 24h sa njom ovdje (a gore je zivjela s njima skupa u kuci). i eto vrati on nju ovamo i nadje zenu koju je placao preko 500 KM da obidje majku svaki dan, spremi joj jesti, pocisti eto tako uradi te poslove, jer ona ne moze, da bi na kraju ona dolazila svaku treci/cetvrti dan, potkradala ju je (penziju). onda je nasao drugu slicna stvar. jos kad je pala tokom zime i slomila kuk bio haos, nece niko ispod 1000 KM da je posluzi (jer su je morali i presvlaciti), i na kraju je i on puko od svega toga, dobio otkaz na poslu zbog cestih odlazaka kasnjenja itd... i opet je ona zavrsila u domu gdje je zivjela jos 6 mjeseca i umrla.
eh sad da je odmah otisla u dom mozda bi i dan danas bila ziva, jer ipak imala bi redovnu ishranu, doktora, drustvo njenih godina, njegu i gotovo. sta ces ovako se on satrao da njoj ugodi a njoj je bilo na kraju gore nego mozda ikad u zivotu.

a ovakvih primjera ima jako mnogo, nazalost.

ja kontam kad ostarim da onako nisam eventualno bas pokretna, da ne mogu sama obavljati one osnovne obaveze u kuci itd, ja idem u staracki dom. to mi je sasvim normalna stvar. imacu tamo njegu koja mi treba, eventualno drustvo, ne moram se sikirati kako cu sta, nego mogu sta jos od mozga ima na pasu. Kcerka kad moze ako hoce bujrum nek mi dodje, ali da ja padam na teret vlastitom djetetu, pravim cirkus od njenog zivota ili bilo sta slicno, ne pada mi napamet. :)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Moja svekrva je u domu jer ima demenciju. Ovdje to kosta €5,600 mjesecno, sto je neki prosjek.

Misljenja sam da ce moj sin sve sto 'duguje' muzu i meni 'platit'' svojoj djeci i da je prosto nemoguce brinuti se o svojoj djeci i starim roditeljima istovremeno i jos raditi puno radno vrijeme. Moja generacija je izlozena pritiscima sa svih strana, nasoj djeci ce biti i gore.

swanfilter
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

#46 Re: Staracki dom?

Post by swanfilter » 13/01/2019 21:27

Postoje iznimke kako i zasto, ali da samo zbog starosti svoju mater posaljem u nekakav zavod, ne mogu ...

AmiĐa_Idriz
Has thanked: 53 times
Been thanked: 15 times

#47 Re: Staracki dom?

Post by AmiĐa_Idriz » 14/01/2019 13:10

braca wrote:Kako ja vidim situaciju, onaj dom u Nedzaricima je ZLATAN u odnosu na druge, ne samo radi povoljne cijene, nego i radi odnosa uposlenika prema starim ljudima/stanarima doma, pa do relativno dobre medicinske brige.
Popravila se situacija solidno. A osoblje je super.

mali jomu
Been thanked: 4 times

#48 Re: Staracki dom?

Post by mali jomu » 14/01/2019 15:13

U Islamu djeca vole, paze i cuvaju svoje roditelje, ne ostavljaju ih po nikakvim domovima.....

vjesticanametli
Has thanked: 534 times
Been thanked: 678 times

#49 Re: Staracki dom?

Post by vjesticanametli » 14/01/2019 15:21

Valahi jes i to a svi skupa zive od have :lol:

mali jomu
Been thanked: 4 times

#50 Re: Staracki dom?

Post by mali jomu » 14/01/2019 15:31

vjesticanametli wrote: Valahi jes i to a svi skupa zive od have :lol:

cudno, kako tvoji roditelji nisu tako razmisljali o tebi? :mrgreen: