Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22276 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Nadzorna_ploca wrote: 28/02/2020 15:09 Za slicne sam situacije cuo i u Luxembourgu. Ako dodjes nenajavljen cekati ces vjerovatno duze vremena. Na hitnoj isto mozes sat ili duze ostati.
Opet znam da zena ne ceka dugo kad se najavi, akademskih 15tak minuta.
Ne znam kako vi zamisljate medicinsku sluzbu ali vjerovatno po onoj ja ili neko moj dolazi, svi se sklonite mi moramo biti primljeni za dvije minute.
I na famoznu hitnu kad se dolazi postoje prioriteti. Ako neko dolazi i zali se na bol u prsima, trne mu lijeva ruka i sl (znaci infarkta) ta osoba se prima preko svih drugih, sto znaci i prije mog djeteta koje ima povisenu temperature ili onog sto se zali na bol u palcu.
Ja nikada ali bas nikada niti za jednu medicinsku uslugu nisam cekao duze od 45 minuta, a to da cio dan ostanes negdje cekajuci na nekoga je :-).
Ono sto su dobro razdvojili ovdje da pored Bolnica/Hitnih sluzbi imas nesto sto se zove Urgent Care, obicno ides za ove lakse stvari, tipa imam povisenu temperaturu, vjerovatno prehlada ili takve neke stvari za koje ti ne trebaju nek aman zaman pretrage. Prvo sto ih imas jako dosta i drugo sto budes jako brzo primljen i brzo zavrsis te stvari jer odlazak na hitnu podrazumijeva ostanak od par sati, ne zbog cekanja nego zbog odredjenihprocedura i testova koje moraju obaviti u hitnoj sluzbi, tako da u hitnu ides kada ti stvarno treba hitna.
Sad, sta znaci doci nenajavljen, hoces kod specijaliste, ne mozes se ujutro probuditi i reci eto mogao bih danas otici vidjeti kardiologa ili gastroenterologa :-). Ili vozim se po gradu, hajde mogao sam malo svratiti do doktora, nako :mrgreen:. Za sve postoji vrijeme i institucije, pa kao sto navedoh gore, dijete te probudi u pola noci ima temeraturu ides ili u ovaj urgent care ili ako misilis da je nesto ozbiljnije u hitnu. Sve drugo, nazoves, zakazes kod svog familijarnog doktora ili pedijatra. I kod njih postoje prioriteti, pa te fino pitaju je li nesto ozbiljnije mozete odmah doci ili zovete za regularni godisnji pregled.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#22277 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Nadzorna_ploca »

detroit-mercy wrote: 28/02/2020 15:31
Nadzorna_ploca wrote: 28/02/2020 15:09 Za slicne sam situacije cuo i u Luxembourgu. Ako dodjes nenajavljen cekati ces vjerovatno duze vremena. Na hitnoj isto mozes sat ili duze ostati.
Opet znam da zena ne ceka dugo kad se najavi, akademskih 15tak minuta.
Ne znam kako vi zamisljate medicinsku sluzbu ali vjerovatno po onoj ja ili neko moj dolazi, svi se sklonite mi moramo biti primljeni za dvije minute.
I na famoznu hitnu kad se dolazi postoje prioriteti. Ako neko dolazi i zali se na bol u prsima, trne mu lijeva ruka i sl (znaci infarkta) ta osoba se prima preko svih drugih, sto znaci i prije mog djeteta koje ima povisenu temperature ili onog sto se zali na bol u palcu.
Ja nikada ali bas nikada niti za jednu medicinsku uslugu nisam cekao duze od 45 minuta, a to da cio dan ostanes negdje cekajuci na nekoga je :-).
Ono sto su dobro razdvojili ovdje da pored Bolnica/Hitnih sluzbi imas nesto sto se zove Urgent Care, obicno ides za ove lakse stvari, tipa imam povisenu temperaturu, vjerovatno prehlada ili takve neke stvari za koje ti ne trebaju nek aman zaman pretrage. Prvo sto ih imas jako dosta i drugo sto budes jako brzo primljen i brzo zavrsis te stvari jer odlazak na hitnu podrazumijeva ostanak od par sati, ne zbog cekanja nego zbog odredjenihprocedura i testova koje moraju obaviti u hitnoj sluzbi, tako da u hitnu ides kada ti stvarno treba hitna.
Sad, sta znaci doci nenajavljen, hoces kod specijaliste, ne mozes se ujutro probuditi i reci eto mogao bih danas otici vidjeti kardiologa ili gastroenterologa :-). Ili vozim se po gradu, hajde mogao sam malo svratiti do doktora, nako :mrgreen:. Za sve postoji vrijeme i institucije, pa kao sto navedoh gore, dijete te probudi u pola noci ima temeraturu ides ili u ovaj urgent care ili ako misilis da je nesto ozbiljnije u hitnu. Sve drugo, nazoves, zakazes kod svog familijarnog doktora ili pedijatra. I kod njih postoje prioriteti, pa te fino pitaju je li nesto ozbiljnije mozete odmah doci ili zovete za regularni godisnji pregled.
Dobro pasha moj, ali ovo ti je etiketiranje nepotrebno. Ja niti sam pametovao nesto niti radim to sto si ti napisao a ti osuljuo neku paljbu. Polako ba, rekao sam sta sam cuo a niti mi smeta niti mi je problem.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#22278 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by madner »

Ja fino nazovem svog doktora, odemo na pice i popricamo malo. Top usluga.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22279 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

Nadzorna_ploca wrote: 28/02/2020 15:34
detroit-mercy wrote: 28/02/2020 15:31
Nadzorna_ploca wrote: 28/02/2020 15:09 Za slicne sam situacije cuo i u Luxembourgu. Ako dodjes nenajavljen cekati ces vjerovatno duze vremena. Na hitnoj isto mozes sat ili duze ostati.
Opet znam da zena ne ceka dugo kad se najavi, akademskih 15tak minuta.
Ne znam kako vi zamisljate medicinsku sluzbu ali vjerovatno po onoj ja ili neko moj dolazi, svi se sklonite mi moramo biti primljeni za dvije minute.
I na famoznu hitnu kad se dolazi postoje prioriteti. Ako neko dolazi i zali se na bol u prsima, trne mu lijeva ruka i sl (znaci infarkta) ta osoba se prima preko svih drugih, sto znaci i prije mog djeteta koje ima povisenu temperature ili onog sto se zali na bol u palcu.
Ja nikada ali bas nikada niti za jednu medicinsku uslugu nisam cekao duze od 45 minuta, a to da cio dan ostanes negdje cekajuci na nekoga je :-).
Ono sto su dobro razdvojili ovdje da pored Bolnica/Hitnih sluzbi imas nesto sto se zove Urgent Care, obicno ides za ove lakse stvari, tipa imam povisenu temperaturu, vjerovatno prehlada ili takve neke stvari za koje ti ne trebaju nek aman zaman pretrage. Prvo sto ih imas jako dosta i drugo sto budes jako brzo primljen i brzo zavrsis te stvari jer odlazak na hitnu podrazumijeva ostanak od par sati, ne zbog cekanja nego zbog odredjenihprocedura i testova koje moraju obaviti u hitnoj sluzbi, tako da u hitnu ides kada ti stvarno treba hitna.
Sad, sta znaci doci nenajavljen, hoces kod specijaliste, ne mozes se ujutro probuditi i reci eto mogao bih danas otici vidjeti kardiologa ili gastroenterologa :-). Ili vozim se po gradu, hajde mogao sam malo svratiti do doktora, nako :mrgreen:. Za sve postoji vrijeme i institucije, pa kao sto navedoh gore, dijete te probudi u pola noci ima temeraturu ides ili u ovaj urgent care ili ako misilis da je nesto ozbiljnije u hitnu. Sve drugo, nazoves, zakazes kod svog familijarnog doktora ili pedijatra. I kod njih postoje prioriteti, pa te fino pitaju je li nesto ozbiljnije mozete odmah doci ili zovete za regularni godisnji pregled.
Dobro pasha moj, ali ovo ti je etiketiranje nepotrebno. Ja niti sam pametovao nesto niti radim to sto si ti napisao a ti osuljuo neku paljbu. Polako ba, rekao sam sta sam cuo a niti mi smeta niti mi je problem.
Nisam misili na tebe nego kako generalno svijet gleda na te stvari :mrgreen: Izvini ako si se nasao prozvanim.
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22280 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

madner wrote: 28/02/2020 15:49 Ja fino nazovem svog doktora, odemo na pice i popricamo malo. Top usluga.
Ja ga ne moram ni zvat, svaki mi je dan u kuci :mrgreen:
nekome
Posts: 2937
Joined: 17/05/2011 10:41

#22281 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by nekome »

urgent care = urgentni centar?

To ono mjesto gdje sat vremena cekas kad imas hitan problem?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#22282 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

Hm.. cekas i do sat vremena , ali ides u taj centar- ambulantu-- i ako nemas zdravs .osiguranje - i nije da ne znas za sebe - ili imas laksu povredu- ppr, posjekao se nozem- oni ce ti usiti --itd..

Nigdje neces biti primljen za 15 minuta(mada ima dr koji to garantuju) - i ako imas ugovoreni termin- jedino u Hitnoj ako si bas u kriticnom stanju...
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22283 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

nekome wrote: 28/02/2020 16:23 urgent care = urgentni centar?

To ono mjesto gdje sat vremena cekas kad imas hitan problem?
Jebi ga, valjda je taj urgentni center, mada toga ovdje ima na svakom cosku. I ne moras cekati sat vremena, ja par puta bio sa djecom nigdje ziva roba, odmah te pregledaju. Nekada dodjes, ima 10tak ljudi ispred tebe, naravno da ces cekati odredjeno vrijeme.
I to hitan opet kazem ti zavisi od problema, prije par godina kod mene kcerka zviznula glavom od stolicu i razbije arkadu, otisli tamo ljudi je odmah primili mada je bilo ljudi ispred nas, sta ces, drzi krvavu gazu na celu :roll: Usili za par minuta, pregledali, zaisili, haj kuci, javi se svom doktoru za dan dva da on pogleda kako ide oporavak :mrgreen: .
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#22284 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by muha_sa »

detroit-mercy wrote: 28/02/2020 17:22
nekome wrote: 28/02/2020 16:23 urgent care = urgentni centar?

To ono mjesto gdje sat vremena cekas kad imas hitan problem?
Jebi ga, valjda je taj urgentni center, mada toga ovdje ima na svakom cosku. I ne moras cekati sat vremena, ja par puta bio sa djecom nigdje ziva roba, odmah te pregledaju. Nekada dodjes, ima 10tak ljudi ispred tebe, naravno da ces cekati odredjeno vrijeme.
I to hitan opet kazem ti zavisi od problema, prije par godina kod mene kcerka zviznula glavom od stolicu i razbije arkadu, otisli tamo ljudi je odmah primili mada je bilo ljudi ispred nas, sta ces, drzi krvavu gazu na celu :roll: Usili za par minuta, pregledali, zaisili, haj kuci, javi se svom doktoru za dan dva da on pogleda kako ide oporavak :mrgreen: .
Kod nas u ŠveCkoj :D kad djete ima temperaturu nema ic u dom zdravlja il u bolnicu vec nazoveš nakav centar koji je smejšten bog dragi zna gdje--javi se teta i pita šta je djetetu :? djete mi ima temperaturu :( koliko dana ima temperaturu :? danas je dobilo :-) ako ne spadne u naredna 3 dana javite se-do tad skidajte kako znate i umijete :lol:
Živa istina :-) zadesio se kad je tako bilo i zove kcerka ujutro-kažem joj da im kaže da je cetvrti dan kako ima teperaturu :lol: tako i bi--ona teta iz centra joj dala vrijeme negdje popodne

Da je neki ne do bog lom il udarac vjerujem da bi ih odmah primili

Moja princeza pala u stubištu i raskrvari glavicu :-) brže bolje je u auto i drito u hitnu--tamo nas iste sekunde primili :thumbup: odradili što su trebali i drito na KUM--tamo isto preko reda--odma CT glave--hvala bogu sve ok i nazad kuci

Sad što roditelji cim djete jednom kahne trce u dom zdravlja drugi je par cipela :-)
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#22285 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

muha_sa wrote: 28/02/2020 17:35
detroit-mercy wrote: 28/02/2020 17:22
nekome wrote: 28/02/2020 16:23 urgent care = urgentni centar?

To ono mjesto gdje sat vremena cekas kad imas hitan problem?
Jebi ga, valjda je taj urgentni center, mada toga ovdje ima na svakom cosku. I ne moras cekati sat vremena, ja par puta bio sa djecom nigdje ziva roba, odmah te pregledaju. Nekada dodjes, ima 10tak ljudi ispred tebe, naravno da ces cekati odredjeno vrijeme.
I to hitan opet kazem ti zavisi od problema, prije par godina kod mene kcerka zviznula glavom od stolicu i razbije arkadu, otisli tamo ljudi je odmah primili mada je bilo ljudi ispred nas, sta ces, drzi krvavu gazu na celu :roll: Usili za par minuta, pregledali, zaisili, haj kuci, javi se svom doktoru za dan dva da on pogleda kako ide oporavak :mrgreen: .
Kod nas u ŠveCkoj :D kad djete ima temperaturu nema ic u dom zdravlja il u bolnicu vec nazoveš nakav centar koji je smejšten bog dragi zna gdje--javi se teta i pita šta je djetetu :? djete mi ima temperaturu :( koliko dana ima temperaturu :? danas je dobilo :-) ako ne spadne u naredna 3 dana javite se-do tad skidajte kako znate i umijete :lol:
Živa istina :-) zadesio se kad je tako bilo i zove kcerka ujutro-kažem joj da im kaže da je cetvrti dan kako ima teperaturu :lol: tako i bi--ona teta iz centra joj dala vrijeme negdje popodne

Da je neki ne do bog lom il udarac vjerujem da bi ih odmah primili

Moja princeza pala u stubištu i raskrvari glavicu :-) brže bolje je u auto i drito u hitnu--tamo nas iste sekunde primili :thumbup: odradili što su trebali i drito na KUM--tamo isto preko reda--odma CT glave--hvala bogu sve ok i nazad kuci

Sad što roditelji cim djete jednom kahne trce u dom zdravlja drugi je par cipela :-)
Ili na Hitnu :mrgreen: i jos ocekuju da budu primljeni prije onog sto u rukama crijeva drzi :mrgreen:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#22286 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Digla_da_kreci »

muha_sa wrote: 28/02/2020 17:35
... djete mi ima temperaturu :( koliko dana ima temperaturu :? danas je dobilo :-) ako ne spadne u naredna 3 dana javite se-do tad skidajte kako znate i umijete :lol:
Živa istina :-) zadesio se kad je tako bilo i zove kcerka ujutro-kažem joj da im kaže da je cetvrti dan kako ima teperaturu :lol: tako i bi--ona teta iz centra joj dala vrijeme negdje popodne
Ovako i ja maslam da me nesto duze boli nego sto jest da me uzmu odmah na pretrage :eh:
Nazif_Gljiva
Posts: 703
Joined: 06/02/2008 21:58

#22287 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Nazif_Gljiva »

Nije baš bezveze kad švabo kaže "Yugo-Betrugo"... :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22288 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#22289 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by parappa »

Nazif_Gljiva wrote: 28/02/2020 19:50 Nije baš bezveze kad švabo kaže "Yugo-Betrugo"... :lol:
Jah eto samo naši to rade... Namazaniji su švabi od nas.
Na domaćem terenu su
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#22290 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Hajvan »

Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#22291 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Seyfo »

Gdje covjek od korone da bjezi? Sada kako je,prema Bosni :-)
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#22292 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bluemore »

Seyfo wrote: 15/03/2020 17:17 Gdje covjek od korone da bjezi? Sada kako je,prema Bosni :-)
:lol:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#22293 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by MorningStar »

Nema izac vise hahahha mislili bjezat a normalan posao :D a ko ce da placa pdv ovdje jel :D :D
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#22294 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

Ova tema umrla kako su 1.3. svi otisli za Njemacku.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22295 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

:lol: umrli i mi od korone :lol:
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#22296 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Bluemore »

elcaliente wrote: 28/03/2020 22:19 Ova tema umrla kako su 1.3. svi otisli za Njemacku.
Hahah ja peha i datuma za primjenu zakona
Ne moze muha preko granice
Ali sudeci po dogadjanjima u naske Kad se malo promiri bice jos veci pritisak za ici vani
User avatar
Didier
Posts: 2205
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#22297 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Didier »

Toliko je naše dijaspore došlo kući, izgleda kao da nemaju baš povjerenja u "uređene sisteme" tokom ove pandemije.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#22298 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by vjesticanametli »

:lol: pobjegli :oops:
elcaliente
Posts: 4573
Joined: 13/06/2012 15:52

#22299 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by elcaliente »

Ako ovo potraje duze nece biti ni posla u Njemackoj za otici a pogotovo ako uvedu obavezni vojni rok ponovo onda nece biti potrebe ni za njegovateljima toliko.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31538
Joined: 16/04/2011 18:46

#22300 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by skafiskafsnjak »

Image
Didier wrote: 28/03/2020 23:23 Toliko je naše dijaspore došlo kući, izgleda kao da nemaju baš povjerenja u "uređene sisteme" tokom ove pandemije.
Da je do sistema, nikad dosli ne bi. Ostali ljudi bez posla...
Taman posla da su dosli da od jebene Sebije Izmetbegovic ovise....da moras haman moliti da te prime na lijecenje, kao ona zena iz Hrasnice...

Grohotom se smijem
Post Reply