Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11551 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Tomahawk11 »

amidzazeher wrote:
Tomahawk11 wrote:Onda bi pao i ništa od penzije :mrgreen:
Jest svedi samo takve cekaju da im dadnu penziju i socijalu, tomo i ti na te seljacke price padas!
Nisam rekao da je istina. Pošto kupio, po to prodao :-?
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11552 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Tomahawk11 »

512MB wrote:
Tomahawk11 wrote: Šta ću pričati, uzeo lola kišobran, vani upeklo, u po ljeta, nigdje oblaka i razapeo ga, pa psihijatru.
Kaže mu ovaj: - gospodine, šta će Vam taj kišobran? Vidite vi ovo sunce?
- Kakvo sunce, vidiš da pada iz neba i zemlje! :oops: :D
Drž ne daj, ubijedi ti on njega da je budala i ovaj mu propiše neku penziju, socijalu, šta li.
Dobra prica, evo povjerovo sam odma :mrgreen:

Image
Vidiš budale :mrgreen:
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#11553 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Cova bio trendsetter a vi ga zajebaJete :oops:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11554 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SaraFina »

AlenK wrote:
Tomahawk11 wrote:Smisli naš svijet svašta.
Čuli ste za onog što je otišao u Švedskoj psihijatru s kišobranom, a ono sunce upeklo, nigdje oblaka?
Pricaj!!! :lol:

To su "urbane legende" neke? Ako si na zapadu psihijatrijski slučaj koji ne može raditi dugoročno... država ti oduzme vozačku i imovinu (čak i bicikl) ako ga posjeduješ, te te hospitalizira u neku ustanovu (trajno ili privremeno).
Ako je privremeni boravak po izlasku dobiješ "tutrora" koji raspolaže tvojom imovinom (ako je imaš) ili državnim novcem (ako nemaš) imovine.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11555 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Tomahawk11 »

Hajde, ako ništa, malo smo pozitive na temu :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11556 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SaraFina »

Tomahawk11 wrote:Hajde, ako ništa, malo smo pozitive na temu :D
Navraćaš ljude da se prave budale džaba - džabtanile po Švedskoj :oops:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11557 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Tomahawk11 »

SaraFina wrote:
Tomahawk11 wrote:Hajde, ako ništa, malo smo pozitive na temu :D
Navraćaš ljude da se prave budale džaba - džabtanile po Švedskoj :oops:
Hajde sve, nego će još u ludari završiti :lol:
User avatar
amidzazeher
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 23:41

#11558 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by amidzazeher »

Tomahawk11 wrote:Hajde, ako ništa, malo smo pozitive na temu :D
Cuj pozitive a širiš neistine :lol:
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11559 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SaraFina »

Tomahawk11 wrote:
SaraFina wrote:
Navraćaš ljude da se prave budale džaba - džabtanile po Švedskoj :oops:
Hajde sve, nego će još u ludari završiti :lol:

:lol:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11560 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Tomahawk11 »

amidzazeher wrote:
Tomahawk11 wrote:Hajde, ako ništa, malo smo pozitive na temu :D
Cuj pozitive a širiš neistine :lol:
Evo Sara je spriječila da bude kakvih većih posljedica....valjda ovaj Alen nije iz Švedske :-?
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#11561 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Al bez zeze, ko moze zivjet od 400€ sociale u evropi :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11562 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

Za Bosnu moze.. :-)
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#11563 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by 512MB »

Dje onaj Melburn, jel se vratio iz Banovica...

Image
detroit-mercy
Posts: 16071
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#11564 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by detroit-mercy »

SaraFina wrote:
Tomahawk11 wrote:Hajde, ako ništa, malo smo pozitive na temu :D
Navraćaš ljude da se prave budale džaba - džabtanile po Švedskoj :oops:
Sve samo da se ne radi :skoljka:.
Ne znam od kuda ljudima predstava da se na bogatom Zapadu dobro zivi sa socijalom, socijala je socijala :skoljka:
Zalosni su ljudi koji umjesto da iskoriste svoje potencijale i potencijale koje im te drzave pruzaju odluce da "zajebu" nekoga pa sjede na socijali.
User avatar
konjislav
Posts: 637
Joined: 11/04/2012 02:18

#11565 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by konjislav »

detroit-mercy wrote:
SaraFina wrote:
Tomahawk11 wrote:Hajde, ako ništa, malo smo pozitive na temu :D
Navraćaš ljude da se prave budale džaba - džabtanile po Švedskoj :oops:
Sve samo da se ne radi :skoljka:.
Ne znam od kuda ljudima predstava da se na bogatom Zapadu dobro zivi sa socijalom, socijala je socijala :skoljka:
Zalosni su ljudi koji umjesto da iskoriste svoje potencijale i potencijale koje im te drzave pruzaju odluce da "zajebu" nekoga pa sjede na socijali.
Ma ljudi to urade da imaju više para. Oni sigurno još pored toga rade neke poslove, naravno na crno ili nešto što je teško upratiti.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11566 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SaraFina »

detroit-mercy wrote: Sve samo da se ne radi :skoljka:.
Ne znam od kuda ljudima predstava da se na bogatom Zapadu dobro zivi sa socijalom, socijala je socijala :skoljka:
Zalosni su ljudi koji umjesto da iskoriste svoje potencijale i potencijale koje im te drzave pruzaju odluce da "zajebu" nekoga pa sjede na socijali.
Puko preživljavanje su ti dobijeni novci. Plus ne možeš ni auto posjedovati, da ne govorim o nekretnini. Ili nečemu drugom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11567 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by moonca »

Ma da, mali broj je takvih koji su radno sposobni.
moguce da osobe sa staroscu za penziju - su u poziciji dobiti neku pomoc od drzave ..
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#11568 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Suzie Q »

SaraFina wrote:Ovo što pišeš je prosto bezveze. Ako žena/djeca ne radi/neće raditi i ovisi/ovisiće o mužu, sa dozvolom boravka, prvo Švabo još u ambasadi u SA.. prilikom spajanja porodice traži da muž ima dovoljna primanja da bi porodica uopće došla u Njemačku. Kad dođu dozvole boravka su ograničene vremenski (logično) i ako se muž spusti na minimalac a iznajmi stan od 1000 eura, te ga ne može plaćati, to će mu utjecati na produženje i radne i boravišne dozvole. O supruzi i djeci da ne govorim.
Ako si pak prijavljen na birou za zapošljavanje, i tkz; Jobcentar "obilaziš" nemaš pravo napuštati državu. Jedino u slučaju da se odjaviš i za vrijeme odjave ne primaš novac i nisi zdravstveno osiguran. Izbivanje iz države biro za zapošljavanje ne tolerira ni po kom osnovu. Bio ti "Mađar" i građanin EU ili Bosanac, Srbin i Makedonac iz tkz "trećih zemalja"..
Ne znam odakle ti informacije? Ali nisu tačne.
Uzgred, ljudi sa mađarskim, slovačkim, bugarskim i sl radnim/boravišnim dozvolama mogu raditi isključivo u firmama u Njemačkoj koje sezonski posluju recimo a imaju sjedišta u Mađarskoj, Slovačkoj ili Bugarskoj.
Za državljanstva tih zemalja potrebno je ispunjavati određene uvjete. (Bračni partner olakotna okolnost).
Ne pricamo o istom ti gledaš kroz prizmu onih koji imaju vize a ja govorim o EU. Dakle, svi EU građani mogu boraviti na teritoriji Njemacke bez nekakve dozvole boravka i na trzistu rada su slobodni, nisu uvjetovani nikakvim firmama i sjedistima. Evo upravo sam dobila pismo da se u Rathausu dođem registrirati za EU parlamentarne izbore a usput budi receno imamo pravo glasovati i na lokalnim izborima u gradu u kojem zivimo. Ja nemam njemacko drzavljanstvo nego RH i BiH i imam ta prava.

Svi koji su na Arbeitsamtu imaju pravo na godisnji odmor slobodno provjeri i znam Hrvate koji su taj odmor provodili u domovini.
Osobno nisam ni na Arbeitsamtu ni na Jobcentru ali sam toliko puta prevodila nasim ljudima nesto i s toliko ljudi sam pricala da znam provjereno kako i sta rade. Vec sam ranije pisala da oni koji su na vizu tu nemaju takvih prava.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#11569 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Suzie Q »

Tomahawk11 wrote:Smisli naš svijet svašta.
Čuli ste za onog što je otišao u Švedskoj psihijatru s kišobranom, a ono sunce upeklo, nigdje oblaka?

Kišobran (Nikola Šop)

Ja znam čovjeka osamljenog k’o i ja,
koji korača samotno kroz ovaj dan,
koji i poslije kiše kad sunce opet sija
i dalje nosi razapet svoj kišobran.

Ja bih mu tada priš’o i rek’o: O, čovječe,
što ti je, kuda ćeš i gdje je tvoj stan?
Gle, kako je svud vedro, sunce sija i peče!
Sklopi, sklopi svoj veliki, crni kišobran.

Al’ zašutim i pođem za njim po svijetlom danu.
Zastaju prolaznici i tajno mu se smiju.
A ja začuh kako po njegovom teškom kišobranu
nešto šušti, davne, mrzle kiše liju.

Ja idem za njim, tamnu mu pratim sjenu.
Korak mu slušam i stari njegov štap.
I osjetih, i meni nešto pada po ramenu.
Bolova davnih olovna kap, po kap.

Već kiši i uveli vijenci po mom šeširu šušte.
Već lije, lije i ja ubrzavam hod.
Mlazevima sve težim bolovi davni pljušte.
Pod njima već se slomio šešira mog obod.

Sa mene se cijedi, a onaj čovjek neznani
mirno pod kišobranom korača u svoj stan.
Pljušti s mene, o, gdje su mi vedri dani?
Pljušti, pljušti, gdje je moj kišobran?
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#11570 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by freelancerusk »

512MB wrote:Dje onaj Melburn, jel se vratio iz Banovica...

Image
Toliko jadno da ne mogu vjerovati svojim očima kad vidim kakva se auta vozaju, da stana kupiti u bihačkoj provinciji ne možeš bez 1600 KM po kvadratu jer su rasprodani i prije nego što se dovrše. Tele se kolje čim ugleda 90ti dan života, a na papiru rasproadno već čim se otelilo. Restorani puni, kafići isto...

:-) :-)
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#11571 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by Suzie Q »

SaraFina wrote:
detroit-mercy wrote: Sve samo da se ne radi :skoljka:.
Ne znam od kuda ljudima predstava da se na bogatom Zapadu dobro zivi sa socijalom, socijala je socijala :skoljka:
Zalosni su ljudi koji umjesto da iskoriste svoje potencijale i potencijale koje im te drzave pruzaju odluce da "zajebu" nekoga pa sjede na socijali.
Puko preživljavanje su ti dobijeni novci. Plus ne možeš ni auto posjedovati, da ne govorim o nekretnini. Ili nečemu drugom.
Smije auto vrijednosti do 7500€, ako si ikad vidjela obrazac za Wohngeld onda znas da ima rubrika za one koji imaju vlastiti stan, ista stvar sa k. Zuschlagom. Ne znam kako to tretiraju i obracunavaju ali nisi u pravu.
K tome, nedavno je izbio skandal radi osoba koje s porseima dolaze po socijalu, auta su registrirana na druge osobe. Prevaranti znaju sta rade a i ispostavilo se da su imali deal s nekim od sluzbenika.
Ja sam i pricala o prevarama koje ljudi rade, ne o onima koji zaista dođu u tu situaciju, a ovi sto varaju sigurno nisu za puko preživljavanje
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11572 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SaraFina »

Suzie Q wrote:
SaraFina wrote:
detroit-mercy wrote: Sve samo da se ne radi :skoljka:.
Ne znam od kuda ljudima predstava da se na bogatom Zapadu dobro zivi sa socijalom, socijala je socijala :skoljka:
Zalosni su ljudi koji umjesto da iskoriste svoje potencijale i potencijale koje im te drzave pruzaju odluce da "zajebu" nekoga pa sjede na socijali.
Puko preživljavanje su ti dobijeni novci. Plus ne možeš ni auto posjedovati, da ne govorim o nekretnini. Ili nečemu drugom.
Smije auto vrijednosti do 7500€, ako si ikad vidjela obrazac za Wohngeld onda znas da ima rubrika za one koji imaju vlastiti stan, ista stvar sa k. Zuschlagom. Ne znam kako to tretiraju i obracunavaju ali nisi u pravu.
K tome, nedavno je izbio skandal radi osoba koje s porseima dolaze po socijalu, auta su registrirana na druge osobe. Prevaranti znaju sta rade a i ispostavilo se da su imali deal s nekim od sluzbenika.
Ja sam i pricala o prevarama koje ljudi rade, ne o onima koji zaista dođu u tu situaciju, a ovi sto varaju sigurno nisu za puko preživljavanje
U kojem dijelu Njemačke ti živiš? Ako nije indiskretno. Obzirom na informacije...Pod "rubrike" ide: stan u vlasništvu tokom i nakon njegovog renoviranja te prava na određeni povrat novca. U ovisnosti od ulaganja, penzioneri sa penzijama ispod prosjeka (oko 1000 eura je minimum za preživljavanje), samohrani roditelji, porodice sa jednim roditeljem na porodiljskom i sl..
Kakvog smisla/logike ima finansijski potpomagati ljude koji posjeduju vlastite nekretnine ili auta a iz običnog hira ne žele da rade? A ni ne pripadaju gore navedenim grupacijama? Ja mislim da ti posjeduješ samo djelomične informacije i plasiraš ih kao "cjelovite". Bez provjere.

I ovo sa poršeima i sl mi je suludo također.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66147
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11573 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by _BataZiv_0809 »

Tomahawk11 wrote:Pa čuj, dođu ljudi iz Amerike, transportuju vozilo, pa ga vrate nazad. Ne bih ulazio u razloge.
Vjerovatno ima i jednog i drugog.
E ako mi ista smijesnije ima od toga :-)
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#11574 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by HAVANA »

freelancerusk wrote:
512MB wrote:Dje onaj Melburn, jel se vratio iz Banovica...

Image
Toliko jadno da ne mogu vjerovati svojim očima kad vidim kakva se auta vozaju, da stana kupiti u bihačkoj provinciji ne možeš bez 1600 KM po kvadratu jer su rasprodani i prije nego što se dovrše. Tele se kolje čim ugleda 90ti dan života, a na papiru rasproadno već čim se otelilo. Restorani puni, kafići isto...

:-) :-)
Pa pola drzave radi na crno :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11575 Re: Pokret za odlazak - ubleha ili stvarnost?

Post by SaraFina »

Suzie Q wrote:
SaraFina wrote:Ovo što pišeš je prosto bezveze. Ako žena/djeca ne radi/neće raditi i ovisi/ovisiće o mužu, sa dozvolom boravka, prvo Švabo još u ambasadi u SA.. prilikom spajanja porodice traži da muž ima dovoljna primanja da bi porodica uopće došla u Njemačku. Kad dođu dozvole boravka su ograničene vremenski (logično) i ako se muž spusti na minimalac a iznajmi stan od 1000 eura, te ga ne može plaćati, to će mu utjecati na produženje i radne i boravišne dozvole. O supruzi i djeci da ne govorim.
Ako si pak prijavljen na birou za zapošljavanje, i tkz; Jobcentar "obilaziš" nemaš pravo napuštati državu. Jedino u slučaju da se odjaviš i za vrijeme odjave ne primaš novac i nisi zdravstveno osiguran. Izbivanje iz države biro za zapošljavanje ne tolerira ni po kom osnovu. Bio ti "Mađar" i građanin EU ili Bosanac, Srbin i Makedonac iz tkz "trećih zemalja"..
Ne znam odakle ti informacije? Ali nisu tačne.
Uzgred, ljudi sa mađarskim, slovačkim, bugarskim i sl radnim/boravišnim dozvolama mogu raditi isključivo u firmama u Njemačkoj koje sezonski posluju recimo a imaju sjedišta u Mađarskoj, Slovačkoj ili Bugarskoj.
Za državljanstva tih zemalja potrebno je ispunjavati određene uvjete. (Bračni partner olakotna okolnost).
Ne pricamo o istom ti gledaš kroz prizmu onih koji imaju vize a ja govorim o EU. Dakle, svi EU građani mogu boraviti na teritoriji Njemacke bez nekakve dozvole boravka i na trzistu rada su slobodni, nisu uvjetovani nikakvim firmama i sjedistima. Evo upravo sam dobila pismo da se u Rathausu dođem registrirati za EU parlamentarne izbore a usput budi receno imamo pravo glasovati i na lokalnim izborima u gradu u kojem zivimo. Ja nemam njemacko drzavljanstvo nego RH i BiH i imam ta prava.

Svi koji su na Arbeitsamtu imaju pravo na godisnji odmor slobodno provjeri i znam Hrvate koji su taj odmor provodili u domovini.
Osobno nisam ni na Arbeitsamtu ni na Jobcentru ali sam toliko puta prevodila nasim ljudima nesto i s toliko ljudi sam pricala da znam provjereno kako i sta rade. Vec sam ranije pisala da oni koji su na vizu tu nemaju takvih prava.
Da bi se zaposlila i ti kao EU građanka i Hrvatica s putovnicom, moraš imati prijavu prebivališta sa stanom. Imaš otvoren pristup tržištu rada to stoji, ali da možeš koristiti nezarađene beneficije i prijaviti se nakon 2 mjeseca rada na burzu/biro za zapošljavanje i ubirati novčane nezarađene beneficije...TO NE MOŽEŠ. Isto to ne mogu ni Bugari, Mađari, Slovaci, Rumuni i slični. Dakle nezarađeno (bez obzira na EU putovnice) nema dobiti. Da bi ostvarila pravo na burzu i finansiranje određeni period sa burze moraš raditi i određeno vrijeme draga moja... To važi i za Švabu rođenog a ne za vas pridošle iz siromašnih zemalja. Isto je i sa socijalnim beneficijama....
Da je to istina kao što tvrdiš, i da zbilja i SVI EU građani poput Hrvata, Mađara, Slovaka, Rumuna, Bugara i sličnih mogu beskonačno koristiti njemački socijalni i penzioni sustav pola bi se pomenutih zemalja iselilo... Radili bi mjesec ili dva i ležali. Ali to nije istina. Pravo na nadoknadu s burze/biroa za zapošljavanje imaš tek nakon određenog perioda rada.
Godišnji možeš uzeti ako si na burzi, i provesti ga na Maldivima. Ali to ti nije plaćeno.
Dakle iste zakonske povlastice uživaš ti EU građanka iz HR i Hans iz Berlina.
Također i Abdulah iz Afganistana ima pravo na sve navedeno kad je u pitanju nadoknada s burze i ostala socijalna primanja. Svima vam se računa period koliko ste aktivno radili. Toliko će vam biti isplaćeno. Ni centa više.
I možeš ti u ZG na odmor, Abdulah u Kabul, a Petar na Havaje. To vam niko ne spori. Ali morate prijaviti taj odmor. Nadoknada (financijska) ne postoji također. O plaćenim troškovima koje si pominjala kao argument da ne govorim. Si?
Post Reply