KREMATORIJUM

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

cosko
Posts: 30
Joined: 16/03/2018 23:37

#1 KREMATORIJUM

Post by cosko »

Kako sam saznao da su neki ljudi poznanici ili od poznanika kremirani to me potaklo da o tome proguglam.Zapravo je vrlo interesantan postupak ktemacije,iako ga ne podrzavam,jer mislim da ljudi ipak moraju sacuvati trag svog postojanja,religije nasih prostora to takodje ne odobravaju.Zapravo pise da je kremiranje bilo aktuelno cak prije nastanka krscanstva.Mislim da je vazno sacuvati oblik tijela.Zanimljivo da se kremiranje kako kazu oni koji rade,tamo nemoze izvrsit bez sanduka,spaliti nekog u dzaku,kako kazu nije moguce,dali neko zna zasto??Ina na svu srecu BiH jos nema ni jeda krematorij,pokojnici koji za zivota izraze zelju voze ih u ZG ili BG pretezno.Dali se kad se urna polozi u tkz kasetu to je nesto kao mali spomenik na groblju moze vadit ili se zatrpava zemljom,cito sam da se mogu dodavati nove urne u kasetu?
cosko
Posts: 30
Joined: 16/03/2018 23:37

#2 Re: KREMATORIJUM

Post by cosko »

15. jul 2017 | 18:02 » 18:42

Iza ovih vrata u Beogradu spaljuju leševe pokojnika: Stavljaju ih u odvojene komore (UZNEMIRUJUĆI VIDEO) (FOTO)
Istina je da se pali više pokojnika u isto vreme, ali su odvojeni u četiri komore
krematorijum1 Printskrin:Youtube/Al Jazeera Balkans
Godinama unazad kruži priča da se kod nas da na groblju na Lešću, koje je jedino u Beogradu specijalizovano za kremiranje pokojnika, pali više umrlih u isto vreme na istom mestu, te da se posmrtni ostaci više pokojnika zbog tog postupka izmešaju.
"Kuloarska" priča kaže ovako: "Neće da pale peć za jednog umrlog, nego čekaju da bude više njih, pa ih sve strpaju zajedno."

Tim povodom, pričali smo sa Marinom Račić iz Beogradskih groblja, odnosno iz Javno komunalnog preduzeća "Pogrebne usluge".

- Ne pali se više pokojnika, odnosno, pali se, ali su u odvojenim komorama. Naravno da se umrli ne mešaju jedni sa drugima. Taj mit postoji odavno - kaže nam Marina Račić.

Navodi da je čak i komšije pitaju za istinitost ove priče.

- Pitaju me ljudi da li je to istina... (smeh). Pa to bi bilo van pameti da jeste - navodi Marina.

Takođe nas je zanimalo šta se događa sa sandukom, da li se i on pali?

- Prema važećim propisima u Republici Srbiji posmrtni ostaci koji će se kremirati moraju biti smešteni u laki drveni sanduk bez metalnih delova. I sanduk se kremira - otkriva naša sagovornica.

Ona navodi da je kremiranje moguće samo u sanduku. Ako bi nekom, recimo, palo na pamet da kremira pokojnika u džaku, to nije moguće.
- Nije moguće kremirati bez smeštanja u sanduk. Izbor sanduka za kremaciju zavisi od lica koja se staraju o sahrani. Poseban sanduk za kremaciju ne postoji.
-Cene sanduka se kreću od 14.140.00 dinara pa naviše, a sugrađani se, kad je u pitanju kremiranje pretežno opredeljuju za sanduke srednje klase - kaže Marina.

U Srbiji postoje dva krematorijuma. Osim navedenog u Beogradu, na groblju na Lešću, postoji i jedan u Novom Sadu. Inače, prve kremacije u Srbiji vršene su počevši od 1965. godine. Prva urna položena je u Aleji zaslužnih građana.

U prvoj godini rada krematorijuma u Beogradu na Novom Groblju, zabeležene su svega 23 kremacije. Do 2005. godine beogradski krematorijum bio je jedini u Srbiji, a od 2005. godine preminula lica se kremiraju i u Novom Sadu.

Nakon zatvaranja krematorijuma na Novom groblju, otvoren je krematorijum na groblju Lešće, koji je pušten u rad 01.10.1981 godine. Oprema krematorijuma se sastoji od četiri peći engleske proizvodnje DAWSON – MASON.

Ovaj krematorijum neprekidno radi već više od 35 godina, a krematorske peći se redovno servisiraju.

Kremiranje posmrtnih ostataka se vrši ako je takvu želju izjavilo preminulo lice za života. Zahtev se podnosi u pisanoj formi prilikom zakazivanja kremacije, a podnosi ga lice koje se stara o sahrani preminulog.
Posmrtni ostaci koji će biti kremirani se smeštaju u drveni sanduk, a pepeo kremiranih posmrtnih ostataka se smešta u urnu. Osoba koja je predala zahtev za kremaciju donosi odluku o tome kako će se nakon kremacije pohraniti posmrtni ostaci kremiranih lica.
Urne se mogu pohraniti u kasete rozarijuma (samostojeća kaseta za smeštaj urni postavljena na terenu – predviđene za smeštaj 3 do 4 urne), ili kolumbarijuma (kaseta za smeštaj urni postavljena u zidu – predviđena za smeštaj urni – obično 2 urne).
Urne se takođe mogu pohraniti u grobove ili grobnice.

Inače, 1970. godine na Novom groblju je formiran Vrt sećanja, koji predstavlja ograđenu parkovsku površinu sa ružičnjakom, gde se pepeo kremiranih lica rasipa po zemlji, a imena preminulih su ispisana na metalnim pločicama postavljenim na posebnim memorijalnim stubovima).
Prema trenutno važećim propisima u Republici Srbiji pepeo kremiranih lica ne sme se ni privremeno ustupiti članovima porodice, odnosno srodnicima, osim u slučaju kada pruže dokaze o obezbeđenom mestu za polaganje urne na drugom mestu.
To znači trenutno u Republici Srbiji nije dopušteno rasipanje pepela u skladu sa željama preminulih, ili članova njihovih porodica, odnosno na lokacijama koje za to nisu zakonski predviđene.

Detaljnije mozete procitati ovdje:

http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/28 ... video-foto
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3 Re: KREMATORIJUM

Post by trambusek88 »

cosko wrote:Kako sam saznao da su neki ljudi poznanici ili od poznanika kremirani to me potaklo da o tome proguglam.Zapravo je vrlo interesantan postupak ktemacije,iako ga ne podrzavam,jer mislim da ljudi ipak moraju sacuvati trag svog postojanja,religije nasih prostora to takodje ne odobravaju.Zapravo pise da je kremiranje bilo aktuelno cak prije nastanka krscanstva.Mislim da je vazno sacuvati oblik tijela.Zanimljivo da se kremiranje kako kazu oni koji rade,tamo nemoze izvrsit bez sanduka,spaliti nekog u dzaku,kako kazu nije moguce,dali neko zna zasto??Ina na svu srecu BiH jos nema ni jeda krematorij,pokojnici koji za zivota izraze zelju voze ih u ZG ili BG pretezno.Dali se kad se urna polozi u tkz kasetu to je nesto kao mali spomenik na groblju moze vadit ili se zatrpava zemljom,cito sam da se mogu dodavati nove urne u kasetu?
Nebi baš rekao "na svu sreću". Krematorij je potreban prvenstveno zbog medicinskog otpada.

Na Vlakovu se stalno otrpava i zatrpava na istom mjestu, tu dovoze noge, ruke, organe, tumore, abortirane fetuse, a ta parcela jako smrdi iako je sve zatrpano.
A usput i ko izrazi želju da ode na taj način na onaj svijet, njegov izbor.

Inače na proljeće kreće izgradnja krematorja na Vlakovu, možda će za neke dvije godine krenuti sa radom.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#4 Re: KREMATORIJUM

Post by Njanjavi »

Kad riknem hocu da me spale na livadi ko indijanca!
Nikakve hodze, klanjanja i slicno.
Priblizil mi se mrtvom hodza jbacu mu nanu cim stignem gore!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#5 Re: KREMATORIJUM

Post by vjesticanametli »

Plus 1 :lol: lm i ja cu u testament napisati samo da me spale i na sjevernom moru prospu....danas od pepela prave svasta proguglaj malo :mrgreen:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#6 Re: KREMATORIJUM

Post by HAVANA »

Jebo sjeverni pol.S vidikovca nek me prospu.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#7 Re: KREMATORIJUM

Post by HAVANA »

Da im svima u nos udjem,bakiru,sebiji...da kisu...
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#8 Re: KREMATORIJUM

Post by mali jomu »

Zatrovani ste, svi u zemlju da se preradite, hocete da sve trujete okolo sa vasim pepelom. :mrgreen:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: KREMATORIJUM

Post by vjesticanametli »

Havana hahhaha ti se razleti ozdo ja cu ozgor hahhahah pa nek kisu
lajkujMe
Posts: 12256
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#10 Re: KREMATORIJUM

Post by lajkujMe »

Ja npr podrzavam krematorij doduse ateista sam pa to gledam van vjerskih okvira nego cistom logikom.

Pod broj jedan ti kad se zakopas budes pojeden od crva i bakterija i poslije 200god nece ni kosti ostati (nije ko u holivudu pa poslije 2000 god ti nadju kosti, tijelo za takvo nesto mora biti prezervirano na poseban nacin)
Tako da je svijedno hoces li se kremirati ili ce se tijelo samo pojesti kroz 200god.
I ja to bukvalno gledam da je tijelo ljustura, cak i vjere to kazu kad dusa napusti tijelo ostanu samo kosti.

Grobno mjesto je skupo, valja i odrzavati a plus poslije 20 god nece ti niko ni dolaziti vise tako da to postaje bukvalno inventar na groblju.


Nema prostora, pogledajte samo Sarajevo svako naselje ima mezar/groblje Vlakovo se siri nenormalno i kad tad prostora ce biti malo i pravi ukop ce biti luksuz.

Kremiranje treba i mora biti izbor, jer je to licni izbor a ne nekog popa ili hodze i nece svako da se sahrani na tradicionalni nacin.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: KREMATORIJUM

Post by insomnia78 »

Cista forumska lafina
cosko
Posts: 30
Joined: 16/03/2018 23:37

#12 Re: KREMATORIJUM

Post by cosko »

Istina pogotovo sa Islamom je tako,groblja su na svakom koraku,toliko je samo starih grobova od prije vise od 200 godina na kojekakvim poljanama,gdje se nisani i danas naziru,licno mislim i da bi ljude trebalo SVE sahranjivat izvan grada ima toliko divljine i slobodnog prostora,koja nizasta ne sluzi da bi tu mogla biti groblja,a necda nekome pod prozor covjeka sahranjuju.Imo sam priliku na Zapadu vidjet groblja aktivna nisu blizu naseljenih mjesta,stara su groblja samo ukras u centru grada,gdje ce se niko nije sahranjivo zadnji 300 godina.Nekad su groblja tako pricaju stari imala bar visoke drvene ograde kroz koje se nista nije vidjelo-tarabe ili kako se to zvalo,pa ljudi nisu ravnodusni gledati u grobove pogotovo nepoznatih i na sahrane,mozda bi duze zivjeli da nemaju priliku to stalno gledati oni koji zive kraj groblja.I sama planeta ima toliko prostora,da ipak mislim da spaljivanje nije potrebno i nije u duhu nase kulture,nismo mi neki budisti ili hindusi pa da nas spaljuju.Ono sto mi se pogotovo nesvidja kod ovog kremiranja je sto kazu mozda NEZNATE da kosti nemogu izgoriti sto je jak zanimljivo 8) ,kad spale covjeka kosti ohlade pa melju u drobilici ili melju u specijalnom mlinu pa sastavljaju sa pepelom bas grozno,u Indiji bar zapale covjeka na lomaci pa ono sto ostane ipak sahrane u zemlju. :sad:
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#13 Re: KREMATORIJUM

Post by Edin H. »

Zasto kod nas peglaju sa hodzama i popovima na sahranama, umjesto da grmi muzika na koju se pokojnik lozio :?:
cosko
Posts: 30
Joined: 16/03/2018 23:37

#14 Re: KREMATORIJUM

Post by cosko »

Oni nisu za kremacije jer je ukop biznis,zive ko bubreg u loju ili oni sto ga odobravaju,konkretno katolicki kazu nesmijes pepeo prosut ili ga cuvat u kuci jer time netrebas plac za sahranu koji se papreno placa jos ga prekopaju za dvadeset godina da bi drugog sahranili ako neplaca rezervaciju mjesta i vjerski obred mozda,ateisti im neidu na ruku :-D .A to trebali bit muzika umjesto njih neznam mislim da pokojnik nemora ih imati na sahrani ako ne zeli.
cosko
Posts: 30
Joined: 16/03/2018 23:37

#15 Re: KREMATORIJUM

Post by cosko »

mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#16 Re: KREMATORIJUM

Post by mnjonja »

Zasto vjere brane kremiranje?
cosko
Posts: 30
Joined: 16/03/2018 23:37

#17 Re: KREMATORIJUM

Post by cosko »

To je iz postovanja prema covjeku,smatra se tijelo kao vazan faktor u prelasku na onaj svijet i ponovnom vracanju...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#18 Re: KREMATORIJUM

Post by julisiz es grant »

Edin H. wrote:Zasto kod nas peglaju sa hodzama i popovima na sahranama, umjesto da grmi muzika na koju se pokojnik lozio :?:
Pa bi tako nedavno na sahrani mog prijatelja i velikog čovjeka, jednoj od najmasovnijih u Sarajevu u posljednje vrijeme. Bilo je i na portalima, vjerovatno si vidio.
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#19 Re: KREMATORIJUM

Post by Mega Man X »

Edin H. wrote:Zasto kod nas peglaju sa hodzama i popovima na sahranama, umjesto da grmi muzika na koju se pokojnik lozio :?:
To je vrlo popularno, barem u Americi koliko sam upoznat.

Mada, poznavajući naš svijet, drmala bi Šemsa, Sinan ili neko treći. :D :lol:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20 Re: KREMATORIJUM

Post by julisiz es grant »

Mega Man X wrote:
Edin H. wrote:Zasto kod nas peglaju sa hodzama i popovima na sahranama, umjesto da grmi muzika na koju se pokojnik lozio :?:
To je vrlo popularno, barem u Americi koliko sam upoznat.

Mada, poznavajući naš svijet, drmala bi Šemsa, Sinan ili neko treći. :D :lol:
Neki dan je bila "Sympathy for the Devil"...bilo je par glupih komentara na par portala, ali da je bilo išta drugačije od toga, bilo bi neiskreno, licemjerno i potpuno neadekvatno za rahmetliju i njegovu bogatu životnu filozofiju.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#21 Re: KREMATORIJUM

Post by shake69 »

julisiz es grant wrote:
Edin H. wrote:Zasto kod nas peglaju sa hodzama i popovima na sahranama, umjesto da grmi muzika na koju se pokojnik lozio :?:
Pa bi tako nedavno na sahrani mog prijatelja i velikog čovjeka, jednoj od najmasovnijih u Sarajevu u posljednje vrijeme. Bilo je i na portalima, vjerovatno si vidio.
Nakas? Ima tih odstupanja od vjerskih obicaja, ali su rijetki i u Sarajevu. .
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#22 Re: KREMATORIJUM

Post by Heller »

TE Tuzla
Mega Man X
Posts: 1436
Joined: 13/04/2016 21:23
Location: Elysium

#23 Re: KREMATORIJUM

Post by Mega Man X »

julisiz es grant wrote: Neki dan je bila "Sympathy for the Devil"...bilo je par glupih komentara na par portala, ali da je bilo išta drugačije od toga, bilo bi neiskreno, licemjerno i potpuno neadekvatno za rahmetliju i njegovu bogatu životnu filozofiju.
Da sahrane/dženaze nisu u nas ko što jesu, ja bi naredio da meni puštaju:

Megadeth - À Tout le Monde ili
Metallica - To Live Is To Die

But that's just me.. :D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#24 Re: KREMATORIJUM

Post by JanuaryJones »

julisiz es grant wrote:
Mega Man X wrote:
Edin H. wrote:Zasto kod nas peglaju sa hodzama i popovima na sahranama, umjesto da grmi muzika na koju se pokojnik lozio :?:
To je vrlo popularno, barem u Americi koliko sam upoznat.

Mada, poznavajući naš svijet, drmala bi Šemsa, Sinan ili neko treći. :D :lol:
Neki dan je bila "Sympathy for the Devil"...bilo je par glupih komentara na par portala, ali da je bilo išta drugačije od toga, bilo bi neiskreno, licemjerno i potpuno neadekvatno za rahmetliju i njegovu bogatu životnu filozofiju.
https://www.radiosarajevo.ba/kolumne/ah ... aja/293352
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#25 Re: KREMATORIJUM

Post by vjesticanametli »

Ja narucujem best of abba dok me budu raspuhivali :mrgreen:
Post Reply