Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by apsidejzi »

Evo radnici Zeljezare u Zenici 13 plata nisu dobili a ko biva isli na posao i radili. Ne znam koliko se to moze vjerovati, mozda su samo dolazili bez da su ista radili al nebitno. Ja ne bih radio ni mjesec. Prvi put kad bi rekli nema plate je ne bih dosao na posao.

Poceo bih traziti novi u granicama svojih sposobnosti ili bih se prekvalificirao. Pa 13 mjeseci je vise nego dovoljno da naucis neku novu vjestinu i da pocnes nesto raditi. Ovako, samo izgubljeno vrijeme.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#2 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by stetoskop »

Ne znam da li sam ikada čuo da netko od mlađe populacije čeka toliko plata.
Većinom to su radnici starije dobi, koji nisu baš u mogućnosti dobiti drugi posao.
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#3 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by Kiki_Musampa »

Meni se to desilo sa 28,isto sam razmisljao nikada ovo ono...na kraju skoro 6 mjeseci bez plate.
Izvukao sam dosta,ali na kraju je opet sve propalo...
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#4 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by Men_of_Numenor »

Nema čekanja jer moj organizam ne može dugo bez hrane i vode :wink: . A tu su i ostale stvari, poput računa itd.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#5 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by Opal_89 »

Muz u jednoj firmi cekao 3 mjeseca i dao otkaz. Ja tada bila bez posla i imali dijete od godinu dana. I fakat je katastrofa. Nakon 2-3 mjeseca je dobio posao i redovnu platu. Sjecam se kako nam je bilo drago kad legne onih 700 KM, brate dragi ne znas sta bi od toliko para :mrgreen:
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#6 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by zrakomlat »



Do sad sam radio u firmama gdje su plate redovne, razlika može biti u 2-3 dana. Tačno ne znam kako bih se ponašao da zakasni, al sam siguran da nebih dočekao treću neisplaćenu u toj firmi, dvije možda al bih i nakon isplate tražio drugi posao.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by liaar »

Meni se dešava da mi zadnjih par mjeseci kasni plata nekih 5-6 dana od dogovorenog termina, i jeza me prođe tih dana.
Jednu platu bih halalio da mogu, drugu kad bi mi rekli da neće bit, dao bih otkaz i digao tužbu, pa nek konta kako će mi te dvije plate isplatit i još i tužbu protiv kršenja radničkih prava koje mi je ugovorom obećao. Pa bujrum, ja vremena imam tek mi je 23 godine.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#8 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by Heller »

liaar wrote:Meni se dešava da mi zadnjih par mjeseci kasni plata nekih 5-6 dana od dogovorenog termina, i jeza me prođe tih dana.
Jednu platu bih halalio da mogu, drugu kad bi mi rekli da neće bit, dao bih otkaz i digao tužbu, pa nek konta kako će mi te dvije plate isplatit i još i tužbu protiv kršenja radničkih prava koje mi je ugovorom obećao. Pa bujrum, ja vremena imam tek mi je 23 godine.
Meni u ugovoru pise do kraja mjeseca znaci decembarska do kraja januara. Eh isplata ide 22-29 pa mi je tako u Septembru bilo 22 a u Oktobru 29og. Pa tacno da ubijes nekog.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#9 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by liaar »

Meni ne mogu da se sjetim, nije mi ugovor pri ruci sad, uglavnom prvi dio plate je od kako radim (2 godine) bio između 8 i 12 u mjesecu, sad zadnja 3-4 mjeseca dođe do 20-og u mjesecu, zavisi kako vikend pada. Ostatak plate ("stimulacije") prije 3-4 mjeseca bile između 20 i 25, sad 25 i 30 u mjesecu...

Tuga, raditi kod BIH privatnika je komedija
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#10 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by Opal_89 »

Ma ova drzava je trening za prezivljavanje. Evo sta hoces ako ne bi pobijedio u nekoj reality emisiji na pustom otoku.
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#11 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by zrakomlat »

Heller wrote:
liaar wrote:Meni se dešava da mi zadnjih par mjeseci kasni plata nekih 5-6 dana od dogovorenog termina, i jeza me prođe tih dana.
Jednu platu bih halalio da mogu, drugu kad bi mi rekli da neće bit, dao bih otkaz i digao tužbu, pa nek konta kako će mi te dvije plate isplatit i još i tužbu protiv kršenja radničkih prava koje mi je ugovorom obećao. Pa bujrum, ja vremena imam tek mi je 23 godine.
Meni u ugovoru pise do kraja mjeseca znaci decembarska do kraja januara. Eh isplata ide 22-29 pa mi je tako u Septembru bilo 22 a u Oktobru 29og. Pa tacno da ubijes nekog.
Zajebano to kad čekaš prvu. Dva mjeseca radiš da dobiješ prvu platu.
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#12 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by medvjed23 »

prvi posao u struci radio sam besplatno duže od dvije godine.. sad kad iza sebe imam neko radno iskustvo, tolerancija je mnogo manja..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by _BataZiv_0809 »

apsidejzi wrote:Evo radnici Zeljezare u Zenici 13 plata nisu dobili a ko biva isli na posao i radili. Ne znam koliko se to moze vjerovati, mozda su samo dolazili bez da su ista radili al nebitno. Ja ne bih radio ni mjesec. Prvi put kad bi rekli nema plate je ne bih dosao na posao.

Poceo bih traziti novi u granicama svojih sposobnosti ili bih se prekvalificirao. Pa 13 mjeseci je vise nego dovoljno da naucis neku novu vjestinu i da pocnes nesto raditi. Ovako, samo izgubljeno vrijeme.
I mene je to uvijek zanimalo, cuj godinu dana ne primiti platu, pa od cega zivis?

Ne znam koliko bih mogao bez plate, ne bih se volio naci u toj situaciji.

Radio sam na mjestu gdje je plata cesto kasnila i vala ne valja nikako, ali nikako...ne mozes se sastat...
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#15 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by zippoo87 »

mjesec dana je moja tolerancija
srecom niko me do sada nije zakinuo za platu,sto sam odradio,to sam i naplatio
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#16 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by pecpec »

5 dana ako nebi dobio ispeko bi gazdu ispod saca i pojeo
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#17 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by Hakiz »

Moje iskustvo kaže da ako jedna plata kasni, možda se i može sačekati, sa tim da se na kraju godine dobije svih 12 plata (dvije plate za jedan mjesec da se nadoknadi kašnjenje). Ako dvije kasne, ne samo uzastopno, nego u toku godine, treba ići iz firme, to je već pokazatelj ozbiljnog problema.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by moonca »

Zavisi, koji je razlog za kasnjenje.
Inace svako zakasnjenje je -crvena zastavica- razlog za trazenje novog posla/firme.
Tuga, raditi kod BIH privatnika je komedija
Ih , da vidis Francuze- cula sam da su posebna stoka. :-)
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#19 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by Hakiz »

Heller wrote:Meni u ugovoru pise do kraja mjeseca znaci decembarska do kraja januara. Eh isplata ide 22-29 pa mi je tako u Septembru bilo 22 a u Oktobru 29og. Pa tacno da ubijes nekog.
To je i po zakonu o radu:

Članak 79.

(1) Plaća se isplaćuje nakon obavljenog rada, u razdobljima isplate koja ne mogu biti dulja od 30 dana.

To bi značilo da ako neki posao obaviš jedan mjesec, platu za taj mjesec možeš dobiti 30 dana kasnije. Platu za mart možeš po zakonu dobiti 30. aprila.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23245
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by Sanjarko »

Mislim da im dodzu 13 plata a ne da uzastopno nisu 13 plata primili. Ako se nevaram. A dosta njih je radilo malo tu, malo sa drugo negdje kako sam cuo.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#21 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by bersK »

Kad smo već kod tih radnika i njihovog štrajka glađu. Nikako mi nije jasno koji je smisao da ti sam sebi činiš zulum jer ti neko drugi ne da nešto tvoje. To ko Čombe kad ga Jakov ganja. Puca sebi u grlo. Još uvijek mi nije jasno kakva je svrha tog vida protesta. Štaš postić? Ništa, zakrčenje crijeva i strunu.
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#22 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by medvjed23 »

ponekad ta vrsta štrajka da željene rezultate, mada je istina da je čovjek sklon precijeniti svoj život.. konta: ako se životno ugrozim, neko će se plaho nasekirati..
User avatar
medvjed23
Posts: 26811
Joined: 16/07/2010 13:49

#23 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by medvjed23 »

NeenaSa wrote::shock: :-?
ako je ovo reakcija na moj post, dodaću da se meni besplatan rad isplatio.. zahvaljujući tom iskustvu, našao sam redovno plaćen posao u struci..

inače, postoji više razloga da se nešto uradi besplatno, a padaju mi na pamet: sticanje prvog radnog iskustva, humanitarni motivi, velika ljubav prema poslu.. ja sam ovo prvo, srećom, prekrižio na svojoj listi..
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#24 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by nagibSA »

99% ti njih ne bi radilo 2G za dzaba, opet je za pohvalu. To odmah zahtjeva neke visoke plate, drzavna sisa /kakav crni privatnik, da krene i vidi, odmah u startu neke price lose/ (fakulteti ovo/ono), gdje cu zivjeti kao sa 500KM. Polako druze, bolje i tih 500, nrgo dangubiti, pa kad se napreduje bice i 1000 i vise. I evo ih 10 godina se pomakli nisu, sve neka ocekivanja od drzave/promjene vlasti. Nema leba od toga.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Koliko mjeseci bi vi cekali da nedobijete platu?

Post by moonca »

medvjed23 wrote:
NeenaSa wrote::shock: :-?
ako je ovo reakcija na moj post, dodaću da se meni besplatan rad isplatio.. zahvaljujući tom iskustvu, našao sam redovno plaćen posao u struci..

inače, postoji više razloga da se nešto uradi besplatno, a padaju mi na pamet: sticanje prvog radnog iskustva, humanitarni motivi, velika ljubav prema poslu.. ja sam ovo prvo, srećom, prekrižio na svojoj listi..
prvi posao u struci radio sam besplatno duže od dvije godine.. sad kad iza sebe imam neko radno iskustvo, tolerancija je mnogo manja..
:thumbup:
Poznato mi je da mladi volontiraju sa ciljem. Ti si zbilja dugo izdrzao i dobro si uradio. Mlad si i nije baceno vrijeme.
Post Reply