Bjelašnica i ZOI'84

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#751 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by _Reds_ »

Nisam bio u petak, u subotu su staze bile top.
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#752 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by petunija »

Mislim da nije bila neka razlika od petka do subote, ako si uživao, tim bolje :thumbup: drago mi je :-D
I ja sam, ali svejedno mislim da može bolje :D
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#753 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by splinter »

Staze su bile odlične obzirom na datum

Image

Image
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#754 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by petunija »

Da li je neko sa foruma bio na sabah ski?
Ako jeste, molim vas da postavite koju sličicu, hvala :D
Na žalost, kasno sam saznala, pa mi je promaklo :(
gold'n'brown
Posts: 1611
Joined: 20/02/2007 16:20

#755 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by gold'n'brown »

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /210902138

Zna li neko kakav lift je planiran na trasi BX i sta znaci rekonstrukcija postojece i izgradnja novog? Da li ce tu opet biti sidro ili je planirana neka zicara?
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#756 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by splinter »

gold'n'brown wrote: 03/09/2021 08:50 https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /210902138

Zna li neko kakav lift je planiran na trasi BX i sta znaci rekonstrukcija postojece i izgradnja novog? Da li ce tu opet biti sidro ili je planirana neka zicara?
Ne znanm ali je cifra momačka. Zar nije trebalo raditi nešto oko četverosjeda, izmještanje il neka garaža? Jebem ga kad me na vrh voi samo lift Kotlovi . Mislim da Bjelašnici očajnički treba još jedna žičara. Najmanje.
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#757 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by Impressum »

splinter wrote: 03/09/2021 08:57 Mislim da Bjelašnici očajnički treba još jedna žičara. Najmanje.
mimimum tri trebaju
ono je lakrdija u odnosu na visinu planine i duzinu staza
gold'n'brown
Posts: 1611
Joined: 20/02/2007 16:20

#758 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by gold'n'brown »

splinter wrote: 03/09/2021 08:57
gold'n'brown wrote: 03/09/2021 08:50 https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /210902138

Zna li neko kakav lift je planiran na trasi BX i sta znaci rekonstrukcija postojece i izgradnja novog? Da li ce tu opet biti sidro ili je planirana neka zicara?
Ne znanm ali je cifra momačka. Zar nije trebalo raditi nešto oko četverosjeda, izmještanje il neka garaža? Jebem ga kad me na vrh voi samo lift Kotlovi . Mislim da Bjelašnici očajnički treba još jedna žičara. Najmanje.
Ovaj Mehic je spomenuo na kantonalnoj tv da su u julu trebali doci predstavnici proizvodjaca da naprave analizu sta se moze uraditi sa cetverosjedom i da on nije spreman tek tako da ga demontira i premjesta negdje drugo. Ne znam sta je bilo sa ovim na kraju. Po meni se i ona staza 2 (slalom i veleslalom) mogla srediti u donjem dijelu i napraviti vjestacko osnjezavanje jer ona je katastrofa cim se krene topiti snijeg. I da se onda obezbjedi kontinuiran rad dvosjeda. Posebno jer ce vjerovatno iz ovog novog hotela izlaziti ovuda na stazu. I naravno online kupovina karata, ne znam da li je to predvidjeno sa ovom investicijom jer je clanak malo konfuzan.
gold'n'brown
Posts: 1611
Joined: 20/02/2007 16:20

#759 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by gold'n'brown »

Impressum wrote: 03/09/2021 09:11
splinter wrote: 03/09/2021 08:57 Mislim da Bjelašnici očajnički treba još jedna žičara. Najmanje.
mimimum tri trebaju
ono je lakrdija u odnosu na visinu planine i duzinu staza
Ma treba gondola, zbog vjetra i svega zatvorena zicara bi promijenila komplet situaciju.
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#760 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by _Reds_ »

gold'n'brown wrote: 03/09/2021 09:12
splinter wrote: 03/09/2021 08:57

Ne znanm ali je cifra momačka. Zar nije trebalo raditi nešto oko četverosjeda, izmještanje il neka garaža? Jebem ga kad me na vrh voi samo lift Kotlovi . Mislim da Bjelašnici očajnički treba još jedna žičara. Najmanje.
Ovaj Mehic je spomenuo na kantonalnoj tv da su u julu trebali doci predstavnici proizvodjaca da naprave analizu sta se moze uraditi sa cetverosjedom i da on nije spreman tek tako da ga demontira i premjesta negdje drugo. Ne znam sta je bilo sa ovim na kraju. Po meni se i ona staza 2 (slalom i veleslalom) mogla srediti u donjem dijelu i napraviti vjestacko osnjezavanje jer ona je katastrofa cim se krene topiti snijeg. I da se onda obezbjedi kontinuiran rad dvosjeda. Posebno jer ce vjerovatno iz ovog novog hotela izlaziti ovuda na stazu. I naravno online kupovina karata, ne znam da li je to predvidjeno sa ovom investicijom jer je clanak malo konfuzan.
Ona staza je prema jugu, i tako je kako je. Ono što se trebalo raditi je šiljak i staze Šiljak - Štinji do. Tu bi se dobile staze u sjernoj strani koje nisu velikog nagiba. Ali znaš ti nas, par miliona u zamjenu bx, mislim stvarno i onda kažu nešto uradili, naravno čekali jesen.

Drugo evo opet rade parking, koji je bio urađen već, ali ga naravno uništili ovi iz ZOI-ija.

Jeidni spas za ovo skijališe je koncesija, mada niko to neće uzeti opet jer ima problema sa šumama oko izgradnje bilo kakve nove staze, jer se tada digne Kurta i Murta da štiti šumu, pa zakon ovaj, zakon onaj, a što se dnenovno na području KS poreže na hiljade kubika koga briga.
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#761 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by Impressum »

_Reds_ wrote: 03/09/2021 09:41 Jeidni spas za ovo skijališe je koncesija, mada niko to neće uzeti opet jer ima problema sa šumama oko izgradnje bilo kakve nove staze, jer se tada digne Kurta i Murta da štiti šumu, pa zakon ovaj, zakon onaj, a što se dnenovno na području KS poreže na hiljade kubika koga briga.
reket na sve strane
zato sve propada
africki ili indijski sistem rada i razvoja, prvo ti meni daj kovertu
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5924
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#762 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by studiorum_tuzlaensis »

Investicija u zamjenu BX je odlična, ali puno važnije je riješiti NEUPOTREBLJIVI lift četverosjed do vrha. To bi povećalo KAPACITET ZNAČAJNO i dovelo zaljubljenike u skijanje i adrenalinske frikove na planinu. Oni imaju para i vremena da ostanu mjesec dana na planini ako im se svidi.

Prije svega toga SISTEM OSNJEŽAVANJA tj. obezbjeđenja vode za isti bi trebao biti PRIORITET NAD PRIORITETIMA. Gornja akumulacija dosada nikad nije bila puna jer nema vode.

Također, redovno održavanje POSTOJEĆIH KAPACITETA mora da bude perfektno. Da se malo uloži u opremu na liftu, sjedišta, vertikalnu signalizaciju, uputstva, obavještenja, ograde, pristup, vjetrobrane i snjegobrane na ulazima-izlazima sa žica. Sestosjed jedva izvuče 50% sezone, čim poledi kuknjava, čim zapuše gasi. Dalje STAZE da se čiste od rastinja, korekcija staza i kamenja svake godine (a ne da mi entuzijasti čistimo smeće i sklanjamo kamenice) i popravljaju koliko je moguće.

Također, DA SE PROBIJU NOVE STAZE I NAPRAVE NOVE ŽIČARE. PROSTORA IMA SVE DO VELIKOG POLJA NA IGMANU. Pa Jahorina prejeba sve živo sa žičarama, uskoro ćeš na Pale autom, pa žičarom gore. Bjelašnica IMA DUPLO VEĆI POTENCIJAL.

Para ima jer banke jedva čekaju da plasiraju keš budžetskoj ustanovi uz bezveznu kamatnu stopu,samo traže da im se prezentuje ideja i obična investiciona studija. USAID, EBRD, WB, UNDP i milion nakih fondova ima spremne pare za ovo samo traže PISMO jebene NAMJERE da im se pošlalje. Međutim, nema ko da dođe, niti može iko da uđe u osinje gnjezdo zvano ZOI, tzv. skup uhljupa koji ne vide dalje od kikirikija koji zarade na prodaji par stotina sezonskih karata i parkingu.

Naživcirao sam se, ima toliko posla ali nema ekipe, želje, volje, optimizma, znanja, htijenja, sabura, poštenja, časti i na kraju PAMETI da se nešto uradi. Paradigma mora biti fokus na SPORTSKOM TURIZMU, TAKO DIŽEŠ REJTING SVEMU, a ne na izgradnji apartmana za 50-100 maraka/noć. Inflacija količine smještaja će spustiti cijene da će biti smiješno noćenje, a svi koji su uložili keš će se hvatat na glavu.

Bolje da nisu ovu bruku objavili u septembru, kao sjetili se nešto uradit. Bjelašnica će biti odron i ove godine. Novi apartmani, glovo dostava i milion šminkera, influensera i snifera uz nižerazredno skijanje. Tako da ću djecu malo na Igman, a sebe od ove sezone izvest na Jahorinu kod "mrskih" Srba.
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#763 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by petunija »

User avatar
addem
Posts: 2766
Joined: 13/02/2004 00:00

#764 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by addem »

petunija wrote: 19/10/2021 13:47 https://www.klix.ba/biznis/velike-najav ... /211019058

Ovo bi bilo dobro da se ostvari :thumbup:
Ovako su najavljivali svojevremeno i prosli investicijski ciklus al desila se katastrofa tako da nadanja treba svesti na minimum. Mi nemamo covjeka koji zna da upravlja skijalistem. Mi na bjelasnici nemamo turizam, nemamo hotele. Stvarno je smijesno da niko za cetvorosjed nije odgovarao spiskane pare. Meni nije jasno zasto makar za ovu sezonu nisu prebacili cetvorosjed odozgo na neko drugo mjesto gdje bi se mogao koristiti. To bi bila manja investicija a unaprijedila bi skijaliste koliko toliko. Ovako vise Bjela ne kaska za Jahorinom nego se jednostavno ne mogu u istu recenicu staviti.
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#765 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by petunija »

Nada umire zadnja :D
Prošle sezone je radila vučnica do vrha i nejasno mi je zašto stalno nije u funkciji jer njoj vjetar ne smeta. A četverosjed svakako treba izmjestiti na pogodniju lokaciju :thumbup:
Ono što me je obradovalo u tekstu je što je novi dir izjavio da su nabavili nove mašine za uređenje staza, to me je najviše "žuljalo" prošle sezone. Inače tereni su odlični i treba ih ostaviti takve kakvi jesu. Najveća greška koja je urađena na Jahorini je poravnavanje terena i pravljenje livade, doslovno se cijele Poljice pretvaraju u poligon za početnike, sve manje i manje staza je za one koji vole malo brže skijanje :(
Jedino što mi se nije dopalo za Bjelašnicu je najava uvođenja žičare, to smatram totalno glupom investicijom, zna se gdje se žičare koriste a ovo na Jah i Bjel je totalno suludo i bacanje para.
Izgradnja hotela, pored postojećih zgradurina koje su nikle, je takođe bespredmetna, ni ono što ima gore ne može se popuniti obzirom da Bjelašnica ipak nije Val Thorens i nema dovoljno staza da prihvati više skijaša nego što je sad dolazilo.
Sviđa mi se i najava pravljenja još staza, to je ono što najviše treba i to od srca podržavam :thumbup:
Sve u svemu, nadam se dobroj sezoni :thumbup:
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#766 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by numizmatic »

Još malo :bih:
ucenik1234
Posts: 922
Joined: 06/11/2012 22:10

#767 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by ucenik1234 »

Kad je otvaranje sezone, zna li se ista?
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#768 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by maliq53 »

Najbolje prati ZOI na fb, kod njih je izgleda sve u zadnji cas :D I sta je sa nekim eventima, ja nista ne vidim da ce biti, otvaranje sezone, nesta oko nove godine, ili sam fulao sta?
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#769 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by tramvajtrojka »

maliq53 wrote: 30/11/2021 11:19 Najbolje prati ZOI na fb, kod njih je izgleda sve u zadnji cas :D I sta je sa nekim eventima, ja nista ne vidim da ce biti, otvaranje sezone, nesta oko nove godine, ili sam fulao sta?
nema to je sve na Jahorini drug na Bjelašnici mozes ocekivati besplatan caj i vucka da se slika sa djecom jbg preduzece mentalno ostalo u 87-oj godini
maliq53
Posts: 376
Joined: 25/08/2011 01:20

#770 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by maliq53 »

Da, nazalost. Ovdje izgleda privatizacija neka/koncesija jedini lijek. Ovako dok se uprava/direktor promjeni i dok ovaj vidi gdje je sta je, prođe vremena da se urade konkretne stvari. I tako svake cca 4 godine vrti u krug.
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#771 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by druzeljubiva »

SKI OPENING 30.11.2021.
Besplatno noćno skijanje od 16:30
Tako piše na njihovoj FB stranici
ucenik1234
Posts: 922
Joined: 06/11/2012 22:10

#772 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by ucenik1234 »

Odlično nocno veceras, nije bilo gužve
sabanss
Posts: 4541
Joined: 13/08/2006 11:20

#773 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by sabanss »

ucenik1234 wrote: 30/11/2021 22:27 Odlično nocno veceras, nije bilo gužve
Pa termin od 16:30 i limit od 300 skijaša (ako ih je bilo i toliko).

Bilo bi pošteno da tako bude i inače. Ne kao prošle godine gdje je čovjek na čovjeku bio. Mada razumijem ih, cilj je zaraditi.
User avatar
_Reds_
Posts: 9315
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#774 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by _Reds_ »

sabanss wrote: 01/12/2021 07:31
ucenik1234 wrote: 30/11/2021 22:27 Odlično nocno veceras, nije bilo gužve
Pa termin od 16:30 i limit od 300 skijaša (ako ih je bilo i toliko).

Bilo bi pošteno da tako bude i inače. Ne kao prošle godine gdje je čovjek na čovjeku bio. Mada razumijem ih, cilj je zaraditi.
Pa ako se poveca kapacitet bx-a nece vise biti problema na nocnom. A ovaj termin 16.30 je smiješan, ovo odgovara ovim što rade kad hoće, ili ovima što rade do 3 max.
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#775 Re: Bjelašnica i ZOI'84

Post by splinter »

_Reds_ wrote: 01/12/2021 07:44
sabanss wrote: 01/12/2021 07:31

Pa termin od 16:30 i limit od 300 skijaša (ako ih je bilo i toliko).

Bilo bi pošteno da tako bude i inače. Ne kao prošle godine gdje je čovjek na čovjeku bio. Mada razumijem ih, cilj je zaraditi.
Pa ako se poveca kapacitet bx-a nece vise biti problema na nocnom. A ovaj termin 16.30 je smiješan, ovo odgovara ovim što rade kad hoće, ili ovima što rade do 3 max.
Pa taj termin od 16 i 30 je za predsezonu. Neće ostati, jer treba par sati da se priremi staza poslije dnevnog skijanja. Idealno je da ide od 18 h i tako će vjerovatno i biti.
Važno je samo da nema medvjeda, jer s njima sam na Vi.
Post Reply